Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
105 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 105 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

51ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 7:23 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Kastallia έγραψε:Chicken,θα σε σοκαρω...δεν εχω πνευματικο!!!!

Δεν λέω για σένα καλέ Very Happy
Θα καταλάβουν αυτοί που είναι να καταλάβουν Very Happy Very Happy Very Happy

κασταλλία για εμένα χτυπάει η καμπάνα!

chicken μου να σε σοκάρω??..οι πνευματικοί στην εποχή μας δεν λένε κάνε αβέρτα παιδιά..γιατί ξερουν πως οι συνθήκες εχουν αλλάξει και οι ανθρωποι δεν μπορύν να το αντέξουν..και δεν εννοώ οικονομικα..δεν μπορούν ψυχολογικά!
και αν ενα ζευγαρι κάνοντας άλλοε ενα παιδι πάει να χωρίσει απο την γκρινια..γιατι δεν εχει αντοχες και θελει χρονο για τον εαυτο του..
ε τοτε καλύτερα να μην κανει...
τα παιδια δεν ειναι αυτοσκοπός!

πάνω από ολα ειναι ενας ηρεμος ειρηνικός γαμος..

το μόνο που λενε οι πνευματικοί ειναι να φυλασεσαι με φυσικους τρόπους και να μην ριξεις παιδι αν τυχει και έρθει..μονο αυτα!


κατα τα άλλα θα διαφωνησω καθετα με την κασταλλια γιατι θεωρω πως δεν ειναι λογικο καθε φορα που μιλαμε για πολυτεκνους να αναφερουμε παραδείγματα ανθρωπων που και καλα τα κανουν τυχαια κλπ.κλπ...

με το ιδιο σκεπτικο καθε φορα που μιλαμε για μανα ενος μονο παιδιου θα επρεπε να λεμε ποσα αλλα εχει σκοτωσει με εκτρωσεις κλπ...
δεν ειναι ομως αυτη η πραγματικοτητα ..ετσι???
οποτε ας μην την διαστρευλώνουμε απλα για να ακφρασουμε αντιθεση...

υπαρχουν συνειδητά πολυτεκνοι ..που ζουν τα παιδια τους μια χαρα..τα σπουδάζουν ολα..και κανενα δεν εχει ψυχολογικα η αλλα προβλημτα..

52ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 7:27 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ε ναι μπουμπουκιτσα δεν νομιζω να εννοει αυτους η κασταλλια!


Αλλα ουτε και αυτοι που εχουν ενα σημαινει οτι εχουν κανει εκτρωση φυσικα!

53ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 7:30 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:ε ναι μπουμπουκιτσα δεν νομιζω να εννοει αυτους η κασταλλια!


Αλλα ουτε και αυτοι που εχουν ενα σημαινει οτι εχουν κανει εκτρωση φυσικα!


σίγουρα οχι..αυτο εννοώ..πως όποιος έχει ενα δεν σημαίνει οτι εχει ρηξει αλλα παιδια...όποτε γιατι αυτος που εχει πολλά αμέσως πρέπει να θεωρηθεί ανεύθυνος που τα έκανε???

54ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 7:31 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οχι νομιζω η κασταλλια το ξεκαθαρισε πως δεν συμφωνει με αυτους βλεποντας καποια περιστατικα στον δικο της περιγυρο!

55ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 7:32 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εσυ πως τα βγαζεις περα βρε κοπελα μου?

Δεν ερχεται ποτε ωρα που να κοντευεις να "φουνταρεις"?

56ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 7:34 am

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:κορίτσια σίγουρα ο καθένας εχει τις αντοχές του..και βλέπει τα πράγματα αλλιώς..και ο καθένας νομίζει ότι κανει το καλύτερο για την οικογένεια του...

αλλά αν δεν υπήρχαν και αυτοί οι άνθρωποι που με τις ίδιες δυσκολίες που χντιμετοπίζουμε και εμεις, αποφασίζουν να κάνουν πολλά παιδιά( πάνω απο 4 εννοώ)...ίσως σήμερα να μην υπήρχαμε καν σαν έθνος!!!

γιατί ηδη η υπογεννητικότητα μας εχει χτυπήσει κόκκινο!!!
οι αλλοδαποι μας έχουν κατακλήσει!!
ακόμη και η κρίση δεν πρόκειται να πρράσει ξέρετε γιατί...?

γιατι οσο και να κοψουν , η τροικα και καθε τροικα ..δεν υπαρχουν , δεν γεννιουνται νεοι καταναλωτές για να μπορει να κινηθεί η αγορα ...αρα δεν υπαρχει ελπίδα επιβίωσης και μελλον!

οπότε εγω νομίζω πως όλα οσα λέμε (και εγώ μαζί, γιατι δεν τολμαω να κανω 10 παιδια)..ειναι δικαιολογίες....και είμαστε άξιοι της μοίρας μας!
δεν ειπε κανεις οτι η ζωη πρεπει να ειναι όλο γελια και χαρες...υπαρχουν και δυσκολιες και κυριως οταν εχεις να αναθρεξεις παιδια..
αλλά εμεις σαν Ελληνες ειμαστε δειλοι!! καλά να πάθουμε λοιπον!

Μπουμπουκιτσα, με το τελευταιο ποστ σου δεν μπορω να διαφωνησω,ετσι που εκφραζεσαι.Οντως δεν ειναι ολων των πολυτεκνων τα παιδια στερημενα,εχεις δικιο ειναι αρκετοι αυτοι που ειναι αξιοθαυμαστοι!
Αλλα το πρωτο περιειχε αποψεις πιο καθετες και διαφωνω ιδιαιτερα με τα υπογραμμισμενα.Αν καναμε σε 2 χρονια ολοι οι Ελληνες πολλα παιδια θα ξεμπερδευαμε με την κριση;;;Εμεις φταιμε που μας κοψανε τους μισθους και μας απολυουν επειδη δε γενναμε καταναλωτες ή μηπως φταιμε οντως γιατι εχουμε ψηφισει εθνικους προδοτες και ανθρωπους απεσταλμενους να μας αφανισουν ως εθνος και να μας παραχωρησουν στους Γερμανους;

Δειλοι αν ειμαστε λοιπον,δεν ειμαστε γιατι δεν κανουμε 5 παιδια,αλλα γιατι δεν τους στελνουμε ολους αυτους απο κει που ηλθαν και να παρουμε ως λαος την κατασταση στα χερια μας.

Εγω προσωπικα δεν ανηκω στην κατηγορια που μονο για οικονομικους λογους δεν κανω πανω απο 2 παιδια,οκ το παραδεχομαι.Αλλα ποσες κοπελες το εχουν πει πως αν ειχαν μια καλυτερη ποιοτητα ζωης και εναν αξιοπρεπη μισθο θα εκαναν και 3 και 4;;;Δειλες ειναι και αυτες ;Κατα τη γνωμη μου ειναι ευαισθητες και σκεπτομενες.

57ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 7:37 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:

κασταλλία για εμένα χτυπάει η καμπάνα!

chicken μου να σε σοκάρω??..οι πνευματικοί στην εποχή μας δεν λένε κάνε αβέρτα παιδιά..γιατί ξερουν πως οι συνθήκες εχουν αλλάξει και οι ανθρωποι δεν μπορύν να το αντέξουν..και δεν εννοώ οικονομικα..δεν μπορούν ψυχολογικά!
και αν ενα ζευγαρι κάνοντας άλλοε ενα παιδι πάει να χωρίσει απο την γκρινια..γιατι δεν εχει αντοχες και θελει χρονο για τον εαυτο του..
ε τοτε καλύτερα να μην κανει...
τα παιδια δεν ειναι αυτοσκοπός!

πάνω από ολα ειναι ενας ηρεμος ειρηνικός γαμος..

το μόνο που λενε οι πνευματικοί ειναι να φυλασεσαι με φυσικους τρόπους και να μην ριξεις παιδι αν τυχει και έρθει..μονο αυτα!

ακούς καμπάνες καλέ? Razz

Για καμμία δεν χτυπάει η καμπάνα. Σε προηγούμενο θέμα είχε υποστηριχθεί η άποψη που είπα και θεώρησα πως ισχύει και εδώ το ίδιο. Εκτός και αν υπάρχει επιλογή στα θέματα που ακολουθείτε την συμβουλή του εκάστοτε πνευματικού.
Να σου πω επίσης οτι τίποτα δεν με σοκάρει Very Happy
Επιλογή σου είναι και πολύ καλά κάνεις και ζεις έτσι. Ξαναείπα, όποιος έχει τα γένια έχει και τα χτένια. Εσύ προτιμάς να αποφασίζει άλλος εγώ προτιμώ να αποφασίζω εγώ για την ζωή μου. Τέλοσπάντων, επειδή δεν είναι αυτό το θέμα, μην το ξανα αναλύσουμε ε?



κατα τα άλλα θα διαφωνησω καθετα με την κασταλλια γιατι θεωρω πως δεν ειναι λογικο καθε φορα που μιλαμε για πολυτεκνους να αναφερουμε παραδείγματα ανθρωπων που και καλα τα κανουν τυχαια κλπ.κλπ...

με το ιδιο σκεπτικο καθε φορα που μιλαμε για μανα ενος μονο παιδιου θα επρεπε να λεμε ποσα αλλα εχει σκοτωσει με εκτρωσεις κλπ...
δεν ειναι ομως αυτη η πραγματικοτητα ..ετσι???
οποτε ας μην την διαστρευλώνουμε απλα για να ακφρασουμε αντιθεση...

Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ μου έκτρωση. Ίσως να είναι τραβηγμένο αυτό που λες γιατί απο όσες κοπέλες ξέρω μόνο μία χρησιμοποιεί την έκτρωση σαν αντισύλληψη (η ηλίθια). Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω το παράδειγμά σου.

υπαρχουν συνειδητά πολυτεκνοι ..που ζουν τα παιδια τους μια χαρα..τα σπουδάζουν ολα..και κανενα δεν εχει ψυχολογικα η αλλα προβλημτα..

Εγώ πάντως μία που ξέρω με 5 παιδιά και χωρίς οικονομικό πρόβλημα, τα παιδιά της δεν είναι καλά. Και είναι δικό τους πρόβλημα, δανεικά δεν μου έχει ζητήσει ποτέ.
Αλλά κοίτα πλάκα, και αυτή εκκλησιαζόμενη είναι...

58ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 7:41 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ μου έκτρωση. Ίσως να είναι τραβηγμένο αυτό που λες γιατί απο όσες κοπέλες ξέρω μόνο μία χρησιμοποιεί την έκτρωση σαν αντισύλληψη (η ηλίθια). Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω το παράδειγμά σου.


[/quote]

..ναι δεν κατάλαβες το παράδειγμα!..το εξήγησα πάντως ξανά πιο πριν..

59ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 7:44 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:
Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ μου έκτρωση. Ίσως να είναι τραβηγμένο αυτό που λες γιατί απο όσες κοπέλες ξέρω μόνο μία χρησιμοποιεί την έκτρωση σαν αντισύλληψη (η ηλίθια). Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω το παράδειγμά σου.



..ναι δεν κατάλαβες το παράδειγμα!..το εξήγησα πάντως ξανά πιο πριν..[/quote]

Ρε συ, μήμπως να έβαζες ένα παράδειγμα που να ισχύει?
Πως το εννοώ: Αφού τόσες δεν έχουμε κάνει έκτωση και έχουμε ένα παιδάκι και αφού καμμιά μας (μέχρι στιγμής) δεν έχει παράδειγμα οικογένειας πολύτεκνης και ευτυχισμένης (με την έννοια που το λες εσύ), μήμπως να έβαζες κάτι που να έχει περισσότερη σχέση?

60ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 7:47 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:.Αν καναμε σε 2 χρονια ολοι οι Ελληνες πολλα παιδια θα ξεμπερδευαμε με την κριση;;;Εμεις φταιμε που μας κοψανε τους μισθους και μας απολυουν επειδη δε γενναμε καταναλωτες ή μηπως φταιμε οντως γιατι εχουμε ψηφισει εθνικους προδοτες και ανθρωπους απεσταλμενους να μας αφανισουν ως εθνος και να μας παραχωρησουν στους Γερμανους;

Δειλοι αν ειμαστε λοιπον,δεν ειμαστε γιατι δεν κανουμε 5 παιδια,αλλα γιατι δεν τους στελνουμε ολους αυτους απο κει που ηλθαν και να παρουμε ως λαος την κατασταση στα χερια μας.


δεν ξέρω βρε κασταλλία...
αλλά λέει η παροιμία '' τέτοιος λαός ..τέτοιοι άρχοντες''...

ναι δεν φταιμε άμεσα που μειώνουν μισθούς ..που μας ξεπουλάνε κλπ...
αλλά εμεις δεν τους δώσαμε αυτη την εξουσία...χρόνια τωρα..
εμεις ..οι γονεις μας ..οι παππούδες μας...
αρα εμμέσως φταίμε και εμείς...
και συμφωνώ είμαστε δειλοί που δεν τους στέλνουμε απο εκει που ήρθαν..
αλλά πώς τωρα πια???

61ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 7:52 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:
Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ μου έκτρωση. Ίσως να είναι τραβηγμένο αυτό που λες γιατί απο όσες κοπέλες ξέρω μόνο μία χρησιμοποιεί την έκτρωση σαν αντισύλληψη (η ηλίθια). Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω το παράδειγμά σου.



..ναι δεν κατάλαβες το παράδειγμα!..το εξήγησα πάντως ξανά πιο πριν..

Ρε συ, μήμπως να έβαζες ένα παράδειγμα που να ισχύει?
Πως το εννοώ: Αφού τόσες δεν έχουμε κάνει έκτωση και έχουμε ένα παιδάκι και αφού καμμιά μας (μέχρι στιγμής) δεν έχει παράδειγμα οικογένειας πολύτεκνης και ευτυχισμένης (με την έννοια που το λες εσύ), μήμπως να έβαζες κάτι που να έχει περισσότερη σχέση?
[/quote]

να τολμήσω τοτε να χρησιμοποιήσω κάποια κοπελα απο εδω??!

το Ευακι λοιπόν ειναι 5 παιδιά..και όλα με την σειρά τους σπουδάζουν , εχουν τις δουλειές του και είναι μια χαρά η κοπέλα , απο όσο φαίνεται στο μπλογκ.,..και μακάρι να μπει να τα πει μονη της!

62ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 8:02 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:

Ρε συ, μήμπως να έβαζες ένα παράδειγμα που να ισχύει?
Πως το εννοώ: Αφού τόσες δεν έχουμε κάνει έκτωση και έχουμε ένα παιδάκι και αφού καμμιά μας (μέχρι στιγμής) δεν έχει παράδειγμα οικογένειας πολύτεκνης και ευτυχισμένης (με την έννοια που το λες εσύ), μήμπως να έβαζες κάτι που να έχει περισσότερη σχέση?

να τολμήσω τοτε να χρησιμοποιήσω κάποια κοπελα απο εδω??!

το Ευακι λοιπόν ειναι 5 παιδιά..και όλα με την σειρά τους σπουδάζουν , εχουν τις δουλειές του και είναι μια χαρά η κοπέλα , απο όσο φαίνεται στο μπλογκ.,..και μακάρι να μπει να τα πει μονη της!

[/quote]

Αλίμονο αν έλεγα πως κανείς ποτέ δεν είναι ευτυχισμένος με πολλά παιδιά. και ο Πλούταρχος (διάβασα προχτές στο Hello) 5 παιδιά έχει!!! μα 5!!! και δεν θεωρώ ούτε οτι ζορίζονται ούτε οτι δεν περνάνε καλά.
Αυτό που λέω είναι πως συνήθως αυτοί που κάνουν πολλά παιδιά δεν το έχουν σκεφτεί διεξοδικά. Συνήθως είναι άνθρωποι του: "Ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο πισινός μας"
Μπορεί κάποιος να έχει πέντε παιδιά και να τα μεγαλώνει σαν μοναχοπαίδια, αλλά είναι πολύ σπάνιο και πολύ δύσκολο αυτό.
Συνήθως οι άνθρωποι που επιλέγουν να κάνουν λιγότερα παιδιά δεν το κάνουν απο δειλία, αλλά απο ανεπτυγμένο το αίσθημα της ευθύνης -πιστεύω. Ίσως και απο ανασφάλεια.
Έτσι κιαλλιώς είναι πολύ προσωπικό θέμα αυτό για να έχει άποψη η μία για την άλλη Rolling Eyes
Μπορεί κάποια άλλη στην θέση μου να θεωρούσε οτι είμαι στην τέλεια οικονομική κατάσταση και να έκανε 17 παιδιά και εγώ το σκέφτομαι ακόμα και για δεύτερο. afro

63ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 8:05 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ασχετο αλλα λατρευω Πλουταρχουλη,τον εκτιμω πολυ σαν ανθρωπο,αλλα και αυτος φαινεται να ειναι κοντα στην γυναικα του!Αν ειναι οντως ετσι οπως δειχνει μακαρι ολες οι γυναικες να ειχαν τετοια τυχερα!

64ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 9:04 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλα ρε παιδια οσα παιδια θελουμε θα κανουμε,και αν θελουμε...αλλοι δεν κανουν πανω απο ενα γιατι θελουν να συνεχισουν την δουλεια τους, επιλογη ειναι δεν ειναι υποχρεωση,,,μη γυρισουμε στον 18ο αιωνα δλδ

65ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 9:11 am

manoulita-fraoulita

manoulita-fraoulita
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ο καθενας σηματοδοτει την ευτυχια του αναλογα με το τι θελει και τι μπορει να κανει...αλλοι κανουν 5 παιδια και γτ οχι αφου μπορουν ?και εχουν την οικονομικη δυνατοτητα...αλλοι κανουν ενα γτ ισως δεν μπορουν να κανουν δευτερο η δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα η δεν εχουν τις αντοχες η την ηλικια...ολα ειναι σχετικα υγεια και αγαπη να υπαρχει και οτι μπορει ο καθενασ να κανει με αγαπη ... Very Happy

66ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 9:44 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:

Ρε συ, μήμπως να έβαζες ένα παράδειγμα που να ισχύει?
Πως το εννοώ: Αφού τόσες δεν έχουμε κάνει έκτωση και έχουμε ένα παιδάκι και αφού καμμιά μας (μέχρι στιγμής) δεν έχει παράδειγμα οικογένειας πολύτεκνης και ευτυχισμένης (με την έννοια που το λες εσύ), μήμπως να έβαζες κάτι που να έχει περισσότερη σχέση?

να τολμήσω τοτε να χρησιμοποιήσω κάποια κοπελα απο εδω??!

το Ευακι λοιπόν ειναι 5 παιδιά..και όλα με την σειρά τους σπουδάζουν , εχουν τις δουλειές του και είναι μια χαρά η κοπέλα , απο όσο φαίνεται στο μπλογκ.,..και μακάρι να μπει να τα πει μονη της!


Αλίμονο αν έλεγα πως κανείς ποτέ δεν είναι ευτυχισμένος με πολλά παιδιά. και ο Πλούταρχος (διάβασα προχτές στο Hello) 5 παιδιά έχει!!! μα 5!!! και δεν θεωρώ ούτε οτι ζορίζονται ούτε οτι δεν περνάνε καλά.
Αυτό που λέω είναι πως συνήθως αυτοί που κάνουν πολλά παιδιά δεν το έχουν σκεφτεί διεξοδικά. Συνήθως είναι άνθρωποι του: "Ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο πισινός μας"
Μπορεί κάποιος να έχει πέντε παιδιά και να τα μεγαλώνει σαν μοναχοπαίδια, αλλά είναι πολύ σπάνιο και πολύ δύσκολο αυτό.
Συνήθως οι άνθρωποι που επιλέγουν να κάνουν λιγότερα παιδιά δεν το κάνουν απο δειλία, αλλά απο ανεπτυγμένο το αίσθημα της ευθύνης -πιστεύω. Ίσως και απο ανασφάλεια.
Έτσι κιαλλιώς είναι πολύ προσωπικό θέμα αυτό για να έχει άποψη η μία για την άλλη Rolling Eyes
Μπορεί κάποια άλλη στην θέση μου να θεωρούσε οτι είμαι στην τέλεια οικονομική κατάσταση και να έκανε 17 παιδιά και εγώ το σκέφτομαι ακόμα και για δεύτερο. afro [/quote]

σίγουρα είναι πως το βλέπει ο καθένας..και όντως οπως λες καποια στη θεση σου μπορει να αισθανοταν αρκετα ΄΄πλουσια΄΄ να κανει πολλά...

όπως και το άλλο που λες πως εχουν 5 και τα μεγαλώνουν σαν μοναχοπαίδια...ειναι μια αποψη και αυτο ...εγώ πάντως θεωρούσα σημαντικό και άξιους αυτούς που ενώ έχουν μόνο ένα.. παρόλα αυτά δεν το μεγαλώνουν σαν μοναχοπαίδι..εννοω να του κάνουν ολα τα χατίρια, δεν το κακομαθαίνουν ουτε του προσφέρουν τα παντα χωρις να τα ζητάει και χωρις να προσπαθεί για τιποτα...αυτους θαυμάζω όσο και αυτούς που εχουν τη ψυχικη αντοχή να εχουν πολλα (πανω απο 4 εννοω)

67ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 10:07 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αντε να μπω κι εγω να πω τη γνωμη μου ως παιδι που προερχομαι απο υπερπολυτεκνη οικογενεια(6 παιδια) και εν δυναμει τριτεκνη!
οι γονεις μου μας μεγαλωσαν με πολληηηηη αγαπη,πολυυυυυυυυυ ενδιαφερον,δε μου ελειψε το φροντιστηριο,τα πτυχια μου στα αγγλικα τα εχω,ολα μου τα αδερφια καναν και σπουδες στη μουσικη(εγω ημουν το στραβοξυλο που δεν ηθελα)εχουμε σπουδασει οι 2 μεγαλες και εχουμε παντρευτει,ο τριτος σπουδαζει στο μαθηματικο και παραλληλα κανει ξανα φροντιστηριο να ξαναδωσει,υπηρξαν περιοδοι που ο πατερας μου εκανε 2 δουλειες και περιοδοι που ηταν ανεργος αλλα απο τοτε που βρηκε σταθερη δουλεια στον ιδιωτικο τομεα παρακαλω δε μας ελειψε ουτε καν η μαρκα στο ρουχο και το παπουτσι.τι θελω να πω?εχω μαθει οτι η ζωη δινει σφαλιαρες αλλα αμα εχεις μαθει να αρκεισαι και στα λιγα τοτε περνας καλα και στα περισσοτερα νιωθεις βασιλιας!ως ευα που πηρα την αποφαση για τριτο εχω να πω οτι παρολο που εχω την δουλεια μου κι εγω κι ο αντρας μου παντα εκτιμω καποια αλλη μανουλα που θα μου δωσει ρουχα για τα παιδια μου και μειωνω ετσι τα εξοδα τους και παντα κανω την αντιστοιχη κινηση για τα ρουχακια των δικων μου που δε τους κανουν!δεν ειμαι ψωνισμενη τα παιδια μου να φοραν μαρκες και μονο καινουρια.αγορασα αυτοκινητο και αγοραζω οτιδηποτε ακριβο(συσκευη ηλεκτρικη πχ) αφου μαζεψω τα λεφτα και δεν εχω τραπεζες να με κυνηγανε οποτε δεν εχω αγχος για τιποτα!μονο ενα,μην παρει μεταθεση ο αντρας μου τον ιουλιο που γενναω γιατι τοτε ποιος πακεταρει και ποιος ξεπακεταρει!!!οιμε!!!!!!!!!!!! Very Happy

68ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 10:16 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:[

Αλίμονο αν έλεγα πως κανείς ποτέ δεν είναι ευτυχισμένος με πολλά παιδιά. και ο Πλούταρχος (διάβασα προχτές στο Hello) 5 παιδιά έχει!!! μα 5!!! και δεν θεωρώ ούτε οτι ζορίζονται ούτε οτι δεν περνάνε καλά.
Αυτό που λέω είναι πως συνήθως αυτοί που κάνουν πολλά παιδιά δεν το έχουν σκεφτεί διεξοδικά. Συνήθως είναι άνθρωποι του: "Ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο πισινός μας"
Μπορεί κάποιος να έχει πέντε παιδιά και να τα μεγαλώνει σαν μοναχοπαίδια, αλλά είναι πολύ σπάνιο και πολύ δύσκολο αυτό.
Συνήθως οι άνθρωποι που επιλέγουν να κάνουν λιγότερα παιδιά δεν το κάνουν απο δειλία, αλλά απο ανεπτυγμένο το αίσθημα της ευθύνης -πιστεύω. Ίσως και απο ανασφάλεια.
Έτσι κιαλλιώς είναι πολύ προσωπικό θέμα αυτό για να έχει άποψη η μία για την άλλη Rolling Eyes
Μπορεί κάποια άλλη στην θέση μου να θεωρούσε οτι είμαι στην τέλεια οικονομική κατάσταση και να έκανε 17 παιδιά και εγώ το σκέφτομαι ακόμα και για δεύτερο. afro

σίγουρα είναι πως το βλέπει ο καθένας..και όντως οπως λες καποια στη θεση σου μπορει να αισθανοταν αρκετα ΄΄πλουσια΄΄ να κανει πολλά...

όπως και το άλλο που λες πως εχουν 5 και τα μεγαλώνουν σαν μοναχοπαίδια...ειναι μια αποψη και αυτο ...εγώ πάντως θεωρούσα σημαντικό και άξιους αυτούς που ενώ έχουν μόνο ένα.. παρόλα αυτά δεν το μεγαλώνουν σαν μοναχοπαίδι..εννοω να του κάνουν ολα τα χατίρια, δεν το κακομαθαίνουν ουτε του προσφέρουν τα παντα χωρις να τα ζητάει και χωρις να προσπαθεί για τιποτα...αυτους θαυμάζω όσο και αυτούς που εχουν τη ψυχικη αντοχή να εχουν πολλα (πανω απο 4 εννοω)[/quote]

οκ, αφού κατάλαβες αυτό, να πω πιο απλά αυτό που έγραψα.

Λέγοντας πως μεγαλώνει ένα παιδί σαν μοναχοπαιδι -τουλάχιστον εγώ- δεν στέκομαι μόνο στα υλικά αγαθά που μπορεί να του προσφερθούν, αλλά και στα ψυχικά/ συναισθηματικά. Θεωρώ και διόρθωσέ με αν νομίζεις πως κάνω λάθος πως διαφορετικά παίζει και ασχολείται η ίδια μαμά (γιατί υπάρχουν πολλά είδη μητέρας, εγώ όμως μιλάω για αυτή που παίζει και ασχολείται με το παιδί της) αν έχει ένα παιδί και διαφορετικά αν έχει πάνω απο 4. Η κούραση θεωρώ πως είναι διαφορετική καθώς και οι αντοχές. Διαφορετικές ανάγκες τρέχει να καλύψει για το ένα της παιδί και διαφορετικές για τα πέντε (και παραπάνω....)
Μια μαμά που θηλάζει 2 και πλέον χρόνια το κάθε της παιδί, μια μητέρα που ασχολείται 24/7 με τα παιδιά της, θεωρώ πως θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα.

Αλλά και πάλι, γιατί αν μπορείς να προσφέρεις κάτι στο παιδί σου να μην του το προσφέρεις για να κάνεις 56 παιδιά? Εγώ γουστάρω να της φοράω ότι μου αρέσει της κόρης μου, γιατί να με κρίνει η άλλη λέγοντάς μου πως θα κάνω ένα κακομαθημένο παιδί επειδή φοράει μποτάκι με γούνα?
Έίναι θέμα γονιών αν θα γίνει το παιδί κακομαθημένο και όχι μετρητών.

Γιαυτό και καταλήγω στην αρχική μου τοποθέτηση πως είναι πολύ πολύ πολύ δύσκολο να είσαι τόσο σύνειδιτοποιημένος όσο χρειάζεται, τόσο οικονομικά ανεξάρτητος όσο χρειάζεται και τόσο ώριμος όσο χρειάζεται έτσι ώστε να κάνεις μια υγιή πολύτεκνη οικογένεια. Όχι αδύνατο, πολύ δύσκολο -την σημερινή εποχή.

69ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 10:24 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:[

Αλίμονο αν έλεγα πως κανείς ποτέ δεν είναι ευτυχισμένος με πολλά παιδιά. και ο Πλούταρχος (διάβασα προχτές στο Hello) 5 παιδιά έχει!!! μα 5!!! και δεν θεωρώ ούτε οτι ζορίζονται ούτε οτι δεν περνάνε καλά.
Αυτό που λέω είναι πως συνήθως αυτοί που κάνουν πολλά παιδιά δεν το έχουν σκεφτεί διεξοδικά. Συνήθως είναι άνθρωποι του: "Ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο πισινός μας"
Μπορεί κάποιος να έχει πέντε παιδιά και να τα μεγαλώνει σαν μοναχοπαίδια, αλλά είναι πολύ σπάνιο και πολύ δύσκολο αυτό.
Συνήθως οι άνθρωποι που επιλέγουν να κάνουν λιγότερα παιδιά δεν το κάνουν απο δειλία, αλλά απο ανεπτυγμένο το αίσθημα της ευθύνης -πιστεύω. Ίσως και απο ανασφάλεια.
Έτσι κιαλλιώς είναι πολύ προσωπικό θέμα αυτό για να έχει άποψη η μία για την άλλη Rolling Eyes
Μπορεί κάποια άλλη στην θέση μου να θεωρούσε οτι είμαι στην τέλεια οικονομική κατάσταση και να έκανε 17 παιδιά και εγώ το σκέφτομαι ακόμα και για δεύτερο. afro

σίγουρα είναι πως το βλέπει ο καθένας..και όντως οπως λες καποια στη θεση σου μπορει να αισθανοταν αρκετα ΄΄πλουσια΄΄ να κανει πολλά...

όπως και το άλλο που λες πως εχουν 5 και τα μεγαλώνουν σαν μοναχοπαίδια...ειναι μια αποψη και αυτο ...εγώ πάντως θεωρούσα σημαντικό και άξιους αυτούς που ενώ έχουν μόνο ένα.. παρόλα αυτά δεν το μεγαλώνουν σαν μοναχοπαίδι..εννοω να του κάνουν ολα τα χατίρια, δεν το κακομαθαίνουν ουτε του προσφέρουν τα παντα χωρις να τα ζητάει και χωρις να προσπαθεί για τιποτα...αυτους θαυμάζω όσο και αυτούς που εχουν τη ψυχικη αντοχή να εχουν πολλα (πανω απο 4 εννοω)

οκ, αφού κατάλαβες αυτό, να πω πιο απλά αυτό που έγραψα.

Λέγοντας πως μεγαλώνει ένα παιδί σαν μοναχοπαιδι -τουλάχιστον εγώ- δεν στέκομαι μόνο στα υλικά αγαθά που μπορεί να του προσφερθούν, αλλά και στα ψυχικά/ συναισθηματικά. Θεωρώ και διόρθωσέ με αν νομίζεις πως κάνω λάθος πως διαφορετικά παίζει και ασχολείται η ίδια μαμά (γιατί υπάρχουν πολλά είδη μητέρας, εγώ όμως μιλάω για αυτή που παίζει και ασχολείται με το παιδί της) αν έχει ένα παιδί και διαφορετικά αν έχει πάνω απο 4. Η κούραση θεωρώ πως είναι διαφορετική καθώς και οι αντοχές. Διαφορετικές ανάγκες τρέχει να καλύψει για το ένα της παιδί και διαφορετικές για τα πέντε (και παραπάνω....)
Μια μαμά που θηλάζει 2 και πλέον χρόνια το κάθε της παιδί, μια μητέρα που ασχολείται 24/7 με τα παιδιά της, θεωρώ πως θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα.

Αλλά και πάλι, γιατί αν μπορείς να προσφέρεις κάτι στο παιδί σου να μην του το προσφέρεις για να κάνεις 56 παιδιά? Εγώ γουστάρω να της φοράω ότι μου αρέσει της κόρης μου, γιατί να με κρίνει η άλλη λέγοντάς μου πως θα κάνω ένα κακομαθημένο παιδί επειδή φοράει μποτάκι με γούνα?
Έίναι θέμα γονιών αν θα γίνει το παιδί κακομαθημένο και όχι μετρητών.

Γιαυτό και καταλήγω στην αρχική μου τοποθέτηση πως είναι πολύ πολύ πολύ δύσκολο να είσαι τόσο σύνειδιτοποιημένος όσο χρειάζεται, τόσο οικονομικά ανεξάρτητος όσο χρειάζεται και τόσο ώριμος όσο χρειάζεται έτσι ώστε να κάνεις μια υγιή πολύτεκνη οικογένεια. Όχι αδύνατο, πολύ δύσκολο -την σημερινή εποχή.[/quote]

σεβαστή η άποψη σου...
...διαφορετική οπτική γωνία από την δικιά μου...αλλά κατανοητή και σεβαστή!

70ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 10:43 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η κοπέλα αναρρωτιέται αν θέλει να κάνει δεύτερο παιδί και εμείς της "φορτώνουμε" άλλα πέντε; Smile


71ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 10:43 am

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentiab έγραψε:η κοπέλα αναρρωτιέται αν θέλει να κάνει δεύτερο παιδί και εμείς της "φορτώνουμε" άλλα πέντε; Smile



xaxaxaxa indeed Very Happy

72ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 10:45 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:η κοπέλα αναρρωτιέται αν θέλει να κάνει δεύτερο παιδί και εμείς της "φορτώνουμε" άλλα πέντε; Smile



χαχαχ
Χαχανω μαζι σου! Razz

73ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 10:46 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η κοπέλα ρωτησε να της πούμε τις πρακτικές δυσκολίες του να κάνει δεύτερο παιδι τώρα. Δε νομιζω να θέλει κήρυγμα για τον αν θα πρέπει αν γινει πολυτεκνη, ή να κάνει άλλα δύο-τρία-πέντε παιδια μετά το δεύτερο.

Δεκτή κάθε προσπάθεια να της πούμε οτι θα τα καταφέρει, οτι ειναι φυσιολογικό να εχει φοβίες, όλες τις ειχαμε εξάλλου. Αλλά δεν μπορω να καταλάβω γιατι ΚΑΘΕ θέμα που εχει να κάνει με την απόκτηση αδελφων τελικα καταλήγει σε αντιπαράθεση σχετικά με το πόσα παιδια ΠΡΕΠΕΙ να κάνει καποιος (εδω το φτάσαμε και σε σημείο του πόσα παιδια πρέπει να κάνεις για να εισαι σωστος πατριωτης - ασχολίαστο).
Η κοπέλα δεν ανεφερε τίποτα για οικονομικές δυσκολίες - δε λέω οτι δεν εχει, ισως και να έχει, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν θεωρει την παρουσα οικονομική της κατασταση σοβαρο εμπόδιο. Δεν ειμαστε εδω για να την πεισουμε οτι ειναι καλο να κάνει κι άλλο παιδι - αυτο το εχει ήδη αποφασισει η ίδια οτι το θέλει. Ουτε για να της πουμε οτι αφου κάνει το δεύτερο θα έπρεπε να κάνει και τριτο, και τεταρτο και πεμπτο. Υπάρχουν ευτυχισμένοι πολυτεκνοι, δυστυχισμένοι πολυτεκνοι, ευτυχισμένοι με μοναχοπαίδια και δυστυχισμένοι με μοναχοπαίδια. Γιατι πρέπει κάθε φορά να ακουγόμαστε σαν λόγος κυρήγματος??

74ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 11:12 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
επι νεας βασεως λοιπον μιας που εγω αναφερθηκα ως παραδειγμα στην κοτουλα μας αν δε κανω λαθος απο την μπουμπουκιτσα να πω στην θεματογραφο οτι δυσκολιες υπαρχουν σαφως,υπαρχει και κουραση και δεν θα εχεις ποτε το χρονο να κοιμασαι οταν κοιμαται το μικρο αφου θα εχεις και το μεγαλο σου παιδακι αλλα ειναι μεγαλη χαρα ενα παιδι ακομη και ενα μεγαλο σχολειο για την κοινωνικοτητα και των 2 παιδιων η συνυπαρξη τους!κατα τα αλλα το ενα ισον κανενα δεν ισχυει ουτε για ενα σπυρι που μπορει να βγαλουμε ποσο μαλλον για ενα παιδι!και φυσικα ο καθενας γνωριζει την σωματικη-ψυχολογικη-οικονομικη κατασταση του καλυτερα απο τους υπολοιπους και αυτα ειναι που θα κοιταξει για να παρει την αποφαση να ξεκινησει ή οχι τις προσπαθειες να μεγαλωσει την οικογενεια του! Very Happy

75ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? - Σελίδα 3 Empty Απ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ...ΠΟΤΕ? Τρι Φεβ 07, 2012 12:54 pm

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κ εχθες αμα μπορουσα θα το εκανα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις