Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
66 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 66 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν ξερω ρε κοριτσια ακομη τι θα γινει αλλα θα χαρω πολυ η μανα μου να μου δειξει πως θα μεγαλωσει το παιδι γιατι το βλεπω εαν το μεγαλωσω εγω να γινετε κουκουρουκου το ερμο με εμας που εχει για γονεις ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ.....ΕΝΑ Μ Ε Γ Α Λ Ο ΘΕΜΑ - Σελίδα 3 215994 ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ.....ΕΝΑ Μ Ε Γ Α Λ Ο ΘΕΜΑ - Σελίδα 3 215994 ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ.....ΕΝΑ Μ Ε Γ Α Λ Ο ΘΕΜΑ - Σελίδα 3 215994

http://www.gatospito.com

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλέ και εμένα ο δικός μου τις λατρεύει και τις γιαγιάδες και τους παππούδες του, αλλά καμιά φορά τρελαίνεσαι με κάποια πράγματα! π.χ. ο πεθερός μου μεγάλος άνθρωπος ήρθε μια μέρα, πριν 3 μήνες στο νοσοκομείο όπου είχα το μικρό με πυρετό και διάρροια, γαστρεντερίτιδα όπως αποδείχθηκε μετά, και τι νομίζεται ότι του έφερε? σοκολάτα!!!!!!!
εντάξει δεν του είπα τίποτα γιατί ο κακομοίρης από την άγνοιά του το έκανε, απλά την πήρα και την έκρυψα αλλά φαντάζεστε να την έβλεπε το παιδί τι θα γινόταν!
α και με αυτά τα γλιφιτζούρια που το φωνάζω ότι δεν θέλω να τρώει και τσουπ όλο και θα τον δω να του έχουν πάρει κανένα!
και το άλλο, που λέω μην του δίνετε σκατολοίδια γιατί δεν τρώει το φαγητό του και κακομαθαίνει! ε τίποτα εκεί να του πάρει η πεθερά μου! να τα έχει στο ντουλάπι για να έχει το παιδί να φάει όποτε πάμε εκεί!

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εντάξει, ορισμένες συμπεριφορές είναι ανομολόγητες!!!

Κι εγώ μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί τα πεθερικά μου τηρούν με θρησκευτική ευλάβεια όσα τους πω για το μωρό!

Από τη μαμά μου δεν περίμενα κάτι διαφορετικό για τη διατροφή της Μαρίας μου (είναι της πολύ υγιεινής διατροφής).
Όχι σκατολοΐδια, όχι γαριδάκια, σοκολάτες και τα σχετικά. Από καμιά kinder πλακίτσα της δίνει και αυτό γιατί δε λέω εγώ όχι!

Αν νομίζουν οι παππούδες ότι με τα χαζά που τους αγοράζουν θα κερδίσουν την αγάπη των παιδιών.. Έχουν δίκιο! Razz

Αλλά δεν πρέπει να ενεργούν έτσι, να πηγαίνουν κόντρα στις επιθυμίες των γονιών!

manoula29


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
maria-eva έγραψε:κοριτσακια να μαζευτουμε ολες να γραψουμε για τον πονο μας.....γιατι ανακατευονται τοσο πολυ στις ζωες μας.......πειραζει που δεν αφηνω ποτε το μωρο μου μαζι τους?πειραζει που θελω τον αποκλειστικο ελεγχο του παιδιου μου?γιατι κανουν ονειρα με το δικο μου παιδι αλλος θελει να το κανει μπανιο αλλος να το ταιζει αλλος να το κανει βολτες με το καροτσι...ελεος...ευτυχως αυτα γινονται περιπου μια φορα τον μηνα οπου και ανεβαινουμε στο χωριο...αλλα το πρηξιμο συνεχιζεται απο το τηλεφωνο...εφαγε το παιδι εκλαψε το παιδι τι φοραει το παιδι...αχ.......τα νευρα μου
ΑΧ ΣΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΕΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΜΑΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΩ?????ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ!!!!ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕ ΔΙΝΩ!!!!ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ Ο ΓΙΟΚΑΣ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΓΙΟ.ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΕΤΣΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ!!!! Crying or Very sad

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ολα θελουν ενα μετρο !!!!! υπαρχουν και οι φυσιολογικες καταστασεις αλλα υπαρχουν και οι ακραιες!!!!! εμενα η πεθερα μου ειναι πολυ καλος ανθρωπος οταν ομως γεννησα (μενει απο κατω) ερχοτανε και εκανε καποια πραγματα που δεν μπορουσα! π.χ εκλαιγε η μικρη και την επαιρνε να την "ξεμετρησει" την εβαζε κατω μπρουμυτα και της τραβαγε χερια ποδια!! και πολλα αλλα ! καντο ετσι οχι αυτο μη εκεινο!!! δεν αντεξα για πολυ της το ειπα !!!!! δεν τσαντιστικε το δεχτηκε ! μετα τον πρωτο χρονο πηγα για δουλεια!!!! χωρις υπερβολες το παιδι μου ηταν ΑΛΛΟ! σταματησα απο τη δουλεια και εμεινα μαζι της!!! συμφωνω ειναι γιαγιαδες και ειναι φυσιολογικο! και με εχει βοηθησει και πολυ μην ειμαι αχαριστη αλλα οσον αφορα το παιδι μου και τις συνηθειες του ΕΓΩ θα τις καθορισω και εγω θα κρινω ποιο ειναι το σωστο!!!

maria-eva

maria-eva
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αχ κοριτσια με αυτα που λετε παω να τους δω και αυτους με αλλο ματι προσπαθω να καταλαβω αν ειμαι εγω που θυμωνω με το παραμικρο η οντως προσπαθουν συνεχεια να κανουν κουμαντο στην ζωη μας ..αλλα αυριο που θα ερθουν επισκεψη ολη μερα απο το πρωι μεχρι το βραδυ σιγουρα θα μου γυρισει το ματι... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

adda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
τα παιδια μου ειναι τυχερα γιατι εχουν και τους 4 αλλα και 2 προγιαγιαδες.
ειδικα οταν γεννησα την μικρη που δεν ηξερα και πολλα απο μωρα η βοηθεια τους ηταν πολυτιμη, δεν λεω οτι καποιες φορες δεν με πειραζαν ορισμενα πραγματα που γινοντουσαν αλλα τα εγγονια τους ειναι και θελουν σιγουρα το καλο τους.
Ξερω οτι κανουν ονειρα για οταν μεγαλωσουν τα παιδια αλλα ξερουν οτι τον τελικο λογο τον εχουμε οι γονεις.
Τρελενομαι να τους βλεπω να γινοντε και αυτοι παιδια μαζι με τα παιδια μου και να παιζουν με τις ωρες.

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Νομίζω ότι είναι θέμα χαρακτήρα των παππούδων. Ακούω από άλλους διάφορα θετικά και αναρωτιέμαι αν εγώ είμαι η περίεργη. Τελικά, όχι, δεν είμαι εγώ η περίεργη. Μπορεί να έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά οι άνθρωποι κάτω από ορισμένες ταμπέλες (π.χ. του παππού, της πεθεράς κλπ.) αλλά ο χαρακτήρας τους υπερισχύει πάντα. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι οι άνθρωποι όσο μεγαλώνουν τόσο πιο "δύσκολοι" γίνονται, και σπάνιες είναι οι περιπτώσεις όσων μαλακώνουν με το πέρασμα του χρόνου... Σας μιλάει μια "καμενη"!!

manoula29


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
maria-eva έγραψε:αχ κοριτσια με αυτα που λετε παω να τους δω και αυτους με αλλο ματι προσπαθω να καταλαβω αν ειμαι εγω που θυμωνω με το παραμικρο η οντως προσπαθουν συνεχεια να κανουν κουμαντο στην ζωη μας ..αλλα αυριο που θα ερθουν επισκεψη ολη μερα απο το πρωι μεχρι το βραδυ σιγουρα θα μου γυρισει το ματι... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΚΟΥΦΗ ΚΑΙ ΤΗ ΜΟΥΓΚΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΝΩΔΙΝΑ!!!

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια να σας πω την αληθεια επειδη ανεκαθεν ειχα πολλα προβληματα με την πεθερα μου αλλα και με τον πατερα μου ηταν οτι επρεπε εκεινη την ωρα να τους λεω τι με ενοχλει . Στο κατω κατω λογω στο πως θα μεγαλωσω τα παιδια εχω μονο εγω και ο αντρας μου . Τους ειπα οτι μονο αν ζητησω την γνωμη τους να μου την πουν αλλα και παλι δεν ειμαι υποχρεωμενη να την ακολουθησω . Μεχρι στιγμης εχει αποτελεσματα.

maria-eva

maria-eva
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μωρε αυτο φταιει αν δεν μιλας σε καβαλανε....εμενα επιβαλεται στα παντα θα πει την γνωμη της αλλα τρελενεται κιολας αν δεν την ακολουθησω...μοτο της "αυτες οι σημερινες νυφες μονο οτι τους πει ο γιατρος κανουν" οχι θα καθομαι να ακουω εσενα που μεγαλωσες τα παιδια σου πριν 30 χρονια... θυμωνει κατευθειαν και με εχει κανει να μην μπορω να της πω τιποτα.μια φορα ειχαμε συζητηση, στο αστειο ξεκινησε στο ποσο κακία εχει, για καθε γνωστο που θα μιλησουμε εναν καλο λογο δεν θα πει..και εξελιχθηκε σε μεγαλο καυγα, ειδικα με τον γιο της και με ρωτουσε συνεχεια "εσυ τι πιστευεις ειμαι κακια"τι να της πω..ακομη το λεει οτι ο γιος την εβγαλε στριτζο..κανενας στην οικογενεια δεν τολμαει να της φερει αντιρηση ανοιγει ενα στομα ο θεος να σε φυλαει...απλως εγω βρηκα την πατεντα να ακουω αλλα χωρις να μιλαω κανω οτι θελω

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλα και εμενα οι δικια μου πεθερα ελεγε συνεχεια : οι γιατροι δεν ξερουν τιποτα μονο εγω ξερω. Δηλαδη εμεις οι παλιες πως μεγαλωσαμε μια χαρα τα παιδια μας χωρις να τρεχουμε 3 την ωρα στους γιατρους;
Τι να της πεις τωρα; αντε πιασε το αυγο και κουρευτο.
Δεν βγαζεις ακρη με τιποτα ομως. Ολες την ιδια λογικη εχουν

manoula29


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
faye έγραψε:κοριτσια να σας πω την αληθεια επειδη ανεκαθεν ειχα πολλα προβληματα με την πεθερα μου αλλα και με τον πατερα μου ηταν οτι επρεπε εκεινη την ωρα να τους λεω τι με ενοχλει . Στο κατω κατω λογω στο πως θα μεγαλωσω τα παιδια εχω μονο εγω και ο αντρας μου . Τους ειπα οτι μονο αν ζητησω την γνωμη τους να μου την πουν αλλα και παλι δεν ειμαι υποχρεωμενη να την ακολουθησω . Μεχρι στιγμης εχει αποτελεσματα.
ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΤΕΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΛΕΩ ΑΜΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ. Wink

xara

xara
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Eγω δεν εχω κανενα προβλημα,ισως κ αν υπηρχε κανω τα στραβα ματια γιατι
1.μου το κραταει η μανουλα μου μεχρι τις 4 καθε μερα(που εδω για μενα ισχυει το εφοσον της το αφηνω, δεν εχω λογο, ας το εστελνα σε παιδικο)
2.οταν ειναι αρρωστα με βοηθαει παλι η μανουλα μου, γιατι δυστυχως καποιες φορες δεν μπορω να λειψω απο την δουλεια
3.βλεπω στο προσωπο τους την χαρα..Οπως κ να εχει ενα παιδι κανει ευτυχισμενους πολλους ανθρωπους.Ε δεν θελω να τους το χαλασω με τιποτα...
Να ναι καλα οι ανθρωποι να τα δουν να μεγαλωνουν!!!

Σας ειπα, κ οι γονεις μου κ τα πεθερικα ειναι διακριτικοι ανθρωποι..αλλωστε ειναι οι ΓΟΝΕΙΣ μας!!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ifigeneia έγραψε:
Αν νομίζουν οι παππούδες ότι με τα χαζά που τους αγοράζουν θα κερδίσουν την αγάπη των παιδιών.. Έχουν δίκιο! Razz

Αλλά δεν πρέπει να ενεργούν έτσι, να πηγαίνουν κόντρα στις επιθυμίες των γονιών!

Κι εμένα ο παππούς μου πάντα είχε μία σοκολάτα για μας!

Αλλά κορίτσια, καλά κάνουν και τα δίνουν, άσχετα με ποιος είναι ο "απώτερος" σκοπός τους.
Για σκεφτείτε να μείνει κανένα είδους "απωθημένο" στο παιδί?
Αν βλέπει κι τα άλλα παιδάκια να τα τρώνε? Η ζήλεια είναι ύπουλη...
Μπορεί αργότερα να τα τρώνε ΚΡΥΦΑ με το χαρτζιλίκι τους!
Το παιδί πρέπει να έχει και να τρώει ΑΠΟ ΟΛΑ.
Απλά θα πρέπει να καταλαβαίνει και πότε είναι η κατάλληλη ώρα (πχ όχι πριν το φαγητό κτλ).

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tziz έγραψε:Κι εμένα ο παππούς μου πάντα είχε μία σοκολάτα για μας!

Αλλά κορίτσια, καλά κάνουν και τα δίνουν, άσχετα με ποιος είναι ο "απώτερος" σκοπός τους.
Για σκεφτείτε να μείνει κανένα είδους "απωθημένο" στο παιδί?
Αν βλέπει κι τα άλλα παιδάκια να τα τρώνε? Η ζήλεια είναι ύπουλη...
Μπορεί αργότερα να τα τρώνε ΚΡΥΦΑ με το χαρτζιλίκι τους!
Το παιδί πρέπει να έχει και να τρώει ΑΠΟ ΟΛΑ.
Απλά θα πρέπει να καταλαβαίνει και πότε είναι η κατάλληλη ώρα (πχ όχι πριν το φαγητό κτλ).
Κι εγώ της δίνω ένα κομματάκι σοκολάτα που και που και δε διαφωνώ μαζί σου, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Αν για τον Α ή Β λόγο ο γονιός δε θέλει (δεν κρίνουμε αν είναι σωστό ή λάθος) οι παππούδες έχουν το δικαίωμα να παρακούσουν τους γονείς; Αυτό είναι το θέμα!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikoleta έγραψε:Κι εγώ της δίνω ένα κομματάκι σοκολάτα που και που και δε διαφωνώ μαζί σου, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Αν για τον Α ή Β λόγο ο γονιός δε θέλει (δεν κρίνουμε αν είναι σωστό ή λάθος) οι παππούδες έχουν το δικαίωμα να παρακούσουν τους γονείς; Αυτό είναι το θέμα!

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ θα τσαντιζόμουν απίστευτα!
Απλά θεώρησα το παράδειγμα με τις λιχουδιές "αποτυχημένο".
Θα ήμουν πιο αυστηρή ας πούμε με την μελέτη και το παιχνίδι, ή το τι ταινίες βλέπει, και άλλα τέτοια όπως την ποσότητα του φαγητού παρά με το είδος.

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tziz έγραψε:
nikoleta έγραψε:Κι εγώ της δίνω ένα κομματάκι σοκολάτα που και που και δε διαφωνώ μαζί σου, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Αν για τον Α ή Β λόγο ο γονιός δε θέλει (δεν κρίνουμε αν είναι σωστό ή λάθος) οι παππούδες έχουν το δικαίωμα να παρακούσουν τους γονείς; Αυτό είναι το θέμα!

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ θα τσαντιζόμουν απίστευτα!
Απλά θεώρησα το παράδειγμα με τις λιχουδιές "αποτυχημένο".
Θα ήμουν πιο αυστηρή ας πούμε με την μελέτη και το παιχνίδι, ή το τι ταινίες βλέπει, και άλλα τέτοια όπως την ποσότητα του φαγητού παρά με το είδος.
Δε νομίζω ότι είναι τόσο υπερβολικές οι μανούλες... Εγώ μπορεί να δίνω αλλά αν έλεγα όχι και της έδιναν παρά την επιθυμία μου θα γινόμουν τούρκος! Δεν είναι ο λόγος, είναι το ότι νομίζουν οι άλλοι ότι μπορούν να αποφασίζουν εκείνοι για το μωρό γιατί η μάνα ''δεν ξέρει''. Το πόσο σοβαρός ή μη είναι ο λόγος δεν έχει τόσο πολύ σημασία, εξάλλου ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια. Το ότι υποτιμούν όμως τους γονείς και κάνουν του κεφαλιού τους είναι που σε τρελαίνει!!!!

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημέρα μανούλες!! ανοίγω ξανά αυτό το θέμα γιατί θέλω τη γνώμη σας!!

απο τη στιγμή που γέννησα τη μικρή μου έχω ακούσει ένα σωρό βλακείες. άλλες φορές εκνευρίστηκα και άλλες δεν έδωσα καν σημασία. με τον άντρα μου αποφασίσαμε οτί απο τη στιγμή που και οι δικοί μου και οι δικοί του μένουν κοντα θα βλέπουν τη μικρή 1 φορά την εβδομάδα. το θεωρούμε το πιό σωστό και δίκαιο.


όμως οι μαμά του θεωρεί οτί πρέπει να μας βλέπει πιο συχνά γιατί λέει οτι η μικρή πρέπει "να τη μάθει" και αν χρειαστεί να την αφήσουμε να μην έχει πρόβλημα κτλ. εγώ μέχρι στιγμής δεν θέλω να την αφήσω και θεωρώ οτι δεν υπάρχει και λόγος να το κάνω. οι γονείς μου απο την άλλη είναι πολύ ευχαριστημένοι που τη βλέπουν μια φορά την εβδομάδα και απο τη στιγμή που γέννησα η μαμά μου μου έχει πει οτι αν χρειαστώ βοήθεια να της το πώ και θα έρθει. επιδή έχω έναν αντρούλη που με βοηθάει πολύ δεν έχω χρειαστεί βοήθεια και όσες φορές έχω λείψει την προσέχει ο μπαμπάς της τέλεια. κάθε φορά λοιπόν που πάμε στα πεθερικά μου ακούω ατάκες του στύλ, "δεν με ξέρει το παιδί", "πότε θα μου την αφήσετε?", "δεν με ξέρει γι'αυτό δεν μου γελάει","δεν το χαίρομαι το παιδί γιατί δεν το έχω ταίσει, κοιμήσει κτλ" και διάφορα άλλα χαρτιτωμένα!!! ξέρω οτι και στη μικρή κάνει καλό η επαφή με τους παππούδες γι'αυτό κιόλας έχουμε καθηερώσει το μία φορά την εβδομάδα. όμως εγώ πιέζομαι κι αυτό γιατί νιώθω οτί "πρέπει" να την αφήσω, "πρέπει" να τους βλέπει πιο συχνά κι έγω δεν το κάνω.. όμως είμαι πολύ χαρούμενη που έχω αφοσιωθεί στην οικογένειά μου.

να σημειώσω οτί μέχρι πρίν γεννήσω τους γονείς μας τους βλέπαμε κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα. πείτε μου ρε κορίτσια, είμαι παράλογη?? μήπως κάνω λάθος??

fratzolaki

fratzolaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα κοριτσακι μου και να χαιρεσαι το μωρακι σου!
Για μενα δεν εισαι καθολου λαθος.Αν δεν νιωθεις την αναγκη να αφησεις το παιδι,μην το αφηνεις.Εφοσον ειστε μια χαρα με τον αντρα σου,μην τους αφηνεις να σε πιεζουν ψυχολογικα.Ειναι πραγματικα πολυ εκνευριστικο οταν το κανουν αυτο και σε φτανουν να θες να ανοιξεις το στομα σου και πεις καμια χοντραδα.Εμενα τα πεθερικα μου μενουν στα 7 λεπτα και δεν ερχονται ποτε να δουν τη μικρη αν δεν παμε εμεις.Η πεθερα μου η μονη της σκασιλα απο μικρη που ηταν,ηταν αν σταματησα ννα θηλαζω,αν κοιμαται ολο το βραδυ το παιδι,αν παιρνει πιπιλα κι αν καθεται μονη της χωρις εμενα,ωστε να της την αφηνω.φυσικα δεν προκειται να της την αφησω γιατι δεν της εχω καμια εμπιστοσυνη με το παιδι.σε πραγματα που της λεω παντα κανει το δικο της και πεταει και σποντες κι απο πανω.οποτε την βλεπουν για κανα δυο ωριτσες μια με δυο φορες την εβδομαδα και πολυ τους ειναι.
Αφου εσυ κι αντρας σου εχετε το προγραμμα σας και ειστε καλα,ξεκαθαρισε τους ηρεμα οτι το παιδι θα συνεχισουν να το βλεπουν οπως το εβλεπαν και οτι μεγαλωνοντας θα τους θυμαται και πιο καλα,να μην αγχωνονται για αυτο.
Δεν τους πεφτει λογος για το τι θα κανετε.Εξαλλου ειναι ακομα μικρουλη το μωρο σας.Οταν με το καλο μεγαλωσει και θα ειναι πιο ανεξαρτητο θα μπορεις κι εσυ τοτε απο μονη σου να θελησεις να το πηγαινεις πιο συχνα.
Ηρεμησε και πανω απο ολα μην τους αφηνεις να σε γεμιζουν τυψεις!

ΕΦΑΚΙ

ΕΦΑΚΙ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλη σου μερα.Αχ!Τι θεμα κι αυτο.Σιγουρα ολεs εχουμε να πουμε και απο κατι..Και εγω απο οταν γεννηθηκε η μικρη ειχα καθιερωσει το 1 φορα την εβδομαδα.Κι αυτο γιατι η μητερα μου μενει μακρια και ερχεται καθε Κυριακη να την δει.Τα πεθερικα μου ειναι κοντα και εχουν μαγαζι στην γωνια απο εμαs.Δεν ηθελα να δεθει περισσοτερο με την μια γιαγια και λιγοτερο με την αλλη.Στην αρχη ολα ηταν καλα αλλα οταν αρχισαμε να βγαινουμε εξω,τσουπ και καθε φορα πετιουνται εξω απο το μαγαζι.Παραπονα βεβαια κανουν τα ιδια,οτι δεν τουs αφηνω το μωρο κτλ.Δεν ιδρωνει το αυτι μου.Ετσι κι αλλιωs καθε μερα την βλεπουν,δεν χρειαζεται να την αφησω κι ολαs.Τι να πει και η καημενη η μανα μου!Δεν νομιζω οτι εισαι παραλογη.Ετσι κι αλλιωs τουs κανονεs οσον αφορα το παιδι τουs θετουν οι γονειs.Kαι οποιοs θελει ακολουθει...

????????


Επισκέπτης
ειπα κι εγω ποτε ανοιξε τετοιο θεμα και πηγε και τοσες σελιδες........

λοιπον τα ιδια ειναι ολα τα πεθερικα τελικα......πεντεμιση χρονια τα τραβαω.....δεν τα βλεπουνε, δεν τα κρατανε, δεν τα κοιμισανε.......παρτε δυναμεις γιατι δεν τελειωνει ο σπαραγμος.......

zozefina_27

zozefina_27
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!

ax kai eimaste akoma stin arxi!!!
1)otan prospathousa na mino egkuos kai den erxotan,eixa ta xalia mou kai kathomou mesa me klista ta panta portes parathira kai klt(katathlipsi blepete)kai ta anoiga ligo prin erthi o antras mou(gia na pernei kouragio apo mena kai egw apo auton)
kai erxete i petheroula mou kai moy leei " KSEREIS NUFI GT DEN MPOREIS NA KANEIS PAIDIA GT KOIMASE POLES WRES" me skotose....eixa pou eixa ta xalia mou
2)8,5 minwn egkuos stin kori mou,erxete kai mou leei "den tha pas episkepseis stis giortes" kai tis lew mitera eixa pureto to mesimeri (38,Cool kai den mpwro kai mou apantaei "mmmm xaidebese itan kai alles egkues kai etsi den kanoun(sto xwrio pou menw mazi me emena itan akoma12 gunaikes egkues) telika tin akousa kai bgika
(PARAKALW OPOIA TO DIABASEI AS MOU RIKSEI APO 10 MOUNTZES I KATHE MIA)
me to pou ftanw gia episkepsei mou anebenei o puretos kai PEFTW (eutuxws me kleista ta podia gt alliws tha pathena riskei plakounta,kai katalabenete ti einai auto).
ti epatha katagmata kai stous duo astragalous,katagma sto gonato(pou me ponaei diaolemena se kathe allagi kairou) kai katagma sto xeri kai diafores melanies, me pigane sto giatro mou se katastasei sok to mwro eixe tromaksei kai mekratisane mesa me simadia gennas(den gennisa tote alla anebasa piesei kai den epefte me tipota).
mou tin piran mia ebdomada mete me kisariki,genithike 3,400kg.
ligo kairo ithela na sarantisw kai piga tin mikri sto giatro kai mou leei ola kala 3,800kg. kai ti mou leei i petheroula mou !
1) aaa twra eprepe na geniseis pou to mwro einai 3,80kg
2)gt gennisa nwritera apo mia anipsia tis pethera mou, eprepe na genisw meta apo auti.... Twisted Evil Twisted Evil
me ola auta pou perasa ekana stauro kai boula oti tha akouw oti leei i kardia mou,gia to megalwma tis mikris kai oxi i alloi....

Superb Mommy

Superb Mommy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
maria-eva έγραψε:κοριτσακια να μαζευτουμε ολες να γραψουμε για τον πονο μας.....γιατι ανακατευονται τοσο πολυ στις ζωες μας.......πειραζει που δεν αφηνω ποτε το μωρο μου μαζι τους?πειραζει που θελω τον αποκλειστικο ελεγχο του παιδιου μου?γιατι κανουν ονειρα με το δικο μου παιδι αλλος θελει να το κανει μπανιο αλλος να το ταιζει αλλος να το κανει βολτες με το καροτσι...ελεος...ευτυχως αυτα γινονται περιπου μια φορα τον μηνα οπου και ανεβαινουμε στο χωριο...αλλα το πρηξιμο συνεχιζεται απο το τηλεφωνο...εφαγε το παιδι εκλαψε το παιδι τι φοραει το παιδι...αχ.......τα νευρα μου
Αχ βρε κοριτσακι μου γλυκο!!!!Μη τους παρεξηγεις!ξερεις τι ειναι μετα απο 25-30 χρονια να ποιανουν στα χερια τους ενα μωρακι παλι;να το αφηνεις το μωρακι μαζι τους!!!Κ να το κακομαθουν λιγο τι εγινε? Εξαλλου για αυτο ειναι οι παππουδες κ οι γιαγιαδες οσο κι αν νευριαζουμε μερικες φορες!Ημουν κ εγω σαν κι εσενα μολις γεννησα κ χειροτερα!Λες κ δεν ειχε γεννησει αλλη στον κοσμο κ με ενοχλουσαν τα παντα!
Γιασκεψου τον εαυτο σου να ταιζει παλι ενα μωρακι μετα απο τοσα χρονια? Να το πηγαινει βολτα?Να το εχει αγκαλιτσα μεχρι να κοιμηθει?
Προσπαθησε να καταλαβεις οτι το κανουν απο την υπερβολικη τους αγαπη!Για καλο ειναι!!! ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ.....ΕΝΑ Μ Ε Γ Α Λ Ο ΘΕΜΑ - Σελίδα 3 654316

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κορίτσια μου σας ευχαριστώ καταρχήν που ασχοληθήκατε με το θέμα μου!!
νιώθω πολύ καλήτερα μ'αυτά που διάβασα γιατί πραγματικά είχα μπεί στη διαδικασία να νιώθω οτί είμαι τελείως λάθος. απ'τη μία έλεγα αντί να ευχαριστώ το Θεό που έχω τις γιαγιάδες είμαι και αχάριστη απο πάνω κι απο την άλλη δεν θέλω να την αφήσω. θέλω να την αφήσω όταν θα μπορεί κι εκείνη να επιλέξει αν θέλει να μείνει με κάποια γιαγιά και όχι να την παρατήσω εγώ απλά για να πάω για ποτό (το οποίο μάλλον δεν θα το ευχαριστηθώ κιόλας απο το άγχος αν όλα είναι καλά). γιατι δεν σας είπα το ποτό έχει γίνει "πρέπεί" και όχι "θέλω"!! το ακούω συνέχεια ότι πρέπει να πάω για ποτό με τον άντρα μου ενώ εμείς δεν θέλουμε!!!
arco iris με την απάντησή σου γέλασα όμως σαν να έχεις δίκιο!!!
ΕΦΑΚΙ κι εγώ την ίδια άποψη έχω. θέλω η μικρή να τους βλέπει όλους το ίδιο. καλά κουράγια και σε σένα!
fratzolaki ευχαριστώ πολύ.... ηρέμησα πολύ με την απάντησή σου!
zozefina 27 χαρά στην υπομονή σου!! τί να πώ...η πεθερά σου είναι άπαιχτη!!! Smile

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις