Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
60 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 60 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Τι μπιμπερό χρησιμοποιείτε;

Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; - Σελίδα 3 Vote_lcap57%Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; - Σελίδα 3 Vote_rcap 57% [ 51 ]
Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; - Σελίδα 3 Vote_lcap13%Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; - Σελίδα 3 Vote_rcap 13% [ 12 ]
Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; - Σελίδα 3 Vote_lcap29%Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; - Σελίδα 3 Vote_rcap 29% [ 26 ]
Σύνολο Ψήφων : 89


Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγώ όσο έπινε με μπιμπερό της είχα μόνο γυάλινο. ένα πλαστικό είχα δώσει στον παιδικό για να πίνει νερό αλλά δεν νομίζω να το χρησιμοποιεί ακόμα γιατί πίνει από το ποτήρι.
τα πλαστικα αισθάνομαι οτι δεν καθαρίζουν (δεν ισχύει βέβαια αυτό)

mamateta


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
vasoula έγραψε: Ωραια αυτα τα μπιμπερο τα ανοξειδωτα, απο ποσο μηνων αραγε μπορουμε να δινουμε στα μωρακια μας?

Για πολυ μικρα μωρα δεν νομιζω να βολευουν γιατι δεν μπορεις να δεις ποσο γαλα εχει το μπουκαλι και δεν ξερω και στην αποστειρωση αν βολευουν οταν ομως μεγαλωσει και θελει να πιανει το μπιμπερο ειναι οτι πρεπει δεν παθαινουν τιποτα. Ο μεγαλος μου εχει σπασει πολλα γυαλινα και πολλα πλαστικα μπιμπερο και ποτηρακια δεν προλαβαινα να αγοραζω.

chrissaxak

chrissaxak
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ χρησιμοποιούσα από την αρχή τα πλαστικά Dr Brown's. Εφόσον είναι BPA free δεν είχα καμιά ανησυχία. Αφήστε που μου έπεσαν κι όλας κανα-δυο φορές μεσα στα άγρια μεσάνυχτα που τον τάιζα οπότε είπα "ευτυχώς που δεν ήταν γυάλινο". Ρώτησα κ τον παιδίατρο κ μου είπε πως δεν έχουν διαφορά κ να πάρω όποιο με κάνει να αισθάνομαι πιο ασφαλής εγώ. Τώρα όμως θα πάρω το ανοξείδωτο της OrganicKidz με τη φαρδιά θηλή, όπου ταιριάζουν οι θηλές της Dr Brown's, και περιμένω να φέρουν κ τα στόμια και τα χερουλάκια με τα οποία το μετατρέπεις σε εκπαιδευτικό ποτηράκι.

http://www.alter-eco.gr

stella.s

stella.s
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
απο την αρχη χρησιμοποιω τα κλασικα γυαλινα της nuk.

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
chrissaxak έγραψε:Εγώ χρησιμοποιούσα από την αρχή τα πλαστικά Dr Brown's. Εφόσον είναι BPA free δεν είχα καμιά ανησυχία. Αφήστε που μου έπεσαν κι όλας κανα-δυο φορές μεσα στα άγρια μεσάνυχτα που τον τάιζα οπότε είπα "ευτυχώς που δεν ήταν γυάλινο". Ρώτησα κ τον παιδίατρο κ μου είπε πως δεν έχουν διαφορά κ να πάρω όποιο με κάνει να αισθάνομαι πιο ασφαλής εγώ. Τώρα όμως θα πάρω το ανοξείδωτο της OrganicKidz με τη φαρδιά θηλή, όπου ταιριάζουν οι θηλές της Dr Brown's, και περιμένω να φέρουν κ τα στόμια και τα χερουλάκια με τα οποία το μετατρέπεις σε εκπαιδευτικό ποτηράκι.

Καλημέρα Χρύσα κι εγώ σκέφτομαι να πάρω τα ανοξείδωτα της pura αυτά που λές που τα πουλάνε;; Πόσο είναι το μωράκι σου;;

chrissaxak

chrissaxak
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
vasoula έγραψε:
Καλημέρα Χρύσα κι εγώ σκέφτομαι να πάρω τα ανοξείδωτα της pura αυτά που λές που τα πουλάνε;; Πόσο είναι το μωράκι σου;;

Καλημέρα!!!
Αυτά τα μπιμπερό τα πουλάει το www.babynest.gr. Έχει υπέροχα σχέδια κ διαφορετικούς τύπους τόσο στα δοχεία όσα κ στις θηλές. Ανάλογα με τον τύπο του μπιμπερό γράφει κ ποιες θηλές του εμπορίου ταιριάζουν, αν το μωράκι μας έχει ιδιαίτερες προτιμήσεις. Εμείς που λατρεύουμε τα Dr Browns με το φαρδύ λαιμό είμαστε καλυμμένοι. sunny
Ρώτησα κ για τα εξαρτήματα που μετατρέπουν το μπιμπερό σε εκπαιδευτικό ποτηράκι κ μου είπαν πως τα περιμένουν μέσα στην άνοιξη (Απρίλιο-Μάιο) γιατί κ η ίδια η εταιρία τώρα τα κυκλοφορεί όπως διάβασα στο επίσημο site τους.
Ο μπεμπούλης μου θα γίνει 6 μηνών στις 21 Απριλίου. Very Happy

http://www.alter-eco.gr

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Στη σχολη, στο μαθημα τεχνολογιας τροφιμων μας ειχαν πει να αποφευγουμε τα πλαστικα σκευη μαγειρικης (ταπερ, μπιμπερο και ο,τι ερχεται σε επαφη με τα τροφιμα) οπως και τα πλαστικα κυπελα που βαζουν ζεστο καφε. Εχουν καποιες ουσιες που με την επαφη με το θερμο υγρο (γαλα κλπ) 'μεταναστευουν' στο τροφιμο και τις τρωμε. Δεν θα προτιμουσα πλαστικο μπιμπερο (εμεις δε χρησιμοποιουμε γιατι θηλαζουμε). Επισης μην βαζετε τα ταπερ σε φουρνο μικροκυματων για να ζεσταινεται το φαγητο, ουτε να βαζετε καυτο φαγητο σε πλαστικα σκευη με την ιδια λογικη..

evi123


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εγώ κορίτσια πήρα γυάλινα της NUK τα χοντρα First Choice με σιλικόνη και όχι πλαστικά γιατί όπως υποστηρίζει η μάνα μου και η γιαγιά μου, τα πλαστικά δεν αποστειρώνονται και είναι για παιδιά απο μηνών και πάνω.... τι να πώ... οτι μου λένε λέω ναι αφού δεν ξέρω....

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μέχρι την ηλικία των 8-12 μηνών επιβάλλονται τα γυαλλινα μπουκάλια για λόγους αποστείρωσης μετά επειδή τα μωράκια τα κρατάνε μόνα τους παίρνουμε τα πλαστικά επειδή τα πετάνε και υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού δεν μπορούμε να κρατάμε εμείς το μπιμπερο μέχρι τα 3 χρόναι του παιδιού πρέπει να τα βάζουμε να το κρατάνε μόνα τους .

cretanvenus

cretanvenus
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω απο την αρχη της ειχα της μπεμπας μου κ απο τα δυο..... κ γυαλινα κ πλαστικα....
ειχα δυο πλαστικα της chicco αυτα της σειρας primigiorni με το γωνιακο σχημα κ τα υπολοιπα ηταν γυαλινα της σειρας nature glass....
τα πλαστικα τα εβανα στον αποστειρωτη κανονικα κ δεν παρατηρησα καμια θολουρα ή καποια αλλη αλλοιωση....
απο ενα σημειο κ μετα τα αφησα κ τα αντικατεστησα με γυαλινα για τον λογο οτι επειδη ηταν χοντρο το πλαστικο το γαλα δεν κρυωνε γρηγορα οταν εβανα το μπιμπερο κατω απο την βρυση ενω με το γυαλινο κρυωνε σε χρονο ρεκορ κ η μπεμπα μου ηταν κ ανυπομονη στις αρχες κ δεν ηθελα να χανω χρονο....
τωρα τελευταια της πηρα παλι πλαστικο με μεγαλυτερη χωρητικοτητα γιατι το βραδυ τρωει 270 ml Shocked
οσον αφορα για τις θηλες απο την αρχη χρησιμοποιω αυτες της σειρας φυσικη μεθοδος με βαλβιδα κατα των κολικων.....
γενικοτερα ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τα chicco κ απ' οτι φαινεται κ η μπεμπα μου το ιδιο κ θα συνεχισουμε με αυτα μεχρι να αρχισει να πινει απο ποτηρακι..... Γυάλινα ή πλαστικά μπιμπερό; - Σελίδα 3 265107

https://www.youtube.com/cretanvenus

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις