Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
67 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 67 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 7]

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:καλε και εγω αορατη νιώθω!!!!χαχαχα
μπουμπουκίτσα με αγνοεις κοπέλα μου δεν πειραζει- εγω θα γραφω στα υπέροχα θεματα για το δημογραφικο/ηθικοπλαστικο πρόβλημα που αντιμετωπιζει η χωρα μας που ανοιγεις συχνα πυκνα! Very Happy

σε τι δεν πηρες παλι απαντηση βρε κουκιδα??

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:σας ξαναβαζω αυτο που εγραψα παραπανω γιατι μαλλον δεν το διαβασατε και συνεχιζει η κουβεντα σε αλλο τονο..

λοιπον ειχα ηραψει οτι...:


επισης ξεκαθαρισα πως οταν εγραψα τον τιτλο τον απευθυνα και σε εμενα ..δεν ειπα πουθενα οτι α ειμαι εγω η καλη που εχω 3 παιδια κλπ...αντιθετα τονισα οτι τα εκανα και εγω πριν την κριση...

και τωρα και εγω λεω πως να κανω αλλο που μετακομοιζω καθε 3 και λιγο..που δεν εχω καμια βοηθεια απο πουθενα..που..που...

αλλα απο μια δυο που απαντανε καπως παιρνει αλλη ροη ενα θεμα που θα μπορουσαμε να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας και τους ενδοιασμους μας και ισως να βρισκαμε καποια λυση..



υ.γ. florentiab δεν σε εχω αγνοησει εσκεμμενα σε κανενα θεμα...δεν ξερω γιατι το λες αυτο...τωρα αν κατι παει παλι στο θρησκευτικο και ξερω πως αν απαντησω θα αρχισει πολεμος(οχι απο εσενα αλλα και απο αλλους)..ε εκει δεν απαντω..αυτο ειναι ολο..για να ειμαστε ηρεμοι


τότε θα έκανα λάθος

στο θρησκευτικό δεν το πήγα εγώ. απλά σχολίασα το "έχει ο Θεός γι αυτούς που πιστεύουν". ο Θεός έχει για όλους. οι άνθρωποι δεν έχουμε.

στο θέμα τώρα
εκτός από αυτά που έγραψες σε αυτό το μήνυμα έχεις γράψει αλλα 20 μηνύματα (λέμε τώρα, δεν τα μέτρησα) που λες οτι όποιος δεν θέλει/μπορεί να κάνει αλλα παιδιά δεν έχει δικαιολογία. πρέπει να τα κάνει οπωσδήποτε δηλαδή;

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:σας ξαναβαζω αυτο που εγραψα παραπανω γιατι μαλλον δεν το διαβασατε και συνεχιζει η κουβεντα σε αλλο τονο..

λοιπον ειχα ηραψει οτι...:


επισης ξεκαθαρισα πως οταν εγραψα τον τιτλο τον απευθυνα και σε εμενα ..δεν ειπα πουθενα οτι α ειμαι εγω η καλη που εχω 3 παιδια κλπ...αντιθετα τονισα οτι τα εκανα και εγω πριν την κριση...

και τωρα και εγω λεω πως να κανω αλλο που μετακομοιζω καθε 3 και λιγο..που δεν εχω καμια βοηθεια απο πουθενα..που..που...

αλλα απο μια δυο που απαντανε καπως παιρνει αλλη ροη ενα θεμα που θα μπορουσαμε να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας και τους ενδοιασμους μας και ισως να βρισκαμε καποια λυση..



υ.γ. florentiab δεν σε εχω αγνοησει εσκεμμενα σε κανενα θεμα...δεν ξερω γιατι το λες αυτο...τωρα αν κατι παει παλι στο θρησκευτικο και ξερω πως αν απαντησω θα αρχισει πολεμος(οχι απο εσενα αλλα και απο αλλους)..ε εκει δεν απαντω..αυτο ειναι ολο..για να ειμαστε ηρεμοι


τότε θα έκανα λάθος

στο θρησκευτικό δεν το πήγα εγώ. απλά σχολίασα το "έχει ο Θεός γι αυτούς που πιστεύουν". ο Θεός έχει για όλους. οι άνθρωποι δεν έχουμε.

στο θέμα τώρα
εκτός από αυτά που έγραψες σε αυτό το μήνυμα έχεις γράψει αλλα 20 μηνύματα (λέμε τώρα, δεν τα μέτρησα) που λες οτι όποιος δεν θέλει/μπορεί να κάνει αλλα παιδιά δεν έχει δικαιολογία. πρέπει να τα κάνει οπωσδήποτε δηλαδή;

ειπα οποιος δεν εχει σοβαρη δικαιολογια θα ηταν καλο να κανει...και εγω μεσα...

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι εννοουμε σοβαρη δικαιολογια???
το ενδεχομενο οτι υπαρχουν ανθρωποι που απλα δεν θελουν δεν περναει απο το μυαλο μας??
και ακομα δεν εχω καταλαβει τι θεωρεις σοβαρη δικαιολογια?

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:τι εννοουμε σοβαρη δικαιολογια???
το ενδεχομενο οτι υπαρχουν ανθρωποι που απλα δεν θελουν δεν περναει απο το μυαλο μας??
και ακομα δεν εχω καταλαβει τι θεωρεις σοβαρη δικαιολογια?

το απλα δεν θελει ειναι σεβαστη δικαιολογια , αλλα σιγουρα δεν εχει το βαρος του δεν εχω φαι να δωσω στα παιδια μου....ετσι δεν ειναι??..ειναι το ιδιο σοβαρα για εσενα?

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
athina24 έγραψε:τι εννοουμε σοβαρη δικαιολογια???
το ενδεχομενο οτι υπαρχουν ανθρωποι που απλα δεν θελουν δεν περναει απο το μυαλο μας??
και ακομα δεν εχω καταλαβει τι θεωρεις σοβαρη δικαιολογια?

το απλα δεν θελει ειναι σεβαστη δικαιολογια , αλλα σιγουρα δεν εχει το βαρος του δεν εχω φαι να δωσω στα παιδια μου....ετσι δεν ειναι??..ειναι το ιδιο σοβαρα για εσενα?

εννοειτε πως δεν ειναι το ιδιο!!!!αλλα και παλι δεν ειναι δικαιολογιες αλλα λογοι!!!!
το εαν ο αλλος δεν εχει να το ταισει ειναι λογος,δεδομενο...δεν ειναι δικαιολογια...δεν το λεει για να το πει!οπως επισης και το να μην θελει καποιος παλι δεν ειναι δικαιολογια!!!!!

γι αυτο ξαναρωταω...τι θεωρεις δικαιολογια???

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
athina24 έγραψε:τι εννοουμε σοβαρη δικαιολογια???
το ενδεχομενο οτι υπαρχουν ανθρωποι που απλα δεν θελουν δεν περναει απο το μυαλο μας??
και ακομα δεν εχω καταλαβει τι θεωρεις σοβαρη δικαιολογια?

το απλα δεν θελει ειναι σεβαστη δικαιολογια , αλλα σιγουρα δεν εχει το βαρος του δεν εχω φαι να δωσω στα παιδια μου....ετσι δεν ειναι??..ειναι το ιδιο σοβαρα για εσενα?

μισο λεπτο- δλδ το γεγονος οτι καποιος -για τους χ,ψ, λογους ΔΕΝ θελει- το θεωρεις δικαιολογια και οχι λογο?
με το ζορι γινεται ?? και να κανει δλδ καποιος παιδια χωρις να τα θελει και να τα εχει (πιθανως) παρατημενα μετα (γιατι ποτε δεν τα ηθελε) ειναι καλυτερο? Shocked

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ υπαρχει σοβαρη δικαιολογια?

Δεν σας καλυπτει το δεν θελω -δεν μπορω?

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
athina24 έγραψε:τι εννοουμε σοβαρη δικαιολογια???
το ενδεχομενο οτι υπαρχουν ανθρωποι που απλα δεν θελουν δεν περναει απο το μυαλο μας??
και ακομα δεν εχω καταλαβει τι θεωρεις σοβαρη δικαιολογια?

το απλα δεν θελει ειναι σεβαστη δικαιολογια , αλλα σιγουρα δεν εχει το βαρος του δεν εχω φαι να δωσω στα παιδια μου....ετσι δεν ειναι??..ειναι το ιδιο σοβαρα για εσενα?

εννοειτε πως δεν ειναι το ιδιο!!!!αλλα και παλι δεν ειναι δικαιολογιες αλλα λογοι!!!!
το εαν ο αλλος δεν εχει να το ταισει ειναι λογος,δεδομενο...δεν ειναι δικαιολογια...δεν το λεει για να το πει!οπως επισης και το να μην θελει καποιος παλι δεν ειναι δικαιολογια!!!!!

γι αυτο ξαναρωταω...τι θεωρεις δικαιολογια???

ρωτησα και εγω και περιμενω

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το δεν θελω..ετσι απλα δεν ειναι αρκετη δικαιολογια για εμενα...
επισης δικαιολογια ειναι το ειμαι 35+...δικαιολογια ειναι ..το αλλο μου παιδακι δεν θελει αδερφακι..το εχω ακουσει κ αυτο..
δικαιολογια ειναι το οτι τα πολλα παιδια δεν εχουν προσωπικο χρονο με τουσ γονεις τουσσσ...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:...στην εποχή μας έχουμε όλο δικαωματα και καθόλου υποχρεωσεις...!!
για αυτο φτασαμε τωρα εδω!!

ΟΡΙΣΤΕ????????????????????????
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

απάντησα στο αρκουδακι με το υφος που με ρωτησε νενα...
εχοντας το δικαιωμα μας με κεφαλαία..
και ειπα ναι ολα δικαιωμα του καθενος ειναι..
εσυ τωρα απομόνωσες την επεξήγηση...

Μπουμπουκιτσα, σε ολα τα θεματα ανεξαιρέτως εισαι επικριτικη σε οτι δε συμφωνει με τη γραμμη της εκκλησίας. ΟΧΙ της θρησκειας, τονιζω, αλλά της εκκλησίας (ναι εχει διαφορά την οποία θα ΕΠΡΕΠΕ να γνωριζεις). Γνωμη μου ειναι οτι θα επρεπε λιγο να ανοιξεις το μυαλο σου και να μην ακολουθεις σαν προβατο οτι σου πασαρεται, επειδη ειναι εκκλησιαστικη προσταγη και μονο. Φυσικα ειναι δικαιωμά σου να ακολουθήσεις τη συμβουλή μου, ή όχι. Ετσι δεν ειναι?????? Ενα ηταν αυτο.

Επειτα θα ΕΠΡΕΠΕ να αφησεις τον καθε ενα να κανει οτι νομιζει αυτος για τη ζωη του. Αν εσυ θεωρεις οτι φταιει ο διπλανος σου που δεν εκανε πολλά παιδια και εφερε τη χωρα στην θεση που ειναι τωρα, πιθανως ο διπλανος σου νομιζει οτι φταις εσυ που καταπινεις αμασητα οτι σου πασαρεται, για την καταντια της χωρας.

Ο καθενας εχει την αποψη του περι του θεματος. Το ειρωνικοτατο (ναι ειρωνικο ειναι και μην προσπαθησεις να το αρνηθεις) "ολοι εχουμε μονο δικαιωματα και καθολου υποχρεωσεις" το μονο που καταφερνει ειναι να σε κανει να φαινεσαι σαν επηρμενο ατομο που αναγνωρίζει τις υποχρεώσεις του σε έναν κοσμο που -ωϊμέ!- ειναι ανευθυνος και θεωρει οτι εχει μονο δικαιωματα. Ακομα κι αν λες οτι βαζεις τον εαυτο σου μεσα σε αυτους που κατακρίνεις.

Πώς θα ενιωθες αν ερχοταν καποιος και σου ελεγε οτι δεν επρεπε να κανεις τριτο παιδι??? και θα μπορουσε να σου δωσει 100 λογους για τους οποιους θεωρει τη γνωμη του σωστη. Κανεις ακριβως το ιδιο πράγμα, με τα αντιθετα λόγια. Προσπαθεις να πεισεις όλες μας οτι θελουμε κι άλλο παιδι.

το απλα δεν θελει ειναι σεβαστη δικαιολογια , αλλα σιγουρα δεν εχει το βαρος του δεν εχω φαι να δωσω στα παιδια μου....ετσι δεν ειναι??..ειναι το ιδιο σοβαρα για εσενα?
Δηλαδη για εσενα ο μονος λογος να μην κανουμε παιδια ειναι ειτε να ειμαστε αρρωστοι του θανατα, ειτε να βρισκομαστε στο χειλος της απολυτης ανεχειας? Αν ειναι ετσι, οι παρωπίδες σου εχουν καλυψει και τουςε αστραγαλους.
Αν νομιζεις οτι το μονο που χρειαζεται ενα παιδι ειναι φαγητο, τοτε στ'αληθεια εχεις χασει το νοημα της μητροτητας. Αληθεια τωρα. Και πραγματικα, ελπιζω να το κανεις μονο για λογους εντυπωσιασμου (?) στο φορουμ. Να μην εισαι ετσι στην πραγματικη σου ζωη.

Και προσπαθησα να ειμαι οσο το δυνατον πιο ευγενικη μπορεσα. Αλλα ειναι φυσει αδυνατον με αυτα που γραφονται.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nena στις Δευ Μαρ 12, 2012 4:50 am, 1 φορά

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:...στην εποχή μας έχουμε όλο δικαωματα και καθόλου υποχρεωσεις...!!
για αυτο φτασαμε τωρα εδω!!

ΟΡΙΣΤΕ????????????????????????
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

απάντησα στο αρκουδακι με το υφος που με ρωτησε νενα...
εχοντας το δικαιωμα μας με κεφαλαία..
και ειπα ναι ολα δικαιωμα του καθενος ειναι..
εσυ τωρα απομόνωσες την επεξήγηση...

Μπουμπουκιτσα, σε ολα τα θεματα ανεξαιρέτως εισαι επικριτικη σε οτι δε συμφωνει με τη γραμμη της εκκλησίας. ΟΧΙ της θρησκειας, τονιζω, αλλά της εκκλησίας (ναι εχει διαφορά την οποία θα ΕΠΡΕΠΕ να γνωριζεις). Γνωμη μου ειναι οτι θα επρεπε λιγο να ανοιξεις το μυαλο σου και να μην ακολουθεις σαν προβατο οτι σου πασαρεται, επειδη ειναι εκκλησιαστικη προσταγη και μονο. Φυσικα ειναι δικαιωμά σου να ακολουθήσεις τη συμβουλή μου, ή όχι. Ετσι δεν ειναι?????? Ενα ηταν αυτο.

Επειτα θα ΕΠΡΕΠΕ να αφησεις τον καθε ενα να κανει οτι νομιζει αυτος για τη ζωη του. Αν εσυ θεωρεις οτι φταιει ο διπλανος σου που δεν εκανε πολλά παιδια και εφερε τη χωρα στην θεση που ειναι τωρα, πιθανως ο διπλανος σου νομιζει οτι φταις εσυ που καταπινεις αμασητα οτι σου πασαρεται, για την καταντια της χωρας.

Ο καθενας εχει την αποψη του περι του θεματος. Το ειρωνικοτατο (ναι ειρωνικο ειναι και μην προσπαθησεις να το αρνηθεις) "ολοι εχουμε μονο δικαιωματα και καθολου υποχρεωσεις" το μονο που καταφερνει ειναι να σε κανει να φαινεσαι σαν επηρμενο ατομο που αναγνωρίζει τις υποχρεώσεις του σε έναν κοσμο που -ωϊμέ!- ειναι ανευθυνος και θεωρει οτι εχει μονο δικαιωματα. Ακομα κι αν λες οτι βαζεις τον εαυτο σου μεσα σε αυτους που κατακρίνεις.

Πώς θα ενιωθες αν ερχοταν καποιος και σου ελεγε οτι δεν επρεπε να κανεις τριτο παιδι??? και θα μπορουσε να σου δωσει 100 λογους για τους οποιους θεωρει τη γνωμη του σωστη. Κανεις ακριβως το ιδιο πράγμα, με τα αντιθετα λόγια. Προσπαθεις να πεισεις όλες μας οτι θελουμε κι άλλο παιδι.

το απλα δεν θελει ειναι σεβαστη δικαιολογια , αλλα σιγουρα δεν εχει το βαρος του δεν εχω φαι να δωσω στα παιδια μου....ετσι δεν ειναι??..ειναι το ιδιο σοβαρα για εσενα?
Δηλαδη για εσενα ο μονος λογος να μην κανουμε παιδια ειναι ειτε να ειμαστε αρρωστοι του θανατα, ειτε να βρισκομαστε στο χειλος της απολυτης ανεχειας? Αν ειναι ετσι, η παρωπίδες σου εχουν καλυψει και τουςε αστραγαλους.
Αν νομιζεις οτι το μονο που χρειαζεται ενα παιδι ειναι φαγητο, τοτε στ'αληθεια εχεις χασει το νοημα της μητροτητας. Αληθεια τωρα. Και πραγματικα, ελπιζω να το κανεις μονο για λογους εντυπωσιασμου (?) στο φορουμ. Να μην εισαι ετσι στην πραγματικη σου ζωη.

Και προσπαθησα να ειμαι οσο το δυνατον πιο ευγενικη μπορεσα. Αλλα ειναι φυσει αδυνατον με αυτα που γραφονται.
υπερ καλυφτηκα ....καλο μεσημερι

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:το δεν θελω..ετσι απλα δεν ειναι αρκετη δικαιολογια για εμενα...
επισης δικαιολογια ειναι το ειμαι 35+...δικαιολογια ειναι ..το αλλο μου παιδακι δεν θελει αδερφακι..το εχω ακουσει κ αυτο..
δικαιολογια ειναι το οτι τα πολλα παιδια δεν εχουν προσωπικο χρονο με τουσ γονεις τουσσσ...

αυτα που εσυ θεωρεις δικαιολογια για καποιους ειναι ΛΟΓΟΙ!!!!σοβαροι ΛΟΓΟΙ!!!!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:...στην εποχή μας έχουμε όλο δικαωματα και καθόλου υποχρεωσεις...!!
για αυτο φτασαμε τωρα εδω!!

ΟΡΙΣΤΕ????????????????????????
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

απάντησα στο αρκουδακι με το υφος που με ρωτησε νενα...
εχοντας το δικαιωμα μας με κεφαλαία..
και ειπα ναι ολα δικαιωμα του καθενος ειναι..
εσυ τωρα απομόνωσες την επεξήγηση...

Μπουμπουκιτσα, σε ολα τα θεματα ανεξαιρέτως εισαι επικριτικη σε οτι δε συμφωνει με τη γραμμη της εκκλησίας. ΟΧΙ της θρησκειας, τονιζω, αλλά της εκκλησίας (ναι εχει διαφορά την οποία θα ΕΠΡΕΠΕ να γνωριζεις). Γνωμη μου ειναι οτι θα επρεπε λιγο να ανοιξεις το μυαλο σου και να μην ακολουθεις σαν προβατο οτι σου πασαρεται, επειδη ειναι εκκλησιαστικη προσταγη και μονο. Φυσικα ειναι δικαιωμά σου να ακολουθήσεις τη συμβουλή μου, ή όχι. Ετσι δεν ειναι?????? Ενα ηταν αυτο.

Επειτα θα ΕΠΡΕΠΕ να αφησεις τον καθε ενα να κανει οτι νομιζει αυτος για τη ζωη του. Αν εσυ θεωρεις οτι φταιει ο διπλανος σου που δεν εκανε πολλά παιδια και εφερε τη χωρα στην θεση που ειναι τωρα, πιθανως ο διπλανος σου νομιζει οτι φταις εσυ που καταπινεις αμασητα οτι σου πασαρεται, για την καταντια της χωρας.

Ο καθενας εχει την αποψη του περι του θεματος. Το ειρωνικοτατο (ναι ειρωνικο ειναι και μην προσπαθησεις να το αρνηθεις) "ολοι εχουμε μονο δικαιωματα και καθολου υποχρεωσεις" το μονο που καταφερνει ειναι να σε κανει να φαινεσαι σαν επηρμενο ατομο που αναγνωρίζει τις υποχρεώσεις του σε έναν κοσμο που -ωϊμέ!- ειναι ανευθυνος και θεωρει οτι εχει μονο δικαιωματα. Ακομα κι αν λες οτι βαζεις τον εαυτο σου μεσα σε αυτους που κατακρίνεις.

Πώς θα ενιωθες αν ερχοταν καποιος και σου ελεγε οτι δεν επρεπε να κανεις τριτο παιδι??? και θα μπορουσε να σου δωσει 100 λογους για τους οποιους θεωρει τη γνωμη του σωστη. Κανεις ακριβως το ιδιο πράγμα, με τα αντιθετα λόγια. Προσπαθεις να πεισεις όλες μας οτι θελουμε κι άλλο παιδι.

το απλα δεν θελει ειναι σεβαστη δικαιολογια , αλλα σιγουρα δεν εχει το βαρος του δεν εχω φαι να δωσω στα παιδια μου....ετσι δεν ειναι??..ειναι το ιδιο σοβαρα για εσενα?
Δηλαδη για εσενα ο μονος λογος να μην κανουμε παιδια ειναι ειτε να ειμαστε αρρωστοι του θανατα, ειτε να βρισκομαστε στο χειλος της απολυτης ανεχειας? Αν ειναι ετσι, η παρωπίδες σου εχουν καλυψει και τουςε αστραγαλους.
Αν νομιζεις οτι το μονο που χρειαζεται ενα παιδι ειναι φαγητο, τοτε στ'αληθεια εχεις χασει το νοημα της μητροτητας. Αληθεια τωρα. Και πραγματικα, ελπιζω να το κανεις μονο για λογους εντυπωσιασμου (?) στο φορουμ. Να μην εισαι ετσι στην πραγματικη σου ζωη.

Και προσπαθησα να ειμαι οσο το δυνατον πιο ευγενικη μπορεσα. Αλλα ειναι φυσει αδυνατον με αυτα που γραφονται.

μπραβο βρε Νενα ετσι ειναι και λιγα ειπες

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κάτσε ρε συ μπουμπουκίτσα, ποιά είσαι εσύ μάνα μου που θα κρίνεις εμένα αν αυτό που λέω είναι δικαιολογία ή λόγος και αν είναι σοβαρός ή όχι?

Αν δε σε καλύπτει, δεν με νοιάζει.

Αν κάνω παιδί, εγώ θα το μεγαλώσω, εγώ θα ξαγρυπνήσω, εγώ θα θηλάσω 2 χρόνια, εγώ θα το σπουδάσω, εγώ θα το παντρέψω.
Το για ποιό λόγο θα αποφασίσω να κάνω ή να μην κάνω παιδιά ΔΕΝ σε αφορά. Αν αποφασίσεις να με κρίνεις λοιπόν για κάτι που δεν σε αφορά, γνώριζε πως θα σε κρίνω & θα σε κατακρίνω για πολλά που δεν με αφορούν.
Δράση - Αντίδραση γλυκιά μου Very Happy

mama matina εγώ το είπα πρώτη φορά το γεννοβολάει σαν κουνέλα & δεν εννοησα καμμία μαμά που έχει γνώση της πραγματικότητας & επιλέγει να μεγαλώσει την οικογένειά της.
Το είπα για μερικές μερικές που νομίζουν οτι τα παιδιά μεγαλώνουν μόνα τους & πως η υποχρέωση της μάνας είναι απλά να αναπαράγεται. Είτε για να αισθανθεί υπερήφανη για κάποιο απο τα παιδιά της, είτε για να λύσει το δημογραφικό πρόβλημα, είτε γιατί απλά έχει λανθασμένη εικόνα της θρησκείας & του Θεού και έχει πείσει τον εαυτό της πως ο μόνος τρόπος να πας στον παράδεισο είναι να γίνεις πολύτεκνος.
however, με συγχωρείς αν σε προσέβαλλα.

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ δεν καταλαβαίνω που κολλάει η εκκλησία και η θρησκεία με το αν θα κάνουμε παιδιά και πόσα θα κάνουμε..όσα μπορούμε κάνουμε και όσα μπορούμε να θρέψουμε. Συγνωμη αλλά δε γίνεται να κάνω έτσι παιδιά και να μην έχω τα βασικά να τους προσφέρω και όχι δεν χρειάζονται μόνο τροφή τα παιδιά για να ζησουν, αλλά ένα τεράστιο πακέτο πραγματων, όπως μόρφωση, σπουδές,δραστηριότητες κλπ κλπ, όλες τα ξέρουμε αυτά. Αν δε μπορούμε να τα προσφέρουμε δεν κάνουμε άλλα παιδιά είναι απλό. Άλλωστε είναι προσωπική επιλογή του καθενός τι θα κάνει.

Και κάπου διάβασα ότι έχουμε μάθει μόνο στις ανέσεις μας στην εποχή μας και για αυτό δεν κάνουμε παιδιά. Ο καθένας προσπαθεί να κάνει ότι καλύτερο για να έχει όσο περισσότερες ανέσεις θέλει, τόσο κακό είναι αυτό? Όλα είναι υποκειμενικά...και έχει να κάνει με τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και με τις φιλοδοξίες που έχει στη ζωή του, που από εμένα προσωπικά είναι απόλυτα σεβαστό, έστω και αν δεν το ενστερνίζομαι πάντα.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καταλαβαινω τον τροπο σκεψης σου μπουμπουκιτσα γιατι ξερω πως οι ανθρωποι που εχουν δυνατη πιστη στον θεο σκεφτονται ετσι!

Ομως εγω προσωπικα θεωρω πιο αξιο σεβασμου να κανει μια γυναικα παιδι επειδη το θελει μεσα της παρα να το κανει γιατι πρεπει,γιατι ηρθε σε ηλικια αναπαραγωγης κτλ!Τα παιδια δεν τα κανουμε για να λεμε οτι τα κανουμε(δεν αναφερομαι σε εσενα,προσωπικα)αν ενας ανθρωπος δεν νιωθει αξιος να μεγαλωσει ενα παιδι,καλυτερα που ειναι υπευθυνος και δεν το κανει!Το προτιμω χιλιες φορες!Ειναι καλυτερο δηλαδη να κανουν παιδια και να τα παρατανε η να πεφτει ολο το βαρος της ανατροφης τους μονο σε εναν απο τους 2 γονεις?

Το ξερω πως καποιοι ανθρωποι εχουν την δυνατοτητα να κανουν πολλα παιδια και δεν τα κανουν,αλλα ειναι δικαιωμα τους,και αφου δεν εχουν αυτη την αναγκη να κανουν παιδια,ισως ειναι καλυτερα,γιατι ξερουν τον εαυτο τους καλυτερα απο τον καθενα,ισως δεν νιωθουν αξιοι να κανουν παιδια,ποιος ξερει,ισως να ειναι και πολυ εγωιστες για να ασχοληθουν με εναν αλλον ανθρωπο περαν του εαυτου τους!

Ειμαι και εγω της αποψης οτι δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι για να γινουν γονεις!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken δεν εκρινα κανενα..με ρωτησαν και μαλιστα επεμεναν τι θεωρω εγω προσωπικα δικαιολογια και απαντησα...

αν η ερωτηση ηταν απλα για να εχουμε τροφη να την πουμε σε καποιον κακως απαντησα...
αλλα και αμα δεν απαντησω παλι θα μου την που καποιοι..

μαμα κατερινα ...μπορεις να εκδηλωθεις ελευθερα..το και λιγα ειπες ειναι ισως χειροτερο απο το να ελεγες τη γνωμη σου...

μομμυ...εγω πουθενα δεν ανεφερα θρησκεια στο συγκεκριμενο θεμα ...το θεωρω κοινωνικο..απλα απαντησα σε μια κοπελα με αναλογο υφος με το δικο της...

το θεμα λοιπον ειναι οτι δεν εχει σημασια τη απανταω εγω ..ουτε για πιο λογο εβαλα το θεμα...
απλα καποιες ψαχνουν ενα ΄΄θυμα΄΄ να ξεσπαθώσουν ..η βγαζουν το τι αισθάνονται γενικα απο αλλα θεματα...για εμενα..και γυρισε στο θρησκευτικό κλπ...γιατι ετσι βολεύει...



εγωε ειπα πολλες φορες τι εννοουσα και τι οχι ...αλλα οποιος δεν θελει να καταλαβει γιατι δεν τον βολευει..δεν θα το κανει ποτε..


andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mommy12585 έγραψε:Εγώ δεν καταλαβαίνω που κολλάει η εκκλησία και η θρησκεία με το αν θα κάνουμε παιδιά και πόσα θα κάνουμε..όσα μπορούμε κάνουμε και όσα μπορούμε να θρέψουμε. Συγνωμη αλλά δε γίνεται να κάνω έτσι παιδιά και να μην έχω τα βασικά να τους προσφέρω και όχι δεν χρειάζονται μόνο τροφή τα παιδιά για να ζησουν, αλλά ένα τεράστιο πακέτο πραγματων, όπως μόρφωση, σπουδές,δραστηριότητες κλπ κλπ, όλες τα ξέρουμε αυτά. Αν δε μπορούμε να τα προσφέρουμε δεν κάνουμε άλλα παιδιά είναι απλό. Άλλωστε είναι προσωπική επιλογή του καθενός τι θα κάνει.

Και κάπου διάβασα ότι έχουμε μάθει μόνο στις ανέσεις μας στην εποχή μας και για αυτό δεν κάνουμε παιδιά. Ο καθένας προσπαθεί να κάνει ότι καλύτερο για να έχει όσο περισσότερες ανέσεις θέλει, τόσο κακό είναι αυτό? Όλα είναι υποκειμενικά...και έχει να κάνει με τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και με τις φιλοδοξίες που έχει στη ζωή του, που από εμένα προσωπικά είναι απόλυτα σεβαστό, έστω και αν δεν το ενστερνίζομαι πάντα.

Η εκκλησια χωραει στο γεγονος οτι εχει ο θεος για αυτους που πιστευουν!αρα αυτοι που πιστευουν κανουν πολλα παιδια, αφου ο θεος εχει και τους δινει!!αφου τα παιδια χρειαζονται μον αγαπη για να μεγαλωσουν!
Εγω απο την αλλη που θελω το παιδι μου να κανει: κολυμπι, μπαλετο, ξενες γλωσσες, να σπουδασει, την ψυχικη του και μου υγεια, φαγητο, ρουχα και παπουτσια για μενα κ το παιδι και ετσι αποφασιζω να κανω 1 ή 2 παιδια ή και κανενα γιατι απλα δεν θελω, βρισκω απλα δικαιολογιες αφου δεν εχω μονο δικαιωματα αλλα και υποχρεωσεις, μια εκ των οποιων θα επρεπε να ειναι να λυσω το δημογραφικο της χωρας, μιας και το κρατος της χωρας προνοει και κοβει ολα τα δικαιωματα μου!!
Αυτα τα συμπερασματα εβγαλα με το φτωχο μου το μυαλο!

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
επειδη και εγω επεμεινα στο θεμα τι θεωρεις δικαιολογια......
ακομα δεν καταλαβαινω......
καποιος λεει οτι δεν κανει αλλο παιδι (ειτε το 2ο,3ο)γιατι δεν βγαινει οικονομικα εσυ το θεωρεις δικαιολογια,το οτι μπορει να μην θελει και παλι το θεωρεις δικαιολογια,το οτι νιωθει μεγαλη ηλικιακα για να κανει παιδια δικαιολογια.....και σου λεω οτι αυτα για ΣΕΝΑ ειναι δικαιολογια για ΜΕΝΑ ειναι λογοι!!!!
και σιγουρα λογος για να κανουμε παιδια δεν ειναι το δημογραφικο προβλημα της χωρα μας!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:chicken δεν εκρινα κανενα..με ρωτησαν και μαλιστα επεμεναν τι θεωρω εγω προσωπικα δικαιολογια και απαντησα...


....................



Δεν είναι κατά την γνώμη σου επικριτικός ο τίτλος του θέματος που άνοιξες?
Δεν είναι επικριτικό το να λες: οκ, για εμένα αυτός ο λόγος ευσταθεί ο άλλος όχι?
Δεν είναι επικριτικό το να ανοίγεις κάθε τρίς και λίγο πανομοιότυπα θέματα, προκαλώντας πάντα αντιδράσεις?

Γιατί κακά τα ψέμματα, όταν λες σε μια γυναίκα άσε τις δικαιολογίες καλή μου & ξαναγίνε μάνα, αυτόματα την ακυρώνεις. Ακυρώνεις οποιαδήποτε επιθυμία της η οποία δεν συμφωνεί με τις δικές σου & αυτό είναι λάθος και το ξέρεις.

Είπε η Νένα κάτι πολύ σωστό πιο πριν. Πως θα αισθανόσουν αν κάποια άνοιγε ΣΥΝΕΧΩΣ καινούρια θέματα λέγοντας πως το τρίτο παιδί είναι άχρηστο για την οικογένεια. Δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης & να το υποστηρίζει θερμά αυτό. Δεν θα σε ξένιζε? Δεν θα υπερασπιζόσουν το δικαίωμά σου να θέλεις να κάνεις και τρίτο (και τέταρτο και πέμπτο) παιδί γιατί απλά το γουστάρεις? Θα ήθελες κάθε τρις και λίγο να μπαίνεις στο τριπάκι να εξηγείς τους λόγους που για την οικογένειά σου το ιδανικό αυτή τη στιγμή είναι τα 3 παιδιά?
& Αν σου παρέθετε αυτή που θα άνοιγε επιστημονικά άρθρα για να μην κάνεις άλλο παιδί, θα την άκουγες? Δεν θα έκανες πολύ απλά αυτό που ΕΣΥ θα αποφάσιζες για την ζωή σου?

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως δυστυχώς έχεις μπει στο τρυπάκι να θεωρείς πως εσύ είσαι καλύτερη μάνα απο εμένα γιατί εγώ έχω ένα παιδί και εσύ 3.
Εσύ είσαι καλύτερη χριστιανή απο εμένα γιατί εσύ έχεις εικονοστάσι και ανάβεις το καντηλάκι σου ενώ εγώ όχι.

Γενικά έχεις μπει στο τρυπάκι να συγκρίνεις και να κρίνεις και να βγάζεις αποφθέγματα -λανθασμένα, την ώρα που όχι μόνο δεν σου έχει ζητηθεί, αλλά εξοργίζεις και αυτούς στους οποίους απευθύνεσαι.

Αναπόσπαστο δικαίωμά σου είναι να λες ότι θέλεις στο φόρουμ, αλλά αν το εξέταζες λίγο καλύτερα θα έβλεπες πως κανείς δεν σου χαλάει τα θέματα επειδή ξύπνησε το πρωί με αυτή τη κάψα. Προκαλείς και το ξέρεις. Very Happy

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:chicken δεν εκρινα κανενα..με ρωτησαν και μαλιστα επεμεναν τι θεωρω εγω προσωπικα δικαιολογια και απαντησα...

αν η ερωτηση ηταν απλα για να εχουμε τροφη να την πουμε σε καποιον κακως απαντησα...
αλλα και αμα δεν απαντησω παλι θα μου την που καποιοι..

μαμα κατερινα ...μπορεις να εκδηλωθεις ελευθερα..το και λιγα ειπες ειναι ισως χειροτερο απο το να ελεγες τη γνωμη σου...

μομμυ...εγω πουθενα δεν ανεφερα θρησκεια στο συγκεκριμενο θεμα ...το θεωρω κοινωνικο..απλα απαντησα σε μια κοπελα με αναλογο υφος με το δικο της...

το θεμα λοιπον ειναι οτι δεν εχει σημασια τη απανταω εγω ..ουτε για πιο λογο εβαλα το θεμα...
απλα καποιες ψαχνουν ενα ΄΄θυμα΄΄ να ξεσπαθώσουν ..η βγαζουν το τι αισθάνονται γενικα απο αλλα θεματα...για εμενα..και γυρισε στο θρησκευτικό κλπ...γιατι ετσι βολεύει...




εγωε ειπα πολλες φορες τι εννοουσα και τι οχι ...αλλα οποιος δεν θελει να καταλαβει γιατι δεν τον βολευει..δεν θα το κανει ποτε..



εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι απο τον τιτλο και μονο "μας την λες"
μας ακυρωνεις σαν ανθρωπους και σαν μανες λεγοντας μας πως χρισημοποιουμε "δικαιολογιες" για να μην κανουμε παιδια και "επιβαλεις" με τα λεγομενα σου πως ειναι υποχρεωση και οχι δικαιωμα το να φερουμε στον κοσμο εναν ΑΝΘΡΩΠΟ.. σε ενοχλησε που συμφωνησα με τη Νενα γιατι η γνωμη της εκφραζει και τη δικη μου?

επειτα ριχνεις ευθυνες στους αλλους για το θεμα που ΕΣΥ ανοιξες λεγοντας οτι μπαινουμε να σου την πουμε.. ειναι σοβαρα πραγματα τωρα αυτα? δεν βρηκα ουτε ενα ποστ που να συμφωνει με την αποψη σου και ειναι φυσιολογικο γιατι αυτα που λες ειναι απλα υπερβολικα και χωρις υποσταση..

λυπαμαι αλλα οταν νιωθω οτι θελω να απαντησω σε ενα θεμα θα το κανω κι αν εσενα σε πειραζει να ακους την αληθεια αυτο να το σκεφτοσουν 2 φορες πριν ανοιξεις αυτο το θεμα.. δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου αντιθετα εσυ ειχες μαζι μου καποια στιγμη για ενα παιχνιδι(!) που παιζαμε και τσαντιστηκες το οποιο ειναι πολυ ωριμο να τσαντιζεσαι με καποιον για ενα παιχνιδι ε?..

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:[
δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου αντιθετα εσυ ειχες μαζι μου καποια στιγμη για ενα παιχνιδι(!) που παιζαμε και τσαντιστηκες το οποιο ειναι πολυ ωριμο να τσαντιζεσαι με καποιον για ενα παιχνιδι ε?..


τωρα δηλαδή που αναφέρεις κατι τέτοιο δεν τα'' θέλει ο κώλος σου''' που λενε??...
..με αγνές προθέσεις το ανέφερες τώρα αυτό???

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
mama katerina έγραψε:[
δεν εχω τιποτα προσωπικο μαζι σου αντιθετα εσυ ειχες μαζι μου καποια στιγμη για ενα παιχνιδι(!) που παιζαμε και τσαντιστηκες το οποιο ειναι πολυ ωριμο να τσαντιζεσαι με καποιον για ενα παιχνιδι ε?..


τωρα δηλαδή που αναφέρεις κατι τέτοιο δεν τα'' θέλει ο κώλος σου''' που λενε??...
..με αγνές προθέσεις το ανέφερες τώρα αυτό???


η εκφραση τωρα "τα θελει ο κωλος σου" τι ειναι? εγω ετσι εκφραζομαι τοση ωρα? μηπως να κατεβασω τα βρακια να με δειρεις???
το αναφερα για να δεις πως βλεπεις αυτα που σε συμφερουν ...και ειχα δικιο Wink ναι εχω ΑΚΟΜΗ αγνες προθεσεις οχι οσο εσυ βεβαια αλλα εχω ...

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και κατι πρόσθετο.
Όπως ειδες στην πρωτη μου απαντηση στο θεμα, ειμαι υπέρ των πολυμελων οικογενειών. Μου αρεσει να υπάρχουν πολλά αδελφια σε μια οικογενεια. Σαν ξερη άποψη δηλαδη μπορω να πω οτι συμφωνω μαζι σου. Η διαφορά μας ειναι οτι εγω μπορω να σεβαστω τη γνωμη του αλλου που δεν του αρεσει να εχει πολλά παιδια.

Επίσης, τι σε κανει να νομιζεις πως ξέρεις καλυτερα απο την καθεμια μας τον λογο για τον οποίο δεν αποφασιζουμε για ένα ακομα παιδι?? Τι σε νοιαζει στην τελικη??? Αν αυτο που λεω ειναι η πραγματικοτητα ή απλα μια δικαιολογια για να μην μπαινω στο τριπακι να εξηγω σε ΑΣΧΕΤΟΥΣ την επιλογη μου?

Αν μονο ειχες τη στοιχειωδη διακριτικοτητα να σεβεσαι τις επιλογες του αλλου, που αφορουν τον ιδιο, δεν θα γινοταν τετοιο μπαχαλο καλη μου καθε φορα που ανοιγεις ενα ακομα ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟ θεμα. Δηλαδη αν δεν θα συμφωνησουμε εδω τι περιμενεις? να ανοιξεις ένα αλλο θεμα σχετικα με την πολυτεκνια και ως δια μαγειας να συμφωνησουμε όλες?

Αν δεν μπορεις να καταλαβεις σε ποιο ακριβως σημειο προσεβαλλες και μειωσες όλες αυτες τις μαμαδες που σου εκαναν την τιμη και ασχοληθηκαν μαζι σου σημερα, τοτε τι να πω. Σηκωνω τα χερια ψηλα.

Ψαξτο όμως λιγο. Δεν ειπε κανεις να αλλαξεις την αποψη σου, αλλά μονο να δεχτεις οτι υπάρχει και κάτι άλλο, που κάποιος άλλο το θεωρει σωστο για την περιπτωση του. Μόνο καλο μπορει να σου κάνει η διαλλακτικότητα.

Εισαι πολυ απολυτη κι επικριτικη, και αυτο παντα οδηγει σε καυγάδες. Μην αναρωτιέσαι λοιπον για ποιο λόγο διαφωνουν μαζι σου πολλές και για ποιο λογο προκαλουνται οι όποιες αντιδράσεις βλέπεις. Κανεις δεν εχει προσωπικο μαζι σου. Αλλα όταν βλέπουν εκφρασεις όπως "Αφηστε τις δικαιολογιες" ειναι λογικοτατο να ενιστανται όλοι.

Παρεμπιπτόντως, στον τιτλο του θέματος φαινεται ξεκαθαρα το τι πιστευεις. Διοτι οσο και να λες οτι βαζεις και τον εαυτο σου μεσα σε αυτες που "κατακρινεις", το δευτερο προσωπο του τιτλου τα λέει όλα.

Στ'αληθεια δεν ξερω αν πρέπει να ασχοληθουμε άλλο με το θεμα. Εξάλλου σε 3-4 μερες θα ανοιξει νεο θεμα με τον ευφάνταστο τίτλο "ποσο αληθινες ειναι οι δικαιολογιες που προβαλλονται απο τις μαμαδες που δεν θελουν να κανουν άλλο παιδι?" Μπορουμε ανετα να τα ξαναπουμε εκει. με τις ιδιες προφανως αποψεις. Εκτος κι αν κερδισω το Τζοκερ στο μεταξυ. Ή βρω δουλεια.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις