Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

26ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 1:51 am

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
πιστευω πως δεν υπαρχουν καλες κ σωστες προυποθεσεις για να αποφασισεις να κανεις ενα παιδι..
εφοσον το θελεις, βαλτο μπρος γρηγορα!!! δυστυχως κανενας δεν σου εγγυαται πως η εγκυμοσυνη σου θα ειναι τελεια ωστε να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις του πρωτου παιδιου, οτι η βοηθεια απο γιαγιαδες θα ειναι παντα εκει, οτι τα οικονομικα σου θα ειναι παντα καλα- με ολα αυτα που συμβαινουν.. αν ειναι να σκεφτομαστε ολα αυτα, τοτε μαλλον καμια γυναικα δεν θα αποφασισει ποτε για δευτερο,τριτο,κτλ, παιδι..

27ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 2:17 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:πιστευω πως δεν υπαρχουν καλες κ σωστες προυποθεσεις για να αποφασισεις να κανεις ενα παιδι..
εφοσον το θελεις, βαλτο μπρος γρηγορα!!! δυστυχως κανενας δεν σου εγγυαται πως η εγκυμοσυνη σου θα ειναι τελεια ωστε να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις του πρωτου παιδιου, οτι η βοηθεια απο γιαγιαδες θα ειναι παντα εκει, οτι τα οικονομικα σου θα ειναι παντα καλα- με ολα αυτα που συμβαινουν.. αν ειναι να σκεφτομαστε ολα αυτα, τοτε μαλλον καμια γυναικα δεν θα αποφασισει ποτε για δευτερο,τριτο,κτλ, παιδι..


συμφωνώ!!!

ουσιαστικά πουθενά δεν μπορείς να στιριχτείς...και τους γονεις που υπολογίζουμε για βοήθεια ..ξέρουμε πως αύριο θα του έχουμε...
Αν το θέλεις το κανεις τώρα..η αναβολή πολλές φορές φτάνει στο ποτέ...γιατι και όταν το αποφασίσεις δεν ξερεις ότι θα έρθει αμέσως..

28ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 2:29 am

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αννουλα έγραψε:Καλησπέρα σε όλες σας! Έχω ένα γιόκα 16 μηνών που λατρεύω.Είμαι μαμά 24 ώρες το 24ωρο (κοινώς δεν εργάζομαι ακόμη) και πολύ συχνά σκέφτομαι το ενδεχόμενο ενός 2ου παιδιού. Οι περισσότεροι μου λένε πως αφού δεν δουλεύω είναι καλή ευκαιρία για να βάλουμε εμπρός. Αυτό που με κάνει περισσότερο να δειλιάζω ( ο άντρας μου όποτε του δώσω το οκ είναι έτοιμος και για 2ο, 3ο κτλ)είναι πως στην ουσία είμαι μόνη μου με τον μικρό. Ο άντρας μου δουλεύει εκτός αθηνών και έρχεται μόνο για σκ.Αν λοιπόν έμενα έγκυος θα τα κατάφερνα με την κοιλιά απέναντι να κυνηγάω τον μικρό στην παιδική χαρά για παράδειγμα? μήπως όμως αυτά είναι απλά φοβίες? μήπως δεν είμαι ακόμα έτοιμη για 2ο παιδί? έχει καμιά σας ίδιες σκέψεις?

H περιπτωση της κοπελας εχει μια ιδιομορφια...οχι δεν εχει βοηθεια απο μαμα και πεθερα αλλα ειναι και εκτος Αθηνων ο ανδρας της.Η εγκυμοσυνη μπορει να ειναι απο τελεια εως προβληματικη.Μπορει και να χρειαστεις ακομα και νοσηλεια...δεν ειναι απιθανα αυτα,εμενα μου τυχε.Εγω το εβαλα μπρος φετος,εχοντας μεγααααλη βοηθεια,αλλα και μεχρι να κοψεο μικρος την πανα,παρολη τη βοηθεια δεν το απαφασιζα,γιατι δεν παυει η κυρια φροντιδα να ειναι της μαμας.Μια κοπελα τωρα που δεν εχει ουτε τη βοηθεια του ανδρα της μεσα στην μερα και ειναι τελειως μονη με το παιδι πρεπει να σκεφτει πολλα πραγματα,οποτε αυτα τα "αν το σκεφτηκες ,κανε το"ας μην τα λεμε με τοση ευκολια,δεν ειναι ολα στη ζωη παιχνιδι.

29ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 3:50 am

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kastallia έγραψε:

Μια κοπελα τωρα που δεν εχει ουτε τη βοηθεια του ανδρα της μεσα στην μερα και ειναι τελειως μονη με το παιδι πρεπει να σκεφτει πολλα πραγματα,οποτε αυτα τα "αν το σκεφτηκες ,κανε το"ας μην τα λεμε με τοση ευκολια,δεν ειναι ολα στη ζωη παιχνιδι.[/quote]

σε αυτο το τελευταιο συμφωνω! τιποτα στη ζωη δεν ειναι παιχνιδι, το γνωριζουμε ολοι αυτο! αλλα ενα παιδι το κανεις επειδη το θελεις, το λαχταρας!! κι οχι βαση προυποθεσεων.. σιγουρα το να μην εχεις βοηθεια δεν ειναι κ οτι καλυτερο.. σιγουρα το ιδανικο και για ενα παιδι ειναι να εχει κοντα κ τους δυο γονεις του.. αλλα αν εμενα ο αντρας μου για παραδειγμα ειναι ναυτικος κ ξερω οτι 10 μηνες τον χρονο θα λειπει απο το σπιτι μας, δεν θα επρεπε καν να κανω το πρωτο παιδι μαζι του? ποσο μαλλον κ δευτερο ή' τριτο? η' θα επρεπε να χωρισω κ να παντρευτω εναν που εργαζεται 8ωρο?
Δεν υπαρχει δεν μπορω, υπαρχει δεν θελω!!

30ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 4:17 am

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eμενα ηταν ναυτικος ο πατερας μου και η μανα μου εκανε δυο παιδια και ειναι ΗΡΩΙΔΑ!Η μανα της πεθανε οταν ημουν 4 ετων,οι γονεις του πατερα μου και ηταν πολυ γεροι και ηταν 400 χλμ μακρια και ειχε και εμας και την αδελφη της να βοηθα που ειχε σοβαρα προβληματα ορασης.Αλλα παρολο το θαυμασμο μου προς αυτην,δε θα επελεγα να παντρευτω ναυτικο,γιατι ξερω πώς ειναι να εισαι σε ολα μονη σου στη ζωη...μιλαμε για μονιμη κατασταση και οχι να ειναι ας πουμε ο συζυγος διορισμενος καποια χρονια καπου αλλου και ειστε μαζι το Σκ ή τις διακοπες...αυτο παλι ειναι κατι αλλο.Ο καθενας μιλα εχοντας τα προσωπικα του βιωματα ως παραδειγμα.Απο κει και περα κανονας δεν υπαρχει,αρκει να κανεις αυτο που νιωθεις οτι ειναι για σενα καλυτερο και να μην επηρεαζεσαι απο γνωστους και γειτονους που και μενα ειχα γεννησει 6 μηνες και με ρωταγαν ποτε θα κανω το δευτερο.Αυτο με ενοχλει,η αδιακρισια και το να επιμενουν οταν ο καθενας εχει τους λογους του να παιρνει μια αποφαση την ταδε ή την αλλη στιγμη.Αυτο της τονισα,να σταθμισει τα πραγματα αναλογα με τις δυναμεις που νιωθει οτι εχει και να αφησει τα παπαγαλακια να λενε ο,τι θελουν.

31ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 4:45 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνω Κασταλλια!Για να κανεις παιδια γενικοτερα πρεπει να νιωσεις και εσυ μεσα σου ετοιμος/η και για να τους αφοσιωθεις αλλα και για να μπορεις να τα προσφερεις μια ποιοτητα ζωης!Και εμενα μου την δινανε οι διαφοροι που με το που ξεπεταχτει το πρωτο σου, σου τρωνε τα αυτια για δευτερο,μα για να μην κανει ο αλλος ακομη εχει τους λογους του...

32ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 4:54 am

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Οι γονεις του ανδρα μου κανανε μονο ενα παιδι.Το εχουν βεβαια μετανιωσει και πολυ διακριτικα μας ειπαν καποιες φορες,οχι ομως στο στυλ το σπαστικο που αναφερω παραπανω,δεν εχω γενικως παραπονο απο αυτους τους ανθρωπους,εχουν αψογη συμπεριφορα,μας ειπαν απλα μεσα σε συζητηση σχετικη "μην αφησετε αυτο το παιδι μονο του,εμεις καναμε βλακεια μεγαλη".Και το λενε απο την αποψη οτι ο ανδρας μου ως παιδι μολις νυχτωνε ζηλευε τα ξαδερφια του που εμεναν μαζι στο σπιτι και αυτος ηταν μονος του χωρις παρεα,αλλα κυριως γιατι τωρα ως ενηλικας εχει επωμιστει ολα τα βαρη της φροντιδας τους αυτος και τις ευθυνες,δηλαδη αυτος να τους παει για εξετασεις,αυτος στους γιατρους,αυτος να παρει τα φαρμακα κι εδω ειναι μακρινες οι αποστασεις και χρειαζεται παντου αμαξι,αυτοι δεν οδηγουν.Ποτε ομως δε μας ειπαν κατι να μας πιεσουν ή με το στυλ των αδιακριτων.Μου ειπε λοιπον η πεθερα μου πως αυτοι δεν καναν δευτερο απο επιλογη τοτε,ειχαν τις αγροτικες δουλειες και τοτε ουτε εργατες υπηρχαν ουτε τιποτα,οι γυναικες πηγαιναν και εγκυες στα χωριαφια και στα ζωα και στις ελιες,οι δουλειες του σπιτιου ηταν πολυ δυσκολοτερες απο σημερα,δεν ειχαν συσκευες ακομα και η ανατροφη του μωρου ηταν δυσκολοτερη (πανες δεν υπηρχαν και πολλα που εχουμε σημερα),ετσι αποφασισε τοτε να μην κανει αλλο,λανθασμενα οπως λεει τωρα.Ακουγε λοιπον να λενε πισω απο την πλατη της πως δεν κανει αλλο γιατι εχει προβλημα γονιμοτητας,μου το ελεγε οταν και γω ημουν στη φαση που ημουν σκεφτικη για το δευτερο και με πρηζαν καποιοι ασχετοι και μου λεγε "ετσι ειναι ο κοσμος και μενα μου λεγαν αυτα,μην ασχολεισαι,να κανετε ο,τι θελετε".

33ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 5:15 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επισης να πω οτι για μενα ειναι καλο να ευχαριστιομαστε χρονο με το καθε παιδακι,ξερω εγω αν ειναι και τα 2 μωρα ακομα ποσο μπορεις να αφοσιωθεις και στα 2?Βεβαια η καθε γυναικα και οι αντοχες της διαφερουν!

34ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 5:24 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοιτα Κασταλλια πανω σε αυτο που λες ξερω περιπτωσεις που ενω ειχαν και αλλα παιδια εκτος απο ενα παλι το "βαρος" επεφτε σε ενα συγκεκριμενο παιδι και πολλες φορες και στην νυφη!Υπαρχουν και ανθρωποι που δεν τους νοιαζει να εχουν αδερφια γιατι εχουν γεματη ζωη και αλλους που τους πειραζει!Εαν δεν ερθεις στην θεση του αλλου δεν μπορεις να καταλαβεις!Υπαρχουνε και αδερφια που ειναι "σκοτωμενα" μεταξυ τους και αλλα που ειναι παντρεμενα το ενα στην μια ακρη και το αλλο στην αλλη!

Σιγουρα ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις οτι καπου εκει εξω εχεις εναν αφερφο η αδερφη αλλα ο καθενας ξερει καλυτερα τις αντοχες του και το ζορι που τραβαει καθημερινα!
Εγω σκεφτομαι και τις 2 μεριες αλλα υπερισχυει ο φοβος(προς το παρον) με οσα ακουω,και τα πραγματα χειροτερευουν συνεχεια!

35ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 5:37 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κορίτσια σίγουρα ο καθένας εχει τις αντοχές του..και βλέπει τα πράγματα αλλιώς..και ο καθένας νομίζει ότι κανει το καλύτερο για την οικογένεια του...

αλλά αν δεν υπήρχαν και αυτοί οι άνθρωποι που με τις ίδιες δυσκολίες που χντιμετοπίζουμε και εμεις, αποφασίζουν να κάνουν πολλά παιδιά( πάνω απο 4 εννοώ)...ίσως σήμερα να μην υπήρχαμε καν σαν έθνος!!!

γιατί ηδη η υπογεννητικότητα μας εχει χτυπήσει κόκκινο!!!
οι αλλοδαποι μας έχουν κατακλήσει!!
ακόμη και η κρίση δεν πρόκειται να πρράσει ξέρετε γιατί...?

γιατι οσο και να κοψουν , η τροικα και καθε τροικα ..δεν υπαρχουν , δεν γεννιουνται νεοι καταναλωτές για να μπορει να κινηθεί η αγορα ...αρα δεν υπαρχει ελπίδα επιβίωσης και μελλον!

οπότε εγω νομίζω πως όλα οσα λέμε (και εγώ μαζί, γιατι δεν τολμαω να κανω 10 παιδια)..ειναι δικαιολογίες....και είμαστε άξιοι της μοίρας μας!

δεν ειπε κανεις οτι η ζωη πρεπει να ειναι όλο γελια και χαρες...υπαρχουν και δυσκολιες και κυριως οταν εχεις να αναθρεξεις παιδια..
αλλά εμεις σαν Ελληνες ειμαστε δειλοι!! καλά να πάθουμε λοιπον!

36ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 5:54 am

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω παλι θεωρω πως πολλοι απο αυτους που αποφασιζουν να κανουν πανω απο 3 παιδια σημερα (για να μην πω η πλειοψηφια)ειναι ανθρωποι του στυλ ¨ο,τι βρεξει ας κατεβασει¨"κατι που δε με εκφραζει καθολου σαν ιδεα ουτε τα ατομα που την ενστερνιζονται.Εχω τετοια παραδειγματα που αμολαν παιδια και δεν εχουν να τους δωσουν ουτε τα βασικα (κατι που δεν προκυπτει απο ενα απροοπτο γεγονος στυλ να απολυθεις,οι περισσοτεροι δεν ειχαν και ποτε τους δουλεια και αυτο οχι απο ατυχια αλλα απο επιλογη)και θεωρουν πως ειναι εξυπναδα τους να δεχονται βοηθεια απο τον κοσμο και οχι αναγκη.Τετοιους ανθρωπους δε θα μπορουσα να τους εχω προτυπο και μη μου πεις οτι τα παιδια τους ειναι ευτυχισμενα γιατι εχω ζησει απο κοντα τετοια περιπτωση και ξερω τα κομπλεξ που εχει το παιδι οχι γιατι δεν εχουν λεφτα αλλα γιατι οι γονεις απλα θεωρουν πως η ζωη ειναι τοοοοσο απλη που ενα παιδι δεν εχει αναγκη απο τιποτα.Δε ζουμε στο '40,αλλα στο 2012,τα δεδομενα ειναι αλλα.Οι ανθρωποι το 40 τη φτωχεια την αντιμετωπιζαν αλλιως.Τωρα τι πρεπει να κανουμε με την ανεχεια που θα μας επιβαλουν;;Να κατσουμε να σταυροκοπιομαστε και να λεμε 'Δοξα Σοι ο Θεος;"Ναι να προσευχηθουμε,αλλα ο Θεος μας εδωσε νου ,δεν ειμαστε ζωα να αμολαμε παιδια και ο,τι κατσει.Συγγνωμη για την αγοραια γλωσσα που χρησιμοποιω,αλλα αυτο το 'ειμαστε αξιοι της μοιρας μας"στο συγκεκριμενο θεμα με εξοργιζει.Δηλαδη επειδη εχουμε υπογεννητικοτητα να κανουμε οπως οι γειτονες Τουρκοι της Ανατολιας που ειναι παμπτωχοι και κανουν 10 παιδια εκαστος και ζουνε οπως ζουν;;;Το 'εχει ο Θεος"εχει νοημα οταν κανεις και συ ο,τι μπορεις για τη ζωη σου και της οικογενειας σου.Αμα καθεσαι και χαφτεις αερα δε θα σε βοηθησει κανεις.

37ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:08 am

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
CHRISLA2216 έγραψε:
Kastallia έγραψε:

Μια κοπελα τωρα που δεν εχει ουτε τη βοηθεια του ανδρα της μεσα στην μερα και ειναι τελειως μονη με το παιδι πρεπει να σκεφτει πολλα πραγματα,οποτε αυτα τα "αν το σκεφτηκες ,κανε το"ας μην τα λεμε με τοση ευκολια,δεν ειναι ολα στη ζωη παιχνιδι.

σε αυτο το τελευταιο συμφωνω! τιποτα στη ζωη δεν ειναι παιχνιδι, το γνωριζουμε ολοι αυτο! αλλα ενα παιδι το κανεις επειδη το θελεις, το λαχταρας!! κι οχι βαση προυποθεσεων.. σιγουρα το να μην εχεις βοηθεια δεν ειναι κ οτι καλυτερο.. σιγουρα το ιδανικο και για ενα παιδι ειναι να εχει κοντα κ τους δυο γονεις του.. αλλα αν εμενα ο αντρας μου για παραδειγμα ειναι ναυτικος κ ξερω οτι 10 μηνες τον χρονο θα λειπει απο το σπιτι μας, δεν θα επρεπε καν να κανω το πρωτο παιδι μαζι του? ποσο μαλλον κ δευτερο ή' τριτο? η' θα επρεπε να χωρισω κ να παντρευτω εναν που εργαζεται 8ωρο?
Δεν υπαρχει δεν μπορω, υπαρχει δεν θελω!! [/quot


s ethixe kaneis ?ego eipa apla thn diki m periptosh poio einai to provlima s pou to xeis kanei olokliro thema?????kai nai to paidi m to ekana epidh to laxtaroysa k oxi vash proipotheseon alla tha prpei na ta skeftomaste ola....alla epeidh exeis mono ena paidi einai dyskolo na katalaveis pos einai mia egimosini gia deytero kai gia trito...opote kalo einai na prosexoume ti leme...

38ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:10 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Εγω παλι θεωρω πως πολλοι απο αυτους που αποφασιζουν να κανουν πανω απο 3 παιδια σημερα (για να μην πω η πλειοψηφια)ειναι ανθρωποι του στυλ ¨ο,τι βρεξει ας κατεβασει¨"κατι που δε με εκφραζει καθολου σαν ιδεα ουτε τα ατομα που την ενστερνιζονται.Εχω τετοια παραδειγματα που αμολαν παιδια και δεν εχουν να τους δωσουν ουτε τα βασικα (κατι που δεν προκυπτει απο ενα απροοπτο γεγονος στυλ να απολυθεις,οι περισσοτεροι δεν ειχαν και ποτε τους δουλεια και αυτο οχι απο ατυχια αλλα απο επιλογη)και θεωρουν πως ειναι εξυπναδα τους να δεχονται βοηθεια απο τον κοσμο και οχι αναγκη.Τετοιους ανθρωπους δε θα μπορουσα να τους εχω προτυπο και μη μου πεις οτι τα παιδια τους ειναι ευτυχισμενα γιατι εχω ζησει απο κοντα τετοια περιπτωση και ξερω τα κομπλεξ που εχει το παιδι οχι γιατι δεν εχουν λεφτα αλλα γιατι οι γονεις απλα θεωρουν πως η ζωη ειναι τοοοοσο απλη που ενα παιδι δεν εχει αναγκη απο τιποτα.Δε ζουμε στο '40,αλλα στο 2012,τα δεδομενα ειναι αλλα.Οι ανθρωποι το 40 τη φτωχεια την αντιμετωπιζαν αλλιως.Τωρα τι πρεπει να κανουμε με την ανεχεια που θα μας επιβαλουν;;Να κατσουμε να σταυροκοπιομαστε και να λεμε 'Δοξα Σοι ο Θεος;"Ναι να προσευχηθουμε,αλλα ο Θεος μας εδωσε νου ,δεν ειμαστε ζωα να αμολαμε παιδια και ο,τι κατσει.Συγγνωμη για την αγοραια γλωσσα που χρησιμοποιω,αλλα αυτο το 'ειμαστε αξιοι της μοιρας μας"στο συγκεκριμενο θεμα με εξοργιζει.Δηλαδη επειδη εχουμε υπογεννητικοτητα να κανουμε οπως οι γειτονες Τουρκοι της Ανατολιας που ειναι παμπτωχοι και κανουν 10 παιδια εκαστος και ζουνε οπως ζουν;;;Το 'εχει ο Θεος"εχει νοημα οταν κανεις και συ ο,τι μπορεις για τη ζωη σου και της οικογενειας σου.Αμα καθεσαι και χαφτεις αερα δε θα σε βοηθησει κανεις.

συμφωνω και εγω δεν το ενστερνιζομαι καθολου σαν σκεψη ολο αυτο!

39ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:16 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kastallia έγραψε:Εγω παλι θεωρω πως πολλοι απο αυτους που αποφασιζουν να κανουν πανω απο 3 παιδια σημερα (για να μην πω η πλειοψηφια)ειναι ανθρωποι του στυλ ¨ο,τι βρεξει ας κατεβασει¨"κατι που δε με εκφραζει καθολου σαν ιδεα ουτε τα ατομα που την ενστερνιζονται.Εχω τετοια παραδειγματα που αμολαν παιδια και δεν εχουν να τους δωσουν ουτε τα βασικα (κατι που δεν προκυπτει απο ενα απροοπτο γεγονος στυλ να απολυθεις,οι περισσοτεροι δεν ειχαν και ποτε τους δουλεια και αυτο οχι απο ατυχια αλλα απο επιλογη)και θεωρουν πως ειναι εξυπναδα τους να δεχονται βοηθεια απο τον κοσμο και οχι αναγκη.Τετοιους ανθρωπους δε θα μπορουσα να τους εχω προτυπο και μη μου πεις οτι τα παιδια τους ειναι ευτυχισμενα γιατι εχω ζησει απο κοντα τετοια περιπτωση και ξερω τα κομπλεξ που εχει το παιδι οχι γιατι δεν εχουν λεφτα αλλα γιατι οι γονεις απλα θεωρουν πως η ζωη ειναι τοοοοσο απλη που ενα παιδι δεν εχει αναγκη απο τιποτα.Δε ζουμε στο '40,αλλα στο 2012,τα δεδομενα ειναι αλλα.Οι ανθρωποι το 40 τη φτωχεια την αντιμετωπιζαν αλλιως.Τωρα τι πρεπει να κανουμε με την ανεχεια που θα μας επιβαλουν;;Να κατσουμε να σταυροκοπιομαστε και να λεμε 'Δοξα Σοι ο Θεος;"Ναι να προσευχηθουμε,αλλα ο Θεος μας εδωσε νου ,δεν ειμαστε ζωα να αμολαμε παιδια και ο,τι κατσει.Συγγνωμη για την αγοραια γλωσσα που χρησιμοποιω,αλλα αυτο το 'ειμαστε αξιοι της μοιρας μας"στο συγκεκριμενο θεμα με εξοργιζει.Δηλαδη επειδη εχουμε υπογεννητικοτητα να κανουμε οπως οι γειτονες Τουρκοι της Ανατολιας που ειναι παμπτωχοι και κανουν 10 παιδια εκαστος και ζουνε οπως ζουν;;;Το 'εχει ο Θεος"εχει νοημα οταν κανεις και συ ο,τι μπορεις για τη ζωη σου και της οικογενειας σου.Αμα καθεσαι και χαφτεις αερα δε θα σε βοηθησει κανεις.

ούτε καν ο πνευματικός σου? Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


Σοβαρά τώρα, πολύ σωστά τα λες, συμφωνώ απόλυτα. Γιαυτό και εγώ είμαι ακόμα με ένα μωρό αν και η σχέση μου με την αδερφή μου είναι κάτι που θα ήθελα να έχει στην ζωή της η κόρη μου.
Anyways, όποιος έχει τα γένια έχει κα τα χτένια Very Happy

40ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:17 am

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Chicken,θα σε σοκαρω...δεν εχω πνευματικο!!!!

41ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:18 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Kastallia έγραψε:Chicken,θα σε σοκαρω...δεν εχω πνευματικο!!!!

Δεν λέω για σένα καλέ Very Happy
Θα καταλάβουν αυτοί που είναι να καταλάβουν Very Happy Very Happy Very Happy

42ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:21 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια μην φαγωθειτε σας εφαγα!

Εγω θαυμαζω αυτες τις γυναικες που τα καταφερνουν αλλα τι να κανω εγω? ξερω τον εαυτο μου καλυτερα απο ολους και αν νιωθω οτι δεν μπορω να τα καταφερω σε κατι ε δεν θα το κανω!(προς το παρον)

Θελω να εχω ηρεμια και γαληνη στην καθημερινη μου ζωη και οχι να ειμαι συνεχεια μες στο αγχος και στην τσιτα!

Ολες σκεφτονται με τον δικο τους τροπο και εχουν δικα τους επιχειρηματα,δεν κατακρινω καμια!Ολες εχουμε δικιο!

43ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:22 am

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
manoulita-fraoulita έγραψε:
CHRISLA2216 έγραψε:
Kastallia έγραψε:

Μια κοπελα τωρα που δεν εχει ουτε τη βοηθεια του ανδρα της μεσα στην μερα και ειναι τελειως μονη με το παιδι πρεπει να σκεφτει πολλα πραγματα,οποτε αυτα τα "αν το σκεφτηκες ,κανε το"ας μην τα λεμε με τοση ευκολια,δεν ειναι ολα στη ζωη παιχνιδι.

σε αυτο το τελευταιο συμφωνω! τιποτα στη ζωη δεν ειναι παιχνιδι, το γνωριζουμε ολοι αυτο! αλλα ενα παιδι το κανεις επειδη το θελεις, το λαχταρας!! κι οχι βαση προυποθεσεων.. σιγουρα το να μην εχεις βοηθεια δεν ειναι κ οτι καλυτερο.. σιγουρα το ιδανικο και για ενα παιδι ειναι να εχει κοντα κ τους δυο γονεις του.. αλλα αν εμενα ο αντρας μου για παραδειγμα ειναι ναυτικος κ ξερω οτι 10 μηνες τον χρονο θα λειπει απο το σπιτι μας, δεν θα επρεπε καν να κανω το πρωτο παιδι μαζι του? ποσο μαλλον κ δευτερο ή' τριτο? η' θα επρεπε να χωρισω κ να παντρευτω εναν που εργαζεται 8ωρο?
Δεν υπαρχει δεν μπορω, υπαρχει δεν θελω!! [/quot


s ethixe kaneis ?ego eipa apla thn diki m periptosh poio einai to provlima s pou to xeis kanei olokliro thema?????kai nai to paidi m to ekana epidh to laxtaroysa k oxi vash proipotheseon alla tha prpei na ta skeftomaste ola....alla epeidh exeis mono ena paidi einai dyskolo na katalaveis pos einai mia egimosini gia deytero kai gia trito...opote kalo einai na prosexoume ti leme...

Συγνωμη, manoulita-fraoulita, αλλα σε μενα απευθυνεσαι?? confused confused

44ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:25 am

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
black beauty έγραψε:κοριτσια μην φαγωθειτε σας εφαγα!

Εγω θαυμαζω αυτες τις γυναικες που τα καταφερνουν αλλα τι να κανω εγω? ξερω τον εαυτο μου καλυτερα απο ολους και αν νιωθω οτι δεν μπορω να τα καταφερω σε κατι ε δεν θα το κανω!(προς το παρον)

Θελω να εχω ηρεμια και γαληνη στην καθημερινη μου ζωη και οχι να ειμαι συνεχεια μες στο αγχος και στην τσιτα!

Ολες σκεφτονται με τον δικο τους τροπο και εχουν δικα τους επιχειρηματα,δεν κατακρινω καμια!Ολες εχουμε δικιο!

οπως λες καλη μου,καθεμια σκεφτεται με το δικο της τροπο και αυτο ειναι θεμιτο.Εγω σχολιαζω περιπτωσεις που απλα δε σκεφτονται καθολου.Και γω θαυμαζω καποιους πολυτεκνους,αλλα αυτους που ανηκουν στην κατηγορια που περιγραψα δε δεχομαι να μου τους προβαλλουν ως προτυπο.

45ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:31 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγω ενοχλουμαι Κασταλλια οταν μου την λενε γιατι εχω ενα παιδι,ειδικα αμα μου πουνε το κλασικο ενα παιδι ισον κανενα ε τοτε γινομαι τουρκος!
Τι θα πει? Και ενα παιδι μια χαρα σου γεμιζει την ζωη σου και το σπιτι!!

Τρελαινομαι σου λεω και μονο που το αναφερω τωρα συγχιστηκα!

46ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:33 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η αληθεια ειναι πως πολυτεκνοι συνηθως ειναι ανθρωποι που δεν εχουν πορους και δεν ξερω πως γινεται αυτο...ενω αντιστοιχα αλλοι που εχουν να προσφερουν εχουν ενα η και κανενα!Αλλα και παλι δεν τους κρινω γιατι πιστευω οτι δεν ειμαστε ολοι αξιοι να γινομαστε γονεις και αφου δεν ειμαστε καλυτερα να μην γινομαστε,τα παιδια δεν φταινε σε τιποτα!

47ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:34 am

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
black beauty έγραψε:και εγω ενοχλουμαι Κασταλλια οταν μου την λενε γιατι εχω ενα παιδι,ειδικα αμα μου πουνε το κλασικο ενα παιδι ισον κανενα ε τοτε γινομαι τουρκος!
Τι θα πει? Και ενα παιδι μια χαρα σου γεμιζει την ζωη σου και το σπιτι!!

Τρελαινομαι σου λεω και μονο που το αναφερω τωρα συγχιστηκα!

ΑΧ ΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΞΑΝΑ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ!

48ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:37 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπραβο σου παντως εισαι απο τις λιγες που ενω εχουνε και αλλο παιδακι(καθ'οδον βεβαια)καταλαβαινουν.Συνηθως μονο αυτες που εχουν ενα καταλαβαινουν το σκεφτικο μου και δεν το επικρινουν!

Και ενα αλλο σπαστικο? ακομα δεν γεννησες καλα καλα και σου πετανε : "δουλευεις?" και αν ειναι αρνητικη η απαντηση σου,τους πεφτουνε τα μουτρα γκρρρρρρρρρρ

49ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:41 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:κοριτσια-η-μια-εγκυμοσυνη-με-την-αλλη-δεν-εχει-καμια-σχεση!!στην-μια-μπορει-να-πετας-και-στην-αλλη-μπορει-να-ξερνας-η-να-πρεπει-να-μεινεις-στο-κρεβατι-κοκ!στην-πρωτη-εγκυμοσυνη-ξαπλωνεις-οταν-νιωθεις-κουραση-οταν-νιωθεις-ζαλαδα-κλπ-ενω-στην-δευτερη-εισαι-ορθια-γιατι-εχεις-το-πρωτο-παιδακι-που-χρειαζεται-την-μαμα-του!και-μην-πω-για-το-μετα-που-για-ενα-διμηνο-δεν-ξερεις-απο-που-να-αρχισεις-και-που-να-τελειωσεις-και-ποτε-θα-κοιμηθεις-επιτελους!!!οση-βοηθεια-και-να-εχεις-θα-πρεπει-να-τα-ζυγησεις-ολα-και-να-σταθεις-στα-δικα-σου-ποδια-.....η-κουραση-ειναι-μεγαλη-κακα-τα-ψεματα-εκτος-αν-εισαι-η-κυρια-ρουβα-που-εχει-δυο-ντανταδες-απο-την-πρωτη-μερα-στο-σπιτι!

Ετσι, συμφωνω. Η 2η εγκυμοσυνη μου ηταν λιιιιγο ζορικη,οπως ζορικα -πολυ- ηταν στην αρχη με ενα βρεφος να κρεμεται στο στηθος κ ενα μικρο παιδακι 17 μηνων με την πανα και μαθημενο στην αγκαλια της μαμας ...ε ειχε ενα ζορι οσο να το πεις. Αν το γνωριζα απλα θα καθυστερουσα το 2ο παιδι,θα περιμενα να κλεισει τα 3 το μεγαλο,να αυτονομηθει λιγο παραπανω. Μετα το θεμα της βοηθειας...προσωπικα βασιστηκα σε υποσχεσεις για βοηθεια την οποια δεν ειδα ποτε μου...αλλα κ παλι θα επελεγα να κανω παιδι χωρις να μετρησω το ποιος θα με βοηθησει.Στην φαση την δικη μου,με βαση την δικη μου καθημερινοτητα.Ο μπαμπας τους δεν δουλευει εκτος Αθηνων οποτε χω να υπολογισω σε αυτον,να μοιραστουμε τις ευθυνες κ τον κοπο. Αν ηταν μακρια...δεν ξερω τι θα εκανα. Rolling Eyes

CHRISLA2216 έγραψε:πιστευω πως δεν υπαρχουν καλες κ σωστες προυποθεσεις για να αποφασισεις να κανεις ενα παιδι..
εφοσον το θελεις, βαλτο μπρος γρηγορα!!! δυστυχως κανενας δεν σου εγγυαται πως η εγκυμοσυνη σου θα ειναι τελεια ωστε να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις του πρωτου παιδιου, οτι η βοηθεια απο γιαγιαδες θα ειναι παντα εκει, οτι τα οικονομικα σου θα ειναι παντα καλα- με ολα αυτα που συμβαινουν.. αν ειναι να σκεφτομαστε ολα αυτα, τοτε μαλλον καμια γυναικα δεν θα αποφασισει ποτε για δευτερο,τριτο,κτλ, παιδι..

Συμφωνω,τα ζυγιζεις κ αποφασιζεις.Σχεδον ποτε δεν θα ειναι ολα τελεια.

Kastallia έγραψε:
αννουλα έγραψε:Καλησπέρα σε όλες σας! Έχω ένα γιόκα 16 μηνών που λατρεύω.Είμαι μαμά 24 ώρες το 24ωρο (κοινώς δεν εργάζομαι ακόμη) και πολύ συχνά σκέφτομαι το ενδεχόμενο ενός 2ου παιδιού. Οι περισσότεροι μου λένε πως αφού δεν δουλεύω είναι καλή ευκαιρία για να βάλουμε εμπρός. Αυτό που με κάνει περισσότερο να δειλιάζω ( ο άντρας μου όποτε του δώσω το οκ είναι έτοιμος και για 2ο, 3ο κτλ)είναι πως στην ουσία είμαι μόνη μου με τον μικρό. Ο άντρας μου δουλεύει εκτός αθηνών και έρχεται μόνο για σκ.Αν λοιπόν έμενα έγκυος θα τα κατάφερνα με την κοιλιά απέναντι να κυνηγάω τον μικρό στην παιδική χαρά για παράδειγμα? μήπως όμως αυτά είναι απλά φοβίες? μήπως δεν είμαι ακόμα έτοιμη για 2ο παιδί? έχει καμιά σας ίδιες σκέψεις?

H περιπτωση της κοπελας εχει μια ιδιομορφια...οχι δεν εχει βοηθεια απο μαμα και πεθερα αλλα ειναι και εκτος Αθηνων ο ανδρας της.Η εγκυμοσυνη μπορει να ειναι απο τελεια εως προβληματικη.Μπορει και να χρειαστεις ακομα και νοσηλεια...δεν ειναι απιθανα αυτα,εμενα μου τυχε.Εγω το εβαλα μπρος φετος,εχοντας μεγααααλη βοηθεια,αλλα και μεχρι να κοψεο μικρος την πανα,παρολη τη βοηθεια δεν το απαφασιζα,γιατι δεν παυει η κυρια φροντιδα να ειναι της μαμας.Μια κοπελα τωρα που δεν εχει ουτε τη βοηθεια του ανδρα της μεσα στην μερα και ειναι τελειως μονη με το παιδι πρεπει να σκεφτει πολλα πραγματα,οποτε αυτα τα "αν το σκεφτηκες ,κανε το"ας μην τα λεμε με τοση ευκολια,δεν ειναι ολα στη ζωη παιχνιδι.

Agree.

Kastallia έγραψε:Εγω παλι θεωρω πως πολλοι απο αυτους που αποφασιζουν να κανουν πανω απο 3 παιδια σημερα (για να μην πω η πλειοψηφια)ειναι ανθρωποι του στυλ ¨ο,τι βρεξει ας κατεβασει¨"κατι που δε με εκφραζει καθολου σαν ιδεα ουτε τα ατομα που την ενστερνιζονται.Εχω τετοια παραδειγματα που αμολαν παιδια και δεν εχουν να τους δωσουν ουτε τα βασικα (κατι που δεν προκυπτει απο ενα απροοπτο γεγονος στυλ να απολυθεις,οι περισσοτεροι δεν ειχαν και ποτε τους δουλεια και αυτο οχι απο ατυχια αλλα απο επιλογη)και θεωρουν πως ειναι εξυπναδα τους να δεχονται βοηθεια απο τον κοσμο και οχι αναγκη.Τετοιους ανθρωπους δε θα μπορουσα να τους εχω προτυπο και μη μου πεις οτι τα παιδια τους ειναι ευτυχισμενα γιατι εχω ζησει απο κοντα τετοια περιπτωση και ξερω τα κομπλεξ που εχει το παιδι οχι γιατι δεν εχουν λεφτα αλλα γιατι οι γονεις απλα θεωρουν πως η ζωη ειναι τοοοοσο απλη που ενα παιδι δεν εχει αναγκη απο τιποτα.Δε ζουμε στο '40,αλλα στο 2012,τα δεδομενα ειναι αλλα.Οι ανθρωποι το 40 τη φτωχεια την αντιμετωπιζαν αλλιως.Τωρα τι πρεπει να κανουμε με την ανεχεια που θα μας επιβαλουν;;Να κατσουμε να σταυροκοπιομαστε και να λεμε 'Δοξα Σοι ο Θεος;"Ναι να προσευχηθουμε,αλλα ο Θεος μας εδωσε νου ,δεν ειμαστε ζωα να αμολαμε παιδια και ο,τι κατσει.Συγγνωμη για την αγοραια γλωσσα που χρησιμοποιω,αλλα αυτο το 'ειμαστε αξιοι της μοιρας μας"στο συγκεκριμενο θεμα με εξοργιζει.Δηλαδη επειδη εχουμε υπογεννητικοτητα να κανουμε οπως οι γειτονες Τουρκοι της Ανατολιας που ειναι παμπτωχοι και κανουν 10 παιδια εκαστος και ζουνε οπως ζουν;;;Το 'εχει ο Θεος"εχει νοημα οταν κανεις και συ ο,τι μπορεις για τη ζωη σου και της οικογενειας σου.Αμα καθεσαι και χαφτεις αερα δε θα σε βοηθησει κανεις.

Ωραια τα λες!
Αυτη την παθητικοτητα δεν ειναι να την εχεις για προτυπο. Η πεθερα μου λεει συχνα "μην στεναχωριεστε,εχει ο Θεος...κοιταξτε πως ζουνε στο ταδε μερος,παλι καλα να λετε και δοξα τον Θεο".Οχι,μανδαμ δεν παει ετσι. Θα χαιρομαι που δεν ζω σε χαρτοκουτο στην Καλκουτα και θα λεω και δοξα τον Θεο? Και να πρεπει να δεχτω μειωσεις μισθου? Περικοπες στην ασφαλιση? Τις εισφορες?κτλκτλ? Δεν παει ετσι,αυτο ειναι μοιρολατρικο. Με αυτο το σκεπτικο δεν θα προσπαθησεις να αλλαξεις τπτ στραβο στην ζωη σου γιατι παντα καπου θα υπαρχει ενας δυσμοιρος για να συγκριθεις.
Φλυαρια μ επιασε...το "κλεινω". Cool

50ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 6:50 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν ειχα διαβασει ολα τα ποστ,συμφωνω και με την Μπαρμπι!Αλλα και με την Λιτσα σε πολλα!

Γενικα πρεπει να τα ζυγιζεις ολα,το να κανεις παιδι ειναι πολυ σοβαρη αποφαση!!Σιγουρα δεν υπαρχουν ποτε οι καταλληλες συνθηκες αλλα ολες οι στιγμες δεν ειναι το ιδιο!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις