Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
91 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 91 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 5]

1ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty ποιοι ειναι καλοι γονεις... Δευ Ιουλ 05, 2010 1:15 pm

mpoympoykaki

mpoympoykaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ healthview.gr

Συγγραφέας: Αποστολία Ντέκοβα, Κλινική Ψυχολόγος

Η πιο σημαντική σχέση στη ζωή του παιδιού είναι με τους γονείς του. Αυτή η σχέση δομείται από την παιδική ηλικία και χαρακτηρίζεται από πληθώρα θετικών και αρνητικών συναισθημάτων:θυμό, αγανάκτηση, φόβο άλλα και ταυτόχρονα αποδοχή, καρτερικότητα και εμπιστοσύνη.

Οι γονείς όταν βιώνουν αρνητικά συναισθήματα για το παιδί τους νιώθουν ένοχες, κατηγορούν το εαυτό τους ότι δεν είναι «καλοί γονείς». Το πρότυπο που έχουν οι περισσότεροι γονείς για τον ιδανικό γονιό είναι το εξής: είναι αυτός ο οποίος δεν θυμώνει, δε μιλά άσχημα, δε χάνει τη ψυχραιμία και έχει πάντα υπομονή με το παιδί του.
Όμως αυτό το πρότυπο είναι αρκετά ουτοπικό και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Αν υπήρχαν ιδανικοί γονείς αυτό θα δυσκόλευε ιδιαίτερα τη ζωή του παιδιού, διότι δε θα μπορούσε να δημιουργήσει σχέσεις αντάξιες με των δικών του γονιών, και αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα το παιδί να απογοητευθεί και να αισθάνεται κατώτερο σε σχέση με εκείνους.

Οι γονείς πρέπει να λάβουν υπόψη τους ότι δεν υπάρχουν τέλειοι γονείς, υπάρχουν όμως ο «αρκετά καλοί γονείς », οι οποίοι αφουγκράζονται το παιδί τους, θυμώνουν μαζί του , όμως έπειτα έχουν το ψυχικό σθένος να αναγνωρίσουν τα λάθη τους, τις αδυναμίες τους και τους άσχημους χειρισμούς τους.

Ο «αρκετά καλός γονιός»¨
•είναι εκείνος ο οποίος δεν θυσιάζει την προσωπική ή την επαγγελματική του ζωή στο βωμό της δήθεν αγάπης για το παιδί του, ούτε αναμένει ότι μεγαλώνοντας το παιδί του θα χρειαστεί να ανταποδώσει τη φροντίδα που του είχε προσφέρει εκείνος στο παρελθόν.
•είναι αυτός ο οποίος έχει γεμάτη προσωπική ζωή και δεν περιμένει από το παιδί του να καλύψει οποιαδήποτε τυχόν κενό μπορεί να έχει .
•έχει καλή επικοινωνία με το παιδί του, όχι μόνο λεκτική άλλα και εξωλεκτική.
•είναι ιδιαίτερα εκφραστικός με το παιδί του, του χαμογελά, το χαϊδεύει, το αγκαλιάζει, του μιλά γλυκά και τρυφερά και μοιράζεται δημιουργικό χρόνο μαζί του.
•επαινεί και ενθαρρύνει το παιδί σε κάθε προσπάθεια του αποφεύγοντας την ειρωνεία, τους χλευασμούς, τις ύβρεις και τη σωματική τιμωρία.
•μπορεί να κατανοήσει τις ανάγκες του, τις ιδιαιτερότητες του, τις κλίσεις του χωρίς όμως ούτε να τις υποτιμά ούτε να τις υπερτιμά.
•σέβεται την ατομικότητα του παιδιού και οι απαιτήσεις που έχει είναι ανάλογες με το βαθμό της ωριμότητας του, των συναισθηματικών και των γνωστικών του ικανοτήτων.
•επιδεικνύει εμπιστοσύνη στο ίδιο και στις επιλογές του, ώστε και εκείνο με τη σειρά του να αποκτήσει εμπιστοσύνη και σεβασμό στο εαυτό του.
•δεν προβάλλει στο παιδί του τα δικά του απραγματοποίητα όνειρα. Συχνά οι γονείς συνειδητά η ασυνείδητα μεταβιβάζουν ως κληρονομιά τις δικές τους επιθυμίες, που συχνά γίνονται εντολή «να περπατήσουν τα δικά τους μονοπάτια» ελπίζοντας να διαψεύσουν τις δικές τους αποτυχίες. Οι γονείς δεν πρέπει να λησμονούν ότι κανένας δεν μπορεί να ζήσει τη ζωή του άλλου. Το κάθε παιδί έχει τη δική του προσωπικότητα και θα πρέπει να χαράξει το δικό του δρόμο με τις αποτυχίες του και τις επιτυχίες του.
Τέλος, «αρκετά καλός γονιός» είναι αυτός ο οποίος βοήθα το παιδί να αναπτύξει αίσθηση υπευθυνότητας για τις πράξεις του, του διδάσκει να αντιμετωπίζει τα προβλήματα που συμβαίνουν στη ζωή του ως προκλήσεις και όχι ως καταστροφές . Μ’ αυτό τον τρόπο του εμπνέει μια αίσθηση ανεξαρτοποίησης από εκείνον, δηλαδή του μαθαίνει να αντιμετωπίζει τις δυσκολίες που θα συναντήσει στο δρόμο του μόνο του και να προσπαθεί να βρει κάποια λύση ,χωρίς τη δικιά του στήρίξη εκτός και αν το ίδιο το παιδί κρίνει ότι η δική του η βοήθεια είναι απαραίτητη.

2ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Δευ Ιουλ 05, 2010 11:20 pm

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
sumfwnw me tin kuria kliniki psuxologo,alla poios mporei na krinei ena gonea ean einai "kalos" i "kakos"?

3ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Δευ Ιουλ 05, 2010 11:28 pm

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγώ ένα έχω να πω! σε μερικά από τα παραπάνω συμφωνώ και σε άλλα όχι αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι συνήθως αυτοί που γράφουν για τα παιδιά δεν έχουν δικά τους! στην θεωρία όλοι καλοί είμαστε αλλά για να τους δω και στην πράξη! Wink

4ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Δευ Ιουλ 05, 2010 11:30 pm

Σισσίνι

Σισσίνι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
sktv έγραψε:sumfwnw me tin kuria kliniki psuxologo,alla poios mporei na krinei ena gonea ean einai "kalos" i "kakos"?

Δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα κριτικής εδω.
Κανείς δε μπορει να το πει αυτό.
Ίσα ίσα που η ψυχολόγος καταρρίπτει το μύθο του τέλειου γονέα.
Όλοι ξέρουμε τί είναι καλό και τί κακό. Το θέμα είναι να μπορούμε να το εφαρμόσουμε.

5ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Δευ Ιουλ 05, 2010 11:32 pm

Σισσίνι

Σισσίνι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οι δύο πρώτες και οι δύο τελευταίες τελίτσες με βρίσκουν απολύτως σύμφωνη

adda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
δεν νομιζω να υπαρχει γονιος που να θελει να ειναι κακος αλλα υπαρχουν φορες που ανθρωπος εισαι και ισως ξεφευγεις απο την λιστα.
Παλια εβλεπα γονεις να φωναζουν στα παιδια τους και ελεγα "τι σοι γονιος ειναι αυτος"
Δεν αντεχεις ομως μερικες φορες και ισως στις μωρομανες να φαινεται περιεργο μιας και στην ηλικια αυτη τα αγγελουδακια μας δεν κανουν και τιποτα αλλα μεγαλωνοντας καμμια φορα χρειαζεται και η φωνη.

Βασω

Βασω
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ "ΚΑΛΟΥ" ΓΟΝΕΑ, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΙΔΙΩΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΛΟΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ. ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ? ΔΕΝ ΒΓΑΛΑΝΕ ΣΩΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ?

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνώ με τη Βάσω.
Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος λέγανε κάποτε.
Όχι να το σακατέψεις, αλλά μια ξυλιά, μερικές φορές είναι ότι πρέπει.
Και η αλήθεια είναι ότι (εγώ) το προτιμώ από το να έχω μια μάνα να μου "τσιρίζει" όλη την ώρα "ΜΗ ΑΥΤΟ! ΜΗ ΕΚΕΙΝΟ! ΔΙΑΒΑΣΕ! ΚΑΤΣΕ! ΣΗΚΩ! ΚΑΝΕ ΜΠΑΝΙΟ! ΣΤΡΩΣΕ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΣΟΥ!"
Να ξέρω το λόγο κι ας τη φάω τη σφαλιάρα μου. Μερικά παιδάκια, τις τρώνε και δεν καταλαβαίνουν και το λόγο, μιας και οι γονείς τους, ούτε νοιάζονται, ούτε και έχουν την υπομονή να εξηγήσουν τι έκανε λάθος...
Άλλοι πάλι λένε "Εγώ να δείρω τα παιδιά μου? ΠΟΤΕ!" Και στο τέλος καταλήγουν να τις τρώνε αυτοί από τα παιδιά τους! Ήμουν σε μια οικογένεια (του πρώην μου) που τη μάνα τους όλοι τη βρίζανε και ο μεγάλος γιος μάλιστα τη χτυπούσε κι όλας...

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
sktv έγραψε:sumfwnw me tin kuria kliniki psuxologo,alla poios mporei na krinei ena gonea ean einai "kalos" i "kakos"?

το παιδι οταν μεγαλωσει!
και δεν υπαρχει μεγαλυτερη ικανοποιηση ννα το ακους να στο λεει...μανουλα εισαι η καλυτερη του κοσμου!

10ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 3:51 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κακός γονιός για μένα δεν είναι αυτός που "μαλώνει" τα παιδιά του (με όποιο τρόπο κι αν επιλέγει να το κάνει).
Κακός είναι αυτός που αδιαφορεί.
Κακός είναι αυτός που κακοποιεί (ξυλοδαρμοί, βιασμοί κτλ).
Κακός είναι αυτός που στερεί τα δικαιώματα του παιδιού του νομίζοντας ότι έχει παιδιά για δούλους, για να τον υπηρετούν...

11ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 3:56 am

gogi

gogi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοριτσια μεγαλο θεμα ανοιξατε.εγω αλλα ελεγα πριν κανω παιδια και τα περισσοτερα τα εχουν καταρριψει τα αγγελουδια μου.οταν ειχα μονο τον πρωτο ηταν αλλιως.τωρα με τα δυο ειναι πιο δυσκολα και πολλες φορες χανω την ψυχραιμια μου.στα λογια ολοι καλοι ειμαστε και στην θεωρια...

http://momof2princes.blogspot.com

12ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 5:27 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οι γονεις γινονται καλυτεροι οταν συνεννοουνται μεταξυ τους,οταν συμμετεχουν και οι δυο με τον τροπο τους και τον ρολο τους στην ανατροφη των παιδιων,οταν ρωτουν για να μαθουν, οταν αγαπιουνται μεταξυ τους. εχω καταληξει οτι αυτα μας βοηθουν να ειμαστε σωστοι γονεις (στην δικη μου οικογενεια τουλαχιστον). Τα "τελεια' μοντελα μου φαινοντουσαν παντα υποπτα.

13ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 5:55 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:οι γονεις γινονται καλυτεροι οταν συνεννοουνται μεταξυ τους,οταν συμμετεχουν και οι δυο με τον τροπο τους και τον ρολο τους στην ανατροφη των παιδιων,οταν ρωτουν για να μαθουν, οταν αγαπιουνται μεταξυ τους. εχω καταληξει οτι αυτα μας βοηθουν να ειμαστε σωστοι γονεις (στην δικη μου οικογενεια τουλαχιστον). Τα "τελεια' μοντελα μου φαινοντουσαν παντα υποπτα.

I agree κι επαυξάνω!

14ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 6:02 am

NATASHA


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz έγραψε:Κακός γονιός για μένα δεν είναι αυτός που "μαλώνει" τα παιδιά του (με όποιο τρόπο κι αν επιλέγει να το κάνει).
Κακός είναι αυτός που αδιαφορεί.
Κακός είναι αυτός που κακοποιεί (ξυλοδαρμοί, βιασμοί κτλ).
Κακός είναι αυτός που στερεί τα δικαιώματα του παιδιού του νομίζοντας ότι έχει παιδιά για δούλους, για να τον υπηρετούν...
Συμφωνω απολυτα!!!!!!!!

15ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 6:52 am

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αν αγαπάς το παιδί σου, θασαι καλός γονιός.
αν εχεις ζησει κακες εμπειριες παιδι, δεν θα τις ζησει το παιδι σου.

http://lovinghorses.pblogs.gr/

16ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 11:41 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
athi έγραψε:αν αγαπάς το παιδί σου, θασαι καλός γονιός.
αν εχεις ζησει κακες εμπειριες παιδι, δεν θα τις ζησει το παιδι σου.
συμφωνώ απόλυτα
καλοί γονείς είναι αυτοί που φέρονται στο παιδί τους με στοργή,αγάπη κατανόηση, που το ενθαρρύνουν και του δείχνουν τον κόσμο.
ο γονέας είναι δίπλα στο παιδί όχι για να βγάλει μια καλύτερη έκδοση του εαυτού του στην κοινωνία(η έκδοση του εαυτού μας εξαντλείται στα γονίδια κατά τη σύλληψη)αλλά για να παρέχει τη στήριξη σε έναν καινούριο άνθρωπο ώστε να ολοκληρωθεί και να αναπτυχθεί σωστά για να γίνει ένας δυνάμει ευτυχισμένος ενήλικας.
αλλά πάνω από όλα αγαπάτε με όλη σας την καρδιά τα παιδιά σας, άνευ όρων αγάπη, και σεβαστείτε τα...
σας μιλάει καμμένο άτομο σ'αυτό το θέμα.
όλα τα άλλα αντιμετωπίζονται-το αίσθημα ότι οι γονείς σου δε σε αγαπούν και δε σε σκέφτονται δύσκολα κορίτσια.

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

17ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 11:50 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mpoympoykaki έγραψε:ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΟ healthview.gr

Συγγραφέας: Αποστολία Ντέκοβα, Κλινική Ψυχολόγος

Η πιο σημαντική σχέση στη ζωή του παιδιού είναι με τους γονείς του. Αυτή η σχέση δομείται από την παιδική ηλικία και χαρακτηρίζεται από πληθώρα θετικών και αρνητικών συναισθημάτων:θυμό, αγανάκτηση, φόβο άλλα και ταυτόχρονα αποδοχή, καρτερικότητα και εμπιστοσύνη.

Οι γονείς όταν βιώνουν αρνητικά συναισθήματα για το παιδί τους νιώθουν ένοχες, κατηγορούν το εαυτό τους ότι δεν είναι «καλοί γονείς». Το πρότυπο που έχουν οι περισσότεροι γονείς για τον ιδανικό γονιό είναι το εξής: είναι αυτός ο οποίος δεν θυμώνει, δε μιλά άσχημα, δε χάνει τη ψυχραιμία και έχει πάντα υπομονή με το παιδί του.
Όμως αυτό το πρότυπο είναι αρκετά ουτοπικό και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Αν υπήρχαν ιδανικοί γονείς αυτό θα δυσκόλευε ιδιαίτερα τη ζωή του παιδιού, διότι δε θα μπορούσε να δημιουργήσει σχέσεις αντάξιες με των δικών του γονιών, και αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα το παιδί να απογοητευθεί και να αισθάνεται κατώτερο σε σχέση με εκείνους.

Οι γονείς πρέπει να λάβουν υπόψη τους ότι δεν υπάρχουν τέλειοι γονείς, υπάρχουν όμως ο «αρκετά καλοί γονείς », οι οποίοι αφουγκράζονται το παιδί τους, θυμώνουν μαζί του , όμως έπειτα έχουν το ψυχικό σθένος να αναγνωρίσουν τα λάθη τους, τις αδυναμίες τους και τους άσχημους χειρισμούς τους.

Ο «αρκετά καλός γονιός»¨
•είναι εκείνος ο οποίος δεν θυσιάζει την προσωπική ή την επαγγελματική του ζωή στο βωμό της δήθεν αγάπης για το παιδί του, ούτε αναμένει ότι μεγαλώνοντας το παιδί του θα χρειαστεί να ανταποδώσει τη φροντίδα που του είχε προσφέρει εκείνος στο παρελθόν.
•είναι αυτός ο οποίος έχει γεμάτη προσωπική ζωή και δεν περιμένει από το παιδί του να καλύψει οποιαδήποτε τυχόν κενό μπορεί να έχει .
•έχει καλή επικοινωνία με το παιδί του, όχι μόνο λεκτική άλλα και εξωλεκτική.
•είναι ιδιαίτερα εκφραστικός με το παιδί του, του χαμογελά, το χαϊδεύει, το αγκαλιάζει, του μιλά γλυκά και τρυφερά και μοιράζεται δημιουργικό χρόνο μαζί του.
•επαινεί και ενθαρρύνει το παιδί σε κάθε προσπάθεια του αποφεύγοντας την ειρωνεία, τους χλευασμούς, τις ύβρεις και τη σωματική τιμωρία.
•μπορεί να κατανοήσει τις ανάγκες του, τις ιδιαιτερότητες του, τις κλίσεις του χωρίς όμως ούτε να τις υποτιμά ούτε να τις υπερτιμά.
•σέβεται την ατομικότητα του παιδιού και οι απαιτήσεις που έχει είναι ανάλογες με το βαθμό της ωριμότητας του, των συναισθηματικών και των γνωστικών του ικανοτήτων.
•επιδεικνύει εμπιστοσύνη στο ίδιο και στις επιλογές του, ώστε και εκείνο με τη σειρά του να αποκτήσει εμπιστοσύνη και σεβασμό στο εαυτό του.
•δεν προβάλλει στο παιδί του τα δικά του απραγματοποίητα όνειρα. Συχνά οι γονείς συνειδητά η ασυνείδητα μεταβιβάζουν ως κληρονομιά τις δικές τους επιθυμίες, που συχνά γίνονται εντολή «να περπατήσουν τα δικά τους μονοπάτια» ελπίζοντας να διαψεύσουν τις δικές τους αποτυχίες. Οι γονείς δεν πρέπει να λησμονούν ότι κανένας δεν μπορεί να ζήσει τη ζωή του άλλου. Το κάθε παιδί έχει τη δική του προσωπικότητα και θα πρέπει να χαράξει το δικό του δρόμο με τις αποτυχίες του και τις επιτυχίες του.
Τέλος, «αρκετά καλός γονιός» είναι αυτός ο οποίος βοήθα το παιδί να αναπτύξει αίσθηση υπευθυνότητας για τις πράξεις του, του διδάσκει να αντιμετωπίζει τα προβλήματα που συμβαίνουν στη ζωή του ως προκλήσεις και όχι ως καταστροφές . Μ’ αυτό τον τρόπο του εμπνέει μια αίσθηση ανεξαρτοποίησης από εκείνον, δηλαδή του μαθαίνει να αντιμετωπίζει τις δυσκολίες που θα συναντήσει στο δρόμο του μόνο του και να προσπαθεί να βρει κάποια λύση ,χωρίς τη δικιά του στήρίξη εκτός και αν το ίδιο το παιδί κρίνει ότι η δική του η βοήθεια είναι απαραίτητη.


συμφωνώ απόλυτα με τη.."συνάδελφο" Laughing Laughing Laughing
αλλά για να καταλάβω...
πόσα από τα παραπάνω είχατε εσείς στη ζωή σας από τους γονείς σας???
εγώ με κανένα θα πρέπει να το ψάξω το θέμα ε? Rolling Eyes

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

18ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 1:07 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ο «αρκετά καλός γονιός»¨
•είναι εκείνος ο οποίος δεν θυσιάζει την προσωπική ή την επαγγελματική του ζωή στο βωμό της δήθεν αγάπης για το παιδί του, ούτε αναμένει ότι μεγαλώνοντας το παιδί του θα χρειαστεί να ανταποδώσει τη φροντίδα που του είχε προσφέρει εκείνος στο παρελθόν.

αυτη την τελιτσα την ειχαμε και μεις στο σπιτι.Και μας κοστισε μπορω να πω...

•είναι αυτός ο οποίος έχει γεμάτη προσωπική ζωή και δεν περιμένει από το παιδί του να καλύψει οποιαδήποτε τυχόν κενό μπορεί να έχει .

κοιτα να δεις,κι αυτη την τελιτσα την ειχαμε στο σπιτι.Κι αυτη μας κοστισε!

•έχει καλή επικοινωνία με το παιδί του, όχι μόνο λεκτική άλλα και εξωλεκτική.

μιλαμε για ταυτιση,αλλα λογω των 2 προηγουμενων ...τελιτσων αυτη δεν λειτουργησε.


•είναι ιδιαίτερα εκφραστικός με το παιδί του, του χαμογελά, το χαϊδεύει, το αγκαλιάζει, του μιλά γλυκά και τρυφερά και μοιράζεται δημιουργικό χρόνο μαζί του.

δημιουργικος χρονος,ποιοτικος χρονος...μονο που το παιδι δεν θελει ποιοτητα ωρες καταστηματων,εχει τα δικα του ωραρια..


•επαινεί και ενθαρρύνει το παιδί σε κάθε προσπάθεια του αποφεύγοντας την ειρωνεία, τους χλευασμούς, τις ύβρεις και τη σωματική τιμωρία.

καλη κι αυτη η τελιτσα,δεν εχω ενστασεις.


•μπορεί να κατανοήσει τις ανάγκες του, τις ιδιαιτερότητες του, τις κλίσεις του χωρίς όμως ούτε να τις υποτιμά ούτε να τις υπερτιμά.

ποτε το κανει αυτο?στα διαλλειματα απο την καριερα?


•σέβεται την ατομικότητα του παιδιού και οι απαιτήσεις που έχει είναι ανάλογες με το βαθμό της ωριμότητας του, των συναισθηματικών και των γνωστικών του ικανοτήτων.

ναι.

•επιδεικνύει εμπιστοσύνη στο ίδιο και στις επιλογές του, ώστε και εκείνο με τη σειρά του να αποκτήσει εμπιστοσύνη και σεβασμό στο εαυτό του.

•δεν προβάλλει στο παιδί του τα δικά του απραγματοποίητα όνειρα. Συχνά οι γονείς συνειδητά η ασυνείδητα μεταβιβάζουν ως κληρονομιά τις δικές τους επιθυμίες, που συχνά γίνονται εντολή «να περπατήσουν τα δικά τους μονοπάτια» ελπίζοντας να διαψεύσουν τις δικές τους αποτυχίες. Οι γονείς δεν πρέπει να λησμονούν ότι κανένας δεν μπορεί να ζήσει τη ζωή του άλλου. Το κάθε παιδί έχει τη δική του προσωπικότητα και θα πρέπει να χαράξει το δικό του δρόμο με τις αποτυχίες του και τις επιτυχίες του.

παρα το γεγονος οτι ειχαμε τις 4 πιο πανω τελιτσες μια μεταβιβαση την ειχαμε.



συμφωνώ απόλυτα με τη.."συνάδελφο" Laughing Laughing Laughing
αλλά για να καταλάβω...
πόσα από τα παραπάνω είχατε εσείς στη ζωή σας από τους γονείς σας???
εγώ με κανένα θα πρέπει να το ψάξω το θέμα ε? Rolling Eyes [/quote]

εσυ με κανενα ,εγω με τα περισσοτερα και οι δυο αναρωτιομαστε ομως..

19ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 1:59 pm

xoxlidaki

xoxlidaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
προσωπικά αν και 33 χρονων κλεισμενα σήμερα γαιδούρα το δευτερο και το τρίτο σημείο ακόμα ψαχνω να τα βρω. Και θα συνεχίζω να τα ψάχνω στους δικούς μου....

20ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 2:58 pm

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Προσωπικά για εμένα το πάν είναι ο υγιής διαλογος ανάμεσα στο παιδί και τον γονιό, ένας ήρεμος διάλογος που θα δώσει στον γονιό να καταλάβει το παιδί του σχετικά με τους προβληματισμούς του ή τις επιθυμίες του, απο εκεί ξεκινούν όλα. Η '' όμορφη '' επικοινωνία μεταξύ τους προυποθέτει πολλά θετικά για το παιδί όπως το να νιώθει τον γονιό του και φίλο του, αν επιτευχθεί αυτό θα είναι οτι καλυτερο για την ανατροφή του παιδιού!!!

21ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 4:25 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsako
όχι εγώ είμαι πολύ υπέρ αυτού που λέει σχετικά με την επαγγελματική και προσωπική ζωή.
το καταλαβαίνω από τον εαυτό μου(αλλά λόγω αυτού σίγουρα είναι καθαρα θέμα χαρακτήρα)
βλέπω ότι όσο πιο πολύ θυσιάζω τα πάντα γι'αυτήν(καλά ασε τα επαγγελματικά γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης πώς θα ήμουν αν δούλευα τώρα από πάνω!-βάλε τα προσωπικά)
τόσο πιο ανικανοποίητη είμαι με όλα, τόσο πιο πολλά νεύρα έχω και νιώθω τεράστια ανάγκη να σηκωθώ να φύγω!
βέβαια είναι και οι συνθήκες τετοιες που με εγκλωβίζουν, αλλά είμαι 100% σίγουρη ότι θα ήμουν πολύ πιο καλή ως γονιός αν είχα 1 ώρα την ημέρα να κανω ό,τι πραγματικά θέλω είτε αυτό είναι ένα μπάνιο 1 ώρα, είτε ένας καφές με την κολλητή μου, είτε να βάψω τα νύχια μου βρε αδερφέ!
όσο για τη δουλειά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αν και ξέρω ότι θα έλειπα στο παιδί(θα το έκανα μόνο αν έμενε με κάποιον δικό της άνθρωπο)ξέρω ότι θα με ολοκλήρωνε να κερδίζω και πάλι τα χρήματα μου, να μη ζητάω, να νιώθω ότι είμαι χρήσιμη και αναγνωρίζεται αυτό και να βλέπω καθημερινά άτομα εκτός σπιτιού(οκ τα λέω με εμπειρίες καλές από τη μία δουλειά που έχω κάνει Razz )
και όντως εμένα ισχύει, επειδή έχω πολλά συναισθηματικά κενά και λόγω συγκυριών αλλά και λόγω βιωμάτων πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να στηρίζεται στο μωρο και να απογοητεύομαι καμιά φορά που δε μπορεί να με καλύψει συναισθηματικά(φαντάσου να ήταν και πιο μεγάλο-πρέπει να το λύσω το θέμα ως τότε)

επομένως, καλός γονέας-πέρα από τα αυτονόητα-μπορεί να θεωρηθεί κάποιος με βάση το κάθε παιδί ξεχωριστά..?..

α και σίγουρα το κάθε παιδί έχει το δικό του ωράριο αλλά πιστεύω ότι αν ολοκληρώνεται ο γονέας εκτός σπιτιού σίγουρα το παιδί έχει ποιοτικότερη αλληλεπίδραση μαζί του έστω και για λιγότερες ώρες τη μέρα. Αν όμως ο γονέας, κόντρα σε αυτά που επιθυμεί είναι 24 ώρες το 24ωρο κολλημένος με το παιδί το σπίτι και την οικογένεια, και δεν ασχολείται με κάτι άλλο λογικό είναι να τα παίξει και να μη δίνει στο παιδί το 100%
βέβαια τα βλέπω από περίεργη οπτική τώρα Rolling Eyes

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

22ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 9:46 pm

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
dinaki88 έγραψε:litsako
όχι εγώ είμαι πολύ υπέρ αυτού που λέει σχετικά με την επαγγελματική και προσωπική ζωή.
το καταλαβαίνω από τον εαυτό μου(αλλά λόγω αυτού σίγουρα είναι καθαρα θέμα χαρακτήρα)
βλέπω ότι όσο πιο πολύ θυσιάζω τα πάντα γι'αυτήν(καλά ασε τα επαγγελματικά γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης πώς θα ήμουν αν δούλευα τώρα από πάνω!-βάλε τα προσωπικά)
τόσο πιο ανικανοποίητη είμαι με όλα, τόσο πιο πολλά νεύρα έχω και νιώθω τεράστια ανάγκη να σηκωθώ να φύγω!
βέβαια είναι και οι συνθήκες τετοιες που με εγκλωβίζουν, αλλά είμαι 100% σίγουρη ότι θα ήμουν πολύ πιο καλή ως γονιός αν είχα 1 ώρα την ημέρα να κανω ό,τι πραγματικά θέλω είτε αυτό είναι ένα μπάνιο 1 ώρα, είτε ένας καφές με την κολλητή μου, είτε να βάψω τα νύχια μου βρε αδερφέ!
όσο για τη δουλειά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αν και ξέρω ότι θα έλειπα στο παιδί(θα το έκανα μόνο αν έμενε με κάποιον δικό της άνθρωπο)ξέρω ότι θα με ολοκλήρωνε να κερδίζω και πάλι τα χρήματα μου, να μη ζητάω, να νιώθω ότι είμαι χρήσιμη και αναγνωρίζεται αυτό και να βλέπω καθημερινά άτομα εκτός σπιτιού(οκ τα λέω με εμπειρίες καλές από τη μία δουλειά που έχω κάνει Razz )
και όντως εμένα ισχύει, επειδή έχω πολλά συναισθηματικά κενά και λόγω συγκυριών αλλά και λόγω βιωμάτων πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να στηρίζεται στο μωρο και να απογοητεύομαι καμιά φορά που δε μπορεί να με καλύψει συναισθηματικά(φαντάσου να ήταν και πιο μεγάλο-πρέπει να το λύσω το θέμα ως τότε)

επομένως, καλός γονέας-πέρα από τα αυτονόητα-μπορεί να θεωρηθεί κάποιος με βάση το κάθε παιδί ξεχωριστά..?..

α και σίγουρα το κάθε παιδί έχει το δικό του ωράριο αλλά πιστεύω ότι αν ολοκληρώνεται ο γονέας εκτός σπιτιού σίγουρα το παιδί έχει ποιοτικότερη αλληλεπίδραση μαζί του έστω και για λιγότερες ώρες τη μέρα. Αν όμως ο γονέας, κόντρα σε αυτά που επιθυμεί είναι 24 ώρες το 24ωρο κολλημένος με το παιδί το σπίτι και την οικογένεια, και δεν ασχολείται με κάτι άλλο λογικό είναι να τα παίξει και να μη δίνει στο παιδί το 100%
βέβαια τα βλέπω από περίεργη οπτική τώρα Rolling Eyes


Συμφωνω τελειως. Τελειως ομως!
Ακριβως το ιδιο εχω σκεφτει και εχω δει.
Αν εκανα εστω για 1 ωρα αυτο που πραγματικα ηθελα, θα εδινα το 100% ποιοτικα καλυτερα στο παιδι μου.

23ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 06, 2010 11:14 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dinaki88 θα σου απαντησω αργοτερα,εχει ενδιαφερον αυτη η συζητηση.Τωρα ειμαι με το ενα ματι στα παιδια και το αλλο εδω Razz

24ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 07, 2010 4:10 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dinaki88 έγραψε:litsako
όχι εγώ είμαι πολύ υπέρ αυτού που λέει σχετικά με την επαγγελματική και προσωπική ζωή.
το καταλαβαίνω από τον εαυτό μου(αλλά λόγω αυτού σίγουρα είναι καθαρα θέμα χαρακτήρα)
βλέπω ότι όσο πιο πολύ θυσιάζω τα πάντα γι'αυτήν(καλά ασε τα επαγγελματικά γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης πώς θα ήμουν αν δούλευα τώρα από πάνω!-βάλε τα προσωπικά)
τόσο πιο ανικανοποίητη είμαι με όλα, τόσο πιο πολλά νεύρα έχω και νιώθω τεράστια ανάγκη να σηκωθώ να φύγω!
βέβαια είναι και οι συνθήκες τετοιες που με εγκλωβίζουν, αλλά είμαι 100% σίγουρη ότι θα ήμουν πολύ πιο καλή ως γονιός αν είχα 1 ώρα την ημέρα να κανω ό,τι πραγματικά θέλω είτε αυτό είναι ένα μπάνιο 1 ώρα, είτε ένας καφές με την κολλητή μου, είτε να βάψω τα νύχια μου βρε αδερφέ!
όσο για τη δουλειά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αν και ξέρω ότι θα έλειπα στο παιδί(θα το έκανα μόνο αν έμενε με κάποιον δικό της άνθρωπο)ξέρω ότι θα με ολοκλήρωνε να κερδίζω και πάλι τα χρήματα μου, να μη ζητάω, να νιώθω ότι είμαι χρήσιμη και αναγνωρίζεται αυτό και να βλέπω καθημερινά άτομα εκτός σπιτιού(οκ τα λέω με εμπειρίες καλές από τη μία δουλειά που έχω κάνει Razz )
και όντως εμένα ισχύει, επειδή έχω πολλά συναισθηματικά κενά και λόγω συγκυριών αλλά και λόγω βιωμάτων πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να στηρίζεται στο μωρο και να απογοητεύομαι καμιά φορά που δε μπορεί να με καλύψει συναισθηματικά(φαντάσου να ήταν και πιο μεγάλο-πρέπει να το λύσω το θέμα ως τότε)

επομένως, καλός γονέας-πέρα από τα αυτονόητα-μπορεί να θεωρηθεί κάποιος με βάση το κάθε παιδί ξεχωριστά..?..

α και σίγουρα το κάθε παιδί έχει το δικό του ωράριο αλλά πιστεύω ότι αν ολοκληρώνεται ο γονέας εκτός σπιτιού σίγουρα το παιδί έχει ποιοτικότερη αλληλεπίδραση μαζί του έστω και για λιγότερες ώρες τη μέρα. Αν όμως ο γονέας, κόντρα σε αυτά που επιθυμεί είναι 24 ώρες το 24ωρο κολλημένος με το παιδί το σπίτι και την οικογένεια, και δεν ασχολείται με κάτι άλλο λογικό είναι να τα παίξει και να μη δίνει στο παιδί το 100%
βέβαια τα βλέπω από περίεργη οπτική τώρα Rolling Eyes

θα πιαστω απο αυτο "επομένως, καλός γονέας-πέρα από τα αυτονόητα-μπορεί να θεωρηθεί κάποιος με βάση το κάθε παιδί ξεχωριστά..?..".Εκει εχω καταληξει περιπου και εγω,να κοιτας τις αναγκες του παιδιου σου πρωτα και μετα να προσαρμοζεις τα δικα σου ζητουμενα σε αυτες.Δεν εχω τιποτα με τους ψυχολογους αλλα συνηθως αυτα που διαβαζω ειναικαπως αοριστα. Αναλογα με μας και με τα παιδια μας κρινουμε.Οσο για την καριερα και την προσωπικη ζωη...η καριερα -θα το ξαναπω,το χα γραψει και σε αλλο ποστ- δεν ειναι part time ουτε λιγη ωρα χωρις το παιδι.Σαν παιδι η καριερα μου στερουσε τον μπαμπα μου,αυτος μπορει να καλυπτε τα κενα του αλλα μεγαλωναν τα δικα μου.Ξεπερνωντας το κατανοησα και την δικη του θεση,αλλα δεν θα το επαναλαβω το λαθος με τα δικα μου παιδια.Ειμαι της αποψης οτι το ΕΓΩ μας πρεπει να μετριαζεται κατα πολυ οταν γινομαστε γονεις.Ενα μικρο παιδι δεν εχει αναπτυξει μηχανισμους τετοιους που να το βοηθουν να κατανοησει οτι ο μπαμπας και η μαμα εχουν φιλοδοξιες αλλες περα απο αυτο.Ενα παραδειγμα -οκ,καπως χαζο αλλα αυτο εχω τωρα- ειναι τα παιδια των διασημων γονιων.Για παρατηρησε ποσα απο αυτα ειναι με ψυχολογικα αδιεξοδα.Δεν ειμαστε σταρ του Χολυγουντ,αλλα για μενα το ιδιο ειναι καποιος που αφοσιωνει τον περισσοτερο χρονο του για να γινει τοπ στη δουλεια του,παραμελει το παιδι του,αυτο ειναι αντικειμενικο,ξεκαθαρο!Αυτα περι ποιοτικου χρονου δυσκολευομαι να τα δεχτω.Ειναι ποιοτικος χρονος 2 ωρες τη μερα???δλδ τι γινεται σε αυτες τις ωρες που καλυπτει οοολα τα ζητουμενα κ τις αναγκες του παιδιου?Και μετα ερχεται και η πρσωπικη ζωη,αν κανεις καριερα ποτε εχεις χρονο για το παιδι και την ζωη?Και το παιδι απο ποτε δεν εντασσεται στην προσωπικη μας ζωη??Εχω την εντυπωση οτι εχουμε παει στο αλλο ακρο,απο εκει που οι γονεις "θυσιαζονταν " (απο την προηγουμενη γεννια το εχω ακουσει αυτο) δλδ αφηναν οι μαμαδες εντελως την εργασια ή οι μπαμπαδες αναλαμβαναν πληρως την ευθυνη για τα εξοδα της οικογενειας εχουμε φτασει στο ο μπαμπας και η μαμα κανουν καριερα γιατι αυτο τους κανει καλο και επισης εχουν προσωπικη ζωη και μετα οτι ρεστα μενουν τα παιρνει το παιδι. Ας με διορθωσει καποια αλλα με παραδειγματα,ποιος μεσα σε ενα 24ωρο κανει ολα τα παραπανω και με "το χερι στην καρδια" μπορει να πει οτι προσφερει στο παιδι του (αυτο που θελει το παιδι,δλδ την παρουσια μας σε διαφορα γεγονοτα της ζωης του). Αλλο πραγμα να πας βολτα ,να βρεις τους φιλους σου,να εργαστεις για να ζησεις (και οχι να ζεις για να εργαζεσαι) και αλλο ικανοποιω το ΕΓΩ μου χωρις να υπολογιζω την αλλαγη που εφερε το παιδι μου στη ζωη μου.

25ποιοι ειναι καλοι γονεις... Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 07, 2010 4:28 am

xoxlidaki

xoxlidaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πάλι μπαίνω σε πειρασμό να γράψω χωρίς να έχω παιδάκια, αλλά με όλη αυτη τη συζήτηση σκεφτόμουν τα εξης: μήπως ζούμε σε μια κοινωνία που αξίες όπως φροντίδα, αφοσίωση, ευαισθησία, προστατευτικότητα, δεκτικότητα είναι συνόνυμα της αδυναμίας, της συγκαταβατικότητας και του συμβιβασμού;

Ολες οι μαμαδες θέλουν να δώσουν απλόχερα και όσο μπορούν τα παραπάνω, αλλά πόσο επιτρέπει το "μοντελο μαμας-καρριερας"; Γιατί στο όνομα της ισότητας των δυο φύλων η κοινωνία μας να μην εξυμνούσε και να παραδειγματιζε μέσα από αξίες όπως φροντίδα, αφοσίωση, ευαισθησία, προστατευτικότητα. Πιστεύω οτι αν η κοινωνία, εμείς δηλ. ιεραρχούσαμε διαφορετικά τα πραγματα θα τα βλεπαμε όλα αυτα από άλλη οπτική γωνία. και με την ιεραρχία δεν εννοώ οικογενεια και καρριέρα, εννοώ τις παραπανω αξίες.

Γιατί δηλ. η μαμα αλλά και ο μπαμπας που θελει να δωσει στα παιδιά του τα παραπανω να θεωρείται οτι χάνει ή οτι ειναι λειψός; Πόσοι μπαμπαδες θα δεχονταν να μεινουν εκεινοι σπιτι και να αντιστραφούν οι ρόλοι; (ειχα δει μια ερευνα καποτε για αυτο, αλλά θα ήταν καλό να συζητηθεί χωριστα).

Μπορεί να βγηκα και εκτος θεματος, συγγνωμη...

litsakos συμφωνω απολυτα μαζί σου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις