Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
79 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 79 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Rolling Eyes



Έχει επεξεργασθεί από τον/την μπεμπινι 1 στις Παρ Μάης 25, 2012 8:53 am, 1 φορά

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:

[color=darkred]ΠΟΛΥ ΩΡΙΜΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ...ΓΙΑΤΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ..??Χ ΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΟΙ ΨΧΟΛΟΓΟΙ ΛΕΝΕ ΜΗ ΤΑ ΔΙΝΕΤΕ ΟΛΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ..ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩς ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΤΗΜΟ Π.Χ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.


ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΕΧΕΙς ΔΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??..ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΦΟΒΗΣΟΥΝ...


ΕΓΩ ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ..ΑΛΛΑ ΜΗΠΩς ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΠΙΑ ??..ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΜΑΣ??..ΑΜΑ ΑΦΕΘΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?


δεν νομιζω να ειναι ψεμματα κοπελα μου,δυστυχως...

Να σου πω στην προσπαθεια ειμαστε να ειμαστε αισιοδοξοι αλλα μερικες φορες ειναι δυσκολο ρε συ,ειμαστε ανθρωποι και μας καταβαλει το ανθρωπινο στοιχειο...

Ναι μπουμπουκιτσα ειναι καλο να μην τα θεωρουν ολα δεδομενα και να μην τα κακομαθαινουμε,αλλα θελω να ε=της δινω καποια παραπανω πραγματα απο το φαι και την στεγη,κακο ειναι,μπορει να θεωρηθει πολυτελεια αυτο?Δεν μπορουμε να ευχαριστουμε μονο το σωμα και η ψυχη εχει αναγκη ρε συ!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!



μπουμπουκιτσα δεν ξερω αν το εχεις δει το παραπανω βιντεο,ριξε μια ματια σε παρακαλω...βγαλε συμπερασματα μετα...

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπεμπινι 1 έγραψε:μπου-μπουκιτσα εμενα προσωπικα το προβλημα μου ειναι καθαρα οικονομικο.δουλευει μονο ο αντρας μου και ειναι ιδιωτικος υπαλληλος.δε χρωσταμε πουθενα και τιποτα αλλα τα μηνιαια εξοδα ειναι πολλα.οταν απο εναν μισθο, και οχι σιγουρο,καλυπτονται ολα τα εξοδα για'μενα θα ηταν ανευθυνο να βαλω μπροστα για παιδι,να μεινει ο αντρας μου χωρις δουλεια και τι θα κανω?πως θα γινουν οι εξετασεις,πως θα πληρωσω γιατρο και μαιευτηριο,πως θα ζησω τα παιδια μου?τι λεμε τωρα?δυστηχως το οικονομικο ειναι το κυριαρχο θεμα.αν δεν εχεις λεφτα δεν κανεις τιποτα.


Συμφωνω ωραια ειναι και η αγαπη δεν λεω,αλλα και χωρις λεφτα τι θα κανεις?

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΕΙΣΑΙ...ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ..

ΕΓΩ ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ..ΑΛΛΑ ΜΗΠΩς ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΠΙΑ ??..ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΜΑΣ??..ΑΜΑ ΑΦΕΘΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ??


Δε λέω οτι το λες για να μας κρίνεις, να μην παρεξηγηθω, αλλά απο τη στιγμη που ενα προβλημα προβαλλεται ως "δικαιολογια", η συζητηση παιρνει μια "απολογητική" τροπη. Όλες μας νιωθουμε οτι θα πρεπει να πουμε ακριβως τι και πόσα βγαζουμε, πού δουλεύουμε και για πόσα χρονια, εμεις και οι αντρες μας, για να δειξουμε οτι δεν μας παιρνει οικονομικα να κάνουμε άλλο παιδι.
Ο τιτλος "αφηστε τις δικαιολογιες" προδιαθέτει άσχημα, ομολογουμένως.

Όσο για την κατοχη και για το οτι εκαναν 8 παιδια ο καθενας, συμφωνω με το όλο σκεπτικο μεν. Κανεις δε μου λέει δε οτι εκεινα τα παιδια μεγαλωναν καλα. Οτι είχαν να φάνε. Το οτι μεγαλωσαν κι εγιναν ενηλικες κι εκαναν οικογένειες δε μου λέει τίποτα. Και το δικο μου παιδι μπορω να το ταίζω κάθε δευτερη μέρα και να το πλένω μια φορα το μηνα. θα μεγαλωσει και πάλι.
Επίσης, άλλη βαρυτητα δινεται αυτον τον καιρο στην ψυχολογία των παιδιων απο αυτη που δινοταν τοτε. Τοτε δεν τους ενοιαζε αν το παιδι αποκτουσε συμπλέγματα, αν γινοταν βιαιο, αν τις ετρωγε πού και πού. Οι αναγκες του περνουσαν σε δευτερη μοιρα.
Και φυσικα, το ένα στα 10 παιδια συνεχιζε μετα το δημοτικο, αν ηταν τυχερο. Στις μερες μας που όλα τα παιδια συνεχιζουν στο γυνμνσιο, λυκειο και τα περισσοτερα σπουδαζουν, πρέπει να φροντισουμε και γιαυτο. δεν ειναι περαιτερω εξοδα αυτα?
Ας μη συγκρίνουμε λοιπόν ανομοια πράγματα.

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΕΙΣΑΙ...ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ..

ΕΓΩ ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ..ΑΛΛΑ ΜΗΠΩς ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΠΙΑ ??..ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΜΑΣ??..ΑΜΑ ΑΦΕΘΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ??


Δε λέω οτι το λες για να μας κρίνεις, να μην παρεξηγηθω, αλλά απο τη στιγμη που ενα προβλημα προβαλλεται ως "δικαιολογια", η συζητηση παιρνει μια "απολογητική" τροπη. Όλες μας νιωθουμε οτι θα πρεπει να πουμε ακριβως τι και πόσα βγαζουμε, πού δουλεύουμε και για πόσα χρονια, εμεις και οι αντρες μας, για να δειξουμε οτι δεν μας παιρνει οικονομικα να κάνουμε άλλο παιδι.
Ο τιτλος "αφηστε τις δικαιολογιες" προδιαθέτει άσχημα, ομολογουμένως.

Όσο για την κατοχη και για το οτι εκαναν 8 παιδια ο καθενας, συμφωνω με το όλο σκεπτικο μεν. Κανεις δε μου λέει δε οτι εκεινα τα παιδια μεγαλωναν καλα. Οτι είχαν να φάνε. Το οτι μεγαλωσαν κι εγιναν ενηλικες κι εκαναν οικογένειες δε μου λέει τίποτα. Και το δικο μου παιδι μπορω να το ταίζω κάθε δευτερη μέρα και να το πλένω μια φορα το μηνα. θα μεγαλωσει και πάλι.
Επίσης, άλλη βαρυτητα δινεται αυτον τον καιρο στην ψυχολογία των παιδιων απο αυτη που δινοταν τοτε. Τοτε δεν τους ενοιαζε αν το παιδι αποκτουσε συμπλέγματα, αν γινοταν βιαιο, αν τις ετρωγε πού και πού. Οι αναγκες του περνουσαν σε δευτερη μοιρα.
Και φυσικα, το ένα στα 10 παιδια συνεχιζε μετα το δημοτικο, αν ηταν τυχερο. Στις μερες μας που όλα τα παιδια συνεχιζουν στο γυνμνσιο, λυκειο και τα περισσοτερα σπουδαζουν, πρέπει να φροντισουμε και γιαυτο. δεν ειναι περαιτερω εξοδα αυτα?
Ας μη συγκρίνουμε λοιπόν ανομοια πράγματα.

Respect Respect Respect Respect

320,8 παιδιά ο μέσος όρος γεννητικότητας!! αφήστε τις δικαιολογίες και κάντε παιδιά!!! - Σελίδα 2 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Κυρ Μαρ 11, 2012 9:38 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ακριβως αυτο που ειπε η νενα ειπα κ γω πιο πανω.αλλες οι απαιτησεις της σημερινης εποχης και αλλες τοτε.κανουμε παιδια για να ειναι ευτυχισμενα και οχι μιζερα.και σε αυτο που λενε οι ψυχολογοι<ποια κοπελα το ειπε δεν θυμαμαι>συμφωνω αλλα δεν νομιζω να μιλαει καμια απο μας για εξοδα τρελλα και παραλογα που μπορει να ζητησει ενα παιδι και εμεις να το δωσουμε.μιλαμε για νορμαλ πραγματα.και σιγουρα οχι ξαναλεω ΜΟΝΟ ΣΤΕΓΗ ΦΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΡΟΥΧΑ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:ακριβως αυτο που ειπε η νενα ειπα κ γω πιο πανω.αλλες οι απαιτησεις της σημερινης εποχης και αλλες τοτε.κανουμε παιδια για να ειναι ευτυχισμενα και οχι μιζερα.και σε αυτο που λενε οι ψυχολογοι<ποια κοπελα το ειπε δεν θυμαμαι>συμφωνω αλλα δεν νομιζω να μιλαει καμια απο μας για εξοδα τρελλα και παραλογα που μπορει να ζητησει ενα παιδι και εμεις να το δωσουμε.μιλαμε για νορμαλ πραγματα.και σιγουρα οχι ξαναλεω ΜΟΝΟ ΣΤΕΓΗ ΦΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΡΟΥΧΑ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ!


Ακριβως!

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Είναι πολύ δύσκολες εποχές και κανένας δε γνωρίζει τι πρόκειται να συμβεί αργότερα. Αν θα εξακολουθήσουμε να έχουμε αύριο την δουλειά μας. Ο άντρας μου αυτήν την στιγμή είναι άνεργος και δεν μπορεί να βρει δουλειά γιατί κανείς δεν κάνει προσλήψεις. Οπότε δεν νομίζω ότι βρίσκουμε δικαιολογίες για να μην κάνουμε άλλα παιδιά. Μπορεί στο βάθος του μυαλού μου να ήθελα ένα ακόμα, αλλά όταν σκέφτομαι αν γίνεται να κάνω τότε η απάντηση είναι αρνητική. Γιατί μεγαλώνοντας τα παιδιά έχουν άλλες απαιτήσεις και δε μιλάω μόνο για παιχνίδια. Μιλάω για τα τετράδια, τα στυλό, τα φροντιστήρια, όλα αυτά κοστίζουν λεφτά και με κάποιο τρόπο πρέπει να τα βρούμε. Το ότι εγώ πήγα φροντιστήριο στο λύκειο, τώρα ξεκινάνε από το γυμνάσιο αλλιώς είναι δύσκολο να τα καταφέρουν με όλη την ύλη που τους βάζουν. Το ξέρω από την ανηψούλα μου. Εμένα ο μεγάλος μου πάει ήδη φροντιστήριο αγγλικών από πέρσι, του χρόνου ξεκινάει ο μικρός την πρώτη δημοτικού, άλλα έξοδα θα έχουμε. Μακάρι bou-boukitsa μου να καταφέρεις να κάνεις και άλλο παιδάκι γιατί νιώθω ότι είναι κάτι που το θέλεις πολύ. Αν είναι έτσι τότε τόλμησέ το,αλλιώς θα σου μείνει απωθημένο.
Μακάρι τα παιδάκια μας να είναι καλά και εμείς το ίδιο για να τα μεγαλώσουμε. Ίσως αυτό είναι και το σημαντικότερο. Τελικά αν κάποιος θέλει να κάνει παιδιά δεν χρειάζεται δικαιολογία και αν δεν θέλει πάλι δεν χρειάζεται να απολογηθεί.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
giorgina έγραψε:Είναι πολύ δύσκολες εποχές και κανένας δε γνωρίζει τι πρόκειται να συμβεί αργότερα. Αν θα εξακολουθήσουμε να έχουμε αύριο την δουλειά μας. Ο άντρας μου αυτήν την στιγμή είναι άνεργος και δεν μπορεί να βρει δουλειά γιατί κανείς δεν κάνει προσλήψεις. Οπότε δεν νομίζω ότι βρίσκουμε δικαιολογίες για να μην κάνουμε άλλα παιδιά. Μπορεί στο βάθος του μυαλού μου να ήθελα ένα ακόμα, αλλά όταν σκέφτομαι αν γίνεται να κάνω τότε η απάντηση είναι αρνητική. Γιατί μεγαλώνοντας τα παιδιά έχουν άλλες απαιτήσεις και δε μιλάω μόνο για παιχνίδια. Μιλάω για τα τετράδια, τα στυλό, τα φροντιστήρια, όλα αυτά κοστίζουν λεφτά και με κάποιο τρόπο πρέπει να τα βρούμε. Το ότι εγώ πήγα φροντιστήριο στο λύκειο, τώρα ξεκινάνε από το γυμνάσιο αλλιώς είναι δύσκολο να τα καταφέρουν με όλη την ύλη που τους βάζουν. Το ξέρω από την ανηψούλα μου. Εμένα ο μεγάλος μου πάει ήδη φροντιστήριο αγγλικών από πέρσι, του χρόνου ξεκινάει ο μικρός την πρώτη δημοτικού, άλλα έξοδα θα έχουμε. Μακάρι bou-boukitsa μου να καταφέρεις να κάνεις και άλλο παιδάκι γιατί νιώθω ότι είναι κάτι που το θέλεις πολύ. Αν είναι έτσι τότε τόλμησέ το,αλλιώς θα σου μείνει απωθημένο.
Μακάρι τα παιδάκια μας να είναι καλά και εμείς το ίδιο για να τα μεγαλώσουμε. Ίσως αυτό είναι και το σημαντικότερο. Τελικά αν κάποιος θέλει να κάνει παιδιά δεν χρειάζεται δικαιολογία και αν δεν θέλει πάλι δεν χρειάζεται να απολογηθεί.


ναι ετσι ειναι...

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπεμπινι 1 έγραψε:και επειδη ειδα οτι ο συζηγος σου ειναι στρατιωτικος,ολοι αυτοι εχουν καλυτερες παροχες,το ξερω απο πρωτο χερι γιατι και ο αδερφος μου στρατιωτικος ειναι.σιγουρα τους εχουν κανει καποια μειωση,αλλα εχουν και καποιες αβαντες.ενδεχομενως αν τις ειχα να το προχωρουσα για δευτερο παιδακι. Very Happy

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ο βαθμός του στρατιωτικού, αλλά για ποιές παροχές ακριβώς μιλάς????? Εκτός από τον στάνταρ μισθό και αυτόν κουτσουρεμένο, τα εκτός έδρας που τα έκοψαν, τα επιδόματα που έχει καταντήσει να πέρνει όσα έπερνε πριν παντρευτεί και κάνει τρία παιδιά... Επίσης εμείς τα φάρμακα τα πληρώνουμε εδώ και πάρα πολλά χρόνια! Και πρέπει να πάμε ταμείο για να πληρωθούμε. Επίσης για το κάθε παιδί γαι την ασφάλειά του, έχει 18 ευρώ τον μήνα. Ακόμη το δημόσιο μαιευτήριο εγώ το πληρώνω κανονικά για να γεννήσω. Και τα 800 ευρώ που παίρνει ο στρατιωτικός όταν γαννάει η γυναίκα του, το παιδί κοντεύει να χρονίσει κι ακόμη να τα δούμε. Ποιά είναι αυτά τα προνόμια που αναφέρεις και δεν τα ξέρουμε?

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamamatina έγραψε:
μπεμπινι 1 έγραψε:και επειδη ειδα οτι ο συζηγος σου ειναι στρατιωτικος,ολοι αυτοι εχουν καλυτερες παροχες,το ξερω απο πρωτο χερι γιατι και ο αδερφος μου στρατιωτικος ειναι.σιγουρα τους εχουν κανει καποια μειωση,αλλα εχουν και καποιες αβαντες.ενδεχομενως αν τις ειχα να το προχωρουσα για δευτερο παιδακι. Very Happy

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ο βαθμός του στρατιωτικού, αλλά για ποιές παροχές ακριβώς μιλάς????? Εκτός από τον στάνταρ μισθό και αυτόν κουτσουρεμένο, τα εκτός έδρας που τα έκοψαν, τα επιδόματα που έχει καταντήσει να πέρνει όσα έπερνε πριν παντρευτεί και κάνει τρία παιδιά... Επίσης εμείς τα φάρμακα τα πληρώνουμε εδώ και πάρα πολλά χρόνια! Και πρέπει να πάμε ταμείο για να πληρωθούμε. Επίσης για το κάθε παιδί γαι την ασφάλειά του, έχει 18 ευρώ τον μήνα. Ακόμη το δημόσιο μαιευτήριο εγώ το πληρώνω κανονικά για να γεννήσω. Και τα 800 ευρώ που παίρνει ο στρατιωτικός όταν γαννάει η γυναίκα του, το παιδί κοντεύει να χρονίσει κι ακόμη να τα δούμε. Ποιά είναι αυτά τα προνόμια που αναφέρεις και δεν τα ξέρουμε?

Θα συμφωνησω και εγω...!! για το βαθμο που λες και εσυ δεν ξερω...αλλα τι βαθμο να εχει ένας ανθρωπος με μικρα παιδιά...???..επισης οι μονιμοι στρατιωτικοί εποπ με αυτους της σχολής παλι ζήτημα αν εχουν 100 ευρω διαφορα στο μισθο...παλι δεν ειναι ποσο που θεωρείτε παροχη...
συν τις μετακομίσεις καθε 3 χρονια..,

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Rolling Eyes



Έχει επεξεργασθεί από τον/την μπεμπινι 1 στις Παρ Μάης 25, 2012 8:54 am, 1 φορά

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="μπεμπινι 1"]
mamamatina έγραψε:
μπεμπινι 1 έγραψε:

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ο βαθμός του στρατιωτικού, αλλά για ποιές παροχές ακριβώς μιλάς????? Εκτός από τον στάνταρ μισθό και αυτόν κουτσουρεμένο, τα εκτός έδρας που τα έκοψαν, τα επιδόματα που έχει καταντήσει να πέρνει όσα έπερνε πριν παντρευτεί και κάνει τρία παιδιά... Επίσης εμείς τα φάρμακα τα πληρώνουμε εδώ και πάρα πολλά χρόνια! Και πρέπει να πάμε ταμείο για να πληρωθούμε. Επίσης για το κάθε παιδί γαι την ασφάλειά του, έχει 18 ευρώ τον μήνα. Ακόμη το δημόσιο μαιευτήριο εγώ το πληρώνω κανονικά για να γεννήσω. Και τα 800 ευρώ που παίρνει ο στρατιωτικός όταν γαννάει η γυναίκα του, το παιδί κοντεύει να χρονίσει κι ακόμη να τα δούμε. Ποιά είναι αυτά τα προνόμια που αναφέρεις και δεν τα ξέρουμε?


εγω μιλαω για το πολεμικο ναυτικο,εσυ για πιο σωμα στρατου μιλας?

μαλλον για πεζικο μιλαει..όπως και εγω...
ναυτικο και αεροπορια εχουν και λιγοτερες μεταθεσεις...

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
Μόλις το διάβασα στο f.b.
σε κάθε Ελληνίδα αντιστοιχούν 0,8 παιδιά...δείκτης κάτω της μονάδας!!

Αν θέλουμε τα παιδιά μας να ξέρουν τι σημαίνει ΄΄ΈΙΜΑΙ ΜΑΜΑ΄΄ ...
ας κάνουμε όλοι κάτι ..χανόμαστε σαν έθνος..σαν χώρα..σαν άνθρωποι..

θα καταντήσουμε μια χώρα γερόντων..γιατί???

εμείς φταίμε κορίτσια..και αν οι προηγούμενες γενιές μας φέρανε εδώ..εμείς όλες οι μαμάδες του ΄΄είμαι μαμά΄΄ ας το σκεφτούμε λίγο καλύτερα..




μωρε εμεις να τις αφησουμε τις δικαιολογιες...αλλα δεν ειναι κριμα να πεθανουν απ'την πεινα τα παιδακια;;;δυστυχως τα πολλα παιδια ειναι πολυτελεια πια.... Rolling Eyes

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:
chicken έγραψε:
Χωρίς πλάκα τώρα, τελείως στεγνά και με πιθανότητες, είμαστε κατά πολύ υπεράριθμοι στον πλανήτη. Τόσο που δεν θα μπορεί να μας θρέψει στο τέλος.

Αυτο το τελευταιο δεν ισχυει - ισχυει αν συνεχισουμε να σπαταλουμε ενεργειακους πορους με τον αλόγιστο ρυθμο που κάνουμε σημερα. Αλλά γενικα η γη εχει περιθώριο για 10-12 δισ ατομων, με σωστη χρηση των αποθεμάτων και κάποιες μικρές αλλαγές στον τρόπο ζωής. Το ειχα δει καπου προσφατα και μου εκανε εντυπωση, διοτι κι εγω πιστευα οτι ειμαστε το οριο για τις δυνατοτητες του πλανητη.

το πρώτο άρθρο που βρήκα είναι αυτό: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_2_08/11/2001_890

και βάζω αυτό που γράφει για το θέμα μας:

Τεράστιο διατροφικό έλλειμμα

Το ερώτημα είναι απλό, επαναλαμβανόμενο αλλά δεν υπάρχει προς το παρόν πειστική ενθαρρυντική απάντηση. Θα υπάρξει τροφή για όλους στο μέλλον;

Δύο δισεκατομμύρια άτομα βρίσκονται κάτω από το όριο διατροφικής ασφαλείας, δηλαδή την κατάσταση εκείνη στην οποία όλοι οι άνθρωποι σε όλες τις εποχές έχουν πρόσβαση σε ασφαλή και θρεπτικά τρόφιμα, ώστε να ζουν με υγεία και ενέργεια.

Η Αυστραλία, η Ευρώπη και η Βόρεια Αμερική είναι οι μοναδικές περιοχές του πλανήτη που όχι μόνο δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα επάρκειας φαγητού, αλλά έχουν άπλετες δυνατότητες εξαγωγής τροφών. Ιαπωνία, Σιγκαπούρη, Χιλή και τα περισσότερα αραβικά κράτη δεν παράγουν ικανοποιητικές ποσότητες, αλλά καλύπτουν τα ελλείμματα με εισαγωγές τροφίμων. Τεράστιο διατροφικό έλλειμμα αντιμετωπίζουν πολλά αφρικανικά κράτη, οι πληθυσμοί των οποίων υποσιτίζονται σε μόνιμη βάση. Οι αιτίες; Περιορισμένη καλλιεργήσιμη γη, μείωση του αριθμού των αγροκτημάτων οικογενειακής δομής, μορφολογικός εκφυλισμός του εδάφους, λειψυδρία.

Απαραίτητη προϋπόθεση για την ικανοποίηση των παγκόσμιων διατροφικών αναγκών που θα πολλαπλασιαστούν μέχρι το 2025, καθώς ο πληθυσμός της γης αναμένεται να αγγίξει τα οκτώ δισεκατομμύρια, είναι ο διπλασιασμός της παραγωγής τροφίμων, που θα πρέπει να έχει συγκεκριμένες κατευθύνσεις.


Δυστυχώς ισχύει.
Ο τρόπος που χρησιμοποιούμε αυτή τη στιγμή τους πόρους της γής δεν μπορεί να θρέψει τα άτομα που ζουν ήδη στον πλανήτη, δεδομένου του πόσοι άνθρωποι υποσιτίζονται στις τριτοκοσμικές χώρες.
Συμφωνώ που λες πως αν αλλάξει ο τρόπος που διαχειριζόμαστε τους πόρους δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά δυστυχώς δεν νομίζω να γίνει ποτέ αυτό.
Αν ήταν να γίνει θα είχε ήδη πραγματοποιηθεί.

Κατά τα άλλα, αυτό το ας γεννοβολήσω σα το κουνέλι και έχει ο Θεός πολύ μου τη σπάει. Χωρίς παρεξήγηση πάντα Razz

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κατά τα άλλα, αυτό το ας γεννοβολήσω σα το κουνέλι και έχει ο Θεός πολύ μου τη σπάει. Χωρίς παρεξήγηση πάντα




Πες τα βρε κοτοπουλο....!!! Laughing

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:
Κατά τα άλλα, αυτό το ας γεννοβολήσω σα το κουνέλι και έχει ο Θεός πολύ μου τη σπάει. Χωρίς παρεξήγηση πάντα Razz

xaxa.. ο Θεός έχει για αυτούς που πιστεύουνε.!..χωρίς παρεξήγηση πάντα... Wink

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chicken έγραψε:Δυστυχώς ισχύει.
Ο τρόπος που χρησιμοποιούμε αυτή τη στιγμή τους πόρους της γής δεν μπορεί να θρέψει τα άτομα που ζουν ήδη στον πλανήτη, δεδομένου του πόσοι άνθρωποι υποσιτίζονται στις τριτοκοσμικές χώρες.
Συμφωνώ που λες πως αν αλλάξει ο τρόπος που διαχειριζόμαστε τους πόρους δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά δυστυχώς δεν νομίζω να γίνει ποτέ αυτό.
Αν ήταν να γίνει θα είχε ήδη πραγματοποιηθεί.
Ναι στην ουσία το ιδιο πράγμα λέμε.

Πχ μια διατροφη που βασίζεται περισσότερο στο κρέας χρησιμοποιεί περισσοτερους πόρους (απο την αρχη της παραγωγης μεχρι και το τέλος της πέψης, νερο, μεταλλικα στοιχεια, πετρελαιο, ενέργεια κτλ κτλ) απο ότι μια διατροφη που βασιζεται περισσοτερο σε λαχανικα.
Ας σκεφτουμε επίσης το φαγητο που πετιέται...
Και ο υποσιτισμος στις χωρες του τριτου κόσμου δεν οφείλεται στο οτι δεν υπάρχει αρκετο φαγητο πάνω στη γη, οφείλεται στο οτι οι κάτοικοι ειναι πολυ φτωχοι για να αγοράσουν φαγητο. Οκ, κάποιες εκτασεις ειναι μη καλλιεργησιμες, όμως δεν ειναι αυτο η αιτια του υποσιτισμου τους.
Τελοςπαντων, εκτος θέματος, η γη εχει δυνατοτητες να θρεψει αρκετο κόσμο αλλά με συνετη χρηση των πόρων της. Στο οποίο ψιλοσυμφωνω μαζι σου, δεν νομιζω να γινει...

Επίσης συμφωνω και στο τελευταιο.
Κατά τα άλλα, αυτό το ας γεννοβολήσω σα το κουνέλι και έχει ο Θεός πολύ μου τη σπάει.

Ειδικα σε μια εποχη που η αντισυλληψη ειναι πανευκολο να βρεθει.

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:
Κατά τα άλλα, αυτό το ας γεννοβολήσω σα το κουνέλι και έχει ο Θεός πολύ μου τη σπάει. Χωρίς παρεξήγηση πάντα Razz

xaxa.. ο Θεός έχει για αυτούς που πιστεύουνε.!..χωρίς παρεξήγηση πάντα... Wink


δηλαδη εμεις που δεν εχουμε δεν πιστευουμε;;;παιδια κανουμε και 10 καλη μου...σημασια εχει να μπορουμε να τα μεγαλωνουμε κι αξιοπρεπως οχι να μην εχουμε να τα ταισουμε και να τα ντυσουμε...αυτο ειναι απαραδεκτο κατ'εμε κι οχι το να φυλαγομαστε για να μη γεννοβολαμε ετσι για να λεμε οτι εχουμε μεγαλη οικογενεια...!

chicken

chicken
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:
Κατά τα άλλα, αυτό το ας γεννοβολήσω σα το κουνέλι και έχει ο Θεός πολύ μου τη σπάει. Χωρίς παρεξήγηση πάντα Razz

xaxa.. ο Θεός έχει για αυτούς που πιστεύουνε.!..χωρίς παρεξήγηση πάντα... Wink

Έχει έχει και προφυλακτικά έχει If u know what I mean.
Very Happy Very Happy Very Happy

Επίσης, μην το πάμε στο Θεολογικό πάλι ε? Αν θες το πάμε, αλλά λέω, μια φορά να κάνουμε την διαφορά!

Νένα ναι, το ίδιο λέμε ουσιαστικά και είμαστε και οι δύο εκτός θέματος. Το θέμα είναι να κάνουμε όλες παιδιά. Και ένα και δύο και τρία και τέσσερα. Γιατί όχι? Σεξ θέλετε? Να το κάνετε πουλάκια μου αλλά να το καλύπτετε με την γενετίσια πράξη για να μη χρειάζεται να ραντίζεστε με αγιασμό μετά απο κάθε φορά.....!!! (ψιτ, εσύ στο βάθος κάνε και γαργάρα, σε είδα Cool )

spapastamou εσυ κάνεις πανέμορφα παιδιά, κάνε άλλο ένα ρε, θα το αναλάβει οικονομικά η bou-boukitsa. Τι? Αφού πιστεύει και αφού για εκείνη έχει ο Θεός!!!!! Razz Very Happy

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
chicken έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:
Κατά τα άλλα, αυτό το ας γεννοβολήσω σα το κουνέλι και έχει ο Θεός πολύ μου τη σπάει. Χωρίς παρεξήγηση πάντα Razz

xaxa.. ο Θεός έχει για αυτούς που πιστεύουνε.!..χωρίς παρεξήγηση πάντα... Wink

Έχει έχει και προφυλακτικά έχει If u know what I mean.
Very Happy Very Happy Very Happy

Επίσης, μην το πάμε στο Θεολογικό πάλι ε? Αν θες το πάμε, αλλά λέω, μια φορά να κάνουμε την διαφορά!

Νένα ναι, το ίδιο λέμε ουσιαστικά και είμαστε και οι δύο εκτός θέματος. Το θέμα είναι να κάνουμε όλες παιδιά. Και ένα και δύο και τρία και τέσσερα. Γιατί όχι? Σεξ θέλετε? Να το κάνετε πουλάκια μου αλλά να το καλύπτετε με την γενετίσια πράξη για να μη χρειάζεται να ραντίζεστε με αγιασμό μετά απο κάθε φορά.....!!! (ψιτ, εσύ στο βάθος κάνε και γαργάρα, σε είδα Cool )

spapastamou εσυ κάνεις πανέμορφα παιδιά, κάνε άλλο ένα ρε, θα το αναλάβει οικονομικά η bou-boukitsa. Τι? Αφού πιστεύει και αφού για εκείνη έχει ο Θεός!!!!! Razz Very Happy


α παιζει και τετοιο consept;;;δε μου το ειπατε νωριτερα ρε σεις θα ειχα ηδη μεινει εγκυος....παιδια συνουσιαστειτε ελευθερα ρε 'σεις...!!!κερναει η μπουμπουκιτσα....!!! Laughing



ευχαριστω και για το κοπλιμαν καλη μου κι εσεις εχετε ενα μοντελο αλλο πραμα...!!! Very Happy

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αφήστε βρε κορίτσια που για να κάνεις πολλά παιδιά πρέπει να το θέλει και ο άντρας, αλλιώς τότε δεν γίνεται!!Δε μπορούμε να τα κάνουμε μόνες μας.

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μακάρι να μπορούσα να κάνω και άλλα παιδιά αυτή την στιγμή αλλά δυστυχώς δεν δύναμαι! Να κάνω δλδ και άλλο παιδί και να μην έχω να ταίσω 2 ψυχούλες και να μη μπορώ να προσφέρω αυτά που τους αξίζουν?? Συγνωμη αλλά δεν μπορώ!Ας πρόσφερε το κράτος τα δέοντα και ας μην μας έγδερναν οι γιατροί και τα μαιευτήρια για να κάνουμε ένα μωρό και για να μας προσέξουν και θα κάναμε και άλλα! Όλα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξη αλλά πραγματικά δε βλέπω κάτι θετικό προς το παρόν οπότε και τα σχέδια περί παιδιών πάνε πίσω! Δεν είναι δικαιολογίες..Αυτά που έκαναν δλδ οι παλιοί, που έκαναν 5-6 παιδιά και δεν είχαν ούτε παπούτσια να τους πάρουν και τρώγανε πατάτες κάθε μέρα για μεσημεριανό ήταν ωραία??Δεν αντιλέγω είναι μεγάλη χαρά τα παιδιά αλλά γιατί να κάνω και να τα δυστυχήσω μέσα στη μιζέρια της εποχής μας! Πλέον έχουμε γνώση των καταστάσεων και την λογική να σκεφτούμε ότι είναι δύσκολα οπότε γιατί να φέρω ένα παιδί και να το ταλαιπωρήσω? Όταν μπορέσουμε και έρθει η ώρα με το καλό, θα το κάνουμε και θα του δώσουμε και αυτά που χρειάζεται και που του αξίζουν, χωρίς στερήσεις. Αγάπη έχουμε να προσφέρουμε άπλετη στα παιδιά μας, αλλά δεν είναι όλα τόσο ρομαντικά, χρειάζονται και την τροφή τους και την ένδυση τους και τη μόρφωση τους κλπ κλπ....

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω εχω 4 παιδια και μπορω να πω οτι ειναι πολυ δυσκολα οταν δουλευει μονο ο ενας και απο πισω να τρεχουν ολα τα εξοδα που πρεπει να τα πληρωσει ολα εκεινος!!και ειδικα οταν δεν υπαρχει και βοηθεια απο γιαγιαδες παππουδες!

αν ηταν διαφορετικα τα πραγματα μπορει να εκανα και αλλο αλλα τωρα με την κριση που ζουμε δεν υπαρχει περιπτωση με τιποτα!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις