Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
123 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 123 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

26ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 07, 2010 4:50 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
xoxlidaki έγραψε:Πάλι μπαίνω σε πειρασμό να γράψω χωρίς να έχω παιδάκια, αλλά με όλη αυτη τη συζήτηση σκεφτόμουν τα εξης: μήπως ζούμε σε μια κοινωνία που αξίες όπως φροντίδα, αφοσίωση, ευαισθησία, προστατευτικότητα, δεκτικότητα είναι συνόνυμα της αδυναμίας, της συγκαταβατικότητας και του συμβιβασμού;

Ολες οι μαμαδες θέλουν να δώσουν απλόχερα και όσο μπορούν τα παραπάνω, αλλά πόσο επιτρέπει το "μοντελο μαμας-καρριερας"; Γιατί στο όνομα της ισότητας των δυο φύλων η κοινωνία μας να μην εξυμνούσε και να παραδειγματιζε μέσα από αξίες όπως φροντίδα, αφοσίωση, ευαισθησία, προστατευτικότητα. Πιστεύω οτι αν η κοινωνία, εμείς δηλ. ιεραρχούσαμε διαφορετικά τα πραγματα θα τα βλεπαμε όλα αυτα από άλλη οπτική γωνία. και με την ιεραρχία δεν εννοώ οικογενεια και καρριέρα, εννοώ τις παραπανω αξίες.

Γιατί δηλ. η μαμα αλλά και ο μπαμπας που θελει να δωσει στα παιδιά του τα παραπανω να θεωρείται οτι χάνει ή οτι ειναι λειψός; Πόσοι μπαμπαδες θα δεχονταν να μεινουν εκεινοι σπιτι και να αντιστραφούν οι ρόλοι; (ειχα δει μια ερευνα καποτε για αυτο, αλλά θα ήταν καλό να συζητηθεί χωριστα).

Μπορεί να βγηκα και εκτος θεματος, συγγνωμη...

litsakos συμφωνω απολυτα μαζί σου
αν και ήθελα να επικολλήσω και το ποστ σου λιτσάκο μου διέφυγε Embarassed
πρώτον βαριέμαι απίστευτα τωρα να κάνω διαχωρισμό των φράσεων που θέλω να απαντήσω γι'αυτό θα μιλήσω συνολικά Laughing
αρχικά να πω ότι τελειώνω ωσονούπο την ψυχολογία οπότε συγκρατείστε τις απόψεις σας για τον κλάδο(πλάκα κάνω κι εγώ θα αλλάξω πορεία μη νομίζετε Laughing )
να επισημάνω ότι δεν μιλάω για το μοντέλο των γονέων του άκρου δουλεύω όλη μέρα κι αυτό το κάνω ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΝΑΓΚΗ αλλά επειδή γουστάρω να δίνω τον εαυτό μου εκεί κι όχι σε κάτι άλλο, επειδή η εργασιακή μου ζωή είναι η πρώτη μου προτεραιότητα. εννοείται και αυτοί οι γονείς δεν πρεπει να περιμένουν ότι κάνουν και το καλύτερο για τα παιδιά τους αφού τα έχουν βάλει πιο κάτω στην ιεραρχία των ενδιαφερόντων τους! Shocked
ούτε πάλι το άλλο άκρο που σκοτώνεται όλη μέρα στη δουλειά για τα προς το ζην μπορεί να θεωρηθεί καλός γονέας με την ευρεία εννοια αλλά δε γίνεται αλλιώς γιατί προέχει η επιβίωση εννοείται-αν δεν έχουν να φάνε δε νομίζω ότι θα σκέφτονται τα χάδια που χάνουν Rolling Eyes ..
Κι εγώ που δε μεγάλωσα σε οικογένεια που οι γονείς έλειπαν όλη μέρα αλλά που η μάνα ήταν μονίμως σπίτι-χωρίς ενδιαφέρονται πιστεύω πλέον-και ο πατέρας κλασικός δημόσιος υπάλληλος, όχι δεν είχα καλούς γονείς γιατί δεν το έψαξαν το θέμα. δρούσαν με μια ηλίθια λογική που απλά αντικατοπτρίζει τα δικά τους βιώματα και πως προβάλλουν στα παιδιά τους αυτά που ήθελαν να εχουν ζήσει μικροί.
(αυτό είναι και κάτι το οποίο ήθελα να αναφέρω.το ξέρω ότι όλοι επηρεαζόμαστε από το παρελθόν μας αλλά λίγη εσωτερική αναζήτηση ή αν αυτό φαίνεται δύσκολο μια βοήθεια από ειδικό μπορεί να σας σώσει από προκαταλήψεις, λανθασμένους τρόπους χειρισμού του παιδιού και άλλα, που μόνο και μόνο επειδή τα θέλαμε παιδιά δε σημαίνει ότι είναι σωστά πχ.-αν δεν είναι κατανοητό αυτό που λέω έχω παράδειγμα από τη ζωή μου Rolling Eyes )

Σίγουρα το εγώ μας μετριάζεται από τη στιγμή που δινόμαστε σε ένα πλάσμα που μας έχει ανάγκη και για τα πιο βασικά, αλλά δεν παύουμε να είμαστε ξεχωριστές προσωπικότητες με ανάγκες και ενδιαφέροντα και θα έπρεπε να βρίσκουμε λίγη ώρα για να ξεφεύγουμε αλλιώς κινδυνεύει να χαθεί ολόκληρα η έννοια του εαυτού και να καταλήξουμε μια μέρα-που θα έρθει πχ το παιδί και θα πει φεύγω από το σπίτι παντρεύομαι-να βιώνουμε έναν αποχωρισμό θάνατο,γιατί έχουμε ταυτίσει τον εαυτό μας με το παιδί.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ πιστεύω ότι(μιλάω για πιο μεγάλα παιδιά, χωρίς να έχω εμπερία)ένα παιδί που όσο λείπει στο σχολείο έχει μια μαμά που εργάζεται και τη βλέπει όταν αυτό τελειώνει το μάθημά του, κατανοεί τον ρόλο της εργασίας, το θέμα της ισότητας, ότι ο καθένας πρέπει να προσφέρει και να εργάζεται(όπως κάνει κι αυτό στο σχολείο κατά μια έννοια)και πολλά άλλα(εννοείται ότι αυτά μπορεί να τα περάσει και μια μαμά που δεν εργάζεται αλλά δε θέλω να επεκταθώ σε όλες τις περιπτώσεις τώρα).
ναι μέχρι να πάει το παιδί μου παιδικό δε θα ήθελα να το αφήνω αν οι συνθήκες δεν το επιβάλλουν και το γιατί είναι προφανές.
αλλά μετα όταν το σπίτι θα αδειάσει τα πρωινά δε θα το αντέξω σίγουρα να είμαι μέσα και να κάνω τη χαρωπή νοικοκυρά, από τη στιγμή που αυτό δεν είναι κάτι που με ευχαριστεί.
θα προτιμήσω να δουλεψω και να καλύπτω την ανάγκη μου για ανεξαρτησία(που είναι αποδεκτό φυσικά ότι δεν την έχουν όλοι στον ίδιο βαθμό)
Το παιδί εννοείται εντάσσεται στην προσωπική μας ζωή αλλά εγώ προσωπικά εννοούσα τη ζωή πέραν του γονεικού ρόλου. Γιατί δε θέλω να πιστεψω ότι με το που έγινα μάνα, απαρνήθηκα για πάντα το γυναικείο μου ρόλο, το ρόλο μου ως φίλη, το ρόλο μου ως μέλος μιας ομάδας κοκ.
όχι, δε θέλω πχ εγώ από τα 21 μου να πω ότι δε θα ξαναφλερτάρω, δε θα ξαναβγώ για ποτό, δε θα ξαναπάω στη σχολή μου και δε θα ξανακάνω μ%#@$%ίες με τους φίλους μου επειδή είμαι μάνα. Shocked
αν τα αφήσω όλα τα παραπάνω τότε αφήνω αυτό που είμαι. θα είμαι κάποια άλλη, μια γυναίκα που στο δικό μου μυαλό δεν αντιστοιχεί στην ηλικία μου και στις εικόνες μου για το ρόλο της γυναίκας κτλ.
θέλω το παιδί μου να γνωρίσει κάποια που δεν είναι εγώ?
Shocked
θυσιάζω πράγματα γι'αυτήν και θα το κάνω γιατί την αγαπάω πάνω από τη ζωή μου, αλλά θα ήθελα πραγματικά να γνωρίσει τη Ντίνα που όλοι γνωρίζουν, ίσως πιο συναισθηματική, πιο τρυφερή, πιο στοργική κτλ.αλλά με τις ίδιες αξίες και πιστεύω που με χαρακτηρίζουν τόσα χρόνια τώρα.
δεν ξέρω αν έτσι θα είμαι καλός γονέας, τουλάχιστον όμως δε θα καταπιέζω τον εαυτό μου, που για μένα είναι σα να ντρέπομαι για όλη την κοσμοθεωρία μου Shocked
ίσως έχω βγει εκτός θέματος και ίσως έχασα το νοήμα αυτών που θες να πεις, σόρρυ αν έγινε αυτό
πάντως xoxlidaki ναι ίσως κάποιες αξίες και πράξεις ίσως να θεωρούνται ενδείξεις αδυναμίας ειδικά από τους πατεράδες, αλλά δε νομίζω ότι όλοι ακολουθούμε άκριτα αυτά τα πρότυπα που μας πλασάρει η κοινωνία.
Ναι εγώ μεγάλωσα όταν άρχισε να εμφανίζεται αυτό το πρότυπο, αλλά δε με επηρέασε, είναι θέμα χαρακτήρα πιστεύω και θέμα διαπαιδαγώγησης ίσως.
για μένα η δουλειά θα είναι ένα μέσον ευχαρίστησης, προσωπικής ολοκλήρωσης μέσα από την προσφορά, την αναγνώριση και την αμοιβή. κάποιες το νιώθουν και με τα οικιακά, εγώ όχι.
Πάντως το κλειδί στα τελευταία λεγόμενα μας είναι πιστεύω οι ηλικίες των παιδιών στις οποίες αναφέρεστε και το πόσο δουλεύουν οι γονείς, σε συνάρτηση με το πόσες ώρες αλληλεπιδρούν με τα παιδιά.
πιστεύω ότι το ιδανικό(που ελπίζω να το καταφέρω)είναι να δουλέψει ο γονέας που τα φροντίζει αφού ωριμάσουν αρκετά για παιδικό και έπειτα και μόνο τις ώρες που αυτό θα λείπει από το σπίτι

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

27ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 07, 2010 11:20 pm

xoxlidaki

xoxlidaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
dinaki συμφωνω με όσα λες και εγω εζησα σε μια οικογενεια όπως η δική σου και καταλαβαίνω. Ουτε το ενα είναι άκρο είναι υγιες, ούτε το άλλο. Πχ. με βαραίνει προσωπικά να ακούω ακόμα και σήμερα πόσα θυσιάσε η μητέρα μου ή για τα ξενυχτια του πατέρα μου. Τα ξέρω πολύ καλά, αλλά μιλας στα παιδιά σου και όχι σε ένα ξενο.

28ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 07, 2010 11:46 pm

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
προσωπικα μεγαλωσα με τον πατερα μου οπου δουλευε απο τις 6 το πρωι εως τις 7 το απογευμα για να μας μεγαλωσει οποτε απο πολυ νωρις αντιληφθηκα οτι η εργασια ειναι πολυ σημαντικη.Τωρα ομως που εγινα εγω μανουλα δεν θελω το παιδι μου να με στερειτε τοσες πολλες ωρες οπως στερηθηκα εγω τον μπαμπα μου γι'αυτο επιλεγω να μεινω σπιτι για εναν χρονο τουλαχιστον και μετα να βρω μια δουλεια για λιγες ωρες γιατι και απο την αλλη μου αρεσει να ειμαι ανεξαρτητη οικονομικα.Νομιζω μια μεση λυση ειναι το καλυτερο και ειδικα τον πρωτο χρονο της ζωης του παιδιου καλο ειναι να μενει η μαμα σπιτι οσο δυσκολο και αν ειναι αυτο γιατι θεωρω οτι τα παιδακια μας μας εχουν ειδικα τοτε απολυτη αναγκη.Παντως θεωρω οτι καλο ειναι να τους περασουμε το μυνημα οταν εργαζομαστε οτι το κανουμε οχι επειδη μας αναγκαζουν και δεν το θελουμε αλλα επειδη ειναι κατι που μας ευχαριστει κιολας διαφορετικα θα τους περασουμε και λαθος μυνηματα για την εργασια

29ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 12:14 am

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
gia apantiste mou se auto:ti ginete otan ta paidia douleuoun gia na suntirisoun tous goneis tous?
as topothetithw!ta petherika mou steilane ton andra mou k ton kouniado mou se ilikia 13 etwn gia douleia se bambakosilektikes mixanes,to dianoeiste?bebaia ta xrimata pou plirwnontousan ta eperne o petheros mou k tous edine ena xartziliki!!!!stamatisane to sxoleio giauto to logo!me ena patera na douleuei k meta na paei na pinei ta xrimata pou ebgale me mia mana kleismeni sto spiti pou den eixe dei sti zwi tis pws einai ta lefta me 2paidia na douleuoun na xenuxtane na nosileuontai se nosokomeia giati eixan atuximata me autokinita...stenaxwriemai pou o antras mou k o kouniados mou ta perasane.
peite mou twra poios einai kalos gonios?poios tous krinei autous tous anthrwpous?ta idia tous ta paidia tous exoun gia tous kaluterous goneis giati autous gnwrisane,autoi tous megalwsane,akomi tous voithane giati pleon o pateras tous apo to polu poto exei katastrepsei olo ton organismo tou.
ara oles oi thewries klp einai sta xartia,ti usxiei stin pragmatikotita?

30ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 12:22 am

xoxlidaki

xoxlidaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
sktv, μια από τα ίδια και ο πατερας μου, μπορεί να μην τον εστειλαν για δουλεια, αλλά στα 13 πηγε αθηνα πηγαινε νυχτερινο και δουλευε το πρωι για να συντηρηθεί. Αποτέλεσμα;;; Να του μεινει το σύνδρομο του "Βασιλάκη Καίλα"--λογικό μεν--, αλλά ποτε δεν ήταν εκδηλωτικός και συναισθηματικός με τα παιδιά του γιατί ποτε δεν πηρε αγαπη ουσιαστική. Δεν μας έλειψε τιποτα για να λεω την αλήθεια, αλλά επί της ουσίας έλειπαν πολλά. Θα μου πεις άλλες εποχες...αλλά να που σε στιγματιζουν για την ζωή σου και την ζωή των γύρω σου.

Απαραδεκτο αυτό που εκαναν τα πεθερικά σου. Εγω δεν θα το ελεγα καν ΄σημερα!!!!

31ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 12:55 am

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
xoxlidaki έγραψε:
Απαραδεκτο αυτό που εκαναν τα πεθερικά σου. Εγω δεν θα το ελεγα καν ΄σημερα!!!!
K OMWS AUTI EINAI I PRAGMATIKOTITA !!!!!!k na fantasteis oti o antras mou den einai k toooso megalos alla 9 xronia megaluteros mou!

32ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 1:00 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια καλά τα λέτε.
Κακό οι γονείς να "εκμεταλλεύονται" τα παιδιά τους, άλλωστε το έχω γράψει και σε προηγούμενο post πως θεωρώ κακούς γονείς αυτούς που έχουν τα παιδιά "υπηρέτες".
Μπορεί κάποιοι να μην τα στέλνουν για δουλειά, αλλά είναι όλη την ώρα: "φέρε μου αυτό, πιάσε μου εκείνο, πήγαινέ με στη λαϊκή τώρα που πήρες το δίπλωμα οδήγησης, ξεχορτάριασε τον κήπο γιατί εμένα με πονάει η μέση μου (και καλά!), δε θα πάρεις χαρτζιλίκι για να πληρώσω τον οτε αφού είσαι όλη μέρα στο internet (ενώ η μάνα έχει ξεσκιστεί να μιλάει με τις φίλες της στα κινητά)" και άλλα τέτοια...
Και δεν το λέω με την έννοια να μάθει το παιδί να αναγνωρίζει τις ευθύνες του και τις υποχρεώσεις του, το λέω για αυτούς που πραγματικά δίνουν ΔΙΑΤΑΓΕΣ στα παιδάκια (σα στρατιωτάκια) και λένε πως τα παιδιά και καλά πρέπει να μαθαίνουν (αγοράκι 10 χρονών να πλένει πιάτα αλλιώς θα φάει ξύλο, έχετε δει?).
Κολοκύθια. Τα παιδιά δεν τα φέρνουμε στον κόσμο για να μας γηροκομήσουν.
Κι όποιος το πιστεύει αυτό είναι καραεγωίσταρος του κερ..α!
Κάποιοι λένε, εγώ σε μεγάλωνα τόσα χρόνια, εσύ δε θα με "κοιτάξεις" τώρα που μεγάλωσα και δε μπορώ?
Ε και? Κι εγώ μεγάλωσα! Και γερνάω και δε μπορώ, και έχω κι εγώ τα δικά μου τα παιδιά να φροντίζω!

33ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 1:08 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Απ' την άλλη πάλι βρε κορίτσια μήπως τα σημερινά παιδάκια (από τη δική μας την ηλικία και πιο κάτω) είναι όντως λίγο "μαμόθρευτα"? Μήπως κάποιοι τα παραχαϊδεύουν? Μήπως τα κακομαθαίνουμε με τη δικαιολογία "να μην έχει ψυχολογικά"? Καλό είναι να σου λείπει και λίγο η μαμά σου όταν είσαι μικρός, για να καταλάβεις ότι δε θα την έχεις για πάντα κοντά σου, κι ότι θα πρέπει να στηρίζεσαι στα πόδια σου...
Δείτε εμάς...
Μήπως το παίζουμε όλοι "αιώνιοι φοιτητές" απλά γιατί βαριόμαστε να δουλέψουμε και έχουμε τη σίγουρη οδό του μπαμπά και της μαμάς? Μήπως δηλώνουμε και καλά "κατά του γάμου" γιατί φοβόμαστε τις ευθύνες και μένουμε στο πατρικό μας για να μας μένουν τα λεφτά για αυτοκίνητα, φίλους, γκόμενους, ψώνια! και διασκέδαση?
Μήπως καμιά μας ήξερε να μαγειρεύει πάνω από 5 (κλασσικά) φαγητά πριν παντρευτεί ή έμεινε μόνη της (πχ για σπουδές)?
Απλά για να υπάρχει και λίγο ο "αντίλογος" τα γράφω όλα αυτά.
Μη με παρεξηγήσετε...

34ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 2:05 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
"ξέρω ότι θα με ολοκλήρωνε να κερδίζω και πάλι τα χρήματα μου, να μη ζητάω, να νιώθω ότι είμαι χρήσιμη και αναγνωρίζεται αυτό "


συμφωνουμε στο οτι ειμαστε ξεχωριστα οντα,και οτι τα ενδιαφεροντα μας μονο καλο μπορουν να κανουν,δεν χανουμε τον κοσμο λογω του παιδιου.Τα παραπανω τα εκανα copy-paste,γιατι θεωρεις οτι εξαρτιεσαι οικονομικα?δεν φερνεις χρηματα στο σπιτι αλλα μεγαλωνεις ενα παιδι,και δεν το εκανες μονη σου..Δεν ενιωσα οτι εξαρτιεμαι απο τον αντρα μου,εργαζομουν πριν και θα εργαστω ξανα καποια στιγμη αλλα προς το παρον φροντιζω τα παιδια μας.Οτι εχει ο ενας ανηκει και στον αλλο,δεν υπαρχουν ξεχωριστα ταμεια για μενα,και δεν θα πρεπε να υπαρχουν σε μια σχεση.Ουτε φοβοι τυπου αν χωρισω τι θα κανω κτλ Μπαινουμε σε μια σχεση και ειμαστε με ισους ορους,ο καθενας αναλαμβανει εναν ρολο στο ζευγαρι.Και μπαινουμε για να μεινουμε.Δεν εχουν ιχνος ρομαντισμου αυτα που λεω να το ξεκαθαρισω Smile τα λεω με πληρη επιγνωση.




ένα παιδί που όσο λείπει στο σχολείο έχει μια μαμά που εργάζεται και τη βλέπει όταν αυτό τελειώνει το μάθημά του, κατανοεί τον ρόλο της εργασίας, το θέμα της ισότητας, ότι ο καθένας πρέπει να προσφέρει και να εργάζεται


Η μαμα προσφερει απο οποιο ποστο και αν επιλεξει.Ειτε μενοντας σπιτι ειτε εξω στην αγορα εργασιας.Αυτο θα πρεπε να ναι επισης ξεκαθαρο στο παιδι.Και επειτα -προσωπικη αποψη παντα- δεν θεωρω οτι η εργασια μας κανει χρησιμους αλλα ουτε και ισους. Το δικαιωμα ψηφου και εργασιας στην γυναικα "δοθηκε" σε συγκεκριμενες χρονικα περιοδους.Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

sktv δυστυχως η παιδικη εργασια στην Ελλαδα μεχρι προσφατα (την προηγουμενη κυριως γεννια) ηταν κοινωνικα αποδεκτη,ιδιαιτερα στον θεσσαλικο καμπο ηταν κανονας να εργαζονται ολοι οικογενειακως. Αλλα η Ελλαδιτσα δυστυχως εχει δημοκρατια προσφατη,αρχισαμε να ειμαστε κρατος πριν καποια χρονια γι αυτο και ολα αυτα αργησαν να εξαλειφθουν.

πολλα ειπα,κι αλλα θα θελα να πω αλλα με τραβαει ο μικρος για παιχνιδι Laughing Laughing

35ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 2:08 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Απ' την άλλη πάλι βρε κορίτσια μήπως τα σημερινά παιδάκια (από τη δική μας την ηλικία και πιο κάτω) είναι όντως λίγο "μαμόθρευτα"? Μήπως κάποιοι τα παραχαϊδεύουν? Μήπως τα κακομαθαίνουμε με τη δικαιολογία "να μην έχει ψυχολογικά"? Καλό είναι να σου λείπει και λίγο η μαμά σου όταν είσαι μικρός, για να καταλάβεις ότι δε θα την έχεις για πάντα κοντά σου, κι ότι θα πρέπει να στηρίζεσαι στα πόδια σου...
Δείτε εμάς...
Μήπως το παίζουμε όλοι "αιώνιοι φοιτητές" απλά γιατί βαριόμαστε να δουλέψουμε και έχουμε τη σίγουρη οδό του μπαμπά και της μαμάς? Μήπως δηλώνουμε και καλά "κατά του γάμου" γιατί φοβόμαστε τις ευθύνες και μένουμε στο πατρικό μας για να μας μένουν τα λεφτά για αυτοκίνητα, φίλους, γκόμενους, ψώνια! και διασκέδαση?
Μήπως καμιά μας ήξερε να μαγειρεύει πάνω από 5 (κλασσικά) φαγητά πριν παντρευτεί ή έμεινε μόνη της (πχ για σπουδές)?
Απλά για να υπάρχει και λίγο ο "αντίλογος" τα γράφω όλα αυτά.
Μη με παρεξηγήσετε...

καλα αυτο το σεναριο παιζει πολυ τελευταια! Very Happy

χοχλιδακι συμφωνουμε για τα συνδρομα β.καιλας των πατεραδων Very Happy Very Happy αν και ο δικος μου ηταν απο αλλη ελλην.ταινια,δεν μου ρχεται τωρα αλλα θα βρω ποιον επαιζε! Razz

36ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 5:12 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:Ήμουν σε μια οικογένεια (του πρώην μου) που τη μάνα τους όλοι τη βρίζανε και ο μεγάλος γιος μάλιστα τη χτυπούσε κι όλας...

Εδώ όμως φταίει και η μάνα!!!
Εμείς δεν είμαστε υπερ της σφαλιάρας σε όποια μορφή κι αν είναι αυτή!
Και όταν κάποιος δεν δίνει χαστούκια στα παιδιά του δεν σημαίνει ότι τσιρίζει συνέχεια. Υπάρχουν πολλοί πιο ήρεμοι τρόποι να δώσεις στο παιδί να καταλάβει ότι κάτι που έκανε ή είπε δεν είναι σωστό. Μια ματιά, ένα νεύμα και πολλή-πολλή συζήτηση!!!

http://mammael.blogspot.com/

37ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 5:17 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
xoxlidaki έγραψε:Πόσοι μπαμπαδες θα δεχονταν να μεινουν εκεινοι σπιτι και να αντιστραφούν οι ρόλοι; (ειχα δει μια ερευνα καποτε για αυτο, αλλά θα ήταν καλό να συζητηθεί χωριστα).


Πάλι ο δικός μου αποτελεί εξαίρεση; Laughing
Εντάξει δεν έχει σταματήσει τη δουλειά. Απλώς την έχει προσαρμόσει έτσι ώστε να μπορεί να είναι τα πρωινά με τις κόρες του όταν εγώ λείπω! Wink

http://mammael.blogspot.com/

38ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 5:23 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:
Εδώ όμως φταίει και η μάνα!!!
Εμείς δεν είμαστε υπερ της σφαλιάρας σε όποια μορφή κι αν είναι αυτή!
Και όταν κάποιος δεν δίνει χαστούκια στα παιδιά του δεν σημαίνει ότι τσιρίζει συνέχεια. Υπάρχουν πολλοί πιο ήρεμοι τρόποι να δώσεις στο παιδί να καταλάβει ότι κάτι που έκανε ή είπε δεν είναι σωστό. Μια ματιά, ένα νεύμα και πολλή-πολλή συζήτηση!!!

Συμφωνώ αρκεί να βοηθάει και ο χαρακτήρας του παιδιού. Να κάθεται να σε ακούσει.
Γιατί υπάρχουν και κάτι άλλα που σου βαράνε μια "καλαμιά" και δρόμο!
Τσιρίζουν, κλαίνε, φωνάζουν, (ξε)σπάνε τα παιχνίδια τους...
Γι αυτό είπα "Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος". Εγώ προσωπικά, λόγω του ότι ήμασταν και τρία παιδιά, και κάναμε ΣΥΝΕΧΕΙΑ σκανταλιές, έφαγα ΠΟΛΥΥΥΥ ξύλο. Με όλους τους τρόπους. Σφαλιάρες, παντόφλες, βίτσες από κληματαριά, μαλλιοτραβήγματα, ζώνες, τσόκαρα, μόνο μπουνιές και κλωτσιές "γλίτωσα"... Έπαθα τίποτα?
Ούτε μου έχει αφήσει κανένα τραύμα...
Τραύμα μου άφησε αυτό που περιγράφω στο άλλο θέμα με τις νταντάδες (που δεν ήρθαν οι γονείς μου μία φορά στο σχολείο να βάλουν χέρι στο δάσκαλο που μας χτυπούσε). Κατάλαβες τι θέλω να πω?

39ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 5:30 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:

Συμφωνώ αρκεί να βοηθάει και ο χαρακτήρας του παιδιού. Να κάθεται να σε ακούσει.
Γιατί υπάρχουν και κάτι άλλα που σου βαράνε μια "καλαμιά" και δρόμο!
Τσιρίζουν, κλαίνε, φωνάζουν, (ξε)σπάνε τα παιχνίδια τους...
Γι αυτό είπα "Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος". Εγώ προσωπικά, λόγω του ότι ήμασταν και τρία παιδιά, και κάναμε ΣΥΝΕΧΕΙΑ σκανταλιές, έφαγα ΠΟΛΥΥΥΥ ξύλο. Με όλους τους τρόπους. Σφαλιάρες, παντόφλες, βίτσες από κληματαριά, μαλλιοτραβήγματα, ζώνες, τσόκαρα, μόνο μπουνιές και κλωτσιές "γλίτωσα"... Έπαθα τίποτα?
Ούτε μου έχει αφήσει κανένα τραύμα...
Τραύμα μου άφησε αυτό που περιγράφω στο άλλο θέμα με τις νταντάδες (που δεν ήρθαν οι γονείς μου μία φορά στο σχολείο να βάλουν χέρι στο δάσκαλο που μας χτυπούσε). Κατάλαβες τι θέλω να πω?

Με αυτά που γράφεις φαντάζομαι γιατί δεν ήρθαν οι γονείς σου να συνετίσουν το δάσκαλο. Μάλλον το θεωρούσαν σωστό!!! Rolling Eyes
Και οι δικές μου κάνουν σκανταλιές, και πολλές μάλιστα, και γκρινιάζουν και μας ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι. Τι θα έπρεπε να κάνω; Να πάρω το σκουπόξυλο και να τις κάνω μαύρες στο ξύλο; Shocked
Αν δεν μπορείς να συγκρατηθείς εκείνη την ώρα μπορείς ή να πας στο δωμάτιο σου και να μετρήσεις μέχρι το 10 (πιάνει εγγυημένα Wink ) ή να πάρεις το παιδί από το χέρι, να το πας στο δωμάτιο του (δεν χρειάζεται να κλείσεις την πόρτα) και να του πεις ότι όταν ηρεμήσει θα το συζητήσετε!! Δεν θέλει κόπο αλλά τρόπο. Very Happy

http://mammael.blogspot.com/

40ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 5:44 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
dinaki88 έγραψε:litsako
όχι εγώ είμαι πολύ υπέρ αυτού που λέει σχετικά με την επαγγελματική και προσωπική ζωή.
το καταλαβαίνω από τον εαυτό μου(αλλά λόγω αυτού σίγουρα είναι καθαρα θέμα χαρακτήρα)
βλέπω ότι όσο πιο πολύ θυσιάζω τα πάντα γι'αυτήν(καλά ασε τα επαγγελματικά γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης πώς θα ήμουν αν δούλευα τώρα από πάνω!-βάλε τα προσωπικά)
τόσο πιο ανικανοποίητη είμαι με όλα, τόσο πιο πολλά νεύρα έχω και νιώθω τεράστια ανάγκη να σηκωθώ να φύγω!
βέβαια είναι και οι συνθήκες τετοιες που με εγκλωβίζουν, αλλά είμαι 100% σίγουρη ότι θα ήμουν πολύ πιο καλή ως γονιός αν είχα 1 ώρα την ημέρα να κανω ό,τι πραγματικά θέλω είτε αυτό είναι ένα μπάνιο 1 ώρα, είτε ένας καφές με την κολλητή μου, είτε να βάψω τα νύχια μου βρε αδερφέ!
όσο για τη δουλειά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αν και ξέρω ότι θα έλειπα στο παιδί(θα το έκανα μόνο αν έμενε με κάποιον δικό της άνθρωπο)ξέρω ότι θα με ολοκλήρωνε να κερδίζω και πάλι τα χρήματα μου, να μη ζητάω, να νιώθω ότι είμαι χρήσιμη και αναγνωρίζεται αυτό και να βλέπω καθημερινά άτομα εκτός σπιτιού(οκ τα λέω με εμπειρίες καλές από τη μία δουλειά που έχω κάνει Razz )
και όντως εμένα ισχύει, επειδή έχω πολλά συναισθηματικά κενά και λόγω συγκυριών αλλά και λόγω βιωμάτων πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να στηρίζεται στο μωρο και να απογοητεύομαι καμιά φορά που δε μπορεί να με καλύψει συναισθηματικά(φαντάσου να ήταν και πιο μεγάλο-πρέπει να το λύσω το θέμα ως τότε)

επομένως, καλός γονέας-πέρα από τα αυτονόητα-μπορεί να θεωρηθεί κάποιος με βάση το κάθε παιδί ξεχωριστά..?..

α και σίγουρα το κάθε παιδί έχει το δικό του ωράριο αλλά πιστεύω ότι αν ολοκληρώνεται ο γονέας εκτός σπιτιού σίγουρα το παιδί έχει ποιοτικότερη αλληλεπίδραση μαζί του έστω και για λιγότερες ώρες τη μέρα. Αν όμως ο γονέας, κόντρα σε αυτά που επιθυμεί είναι 24 ώρες το 24ωρο κολλημένος με το παιδί το σπίτι και την οικογένεια, και δεν ασχολείται με κάτι άλλο λογικό είναι να τα παίξει και να μη δίνει στο παιδί το 100%
βέβαια τα βλέπω από περίεργη οπτική τώρα Rolling Eyes


Εγώ έχω την τύχη να δουλεύω λίγες ώρες και δεν έχω αυτό το πρόβλημα. Συμφωνώ απολύτως, ωστόσο, και έχω να συμπληρώσω ότι το ίδιο νιώθεις και όταν δεν υπάρχει ένας άνθρωπος εμπιστοσύνης (πεθερά, μητέρα κλπ) που να σε απαλλάξει για λίγο από τα καθήκοντά σου ως μητέρα και την full time απασχόληση... Είναι πίκρα μεγάλη! Ξεχνάς ότι είσαι γυναίκα, σύζυγος και ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!

41ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 5:49 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dinaki88 έγραψε:litsako
όχι εγώ είμαι πολύ υπέρ αυτού που λέει σχετικά με την επαγγελματική και προσωπική ζωή.
το καταλαβαίνω από τον εαυτό μου(αλλά λόγω αυτού σίγουρα είναι καθαρα θέμα χαρακτήρα)
βλέπω ότι όσο πιο πολύ θυσιάζω τα πάντα γι'αυτήν(καλά ασε τα επαγγελματικά γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης πώς θα ήμουν αν δούλευα τώρα από πάνω!-βάλε τα προσωπικά)
τόσο πιο ανικανοποίητη είμαι με όλα, τόσο πιο πολλά νεύρα έχω και νιώθω τεράστια ανάγκη να σηκωθώ να φύγω!
βέβαια είναι και οι συνθήκες τετοιες που με εγκλωβίζουν, αλλά είμαι 100% σίγουρη ότι θα ήμουν πολύ πιο καλή ως γονιός αν είχα 1 ώρα την ημέρα να κανω ό,τι πραγματικά θέλω είτε αυτό είναι ένα μπάνιο 1 ώρα, είτε ένας καφές με την κολλητή μου, είτε να βάψω τα νύχια μου βρε αδερφέ!
όσο για τη δουλειά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αν και ξέρω ότι θα έλειπα στο παιδί(θα το έκανα μόνο αν έμενε με κάποιον δικό της άνθρωπο)ξέρω ότι θα με ολοκλήρωνε να κερδίζω και πάλι τα χρήματα μου, να μη ζητάω, να νιώθω ότι είμαι χρήσιμη και αναγνωρίζεται αυτό και να βλέπω καθημερινά άτομα εκτός σπιτιού(οκ τα λέω με εμπειρίες καλές από τη μία δουλειά που έχω κάνει Razz )
και όντως εμένα ισχύει, επειδή έχω πολλά συναισθηματικά κενά και λόγω συγκυριών αλλά και λόγω βιωμάτων πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να στηρίζεται στο μωρο και να απογοητεύομαι καμιά φορά που δε μπορεί να με καλύψει συναισθηματικά(φαντάσου να ήταν και πιο μεγάλο-πρέπει να το λύσω το θέμα ως τότε)

επομένως, καλός γονέας-πέρα από τα αυτονόητα-μπορεί να θεωρηθεί κάποιος με βάση το κάθε παιδί ξεχωριστά..?..

α και σίγουρα το κάθε παιδί έχει το δικό του ωράριο αλλά πιστεύω ότι αν ολοκληρώνεται ο γονέας εκτός σπιτιού σίγουρα το παιδί έχει ποιοτικότερη αλληλεπίδραση μαζί του έστω και για λιγότερες ώρες τη μέρα. Αν όμως ο γονέας, κόντρα σε αυτά που επιθυμεί είναι 24 ώρες το 24ωρο κολλημένος με το παιδί το σπίτι και την οικογένεια, και δεν ασχολείται με κάτι άλλο λογικό είναι να τα παίξει και να μη δίνει στο παιδί το 100%
βέβαια τα βλέπω από περίεργη οπτική τώρα Rolling Eyes

ΔΕ ΘΑ ΑΠΟΤΎΠΩΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ....!!!!
Σαν να το έγραψα εγώ Wink Wink Wink

42ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 5:55 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:
Mamma El έγραψε:
Εδώ όμως φταίει και η μάνα!!!
Εμείς δεν είμαστε υπερ της σφαλιάρας σε όποια μορφή κι αν είναι αυτή!
Και όταν κάποιος δεν δίνει χαστούκια στα παιδιά του δεν σημαίνει ότι τσιρίζει συνέχεια. Υπάρχουν πολλοί πιο ήρεμοι τρόποι να δώσεις στο παιδί να καταλάβει ότι κάτι που έκανε ή είπε δεν είναι σωστό. Μια ματιά, ένα νεύμα και πολλή-πολλή συζήτηση!!!

Συμφωνώ αρκεί να βοηθάει και ο χαρακτήρας του παιδιού. Να κάθεται να σε ακούσει.
Γιατί υπάρχουν και κάτι άλλα που σου βαράνε μια "καλαμιά" και δρόμο!
Τσιρίζουν, κλαίνε, φωνάζουν, (ξε)σπάνε τα παιχνίδια τους...
Γι αυτό είπα "Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος". Εγώ προσωπικά, λόγω του ότι ήμασταν και τρία παιδιά, και κάναμε ΣΥΝΕΧΕΙΑ σκανταλιές, έφαγα ΠΟΛΥΥΥΥ ξύλο. Με όλους τους τρόπους. Σφαλιάρες, παντόφλες, βίτσες από κληματαριά, μαλλιοτραβήγματα, ζώνες, τσόκαρα, μόνο μπουνιές και κλωτσιές "γλίτωσα"... Έπαθα τίποτα?
Ούτε μου έχει αφήσει κανένα τραύμα...
Τραύμα μου άφησε αυτό που περιγράφω στο άλλο θέμα με τις νταντάδες (που δεν ήρθαν οι γονείς μου μία φορά στο σχολείο να βάλουν χέρι στο δάσκαλο που μας χτυπούσε). Κατάλαβες τι θέλω να πω?

Τziz μου δεν συμφωνω καθολου.Το βρισκω αθλιο να ξυλοκοπεις ενα παιδι.Καλυτερα να βαραγα το κεφαλι μου στον τοιχο παρα να τσακισω τα μικρα μου...

43ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:00 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:
Με αυτά που γράφεις φαντάζομαι γιατί δεν ήρθαν οι γονείς σου να συνετίσουν το δάσκαλο. Μάλλον το θεωρούσαν σωστό!!! Rolling Eyes

Μία σημείωση:
Ο δάσκαλος δε βάραγε γιατί ήμασταν "άτακτα". Τον τρέμαμε όλοι! Δε βγάζαμε κιχ!
Βάραγε γιατί δεν είχαμε διαβάσει, γιατί το προηγούμενο βράδυ είχε τσακωθεί με την γκόμενα ή δεν του έκατσε, ή γιατί έχασε η ομάδα του, ή το κόμμα του στις εκλογές (ήταν και πολιτικοποιημένο το γουρούνι!).
Κοριτσάκι ήμουνα. Τι φασαρία θα έκανα στην τάξη? Το πολύ πολύ να ψιθύριζα κάτι στο διπλανό μου.
Σε ένα τεστ με την αδερφή μου κάναμε ακριβώς τα ίδια λάθη! (τρίτη δημοτικού - κάθετος πολλαπλασιασμός!)
Φάγαμε ξύλο γιατί θεώρησε ότι αντιγράψαμε η μία από την άλλη! Εγώ καθόμουν από πίσω της, και το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ακόμα και τώρα 17 σχεδόν χρόνια ύστερα, πως προσπάθησα να αντιγράψω αλλά δε μπορούσα γιατί είχε τον αγκώνα της! Άλλη μια σημείωση εδώ και ο νοών νοεί τω: είμαστε δίδυμες...

44ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:03 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:
Mamma El έγραψε:
Με αυτά που γράφεις φαντάζομαι γιατί δεν ήρθαν οι γονείς σου να συνετίσουν το δάσκαλο. Μάλλον το θεωρούσαν σωστό!!! Rolling Eyes

Μία σημείωση:
Ο δάσκαλος δε βάραγε γιατί ήμασταν "άτακτα". Τον τρέμαμε όλοι! Δε βγάζαμε κιχ!
Βάραγε γιατί δεν είχαμε διαβάσει, γιατί το προηγούμενο βράδυ είχε τσακωθεί με την γκόμενα ή δεν του έκατσε, ή γιατί έχασε η ομάδα του, ή το κόμμα του στις εκλογές (ήταν και πολιτικοποιημένο το γουρούνι!).
Κοριτσάκι ήμουνα. Τι φασαρία θα έκανα στην τάξη? Το πολύ πολύ να ψιθύριζα κάτι στο διπλανό μου.
Σε ένα τεστ με την αδερφή μου κάναμε ακριβώς τα ίδια λάθη! (τρίτη δημοτικού - κάθετος πολλαπλασιασμός!)
Φάγαμε ξύλο γιατί θεώρησε ότι αντιγράψαμε η μία από την άλλη! Εγώ καθόμουν από πίσω της, και το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ακόμα και τώρα 17 σχεδόν χρόνια ύστερα, πως προσπάθησα να αντιγράψω αλλά δε μπορούσα γιατί είχε τον αγκώνα της! Άλλη μια σημείωση εδώ και ο νοών νοεί τω: είμαστε δίδυμες...

Και τι διαφορά έχει από το ξύλο που δίνει ο γονιός σε ένα παιδί όταν είναι "άτακτο"; Καμία!!! Το ξύλο είναι πάντα ξύλο άσχετα ποια είναι η δικαιολογία!!!

http://mammael.blogspot.com/

45ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:06 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Κοριτσάκι ήμουνα. Τι φασαρία θα έκανα στην τάξη?

Α μη το λες...και εγώ κοριτσάκι ήμουνα αλλά η μαμά μου ήταν κάθε βδομάδα στον διευθυντή γιατί έδερνα τον Μπάμπη και μία φορά την καλέσανε γιατί έκανα τόση φσαρία που ενοχλούσα τη διπλανή τάξη... Very Happy

46ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:07 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Athin@ έγραψε:
Tziz έγραψε:Κοριτσάκι ήμουνα. Τι φασαρία θα έκανα στην τάξη?

Α μη το λες...και εγώ κοριτσάκι ήμουνα αλλά η μαμά μου ήταν κάθε βδομάδα στον διευθυντή γιατί έδερνα τον Μπάμπη και μία φορά την καλέσανε γιατί έκανα τόση φσαρία που ενοχλούσα τη διπλανή τάξη... Very Happy

"Καλόπαιδο" ήσουν και εσύ βλέπω!!! Laughing

http://mammael.blogspot.com/

47ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:08 am

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:
Tziz έγραψε:Κοριτσάκι ήμουνα. Τι φασαρία θα έκανα στην τάξη?

Α μη το λες...και εγώ κοριτσάκι ήμουνα αλλά η μαμά μου ήταν κάθε βδομάδα στον διευθυντή γιατί έδερνα τον Μπάμπη και μία φορά την καλέσανε γιατί έκανα τόση φσαρία που ενοχλούσα τη διπλανή τάξη... Very Happy


βρε τον δόλιο τον Μπάμπη! ακόμα θα σε θυμάται! ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 215994

48ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:10 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑΑΑ ναι απο τα καλύτερα.Και όντως ο Μπάμπης ακόμα δε μου μιλάει. Very Happy Very Happy Very Happy

49ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:11 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Τziz μου δεν συμφωνω καθολου.Το βρισκω αθλιο να ξυλοκοπεις ενα παιδι.Καλυτερα να βαραγα το κεφαλι μου στον τοιχο παρα να τσακισω τα μικρα μου...

Δε μίλησα για "ξυλοκόπημα" ούτε για "τσάκισμα".
Ούτε εγώ είμαι υπέρ της βίας, μιας και όπως καταλαβαίνετε, δεν έχω φάει και λίγο ξύλο στη ζωή μου...
Απλά για αυτό το "μάλωμα" που χρειάζεται να γίνει κάποια στιγμή και θεωρώ πως είναι αναπόφευκτο...
Και τα "μικρά" δε μένουν για πάντα "μικρά". Κάποια στιγμή γίνονται -με συγχωρείτε- ολόκληρα γαϊδούρια! Κι αρχίζουν να καταλαβαίνουν πως "οι φοβέρες" και οι τιμωρίες δεν "πιάνουν". Θα αρχίσουν να βγάζουν γλώσσα, να κοροϊδεύουν, να κατακρίνουν, όπως κάναμε κι εμείς στους δικούς μας τους γονείς (κυρίως στην εφηβεία).
Επαναλαμβάνω και κάτι που έχω πει σε άλλο θέμα:
Ακόμα είμαι έξω από το χορό.
Θα φανεί στην πορεία....

50ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 2 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:13 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:
Tziz έγραψε:Κοριτσάκι ήμουνα. Τι φασαρία θα έκανα στην τάξη?

Α μη το λες...και εγώ κοριτσάκι ήμουνα αλλά η μαμά μου ήταν κάθε βδομάδα στον διευθυντή γιατί έδερνα τον Μπάμπη και μία φορά την καλέσανε γιατί έκανα τόση φσαρία που ενοχλούσα τη διπλανή τάξη... Very Happy

Laughing Laughing

Να αρχίσουμε να σε φοβόμαστε???

pale

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις