Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
67 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 67 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Τι μπιμπερό χρησιμοποιείτε;

Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; Vote_lcap57%Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; Vote_rcap 57% [ 51 ]
Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; Vote_lcap13%Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; Vote_rcap 13% [ 12 ]
Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; Vote_lcap29%Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; Vote_rcap 29% [ 26 ]
Σύνολο Ψήφων : 89


Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

1Ψηφοφορία Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; Δευ Μάης 24, 2010 2:17 pm

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Άλλο ένα γνωστό θέμα "διαμάχης" είναι τα μπιμπερό. Αλήθεια, τι μπιμπερό χρησιμοποιείτε; Γυάλινα ή πλαστικά;



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Olivia στις Κυρ Μάης 30, 2010 2:16 pm, 1 φορά

http://www.eimaimama.gr

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοιτα τα γυαλινα τα θεωρω σαφως καλυτερα και ως τωρα γυαλινα χρησιμοποιω, βεβαια μολις η μικρη μαθει να πινει μονη της εννοειται οτι θα παρω πλαστικα, ειναι αναποφευκτο

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αν σας πω ότι ψήφισα αλλά δεν είδα τι ψήφισα? Χαχαχα...

Βασικά δεν χρησιμοποιούσα ούτε γυάλινα, αλλά ούτε και πλαστικά.
Χρησιμοποιούσα μία μάρκα συγκεκριμένα, που βγάζει πολυκαρβονικά. Δεν ξέρω αν πρέπει να πω τη μάρκα.

Τώρα αναγκαστικά πλαστικά. Το Μαράκι εκτός του ότι έχει βρει τον τρόπο να χύνει το νερό από τα υποτιθέμενα ποτηράκια ασφαλείας, τα κοπανάει από τα νεύρα της όπου βρει! Rolling Eyes

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Ifigeneia έγραψε:
Βασικά δεν χρησιμοποιούσα ούτε γυάλινα, αλλά ούτε και πλαστικά.
Χρησιμοποιούσα μία μάρκα συγκεκριμένα, που βγάζει πολυκαρβονικά. Δεν ξέρω αν πρέπει να πω τη μάρκα.

Να την πεις, βρε, δεν έχουμε τέτοια θέματα... Ποια θεωρούνται πολυκαρβονικά;; Δεν έχω ιδέα!!

http://www.eimaimama.gr

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Παρόλο που και τα δύο παιδιά μου πια πίνουν φρέσκο γάλα (ΔΕΛΤΑ Advance) χρησιμοποιώ γυάλινα μπουκάλια. Αυτό το κάνω γιατί ο γιατρός με έχει συμβουλέψει να μην βράζω το γάλα, άλλα να το βάζω σε μπλε μαρίν...για να μην χάνει τα συστατικά...
Έτσι αποφάσισα ότι είναι πιο εύκολο να ζεσταίνω νερό και να βάζω το γυάλινο μπουκάλι μέσα για να ζεσταθεί το γάλα...παρά να χρησιμοποιώ πλαστικά...

maraki_1978

maraki_1978
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Χρησιμοποιούμε και τα δυο αλλα πως.....

Ζεσταίνω το νεράκι σε θερμαντήρα στην σωστή θερμοκρασία αλλά πάντα στο γυάλινο.Εχω ένα-δυο της νουκ γι'άυτη τη δουλειά.Το έκανα αυτό γιατι η μάρκα που παίρνουμε ειναι τα Dr Browns που έβγαιναν σε πλαστικό μέχρι πρόσφατα στην Ελλάδα οπότε είχα βρεί αυτή την πατέντα για να μην θερμαίνεται το μπιμπερό ώρα.Τώρα βγαίνουνε και σε γυάλινο.

Πολυκαρβονικά ή free BPA θεωρούνται σχεδόν όλα τα "πλαστικά"τώρα πια.Αλλα παρόλα αυτά είναι τοξικά αν εκτεθούν σε πολύ υψηλές ή χαμηλές θερμοκρασίες.

http://egwkaisymazi.blogspot.com/

Lena

Lena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κ εμεις χρησιμοποιουμε και τα δυο. Αλλα πλαστικα παιρνω της nuk BPA free. Δεν το εχουν ολα τα μπιμπερο αυτο, τα πολυκαρβονικα ειναι καπως πιο "θολα" απο τα αλλα. Οπως και να εχει δεν ειναι και οτι καλυτερο για το πλαστικο να ερχεται σε επαφη με πολυ υψηλες θερμοκρασιες.

mitsi

mitsi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εχω χρησιμοποιησει και τα δυο..
προτιμω τα γυαλινα ομως...τελικα... και στο δευτερο δεν νομιζω να παρω πλαστικο
αλλα αυτο που θα ελεγα να αποφυγετε εντελως τα πλαστικα που εχουν σχεδιο...δηλ αυτα που εχουν τρυπα στην μεση του μπουκαλιου(και καλα για να μπορει το παιδι να το πιανει) γιατι ειναι αδυνατον να πλυθουν καλα και μετα απο λιγο ειναι για πεταμα..
εμενα βασικα πλεον η αγγελικουλα μου πινει το γαλα της στα ποτηρακια που πινει νερο(με το καλαμακι) το κοψαμε το μπιμπερο....
καλο ή κακο δεν ξερω κανουμε πλεον 30 λεπτα να πιουμε το γαλα μας...κλαψ κλαψ Rolling Eyes

Roula

Roula
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κοριτσακια μου και εγω χρησιμοποιω και γυαλινα και πλαστικα μπιμπερο μιας μαρκας της ΑΝΕΝΤ!Eσεις πως πλενετε τα μπιμπερο πριν τα βαλετε στον αποστειροτη?????? Smile

mitsi

mitsi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Roula έγραψε:Κοριτσακια μου και εγω χρησιμοποιω και γυαλινα και πλαστικα μπιμπερο μιας μαρκας της ΑΝΕΝΤ!Eσεις πως πλενετε τα μπιμπερο πριν τα βαλετε στον αποστειροτη?????? Smile

ρουλακι μου, καλη μου γειτονισα Wink(ξερεις εσυ...χαχα)......
κανονικα τα επλενα με απορυπαντικο πιατων(υπαρχει και προδερμ για τα πιατα)που επλενα και τα δικα μας..και τα εβαζα στον αποστειρωτη..μεχρι να μαζευτουν 6 και να τα αποστειρωσω!!

elena

elena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λοιπόν, εγώ χρησιμοποιούσα πλαστικά για το μητρικό που αντλούσα και γυάλινα για το ξένο! Μου είχαν πει έτσι αλλά δεν ξέρω το λόγο! Στην αρχή βέβαια που έφτιαχνα μεριδάκια με το δικό μου γάλα το έβαζα στα γυάλινα της chicco!! Όταν αρχίσαμε μόνο ξένο και για όσο ήταν σε αποστείρωση χρησιμοποιούσα γυάλινα! Το θήλαστρο είχε πλαστικά της Avent το πρώτο που αγόρασα και ομολογώ ότι έμεινα ευχαριστημένη με τα προϊόντα της! Τώρα χρησιμοποιώ πλαστικά της Avent και τα βάζω και στο πλυντήριο πιάτων που τα πλένει με καυτό νερό και μια χαρά! Βέβαια ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε ότι μπορώ να χρησιμοποιώ πλαστικά! Επίσης άλλο ένα κολπάκι που του κάνω για το γάλα για να το πιει άμεσα γιατί ο θερμαντήρας καλός ήταν στην αρχή με το δικό μου γάλα και τις μικρές ποσότητες! Τώρα στα 240 μλ δεν ζεσταίνει γρήγορα και καλά! Του βάζω λοιπόν 100 μλ καυτό από το βραστήρα και 140 μλ εμφιαλωμένο μιας και το νεράκι εδώ δεν πίνεται!

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Και εγώ πλέον χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο της Avent!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Χρησιμοποιούσα και γυάλινο πού και πού μέχρι που έσπασε ένα και τσατίστηκα και τα εγκατέλειψα!

http://www.eimaimama.gr

13Ψηφοφορία ΓΥΑΛΙΝΑ Η ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ??? Τρι Μάης 25, 2010 9:48 am

Roula

Roula
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ολιβιακι ιδια μπιμπερο χρησιμοποιουμε,και εγω ειμαι πολλη ευχαριστημενη!!!!! Very Happy

afro81

afro81
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και εγω αυτα χαρησιμοποιω της ΑVΕΝΤ. Κατα καιρους πηρα διαφορα να δοκιμασω αλλα παντα γυρνουσα σε αυτα. Πλαστικα επερνα παντα. Στο κατω κατω ολα ελεγμενα ειναι.

elena

elena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Avent συμφωνώ κι επαυξάνω!! Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη!! Κι έχω πάρα πολλά προϊόντα της εταιρίας!! Έχω και το εκπαιδευτικό ποτηράκι για το νεράκι του! Πρόσφατα αγόρασα και τον ατμομάγειρα και μίξερ 2 σε 1, κι έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη! Εύκολο υγιεινό και γρήγορα μαγειρεμένο φαγητό για το μωράκι μου!! Και πάνω απ'όλα εκεί που δεν το έτρωγε με τίποτα το βραστό, τώρα στον ατμό το τρώει με μεγάλη ευχαρίστηση!! Συστήνω ανεπιφύλακτα!!

Elena K.

Elena K.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και εγώ χρησιμοποίησα και τα 2! Για γυάλινα είχα της Νuκ και pλαστικα αργότερα της Avent.Με βόλεψαν πολύ γιατί χωρούσαν και τα 2 είδη στον αποστeιροτη της Avent.

Έλενα πως τον λένε τον atmomageira που πήρες?
Ποιο μοντέλο εννοώ.Ψάχνω και εγώ να πάρω στην
μικρή.

Τώρα τα κόψαμε τα μπουκάλια μιας και κόψαμε το gala και πίνουμε μονο σε κανονικό ποτηράκι.

17Ψηφοφορία Γυαλινα η πλαστικα μπιμπερο? Τρι Μάης 25, 2010 1:35 pm

naysika

naysika
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω σε ολα τα παιδια απο την αρχη και μεχρι να μπορουν να πιανουν καλα μονα τους το μπιμπερο παντα με γυαλινο!!!μετα αρχιζα και το πλαστικο γιατι ειχαμε πολλα σπασηματα οποτε παρα να κοπει με καποιο γυαλι περναμε τα πλαστηκα

praxagora


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΥΑΛΙΝΑ ΤΗΣ CHICCO (ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΟΟΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ...ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΜΟΝΟ Η ΘΗΛΗ CHICCO ΕΜΑΣ ΒΛΕΠΕΤΕ..) ΕΠΙΣΗΣ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΤΑ BPA FREE ΤΗΣ CHICCO ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΑΣ.. ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΑΖΩ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΚΡΥΟ ΝΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΖΕΣΤΟ..ΚΑΙ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΠΑΝΤΑ ΧΛΙΑΡΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ..ΑΛΛΑ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΓΥΑΛΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ..ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΓΙΑ ΧΗΜΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ.ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΠΙΝΑΤΕ ΖΕΣΤΟ ΚΑΦΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΤΗΡΙ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ BPA FREE ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΕΡΑΚΙ ΚΡΥΟ.. Like a Star @ heaven

STAUROSZOO

STAUROSZOO
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
praxagora έγραψε:ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΓΥΑΛΙΝΑ ΤΗΣ CHICCO (ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΟΟΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ...ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΜΟΝΟ Η ΘΗΛΗ CHICCO ΕΜΑΣ ΒΛΕΠΕΤΕ..) ΕΠΙΣΗΣ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΤΑ BPA FREE ΤΗΣ CHICCO ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΑΣ.. ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΑΖΩ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΚΡΥΟ ΝΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΖΕΣΤΟ..ΚΑΙ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΠΑΝΤΑ ΧΛΙΑΡΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ..ΑΛΛΑ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΓΥΑΛΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ..ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΓΙΑ ΧΗΜΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ.ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΠΙΝΑΤΕ ΖΕΣΤΟ ΚΑΦΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΤΗΡΙ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ BPA FREE ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΕΡΑΚΙ ΚΡΥΟ.. Like a Star @ heaven

θελω να σε ρωτησω κατι...εχω διαβασει οτι το νερο που θα μπει η σκονη γαλακτος πρεπει να ειναι καυτο για να σκοτωνονται τα μικροβια που υπαρχουν στο γαλα.και εγω ετσι το εκανα στον γιο μου σαν και σενα εβραζα νερο και στο ενα θερμο το αφηνα να κρυωσει και στο αλλο θερμο το ειχα καυτο για να ετοιμαζω γρηγορα το γαλα του.διαβασα ομως οτι αυτο δεν ειναι σωστο.το νερο πρεπει να ειναι καυτο οταν μπαινει η σκονη και να αφηνεται να κρυωσει μονο του.συγκεκριμενα το διαβασα στο ariadni's blog"λαθος πρακτικες στην σιτιση με μπιμπερο"

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια το θεμα ειναι ποια θελουν τα μωρα μας να χρησιμοποιούμε! ο μικρος μου απο πολυ νωρις φανηκε επιλεκτικός!θέλει μονο της chicco λογω θηλής.οποτε αγόρασα τα γυαλινα.στην πορεία όμως που άρχισε να πινει ποσοτητες μεγαλύτερες των 240ml....αναγκαστικά πηρα πλαστικά που βγαίνουν μεχρι 330ml!παντα όμως με την ταιράστια θηλη απο σιλικόνη γιατι την καουτσουκένια την κανει πλακέ απο το ρουφηγμα!τα γυάλινα είναι πιο ανθεκτικά γιατί τα πλαστικά αλλοιώνονται απο την αποστείρωση.

21Ψηφοφορία STAUROSZOO Τετ Μάης 26, 2010 2:37 am

praxagora


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΕΓΩ ΕΧΩ 2 ΓΥΑΛΙΝΑ ΜΕΓΑΛΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΚΑΥΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΚΡΥΩΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟΣ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΜΕΙΞΗ ..ΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΕΡΟ AΠO TH ΒΡΥΣΗ(ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ ) ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΙΝΤΕΡΤΕ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΒΑΖΩ ΝΕΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗ ΒΡΥΣΗ..ΤΙ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΔΗΛΑΔΗ? ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΕΧΡΙ 6 ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΟ , ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ ΒΡΑΣΜΕΝΟ (ΒΡΑΣΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ 5 ΛΕΠΤΑ ΗΜΑΡΤΟΝ )ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΜΒΟΛΙΑ? ΜΟΝΟ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΠΟ 3-4 ΜΗΝΩΝ ΦΤΑΝΟΥΝ !! ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΛ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ..ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΣΕ BLOG ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΟΥΣ ..ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ Η ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟΒΙΑ? sunny ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ..SORRY

elena

elena
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Elena K. έγραψε:Και εγώ χρησιμοποίησα και τα 2! Για γυάλινα είχα της Νuκ και pλαστικα αργότερα της Avent.Με βόλεψαν πολύ γιατί χωρούσαν και τα 2 είδη στον αποστeιροτη της Avent.

Έλενα πως τον λένε τον atmomageira που πήρες?
Ποιο μοντέλο εννοώ.Ψάχνω και εγώ να πάρω στην
μικρή.

Τώρα τα κόψαμε τα μπουκάλια μιας και κόψαμε το gala και πίνουμε μονο σε κανονικό ποτηράκι.

Ελενάκι μου, μπες σε αυτό το site και θα το δεις!

http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?ctn=SCF870/22&scy=gr&slg=el

Το αγόρασα στην Γερμανία τώρα που ήρθα από ένα μαγαζί για μωράκια!! Το πήρα κάνα 20ευρω φθηνότερο μη φανταστείς τρελή διαφορά!!

Σοφία Τ.


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
γυαλινα



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Σοφία Τ. στις Τετ Αυγ 03, 2011 8:37 am, 1 φορά

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μιλουπακι έγραψε:κοιτα τα γυαλινα τα θεωρω σαφως καλυτερα και ως τωρα γυαλινα χρησιμοποιω, βεβαια μολις η μικρη μαθει να πινει μονη της εννοειται οτι θα παρω πλαστικα, ειναι αναποφευκτο
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΙΛΟΥΠΑΚΙ. ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΙΝΟΥΝ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΜΕ ΓΥΑΛΙΝΑ . ΜΕΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΑΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΣΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ . ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΚΟΨΑΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΝΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΤΗΡΑΚΙΑ ΠΑΛΙ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΚΙΑ. Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; 379767

eirini25

eirini25
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εμεισ παλι χρησιμοποιουμε και τα δυο και γυαλινα και πλαστικα....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις