Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
481 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 481 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 21  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 21]

126Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 2:08 pm

astero2000

astero2000
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μου έχουν τύχει 2 περιπτώσεις σε αρκετά κοντινά μου άτομα.
Η πρώτη και πολύ κοντινή θεία μου από τροχαίο. Το σώμα της διαλυμένο (αλλά αυτά δεν τα κοιτάνε σε αυτές τις περιπτώσεις) και από όργανα δεν λειτουργούσε τίποτα τα πάντα με υποστήριξη. Δεν θέλω να μπω σε περιγραφές αλλά μιλάμε για μια γυναίκα που όπως λέγαν οι γιατροί και αν ζούσε θα ήταν μαρτύριο και για αυτήν και για τους γύρο της. Έμεινε για αρκετές μέρες στην εντατική και τελικά πήραν την απόφαση να την αποσυνδέσουν... Μπήκαν μέσα να την "αποχαιρετήσουν" και η κόρη της πρόσεξε ότι το κρεβάτι της ήταν γεμάτο αίματα. Φώναξαν τους γιατρούς και για να μη σας τα πολυλογώ η γυναίκα είχε αδιαθετήσει!!! Ήταν το μόνο σημάδι ότι κάτι λειτουργούσε ακόμη... με υπομονή, ελπίδα και μεγάλο αγώνα από την ίδια και τους δικούς της η γυναίκα ζει και είναι μια χαρά!!!
Και η δεύτερη περίπτωση επίσης από τροχαίο. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες παρά μόνο ότι καταλάβαινε τις συζητήσεις των γιατρών πάνω από το κεφάλι της για αυτό το θέμα και το πρώτο πράγμα που έκανε η γυναίκα όταν συνήλθε ήταν να διαγραφεί από δότρια που ήταν... το θεωρώ τραγικό και θέλω να πιστεύω ότι ήταν μια φαντασίωση που δημιούργησε το μυαλό της από το άγχος της και μόνο να μη την αποσυνδέσουν
Δεν θέλω να με παρεξηγήσετε και το γεγονός ότι είχα 2 αρνητικές εμπειρίες σε σχέση με τις μεταμοσχεύσεις φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν έχω ακούσει για άλλες 50 που δεν είχαν αίσιο τέλος... Βέβαια ήταν και οι 2 πριν 15-20 χρόνια οπότε ελπίζω να μην κάνουν τέτοια τραγικά λάθη πια οι γιατροί. Αλλά εγώ προσωπικά δεν είμαι αρκετά δυνατή για να πάρω μια τέτοια απόφαση για κάποιον δικό μου όπως επίσης έχω πει στους δικούς μου ότι δεν θέλω να το κάνουν σε μένα...

127Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 2:10 pm

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:Παιδιά, ο κλινικά νεκρός είναι νεκρός. Δεν τον σκοτώνει αυτός που θα τραβήξει την πρίζα του μηχανήματος, τον έχει σκοτώσει κάτι άλλο πιο πρίν. Διατηρείται σε αυτή την κατάσταση -πιθανολογώ- για να μπορεί να γίνει δωρητής εφόσον αποφασίσει η οικογένεια.
Αν του σταματήσουν το οξυγόνο -λογικά πάντα- τα όργανά του θα αχρηστευθούν πολύ πιο γρήγορα.

Όπως και στην περίπτωση που είπε η Έλενα, πρότειναν να γίνει δωρητής οργάνων ένας άνθρωπος που δεν είχε καμμία ελπίδα και αυτό -δυστυχώς- επαληθεύτηκε.

Κατά τα άλλα, εγώ δεν θεωρώ κανένα μεγαλείο ψυχής την δωρεά οργάνων. Είναι χρέος μας σαν ανθρώπινα όντα να σκεφτόμαστε τα παιδιά μας, τον συνάνθρωπό μας.

Επίσης, αυτή η τόσο μα τόσο εγωιστική πράξη του να μη δωρίσεις, δεν είναι τελείως αντίθετη με τον Χριστιανισμό σαν ιδέα? Αυτό που πρεσβεύει ο Χριστιανισμός δεν είναι να βοηθάμε και να αγαπάμε αλλήλους?

συμφωνω. bonheur το αναχρονιστικη το εγραψα γενικα οχι για τη μεταμοσχευση. κ σχετικα με τον κλινικο θανατο νομιζω οτι μονο ειδικος θα μπορουσε να μας κατατοπισει πληρως.

128Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 2:15 pm

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αγγελικημαρια έγραψε:
chicken έγραψε:Παιδιά, ο κλινικά νεκρός είναι νεκρός. Δεν τον σκοτώνει αυτός που θα τραβήξει την πρίζα του μηχανήματος, τον έχει σκοτώσει κάτι άλλο πιο πρίν. Διατηρείται σε αυτή την κατάσταση -πιθανολογώ- για να μπορεί να γίνει δωρητής εφόσον αποφασίσει η οικογένεια.
Αν του σταματήσουν το οξυγόνο -λογικά πάντα- τα όργανά του θα αχρηστευθούν πολύ πιο γρήγορα.

Όπως και στην περίπτωση που είπε η Έλενα, πρότειναν να γίνει δωρητής οργάνων ένας άνθρωπος που δεν είχε καμμία ελπίδα και αυτό -δυστυχώς- επαληθεύτηκε.

Κατά τα άλλα, εγώ δεν θεωρώ κανένα μεγαλείο ψυχής την δωρεά οργάνων. Είναι χρέος μας σαν ανθρώπινα όντα να σκεφτόμαστε τα παιδιά μας, τον συνάνθρωπό μας.

Επίσης, αυτή η τόσο μα τόσο εγωιστική πράξη του να μη δωρίσεις, δεν είναι τελείως αντίθετη με τον Χριστιανισμό σαν ιδέα? Αυτό που πρεσβεύει ο Χριστιανισμός δεν είναι να βοηθάμε και να αγαπάμε αλλήλους?

συμφωνω. bonheur το αναχρονιστικη το εγραψα γενικα οχι για τη μεταμοσχευση. κ σχετικα με τον κλινικο θανατο νομιζω οτι μονο ειδικος θα μπορουσε να μας κατατοπισει πληρως.

Ναι, κοίταξε κι εγώ μεταφέρω αυτά που διαβάζω από γιατρούς,άλλους θεολόγους, γέροντες κλπ. (αυτοί βέβαια πάντα στηρίζονται σε ειδικούς). Μακάρι να βρισκόταν ένας τρόπος να γινόταν δωρητής ο καρδιακά νεκρός, θα έτρεχα την επόμενη μέρα να γίνω δότρια και δεν θα το σκεφτόμουν για κανέναν δικό μου.

129Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 2:28 pm

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και κάτι τελευταίο. Επειδή αναφέρεται το κείμενο της Ιεράς Συνόδου σε αυτοθυσία, αυτοθυσία υπάρχει όταν ο θυσιαζόμενος έχει πλήρη συνείδηση και μπορεί να αποφασίσει για τον εαυτό του, εκφράζεται άνετα και ελεύθερα και κατανοεί τις συνέπειες της πράξης του. Αφού ο κλινικά νεκρός είναι νεκρός, πού είναι η θυσία; Θυσιάζομαι όταν ζω και δίνω τη ζωή μου για τον άλλο, άρα ο κλινικά νεκρός ζει; Και αν ακούει τις συζητήσεις των γιατρών πάνω από το κεφάλι του και δεν μπορεί να αντιδράσει, πάλι δεν υπάρχει αυτοθυσία, αφού δεν έχει την ευκαιρία να αντιδράσει.

130Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 2:52 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νομιζω οτι το μεγαλειο ψυχης δεν ειναι του δότη, αλλά των ανθρώπων που θα πάρουν την απόφαση να δωρισουν τα όργανα του. Συμφωνω με την τσικεν, θα έπρεπε να ειναι αυτονόητο, αλλά σε μια στιγμή όπου εχεις χασει κάποιον δικό σου, πάνω στον πόνο σου, το να σκεφτεις τον άλλο, αυτο ειναι που βρίσκω δύσκολο να γίνει.
Γιαυτο και όποιος θελει να γινει δωρητης θα πρέπει ειτε να γινει μελος στον οργανισμο μεταμόσχευσης, ειτε να το πει στους ανθρώπους που θα αποφασίσουν για την τυχη του, αν συμβει κάτι μοιραίο. Και μονο το οτι θα ξερουν οτι ειναι η επιθυμία του, ίσως απαλυνει καπως τον πόνο.

Και στην περιπτωση που αναφερθηκε πιο πάνω, απόλυτα κατανοητο για τη μανα που δεν ηθελε να αποσυνδεσει το παιδι της. Απλα εγω τωρα σκεφτομαι οτι αυτη θα το σκεφτεται συνέχεια. Οτι πιθανον να σκεφτεται "θα μπορουσα να κλαίω μόνο εγω το παιδί μου, αντι να κλαιμε 3-4-5 μάνες τα παιδιά μας"...

Βεβαια, θα πρεπει να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος. Εδω δεν πηγαίνουν για μια απλη αιμοδοσία, θα σκεφτουν και τη δωρεα οργανων?????

131Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 2:56 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε: Διατηρείται σε αυτή την κατάσταση -πιθανολογώ- για να μπορεί να γίνει δωρητής εφόσον αποφασίσει η οικογένεια.
Αν του σταματήσουν το οξυγόνο -λογικά πάντα- τα όργανά του θα αχρηστευθούν πολύ πιο γρήγορα.


Δεν διατηρείται για να δίνει δωρητής Ευγενία.

Όταν ο παππούς μου ήταν στο νοσοκομείο, είχε πάθει ανακοπή. Τον συνέφεραν αλλά όχι μέσα στον χρόνο που έπρεπε (3 λεπτά) ούτως ώστε να έχει ελπίδες να λειτουργεί ο εγκέφαλός του. Ο εγκέφαλός του φυσικά δεν επανήλθε και τον κρατούσαν στη ζωή με τα μηχανήματα. (Ούτε λόγος φυσικά για δωρεά οργάνων αφού ο παππούς μου ήταν άρρωστος, δεν θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν κανένα όργανό του).

Όταν λοιπόν ρώτησα το γιατρό τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, αν δηλαδή θα τον αποσύνδεαν από τα μηχανήματα μου απάντησε κατηγορηματικά όχι. Μου είπε πως απαγορεύεται από το νόμο να κάνουν κάτι τέτοιο. Θα τον αφήσουν και όσο ζήσει. Φυσικά ο παππούς μου μετά από 5 μέρες πέθανε. Μας είχανε κόψει κάθε ελπίδα να επανέλθει, τουλάχιστον να επανέλθει και να είναι όπως πριν. Μας είπαν πως όσο ζήσει θα ζήσει σαν φυτό.

Πού θέλω να καταλήξω; Στο ότι στην περίπτωση που κάποιος δεν είναι πιθανός δότης, κανείς δεν κάνει λόγο για κλείσιμο μηχανημάτων ή κάτι που θα επισπεύσει τον θάνατο του ασθενή. Για ποιο λόγο λοιπόν να συμβαίνει αυτό στους κατάλληλους για δότες; Μήπως συμβαίνει και κάτι άλλο;

Επίσης, όταν τα όργανα ενός ανθρώπου βγαίνουν από το σώμα του για να πάνε σε κάποιον άλλο, περνάνε κάποιες ώρες. Και όμως, το όργανο λειτουργεί κανονικά όταν μπει σε κάποιο άλλο σώμα. Γιατί λοιπόν να μην περιμένουμε να πεθάνει κάποιος και να πάρουμε τα όργανα αμέσως μετά το θάνατό του; Αν ξέρει κάποια ας μας το εξηγήσει αυτό.

132Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:00 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω με ελενα και bonheur.Γενικα το ολο θεμα ειναι πολυ ευαισθητο και πρεπει να το ψαξουμε πριν κανουμε το οτιδηποτε!


και οπως ειδαμε υπαρχουν εστω και ελαχιστες μαρτυριες που λενε οτι ασθενεις που θεωρηθηκαν κλινικα νεκροι επεστρεψαν!

133Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:58 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Κατερινάκι, εγώ δεν μπορώ να είμαι τόσο απόλυτη. Δεν θεωρώ αυτονόητο αυτό που εσύ θεωρείς αυτονόητο. Ούτε μπορώ να κατηγορήσω κάποιον ο οποίος δε θέλει να δωρίσει τα όργανά του. Και ούτε μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που ενώ δεν θέλει να δωρίσει τα όργανά του δέχεται να λάβει μόσχευμα για τον ίδιο ή για κάποιον δικό του άνθρωπο.

Είχα παράδειγμα στην οικογένεια. Ο πρώτος ξάδερφος του πατέρα μου, 29 χρονών είχε ανεύρυσμα στον εγκέφαλο και δεν το ήξερε. Κάποια στιγμή το ανεύρυσμα έσπασε και το παιδί έπαθε απανωτά εγκεφαλικά. Για 4 μέρες ήταν στην εντατική στο νοσοκομείο της Πάτρας. Οι γιατροί είπανε στη θεία μου να δωρίσουν τα όργανά του γιατί ήταν κλινικά νεκρός και δεν υπήρχε περίπτωση να επανέλθει. Η θεία μου δεν ήθελε ούτε να το ακούσει. Είχε μια ελπίδα ότι το παιδί της θα ξυπνούσε. Ακόμη και τώρα που το παιδί μετά από τις 4 μέρες πέθανε, δεν έχει μετανιώσει για εκείνη την απόφαση. Λέει "και ποια είμαι εγώ που θα αποφάσιζα να πεθάνει το παιδί μου πριν την ώρα του". Είμαι σίγουρη όμως πως αν το παιδί της χρειαζόταν μεταμόσχευση θα τη δεχόταν χωρίς καν να το σκεφτεί.

Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι το να μη δέχεται κάποιος να γίνει δωρητής οργάνων δεν είναι απλά εγωισμός ή κακία. Είναι το βάρος της απόφασης που δεν μπορούν να πάρουν.

Ακόμη και σε προσωπικό επίπεδο, όσον αφορά δηλαδή τους εαυτούς τους, κάποιοι θέλουν να το παλέψουν όσο πάει. Και φυσικά υπάρχουν και οι θρησκευτικές πεποιθήσεις. Όσο περίεργο και ξένο να ακούγεται σε κάποιους από εμάς, σε κάποιους άλλους ακούγεται εντελώς φυσιολογικό και αυτονόητο.

το περιστατικό που περιγράφεις με τη θεία σου είναι απολύτως κατανοητό και ανθρώπινο. είχε τον πόνο της η γυναίκα. δεν ήθελε να πιστέψει οτι το παιδί της πέθανε. όμως είχε πεθάνει 4 μέρες νωρίτερα ( αν δεν υπήρχαν τα μηχανήματα )
Ελενα σέβομαι το οτι δεν θα μπορούσες να πάρεις αυτή την απόφαση για κάποιον δικό σου αλλά για τον εαυτό σου την έχεις ήδη πάρει. ποιος ξέρει, ακόμα κι εγώ που είμαι πολύ υπερ αν βρεθώ στη θέση να αποφασίσω να μη βρω το κουράγιο γιατί θα ελπίζω. χωρίς κανένα λογικό επιχείρημα βέβαια αλλά το συναίσθημα είναι πάνω από τη λογική.


chicken έγραψε:Παιδιά, ο κλινικά νεκρός είναι νεκρός. Δεν τον σκοτώνει αυτός που θα τραβήξει την πρίζα του μηχανήματος, τον έχει σκοτώσει κάτι άλλο πιο πρίν. Διατηρείται σε αυτή την κατάσταση -πιθανολογώ- για να μπορεί να γίνει δωρητής εφόσον αποφασίσει η οικογένεια.
Αν του σταματήσουν το οξυγόνο -λογικά πάντα- τα όργανά του θα αχρηστευθούν πολύ πιο γρήγορα.

Όπως και στην περίπτωση που είπε η Έλενα, πρότειναν να γίνει δωρητής οργάνων ένας άνθρωπος που δεν είχε καμμία ελπίδα και αυτό -δυστυχώς- επαληθεύτηκε.

Κατά τα άλλα, εγώ δεν θεωρώ κανένα μεγαλείο ψυχής την δωρεά οργάνων. Είναι χρέος μας σαν ανθρώπινα όντα να σκεφτόμαστε τα παιδιά μας, τον συνάνθρωπό μας.

Επίσης, αυτή η τόσο μα τόσο εγωιστική πράξη του να μη δωρίσεις, δεν είναι τελείως αντίθετη με τον Χριστιανισμό σαν ιδέα? Αυτό που πρεσβεύει ο Χριστιανισμός δεν είναι να βοηθάμε και να αγαπάμε αλλήλους?


αυτό ακριβώς.
καλό είναι πριν βγάζουμε συμπεράσματα για τόσο σοβαρά θέματα να ενημερώνομαστε από ειδικούς. στη συγκεκριμένη περίπτωση ειδικοί δεν είναι ούτε οι πνευματικοί ούτε μια είδηση στην εφημερίδα ούτε η γνωστή του γνωστού που του έτυχε κάτι παρόμοιο αλλά όχι ακριβώς το ίδιο κτλ κτλ


όποια ενδιαφέρεται ας διαβάσει το παρακάτω. είναι πολύ ενδιαφέρον

http://www.san.gr/gr/arth_eg_th_life.htm

134Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 12:00 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Επίσης, όταν τα όργανα ενός ανθρώπου βγαίνουν από το σώμα του για να πάνε σε κάποιον άλλο, περνάνε κάποιες ώρες. Και όμως, το όργανο λειτουργεί κανονικά όταν μπει σε κάποιο άλλο σώμα. Γιατί λοιπόν να μην περιμένουμε να πεθάνει κάποιος και να πάρουμε τα όργανα αμέσως μετά το θάνατό του; Αν ξέρει κάποια ας μας το εξηγήσει αυτό.
Εαν εχει σταματησει η καρδιακή λειτουργια, ορισμένα οργανα, κυρίως το συκωτι και τα νεφρα, και δεν ειμαι σιγουρη για τους πνεύμονες, αρχιζουν να εκφυλίζονται εξαιρετικα γρήγορα, λόγω της διακοπής παροχης οξυγόνου στα κύτταρα των οργανων αυτων. Ετσι μεσα σε μια ωρα περιπου απο την διακοπη της αιματωσης, τα περισσοτερα απο αυτα τα οργανα καθιστανται ασχρηστα.

135Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 12:03 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
chicken έγραψε: Διατηρείται σε αυτή την κατάσταση -πιθανολογώ- για να μπορεί να γίνει δωρητής εφόσον αποφασίσει η οικογένεια.
Αν του σταματήσουν το οξυγόνο -λογικά πάντα- τα όργανά του θα αχρηστευθούν πολύ πιο γρήγορα.


Δεν διατηρείται για να δίνει δωρητής Ευγενία.

Όταν ο παππούς μου ήταν στο νοσοκομείο, είχε πάθει ανακοπή. Τον συνέφεραν αλλά όχι μέσα στον χρόνο που έπρεπε (3 λεπτά) ούτως ώστε να έχει ελπίδες να λειτουργεί ο εγκέφαλός του. Ο εγκέφαλός του φυσικά δεν επανήλθε και τον κρατούσαν στη ζωή με τα μηχανήματα. (Ούτε λόγος φυσικά για δωρεά οργάνων αφού ο παππούς μου ήταν άρρωστος, δεν θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν κανένα όργανό του).

Όταν λοιπόν ρώτησα το γιατρό τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση, αν δηλαδή θα τον αποσύνδεαν από τα μηχανήματα μου απάντησε κατηγορηματικά όχι. Μου είπε πως απαγορεύεται από το νόμο να κάνουν κάτι τέτοιο. Θα τον αφήσουν και όσο ζήσει. Φυσικά ο παππούς μου μετά από 5 μέρες πέθανε. Μας είχανε κόψει κάθε ελπίδα να επανέλθει, τουλάχιστον να επανέλθει και να είναι όπως πριν. Μας είπαν πως όσο ζήσει θα ζήσει σαν φυτό.

Πού θέλω να καταλήξω; Στο ότι στην περίπτωση που κάποιος δεν είναι πιθανός δότης, κανείς δεν κάνει λόγο για κλείσιμο μηχανημάτων ή κάτι που θα επισπεύσει τον θάνατο του ασθενή. Για ποιο λόγο λοιπόν να συμβαίνει αυτό στους κατάλληλους για δότες; Μήπως συμβαίνει και κάτι άλλο;

Επίσης, όταν τα όργανα ενός ανθρώπου βγαίνουν από το σώμα του για να πάνε σε κάποιον άλλο, περνάνε κάποιες ώρες. Και όμως, το όργανο λειτουργεί κανονικά όταν μπει σε κάποιο άλλο σώμα. Γιατί λοιπόν να μην περιμένουμε να πεθάνει κάποιος και να πάρουμε τα όργανα αμέσως μετά το θάνατό του; Αν ξέρει κάποια ας μας το εξηγήσει αυτό.


δεν είναι έτσι ακριβώς
αυτό είναι ένα δικό σου συμπέρασμα.
για να έιναι κάποιος "χρήσιμος" δότης δεν αρκεί να είναι μόνο νέος και υγιής. υπάρχουν και προϋποθέσεις ανάλογα με τον τρόπο που "έφυγε"
διάβασε το παραπάνω λίνκ που έβαλα

136Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 12:21 am

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
flora πολυ κατατοπιστικο το κειμενο!

137Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 12:28 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αγγελικημαρια έγραψε:flora πολυ κατατοπιστικο το κειμενο!


το διάβασες;
και εγώ νόμιζα οτι μόνο η Ελενα θα το διαβάσει. σας υποτίμησα Smile

138Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 12:38 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
αγγελικημαρια έγραψε:flora πολυ κατατοπιστικο το κειμενο!

το διάβασες;
και εγώ νόμιζα οτι μόνο η Ελενα θα το διαβάσει. σας υποτίμησα Smile

Laughing Laughing
Οντως εξαιρετικο το λινκ Φλωρα. Και δινει πολλες απαντησεις στα ερωτηματα που τεθηκαν σε αυτο το θεμα.

139Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 2:01 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:

όποια ενδιαφέρεται ας διαβάσει το παρακάτω. είναι πολύ ενδιαφέρον

http://www.san.gr/gr/arth_eg_th_life.htm


Φλώρα πολυ κατατοπιστικό το άρθρο- καπου εδω η κουβέντα νομίζω ολοκληρώνεται.

140Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 2:13 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα! Το θέμα του πότε ακριβώς βγαίνει η ψυχή από το σώμα, δεν είναι ιατρικό, δεν είναι μαθηματικό, δεν είναι ηθικό, είναι καθαρά πνευματικό.

Καταλαβαίνω τις κοπέλες που θεωρούν άδικο και εγωιστικό το να πάρει κάποιος όργανα ενώ αρνείται να δώσει και αυτό είναι ένα εξαιρετικό σημάδι ότι η δικαιοσύνη μέσα στην καρδιά τους λειτουργεί και τους κάνει να αντιδρούνε. Μόνο που η ανθρώπινη δικαιοσύνη είναι φτωχότερη από τη θεία.

Όπως δε θα αρνηθώ ένα χάπι ή μια θεραπεία που είναι διαθέσιμη για να γιατρευτώ, έτσι δε θα αρνηθώ ένα μόσχευμα που είναι διαθέσιμο και το προορίζουν λόγω συμβατότητας για μένα.(όπως είπα, εκτός αν μου δώσει ο πνευματικός να καταλάβω ότι αυτό το πράγμα είναι βλαβερό για την ψυχή μου και δε θα το κάνω, γιαυτό επιφυλλάσομαι και δεν απαντώ απόλυτα).

Θεός δεν είναι ο γιατρός που λέει ότι από τη στιγμή που ο εγκέφαλος είναι νεκρός, χωρίζεται η ψυχή από το σώμα. Δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα, όσο κι αν η φύση μας , ή η περηφάνια μας αν θέλετε, μας κάνει να νομίζουμε ότι μπορούμε όλα να τα ξέρουμε και όλα να τα εξηγήσουμε και σε όλα να έχουμε έλεγχο.

Όπως σας είπα, ο καθένας αγωνίζεται για την ψυχή του. Eίναι εγωιστικό κατά τη γνώμη μου να λέω πως θα χάσω την ψυχή μου για να σωθεί ένας άλλος άνθρωπος γιατί δεν είναι δική μου απόφαση. Το ποιός θα σωθεί (πνευματικά μιλώντας)το καθορίζει ο Θεός και είναι τρομερή αλαζονεία κατά τη γνώμη μου εγώ να Τον παριστάνω.

Όπως παρουσιάζετε ιατρικές μελέτες στις οποίες έχετε εντρυφήσει τόσο καλά και τις παίζετε στα δάχτυλα, θα ήταν τουλάχιστο δίκαιο να γνωρίζετε και τη θεολογική πλευρά του θέματος και έχοντας εμπεριστατωμένη άποψη και για τις θέσεις της ιατρικής και για τις θέσεις της θρησκείας να κάνουμε διάλογο. Στην περίπτωση όμως αυτή, ο διάλογος αποτελείται από μονομερή επιχειρήματα.

Μπουμπουκίτσα, μια παρένθεση. Εγώ κι εσύ ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε. Σε έχω παρακολουθήσει και υποκλίνομαι στο πως το πιστεύω σου πραγματώνεται και στην καθημερινότητά σου σε αντίθεση με μένα που είμαι μόνο λόγια. Respect.

Ζητώ συγγνώμη που εκνευρίζω μερικές, από καρδιάς. Αντιλαμβάνομαι ότι στη ζωή δεν υπάρχει μόνο άσπρο ή μόνο μαύρο και όπως έχω δηλώσει, παραθέτω τις απόψεις μου υποθετικά. Πολύ θα ήθελα να συμφωνούμε όλες σε όλα, άλλα η αλήθεια μέσα μου δε με αφήνει να σωπάσω.

141Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 2:19 am

SPINAKOS7

SPINAKOS7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα κορίτσια, δεν διάβασα όλες τις σελίδες απο το συγκεκριμένο θέμα αλλά στο λίγο που δίαβασα κάπιες κοπέλες λένε ότι η εκλησία αρνείται τις μεταμοσχευσείς στην Ελλάδα, Αυτό είναι λάθος γιατί αν θυμάστε καλά ο Μακαριστός Χριστόδουλος έβαλε μόσχευμα υπαρ.

142Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 2:20 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
για μενα ειναι θεμα ηθικής και ανθρωπιάς - και οχι πίστης.και εκει σταματαει.
Προσωπικα δεν νοιώθω την ανάγκη να μου πει κανενας πνευματικος τι σταση να κρατησω μπροστα σε κατι που για μενα ειναι αυτονόητο.
Very Happy

143Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 2:28 am

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="markella01"

Όπως παρουσιάζετε ιατρικές μελέτες στις οποίες έχετε εντρυφήσει τόσο καλά και τις παίζετε στα δάχτυλα, θα ήταν τουλάχιστο δίκαιο να γνωρίζετε και τη θεολογική πλευρά του θέματος και έχοντας εμπεριστατωμένη άποψη και για τις θέσεις της ιατρικής και για τις θέσεις της θρησκείας να κάνουμε διάλογο. Στην περίπτωση όμως αυτή, ο διάλογος αποτελείται από μονομερή επιχειρήματα.

[/quote] δε νομιζω να ισχυριζεται καμια οτι εχει εντρυφησει σε ιατρικες μελετες. τη θεολογικη πλευρα εμπεριστατωμενα πως θα τη μαθουμε; απο τον πνευματικο που εχει ο καθενας;γιατι ο δικος μπορει να λεει ναι στη μεταμοσχευση αλλα ο δικος σου οχι.απο την επισημη εκπροσωπηση της εκκλησιας; το λινκ της ιερας συνοδου το διαβασαμε κ ειδαμε ποια ειναι η αποψη.απο το λογο του θεου; δε λεει πουθενα κατι ξεκαθαρο για τη δωρεα οργανων.
και δε νομιζω οτι δε γινεται διαλογος...καταφεραμε μεχρι τωρα να μη σφαχτουμε Very Happy

144Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 2:30 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella01 έγραψε:
Όπως παρουσιάζετε ιατρικές μελέτες στις οποίες έχετε εντρυφήσει τόσο καλά και τις παίζετε στα δάχτυλα, θα ήταν τουλάχιστο δίκαιο να γνωρίζετε και τη θεολογική πλευρά του θέματος και έχοντας εμπεριστατωμένη άποψη και για τις θέσεις της ιατρικής και για τις θέσεις της θρησκείας να κάνουμε διάλογο. Στην περίπτωση όμως αυτή, ο διάλογος αποτελείται από μονομερή επιχειρήματα.

Ζητώ συγγνώμη που εκνευρίζω μερικές, από καρδιάς. Αντιλαμβάνομαι ότι στη ζωή δεν υπάρχει μόνο άσπρο ή μόνο μαύρο και όπως έχω δηλώσει, παραθέτω τις απόψεις μου υποθετικά. Πολύ θα ήθελα να συμφωνούμε όλες σε όλα, άλλα η αλήθεια μέσα μου δε με αφήνει να σωπάσω.



δεν είπε κανείς να πάψεις να λες τη γνώμη σου. ίσα ίσα.
συμφωνώ μαζί σου. δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο στη ζωή και πρέπει να είμαστε ανοιχτοί σε νέα δεδομένα.

όσον αφορά τις απόψεις της εκκλησίας νομίζω οτι τις θίξαμε αρκετές φορές και με παράθεση κειμένων της συνόδου (ή όπως τη λένε τέλοσπάντων, δεν ξέρω τα διοικητικά της εκκλησίας).
εγώ δεν έχω καταλάβει οτι η εκκλησία μας είναι αντίθετη στη μεταμόσχευση. είναι αντίθετη σε κάποια συγκεκριμένα θέματα.
δεν θα περίμενα κάτι λιγότερο πάντως από μια εκκλησία που η βάση της θρησκείας της στηρίζεται στην αγάπη, την καλοσύνη και τη δοτικότητα.

145Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 2:39 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το ότι παραθέτουμε απόψεις χωρίς σφάξιμο είναι όντως κάτι που με γεμίζει χαρά και ικανοποίηση. Τις καλημέρες μου σε όλες!

146Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 2:47 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βλαβερο για την ψυχη ειναι το να δεχτεις χωρις να εισαι σε διαθεση να προσφερεις, κατα τη γνωμη μου. Δεχεσαι το χαπι που θα σε κανει καλα, αλλα αρνεισαι να δωσεις εσυ το χαπι σε καποιον άλλο - εγω ετσι το βλέπω, εφοσον ετσι το θετεις.

Βλέπω οτι παλι δεν εχει κατανοηθει το πώς λειτουργει η μεταμοσχευση - δεν περιμενει το μοσχευμα να βρεθει κάποιος δέκτης. Το μόσχευμα δεν ειναι αιωνιως διαθεσιμο. Δεν θα σου πουν "εχεις κίρρωση ήπατος, μπορεις να υποβληθεις σε μεταμόσχευση και όλως τυχαιως εχουμε κι ενα μοσχευμα ευκαιρο". ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ. Δεν ειναι σαν το φαρμακο που αγοραζεις απο το φαρμακειο το οποιο ειναι διαθεσιμο ανα πάσα στιγμή. Γιαυτο και η αντιστοιχια που εθεσες ειναι -ελαφρως- ακυρη.

Το πνευματικο της ψυχης ουδεις θα το αμφισβητησει, αλλά εδω μιλάμε για το υλικο του σωματος. Μακαρι να καθομασταν αιωνιως να συζηταμε για το αφθαρτον της ψυχης, αλλά το φθαρτον του σωματος εχει ημερομηνια ληξης.

Δεν εχω κανενα προβλημα το να μου πει ο άλλος "δεν θελω να γινω δωρητης οργανων". Δικο του θεμα. Αλλά αυτο με το οποιο όλες μας εχουμε διαφωνησει ειναι το να δεχεσαι να λαβεις μοσχευμα ενω εισαι καθετη στο να δωσεις. Και παλι δικαιωμά σου ειναι, αλλά δικαιωμά μας να το βλεπουμε ως εγωιστικο και υποκριτικο.

147Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 3:13 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ξερει καμια αν εχει προτεραιοτητα ο δωρητης? Δλδ σε περπτωση που χρειαζεται μοσχευμα ενας δωρητης και ενας που δεν ειναι δωρητης δεν εχει προτεραιοτητα ο πρωτος? Δεν ειναι ιδιαιτερα ανθρωπιστικο αυτο που λεω Rolling Eyes αλλα ξερετε αν ισχυει?

148Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 3:18 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Ξερει καμια αν εχει προτεραιοτητα ο δωρητης? Δλδ σε περπτωση που χριεαζεται μοσχευμα ενας δωρητης και ενας που δεν ειναι δωρητης δεν εχει προτεραιοτητα ο πρωτος? Δεν ειναι ιδιαιτερα ανθρωπιστικο αυτο που λεω Rolling Eyes αλλα ξερετε αν ισχυει?


νομίζω οτι οι άνθρωποι που βρίσκονται σε λίστα για μεταμόσχευση παίρνουν (ας πούμε) χαρτάκι αναμονής ανάλογα με τη σοβαρότητα της κατάστασης.
ξέρω πως ένας νεφροπαθής που αντέχει ακόμα ο οργανισμός του να κάνει μεταγγίσεις σίγουρα δεν είναι πρώτος πρώτος στη λίστα. προηγούνται αυτοί που τους τελειώνει ο χρόνος.
εξάλλου πρέπει να βρεθεί και το κατάλληλο μόσχευμα, όπως πολύ ωραία τα έγραψε παραπάνω η Νένα. δεν σημαίνει οτι επειδή προσφέρεται ένα νεφρό οτι κάνει για όλους.

149Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 3:29 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:Ξερει καμια αν εχει προτεραιοτητα ο δωρητης? Δλδ σε περπτωση που χριεαζεται μοσχευμα ενας δωρητης και ενας που δεν ειναι δωρητης δεν εχει προτεραιοτητα ο πρωτος? Δεν ειναι ιδιαιτερα ανθρωπιστικο αυτο που λεω Rolling Eyes αλλα ξερετε αν ισχυει?


νομίζω οτι οι άνθρωποι που βρίσκονται σε λίστα για μεταμόσχευση παίρνουν (ας πούμε) χαρτάκι αναμονής ανάλογα με τη σοβαρότητα της κατάστασης.
ξέρω πως ένας νεφροπαθής που αντέχει ακόμα ο οργανισμός του να κάνει μεταγγίσεις σίγουρα δεν είναι πρώτος πρώτος στη λίστα. προηγούνται αυτοί που τους τελειώνει ο χρόνος.
εξάλλου πρέπει να βρεθεί και το κατάλληλο μόσχευμα, όπως πολύ ωραία τα έγραψε παραπάνω η Νένα. δεν σημαίνει οτι επειδή προσφέρεται ένα νεφρό οτι κάνει για όλους.

Ναι,ρωταω λοιπον για 2 που ειναι ιδιας σοβαροτητας, εχει προτεραιοτητα ο δωρητης σε εκεινη την περιπτωση?

150Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 6 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Τρι Ιαν 17, 2012 3:29 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειναι λογικο να υπαρχουν αυτες οι αποψεις γιατι γεννιομαστε και εχουμε μεσα στο dna μας την πιστη και τον θεο...οπως το κοκκινο το μυαλο μας το αντιλαμβανεται σαν κινδυνο ετσι εχουμε γεννηθει και με τη θρησκεια... ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω ομως γιατι θρησκεια=φοβος... φοβαμαι να πραξω ετσι μη με τιμωρησει ο θεος.. ο θεος δεν ειναι τιμωρος...για μενα... γιατι να ειναι εναντια στις αρχες σου το να δωρισες τα οργανα ενος νεκρου και δεν ειναι εναντια το να στερησεις τη ζωη απο καποιον αλλον...? ο θεος οπως ειπε και η Μαρκελλα μας εδωσε την ελευθερη βουληση να πραττουμε με την καρδια μας και σε συνδυασμο με την επιστημη μπορουμε να συμβαλλουμε κι εμεις σε ενα μεγαλο θαυμα...να δωσουμε ζωη!..
πιστευετε οτι αυτο ο θεος θα το κρινει σαν αλαζονεια? οτι αποφασισατε εσεις γι'Αυτον? γιατι τον παρουσιαζετε ετσι? αφου λοιπον εξαντλησαμε την ιατρικη αποψη εγω σας λεω πως ο θεος δεν ειναι αυτο που θελετε να παρουσιασετε... ειναι διαφορετικη η θεση του στην καρδια του καθε ανθρωπου.. αν εσεις θελετε να πηγαινετε κατα γραμμα με τις γραφες για μενα πρεπει να ξανα αναθεωρησετε και να ξαναζησετε τη ζωη σας απο την αρχη.. ναι με ενοχλει που επικαλειται ο θεος μονο οταν μας συμφερει..για να ειστε με το θεο 100% πρεπει να ζησετε οπως εκεινος ειπε πως θα πρεπει να ζειτε.. δεν μπορεις να λες θα παρω μοσχευμα αλλα δεν δινω...καταπατας τις αρχες σου...καλα κανεις και πιστευεις αλλα καντο σωστα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 21]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 21  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις