Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
415 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 415 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 21  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 21]

76Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 8:03 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Δεν το πήγαμε εμεις στη θρησκεία Ελενα - το θέμα ειναι το τι δεχεσαι και τί οχι, αν θες να κάνεις κάτι καλώς, αν όχι, δικαίωμά σου. Απλα "πάει" στη θρησκεία το θέμα απο τη στιγμή που αναφέρεται ως επιχειρημα το "η εκκλησία το απαγορεύει" (που δεν ειναι και αλήθεια στην τελικη).


Κι εγώ είμαι θρήσκα αλλά δεν νομίζω να είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Η εκκλησία από όσο ξέρω δε δέχεται το να σκοτώσεις κάποιον. Εφόσον με τη δωρεά οργάνων δε σκοτώνεις κάποιον, δε νομίζω να μην το δέχεται. Δεν ξέρω κιόλας, δεν είμαι απόλυτη σε αυτό που λέω αλλά αυτή την άποψη έχω. Και η θρησκεία με τον τρόπο που την έχω εγώ στο μυαλο μου δεν έχει καμία σχέση με τιμωρίες. Είναι προσφορά και αγάπη.

77Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 8:07 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
Nena έγραψε:
Δεν το πήγαμε εμεις στη θρησκεία Ελενα - το θέμα ειναι το τι δεχεσαι και τί οχι, αν θες να κάνεις κάτι καλώς, αν όχι, δικαίωμά σου. Απλα "πάει" στη θρησκεία το θέμα απο τη στιγμή που αναφέρεται ως επιχειρημα το "η εκκλησία το απαγορεύει" (που δεν ειναι και αλήθεια στην τελικη).


Κι εγώ είμαι θρήσκα αλλά δεν νομίζω να είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Η εκκλησία από όσο ξέρω δε δέχεται το να σκοτώσεις κάποιον. Εφόσον με τη δωρεά οργάνων δε σκοτώνεις κάποιον, δε νομίζω να μην το δέχεται. Δεν ξέρω κιόλας, δεν είμαι απόλυτη σε αυτό που λέω αλλά αυτή την άποψη έχω. Και η θρησκεία με τον τρόπο που την έχω εγώ στο μυαλο μου δεν έχει καμία σχέση με τιμωρίες. Είναι προσφορά και αγάπη.
Αυτο (edit: οι τιμωριες εννοω) Ελενα ειναι περισσοτερο εφευρεση της Εκκλησίας, για να φερουν τον κόσμο στο δρομο τους, παρα προσταγες της θρησκείας μας.

78Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 9:37 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η θρησκεια,η Εκκλησια δεν ειναι το "μαγαζακι" των λειτουργων τους...ανηκουν στον πιστο και υπαρχουν οσο υπαρχουν πιστοι.
Θα επρεπε να συμβαδιζουν λοιπον με τον πιστο,να ακολουθουν την εξελιξη. Το κακο και εκει ειναι οι αναχρονιστικες αντιληψεις, και τα φερεφωνα.

79Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 9:40 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Υπάρχει μια παροιμία που λέει οτι ο δρόμος για την κόλαση είναι σπαρμένος με καλές προθέσεις. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Θεός δεν είναι ο προσωπικός εκτελεστής επιθυμιών κανενός. Κι αυτό γιατί μια επιθυμία δική μου μπορεί να έρχεται σε σύγκρουση με τη δικαιοσύνη, όχι όπως την ορίζουν τα ανθρώπινα μέτρα άλλα η θεία δικαιοσύνη που είναι ασύλληπτη.

Μιλάμε για μια θρησκεία στην οποία ο Θεός έγινε δούλος, σταυρώθηκε, υπέφερε, πέθανε (ποιος, ο Θεός),μια θρησκεία αντιφατική με τη λογική, μια θρησκεία καθαρά βιωματική, μια θρησκεία ριζοσπαστική. Εδώ μια κουβέντα μας λέεί ο άλλος και πέφτουμε να τον φάμε ζωντανό, κι ένας Θεός (μέσω του Υιού) δημιουργός των πάντων, άκακος και αναμάρτητος πέρασε μαρτύρια που δεν τα χωράει ανθρώπινος νους και δεν ανέπτυξε κανένα μένος απέναντι στους βασανιστές του. Αυτό είναι από μόνο του ασύλληπτο, όπως ασύλληπτο είναι για τη δική μας μικρή ανθρώπινη λογική το να πεθαίνει ένα παιδάκι από την πείνα και να θησαυρίζουν οι απατεώνες και να ζουν οι δολοφόνοι 90 χρόνια.

Το λάθος μας(πάντα κατά την άποψή μου) είναι ότι βγάζουμε τα συμπεράσματά μας ξεχνώντας ότι υπάρχει κι άλλη ζωή (τουλάχιστο εφόσον δηλώνουμε Χριστιανοί, αποδεχόμαστε την ύπαρξη της ζωής μετά το θάνατο).

Σταματώ εδώ όμως για να μην κατηγορηθώ για προσηλυτισμό, μια και η υπέροχη αυτή θρησκεία πάνω από την αγάπη έχει τοποθετήσει την ελεύθερη βούληση του καθενός.

Στο θέμα μας. Ξανατονίζω, πάντοτε προσωπικά μιλώντας, κάποτε εντελώς απλοικά και καλοπροαίρετα ήμουν εντελώς υπέρ των μεταμοσχέυσεων. Κι ακόμα είμαι σε ότι αφορά την αιμοδοσία, τη δωρεά μυελού των οστών, αιμοπεταλίων, νεφρού, ήπατος, και γενικώς διαδικασιών που γίνονται με τη συγκατάθεση του εν ζωή δωρητή.

Η ψυχή μου αντιδρά στη σκέψη ενός ανθρώπου σε κωματώδη (ή έστω εγκεφαλικά νεκρική) κατάσταση που μπορεί να μην έχει εγκεφαλική λειτουργία, έχει όμως ψυχή. Και η ψυχή εκείνη την ώρα δεν ξέρουμε τι βλέπει, σε τι διάσταση υπάρχει, αν κρίνεται. Προσωπικά δε θα έπαιρνα το ρίσκο, την ευθύνη και το κρίμα να διώξω αυτή την ψυχή από το σώμα σα να είμαι Θεός. Και φυσικά νιώθω πως αν συναινούσα στην αφαίρεση των οργάνων μου την ώρα που η ψυχή μου ακόμα δεν είχε βγει από το σώμα ότι αυτό θα ισοδυναμούσε με αυτοκτονία, και αυτό θα ήταν ότι χειρότερο για την ψυχή μου.

Επισημαίνω για τελευταία φορά ότι τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπικές μου απόψεις, με βάση όχι τις ξερές διδασκαλίες, θεωρίες και κατηχήσεις, άλλα τη βιωματική και ουσιαστική σχέση μου με την Εκκλησία, το Θεό και την πίστη μου.

80Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 9:47 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella01 έγραψε:Υπάρχει μια παροιμία που λέει οτι ο δρόμος για την κόλαση είναι σπαρμένος με καλές προθέσεις. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Θεός δεν είναι ο προσωπικός εκτελεστής επιθυμιών κανενός. Κι αυτό γιατί μια επιθυμία δική μου μπορεί να έρχεται σε σύγκρουση με τη δικαιοσύνη, όχι όπως την ορίζουν τα ανθρώπινα μέτρα άλλα η θεία δικαιοσύνη που είναι ασύλληπτη.

Μιλάμε για μια θρησκεία στην οποία ο Θεός έγινε δούλος, σταυρώθηκε, υπέφερε, πέθανε (ποιος, ο Θεός),μια θρησκεία αντιφατική με τη λογική, μια θρησκεία καθαρά βιωματική, μια θρησκεία ριζοσπαστική. Εδώ μια κουβέντα μας λέεί ο άλλος και πέφτουμε να τον φάμε ζωντανό, κι ένας Θεός (μέσω του Υιού) δημιουργός των πάντων, άκακος και αναμάρτητος πέρασε μαρτύρια που δεν τα χωράει ανθρώπινος νους και δεν ανέπτυξε κανένα μένος απέναντι στους βασανιστές του. Αυτό είναι από μόνο του ασύλληπτο, όπως ασύλληπτο είναι για τη δική μας μικρή ανθρώπινη λογική το να πεθαίνει ένα παιδάκι από την πείνα και να θησαυρίζουν οι απατεώνες και να ζουν οι δολοφόνοι 90 χρόνια.

Το λάθος μας(πάντα κατά την άποψή μου) είναι ότι βγάζουμε τα συμπεράσματά μας ξεχνώντας ότι υπάρχει κι άλλη ζωή (τουλάχιστο εφόσον δηλώνουμε Χριστιανοί, αποδεχόμαστε την ύπαρξη της ζωής μετά το θάνατο).

Σταματώ εδώ όμως για να μην κατηγορηθώ για προσηλυτισμό, μια και η υπέροχη αυτή θρησκεία πάνω από την αγάπη έχει τοποθετήσει την ελεύθερη βούληση του καθενός.

Στο θέμα μας. Ξανατονίζω, πάντοτε προσωπικά μιλώντας, κάποτε εντελώς απλοικά και καλοπροαίρετα ήμουν εντελώς υπέρ των μεταμοσχέυσεων. Κι ακόμα είμαι σε ότι αφορά την αιμοδοσία, τη δωρεά μυελού των οστών, αιμοπεταλίων, νεφρού, ήπατος, και γενικώς διαδικασιών που γίνονται με τη συγκατάθεση του εν ζωή δωρητή.

Η ψυχή μου αντιδρά στη σκέψη ενός ανθρώπου σε κωματώδη (ή έστω εγκεφαλικά νεκρική) κατάσταση που μπορεί να μην έχει εγκεφαλική λειτουργία, έχει όμως ψυχή. Και η ψυχή εκείνη την ώρα δεν ξέρουμε τι βλέπει, σε τι διάσταση υπάρχει, αν κρίνεται. Προσωπικά δε θα έπαιρνα το ρίσκο, την ευθύνη και το κρίμα να διώξω αυτή την ψυχή από το σώμα σα να είμαι Θεός. Και φυσικά νιώθω πως αν συναινούσα στην αφαίρεση των οργάνων μου την ώρα που η ψυχή μου ακόμα δεν είχε βγει από το σώμα ότι αυτό θα ισοδυναμούσε με αυτοκτονία, και αυτό θα ήταν ότι χειρότερο για την ψυχή μου.

Επισημαίνω για τελευταία φορά ότι τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπικές μου απόψεις, με βάση όχι τις ξερές διδασκαλίες, θεωρίες και κατηχήσεις, άλλα τη βιωματική και ουσιαστική σχέση μου με την Εκκλησία, το Θεό και την πίστη μου.


ήσουν πολύ σαφής και παρότι δεν συμφωνώ με την αποψη σου τη δέχομαι.
να σε ρωτήσω το ίδιο από την άλλη πλευρά;
αν χρειαζόσουν εσύ ή κάποιος στο οικογενειακό σου περιβάλλον μεταμόσχευση θα τη δεχόσουν;

81Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 10:09 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Φυσικά και είναι δύσκολο το δίλλημα, μια και είμαστε άνθρωποι κι έχουμε αδυναμίες. Αν με ρωτάς αν θα αρνιόμουν ένα ήδη υπάρχον μόσχευμα θα σου έλεγα πως όχι, γιατί προσωπικά εγώ δε θα είχα καμία ανάμειξη στην επιλογή κάποιων ανθρώπων να προχωρήσουν στη διακοπή της τεχνητής αναπνοής.

Δεν είναι το θέμα ιδεολογικό εδώ πέρα.Είναι βαθιά προσωπικό και όπως ανέφερα παραπάνω αφορά την ελεύθερη βούληση του καθένα. Αν υπήρχε λοιπόν διαθέσιμο και απευθυνόταν σε μένα τότε πιθανότατα θα το δεχόμουν ευχόμενη για την ψυχή αυτού του ανθρώπου που έφυγε και την ψυχή των δικών του που προχώρησαν στην πράξη αυτή.

Αν ερχόταν κάποιος και μου έλεγε "είναι ένας άνθρωπος στα μηχανήματα, να τον αποσυνδέσουμε για να ζήσεις εσύ, το παιδί σου, η μάνα σου" θα του έλεγα όχι. Και ξέρω ότι ακούγεται κάπως, άλλα ελπίζω να μου έδινε δύναμη ο Θεός να το πω με την καρδιά μου και να μου στερεώσει την πίστη πως οτιδήποτε γίνεται γίνεται σαφώς για το συμφέρον της ψυχής μου και μόνο.

Ίσως κατηγορηθώ για υστεροβουλία, άλλα όπως σας είπα κορίτσια, δεν προσπαθώ να εκλογικεύσω αυτά που ο Θεός φέρνει μπροστά μας. Ούτε να το παίξω, ούτε τίποτα, άλλωστε μπορεί στη θεωρία εγώ εδώ να τα λέω όμορφα κι ωραία και αν μου έρθει η στραβή να ολιγοπιστήσω και να πουλήσω το σπίτι μου για να πάρω μια καρδιά ή έναν πνεύμονα, τρελή από απελπισία.Οι δηλώσεις δεν καθορίζουν ποιος θα σωθεί και ποιος όχι. Με όλο το σεβασμό σε όλους όσους έχουν αντίθετη άποψη.

82Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 10:13 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella01ν το υπαρχον μοσχευμα ειναι αποτελεσμα της ιδιας πραξης, πως γινεται να δεχεσαι κατι που αρνεισαι να προσφερεις? Πως χαρακτηριζεται αυτη η πραξη?

83Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 10:27 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:markella01ν το υπαρχον μοσχευμα ειναι αποτελεσμα της ιδιας πραξης, πως γινεται να δεχεσαι κατι που αρνεισαι να προσφερεις? Πως χαρακτηριζεται αυτη η πραξη?

Θα σου εξηγήσω πως.
Ο καθένας είναι υπεύθυνος για την ψυχή του. Εγώ μπορώ να προσευχηθώ για την ψυχή αυτού που φεύγει ή αυτών που παίρνουν την τελική απόφαση, άλλα δεν είμαι υπεύθυνη για τις πράξεις τους.

Αν κάποιος κλέψει ένα μεγάλο ποσό και μέσα στη φούρια του του πέσει ένα πενηντάευρώ και το βρω εγώ που εκείνη τη στιγμή καίγομαι να συμπληρώσω ένα ποσό να μη μου πάρουν το σπίτι και μου λείπουν ακριβώς 50 ευρώ, αν τα πάρω και πω "δόξα τω Θεώ" δε σημαίνει ότι λέω "καλά έκανες κλέφτη που έκλεψες και ωφελήθηκα εγώ".

Ίσως να μη χρησιμοποίησα αρκετά εύστοχο παράδειγμα , άλλα ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Και τέλος , να σημειώσω πως υπάρχει και πνευματικός ο οποίος συμβουλεύει και νουθετεί, και αν αυτός έλεγε σε οποιαδήποτε περίπτωση να μην πάρω τίποτα από πεθαμένο άνθρωπο που έφυγε με αυτόν τον τρόπο, όσο και να με πονούσε, θα προσπαθούσα να το κάνω. Μάλιστα, είναι μια πολύ καλή ερώτηση να κάνω στον πνευματικό μου, αυτό το δίλημμα δηλαδή και σε ευχαριστώ που το επισήμανες.

84Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 10:41 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καταλαβα τι θελεις να πεις,αλλα βρε markella01 ειναι σαν να λες εγω δεν παιρνω ναρκωτικα γιατι ειναι κακο αλλα τα πουλαω και αν κανει χρηση ο αλλος δεν ευθυνομαι εγω για την πραξη του. Ακραιο παραδειγμα. Δεν ξερω κιολας,ετσι μου φαινεται ρε παιδι μου.Υπαρχει η συνενοχη σε μια πραξη,δεν ειναι μονο αυτος που πραττει αλλα κ αυτος που συναινει αρα νομιμοποιει κατα καποιο τροπο την πραξη.
Τεσπα...μην διυλιζω τον κωνωπα! Very Happy

85Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 10:42 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
markella01 έγραψε:
litsakos έγραψε:markella01ν το υπαρχον μοσχευμα ειναι αποτελεσμα της ιδιας πραξης, πως γινεται να δεχεσαι κατι που αρνεισαι να προσφερεις? Πως χαρακτηριζεται αυτη η πραξη?

Θα σου εξηγήσω πως.
Ο καθένας είναι υπεύθυνος για την ψυχή του. Εγώ μπορώ να προσευχηθώ για την ψυχή αυτού που φεύγει ή αυτών που παίρνουν την τελική απόφαση, άλλα δεν είμαι υπεύθυνη για τις πράξεις τους.

Αν κάποιος κλέψει ένα μεγάλο ποσό και μέσα στη φούρια του του πέσει ένα πενηντάευρώ και το βρω εγώ που εκείνη τη στιγμή καίγομαι να συμπληρώσω ένα ποσό να μη μου πάρουν το σπίτι και μου λείπουν ακριβώς 50 ευρώ, αν τα πάρω και πω "δόξα τω Θεώ" δε σημαίνει ότι λέω "καλά έκανες κλέφτη που έκλεψες και ωφελήθηκα εγώ".

Ίσως να μη χρησιμοποίησα αρκετά εύστοχο παράδειγμα , άλλα ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Και τέλος , να σημειώσω πως υπάρχει και πνευματικός ο οποίος συμβουλεύει και νουθετεί, και αν αυτός έλεγε σε οποιαδήποτε περίπτωση να μην πάρω τίποτα από πεθαμένο άνθρωπο που έφυγε με αυτόν τον τρόπο, όσο και να με πονούσε, θα προσπαθούσα να το κάνω. Μάλιστα, είναι μια πολύ καλή ερώτηση να κάνω στον πνευματικό μου, αυτό το δίλημμα δηλαδή και σε ευχαριστώ που το επισήμανες.

Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω αυτές τις απόψεις. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, αδυνατώ να πιστέψω πως υπάρχει άνθρωπος εν έτη 2012 που να ακυρώνει τόσο απροκάλυπτα την επιστήμη στο όνομα την εκκλησίας και δη των παπάδων!
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γίνει δωρητές σώματος για να μπορούμε εμείς να παίρνουμε το σωστό χάπι ή να κάνουμε το σωστό εμβόλιο για να γίνουμε καλά. Έχουν εξαλειφθεί ασθένειες που όχι μονο μάστιζαν, αλλά είχαν γονατίσει την ανθρωπότητα, όχι με προσευχές αλλά με έρευνα και πολύ εργασία & πολλά πειράματα.
Θεωρώ εξίσου ανειλικρινές να εμπιστεύεσαι την Δυτική ιατρική για να γεννήσεις, να σου συγκολλήσει το δάχτυλο, να σου θεραπεύσει τπν πονοκέφαλο και να την απαρνείσαι όταν θερωρείς πως δεν σε βολεύει (το τρίτο πρόσωπο είναι γενικό) πνευματικά.....!
Καταλαβαίνω την ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι ανώτερο, αλλά υπάρχει και η κοινή λογική ρε παιδιά Rolling Eyes

86Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 10:48 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καταρχην, θα έπρεπε να καταλαβετε οτι για να παρθει η αποφαση να βγαλουν καποιον απο τα μηχανηματα, δεν θα ρωτήσουν τον πιθανο δέκτη του μοσχέυματος, αλλά τους συγγενεις του δότη.

Δεύτερον, τα οργανα δεν ειναι σαλαμια να τα βγαζουμε από όποιον θέλουμε και να τα κραταμε στην καταψυξη μέχρι να βρεθει ο δέκτης. Για να παρθει η αποφαση να γίνει μεταμόσχευση, ΗΔΗ υπάρχει κάποιος δέκτης που εχει ιστοσυμβατότητα με τον δότη. Δεν περιμένει δηλαδη το όργανο, ο δέκτης ειναι αυτος που είναι στην αναμονή, περιμένοντας να εμφανιστει κάποιο μόσχευμα.

Τριτον, τις περισσοτερες φορες που θα βρεθει κάποιο μόσχευμα αυτο ειναι επειδη κάποιος εκλεισε ένα μηχανημα που κρατουσε εναν κλινικα νεκρο. Συνηθως δηλαδη ειναι προϋπόθεση. Εκτος απο τις περιπτωσεις όπου δεν προλαβαίνουν καθόλου να βάλουν τον ασθενη σε μηχάνημα υποστήριξης (δυστυχημα πχ).

Τέλος, επειδη αναφέρθηκε η μετα θάνατον ζωή, σε όσους πιστεύουν οτι υπάρχει, αυτη ειναι πνευματική και αϋλη. Το αν θα εχω ενα ή δυο νεφρα, καρδια ή κερατοειδη χιτώνα λίγο ενδιαφέρει τον Υψιστο που θα με δεχθει στη μετα θάνατον ζωη. Εξάλλου και ο οικουμενικος Πατριαρχης ειχε κάνει διαφημιση για τη δωρεα οργανων "Μην παιρνετε τα νεφρα σας στον ουρανο"...

87Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:05 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω Λιτσα, τσικεν και Νενα
με καλυψατε σε οτι ειχα στο μυαλο μου .

88Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:14 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella01 έγραψε:Φυσικά και είναι δύσκολο το δίλλημα, μια και είμαστε άνθρωποι κι έχουμε αδυναμίες. Αν με ρωτάς αν θα αρνιόμουν ένα ήδη υπάρχον μόσχευμα θα σου έλεγα πως όχι, γιατί προσωπικά εγώ δε θα είχα καμία ανάμειξη στην επιλογή κάποιων ανθρώπων να προχωρήσουν στη διακοπή της τεχνητής αναπνοής.

Δεν είναι το θέμα ιδεολογικό εδώ πέρα.Είναι βαθιά προσωπικό και όπως ανέφερα παραπάνω αφορά την ελεύθερη βούληση του καθένα. Αν υπήρχε λοιπόν διαθέσιμο και απευθυνόταν σε μένα τότε πιθανότατα θα το δεχόμουν ευχόμενη για την ψυχή αυτού του ανθρώπου που έφυγε και την ψυχή των δικών του που προχώρησαν στην πράξη αυτή.

Αν ερχόταν κάποιος και μου έλεγε "είναι ένας άνθρωπος στα μηχανήματα, να τον αποσυνδέσουμε για να ζήσεις εσύ, το παιδί σου, η μάνα σου" θα του έλεγα όχι. Και ξέρω ότι ακούγεται κάπως, άλλα ελπίζω να μου έδινε δύναμη ο Θεός να το πω με την καρδιά μου και να μου στερεώσει την πίστη πως οτιδήποτε γίνεται γίνεται σαφώς για το συμφέρον της ψυχής μου και μόνο.

Ίσως κατηγορηθώ για υστεροβουλία, άλλα όπως σας είπα κορίτσια, δεν προσπαθώ να εκλογικεύσω αυτά που ο Θεός φέρνει μπροστά μας. Ούτε να το παίξω, ούτε τίποτα, άλλωστε μπορεί στη θεωρία εγώ εδώ να τα λέω όμορφα κι ωραία και αν μου έρθει η στραβή να ολιγοπιστήσω και να πουλήσω το σπίτι μου για να πάρω μια καρδιά ή έναν πνεύμονα, τρελή από απελπισία.Οι δηλώσεις δεν καθορίζουν ποιος θα σωθεί και ποιος όχι. Με όλο το σεβασμό σε όλους όσους έχουν αντίθετη άποψη.


χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά.
όταν αφορά τη δωρεά είμαστε αρνητικοί και όταν αφορά να σώσουμε τη ζωή μας ή των οικείων μας είμαστε υπέρ;
πραγματικά χωρίς καμιά διάθεση ειρωνείας ή επιθετικότητας, δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας νέος άνθρωπος όπως εσύ δεν δέχεται την μεταμόσχευση ή μάλλον εν μέρει.
όσον αφορά τους πνευματικούς για μένα δεν έχουν θέση στα ιατρικά θέματα και γενικότερα δεν καταλαβαίνω γιατί μπαίνουν στη συζήτηση όταν μιλάμε για την επιστήμη. όταν σπάσουμε το πόδι μας δεν πάμε πρώτα στον πνευματικό για συμβουλές, πάμε κατευθείαν στο νοσοκομείο.
εξάλλου από όσο διαβάσαμε και η εκκλησία ακόμα είναι υπερ της μεταμόσχευσης

89Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:20 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:
markella01 έγραψε:
litsakos έγραψε:markella01ν το υπαρχον μοσχευμα ειναι αποτελεσμα της ιδιας πραξης, πως γινεται να δεχεσαι κατι που αρνεισαι να προσφερεις? Πως χαρακτηριζεται αυτη η πραξη?

Θα σου εξηγήσω πως.
Ο καθένας είναι υπεύθυνος για την ψυχή του. Εγώ μπορώ να προσευχηθώ για την ψυχή αυτού που φεύγει ή αυτών που παίρνουν την τελική απόφαση, άλλα δεν είμαι υπεύθυνη για τις πράξεις τους.

Αν κάποιος κλέψει ένα μεγάλο ποσό και μέσα στη φούρια του του πέσει ένα πενηντάευρώ και το βρω εγώ που εκείνη τη στιγμή καίγομαι να συμπληρώσω ένα ποσό να μη μου πάρουν το σπίτι και μου λείπουν ακριβώς 50 ευρώ, αν τα πάρω και πω "δόξα τω Θεώ" δε σημαίνει ότι λέω "καλά έκανες κλέφτη που έκλεψες και ωφελήθηκα εγώ".

Ίσως να μη χρησιμοποίησα αρκετά εύστοχο παράδειγμα , άλλα ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Και τέλος , να σημειώσω πως υπάρχει και πνευματικός ο οποίος συμβουλεύει και νουθετεί, και αν αυτός έλεγε σε οποιαδήποτε περίπτωση να μην πάρω τίποτα από πεθαμένο άνθρωπο που έφυγε με αυτόν τον τρόπο, όσο και να με πονούσε, θα προσπαθούσα να το κάνω. Μάλιστα, είναι μια πολύ καλή ερώτηση να κάνω στον πνευματικό μου, αυτό το δίλημμα δηλαδή και σε ευχαριστώ που το επισήμανες.

Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω αυτές τις απόψεις. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, αδυνατώ να πιστέψω πως υπάρχει άνθρωπος εν έτη 2012 που να ακυρώνει τόσο απροκάλυπτα την επιστήμη στο όνομα την εκκλησίας και δη των παπάδων!
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γίνει δωρητές σώματος για να μπορούμε εμείς να παίρνουμε το σωστό χάπι ή να κάνουμε το σωστό εμβόλιο για να γίνουμε καλά. Έχουν εξαλειφθεί ασθένειες που όχι μονο μάστιζαν, αλλά είχαν γονατίσει την ανθρωπότητα, όχι με προσευχές αλλά με έρευνα και πολύ εργασία & πολλά πειράματα.
Θεωρώ εξίσου ανειλικρινές να εμπιστεύεσαι την Δυτική ιατρική για να γεννήσεις, να σου συγκολλήσει το δάχτυλο, να σου θεραπεύσει τπν πονοκέφαλο και να την απαρνείσαι όταν θερωρείς πως δεν σε βολεύει (το τρίτο πρόσωπο είναι γενικό) πνευματικά.....!
Καταλαβαίνω την ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι ανώτερο, αλλά υπάρχει και η κοινή λογική ρε παιδιά Rolling Eyes

Είναι διαφορετικό όταν πεθάνω να δωρήσω το ήδη νεκρό σώμα μου στην επιστήμη και διαφορετικό το να συμφωνήσω να πεθάνω πριν την ώρα μου για να σώσω κάποιον. Γνωρίζω πολύ καλά τι θα πει ο όρος "εγκεφαλικά νεκρός" άλλα για μένα δεν είναι νεκρός κανένας εφόσον δεν έχει βγει η ψυχή του από το σώμα του. Κι αυτό είναι κάτι που δυστυχώς εμείς δεν μπορούμε με επιστημονικά μέσα να το γνωρίζουμε. Όσον αφορά τη διδασκαλία των παπάδων, θα ήθελα να ενημερώσω πως όλα αυτά που γράφω είναι πρσωπικές απόψεις που βγήκαν μέσα από δική μου αναζήτηση και όπως φάνηκε εκ των υστέρων δεν έχω κάνει μια παρόμοια συζήτηση με τον πνευματικό μου. Άρα δεν είμαι επηρεασμένη από κανέναν παπά. Δεν είμαι κατά της δωρεάς οργάνων, νομίζω ήμουν σαφής σε αυτό. Είμαι κατά της υπερηφάνιας μας και της φτωχής λογική μας να το παίζουμε θεοί και να αποφασίζουμε πότε κάποιος ζει και πότε όχι, έτσι ώστε να χρησιμοποιήσουμε τα όργανά του. Φυσικά και εφόσον πεθάνω τα όργανά μου δεν είναι χρήσιμα ούτε για μένα και φυσικά ούτε για το Θεό. Το ερώτημα είναι: την ώρα που βρίσκομαι στο κρεβάτι με αναπνευστική υποστήριξη, η ψυχή μου έχει βγει από το σώμα μου ή όχι? Είμαι διατεθειμένη να πάρω αυτό το ρίσκο?
Αυτή είναι η λογική μου κι όχι να μην βοηθάμε εκεί που μπορούμε με όποιο μέσο μας διατίθεται.

90Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:20 am

fouskitsa

fouskitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ημουν τελειως αντιθετη με το να γινω δωτρια οργανων,μεχρι που το εψαξα παρα πανω.διαβασα,ενημερωθηκα και η χθεσινη εκπομπη του θεοδωρακη με καθηλωσε!οταν απο εναν εγκεφαλικο νεκρο ανθρωπο(οπου δεν υπαρχει καμμια πιθανοτητα να επανελθει ειναι επιστημονικα αποδεδηγμενο)μπορουν να σωθουν μεχρι εννια ανθρωποι τοτε αυτο μου φτανει.ειδατε το παλικαρι 17 χρονων που κυκλοφορει με τεχνητη καρδια και πρεπει να την κουβαλαει οπου πηγαινει???αν συμβει κατι σε καποιον απο εμας και χρειαστουμε μεταμοσχευση τοτε δε θα παρακαλαμε να βρεθει μοσχευμα?ολα αυτα με την μετα θανατον ζωη ειναι ανουσια για μενα.δε νομιζω διπλα στο θεο να χρειαζονται νεφρα,καρδια η πνευμονες.οπως ειπε και μι9α γιατρος εχθες πρεπει να σκεφτομαστε την δωρεα οργανων σαν ληπτες παρα σαν δοτες.γιατι παντα η πιθανοτητα να χρειαστουμε εμεις μοσχευμα ειναι μεγαλυτερη απο το να δωσουμε εμεις τα δικα μας!για αυτο καμμια φορα πρεπει να σκεφτομαστε και να μπορεσουμε να βγαζουμε τον εγωισμο απο τις επιλογες μας.γιατι το να διαβαζω αποψεις οπως θα δεχομουν μοσχευμα αν ηταν να σωθω εγω η καποιος δικος μου αλλα δε θα γινομουν δωρητης οργανων για μενα ειναι πραξη καθαρα εγωιστικη!!!!!!!!

91Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:27 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella01 έγραψε:
Είναι διαφορετικό όταν πεθάνω να δωρήσω το ήδη νεκρό σώμα μου στην επιστήμη και διαφορετικό το να συμφωνήσω να πεθάνω πριν την ώρα μου για να σώσω κάποιον. Γνωρίζω πολύ καλά τι θα πει ο όρος "εγκεφαλικά νεκρός" άλλα για μένα δεν είναι νεκρός κανένας εφόσον δεν έχει βγει η ψυχή του από το σώμα του. Κι αυτό είναι κάτι που δυστυχώς εμείς δεν μπορούμε με επιστημονικά μέσα να το γνωρίζουμε. Όσον αφορά τη διδασκαλία των παπάδων, θα ήθελα να ενημερώσω πως όλα αυτά που γράφω είναι πρσωπικές απόψεις που βγήκαν μέσα από δική μου αναζήτηση και όπως φάνηκε εκ των υστέρων δεν έχω κάνει μια παρόμοια συζήτηση με τον πνευματικό μου. Άρα δεν είμαι επηρεασμένη από κανέναν παπά. Δεν είμαι κατά της δωρεάς οργάνων, νομίζω ήμουν σαφής σε αυτό. Είμαι κατά της υπερηφάνιας μας και της φτωχής λογική μας να το παίζουμε θεοί και να αποφασίζουμε πότε κάποιος ζει και πότε όχι, έτσι ώστε να χρησιμοποιήσουμε τα όργανά του. Φυσικά και εφόσον πεθάνω τα όργανά μου δεν είναι χρήσιμα ούτε για μένα και φυσικά ούτε για το Θεό. Το ερώτημα είναι: την ώρα που βρίσκομαι στο κρεβάτι με αναπνευστική υποστήριξη, η ψυχή μου έχει βγει από το σώμα μου ή όχι? Είμαι διατεθειμένη να πάρω αυτό το ρίσκο?
Αυτή είναι η λογική μου κι όχι να μην βοηθάμε εκεί που μπορούμε με όποιο μέσο μας διατίθεται.

αυτο μου το εξηγείς λίγο;
μα η ψυχή δεν συνεχίζει και υπάρχει ανεξαρτητα από την κατάληξη του σώματος;

92Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:27 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είναι εγωιστικό να βρω στο δρόμο ένα παλτό την ώρα που είμαι γυμνή και κινδυνεύω να πεθάνω από το κρύο, και να το φορέσω, γνωρίζοντας ότι πιθανότατα αυτό το παλτό ανήκει σε κάποιον που πλέον το έχει χάσει? Θα μου πεις, βρες αυτόν που το έχασε και πέθανε από το κρύο. Και σου λέω ότι αυτός που το έχασε το άφησε εκεί με δική του απόφαση ή των δικών του. Μήπως με το να το αφήσω στο δρόμο και να πεθάνω από το κρύο είναι πιο λογικό, πιο αλτρουιστικό, πιο ιδεαλιστικό?

Αυτή η μανία μας να τα εκλογικεύουμε όλα είναι απίστευτη. Δυστυχώς ή ευτυχώς σε αυτό το πράγμα που λέγεται πίστη δεν υπάρχει ούτε λογική, ούτε επιχειρηματολογία, γιατί αλλιώς θα είχε διαφορετικό όνομα, θα λεγόταν επιστήμη, φυσική, δικολαβία ή δεν ξέρω κι εγώ τί άλλο.

Η αποψή μου και η επιλογή μου δε βαραίνει κανέναν, ούτε καν τους δικούς μου ανθρώπους, παρά μόνο εμένα. Όπως ο καθένας έχει δικαίωμα να αποφασίσει τι θα ήθελε υποθετικά να κάνει (τονίζω το υποθετικά), έτσι κι εγώ. Δεν με απασχολεί καθόλου αν φαίνεται εγωιστικό ή υποκριτικό. Αυτό νιώθω, αυτό πρεσβεύω. Φυσικά δεν είμαι αλάθητη, μπορεί και να κάνω λάθος. Άλλα αυτή τη στιγμή που γράφω αυτή είναι η αλήθεια μου.

93Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:28 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
fouskitsa έγραψε:ημουν τελειως αντιθετη με το να γινω δωτρια οργανων,μεχρι που το εψαξα παρα πανω.διαβασα,ενημερωθηκα και η χθεσινη εκπομπη του θεοδωρακη με καθηλωσε!οταν απο εναν εγκεφαλικο νεκρο ανθρωπο(οπου δεν υπαρχει καμμια πιθανοτητα να επανελθει ειναι επιστημονικα αποδεδηγμενο)μπορουν να σωθουν μεχρι εννια ανθρωποι τοτε αυτο μου φτανει.ειδατε το παλικαρι 17 χρονων που κυκλοφορει με τεχνητη καρδια και πρεπει να την κουβαλαει οπου πηγαινει???αν συμβει κατι σε καποιον απο εμας και χρειαστουμε μεταμοσχευση τοτε δε θα παρακαλαμε να βρεθει μοσχευμα?ολα αυτα με την μετα θανατον ζωη ειναι ανουσια για μενα.δε νομιζω διπλα στο θεο να χρειαζονται νεφρα,καρδια η πνευμονες.οπως ειπε και μι9α γιατρος εχθες πρεπει να σκεφτομαστε την δωρεα οργανων σαν ληπτες παρα σαν δοτες.γιατι παντα η πιθανοτητα να χρειαστουμε εμεις μοσχευμα ειναι μεγαλυτερη απο το να δωσουμε εμεις τα δικα μας!για αυτο καμμια φορα πρεπει να σκεφτομαστε και να μπορεσουμε να βγαζουμε τον εγωισμο απο τις επιλογες μας.γιατι το να διαβαζω αποψεις οπως θα δεχομουν μοσχευμα αν ηταν να σωθω εγω η καποιος δικος μου αλλα δε θα γινομουν δωρητης οργανων για μενα ειναι πραξη καθαρα εγωιστικη!!!!!!!!

συμφωνώ μαζί σου

94Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:32 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentiab έγραψε:
αυτο μου το εξηγείς λίγο;
μα η ψυχή δεν συνεχίζει και υπάρχει ανεξαρτητα από την κατάληξη του σώματος;

Φυσικά. Απλά για να γίνει ο διαχωρισμός της από το σώμα πρέπει να υπάρξει ο βιολογικός θάνατος, τον οποίο θα έπρεπε να αποφασίζει ο Θεός, όχι εμείς οι άνθρωποι.

Η επιστήμη έχει φτάσει σε μέτρα που πλέον κρατάμε "ζωντανό" ένα φαινομενικά άψυχο κορμί. Απλά λέω ότι δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε με σιγουριά αν από αυτό το κορμί έχει ήδη φύγει η ψυχή του ανθρώπου ή όχι και τόνισα πως εγώ προσωπικά δεν είμαι διαθετειμένη να πάρω αυτό το ρίσκο.

Δεν είμαι θρησκόληπτη βρε κορίτσια, ούτε φανατισμένη, ούτε με καίει να αλλάξω κανενός τη γνώμη. Ο καθένας πρεσβεύει αυτό που του λέει η συνείδησή του και αυτό κάνω κι εγώ.

95Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:33 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να προσθεσω επίσης πως ορισμένα μοσχευματα πρεπει να παρθουν οταν ακομα ο δότης ειναι εν ζωη -κλινικα νεκρος- διοτι μετα θάνατον δεν χρησιμεύουν. Δεν υπαρχει μια συλλογη απο πτωματα απο τα οποία επιλέγουμε ποιο μας βολεύει για να του παρουμε τα οργανα... Rolling Eyes Rolling Eyes

96Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:37 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella01 έγραψε:
florentiab έγραψε:
αυτο μου το εξηγείς λίγο;
μα η ψυχή δεν συνεχίζει και υπάρχει ανεξαρτητα από την κατάληξη του σώματος;

Φυσικά. Απλά για να γίνει ο διαχωρισμός της από το σώμα πρέπει να υπάρξει ο βιολογικός θάνατος, τον οποίο θα έπρεπε να αποφασίζει ο Θεός, όχι εμείς οι άνθρωποι.

Η επιστήμη έχει φτάσει σε μέτρα που πλέον κρατάμε "ζωντανό" ένα φαινομενικά άψυχο κορμί. Απλά λέω ότι δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε με σιγουριά αν από αυτό το κορμί έχει ήδη φύγει η ψυχή του ανθρώπου ή όχι και τόνισα πως εγώ προσωπικά δεν είμαι διαθετειμένη να πάρω αυτό το ρίσκο.

Δεν είμαι θρησκόληπτη βρε κορίτσια, ούτε φανατισμένη, ούτε με καίει να αλλάξω κανενός τη γνώμη. Ο καθένας πρεσβεύει αυτό που του λέει η συνείδησή του και αυτό κάνω κι εγώ.

κατάλαβα τι εννοείς
συνεχίσω και διαφωνώ κάθετα με αυτό που λες, αλλά οκ

97Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:39 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Να προσθεσω επίσης πως ορισμένα μοσχευματα πρεπει να παρθουν οταν ακομα ο δότης ειναι εν ζωη -κλινικα νεκρος- διοτι μετα θάνατον δεν χρησιμεύουν. Δεν υπαρχει μια συλλογη απο πτωματα απο τα οποία επιλέγουμε ποιο μας βολεύει για να του παρουμε τα οργανα... Rolling Eyes Rolling Eyes


σωστό κι αυτό!

98Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:40 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είναι εγωιστικό να βρω στο δρόμο ένα παλτό την ώρα που είμαι γυμνή και κινδυνεύω να πεθάνω από το κρύο, και να το φορέσω, γνωρίζοντας ότι πιθανότατα αυτό το παλτό ανήκει σε κάποιον που πλέον το έχει χάσει?
Αυτο προσπαθω να πω τοση ωρα, τα μοσχευματα δεν "βρισκονται στον δρομο" ουτε περιμενουν πότε θα εδεησει ο καθένας να αποφασίσει αν και πότε θα τα δεχτει. Απο τη στιγμή που έχεις καποιο προβλημα που χρειαζεται μεταμοσχευη διαλεγεις αν θα μπεις ή οχι σε λιστα αναμονης, και σε ειδοποιουν οταν υπαρχει καποιο μοσχευμα, δηλαδη οταν κάποιος ατυχος είχε την προνοητικότητα να δωρίσει κάποιο από τα οργανα του, ή οταν οι γονεις/οικογενεια του άτυχου ειχε την ευαισθησία μέσα στην τραγωδία της να σωσει μια/δυο/τρεις και βάλε ζωες.

Σε καμια μεταμοσχευση δεν θα σου πουν "οριστε, εδω αυτος αργοπεθαινει, τι λες, τον αποσυνδέουμε για να πάρεις το μόσχευμα?".

99Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:41 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
markella01 έγραψε:

Είναι διαφορετικό όταν πεθάνω να δωρήσω το ήδη νεκρό σώμα μου στην επιστήμη και διαφορετικό το να συμφωνήσω να πεθάνω πριν την ώρα μου για να σώσω κάποιον. Γνωρίζω πολύ καλά τι θα πει ο όρος "εγκεφαλικά νεκρός" άλλα για μένα δεν είναι νεκρός κανένας εφόσον δεν έχει βγει η ψυχή του από το σώμα του. Κι αυτό είναι κάτι που δυστυχώς εμείς δεν μπορούμε με επιστημονικά μέσα να το γνωρίζουμε. Όσον αφορά τη διδασκαλία των παπάδων, θα ήθελα να ενημερώσω πως όλα αυτά που γράφω είναι πρσωπικές απόψεις που βγήκαν μέσα από δική μου αναζήτηση και όπως φάνηκε εκ των υστέρων δεν έχω κάνει μια παρόμοια συζήτηση με τον πνευματικό μου. Άρα δεν είμαι επηρεασμένη από κανέναν παπά. Δεν είμαι κατά της δωρεάς οργάνων, νομίζω ήμουν σαφής σε αυτό. Είμαι κατά της υπερηφάνιας μας και της φτωχής λογική μας να το παίζουμε θεοί και να αποφασίζουμε πότε κάποιος ζει και πότε όχι, έτσι ώστε να χρησιμοποιήσουμε τα όργανά του. Φυσικά και εφόσον πεθάνω τα όργανά μου δεν είναι χρήσιμα ούτε για μένα και φυσικά ούτε για το Θεό. Το ερώτημα είναι: την ώρα που βρίσκομαι στο κρεβάτι με αναπνευστική υποστήριξη, η ψυχή μου έχει βγει από το σώμα μου ή όχι? Είμαι διατεθειμένη να πάρω αυτό το ρίσκο?
Αυτή είναι η λογική μου κι όχι να μην βοηθάμε εκεί που μπορούμε με όποιο μέσο μας διατίθεται.

Όταν είσαι εγκεφαλικά νεκρός δεν υπάρχεις. Ο εγκέφαλος δεν λειτουργεί και δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει. Η ψυχή και τα παρελκόμενά της φεύγουν απο το σώμα και πάνε στον Παράδεισο ή την Κόλαση για σένα, ανακυκλώνωνται για μένα.
Ας πούμε οτι εγώ είμαι διασωληνωμένη και σου λένε πως είμαι εγκεφαλικά νεκρή. Ότι και να αποφασίσεις, ότι και να κάνεις εσύ και οι γιατροί, εγώ δεν θα επανέλθω, άρα κανείς δεν το παίζει Θεός. Ήδη έχει πεθάνει ο εγκεφαλικά νεκρός.

Αυτό που σου χρωμάτισα, καταλαβαίνεις και μόνη σου πως είναι απόλυτα λάθος, έτσι? Δε παίρνουν έναν απο το δρόμο που κάνει το τσιγαράκι του να τον ρωτήσουν τι θα γίνει με την μεταμόσχευση. Δεν είναι παιδικό παιχνίδι αυτό όπως τα παιδάκια που παίζουν τις κουμπάρες για να χρησιμοποιούμε εκφράσεις όπως: "το παίζουμε Θεοί".
Δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου, αλλά με ξενίζει όλο αυτό.
Εγώ δεν πιστεύω -και είναι προσωπική μου επιλογή όπως και εσένα είναι δική σου επιλογή να πιστεύεις, όμως όταν είχα μία παλλίνδρομη εγκυμοσύνη & ένα εξωμήτριο με πολύ μεγάλη εσωτερική αιμορραγία, με ΕΣΩΣΕ η Δυτική ιατρική. είμαι εδώ και σου γράφω γιατί υπάρχουν γιατροί. Η γιαγιά μου προφανώς προσευχόταν, αλλά αν δεν υπήρχε ο χειρούργος τώρα μάλλον δε θα σου έγραφα Rolling Eyes
Σύμφωνα με τον Θεό σου & με αυτά που πιστεύεις εσύ- εγώ έπρεπε να πεθάνω τότες ε?
Εγώ λέω πάλι καλά που ένας γιατρός το έπαιξε "Θεός".... !!! (τι λέμε πια) και έχω το θαυματάκι μου και είμαι απο τις πιο χαρούμενες γυναίκες στον κόσμο Very Happy

Στο τελευταίο σου ερώτημα απάντησα στην αρχή της δημοσίευσής μου.

100Μεταμοσχεύσεις  - Σελίδα 4 Empty Απ: Μεταμοσχεύσεις Δευ Ιαν 16, 2012 11:42 am

markella01

markella01
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:
Είναι εγωιστικό να βρω στο δρόμο ένα παλτό την ώρα που είμαι γυμνή και κινδυνεύω να πεθάνω από το κρύο, και να το φορέσω, γνωρίζοντας ότι πιθανότατα αυτό το παλτό ανήκει σε κάποιον που πλέον το έχει χάσει?
Αυτο προσπαθω να πω τοση ωρα, τα μοσχευματα δεν "βρισκονται στον δρομο" ουτε περιμενουν πότε θα εδεησει ο καθένας να αποφασίσει αν και πότε θα τα δεχτει. Απο τη στιγμή που έχεις καποιο προβλημα που χρειαζεται μεταμοσχευη διαλεγεις αν θα μπεις ή οχι σε λιστα αναμονης, και σε ειδοποιουν οταν υπαρχει καποιο μοσχευμα, δηλαδη οταν κάποιος ατυχος είχε την προνοητικότητα να δωρίσει κάποιο από τα οργανα του, ή οταν οι γονεις/οικογενεια του άτυχου ειχε την ευαισθησία μέσα στην τραγωδία της να σωσει μια/δυο/τρεις και βάλε ζωες.

Σε καμια μεταμοσχευση δεν θα σου πουν "οριστε, εδω αυτος αργοπεθαινει, τι λες, τον αποσυνδέουμε για να πάρεις το μόσχευμα?".

Το ίδιο πράγμα λέμε, το παράδειγμα με το παλτό αφορά την πράξη μου κι όχι που το βρήκα. Όσο για τη δυτική Ιατρική, δεν ξέρω γιατί δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση, άλλα δεν έχω τίποτα απολύτως εναντίον της. Καλό βράδυ κορίτσια.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 21]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 21  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις