Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
320 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 320 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13 ... 21  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 21]

101Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:51 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella01 έγραψε:
Nena έγραψε:
Είναι εγωιστικό να βρω στο δρόμο ένα παλτό την ώρα που είμαι γυμνή και κινδυνεύω να πεθάνω από το κρύο, και να το φορέσω, γνωρίζοντας ότι πιθανότατα αυτό το παλτό ανήκει σε κάποιον που πλέον το έχει χάσει?
Αυτο προσπαθω να πω τοση ωρα, τα μοσχευματα δεν "βρισκονται στον δρομο" ουτε περιμενουν πότε θα εδεησει ο καθένας να αποφασίσει αν και πότε θα τα δεχτει. Απο τη στιγμή που έχεις καποιο προβλημα που χρειαζεται μεταμοσχευη διαλεγεις αν θα μπεις ή οχι σε λιστα αναμονης, και σε ειδοποιουν οταν υπαρχει καποιο μοσχευμα, δηλαδη οταν κάποιος ατυχος είχε την προνοητικότητα να δωρίσει κάποιο από τα οργανα του, ή οταν οι γονεις/οικογενεια του άτυχου ειχε την ευαισθησία μέσα στην τραγωδία της να σωσει μια/δυο/τρεις και βάλε ζωες.

Σε καμια μεταμοσχευση δεν θα σου πουν "οριστε, εδω αυτος αργοπεθαινει, τι λες, τον αποσυνδέουμε για να πάρεις το μόσχευμα?".

Το ίδιο πράγμα λέμε, το παράδειγμα με το παλτό αφορά την πράξη μου κι όχι που το βρήκα. Όσο για τη δυτική Ιατρική, δεν ξέρω γιατί δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση, άλλα δεν έχω τίποτα απολύτως εναντίον της. Καλό βράδυ κορίτσια.

Οχι κουκλα μου, λέμε το ακριβως αντιθετο. Δεν υπαρχει περίπτωση να "βρεις" ένα μόσχευμα που έπεσε/εχασε κατα λάθος κάποιος, για τον απλουστατο λόγο του ότι αν το βρει σημαινει οτι ηρθε αποκελιστικα για σενα.
Τονιζω το οξυμωρο της άποψης σου -"θα δεχομουν ενα τυχαιο μοσχευμα, αλλά οχι το μοσχευμα που θα ερχοταν για μενα". Δεν υπάρχει κατι το τυχαιο στην μεταμοσχευση. Ουτε καποιος "χανει" ενα οργανο.
Ελπίζω να το καταλαβες αυτο αυτη τη φορα .

102Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:51 am

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια, οι επιφυλάξεις της εκκλησίας αφορούν (όχι μόνο των "παπάδων", αλλά και θεολόγων, πιστών επιστημόνων κλπ.)το κατά πόσο ο εγκεφαλικός θάνατος είναι όντως θάνατος. Δεν αντιτίθεται δηλ. στη μεταμόσχευση, γιαυτό π.χ. υποστηρίζει τη δωρεά νεφρού, μυελού των οστών από ζωντανούς δότες. Υπάρχουν όμως σοβαρές αντιρρήσεις από επιστήμονες (που "θάβονται" για ευνόητους λόγους) σχετικά με το αμετάκλητο του εγκεφαλικού θανάτου. Αν ξεκαθαριζόταν δια παντός αυτό, δεν θα φοβόταν κανείς ότι λαμβάνονται όργανα από ανθρώπους που θα είχαν 1 πιθανότητα στο εκατομμύριο να επανέλθουν. Υπάρχουν δυστυχώς μαρτυρίες ανθρώπων που συνήλθαν, ενώ οι γιατροί πίεζαν τους συγγενείς να δωρίσουν τα όργανα. Νομίζω ότι κι εμείς αν θα βρισκόμασταν στην τραγική θέση να χρειαζόμαστε μεταμόσχευση για να ζήσουμε, θα θέλαμε να είμαστε σίγουροι ότι ο δότης είναι νεκρός.

103Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:57 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bonheur έγραψε:Κορίτσια, οι επιφυλάξεις της εκκλησίας αφορούν (όχι μόνο των "παπάδων", αλλά και θεολόγων, πιστών επιστημόνων κλπ.)το κατά πόσο ο εγκεφαλικός θάνατος είναι όντως θάνατος. Δεν αντιτίθεται δηλ. στη μεταμόσχευση, γιαυτό π.χ. υποστηρίζει τη δωρεά νεφρού, μυελού των οστών από ζωντανούς δότες. Υπάρχουν όμως σοβαρές αντιρρήσεις από επιστήμονες (που "θάβονται" για ευνόητους λόγους) σχετικά με το αμετάκλητο του εγκεφαλικού θανάτου. Αν ξεκαθαριζόταν δια παντός αυτό, δεν θα φοβόταν κανείς ότι λαμβάνονται όργανα από ανθρώπους που θα είχαν 1 πιθανότητα στο εκατομμύριο να επανέλθουν. Υπάρχουν δυστυχώς μαρτυρίες ανθρώπων που συνήλθαν, ενώ οι γιατροί πίεζαν τους συγγενείς να δωρίσουν τα όργανα. Νομίζω ότι κι εμείς αν θα βρισκόμασταν στην τραγική θέση να χρειαζόμαστε μεταμόσχευση για να ζήσουμε, θα θέλαμε να είμαστε σίγουροι ότι ο δότης είναι νεκρός.


μα δεν υπάρχουν τέτοιες μαρτυρίες!!!!!! αυτό λεμε τόση ώρα
ποτέ κανεις κλινικά νεκρός δεν επανήλθε. ΠΟΤΕ!
και το ξανατονίζω. κλινικά νεκρός και όχι σε κώμα ούτε στην εντατική.
ο κλινικά νεκρός υποστηρίζεται απο τα μηχανήματα για να λειτουργούν τα ζωτικά του όργανα. αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει επ άπειρον. γίνεται για πολύ συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. ακόμα και αν δεν αποφασίσουμε να κλείσουμε να μηχανήματα θα σταματήσουν να λειτουργούν τα ζωτικά του όργανα από μόνα τους. κανένα μηχάνημα δεν μπορεί να συντηρεί για πάντα έναν κλινικά νεκρό.

104Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 12:08 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η αληθεια ειναι οτι πολλα πραγματα στην θρησκεια μας ειναι ανεξηγητα και δεν εξηγουνται με την λογικη!

Και εγω ειμαι φοβιτσιαρα οπως λεει η κασσιανη και μια αλλη κοπελα!Καταλαβαινω πολυ καλα πως το εννοουν και νομιζω πως εχουν απολυτο δικιο με οσα γινονται!Παλιοτερα ειχα συζητηση με μια κοπελα που εκανε την αιτηση που λετε και μου ειπε τα σχετικα με την μεταμοσχευση,επισης μου ειπε πως αυτος που δηλωνει για δοτης πρεπει να προσεχει για μια ζωη την διατροφη του και γενικα τον τροπο ζωης του.

Οσον αφορα αυτο που λεει η Μαρκελλα το καταλαβαινω και αυτο!Δεν ξερω απλα καποια πραγματα ειναι ανεξηγητα.Συγγενικο μου προσωπο μου ειχε πει πως η θρησκεια δεχεται τις μεταμοσχευσεις οπως του μυελου των οστων,του νεφρου(αφου και με τον εναν νεφρο δουλευει ο οργανισμος μας),βλαστοκυτταρων και τελοσπαντων τετοιου τυπου.
Δεν ξερω πως θα αντιδρουσα ουτε απο την μια πλευρα ουτε απο την αλλη,δεν ξερω ειναι αλλιως στα λογια και αλλιως στην πραξη!Παντως σιγουρα οι ανθρωποι που αποφασιζουν κατι τετοιο εχουν μεγαλειο ψυχης!

Πολλα δεν μπορω να κατανοησω στην θρησκεια,γενικοτερα ειμαι πολυ μπερδεμενη γιατι πολλες φορες νιωθω οτι γεγονοτα φασκουν και αντιφασκουν!

Ομως προσπαθω να τηρω εναν γενικο κανονα στην ζωη μου,να μην κανω κακο στον αλλο και να προσπαθω να βοηθησω οσο μπορω καποιον που εχει αναγκη!

105Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 12:08 pm

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
florentiab έγραψε:
bonheur έγραψε:Κορίτσια, οι επιφυλάξεις της εκκλησίας αφορούν (όχι μόνο των "παπάδων", αλλά και θεολόγων, πιστών επιστημόνων κλπ.)το κατά πόσο ο εγκεφαλικός θάνατος είναι όντως θάνατος. Δεν αντιτίθεται δηλ. στη μεταμόσχευση, γιαυτό π.χ. υποστηρίζει τη δωρεά νεφρού, μυελού των οστών από ζωντανούς δότες. Υπάρχουν όμως σοβαρές αντιρρήσεις από επιστήμονες (που "θάβονται" για ευνόητους λόγους) σχετικά με το αμετάκλητο του εγκεφαλικού θανάτου. Αν ξεκαθαριζόταν δια παντός αυτό, δεν θα φοβόταν κανείς ότι λαμβάνονται όργανα από ανθρώπους που θα είχαν 1 πιθανότητα στο εκατομμύριο να επανέλθουν. Υπάρχουν δυστυχώς μαρτυρίες ανθρώπων που συνήλθαν, ενώ οι γιατροί πίεζαν τους συγγενείς να δωρίσουν τα όργανα. Νομίζω ότι κι εμείς αν θα βρισκόμασταν στην τραγική θέση να χρειαζόμαστε μεταμόσχευση για να ζήσουμε, θα θέλαμε να είμαστε σίγουροι ότι ο δότης είναι νεκρός.


μα δεν υπάρχουν τέτοιες μαρτυρίες!!!!!! αυτό λεμε τόση ώρα
ποτέ κανεις κλινικά νεκρός δεν επανήλθε. ΠΟΤΕ!
και το ξανατονίζω. κλινικά νεκρός και όχι σε κώμα ούτε στην εντατική.
ο κλινικά νεκρός υποστηρίζεται απο τα μηχανήματα για να λειτουργούν τα ζωτικά του όργανα. αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει επ άπειρον. γίνεται για πολύ συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. ακόμα και αν δεν αποφασίσουμε να κλείσουμε να μηχανήματα θα σταματήσουν να λειτουργούν τα ζωτικά του όργανα από μόνα τους. κανένα μηχάνημα δεν μπορεί να συντηρεί για πάντα έναν κλινικά νεκρό.

Μάλλον δεν το εξέφρασα σωστά. Παρόλο που είναι αυστηρά τα κριτήρια για να χαρακτηριστεί κάποιος κλινικά νεκρός, εντούτοις έχει συμβεί (πρόσφατα πάλι το διάβασα, δυστυχώς δεν μπορώ τώρα να βάλω λινκ) να συνέλθουν ασθενείς που κρίθηκαν εγκεφαλικά νεκροί. Απλώς έγραψα για να καταλάβετε, αν θέλετε,τη θέση της εκκλησίας (με την έννοια του σώματος λαϊκών και κληρικών), ότι δεν είναι απάνθρωπη, ούτε χαίρεται να πεθαίνουν άνθρωποι στις λίστες αναμονής. Ανησυχεί για την κατάσταση του πιθανού δότη, εξ ου και οι επιφυλάξεις. Ασχολούμαι με το θέμα, αλλά όχι τόσο ώστε να μπορώ να παραθέσω πειστικά επιχειρήματα. Τέλος, επειδή δεν είμαι καθόλου ρομαντική, αντιλαμβάνομαι πόσο κοστίζει στο σύστημα η περίθαλψη ενός εγκεφαλικά νεκρού. Κάποιοι που προωθούν το θέμα των μεταμοσχεύσεων δεν κινούνται μόνο από φιλάνθρωπα αισθήματα.

106Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 12:12 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bonheur το εχεις ακουσει και εσυ αυτο που λεω ε?

107Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 12:19 pm

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
black beauty έγραψε:bonheur το εχεις ακουσει και εσυ αυτο που λεω ε?

Αν εννοείς για τη μεταμόσχευση από ζωντανό δότη, ναι τη δέχεται ανεπιφύλακτα η εκκλησία. Εκεί υπάρχει η ελεύθερη βούληση του δότη, δεν τίθεται θέμα αν πέθανε ή όχι και θεωρείται πράξη αγάπης και γενναιοδωρίας. Γιαυτό λέω, το θέμα δεν είναι οι μεταμοσχεύσεις, αλλά η κατάσταση του δότη.

108Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 12:21 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμενα μου ειχανε πει οτι δεχεται την μεταμοσχευση τυπου νεφρου,μυελου των οστων και βλαστοκυτταρων(αφου ο οργανισμος μπορει να δουλεψει και με εναν νεφρο).

109Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 12:23 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πιστεύω κι εγώ πως όλο αυτό δεν είναι και τόσο αθώο όσο φαίνεται.

Και λυπάμαι που το λέω αλλά κι εγώ νομίζω πως στο συγκεκριμένο θέμα έχω δύο μέτρα και δύο σταθμά. Όσον αφορά στον εαυτό μου, έχω πει στον άντρα μου πως αν μου συμβεί κάτι, θέλω να αποφασίσει αυτός για μένα. Θα ήθελα να βοηθήσω κάποιον συνάνθρωπό μου αλλά θέλω ο άντρας μου να πάρει μια απόφαση με την οποία να μπορεί να ζει μετά. Εγώ πάντως δεν θα μπορούσα να την πάρω αυτή την απόφαση για κανέναν. Θα ήταν μεγάλο βάρος για μένα. Ποτέ δεν θα ήμουν σίγουρη αν πήρα τη σωστή απόφαση για εκείνον. Αν υπήρχε η δυνατότητα πρώτα να "φύγει" κανονικά, όχι κλινικά και μετά να του πάρουν τα όργανα δεν θα είχα καμία απολύτως αντίρρηση. Αλλά εφόσον είναι ζωντανός δεν μπορώ να πάρω αυτή την απόφαση.

110Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 12:24 pm

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
black beauty έγραψε:Εμενα μου ειχανε πει οτι δεχεται την μεταμοσχευση τυπου νεφρου,μυελου των οστων και βλαστοκυτταρων(αφου ο οργανισμος μπορει να δουλεψει και με εναν νεφρο).

Ναι, γενικά ό,τι δεν προϋποθέτει το θάνατο του δότη.

111Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 12:25 pm

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
elena25 έγραψε:Πιστεύω κι εγώ πως όλο αυτό δεν είναι και τόσο αθώο όσο φαίνεται.

Και λυπάμαι που το λέω αλλά κι εγώ νομίζω πως στο συγκεκριμένο θέμα έχω δύο μέτρα και δύο σταθμά. Όσον αφορά στον εαυτό μου, έχω πει στον άντρα μου πως αν μου συμβεί κάτι, θέλω να αποφασίσει αυτός για μένα. Θα ήθελα να βοηθήσω κάποιον συνάνθρωπό μου αλλά θέλω ο άντρας μου να πάρει μια απόφαση με την οποία να μπορεί να ζει μετά. Εγώ πάντως δεν θα μπορούσα να την πάρω αυτή την απόφαση για κανέναν. Θα ήταν μεγάλο βάρος για μένα. Ποτέ δεν θα ήμουν σίγουρη αν πήρα τη σωστή απόφαση για εκείνον. Αν υπήρχε η δυνατότητα πρώτα να "φύγει" κανονικά, όχι κλινικά και μετά να του πάρουν τα όργανα δεν θα είχα καμία απολύτως αντίρρηση. Αλλά εφόσον είναι ζωντανός δεν μπορώ να πάρω αυτή την απόφαση.

Δυστυχώς με εκφράζει κι εμένα αυτό που λες.

112Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 12:31 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νομιζω οτι συμφωνω και εγω με αυτο που λες Ελενα!!

113Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 1:00 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ελενα, δεν ειναι δυο μετρα και δυο σταθμα αυτο που λες διοτι εκφραζεις τη γνωμη σου ως δότης και δεν αναφερθηκες στην περιπτωση του να εισαι ο δεκτης (το απευχομαι, ουτως ή άλλως ετσι?). Λες οτι δεν θα μπορουσες να παρεις την αποφαση για καποιον γνωστό σου, αλλά δεν θα ειχε προβλημα να γινεις εσυ δωρητρια εφόσον συμφωνησει και ο αντρα σου, πράγμα το οποιο το βρισκω λογικο.
Με δυο σταθμα θα ησουν στην περιπτωση που έλεγες οτι ναι, θα επαιρνες μοσχευμα απο δοτη, αλλά εσυ δεν θα γινοσουν δωρητρια. Αν με καταλαβαινεις.
Η Μαρκελλα πιο πάνω ειπε οτι δεν θα γινοταν δωρητρια (ουδεν κατακριτεο πανω σε αυτο, ειναι η γνωμη της) αλλά μετα είπε οτι θα δεχοταν μοσχευμα (η περιπτωση που το μόσχευμα ηταν ενα τυχαιο απορροπτεται διοιτ το 100% των περιπτωσεων μεταμοσχευσης δεν χρησιμοποιουν ενα τυχαιο μοσχευμα αλλα κάτι που πάρθηκε ουτως ή άλλως με σκοπο τη μεταμοσχευση).
Καταλαβαινεις τη διαφορα???

114Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 1:11 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Η Μαρκελλα πιο πάνω ειπε οτι δεν θα γινοταν δωρητρια (ουδεν κατακριτεο πανω σε αυτο, ειναι η γνωμη της) αλλά μετα είπε οτι θα δεχοταν μοσχευμα (η περιπτωση που το μόσχευμα ηταν ενα τυχαιο απορροπτεται διοιτ το 100% των περιπτωσεων μεταμοσχευσης δεν χρησιμοποιουν ενα τυχαιο μοσχευμα αλλα κάτι που πάρθηκε ουτως ή άλλως με σκοπο τη μεταμοσχευση).
Καταλαβαινεις τη διαφορα???

Νομιζω οτι ειπε πως θα δεχοταν μόσχεμα όχι τυχαιο..αλλά επειδη στην ΄πραξη αυτή του να αποσυνδεσουν κάποιον για να πάρουν το όργανα του δεν εχει ιδία συμμετοχή και ευθύνη..άλλοι αποφασισαν να τερματίσουν τη ζωη κάποιου δότη....
τόνισε όμως κιολας πως δεν ειναι σιγουρη για αυτο και αν ο πνευματικος της ελεγε να μην το παρει ..δεν θα το έκανε..

μας ειπε ολο τον συλογισμό της ..και εχετε κολησει τοση ωρα μονο στο οτι θα το επερνε ντε και καλα ,αλλα δεν θα εδινε..και ποσο ασχημο ειναι αυτο...
για διαβαστε ξανα τι ειπε βρε κοριτσια η κοπελα..

115Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 1:13 pm

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Να κανω μια κουτη ερωτηση;καποιος που τα οργανα του μενουν σε λειτουργια εξαιτιας μηχανηματων,μπορουν μετα να μεταμοσχευτουν;δεν ειναι αχρηστα;

116Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 1:15 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καταλαβαίνω τι λες Νένα. Απλά αισθάνομαι ότι και αυτό που λέω εγώ είναι εγωιστικό. Ναι μεν θα δεχόμουν ένα μόσχευμα αν το χρειαζόμουν αλλά δε θα μπορούσα εγώ προσωπικά να δωρίσω κάτι ανάλογο σε κάποιον που θα το είχε ανάγκη(με την έννοια που είπα παραπάνω, ότι δεν μπορώ να πάρω την απόφαση αυτή).

Γενικά, είμαι με την πλευρά της επιστήμης, έχουν γίνει κορυφαία πράγματα σε αυτόν τον τομέα και έχουν σωθεί άπειρες ζωές. Απλά αυτό το θέμα είναι λίγο θολό τοπίο για μένα. Δεν μπορώ να χαρακτηρίσω τη δωρεά οργάνων δολοφονία σε καμία περίπτωση. Αλλά δεν είναι σχεδόν το ίδιο με την ευθανασία; (εντάξει, άλλο μεγάλο κεφάλαιο αυτό) Εφόσον δηλαδή ο άνθρωπος από τον οποίο παίρνουμε τα όργανα είναι ζωντανός ακόμη. Είναι κλινικά νεκρός, όχι νεκρός σε όλα τα επίπεδα.

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε.

Η άποψή μου είναι αυτή που είπα και πριν, δεν αλλάζει αυτό. Απλά έχω και αυτές τις ανησυχίες.

Επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο. Λέμε πως το μόσχευμα έρχεται καθαρά για κάποιον άνθρωπο συγκεκριμένο. Από έναν άνθρωπο, χρειαζόμαστε ένα όργανο, καρδιά ας πούμε. Και τα άλλα όμως δε δωρίζονται;

117Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 1:30 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Καταλαβαίνω τι λες Νένα. Απλά αισθάνομαι ότι και αυτό που λέω εγώ είναι εγωιστικό. Ναι μεν θα δεχόμουν ένα μόσχευμα αν το χρειαζόμουν αλλά δε θα μπορούσα εγώ προσωπικά να δωρίσω κάτι ανάλογο σε κάποιον που θα το είχε ανάγκη(με την έννοια που είπα παραπάνω, ότι δεν μπορώ να πάρω την απόφαση αυτή).

Γενικά, είμαι με την πλευρά της επιστήμης, έχουν γίνει κορυφαία πράγματα σε αυτόν τον τομέα και έχουν σωθεί άπειρες ζωές. Απλά αυτό το θέμα είναι λίγο θολό τοπίο για μένα. Δεν μπορώ να χαρακτηρίσω τη δωρεά οργάνων δολοφονία σε καμία περίπτωση. Αλλά δεν είναι σχεδόν το ίδιο με την ευθανασία; (εντάξει, άλλο μεγάλο κεφάλαιο αυτό) Εφόσον δηλαδή ο άνθρωπος από τον οποίο παίρνουμε τα όργανα είναι ζωντανός ακόμη. Είναι κλινικά νεκρός, όχι νεκρός σε όλα τα επίπεδα.

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε.

Η άποψή μου είναι αυτή που είπα και πριν, δεν αλλάζει αυτό. Απλά έχω και αυτές τις ανησυχίες.

Επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο. Λέμε πως το μόσχευμα έρχεται καθαρά για κάποιον άνθρωπο συγκεκριμένο. Από έναν άνθρωπο, χρειαζόμαστε ένα όργανο, καρδιά ας πούμε. Και τα άλλα όμως δε δωρίζονται;


ελενα αν φτασει σε αυτο το σημειο τοτε απλα δεν θα μπορει να δωρισει τα οργανα του..

η ουσια ειναι οτι μιλαμε για καποιον που δεν υπαρχει ελπιδα να ξυπνησει ποτε και ομως δινει την ελπιδα να ζησουν αλλοι ανθρωποι.. ειναι μια αποφαση που δινει ζωη σε αλλον ανθρωπο..αυτο που ειπε η Φλωρα πιο πανω και συμφωνω..δεν μιλαμε για κωμα μιλαμε για καποιον που υποστηριζεται απο μηχανηματα και αργα η γρηγορα θα πρεπει να σταματησει ΚΑΙ αυτο... ειλικρινα σε αυτο το θεμα δεν πιστευα πως θα υπαρχουν αλλες αποψεις... πιστευω στο αυτονοητο...και ναι ειναι εγωιστικο να δεχεσαι να παρεις μοσχευμα και να μη θες να δωσεις..αφου ειναι αυτο το πιστευω καποιου ας το κρατησει μεχρι τελους δεν υπαρχει μεση λυση...δινεις παιρνεις..δεν δινεις γιατι ετσι ειναι τα πιστευω σου τοτε δεν παιρνεις κι ολας

118Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 1:39 pm

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εσυ αποφασιζεις ποια οργανα θα δωσεις κ αν υπαρχουν ανθρωποι που τα χρειαζονται θα τα παρουν, αν οχι δε τα στα βγαζουν χωρις λογο.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...και με τις ευλογιες της ιερας συνοδου (για οσες βαζουν μπροστα την εκκλησια)


Τὸ φρόνημα καὶ ἡ διάθεση τῆς αὐτοπροσφορᾶς ἀποτελοῦν τὸν πνευματικὸ
ἄξονα τῆς ἠθικῆς τῆς ᾿Εκκλησίας στὸ θέμα τῶν μεταμοσχεύσεων. ῾Ο
ἀποστολικὸς λόγος «ἐν τούτῳ ἐγνώκαμεν τὴν ἀγάπην ὅτι ἐκεῖνος ὑπὲρ ἡμῶν
τὴν ψυχὴν αὐτοῦ ἔθηκε· καὶ ἡμεῖς ὀφείλομεν ὑπὲρ τῶν ἀδελφῶν τὰς ψυχὰς
τιθέναι» (Α´ ᾿Ιω. γ´ 16) διαλύει κάθε ἀμφιβολία γιὰ τὸ ὅτι ἡ προσφορὰ
τῆς ζωῆς, καὶ συνεπῶς καὶ ἡ δωρεὰ σώματος, δὲν εἶναι πράξεις αὐτοκτονίας
ἢ εὐθανασίας, ἀλλά μποροῦν νὰ ἀποτελοῦν ἐκφράσεις τῆς «μείζονος
ἀγάπης», περὶ τῆς ὁποίας κάνει λόγο ὁ ἴδιος ὁ Κύριος κατὰ τὴν παράδοση
τῶν τελευταίων Του ὑποθηκῶν στοὺς μαθητές·«μείζονα ταύτης ἀγάπην οὐδεὶς
ἔχει ἵνα τις τὴν ψυχὴν αὐτοῦ θῇ ὑπὲρ τῶν φίλων αὐτοῦ» (᾿Ιω. ιε´ 13). ῾Η
προσφορὰ τῆς ζωῆς εἶναι τὸ μεῖζoν· ἡ προσφορὰ τῶν ὀργάνων εἶναι τὸ
εὐλογημένο ἔλασσον. Οἱ παραπάνω ἁγιογραφικὲς ἀναφορὲς μεταθέτουν τὸ
ἠθικὸ πρόβλημα ἀπὸ τὸ σχολαστικὸ προσδιορισμὸ τοῦ ἐγκεφαλικοῦ θανάτου
στὸ σεβασμὸ καὶ τὴν ἐλεύθερη ἔκφραση τοῦ αὐτεξουσίου.
10) Στὴν περίπτωση λοιπὸν ποὺ κάποιος ἐπιθυμοῦσε νὰ προσφέρει τὰ ὄργανά
του, ἀκόμη κι ἂν ὁ ἐγκεφαλικὸς θάνατος δὲν ταυτιζόταν μὲ τὸν ὁριστικὸ
χωρισμὸ τῆς ψυχῆς ἀπὸ τὸ σῶμα, μαζὶ μὲ τὰ ὄργανά του θὰ εἶχε προσφέρει
καὶ τὴ ζωή του. ῾Η πράξη του δὲν θὰ περιεῖχε μόνο τὸ στοιχεῖο τῆς
προσφορᾶς, ἀλλὰ καὶ αὐτὸ τῆς αὐτοθυσίας.αποσπασμα απο το λινκ που εβαλα πριν. ΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥΛΗΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ Ν.10!

αν δε θελεις να γινεις δωρητης το καταλαβαινω! αλλα αιμα???γιατι δε δινουμε???εμεις οι χριστιανοι! βλαστοκυτταρα σε δημοσιες τραπεζες??? α ρε ελενα τι θεμα ανοιξες!!!

119Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 1:39 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καρδια, νεφρα, συκώτι, πνεύμονες, δέρμα, κερατοειδης, μυελος, και άλλα μπορουν να δωριστουν.

Η λειτουργια των οργανων εξαρταται απο τον εγκέφαλο - οταν ο εγκεφαλος παυει να λειτουργει, πάυουν να λειτουργουν και τα οργανα, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι αχρηστα. Ειναι σαν να λεμε οτι μας κοβουν το ρευμα, αρα δεν λειτουργει το ψυγειο μας στο σπιτι μας, μπορει όμως να λειτουργησει σε άλλο σπιτι. Πολυ υλιστικο το παραδειγμα που φερνω, αλλά δειχνει την αντιστοιχια.

Αυτο με το οποίο εχουμε "κολλησει" με τη Μαρκέλλα, Μπουμπουκιτσα μου, ειναι το οτι θα δεχοταν μοσχευμα χωρις η ιδια να θελει να γινει δωρητρια. Δεν λέω οτι πρέπει σωνει και ντε να γινει δωρητρια οργανων, αλλά οτι το όλο σκεπτικο φαίνεται κάπως εγωιστικο.

Έλενα, πραγματικα καταλαβαινω τι λες, και είναι όντως κατασταση που μακαρι να μη βρεθουμε ποτε, ουτε ως μεν, ουτε ως δε. Για μένα όμως, όποιος αποφασισει κατι τετοιο, δηλωνει μεγαλειο και δύναμη ψυχης.

120Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 1:42 pm

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κατερινάκι, εγώ δεν μπορώ να είμαι τόσο απόλυτη. Δεν θεωρώ αυτονόητο αυτό που εσύ θεωρείς αυτονόητο. Ούτε μπορώ να κατηγορήσω κάποιον ο οποίος δε θέλει να δωρίσει τα όργανά του. Και ούτε μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που ενώ δεν θέλει να δωρίσει τα όργανά του δέχεται να λάβει μόσχευμα για τον ίδιο ή για κάποιον δικό του άνθρωπο.

Είχα παράδειγμα στην οικογένεια. Ο πρώτος ξάδερφος του πατέρα μου, 29 χρονών είχε ανεύρυσμα στον εγκέφαλο και δεν το ήξερε. Κάποια στιγμή το ανεύρυσμα έσπασε και το παιδί έπαθε απανωτά εγκεφαλικά. Για 4 μέρες ήταν στην εντατική στο νοσοκομείο της Πάτρας. Οι γιατροί είπανε στη θεία μου να δωρίσουν τα όργανά του γιατί ήταν κλινικά νεκρός και δεν υπήρχε περίπτωση να επανέλθει. Η θεία μου δεν ήθελε ούτε να το ακούσει. Είχε μια ελπίδα ότι το παιδί της θα ξυπνούσε. Ακόμη και τώρα που το παιδί μετά από τις 4 μέρες πέθανε, δεν έχει μετανιώσει για εκείνη την απόφαση. Λέει "και ποια είμαι εγώ που θα αποφάσιζα να πεθάνει το παιδί μου πριν την ώρα του". Είμαι σίγουρη όμως πως αν το παιδί της χρειαζόταν μεταμόσχευση θα τη δεχόταν χωρίς καν να το σκεφτεί.

Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι το να μη δέχεται κάποιος να γίνει δωρητής οργάνων δεν είναι απλά εγωισμός ή κακία. Είναι το βάρος της απόφασης που δεν μπορούν να πάρουν.

Ακόμη και σε προσωπικό επίπεδο, όσον αφορά δηλαδή τους εαυτούς τους, κάποιοι θέλουν να το παλέψουν όσο πάει. Και φυσικά υπάρχουν και οι θρησκευτικές πεποιθήσεις. Όσο περίεργο και ξένο να ακούγεται σε κάποιους από εμάς, σε κάποιους άλλους ακούγεται εντελώς φυσιολογικό και αυτονόητο.

121Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 1:47 pm

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αγγελικημαρια έγραψε:εσυ αποφασιζεις ποια οργανα θα δωσεις κ αν υπαρχουν ανθρωποι που τα χρειαζονται θα τα παρουν, αν οχι δε τα στα βγαζουν χωρις λογο.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...και με τις ευλογιες της ιερας συνοδου (για οσες βαζουν μπροστα την εκκλησια)


Τὸ φρόνημα καὶ ἡ διάθεση τῆς αὐτοπροσφορᾶς ἀποτελοῦν τὸν πνευματικὸ
ἄξονα τῆς ἠθικῆς τῆς ᾿Εκκλησίας στὸ θέμα τῶν μεταμοσχεύσεων. ῾Ο
ἀποστολικὸς λόγος «ἐν τούτῳ ἐγνώκαμεν τὴν ἀγάπην ὅτι ἐκεῖνος ὑπὲρ ἡμῶν
τὴν ψυχὴν αὐτοῦ ἔθηκε· καὶ ἡμεῖς ὀφείλομεν ὑπὲρ τῶν ἀδελφῶν τὰς ψυχὰς
τιθέναι» (Α´ ᾿Ιω. γ´ 16) διαλύει κάθε ἀμφιβολία γιὰ τὸ ὅτι ἡ προσφορὰ
τῆς ζωῆς, καὶ συνεπῶς καὶ ἡ δωρεὰ σώματος, δὲν εἶναι πράξεις αὐτοκτονίας
ἢ εὐθανασίας, ἀλλά μποροῦν νὰ ἀποτελοῦν ἐκφράσεις τῆς «μείζονος
ἀγάπης», περὶ τῆς ὁποίας κάνει λόγο ὁ ἴδιος ὁ Κύριος κατὰ τὴν παράδοση
τῶν τελευταίων Του ὑποθηκῶν στοὺς μαθητές·«μείζονα ταύτης ἀγάπην οὐδεὶς
ἔχει ἵνα τις τὴν ψυχὴν αὐτοῦ θῇ ὑπὲρ τῶν φίλων αὐτοῦ» (᾿Ιω. ιε´ 13). ῾Η
προσφορὰ τῆς ζωῆς εἶναι τὸ μεῖζoν· ἡ προσφορὰ τῶν ὀργάνων εἶναι τὸ
εὐλογημένο ἔλασσον. Οἱ παραπάνω ἁγιογραφικὲς ἀναφορὲς μεταθέτουν τὸ
ἠθικὸ πρόβλημα ἀπὸ τὸ σχολαστικὸ προσδιορισμὸ τοῦ ἐγκεφαλικοῦ θανάτου
στὸ σεβασμὸ καὶ τὴν ἐλεύθερη ἔκφραση τοῦ αὐτεξουσίου.
10) Στὴν περίπτωση λοιπὸν ποὺ κάποιος ἐπιθυμοῦσε νὰ προσφέρει τὰ ὄργανά
του, ἀκόμη κι ἂν ὁ ἐγκεφαλικὸς θάνατος δὲν ταυτιζόταν μὲ τὸν ὁριστικὸ
χωρισμὸ τῆς ψυχῆς ἀπὸ τὸ σῶμα, μαζὶ μὲ τὰ ὄργανά του θὰ εἶχε προσφέρει
καὶ τὴ ζωή του. ῾Η πράξη του δὲν θὰ περιεῖχε μόνο τὸ στοιχεῖο τῆς
προσφορᾶς, ἀλλὰ καὶ αὐτὸ τῆς αὐτοθυσίας.αποσπασμα απο το λινκ που εβαλα πριν. ΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΧΡΙΣΤΟΥΛΗΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ Ν.10!

αν δε θελεις να γινεις δωρητης το καταλαβαινω! αλλα αιμα???γιατι δε δινουμε???εμεις οι χριστιανοι! βλαστοκυτταρα σε δημοσιες τραπεζες??? α ρε ελενα τι θεμα ανοιξες!!!

Αυτό που παραθέτεις είναι η επίσημη θέση της Ιερά Συνόδου, μέσα στην οποία υπάρχουν σοβαρές αντιρρήσεις και στην οποία έχει ασκηθεί μεγάλη πίεση από τον αρχιεπίσκοπο σε συνεργασία με τα υπόλοιπα πολιτικά τσιράκια της Τρόικας. Ξέρουμε πολύ καλά τι γράφουμε όταν λέμε για τις σκέψεις της εκκλησίας και δεν εννοούμε μόνο κάποιους ιεράρχες.Διεκδικούν και άλλοι χριστιανοί το δικαίωμα να εκφράζονται πάνω σε θέματα βιοηθικής, όπως οι μεταμοσχεύσεις. Ειπώθηκε και παραπάνω ότι η αντίρρηση δεν αφορά ζωντανούς δότες (βλαστοκύτταρα, αίμα, μυελό οστών κλπ).

122Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 1:54 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:Κατερινάκι, εγώ δεν μπορώ να είμαι τόσο απόλυτη. Δεν θεωρώ αυτονόητο αυτό που εσύ θεωρείς αυτονόητο. Ούτε μπορώ να κατηγορήσω κάποιον ο οποίος δε θέλει να δωρίσει τα όργανά του. Και ούτε μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που ενώ δεν θέλει να δωρίσει τα όργανά του δέχεται να λάβει μόσχευμα για τον ίδιο ή για κάποιον δικό του άνθρωπο.

Είχα παράδειγμα στην οικογένεια. Ο πρώτος ξάδερφος του πατέρα μου, 29 χρονών είχε ανεύρυσμα στον εγκέφαλο και δεν το ήξερε. Κάποια στιγμή το ανεύρυσμα έσπασε και το παιδί έπαθε απανωτά εγκεφαλικά. Για 4 μέρες ήταν στην εντατική στο νοσοκομείο της Πάτρας. Οι γιατροί είπανε στη θεία μου να δωρίσουν τα όργανά του γιατί ήταν κλινικά νεκρός και δεν υπήρχε περίπτωση να επανέλθει. Η θεία μου δεν ήθελε ούτε να το ακούσει. Είχε μια ελπίδα ότι το παιδί της θα ξυπνούσε. Ακόμη και τώρα που το παιδί μετά από τις 4 μέρες πέθανε, δεν έχει μετανιώσει για εκείνη την απόφαση. Λέει "και ποια είμαι εγώ που θα αποφάσιζα να πεθάνει το παιδί μου πριν την ώρα του". Είμαι σίγουρη όμως πως αν το παιδί της χρειαζόταν μεταμόσχευση θα τη δεχόταν χωρίς καν να το σκεφτεί.

Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι το να μη δέχεται κάποιος να γίνει δωρητής οργάνων δεν είναι απλά εγωισμός ή κακία. Είναι το βάρος της απόφασης που δεν μπορούν να πάρουν.

Ακόμη και σε προσωπικό επίπεδο, όσον αφορά δηλαδή τους εαυτούς τους, κάποιοι θέλουν να το παλέψουν όσο πάει. Και φυσικά υπάρχουν και οι θρησκευτικές πεποιθήσεις. Όσο περίεργο και ξένο να ακούγεται σε κάποιους από εμάς, σε κάποιους άλλους ακούγεται εντελώς φυσιολογικό και αυτονόητο.

ρε συ Ελενακι ουτε απολυτη ειμαι ουτε κατηγορω κανεναν...απλα εγω το θεωρω αυτονοητο ...για μενα...και το εχω πει και στους δικους μου.. θεωρω πως αν δωσω τα ματια μου η την καρδια μου σε εναν ανθρωπο θα ειναι το μεγαλυτερο επιτευγμα που θα εχω κανει..εστω και μετα θανατο..γιατι αυτο θα ειμαι ουσιαστικα..νεκρη..
αυτον που δεν θελει να δωρισει τα οργανα του και δεχεται να παρει εγω τον θεωρω εγωιστη γιατι οποια κι αν ειναι τα πιστευω του απλα δεν τα ακολουθει οποτε πως να τον πω;

123Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 1:55 pm

αγγελικημαρια


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bonheur εγω δε καταλαβαινω με ποια λογικη δεχομαστε μοσχευματα αλλα δε δινουμε? δεν ειναι θεαρεστο να βοηθησεις εναν ανθρωπο?και για μενα δεν εχει σημασια τι λεει η ιερα συνοδος , το αποσπασμα το εβαλα για οσους εκνευριζονται με τη σταση της εκκλησιας ενω δεν ειναι αρνητικη . δε μου αρεσει να θεωρειται η εκκλησια απανθρωπη και αναχρονιστικη χωρις να ειναι.για μενα σημασια εχει ο λογος του θεου .η πιστη σιγουρα δε μετριεται με μεταμοσχευσεις.εγω αυτο που ξερω ειναι οτι αν χρειαζοταν το παιδι μου θα παρακαλουσα να βρεθει μοσχευμα.αμαρτια ?δε ξερω αλλα ετσι αισθανομαι!

124Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 1:59 pm

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παιδιά, ο κλινικά νεκρός είναι νεκρός. Δεν τον σκοτώνει αυτός που θα τραβήξει την πρίζα του μηχανήματος, τον έχει σκοτώσει κάτι άλλο πιο πρίν. Διατηρείται σε αυτή την κατάσταση -πιθανολογώ- για να μπορεί να γίνει δωρητής εφόσον αποφασίσει η οικογένεια.
Αν του σταματήσουν το οξυγόνο -λογικά πάντα- τα όργανά του θα αχρηστευθούν πολύ πιο γρήγορα.

Όπως και στην περίπτωση που είπε η Έλενα, πρότειναν να γίνει δωρητής οργάνων ένας άνθρωπος που δεν είχε καμμία ελπίδα και αυτό -δυστυχώς- επαληθεύτηκε.

Κατά τα άλλα, εγώ δεν θεωρώ κανένα μεγαλείο ψυχής την δωρεά οργάνων. Είναι χρέος μας σαν ανθρώπινα όντα να σκεφτόμαστε τα παιδιά μας, τον συνάνθρωπό μας.

Επίσης, αυτή η τόσο μα τόσο εγωιστική πράξη του να μη δωρίσεις, δεν είναι τελείως αντίθετη με τον Χριστιανισμό σαν ιδέα? Αυτό που πρεσβεύει ο Χριστιανισμός δεν είναι να βοηθάμε και να αγαπάμε αλλήλους?

125Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 5 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 2:05 pm

bonheur


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αγγελικημαρια έγραψε:bonheur εγω δε καταλαβαινω με ποια λογικη δεχομαστε μοσχευματα αλλα δε δινουμε? δεν ειναι θεαρεστο να βοηθησεις εναν ανθρωπο?και για μενα δεν εχει σημασια τι λεει η ιερα συνοδος , το αποσπασμα το εβαλα για οσους εκνευριζονται με τη σταση της εκκλησιας ενω δεν ειναι αρνητικη . δε μου αρεσει να θεωρειται η εκκλησια απανθρωπη και αναχρονιστικη χωρις να ειναι.για μενα σημασια εχει ο λογος του θεου .η πιστη σιγουρα δε μετριεται με μεταμοσχευσεις.εγω αυτο που ξερω ειναι οτι αν χρειαζοταν το παιδι μου θα παρακαλουσα να βρεθει μοσχευμα.αμαρτια ?δε ξερω αλλα ετσι αισθανομαι!

Μα εννοείται ότι αν προβληματίζεται κανείς να δώσει μόσχευμα, το ίδιο δυσκολεύεται και να δεχτεί. Ο σεβασμός της ανθρώπινης ζωής αφορά και τις δύο πλευρές. Εγώ δεν βλέπω κανέναν αναχρονισμό, υπάρχουν σοβαρές φωνές που λένε ότι ο κλινικός θάνατος δεν είναι πραγματικός θάνατος, δεν πρέπει να ακουστούν και να μελετηθούν; Υπάρχει παράδειγμα μοναχού (δεν θα αναφέρω το όνομά του) που έκανε μεταμόσχευση ζωτικού οργάνου, αλλά όταν ρώτησε σχετικά κάποιους γέροντες δεν μπόρεσαν ή δεν ήθελαν να του απαντήσουν σχετικά με το αν έκανε καλά. Για κάποιους ανθρώπους δεν είναι αποσαφηνισμένη η κατάσταση. Χωρίς να παραγνωρίζω το σταυρό που σηκώνει ο ασθενής που χρειάζεται μόσχευμα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 21]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13 ... 21  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις