Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
46 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 46 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

Νανακι

Νανακι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κι εγω θα ηθελα τουλαχιστον αλλο ενα παιδι ,αλλα παιζουν πολλοι παραγοντες .Πρεπει να το θελουν και οι δυο αρχικα ,να εχουν τα βασικα μεσα να τα μεγαλωσουν ,δε λεω πολυτελειες ..τα βασικα.
Να εχουν τα κουραγια και τη διαθεση ,εχουμε ξαναπει οτι ολοι δεν κανουν για ευθυνες και οικογενεια.
Πιστευω ομως και στην υπερβαση πχ,φανταζεσαι τον εαυτο σου με 2 παιδια? κανε 3 γιατι οχι?
Αν το βλεπαμε ολοι ετσι ,σιγα σιγα θα μεγαλωναν οι οικογενειες .
Τωρα βλεπεις μονο οι καθηγητες κανουν 4 παιδια κι αυτο για το διορισμο .[οι πιο πολλοι τουλαχιστον].
Οσο για τη θρησκεια ,ναι βρε κοριτσια οι πιστοι στο θεο ανθρωποι εχουν μια αλλη φιλοσοφια ζωης .Δεν ειναι σωστο νομιζω, αυτο να το κρινουμε εμεις τοσο αυστηρα ,που τελος παντων δεν ειμαστε και τοσο fun.Ο καθενας εχει τη γνωμη του κα τη σταση ζωης του .Ειναι σεβαστο

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
spapastamou έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
chicken έγραψε:
Κατά τα άλλα, αυτό το ας γεννοβολήσω σα το κουνέλι και έχει ο Θεός πολύ μου τη σπάει. Χωρίς παρεξήγηση πάντα Razz

xaxa.. ο Θεός έχει για αυτούς που πιστεύουνε.!..χωρίς παρεξήγηση πάντα... Wink


δηλαδη εμεις που δεν εχουμε δεν πιστευουμε;;;παιδια κανουμε και 10 καλη μου...σημασια εχει να μπορουμε να τα μεγαλωνουμε κι αξιοπρεπως οχι να μην εχουμε να τα ταισουμε και να τα ντυσουμε...αυτο ειναι απαραδεκτο κατ'εμε κι οχι το να φυλαγομαστε για να μη γεννοβολαμε ετσι για να λεμε οτι εχουμε μεγαλη οικογενεια...!
0,8 παιδιά ο μέσος όρος γεννητικότητας!! αφήστε τις δικαιολογίες και κάντε παιδιά!!! - Σελίδα 3 417472 Respect ελεος πια ελεος!ακου δικαιολογια το οικονομικο!μαλλον ζω σε αλλη χωρα σε αλλη εποχη και δεν το χω καταλαβει.τωρα γνωμη μου ειναι οτι οσοι εχουν πανω απο 2 παιδια προφανως και δεν εχουν οικονομικο προβλημα.και ΟΧΙ για μενα ο θεος δεν μπορει να ταισει να ντυσει και να μορφωσει τα παιδια μου,αλλα εγω και ο αντρας μου αν και εφοσον τα βγαζουμε περα οικονομικα.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
o καθένας τελωςπαντων κανει οσα παιδια θελει και μπορει να θρεψει.
δεν το καταλαβα αυτο τωρα το 'αφηστε τις δικαιολογιες' στην διατυπωση του θεματος μπατ ένιγουει....... scratch


οι λογοι που καποιος δεν κανει παιδια (πολλα / λιγα/ κανενα) ειναι ΛΟΓΟΙ και ΟΧΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ..........

Mammy in love

Mammy in love
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Θα ήθελα αφου ξέφυγε και βγήκε το πρώτο αστεράκι στην ζωή μας να κάνουμε κι άλλα!4Παιδάκια θα μου άρεσε να έχω αλλά δεν είναι οι εποχές κατάλληλες No ...

filina

filina
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ωραια ειναι να εχεις μεγαλη οικογενεια αλλα να μπορεις και να θρεψεις τοσα στοματα. Οταν ειναι και οι δυο ανεργοι πως μπορεις να λες οτι το οικονομικο ειναι δικαιολογια?? Δυστυχως σημερα υπαρχουν πολλες οικογενειες που δεν εχουν ουτε τα βασικα. Και ναι ο θεος ειναι μεγαλος αλλα τι να σου κανει και ο θεος οταν τα παιδια σου δεν εχουν να φανε??

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:


εμείς φταίμε κορίτσια..και αν οι προηγούμενες γενιές μας φέρανε εδώ..εμείς όλες οι μαμάδες του ΄΄είμαι μαμά΄΄ ας το σκεφτούμε λίγο καλύτερα..



Παλι εμεις φταιμε ρε γμτ?? Smile
Δουλειες δεν βρισκουμε, η κριση θα βρει χιλιαδες Ελληνιδες ανεργες και πισω στο σπιτι με το φακιολι στο κεφαλι, εχουμε και το αγχος του Εθνους!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
KRISTI 1 έγραψε:παλια ας πουμε οπως πολλες φορες ακουμε πως κανανε τοσα παιδια και μια χαρα μεγαλωσανε?

Παλια KRISTI 1 μου δεν τις ρωταγανε αν θελουν 3-4-5-6 παιδια...Τουλαχιστον απο οσο εχω συζητησει με γυναικες μεγαλες δεν ηθελαν ολες τοσα παιδια. Αλλα δεν τις ρωτησε και κανενας...ουτε ηθελαν να τα κουβαλανε στην πλατη και να πανε στα χωραφια για δουλεια και μετα σπιτι για δουλεια. Επισης μια χαρα δεν τα μεγαλωνανε.Ιδιως η γενια των γιαγιαδων μας βιωσε μεγαλη φτωχεια,ανεχεια. Πεθαιναν μωρα αβερτα απο αρρωστειες ,απο κακες συνθηκες υγιεινης στην γεννα...

Αυτη την περιοδο και για καποιες δεκαετιες ακομα οι Ελληνες θα πρεπει να σκεφτουν πως θα καλυψουν οχι μονο τα βασικα αλλα και αυτα που μεχρι τωρα θεωρουσαμε αυτονοητα.Και δεν μιλω για 3η και 4η ξενη γλωσσα...αλλα για σχολικα βιβλια..Εγω με 2 παιδια ενω ειχα προγραμματισει απο του χρονου να επιστρεχψω στην δουλεια και πολυ το θελω αυτη την στιγμη αντιμετωπιζω το εξης, δεν βρισκω σχολειο στην γειτονια μου να στειλω τον γιο μου προνηπιο...εγω και πολλες αλλες δλδ. Ποσο μαλλον να βαλω την μικρη σε παιδικο σταθμο. Εδω κλεινουν παιδικοι σταθμοι και μενουν οι γονεις στον αερα χωρις να ξερουν τι θα κανουν τα παιδια τους τις ωρες που θα ειναι στην δουλεια...

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="μπεμπινι 1"]
mamamatina έγραψε:
μπεμπινι 1 έγραψε:

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ο βαθμός του στρατιωτικού, αλλά για ποιές παροχές ακριβώς μιλάς????? Εκτός από τον στάνταρ μισθό και αυτόν κουτσουρεμένο, τα εκτός έδρας που τα έκοψαν, τα επιδόματα που έχει καταντήσει να πέρνει όσα έπερνε πριν παντρευτεί και κάνει τρία παιδιά... Επίσης εμείς τα φάρμακα τα πληρώνουμε εδώ και πάρα πολλά χρόνια! Και πρέπει να πάμε ταμείο για να πληρωθούμε. Επίσης για το κάθε παιδί γαι την ασφάλειά του, έχει 18 ευρώ τον μήνα. Ακόμη το δημόσιο μαιευτήριο εγώ το πληρώνω κανονικά για να γεννήσω. Και τα 800 ευρώ που παίρνει ο στρατιωτικός όταν γαννάει η γυναίκα του, το παιδί κοντεύει να χρονίσει κι ακόμη να τα δούμε. Ποιά είναι αυτά τα προνόμια που αναφέρεις και δεν τα ξέρουμε?


εγω μιλαω για το πολεμικο ναυτικο,εσυ για πιο σωμα στρατου μιλας?

Πολύ καλημέρα σας! Για το ΣΥΠ μιλάω. Στρατό ξηράς πάντα. Όλοι τα ίδια είναι. Ο άντρας μου σαν πυροτεχνουργός πάει και σκάει βλήματα, χωρίς τον κατάλληλο εξοπλισμό πάντα και παίρνει το υπέρογκο ποσό των 11 ευρώ!!! Και επίσης οι υπηρεσίες είναι πλέον 24ωρες, πριν λίγους μήνες ήταν ακόμη 32ωρές( !!!!!! ), και εννοείται ότι δεν τις πληρώνονται εδά και καιρό. Η επιφυλακή πάντα υπάρχει συγκεκριμένες μέρες, που το κινητό σου είσαι υποχρεωμένος να το έχεις ανοιχτό και να τρέξεις ανά πάσα στιγμή ακόμη και αργία... και φυσικά το σπίτι του στρατιωτικού αποτελείται από σπαστά έπιπλά για να τα παίρνει από δω κι από κεί, αλλά φυσικά αυτό το ήξερε από πριν. Τα άλλα όμως όχι...
Αυτά και συγνώμη για το εκτός θέματος ποστ.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:


εμείς φταίμε κορίτσια..και αν οι προηγούμενες γενιές μας φέρανε εδώ..εμείς όλες οι μαμάδες του ΄΄είμαι μαμά΄΄ ας το σκεφτούμε λίγο καλύτερα..



Παλι εμεις φταιμε ρε γμτ?? Smile
Δουλειες δεν βρισκουμε, η κριση θα βρει χιλιαδες Ελληνιδες ανεργες και πισω στο σπιτι με το φακιολι στο κεφαλι, εχουμε και το αγχος του Εθνους!!!

Λιτσα συμφωνω και συμπληρωνω - οι απαιτησεις της συγχρονης εποχης δεν συγκριμονται με τις μηδενικες απαιτησεις του 'τοτε που τοσα παιδια εκαναν και μια χαρα μεγαλωσαν'.
τοτε με λιγο ψωμοτυρι νομιζαν οτι ηταν ολοι ικανοποιημενοι, και μιλαμε για καμια απαιτηση για μορφωση.
ασε που το 'μια χαρα μεγαλωσαν' δεν το εγγυαται κανεις....

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εμείς έχουμε λίγο ξεφύγει σήμερα (και ειδικά πριν την κρίση) και νομίζουμε ότι για να είναι ευτυχισμένα τα παιδιά χρειάζονται τελευταίας τεχνολογίας αυτοκίνητα (2 σε κάθε σπίτι), 15 Barbie, 2 ντουλάπες ρούχα κτλ. Δεν είναι έτσι. Τα παιδιά χρειάζονται αγάπη και αφοσίωση. Αλλά και όταν οι γονείς είναι ή πρόκειται να γίνουν άνεργοι πώς να κάνουν δεύτερο και τρίτο παιδί? Νομίζω πως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση όπως συνήθως.
Μπορούμε να οργανώσουμε τη ζωή μας ώστε να έχουν τα παιδιά μας ό,τι είναι πραγματικά απαραίτητο, αρκεί βέβαια να υπάρχουν οι βασικές προϋποθέσεις.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ξέρει καμία από εσάς πως είναι να μην μπορείς να πας τα παιδιά σου ούτε στο πάρκο γιατί φοβάσαι μην σου ζητήσουν ακόμα και μια καραμέλα;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να χρειάζονται τα παιδιά σου παπούτσια και να μην έχεις να τους αγοράσεις ούτε από το παζάρι;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να θέλουν τα παιδιά σου να μάθουν και δεύτερη και τρίτη ξένη γλώσσα και να μην τους το προσφέρεις;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να πρέπει να μοιράσεις ένα εβαπορέ την ημέρα για 5-6-7 παιδιά;
λοιπόν όποια δεν το ξέρει δεν μπορεί να κρίνει πόσο "δικαιολογία" είναι το οικονομικό!
άντε γιατι έχω βαρεθεί να ακούω βλακείες!!!!!!!!!

και πέρα από το οικονομικό.
ξέρετε πόσο χρόνο χρειάζεται να αφιερώνουν οι γονείς για κάθε παιδί; αυτό φαντάζομαι το ξέρετε ακόμα κι αν έχετε ένα παιδάκι. πολλαπλασιάστε το επί 4 ή επί 5 και πείτε αν σας βγαίνουν οι ώρες της ημέρας.
και μην ακούσω οτι το τρίτο, το τέταρτο, το πέμπτο μεγαλώνει μόνο του ή το μεγαλώνουν τα αδέλφια του...... γιατί έτσι γίνεται αλλά δεν σημαίνει οτι είναι και σωστό.

όποιος θέλει είναι ελεύθερος να κάνει όσα παιδιά θέλει. δικό του το μαχαίρι δικό του και το καρπούζι. υπάρχουν όμως και κάποια αντικειμενικά προβλήματα που δεν λύνονται με τη βοήθεια του Θεού μόνο.

αααα! για να μην το ξεχάσω. τελευταία φορά που κοίταξα ο Θεός ήταν ελεημών με όλους ανεξαιρέτως, όχι μόνο με αυτούς που πάνε κάθε Κυριακή στην εκκλησία και την υπόλοιπη εβδομάδα στάζουν χολή για όλους και για όλα.

smor


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
florentiab έγραψε:ξέρει καμία από εσάς πως είναι να μην μπορείς να πας τα παιδιά σου ούτε στο πάρκο γιατί φοβάσαι μην σου ζητήσουν ακόμα και μια καραμέλα;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να χρειάζονται τα παιδιά σου παπούτσια και να μην έχεις να τους αγοράσεις ούτε από το παζάρι;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να θέλουν τα παιδιά σου να μάθουν και δεύτερη και τρίτη ξένη γλώσσα και να μην τους το προσφέρεις;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να πρέπει να μοιράσεις ένα εβαπορέ την ημέρα για 5-6-7 παιδιά;
λοιπόν όποια δεν το ξέρει δεν μπορεί να κρίνει πόσο "δικαιολογία" είναι το οικονομικό!
άντε γιατι έχω βαρεθεί να ακούω βλακείες!!!!!!!!!

και πέρα από το οικονομικό.
ξέρετε πόσο χρόνο χρειάζεται να αφιερώνουν οι γονείς για κάθε παιδί; αυτό φαντάζομαι το ξέρετε ακόμα κι αν έχετε ένα παιδάκι. πολλαπλασιάστε το επί 4 ή επί 5 και πείτε αν σας βγαίνουν οι ώρες της ημέρας.
και μην ακούσω οτι το τρίτο, το τέταρτο, το πέμπτο μεγαλώνει μόνο του ή το μεγαλώνουν τα αδέλφια του...... γιατί έτσι γίνεται αλλά δεν σημαίνει οτι είναι και σωστό.

όποιος θέλει είναι ελεύθερος να κάνει όσα παιδιά θέλει. δικό του το μαχαίρι δικό του και το καρπούζι. υπάρχουν όμως και κάποια αντικειμενικά προβλήματα που δεν λύνονται με τη βοήθεια του Θεού μόνο.

αααα! για να μην το ξεχάσω. τελευταία φορά που κοίταξα ο Θεός ήταν ελεημών με όλους ανεξαιρέτως, όχι μόνο με αυτούς που πάνε κάθε Κυριακή στην εκκλησία και την υπόλοιπη εβδομάδα στάζουν χολή για όλους και για όλα.

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Διάβασα όλα τα post μα σε αυτά που λέει η
florentiab συμφωνώ με κάθε λέξη!!!!
Ναι κι εγώ πολύ θα ήθελα 2ο παιδάκι το αν θα κάνω όμως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες πλέον....χρήματα, χρόνος, εργασία.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:ξέρει καμία από εσάς πως είναι να μην μπορείς να πας τα παιδιά σου ούτε στο πάρκο γιατί φοβάσαι μην σου ζητήσουν ακόμα και μια καραμέλα;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να χρειάζονται τα παιδιά σου παπούτσια και να μην έχεις να τους αγοράσεις ούτε από το παζάρι;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να θέλουν τα παιδιά σου να μάθουν και δεύτερη και τρίτη ξένη γλώσσα και να μην τους το προσφέρεις;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να πρέπει να μοιράσεις ένα εβαπορέ την ημέρα για 5-6-7 παιδιά;
λοιπόν όποια δεν το ξέρει δεν μπορεί να κρίνει πόσο "δικαιολογία" είναι το οικονομικό!
άντε γιατι έχω βαρεθεί να ακούω βλακείες!!!!!!!!!

και πέρα από το οικονομικό.
ξέρετε πόσο χρόνο χρειάζεται να αφιερώνουν οι γονείς για κάθε παιδί; αυτό φαντάζομαι το ξέρετε ακόμα κι αν έχετε ένα παιδάκι. πολλαπλασιάστε το επί 4 ή επί 5 και πείτε αν σας βγαίνουν οι ώρες της ημέρας.
και μην ακούσω οτι το τρίτο, το τέταρτο, το πέμπτο μεγαλώνει μόνο του ή το μεγαλώνουν τα αδέλφια του...... γιατί έτσι γίνεται αλλά δεν σημαίνει οτι είναι και σωστό.

όποιος θέλει είναι ελεύθερος να κάνει όσα παιδιά θέλει. δικό του το μαχαίρι δικό του και το καρπούζι. υπάρχουν όμως και κάποια αντικειμενικά προβλήματα που δεν λύνονται με τη βοήθεια του Θεού μόνο.

αααα! για να μην το ξεχάσω. τελευταία φορά που κοίταξα ο Θεός ήταν ελεημών με όλους ανεξαιρέτως, όχι μόνο με αυτούς που πάνε κάθε Κυριακή στην εκκλησία και την υπόλοιπη εβδομάδα στάζουν χολή για όλους και για όλα.

με καλύπτεις απολυτα Φλωρα

640,8 παιδιά ο μέσος όρος γεννητικότητας!! αφήστε τις δικαιολογίες και κάντε παιδιά!!! - Σελίδα 3 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Δευ Μαρ 12, 2012 12:51 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
KRISTI 1 έγραψε:παλια ας πουμε οπως πολλες φορες ακουμε πως κανανε τοσα παιδια και μια χαρα μεγαλωσανε?

Παλια KRISTI 1 μου δεν τις ρωταγανε αν θελουν 3-4-5-6 παιδια...Τουλαχιστον απο οσο εχω συζητησει με γυναικες μεγαλες δεν ηθελαν ολες τοσα παιδια. Αλλα δεν τις ρωτησε και κανενας...ουτε ηθελαν να τα κουβαλανε στην πλατη και να πανε στα χωραφια για δουλεια και μετα σπιτι για δουλεια. Επισης μια χαρα δεν τα μεγαλωνανε.Ιδιως η γενια των γιαγιαδων μας βιωσε μεγαλη φτωχεια,ανεχεια. Πεθαιναν μωρα αβερτα απο αρρωστειες ,απο κακες συνθηκες υγιεινης στην γεννα...

Αυτη την περιοδο και για καποιες δεκαετιες ακομα οι Ελληνες θα πρεπει να σκεφτουν πως θα καλυψουν οχι μονο τα βασικα αλλα και αυτα που μεχρι τωρα θεωρουσαμε αυτονοητα.Και δεν μιλω για 3η και 4η ξενη γλωσσα...αλλα για σχολικα βιβλια..Εγω με 2 παιδια ενω ειχα προγραμματισει απο του χρονου να επιστρεχψω στην δουλεια και πολυ το θελω αυτη την στιγμη αντιμετωπιζω το εξης, δεν βρισκω σχολειο στην γειτονια μου να στειλω τον γιο μου προνηπιο...εγω και πολλες αλλες δλδ. Ποσο μαλλον να βαλω την μικρη σε παιδικο σταθμο. Εδω κλεινουν παιδικοι σταθμοι και μενουν οι γονεις στον αερα χωρις να ξερουν τι θα κανουν τα παιδια τους τις ωρες που θα ειναι στην δουλεια...
litsakos ακυρο το quote στην προταση μου αυτη<χωρις παρεξηγηση Wink >γιατι μαλλον δεν καταλαβες πως το εγραψα.ηταν παραδειγμα για να τονισω τις διαφορετικες απαιτησεις της τοτε εποχης με την σημερινη.το ανελυσα στο ιδιο μηνυμα τι εννοω.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:ξέρει καμία από εσάς πως είναι να μην μπορείς να πας τα παιδιά σου ούτε στο πάρκο γιατί φοβάσαι μην σου ζητήσουν ακόμα και μια καραμέλα;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να χρειάζονται τα παιδιά σου παπούτσια και να μην έχεις να τους αγοράσεις ούτε από το παζάρι;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να θέλουν τα παιδιά σου να μάθουν και δεύτερη και τρίτη ξένη γλώσσα και να μην τους το προσφέρεις;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να πρέπει να μοιράσεις ένα εβαπορέ την ημέρα για 5-6-7 παιδιά;
λοιπόν όποια δεν το ξέρει δεν μπορεί να κρίνει πόσο "δικαιολογία" είναι το οικονομικό!
άντε γιατι έχω βαρεθεί να ακούω βλακείες!!!!!!!!!

και πέρα από το οικονομικό.
ξέρετε πόσο χρόνο χρειάζεται να αφιερώνουν οι γονείς για κάθε παιδί; αυτό φαντάζομαι το ξέρετε ακόμα κι αν έχετε ένα παιδάκι. πολλαπλασιάστε το επί 4 ή επί 5 και πείτε αν σας βγαίνουν οι ώρες της ημέρας.
και μην ακούσω οτι το τρίτο, το τέταρτο, το πέμπτο μεγαλώνει μόνο του ή το μεγαλώνουν τα αδέλφια του...... γιατί έτσι γίνεται αλλά δεν σημαίνει οτι είναι και σωστό.

όποιος θέλει είναι ελεύθερος να κάνει όσα παιδιά θέλει. δικό του το μαχαίρι δικό του και το καρπούζι. υπάρχουν όμως και κάποια αντικειμενικά προβλήματα που δεν λύνονται με τη βοήθεια του Θεού μόνο.

αααα! για να μην το ξεχάσω. τελευταία φορά που κοίταξα ο Θεός ήταν ελεημών με όλους ανεξαιρέτως, όχι μόνο με αυτούς που πάνε κάθε Κυριακή στην εκκλησία και την υπόλοιπη εβδομάδα στάζουν χολή για όλους και για όλα.

Respect Respect Respect

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το χειροτερο δεν ειναι η φτωχεια - χωρις να το παραβλέπω, ε?
Ειναι το οτι ειμαστε στη φάση που μπορει αυριο να ερθει ο άλλος να σου πάρει το σπιτι γιατι δεν πληρωσες το χαρατσι.
Επίσης παλιοτερα, κουτσα στραβα εβγαινε το καθημερινο φαγητο επειδη οι περισσοτεροι ζουσαν στην επαρχια και ειχαν ενα χωραφι, ζωα, κοτες κτλ. Μπορει δλδ να μην εβγαζε παραγωγη για πουλημα και για κερδος, αλλά το αυγο, το γαλα, τα λαχανικα, υπήρχαν τουλαχιστον. Να προσθεσω οτι οοι γυναικες σηκωνοντας στις 5 και ζυμωναν κ εψηναν 7 ψωμια μεχρι τις 8 που θα σηκωνοντουσαν οι υπόλοιποι.

Στις μερες μας χωραφια δεν εχουν πολλοι, ουτε καν αυτοι που ειναι στην επαρχια. Δηλαδη αν καποιος χασει τη δουλεια του, το πιθανοτερο ειναι να μην εχει να φαει μετα απο καποιους μηνες. Επίσης, ναι, εχουμε συνηθισει σε καποιες ανεσεις. Γιατι να ειναι κακο το οτι δεν κατεβαινω πλέον στο ποταμι να πλυνω? Ειναι κακο το οτι συνηθισα στο πλυντηριο?? Ειναι κακο το οτι θελω το παιδι μου να τελειωσει το σχολειο και να σπουδασει αν θελει? Ειναι κακο το οτι θελω το παιδι μου να μη ζει στην ανεχεια?

Οταν μου λεει εμενα η μανα μου οτι 8 παιδια κοιμοντουσαν σε δυο δωματια και οτι μονο αυτη καταφερε να σπουδασει απο ολους, οτι η θεια μου η μεγαλη τα επιανε τα γραμματα αλλα δεν ειχαν λεφτα να την στειλουν στο άλλο χωριο που ειχε γυμνασιο, οτι δουλευαν στα χωραφια απο τα 12 τους για να βοηθησουν, ε, σορρυ, αλλά για μενα αυτο δεν ειναι φυσιολογικο.
Πιθανον να θεωρειται φυσιολογικο για τις συνθηκες της εποχης εκεινης, αλλά σορρυ, αρνουμαι να γυρισω 50 χρονια πισω. Και να φερω και τα παιδια μου σε μια κοινωνια που το βρισκει φυσιολογικο να γυρισουμε 50 χρονια πισω.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:ξέρει καμία από εσάς πως είναι να μην μπορείς να πας τα παιδιά σου ούτε στο πάρκο γιατί φοβάσαι μην σου ζητήσουν ακόμα και μια καραμέλα;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να χρειάζονται τα παιδιά σου παπούτσια και να μην έχεις να τους αγοράσεις ούτε από το παζάρι;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να θέλουν τα παιδιά σου να μάθουν και δεύτερη και τρίτη ξένη γλώσσα και να μην τους το προσφέρεις;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να πρέπει να μοιράσεις ένα εβαπορέ την ημέρα για 5-6-7 παιδιά;
λοιπόν όποια δεν το ξέρει δεν μπορεί να κρίνει πόσο "δικαιολογία" είναι το οικονομικό!
άντε γιατι έχω βαρεθεί να ακούω βλακείες!!!!!!!!!

και πέρα από το οικονομικό.
ξέρετε πόσο χρόνο χρειάζεται να αφιερώνουν οι γονείς για κάθε παιδί; αυτό φαντάζομαι το ξέρετε ακόμα κι αν έχετε ένα παιδάκι. πολλαπλασιάστε το επί 4 ή επί 5 και πείτε αν σας βγαίνουν οι ώρες της ημέρας.
και μην ακούσω οτι το τρίτο, το τέταρτο, το πέμπτο μεγαλώνει μόνο του ή το μεγαλώνουν τα αδέλφια του...... γιατί έτσι γίνεται αλλά δεν σημαίνει οτι είναι και σωστό.

όποιος θέλει είναι ελεύθερος να κάνει όσα παιδιά θέλει. δικό του το μαχαίρι δικό του και το καρπούζι. υπάρχουν όμως και κάποια αντικειμενικά προβλήματα που δεν λύνονται με τη βοήθεια του Θεού μόνο.

αααα! για να μην το ξεχάσω. τελευταία φορά που κοίταξα ο Θεός ήταν ελεημών με όλους ανεξαιρέτως, όχι μόνο με αυτούς που πάνε κάθε Κυριακή στην εκκλησία και την υπόλοιπη εβδομάδα στάζουν χολή για όλους και για όλα.

Έχεις δίκιο Φλώρα. Εδώ δε μιλάμε απλά για τις πολυτέλειες αλλά για τα βασικά. Όταν λείπουν αυτά... πώς να κάνεις κι άλλα παιδιά?
Όσο γι'αυτό που λες για το Θεό, έχεις και εκεί δίκιο.

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εκτός από τα οικονομικό, που δεν καταλαβαίνω καν γιατί να συζητάμε τα αυτονότητα όταν υπάρχει τόση ανεργία και αβεβαιότητα, νομίζω ότι είναι δικαίωμα του καθενός το πόσα παιδιά θα κάνει και τι προτεραιότητες θα βάλει στη ζωή του. εμένα δεν είναι σκοπός μου πάντως να λύσω κανένα δημογραφικό πρόβλημα. εγώ θέλω να ζήσουμε φυσιολογικά. θέλω να μπορώ να πάω το παιδί μου ένα ταξίδι αλλά να κάνω και για μένα κάποια πράγματα. δεν κατάλαβα, πρέπει να απολογούμε γιατί δε θέλω να γεννοβολάω σαν κουνέλα?κι αν αυτό σημαίνει να μείνω με ένα παιδί, θα μείνω.δεν έχω σκοπό με 800 ευρώ το μήνα να γίνω πολύτεκνη.δεν ήρθαμε σ' αυτόν τον κόσμο μόνο για να κάνουμε παιδιά, έχουμε κι άλλες δουλειές

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νομιζω οτι ολοι ζηλευουμε τις ευτυχισμενες οικογενειες στις διαφημισεις, με τα παιδακια, τα σκυλια, τα χαμογελαστα προσωπα γυρω απο το τραπεζι της κουζινας που ολοι ειναι ευτυχισμενοι και αλειφουν φετες με βουτυρο και μαρμελαδα. Ομως η πραγματικοτητα απεχει ετη φωτος... Τα παιδια για να μεγαλωσουν σωστα πρεπει να τρεφονται σωστα, να ειναι σε ενα υγιες περιβαλλον, σε καταλληλες συνθηκες διαβιωσης, να εχουν ερεθισματα, να τους παρεχουμε καλλιεργεια και μορφωση. Δυστυχως, ολα αυτα απαιτουν χρημα και χρονο.Και οσο πιο πολλα παιδια τοσο πιο πολυ χρημα και χρονο. Πως θα βρω τα χρηματα αν δεν δουλεψουμε και οι δυο? Και πως θα βρω το χρονο οταν δουλευουμε και οι δυο? Η θεωρια ειναι ομορφη αλλα δυστυχως η πραξη ειναι δυσκολη...

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκια μου συμφωνώ με όλα όσα λέγονται σχετικά με το οικονομικό. Απόλυτα συμφωνώ. Αλλά δεν μου αρέσει η έκφραση " γεννοβολάει σαν κουνέλα" για μία πολύτεκνη μανούλα. Την θεωρώ προσβλητική. Και ίσως το παίρνω και λίγο προσωπικά μιας και σε λίγο καορό θα είμαι κι εγώ μία πολύτεκνη μαμά που τα παιδιά μου τα έκανα το ένα πίσω από το άλλο.

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamamatina έγραψε:Κοριτσάκια μου συμφωνώ με όλα όσα λέγονται σχετικά με το οικονομικό. Απόλυτα συμφωνώ. Αλλά δεν μου αρέσει η έκφραση " γεννοβολάει σαν κουνέλα" για μία πολύτεκνη μανούλα. Την θεωρώ προσβλητική. Και ίσως το παίρνω και λίγο προσωπικά μιας και σε λίγο καορό θα είμαι κι εγώ μία πολύτεκνη μαμά που τα παιδιά μου τα έκανα το ένα πίσω από το άλλο.

αφου τα καταφερνεις την σημερινη εποχη με τοσα παιδια μπραβο σου.εισαι ηρωιδα για την σημερινη εποχη.

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamamatina έγραψε:Κοριτσάκια μου συμφωνώ με όλα όσα λέγονται σχετικά με το οικονομικό. Απόλυτα συμφωνώ. Αλλά δεν μου αρέσει η έκφραση " γεννοβολάει σαν κουνέλα" για μία πολύτεκνη μανούλα. Την θεωρώ προσβλητική. Και ίσως το παίρνω και λίγο προσωπικά μιας και σε λίγο καορό θα είμαι κι εγώ μία πολύτεκνη μαμά που τα παιδιά μου τα έκανα το ένα πίσω από το άλλο.

συγγνώμη να σε πρόσβαλλα, δεν το είπα γι αυτό. το είπα ως απάντηση στο ποστ"αφήστε τις δικαιολογίες κι αρχίστε να κάνετε παιδιά"είναι δικαίωμα του καθενός το πόσα παιδιά θα κάνει.απλά δεν καταλαβαίνω γιατί όσοι δεν κάνουν πολλά ή μένουν με ένα πρέπι να απολογούνται. και πάλι συγγνώμη

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γραμματική. ευχαριστώ. Το πώς τα καταφέρνω είναι ένα θαύμα. Αλλά η τελευταία εγκυμοσύνη ήταν τόσο αναπάντεχή! 1 στις 1000 συμβαίνουν αυτά. Και έτυχε σε εμένα. Αλλά έχω γίνει ήδη μάνα και ξέρω πώς είναι το έμβρυο, οπότε και δεν κάνω έκτρωση. Κι έτσι, να μαι κι εγώ πολύτεκνη! Που έλεγα ότι το σπίτι μου με τρία παιδιά είναι το Δαφνί το ίδιο!!!
Αρκουδάκι, δεν το είπα μόνο για εσένα. Το διάβασα και αλλού και γενικότερα επικρατεί σαν έκφραση και δεν μου αρέσει. Πάντως κι εγώ δεν συμφωνώ με την διατύπωση του θέματος και δεν θεωρώ ότι το οικονομικό είναι δικαιολογία, αλλά πραγματική αιτία.

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:ξέρει καμία από εσάς πως είναι να μην μπορείς να πας τα παιδιά σου ούτε στο πάρκο γιατί φοβάσαι μην σου ζητήσουν ακόμα και μια καραμέλα;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να χρειάζονται τα παιδιά σου παπούτσια και να μην έχεις να τους αγοράσεις ούτε από το παζάρι;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να θέλουν τα παιδιά σου να μάθουν και δεύτερη και τρίτη ξένη γλώσσα και να μην τους το προσφέρεις;
ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να πρέπει να μοιράσεις ένα εβαπορέ την ημέρα για 5-6-7 παιδιά;
λοιπόν όποια δεν το ξέρει δεν μπορεί να κρίνει πόσο "δικαιολογία" είναι το οικονομικό!
άντε γιατι έχω βαρεθεί να ακούω βλακείες!!!!!!!!!

και πέρα από το οικονομικό.
ξέρετε πόσο χρόνο χρειάζεται να αφιερώνουν οι γονείς για κάθε παιδί; αυτό φαντάζομαι το ξέρετε ακόμα κι αν έχετε ένα παιδάκι. πολλαπλασιάστε το επί 4 ή επί 5 και πείτε αν σας βγαίνουν οι ώρες της ημέρας.
και μην ακούσω οτι το τρίτο, το τέταρτο, το πέμπτο μεγαλώνει μόνο του ή το μεγαλώνουν τα αδέλφια του...... γιατί έτσι γίνεται αλλά δεν σημαίνει οτι είναι και σωστό.

όποιος θέλει είναι ελεύθερος να κάνει όσα παιδιά θέλει. δικό του το μαχαίρι δικό του και το καρπούζι. υπάρχουν όμως και κάποια αντικειμενικά προβλήματα που δεν λύνονται με τη βοήθεια του Θεού μόνο.

αααα! για να μην το ξεχάσω. τελευταία φορά που κοίταξα ο Θεός ήταν ελεημών με όλους ανεξαιρέτως, όχι μόνο με αυτούς που πάνε κάθε Κυριακή στην εκκλησία και την υπόλοιπη εβδομάδα στάζουν χολή για όλους και για όλα.

μαντεψε...συμφωνω απολυτα!!!!

εχω 2 κοριτσακια και καποια στιγμη θα ηθελα αλλο ενα αλλα με τις παρουσες συνθηκες δυσκολα!!!!!
θελω να μεγαλοσουν χωρις ελειψεις....και οταν μιλαμε για ελλειψεις δεν αναφερομαι σε 3 4 γλωσσα και ρουχα μαρκε!!!!!
μιλαω να μπορουν να πανε σχολειο,να εχουν τα ρουχα τους και να μην σκεφτομαι οτι αυριο θα μου ζητησουν σοκολατα και θα μετραω sents για να τη παρω!!!!!η μαμα μου μεγαλωσε εμενα και τον αδερφο μου μονη της χωρις να μας λειψουν τα απαραιτητα...οποτε θα φροντισω τα παιδια μου να εχουν τουλαχιστον αυτα που ειχα και εγω!!!!!

σχετικα με το ΘΕΟ......πιστευω αλλα δεν χρειαζεται να το γραψω και στο κουτελο για να πιστουν καποιοι....και κατι ακομα......σιγουρα πολλοι ανθρωποι πιστευουν και ακομα περισσοτεροι πεινουν δεν ειδα να πεφτει ΜΑΝΝΑ εξ ουρανου.......!!!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το θέμα μιλάει γενικά για δικαιολογίες και όχι μόνο για το οικονομικό ως δικαιολογία..
..και ΄΄δικαιολογίες΄΄ υπάρχουν και προβάλλονται χρόνια τώρα ..πολύ πριν ξεκινήσει η κρίση...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις