Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
57 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 57 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:το θέμα μιλάει γενικά για δικαιολογίες και όχι μόνο για το οικονομικό ως δικαιολογία..
..και ΄΄δικαιολογίες΄΄ υπάρχουν και προβάλλονται χρόνια τώρα ..πολύ πριν ξεκινήσει η κρίση...

Αυτο ειναι το κακο μπουμπουκιτσα. Το οτι για σενα δεν υπάρχει κανενας λογος σοβαρος αρκετα, για τον οποίο μια γυναικα μπορει να μη θελει να κάνει παιδι. Ή να δωσει αδελφια στο παιδι της.
Για μια ειναι το οικονομικο. Για μια άλλη ειναι θεμα υγειας. Για μια άλλη το οτι θεωρει οτι δεν ειναι πλασμενη για μάνα. Τελικα, ποιο από όλα ειναι πραγματικη αιτια και ποιο δικαιολογια κατα τη γνωμη σου?
Μπραβο σου που εχεις κανει τρια παιδια, μπραβο σου που σκεφτεσαι και για περισσοτερα, εισαι ηρωιδα τη σημερον ημερα. Ειναι τεραστια αγενεια όμως εκ μερους σου να βαζεις σε εισαγωγικα το οποιοδηποτε προβλημα έχει μια οικογενεια, και το οποιο ειναι κατι το σοβαρο για αυτην, προβαλλοντας το ως δικαιολογια. Το μειωνεις ετσι, κι εννοειται πως δεν φαινεται να συμπασχεις καθολου. Αν για σενα τιποτα δεν ειναι προβλημα, συγχαρητηρια που εχεις βρει τον σωστο τροπο να λυνεις τα παντα.
Αλλά αν δεν μπορεις να λυσεις δια παντος καποιο προβλημα που εχει μια οικογενεια, σταματα να το μηδενιζεις. Το πρωτο βημα για τη λυση ενος προβληματος ειναι η παραδοχη του οτι υπαρχει το προβλημα. Μην προσπαθεις να μας πεισεις οτι δεν υπάρχει διοτι μας πας ενα βημα πιο πισω ετσι.

770,8 παιδιά ο μέσος όρος γεννητικότητας!! αφήστε τις δικαιολογίες και κάντε παιδιά!!! - Σελίδα 4 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Δευ Μαρ 12, 2012 2:34 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
για τι αλλες δικαιολογιες μιλας?μια γυναικα να μην θελει παιδι για να μην χαλασει το σωμα της?για να μην χασει ενα ζευγαρι την ελευθερια του και την ανεμελια του?τι εννοεις?δωσε παραδειγμα.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:το θέμα μιλάει γενικά για δικαιολογίες και όχι μόνο για το οικονομικό ως δικαιολογία..
..και ΄΄δικαιολογίες΄΄ υπάρχουν και προβάλλονται χρόνια τώρα ..πολύ πριν ξεκινήσει η κρίση...



οι περισσότερες που απάντησαν θα ήθελαν να κάνουν κι άλλα παιδιά, αλλά τις εμποδίζει μόνο το οικονομικό. τι να κάνουμε που αυτό είναι το βασικό πρόβλημα; να το αλλάξουμε για να μπορείς να το αντικρούσεις;

γενικά τώρα.
όταν διαβάζω αυτά τα θέματα (γιατί κάθε 2 μέρες υπάρχει ανάλογο θέμα που εμμέσως πλην σαφώς κατηγορεί όσες δεν θέλουν να κάνουν άλλο παιδί - δεν εξετάζω αν θα είναι δεύτερο ή δέκατοπέμπτο,), μου ρχεται να πω στη μάνα μου να μπει και να σας γράψει πως είναι να προσπαθείς να μεγαλώσεις 5 παιδιά με ένα μισθό και βοήθεια από ΠΟΥΘΕΝΑ. ούτε οικονομική, ούτε ηθική, ούτε καν σαν φυσική παρουσία.
δεν θέλω να γίνω μελό και γι αυτό δεν θέλω να αναφέρθώ περισσότερο, αλλα να δείχνουμε λίγο σεβασμό στις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οικογένειες γύρω μας για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους και να μην τις θεωρούμε μικρές λέγοντας οτι το οικονομικό είναι δικαιολογία.

υπάρχει και ένα άλλο ενδεχόμενο όπως είπε και το Αρκουδάκι παραπάνω.
το να μην θέλει να κάνει κάποιος δεύτερο ή τρίτο παιδί γιατί δεν υπάρχει σαν πιθανότητα; γιατί απλά ΔΕΝ θέλει. δεν αρκεί;
να κάνει δηλαδή επειδη έχουμε δημογραφικό πρόβλημα; είναι αυτός λόγος για να κάνεις παιδί;
η γνώμη μου είναι οτι παιδιά κάνουμε επειδή τα θέλουμε και μόνο γι αυτό το λόγο.

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω τωρα εκανα το δευτερο παιδακι ο μεγαλος μου ειναι 6 χρονων και ηθελε πολυ να εχει παρεα ζοριζομαστε τωρα αρκετα οικονομικα εμεινα και εγω ανεργη και δουλευει μονο ο αντρας μου ομως ειμαστε πιο χαρουμενοι απο ποτε που εχουμε αλλο ενα παιδι στην οικογενεια μας αλλα ειναι πιο ζορικα να φανταστειτε οτι ειναι 2 μηνων και εχω δωσει απο την μερα που εμεινα εγκυος μεχρι σημερα κοντα στα 5000ευρω (γεννα γυναικολογος παιδιατρος γιατι ξεκινησαμε και εμβολια μπιμπιλινα και ολα τα συναφη και εχουμε ακομα υγεια να εχει αλλα για αλλο παιδι ουτε λογος τωρα βλεπω ειδησεις και ελλατωσανε τα επιδοματα γεννας και το ετησιο του παιδιων απο τον οαεδ και θα μειωσουν και αλλα καθενας κανει οσα παιδια μπορει απλα εγω διαφωνω με καποιουσ που ακουω που εχουν χρηματα και λενε οτι δεν θελουν να κανουν παιδια για να μην δεσμευτουν

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:το θέμα μιλάει γενικά για δικαιολογίες και όχι μόνο για το οικονομικό ως δικαιολογία..
..και ΄΄δικαιολογίες΄΄ υπάρχουν και προβάλλονται χρόνια τώρα ..πολύ πριν ξεκινήσει η κρίση...


συγγνώμη αλλά είναι υποχρέωσή μας να κάνουμε παιδιά και φέρνουμε διακαιλογίες για να μην κάνουμε?μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει στο όλο θέμα. κανείς δεν έχει υποχρέωση να κάνει παιδί. αν θέλει κάνει αν όχι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του.και ναι μια γυναίκα μπορεί να μη θέλιε να χαλάσει και το σώμα της, ή να μη θέλει να καταπιεστεί, θα την κρίνω εγώ επειδή εμένα μ' αρέσουν τα παιδιά?ή έχει υποχρέωση να κάνει?θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε!

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
απλα εγω διαφωνω με καποιουσ που ακουω που εχουν χρηματα και λενε οτι δεν θελουν να κανουν παιδια για να μην δεσμευτουν[/quote]

συγγνώμη αλλά όποιος έχει λεφτά πρέπει και να κάνει παιδιά?δε θέλει να δεσμευτεί και καλά κάνει.για μένα είναι χαρά για αυτόν δέσμευση.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:το θέμα μιλάει γενικά για δικαιολογίες και όχι μόνο για το οικονομικό ως δικαιολογία..
..και ΄΄δικαιολογίες΄΄ υπάρχουν και προβάλλονται χρόνια τώρα ..πολύ πριν ξεκινήσει η κρίση...


συγγνώμη αλλά είναι υποχρέωσή μας να κάνουμε παιδιά και φέρνουμε διακαιλογίες για να μην κάνουμε?μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει στο όλο θέμα. κανείς δεν έχει υποχρέωση να κάνει παιδί. αν θέλει κάνει αν όχι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του.και ναι μια γυναίκα μπορεί να μη θέλιε να χαλάσει και το σώμα της, ή να μη θέλει να καταπιεστεί, θα την κρίνω εγώ επειδή εμένα μ' αρέσουν τα παιδιά?ή έχει υποχρέωση να κάνει?θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε!


Respect Respect Respect
εξάλλου δεν είναι όλοι οι άνθρωποι φτιαγμένοι για να γίνουν γονείς

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οποιος γουσταρει και οποιος μπορει και εννοω λεγοντας μπορει και οικονομικα και απο θεμα υγειας ψυχολογιας κλπ κανει παιδια.οποιος παλι για τους παραπανω λογους δε μπορει δεν κανει .τοσο απλα ειναι τα πραγματα.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:το θέμα μιλάει γενικά για δικαιολογίες και όχι μόνο για το οικονομικό ως δικαιολογία..
..και ΄΄δικαιολογίες΄΄ υπάρχουν και προβάλλονται χρόνια τώρα ..πολύ πριν ξεκινήσει η κρίση...


μηπως για το καλο της κουβεντας να μας εξηγουσες ακριβως τι εννοεις 'δικαιολογίες' - να μας τις απαριθμησεις αν ειναι ευκολο- να θεσουμε την κουβεντα σε συγκεκριμενη βαση. Smile

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:το θέμα μιλάει γενικά για δικαιολογίες και όχι μόνο για το οικονομικό ως δικαιολογία..
..και ΄΄δικαιολογίες΄΄ υπάρχουν και προβάλλονται χρόνια τώρα ..πολύ πριν ξεκινήσει η κρίση...

Αυτο ειναι το κακο μπουμπουκιτσα. Το οτι για σενα δεν υπάρχει κανενας λογος σοβαρος αρκετα, για τον οποίο μια γυναικα μπορει να μη θελει να κάνει παιδι. Ή να δωσει αδελφια στο παιδι της.
Για μια ειναι το οικονομικο. Για μια άλλη ειναι θεμα υγειας. Για μια άλλη το οτι θεωρει οτι δεν ειναι πλασμενη για μάνα. Τελικα, ποιο από όλα ειναι πραγματικη αιτια και ποιο δικαιολογια κατα τη γνωμη σου?
Μπραβο σου που εχεις κανει τρια παιδια, μπραβο σου που σκεφτεσαι και για περισσοτερα, εισαι ηρωιδα τη σημερον ημερα. Ειναι τεραστια αγενεια όμως εκ μερους σου να βαζεις σε εισαγωγικα το οποιοδηποτε προβλημα έχει μια οικογενεια, και το οποιο ειναι κατι το σοβαρο για αυτην, προβαλλοντας το ως δικαιολογια. Το μειωνεις ετσι, κι εννοειται πως δεν φαινεται να συμπασχεις καθολου. Αν για σενα τιποτα δεν ειναι προβλημα, συγχαρητηρια που εχεις βρει τον σωστο τροπο να λυνεις τα παντα.
Αλλά αν δεν μπορεις να λυσεις δια παντος καποιο προβλημα που εχει μια οικογενεια, σταματα να το μηδενιζεις. Το πρωτο βημα για τη λυση ενος προβληματος ειναι η παραδοχη του οτι υπαρχει το προβλημα. Μην προσπαθεις να μας πεισεις οτι δεν υπάρχει διοτι μας πας ενα βημα πιο πισω ετσι.

τα θεματα υγειας ειναι σοβαρα θεματα...και φυσικα δεν μπορεις να κανεις παιδια αμα δεν εισαι υγειης...
και το οικονομικο ειναι ...δεν ειπα εγώ όχι...

αλλά αλλο να ονομαζουμε οικονομικο προβλημα το δεν εχω να φαω..που ειναι σοβαρο!...και άλλο δεν εχω να παω το παιδι γυμναστηριο. κολυμβητήριο, μπαλέτο...αυτο δεν δέχομαι...αυτο θεωρω δικαιολογία..γιατι στο κάτω κατω αν θεωρείς το κολύμπι τοσο απαραίτητο εχουν πια και οι δήμοι ...περνεις το παιδί και το πας στην θάλασσα το καλοκαίρι κλπ..

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοιτα εγω μιλαω για περιπτωση που εχω δει και δεν λεω λογια του αερα οταν καποιος σου λεει οτι σιγα μην κανω παιδια και εχω υποχρεωσεις και μου το λεει με στυλ οτι καποιος ειναι και οτι αυτο ειναι το σωστο κα ειναι ισχυρογνωμων και βεβαια θα με πειραξει οπως ειπα και παραπανω καθενας κανει οτι θελει και δεν ειναι κανενος υποχρεωση

870,8 παιδιά ο μέσος όρος γεννητικότητας!! αφήστε τις δικαιολογίες και κάντε παιδιά!!! - Σελίδα 4 Empty ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ! Δευ Μαρ 12, 2012 3:34 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μα και αυτα που ανεφερες ειναι στην ποιοτητα ζωης που λεμε ολες μας οτι θελουμε να προσφερουμε στο παιδι μας.δλ αν εχει κλιση το παιδι μου στο μπαλετο η στο κολυμπι δεν θα το στειλω??ετσι οπως τα λες,να μην αγοραζουμε πολλα ρουχα στο παιδι μας αφου μπορει να εχει 2 ρουχα πλυνε βαλε!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:τα θεματα υγειας ειναι σοβαρα θεματα...και φυσικα δεν μπορεις να κανεις παιδια αμα δεν εισαι υγειης...
και το οικονομικο ειναι ...δεν ειπα εγώ όχι...

αλλά αλλο να ονομαζουμε οικονομικο προβλημα το δεν εχω να φαω..που ειναι σοβαρο!...και άλλο δεν εχω να παω το παιδι γυμναστηριο. κολυμβητήριο, μπαλέτο...αυτο δεν δέχομαι...αυτο θεωρω δικαιολογία..γιατι στο κάτω κατω αν θεωρείς το κολύμπι τοσο απαραίτητο εχουν πια και οι δήμοι ...περνεις το παιδί και το πας στην θάλασσα το καλοκαίρι κλπ..
Εσυ πιστευεις οτι εδω μαλωνουμε για το παντεσπανι μας δηλαδη??? Οτι δεν εχω λεφτα να παρω στο παιδι το 8ο ζευγαρι Ugg και το 57ο Burberry πουκαμισο?
Στην τελικη, ο καθενας θετει τις δικες του προτεραιοτητες για τα παιδια του. Για μενα ειναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ θεμα το να μην μπορω να το στειλω να μαθει μια ξενη γλωσσα. Ή το να θελει να μαθει ενα μουσικο οργανο και να μην μπορω να το στειλω.
Όσο για το τι υπαρχει στους δημους, ξανασκεψου το. Τα περισσοτερα δημοτικα προγραμματα δεν εχουν πλέον χρηματοδοτηση και απλα σταματουν να υπάρχουν. Εδω σταματουν οι παιδικοι σταθμοι, τι λεμε τωρα.
Και, ελεος ρε μπουμπουκιτσα, θα μας πεις εσυ τι να θεωρουμε απαραιτητο στο παιδι μας και τι οχι?? Και πού μπορουμε να το πάμε, μπαλετο, κολυμβητηριο, καρατε? Γιατι μπορω κι εγω να γινω επικριτικη όπως εσυ. Μην κοιτας που εχω τη στοιχειωδη ευγενεια να μην το κανω.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:

συγγνώμη αλλά είναι υποχρέωσή μας να κάνουμε παιδιά και φέρνουμε διακαιλογίες για να μην κάνουμε?μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει στο όλο θέμα. κανείς δεν έχει υποχρέωση να κάνει παιδί. αν θέλει κάνει αν όχι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του.και ναι μια γυναίκα μπορεί να μη θέλιε να χαλάσει και το σώμα της, ή να μη θέλει να καταπιεστεί, θα την κρίνω εγώ επειδή εμένα μ' αρέσουν τα παιδιά?ή έχει υποχρέωση να κάνει?θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε!

σαφως και ειναι δικαιωμα σου να μην θελεις παιδια..
δικαιωμα σου ειναι ακομη και να θελεις να πηδηξεις απο το μπαλκονι που λεει ο λογος..
δικαιωμα σου ειναι αμα θελεις να με βρισεις...

ολα δικαιωμα σου ειναι!!!

στην εποχή μας έχουμε όλο δικαωματα και καθόλου υποχρεωσεις...!!
για αυτο φτασαμε τωρα εδω!!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μα η καθε οικογενεια εχει τις δικες της προτεραιότητες και σαυτο δεν μπορει να ερθει κανεις και να τον κρίνει ως λαθος- οσο και αν διαφωνει.
δεν κουβαλαμε ολοι τα ιδια μυαλα. και δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να εχουμε ολοι πανομοιότυπες αρχες μεσα σε μια οικογενεια- δεν ειναι δυνατον να συμφωνουμε σε θεματα αρχων ανατροφης και προτεραιοτητων- πως να το κανουμε- ο καθε ενας κρινει για τον εαυτο του τι θεωρει απαραιτητο για το παιδι του..και για τον ιδιο του τον εαυτο.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
arkoudaki έγραψε:

συγγνώμη αλλά είναι υποχρέωσή μας να κάνουμε παιδιά και φέρνουμε διακαιλογίες για να μην κάνουμε?μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει στο όλο θέμα. κανείς δεν έχει υποχρέωση να κάνει παιδί. αν θέλει κάνει αν όχι ΔΙΚΑΙΩΜΑ του.και ναι μια γυναίκα μπορεί να μη θέλιε να χαλάσει και το σώμα της, ή να μη θέλει να καταπιεστεί, θα την κρίνω εγώ επειδή εμένα μ' αρέσουν τα παιδιά?ή έχει υποχρέωση να κάνει?θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε!

σαφως και ειναι δικαιωμα σου να μην θελεις παιδια..
δικαιωμα σου ειναι ακομη και να θελεις να πηδηξεις απο το μπαλκονι που λεει ο λογος..
δικαιωμα σου ειναι αμα θελεις να με βρισεις...

ολα δικαιωμα σου ειναι!!!

στην εποχή μας έχουμε όλο δικαωματα και καθόλου υποχρεωσεις...!!
για αυτο φτασαμε τωρα εδω!!

υποχρεωση μας ειναι να κανουμε ολοι σονι και ντε πολλα παιδιά δηλαδη? Shocked

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:...στην εποχή μας έχουμε όλο δικαωματα και καθόλου υποχρεωσεις...!!
για αυτο φτασαμε τωρα εδω!!

ΟΡΙΣΤΕ????????????????????????
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:τα θεματα υγειας ειναι σοβαρα θεματα...και φυσικα δεν μπορεις να κανεις παιδια αμα δεν εισαι υγειης...
και το οικονομικο ειναι ...δεν ειπα εγώ όχι...

αλλά αλλο να ονομαζουμε οικονομικο προβλημα το δεν εχω να φαω..που ειναι σοβαρο!...και άλλο δεν εχω να παω το παιδι γυμναστηριο. κολυμβητήριο, μπαλέτο...αυτο δεν δέχομαι...αυτο θεωρω δικαιολογία..γιατι στο κάτω κατω αν θεωρείς το κολύμπι τοσο απαραίτητο εχουν πια και οι δήμοι ...περνεις το παιδί και το πας στην θάλασσα το καλοκαίρι κλπ..
Εσυ πιστευεις οτι εδω μαλωνουμε για το παντεσπανι μας δηλαδη??? Οτι δεν εχω λεφτα να παρω στο παιδι το 8ο ζευγαρι Ugg και το 57ο Burberry πουκαμισο?
Στην τελικη, ο καθενας θετει τις δικες του προτεραιοτητες για τα παιδια του. Για μενα ειναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ θεμα το να μην μπορω να το στειλω να μαθει μια ξενη γλωσσα. Ή το να θελει να μαθει ενα μουσικο οργανο και να μην μπορω να το στειλω.
Όσο για το τι υπαρχει στους δημους, ξανασκεψου το. Τα περισσοτερα δημοτικα προγραμματα δεν εχουν πλέον χρηματοδοτηση και απλα σταματουν να υπάρχουν. Εδω σταματουν οι παιδικοι σταθμοι, τι λεμε τωρα.
Και, ελεος ρε μπουμπουκιτσα, θα μας πεις εσυ τι να θεωρουμε απαραιτητο στο παιδι μας και τι οχι?? Και πού μπορουμε να το πάμε, μπαλετο, κολυμβητηριο, καρατε? Γιατι μπορω κι εγω να γινω επικριτικη όπως εσυ. Μην κοιτας που εχω τη στοιχειωδη ευγενεια να μην το κανω.

απάντησα απλά στο τι εγώ θεωρω δικαιολογία...δεν έκρινα κανέναν..αντιθετα με εχουν κρινει οι περισσοτερες ...
ουτε συνεχισα τις ειρωνιες που πηγε καποια να ξεκινησει για το Θεο και την χολη κλπ...

προσπαθω να μιλησω ηρεμα...αλλα καποιοι τα παιρνουν ολα πρωσωπικα..

επισης ξεκαθαρισα πως οταν εγραψα τον τιτλο τον απευθυνα και σε εμενα ..δεν ειπα πουθενα οτι α ειμαι εγω η καλη που εχω 3 παιδια κλπ...αντιθετα τονισα οτι τα εκανα και εγω πριν την κριση...

και τωρα και εγω λεω πως να κανω αλλο που μετακομοιζω καθε 3 και λιγο..που δεν εχω καμια βοηθεια απο πουθενα..που..που...

αλλα απο μια δυο που απαντανε καπως παιρνει αλλη ροη ενα θεμα που θα μπορουσαμε να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας και τους ενδοιασμους μας και ισως να βρισκαμε καποια λυση..

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:...στην εποχή μας έχουμε όλο δικαωματα και καθόλου υποχρεωσεις...!!
για αυτο φτασαμε τωρα εδω!!

ΟΡΙΣΤΕ????????????????????????
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

απάντησα στο αρκουδακι με το υφος που με ρωτησε νενα...
εχοντας το δικαιωμα μας με κεφαλαία..
και ειπα ναι ολα δικαιωμα του καθενος ειναι..
εσυ τωρα απομόνωσες την επεξήγηση...

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:τα θεματα υγειας ειναι σοβαρα θεματα...και φυσικα δεν μπορεις να κανεις παιδια αμα δεν εισαι υγειης...
και το οικονομικο ειναι ...δεν ειπα εγώ όχι...

αλλά αλλο να ονομαζουμε οικονομικο προβλημα το δεν εχω να φαω..που ειναι σοβαρο!...και άλλο δεν εχω να παω το παιδι γυμναστηριο. κολυμβητήριο, μπαλέτο...αυτο δεν δέχομαι...αυτο θεωρω δικαιολογία..γιατι στο κάτω κατω αν θεωρείς το κολύμπι τοσο απαραίτητο εχουν πια και οι δήμοι ...περνεις το παιδί και το πας στην θάλασσα το καλοκαίρι κλπ..
Εσυ πιστευεις οτι εδω μαλωνουμε για το παντεσπανι μας δηλαδη??? Οτι δεν εχω λεφτα να παρω στο παιδι το 8ο ζευγαρι Ugg και το 57ο Burberry πουκαμισο?
Στην τελικη, ο καθενας θετει τις δικες του προτεραιοτητες για τα παιδια του. Για μενα ειναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ θεμα το να μην μπορω να το στειλω να μαθει μια ξενη γλωσσα. Ή το να θελει να μαθει ενα μουσικο οργανο και να μην μπορω να το στειλω.
Όσο για το τι υπαρχει στους δημους, ξανασκεψου το. Τα περισσοτερα δημοτικα προγραμματα δεν εχουν πλέον χρηματοδοτηση και απλα σταματουν να υπάρχουν. Εδω σταματουν οι παιδικοι σταθμοι, τι λεμε τωρα.
Και, ελεος ρε μπουμπουκιτσα, θα μας πεις εσυ τι να θεωρουμε απαραιτητο στο παιδι μας και τι οχι?? Και πού μπορουμε να το πάμε, μπαλετο, κολυμβητηριο, καρατε? Γιατι μπορω κι εγω να γινω επικριτικη όπως εσυ. Μην κοιτας που εχω τη στοιχειωδη ευγενεια να μην το κανω.

απάντησα απλά στο τι εγώ θεωρω δικαιολογία...δεν έκρινα κανέναν..αντιθετα με εχουν κρινει οι περισσοτερες ...
ουτε συνεχισα τις ειρωνιες που πηγε καποια να ξεκινησει για το Θεο και την χολη κλπ...

προσπαθω να μιλησω ηρεμα...αλλα καποιοι τα παιρνουν ολα πρωσωπικα..

επισης ξεκαθαρισα πως οταν εγραψα τον τιτλο τον απευθυνα και σε εμενα ..δεν ειπα πουθενα οτι α ειμαι εγω η καλη που εχω 3 παιδια κλπ...αντιθετα τονισα οτι τα εκανα και εγω πριν την κριση...

και τωρα και εγω λεω πως να κανω αλλο που μετακομοιζω καθε 3 και λιγο..που δεν εχω καμια βοηθεια απο πουθενα..που..που...

αλλα απο μια δυο που απαντανε καπως παιρνει αλλη ροη ενα θεμα που θα μπορουσαμε να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας και τους ενδοιασμους μας και ισως να βρισκαμε καποια λυση..

μα δεν θελεις να ανταλλαξουμε αποψεις, θελεις να μας πεισεις με τον τροπο σου οτι ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε παιδια και απλα βρισκουμε δικαιολογιες τοση ωρα!
και ναι ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:τα θεματα υγειας ειναι σοβαρα θεματα...και φυσικα δεν μπορεις να κανεις παιδια αμα δεν εισαι υγειης...
και το οικονομικο ειναι ...δεν ειπα εγώ όχι...

αλλά αλλο να ονομαζουμε οικονομικο προβλημα το δεν εχω να φαω..που ειναι σοβαρο!...και άλλο δεν εχω να παω το παιδι γυμναστηριο. κολυμβητήριο, μπαλέτο...αυτο δεν δέχομαι...αυτο θεωρω δικαιολογία..γιατι στο κάτω κατω αν θεωρείς το κολύμπι τοσο απαραίτητο εχουν πια και οι δήμοι ...περνεις το παιδί και το πας στην θάλασσα το καλοκαίρι κλπ..
Εσυ πιστευεις οτι εδω μαλωνουμε για το παντεσπανι μας δηλαδη??? Οτι δεν εχω λεφτα να παρω στο παιδι το 8ο ζευγαρι Ugg και το 57ο Burberry πουκαμισο?
Στην τελικη, ο καθενας θετει τις δικες του προτεραιοτητες για τα παιδια του. Για μενα ειναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ θεμα το να μην μπορω να το στειλω να μαθει μια ξενη γλωσσα. Ή το να θελει να μαθει ενα μουσικο οργανο και να μην μπορω να το στειλω.
Όσο για το τι υπαρχει στους δημους, ξανασκεψου το. Τα περισσοτερα δημοτικα προγραμματα δεν εχουν πλέον χρηματοδοτηση και απλα σταματουν να υπάρχουν. Εδω σταματουν οι παιδικοι σταθμοι, τι λεμε τωρα.
Και, ελεος ρε μπουμπουκιτσα, θα μας πεις εσυ τι να θεωρουμε απαραιτητο στο παιδι μας και τι οχι?? Και πού μπορουμε να το πάμε, μπαλετο, κολυμβητηριο, καρατε? Γιατι μπορω κι εγω να γινω επικριτικη όπως εσυ. Μην κοιτας που εχω τη στοιχειωδη ευγενεια να μην το κανω.

απάντησα απλά στο τι εγώ θεωρω δικαιολογία...δεν έκρινα κανέναν..αντιθετα με εχουν κρινει οι περισσοτερες ...
ουτε συνεχισα τις ειρωνιες που πηγε καποια να ξεκινησει για το Θεο και την χολη κλπ...

προσπαθω να μιλησω ηρεμα...αλλα καποιοι τα παιρνουν ολα πρωσωπικα..

επισης ξεκαθαρισα πως οταν εγραψα τον τιτλο τον απευθυνα και σε εμενα ..δεν ειπα πουθενα οτι α ειμαι εγω η καλη που εχω 3 παιδια κλπ...αντιθετα τονισα οτι τα εκανα και εγω πριν την κριση...

και τωρα και εγω λεω πως να κανω αλλο που μετακομοιζω καθε 3 και λιγο..που δεν εχω καμια βοηθεια απο πουθενα..που..που...

αλλα απο μια δυο που απαντανε καπως παιρνει αλλη ροη ενα θεμα που θα μπορουσαμε να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας και τους ενδοιασμους μας και ισως να βρισκαμε καποια λυση..


δεν ειρωνεύτηκα καθόλου. το πιστεύω αυτο που είπα. υπάρχουν ένα σωρό άνθρωποι που νομίζουν οτι είναι καλοί χριστιανοί επειδή πηγαίνουν κάθε Κυριακή στην εκκλησία αλλά ξεχνούν το σημαντικότερο. αγαπάτε αλλήλους. πολύ απλά

Αφού έχεις αποφασίσει να κάνεις και άλλα παιδιά καλά κάνεις. Καμία δεν σε έκρινε γι αυτό και όλες οσυ δίνουμε συγχαρητήρια που το κάνεις. Μεγάλωσα σε πολύτεκνη οικογένεια και από τα καλύτερα που έχω στη ζωή μου είναι τα αδέλφια μου. Ομως αυτό δεν σημαίνει οτι οποιος δεν θέλει να κανει πολλά παιδιά ή ακόμα και κανένα αξίζει να τον κρίνουμε αρνητικά.
Ξέρω πως δεν θα μου απαντήσεις γιατί με αγνοείς σε όλα τα θέματα - αυτό είναι δικαιωμά σου, αλλά το να κρίνεις τις επιλογές μου ή άλλων δεν είναι δικαιωμά σου.
Κρίνεις αρνητικά τις επιλογές των αλλων μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσεις τις δικές σου. είναι σωστό αυτό;

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
andith έγραψε:

μα δεν θελεις να ανταλλαξουμε αποψεις, θελεις να μας πεισεις με τον τροπο σου οτι ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε παιδια και απλα βρισκουμε δικαιολογιες τοση ωρα!
και ναι ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ!


πες τα χρυσόστομη!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παλι τα ιδια! σε καθε θεμα που ανοιγεις λες οτι ειναι 2-3 που σου χαλανε το θεμα εγω ομως δεν βλεπω 2-3 βλεπω παραπανω γιατι η καθεμια τραβαει το δικο της λουκι στο σπιτι της κι εσυ μας λες πως ειμαστε υποχρεωμενες να κανουμε παιδια.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σας ξαναβαζω αυτο που εγραψα παραπανω γιατι μαλλον δεν το διαβασατε και συνεχιζει η κουβεντα σε αλλο τονο..

λοιπον ειχα ηραψει οτι...:


επισης ξεκαθαρισα πως οταν εγραψα τον τιτλο τον απευθυνα και σε εμενα ..δεν ειπα πουθενα οτι α ειμαι εγω η καλη που εχω 3 παιδια κλπ...αντιθετα τονισα οτι τα εκανα και εγω πριν την κριση...

και τωρα και εγω λεω πως να κανω αλλο που μετακομοιζω καθε 3 και λιγο..που δεν εχω καμια βοηθεια απο πουθενα..που..που...

αλλα απο μια δυο που απαντανε καπως παιρνει αλλη ροη ενα θεμα που θα μπορουσαμε να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας και τους ενδοιασμους μας και ισως να βρισκαμε καποια λυση..



υ.γ. florentiab δεν σε εχω αγνοησει εσκεμμενα σε κανενα θεμα...δεν ξερω γιατι το λες αυτο...τωρα αν κατι παει παλι στο θρησκευτικο και ξερω πως αν απαντησω θα αρχισει πολεμος(οχι απο εσενα αλλα και απο αλλους)..ε εκει δεν απαντω..αυτο ειναι ολο..για να ειμαστε ηρεμοι

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλε και εγω αορατη νιώθω!!!!χαχαχα
μπουμπουκίτσα με αγνοεις κοπέλα μου δεν πειραζει- εγω θα γραφω στα υπέροχα θεματα για το δημογραφικο/ηθικοπλαστικο πρόβλημα που αντιμετωπιζει η χωρα μας που ανοιγεις συχνα πυκνα! Very Happy

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις