Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
84 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 84 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

76ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 4:47 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία έγραψε:
Athin@ έγραψε:Γειααα σας!!!Καλέ τι ωραία ιδέα αυτή του να δέρνουμε τους άντρες μας αντί για τα παιδιά μας....Twisted Evil
αααα βεεεεεβαια πολυυυυωρία ιδέα...χι χι χι ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 215994 ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 328109 ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 328109 ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 328109


α μου φαίνεται ότι μια εμμονή με το ξύλο την έχεις τελικά! Razz Razz αλλά επειδή και εγώ από μικρή την ίδια εμμονή είχα και έχω, την βρίσκω πολύ καλή ιδέα! ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 215994 ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 328109

Κορίτσια μέσα κι εγώ!
Είναι δοκιμασμένος. Αντέχει!!

77ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 4:51 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Επειδή αναφέρθηκε το θέμα της κακοποίησης, το μόνο που θα πω πάνω σε αυτό είναι ότι ψυχολογικά είναι λάθος. Βασίζεται στην ιδέα ότι επιτυγχάνεται μαθηση με τιμωρία, και αυτό όντως ίσως να συμβαίνει.. Τα ίδια αποτελέσματα όμως επιτυγχάνονται και με το σύστημα των αμοιβών-αναφέρθηκε πιο πάνω, όπου επιβραβεύεις ή αφαιρείς προνόμια για να πετύχεις την επιθυμητή συμπεριφορά.
Το ξύλο είναι κατάφωρη παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, και το λέω με κάθε επίγνωση(κι εγώ έχω φάει ξύλο δεν είμαι από άλλο πλανήτη)
δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να πονάμε έναν άλλο οργανισμό Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ
εγώ δε χτύπησα ποτέ και ούτε θα το κάνω το σκυλί μου που κατουράει τον τόπο όλο να πούμε, το παιδί μου θα χτυπήσω????
αν το πιο χοντρό που μπορεί να κάνει είναι να σηκωθεί να φύγει και να πεθάνω από ανησυχία, τότε θα την κάνω να νιώσει τύψεις για το πώς έκανε τους γονείς της να ανησυχούν και αν δεν καταλαβαίνει μια καλή στέρηση εξόδου με τους φίλους νομίζω είναι αρκετή.
Τα τελευταία είναι θεωρητικά βέβαια το παιδί μου δεν ξέρει ούτε να περπατάει ακόμα Laughing Laughing Laughing

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

78ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 4:52 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:Mama El για το λόγο που περιγράφεις πιο πάνω -με τη γιαγιά- ούτε εγώ έφαγα ξύλο ποτέ, ούτε και τα παιδιά μου θα δείρω!
Το ξύλο συνήθως το τρώγαμε όταν κάναμε κάτι πολύ χοντρό. Αν βγαίναμε από το σπίτι χωρίς να τη ρωτήσουμε, αν αργούσαμε να γυρίσουμε και είχε αρχίσει να ανησυχεί, αν κάναμε φασαρία και ενοχλούσαμε τους από κάτω ή τους διπλανούς... τέτοια πράγματα...
Την τελευταία μου σφαλιάρα την έφαγα στα 19 μου γιατί της μίλησα πολύ απότομα και πολύ άσχημα -οφείλω να ομολογήσω- και το έχω μετανοιώσει. Κι εκείνη το ίδιο, όταν πήρα το μηχανάκι μου κι εξαφανίστηκα για μερικές ώρες... Όταν όμως γύρισα σπίτι, ήταν όλα μέλι-γάλα.
Ή μια άλλη φορά -εμείς οι "επαναστάτριες" με την αδερφή μου!!- δε μας άφηναν να πάμε στα γενέθλια μιας φίλης μας, κι εμείς (15-16 χρονών τότε) ανοίξαμε την πόρτα και σηκωθήκαμε και φύγαμε.
Δεν πήγαμε πουθενά, απλά πήγαμε και κρυφτήκαμε στο "μυστικό μας μέρος" κάπου εκεί στη γειτονιά δύο τετράγωνα πιο κάτω...
Όταν γυρίσαμε, ακολούθησε το γλέντι στο οποίο πήρε μέρος και ο πατέρας μου φυσικά! Εκεί να δεις τι θα πει πόνος!
Ήταν χοντρό αυτό που κάναμε! Το παραδέχομαι! Και καλά κάνανε και μας δείρανε! Γιατί να σου πω κάτι? Είχε αποτέλεσμα! Δεν το ξανακάναμε...
Δε με πείραξε που έφαγα ξύλο, με πείραξε που δε με άφησαν να πάω στη φίλη μου. Ένιωσα καταπίεση αλλά και ντροπή ταυτόχρονα ως προς τη φίλη μου, άσχετα με το ποιοι ήταν οι λόγοι (σωστοί ή λάθος) που δε με άφησαν να πάω, τους οποίους φυσικά και καταλάβαινα απόλυτα...
Ένα πολύ μικρό παιδάκι, ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πως ΔΕ θα το χτυπήσεις.
Ένα λίγο μεγαλύτερο ίσως να μην καταλάβει το γιατί, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ!
Ύστερα δε σηκώνεις το χέρι έτσι γιατί σου τη βάρεσε ούτε -τις περισσότερες φορές- έχεις την πρόθεση να το κάνεις. Δε γυρνάς από τη δουλειά και λες "τώρα που θα πάω σπίτι θα σακατέψω λίγο τα παιδιά μου για να ξεθυμάνω!"

Μένω αφώνη Shocked
Επίσης με αυτά που περιγράφεις φαίνεται ότι προφανώς δεν μπορούσαν να επιβληθουν σε εσάς με κάποιον άλλο τρόπο παρά μόνο με το ξύλο!!!

http://mammael.blogspot.com/

79ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 4:55 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εμπρός στο δρόμο που χάραξε το dinaki!
Ξύλο στους άντρες μας!
Εκείνοι όμως οι κακόμοιροι πού θα ξεσπάνε?
Πάνω μας?
ΟΟΟΟΟΧΙ!
Να πάρουμε ένα σάκο του μποξ?
ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 215994

80ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 4:56 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:
Αυτά συμβαίνουν. Είναι η φύση.
Δηλαδή αν το "κλειδώσεις" στο δωμάτιό του για -και καλά- "τιμωρία", αισθάνεσαι καλύτερα?
Έτσι? Επειδή δε σήκωσες το χέρι σου?
Και ονομάζεις τον εαυτό σου "καλή μάνα" (όχι εσύ mama el - μην το πάρεις προσωπικά) γιατί δεν έδειρες ποτέ τα παιδιά σου, ενώ τους έχεις κάνει άλλου είδους ψυχολογικά και πνευματικά βασανιστήρια!
Ε, λοιπόν προτιμώ να σηκώσω το χέρι μου και μετά να το μετανοιώσω και να το γεμίσω φιλιά, παρά να το "βασανίζω" και να το καταπιέζω για ώρες, κλεισμένο μέσα σε ένα δωμάτιο!
Προτιμώ τη μαμά μου να με δέρνει και να με φοβερίζει για να φάω τα φασολάκια μου, παρά μια μάνα που θα με αφήνει νηστικιά!

Όχι. Κάνεις λάθος. Δεν είναι η φύση!!!
Από αυτά που έγραψα που είδες τα ψυχολογικά και πνευματικά βασανιστήρια; Shocked Ούτε είπα να κλειδώσουμε τα παιδιά στο δωμάτιο τους για ώρες.
Σε μια στιγμή έντασης που εσύ θα φωνάξεις και το παιδί θα κλαίει και λύση δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί καλύτερα είναι να πάει εκείνο στο δωμάτιο του ή σε κάποιο άλλο χώρο του σπιτιού και ο γονιός το ίδιο μέχρι να ηρεμήσουν και οι δύο και να μπορέσουν να συζητήσουν!!!
Γιατί πρέπει σώνει και καλά να πέσει χαστούκι, χτύπημα στον πωπό κλπ; Rolling Eyes

http://mammael.blogspot.com/

81ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 5:15 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:
Μένω αφώνη Shocked
Επίσης με αυτά που περιγράφεις φαίνεται ότι προφανώς δεν μπορούσαν να επιβληθουν σε εσάς με κάποιον άλλο τρόπο παρά μόνο με το ξύλο!!!

Φυσικά και δε μπορούσαν να "επιβληθούν"!
Εδώ δε μιλάμε για επιβολή. Δε μιλάμε για εξουσία. Δε μιλάμε για κυριαρχία τύπου "εγώ είμαι ο κύρης!"
Τέτοιες συμπεριφορές όπως κατάλαβες δεν ανέχτηκα στα 15 μου, και δε θα ανεχτώ ούτε τώρα.
Όταν μεγαλώνεις με μεγαλύτερο αδερφό που τα έχει όλα στα πόδια του, κι εσύ δε μπορείς να πας στα γενέθλια της φίλης σου, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ (στα 15 σου, όχι στα 5 σου).
Οποιαδήποτε τέτοια συμπεριφορά τύπου "θα κάνεις ότι λέω εγώ" για μένα είναι απαράδεκτη. Είπες τη λέξη κλειδί τώρα και τσίτωσα.
ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ Ο ΓΟΝΙΟΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΊ ΤΟΥ?
Τα παιδιά είναι κι αυτά άνθρωποι που απλά συμβιώνουν μαζί μας. Εμείς είμαστε υποχρεωμένοι μέχρι το 18ο έτος της ηλικίας τους να τα ταΐζουμε, να τους παρέχουμε στέγη και ζεστασιά και φυσικά να τα μορφώνουμε.
ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΠΟΤΕ πάνω στα παιδιά μου. Τώρα το αν θα τσακωθώ, μαλλιοτραβηχτώ κ.ο.κ. είναι άλλο θέμα...
Ξαναλέω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ της οικογενειακής βίας. Απλά λέω ότι καλά κάνουν μερικοί σε ειδικές περιπτώσεις και σηκώνουν χέρι. Κι εγώ παραδέχτηκα τα λάθη μου και οι γονείς μου τα δικά τους...
Ήμασταν σκατόπαιδα? Ναι πες το κι αυτό.
Μήπως μας προκαλούσαν όμως?
Ένα παιδί δε θα "το κάνεις καλά" ούτε με λόγια, ούτε με ξύλο, ούτε με "αμοιβές" ούτε με "αφαίρεση προνομίων" αν αυτό απλά ΔΕ ΘΕΛΕΙ να συνεργαστεί.
Έχω δει τέτοιες περιπτώσεις. Τι με το καλό τι με το άσχημο... δεν έπαιρνε από λόγια...
Τι το οδήγησε όμως σ' αυτή τη συμπεριφορά?
Γονίδια? Μνήμες και άσχημες εμπειρίες? Καταπίεση? Παραδοχή της ματαιότητας που υπάρχει στον κόσμο?
Τι?
Άστο mama el, δε βγάζει πουθενά. Ελπίζω μόνο και στο εύχομαι ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου (μιας κι έχεις κοριτσάκια), να μη χρειαστεί να σηκώσεις στο μέλλον το χέρι σου - μιας και είναι μικρές ακόμα - γιατί τότε θα πονέσουν πιο πολύ...
Όσο πιο μεγάλος είναι κανείς τόσο πιο πολύ πονάει. Όπως εγώ στα 19 μου, που αν με ρωτήσεις (σαν ενήλικας που ήμουν κιόλας) ήθελα να τη σαπακιάσω εκείνη την ώρα τη μάνα μου κι ας τη λατρεύω...

82ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 5:21 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:
Mamma El έγραψε:
Μένω αφώνη Shocked
Επίσης με αυτά που περιγράφεις φαίνεται ότι προφανώς δεν μπορούσαν να επιβληθουν σε εσάς με κάποιον άλλο τρόπο παρά μόνο με το ξύλο!!!

Φυσικά και δε μπορούσαν να "επιβληθούν"!
Εδώ δε μιλάμε για επιβολή. Δε μιλάμε για εξουσία. Δε μιλάμε για κυριαρχία τύπου "εγώ είμαι ο κύρης!"
Τέτοιες συμπεριφορές όπως κατάλαβες δεν ανέχτηκα στα 15 μου, και δε θα ανεχτώ ούτε τώρα.
Όταν μεγαλώνεις με μεγαλύτερο αδερφό που τα έχει όλα στα πόδια του, κι εσύ δε μπορείς να πας στα γενέθλια της φίλης σου, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ (στα 15 σου, όχι στα 5 σου).
Οποιαδήποτε τέτοια συμπεριφορά τύπου "θα κάνεις ότι λέω εγώ" για μένα είναι απαράδεκτη. Είπες τη λέξη κλειδί τώρα και τσίτωσα.
ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ Ο ΓΟΝΙΟΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΊ ΤΟΥ?
Τα παιδιά είναι κι αυτά άνθρωποι που απλά συμβιώνουν μαζί μας. Εμείς είμαστε υποχρεωμένοι μέχρι το 18ο έτος της ηλικίας τους να τα ταΐζουμε, να τους παρέχουμε στέγη και ζεστασιά και φυσικά να τα μορφώνουμε.
ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΠΟΤΕ πάνω στα παιδιά μου. Τώρα το αν θα τσακωθώ, μαλλιοτραβηχτώ κ.ο.κ. είναι άλλο θέμα...
Ξαναλέω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ της οικογενειακής βίας. Απλά λέω ότι καλά κάνουν μερικοί σε ειδικές περιπτώσεις και σηκώνουν χέρι. Κι εγώ παραδέχτηκα τα λάθη μου και οι γονείς μου τα δικά τους...
Ήμασταν σκατόπαιδα? Ναι πες το κι αυτό.
Μήπως μας προκαλούσαν όμως?
Ένα παιδί δε θα "το κάνεις καλά" ούτε με λόγια, ούτε με ξύλο, ούτε με "αμοιβές" ούτε με "αφαίρεση προνομίων" αν αυτό απλά ΔΕ ΘΕΛΕΙ να συνεργαστεί.
Έχω δει τέτοιες περιπτώσεις. Τι με το καλό τι με το άσχημο... δεν έπαιρνε από λόγια...
Τι το οδήγησε όμως σ' αυτή τη συμπεριφορά?
Γονίδια? Μνήμες και άσχημες εμπειρίες? Καταπίεση? Παραδοχή της ματαιότητας που υπάρχει στον κόσμο?
Τι?
Άστο mama el, δε βγάζει πουθενά. Ελπίζω μόνο και στο εύχομαι ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου (μιας κι έχεις κοριτσάκια), να μη χρειαστεί να σηκώσεις στο μέλλον το χέρι σου - μιας και είναι μικρές ακόμα - γιατί τότε θα πονέσουν πιο πολύ...
Όσο πιο μεγάλος είναι κανείς τόσο πιο πολύ πονάει. Όπως εγώ στα 19 μου, που αν με ρωτήσεις (σαν ενήλικας που ήμουν κιόλας) ήθελα να τη σαπακιάσω εκείνη την ώρα τη μάνα μου κι ας τη λατρεύω...

Βλέπω ότι έχεις περάσει δύσκολα και ξέρω πολύ καλά, παρόλο που είμαι μοναχοπαίδι, τι πάει να πει το παιδί και το κορίτσι σε ένα σπίτι. Το έχω ζήσει σε φίλες μου!
Όμως όλο αυτό που έζησες σε έχει κάνει να έχεις λάθος αντιλήψεις και επίσης να νομίζεις ότι και οι άλλοι που δεν χτυπούν τα παιδιά τους "επιβάλλονται" (και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν το εννοώ όπως εσύ) με ψυχολογική βία!!!
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το βιβλίο που αναφέρω παραπάνω. Θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα! I love you

http://mammael.blogspot.com/

83ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 5:32 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:Από αυτά που έγραψα που είδες τα ψυχολογικά και πνευματικά βασανιστήρια; Shocked Ούτε είπα να κλειδώσουμε τα παιδιά στο δωμάτιο τους για ώρες.
Γιατί πρέπει σώνει και καλά να πέσει χαστούκι, χτύπημα στον πωπό κλπ; Rolling Eyes

Δε μιλούσα για σένα. Εσύ ωραία τα λες και συμφωνώ μαζί σου (άσχετα με το αν δε φαίνεται, καθότι πνεύμα αντιλογίας...)
Απλά εκφράζω και τον αντίλογο. Την άλλη όψη του νομίσματος.
Εκφράζω αυτούς "που έχουν δοκιμάσει τα πάντα" και δεν έπιασαν.
Δικαιολογώ τους γονείς μου, τους παππούδες μου, το δάσκαλό μου, τα αδέρφια μου, τον πρώην μου και όσους γενικότερα έχουν σηκώσει χέρι πάνω μου, γιατί ναι, ήμουν σκατόπαιδο! Αλλά αν δεν το κάνω, αν δεν τους δικαιολογήσω με κάποιο τρόπο, τότε θα μουρλαθώ! Θα βγω εγώ λάδι κι αυτοί οι κακοί? Ναι έχει συμβεί να τις φάω για χάρη αλλουνού -χωρίς να φταίω- αλλά τις περισσότερες φορές πίστεψέ με κοιτώντας πίσω, και από τη θέση της μέλλουσας μαμάς, μου άξιζε...
Δικαιολογώ λοιπόν και όλους αυτούς που το κάνουν στα δικά τους τα παιδιά...
Αυτό είναι όλο...

84ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 5:40 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:
Mamma El έγραψε:Από αυτά που έγραψα που είδες τα ψυχολογικά και πνευματικά βασανιστήρια; Shocked Ούτε είπα να κλειδώσουμε τα παιδιά στο δωμάτιο τους για ώρες.
Γιατί πρέπει σώνει και καλά να πέσει χαστούκι, χτύπημα στον πωπό κλπ; Rolling Eyes

Δε μιλούσα για σένα. Εσύ ωραία τα λες και συμφωνώ μαζί σου (άσχετα με το αν δε φαίνεται, καθότι πνεύμα αντιλογίας...)
Απλά εκφράζω και τον αντίλογο. Την άλλη όψη του νομίσματος.
Εκφράζω αυτούς "που έχουν δοκιμάσει τα πάντα" και δεν έπιασαν.
Δικαιολογώ τους γονείς μου, τους παππούδες μου, το δάσκαλό μου, τα αδέρφια μου, τον πρώην μου και όσους γενικότερα έχουν σηκώσει χέρι πάνω μου, γιατί ναι, ήμουν σκατόπαιδο! Αλλά αν δεν το κάνω, αν δεν τους δικαιολογήσω με κάποιο τρόπο, τότε θα μουρλαθώ! Θα βγω εγώ λάδι κι αυτοί οι κακοί? Ναι έχει συμβεί να τις φάω για χάρη αλλουνού -χωρίς να φταίω- αλλά τις περισσότερες φορές πίστεψέ με κοιτώντας πίσω, και από τη θέση της μέλλουσας μαμάς, μου άξιζε...
Δικαιολογώ λοιπόν και όλους αυτούς που το κάνουν στα δικά τους τα παιδιά...
Αυτό είναι όλο...

Κουκλίτσα μου δεν σου άξιζε πίστεψε με! Ούτε θα σου αξίζει αν ξανασυμβεί στο μέλλον!

http://mammael.blogspot.com/

85ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 6:00 am

gogi

gogi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ο καθε ενας απο οτι καταλαβα λεει τα δικα του και εχει διαφορετικες αποψεις. και η αδερφη μου δεν εχει σηκωσει ποτε χερι στην κορη της ομως αν ειχε τον 1ο μου γιο δεν ξερω αν θα ηταν το ιδιο.εγω που ημουν εναντιον του ξυλου και παντα κουβεντιαζα τωρα τελευταια δινω καμια στον πωπω και να σου πω την μια στεναχωριεμαι και ξερω οτι αυτο δεν διαπαιδαγωγει ενα παιδι και απο την αλλη τα παιδια μας σημερα εισπρατουν τοση αγαπη και τρυφεροτητα που δεν επηρεαζεται η ψυχολογια τους.και τελος δεν πιστευω οτι υπαρχει μανουλα που δεν εχει βγει εκτος ευατου.ξερω πολλες που αλλα λενε και αλλα πραττουν

http://momof2princes.blogspot.com

86ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 6:06 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν είπα ότι δεν έχω βγει εκτός εαυτού. Πολλές φορές. Αλλά χέρι δεν έχω σηκώσει ποτέ. Μόνο φωνή έχουν ακούσει.

http://mammael.blogspot.com/

87ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 6:07 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gogi έγραψε:ο καθε ενας απο οτι καταλαβα λεει τα δικα του και εχει διαφορετικες αποψεις. και η αδερφη μου δεν εχει σηκωσει ποτε χερι στην κορη της ομως αν ειχε τον 1ο μου γιο δεν ξερω αν θα ηταν το ιδιο.εγω που ημουν εναντιον του ξυλου και παντα κουβεντιαζα τωρα τελευταια δινω καμια στον πωπω και να σου πω την μια στεναχωριεμαι και ξερω οτι αυτο δεν διαπαιδαγωγει ενα παιδι και απο την αλλη τα παιδια μας σημερα εισπρατουν τοση αγαπη και τρυφεροτητα που δεν επηρεαζεται η ψυχολογια τους.και τελος δεν πιστευω οτι υπαρχει μανουλα που δεν εχει βγει εκτος ευατου.ξερω πολλες που αλλα λενε και αλλα πραττουν

Αχ πες τα!

Κι εγώ αυτά λέω αλλά δε με ακούνε!
Κι ας μην έχω ακόμη παιδάκια (σε 4 μηνάκια πρώτα ο Θεός!)

88ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 11:36 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:Εμπρός στο δρόμο που χάραξε το dinaki!
Ξύλο στους άντρες μας!
Εκείνοι όμως οι κακόμοιροι πού θα ξεσπάνε?
Πάνω μας?
ΟΟΟΟΟΧΙ!
Να πάρουμε ένα σάκο του μποξ?
ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 215994
εμένα έπαιζε και μποξ
α τι να σου πω, εμένα είναι αληθινός άντρας, δε βαράει γυναίκες, οπότε δε με απασχολεί το θέμα,
εγώ θα τον δέρνω στα δύσκολα...:Ρ
Tziz έγραψε:
Mamma El έγραψε:
Μένω αφώνη Shocked
Επίσης με αυτά που περιγράφεις φαίνεται ότι προφανώς δεν μπορούσαν να επιβληθουν σε εσάς με κάποιον άλλο τρόπο παρά μόνο με το ξύλο!!!

Οποιαδήποτε τέτοια συμπεριφορά τύπου "θα κάνεις ότι λέω εγώ" για μένα είναι απαράδεκτη. Είπες τη λέξη κλειδί τώρα και τσίτωσα.
ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ Ο ΓΟΝΙΟΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΊ ΤΟΥ?
Τα παιδιά είναι κι αυτά άνθρωποι που απλά συμβιώνουν μαζί μας. Εμείς είμαστε υποχρεωμένοι μέχρι το 18ο έτος της ηλικίας τους να τα ταΐζουμε, να τους παρέχουμε στέγη και ζεστασιά και φυσικά να τα μορφώνουμε.
ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΘΑ ΕΧΩ ΠΟΤΕ πάνω στα παιδιά μου.
Ξαναλέω ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ της οικογενειακής βίας. Απλά λέω ότι καλά κάνουν μερικοί σε ειδικές περιπτώσεις και σηκώνουν χέρι. Κι εγώ παραδέχτηκα τα λάθη μου και οι γονείς μου τα δικά τους...
Ήμασταν σκατόπαιδα? Ναι πες το κι αυτό.
Μήπως μας προκαλούσαν όμως?
Ένα παιδί δε θα "το κάνεις καλά" ούτε με λόγια, ούτε με ξύλο, ούτε με "αμοιβές" ούτε με "αφαίρεση προνομίων" αν αυτό απλά ΔΕ ΘΕΛΕΙ να συνεργαστεί.
Έχω δει τέτοιες περιπτώσεις. Τι με το καλό τι με το άσχημο... δεν έπαιρνε από λόγια...
Τι το οδήγησε όμως σ' αυτή τη συμπεριφορά?
Γονίδια? Μνήμες και άσχημες εμπειρίες? Καταπίεση? Παραδοχή της ματαιότητας που υπάρχει στον κόσμο?
Τι?

Όσο πιο μεγάλος είναι κανείς τόσο πιο πολύ πονάει.
Παιδιά, μπορεί να γίνω σπαστική αλλά έχω να πω κάτι πάνω σε αυτό χωρίς να έχω εμπειρία, αλλά μόνο με τις θεωρητικές βάσεις που έχω αποκομμίσει από τις σπουδές μου και η μαμά ελ μάλλον θα συμφωνήσει λόγω κοινού προσανατολισμού.
Ένα παιδί που στα 8 του πχ δε συνεργάζεται και δεν υπακούει και δεν καταλαβαίνει με τίποτα το σωστό κοινώς, ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ, ΔΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΕΝΑ ΚΩΛΟΠΑΙΔΟ.
Μεγάλωσε έτσι, ενισχύθηκε αυτή του η συμπεριφορά και την επανέλαβε. Ίσως οι γονείς του πέρασαν λάθος πρότυπα, ίσως δεν ασχολήθηκαν αρκετά μαζί του ή ίσως δε το διαπαιδαγώγησαν σωστά.
Πχ εσεις μπορεί να κάνατε ό,τι κάνατε ως αντίδραση στο παραχάιδεμα του αδερφού σας και την άνιση συμπεριφορά των γονέων σας προς εσάς τις δύο(εικασία με βάση κάποια πράγματα που έιπες)
Η μόνη περίπτωση που το παιδί έχει τέτοιες συμπεριφορές χωρίς να δικαιολογούνται από το περιβάλλον τους είναι σύνδρομα και ψυχοπαθολογίες(σύνδρομο υπερκινητικότητας, αυτισμός, νοητική υστέρηση κ.α.)όπου και μόνο ο ειδικός μπορεί να τα αξιολογήσει..
Είμαι κάθετη, Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΤΩΝ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΩΝ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ, ή απλά ό,τι δίνεις παίρνεις.
Και φυσικά με το περιβάλλον εννοώ τα πάντα με τα οποία έρχονται σε επαφή τα παιδιά από γονείς συγγενείς δασκάλους μέχρι την τηλεόραση και οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Δηλ. αν εγώ περάσω σωστές αξίες στο παιδί, μεγαλώσει σε κλίμα αποδοχής υποστήριξης, με όρια αλλά διάλογο, κοινωνικά, με μάλωμα αλλά συζητώντας, δηλ.συμπεριφορά ανθρωπου προς άνθρωπο και ιδανικά και όλοι γύρω του έχουν την ίδια αντιμετώπιση πιστεύετε ότι γίνεται να μην επιδέχεται καμίας νουθεσίας και να γίνεται καλά μόνο με ξύλο?
Tziz έγραψε:
Mamma El έγραψε:Από αυτά που έγραψα που είδες τα ψυχολογικά και πνευματικά βασανιστήρια; Shocked Ούτε είπα να κλειδώσουμε τα παιδιά στο δωμάτιο τους για ώρες.
Γιατί πρέπει σώνει και καλά να πέσει χαστούκι, χτύπημα στον πωπό κλπ; Rolling Eyes

Δε μιλούσα για σένα. Εσύ ωραία τα λες και συμφωνώ μαζί σου (άσχετα με το αν δε φαίνεται, καθότι πνεύμα αντιλογίας...)
Απλά εκφράζω και τον αντίλογο. Την άλλη όψη του νομίσματος.
Εκφράζω αυτούς "που έχουν δοκιμάσει τα πάντα" και δεν έπιασαν.
Δικαιολογώ τους γονείς μου, τους παππούδες μου, το δάσκαλό μου, τα αδέρφια μου, τον πρώην μου και όσους γενικότερα έχουν σηκώσει χέρι πάνω μου, γιατί ναι, ήμουν σκατόπαιδο! Αλλά αν δεν το κάνω, αν δεν τους δικαιολογήσω με κάποιο τρόπο, τότε θα μουρλαθώ! Θα βγω εγώ λάδι κι αυτοί οι κακοί? Ναι έχει συμβεί να τις φάω για χάρη αλλουνού -χωρίς να φταίω- αλλά τις περισσότερες φορές πίστεψέ με κοιτώντας πίσω, και από τη θέση της μέλλουσας μαμάς, μου άξιζε...
Δικαιολογώ λοιπόν και όλους αυτούς που το κάνουν στα δικά τους τα παιδιά...
Αυτό είναι όλο...


για το αν κάποιο ανθρώπινο ον αξίζει τέτοια μεταχείριση έχει αποφασιστεί από άλλους Rolling Eyes
άρθρα της οικουμενικής διακύρηξης των ανθρωπινων δικαιωμάτων-ισχύουν από τη στιγμή που είσαι ανθρώπινο ον ό,τι ηλικία και να έχεις!..
Άρθρο 1.

Ολοι οι άνθρωποι γεννιούνται και ίσοι στην αξιοπρέπεια και στα δικαιώματα. Είναι προικισμένοι με λογική και συνείδηση, και οφείλουν να συμπεριφέρονται μεταξύ τους με πνεύμα αδελφοσύνης.
Άρθρο 3.

Κάθε άτομο έχει δικαίωμα στη ζωή, την ελευθερία και την προσωπική του ασφάλεια.
Άρθρο 5.

Κανείς δεν επιτρέπεται να υποβάλλεται σε βασανιστήρια ούτε σε ποινή ή μεταχείριση σκληρή, απάνθρωπη ή ταπεινωτική.

Μη δικαιολογείς τέτοιες συμπεριφορές,
μην εκλογικεύεις την κακοποίηση για να χωνέψεις ό,τι συνέβη
απλά δέξου ότι ήταν απαράδεκτο, ότι δεν το άξιζες και μην το αφήσεις να ξανασυμβεί.

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

89ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 11:46 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Mamma El έγραψε:
nikoleta έγραψε:
Μέχρι όμως να γίνουν γαιδούρια έχουν προηγηθεί τα βιώματα και η διαπαιδαγώγησή τους από κούνια! Αν μάθεις σε ένα παιδί από τα πρώτα χρόνια της ζωής του να σέβεται θα σέβεται και μεγάλος. Αν κοντραρίζεσαι συνέχεια και του επιβάλλεις πράγματα τότε όντως θα νιώσει μεγαλώνοντας ότι γίνεται ανεξάρτητο και μπορεί να σε ''καβαλήσει''. Καθρεπτης είναι τα παιδιά μας... Εγώ είμαι κατά της βίας απλά επιλέγω όταν η κόρη μου δεν ακούει να μην της κάνω κάποιο χατίρι (και φυσικά όταν ακούει να την επιβραβεύω) για να καταλάβει ότι για να έχει ''δικαιώματα'' πρέπει να σέβεται τους άλλους και να έχει και υποχρεώσεις. Για παράδειγμα αν δε μαζεύει τα παιχνίδια της, της εξηγώ ότι η μαμά δεν μπορεί να τρέχει από πίσω της και να μαζεύει, οπότε αν δεν τα μαζεψει εκείνη αλλά εγώ, μετά δε θα της τα δώσω να πάιξει... και πάντα συνεργαζόμαστε και τα βρίσκουμε σε τέτοια θέματα. Βέβαια και ένα μπατσάκι στον πωπό δεν το θεωρώ ξύλο... χρειάζεται και αυτό που και που! Επίσης θεωρώ πολύ σημαντικό το να εξηγείς σε ένα παιδί τον λόγο που το μαλώνεις για να μη νιώθει ότι απλά ξεσπάς να νεύρα σου. Αν ολα αυτά γίνονται με κόντρες τότε μεγαλώνοντας δε θα μας υπολογίζουν καθόλου τα παιδιά μας.

Μπορείς να κάνεις όλα τα παραπάνω που αναφέρεις χωρίς το "μπατσάκι στον πωπό" το οποίο αλήθεια για ποιο λόγο το κάνετε και πότε;
Όταν μιλάμε για μπατσάκι μιλάμε στην ουσία για ένα μαλακό πάνω από την πάνα που περισσότερο σαν σπρωξιματάκι το νιώθει αφού δεν πονάει καθόλου ή ένα μπατσάκι στο χέρι επίσης χωρίς να πονέσει. Απλά μερικές φορές που γίνεται πιο επίμονη σε κάτι και δεν μπορώ να συζητήσω μαζί της είναι ένας τρόπος να την ''διώξω'' από τη ζημιά που κάνει. Για αυτό είπα ότι δεν το θεωρώ ξύλο αφού δεν πονάει. Την ταρακουνάει όμως λιγάκι και επανέρχεται στα φυσιολογικά της. Έχω καταλάβει τουλάχιστον στο δικό μου παιδί ότι πιάνει ως μέθοδος και αυτό κάνω γιατί πιστεύω ότι δεν της δημιουργεί ψυχολογικά τραύματα!

90ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 13, 2010 3:14 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
nikoleta έγραψε:
Όταν μιλάμε για μπατσάκι μιλάμε στην ουσία για ένα μαλακό πάνω από την πάνα που περισσότερο σαν σπρωξιματάκι το νιώθει αφού δεν πονάει καθόλου ή ένα μπατσάκι στο χέρι επίσης χωρίς να πονέσει. Απλά μερικές φορές που γίνεται πιο επίμονη σε κάτι και δεν μπορώ να συζητήσω μαζί της είναι ένας τρόπος να την ''διώξω'' από τη ζημιά που κάνει. Για αυτό είπα ότι δεν το θεωρώ ξύλο αφού δεν πονάει. Την ταρακουνάει όμως λιγάκι και επανέρχεται στα φυσιολογικά της. Έχω καταλάβει τουλάχιστον στο δικό μου παιδί ότι πιάνει ως μέθοδος και αυτό κάνω γιατί πιστεύω ότι δεν της δημιουργεί ψυχολογικά τραύματα!

Καταλαβαίνω τι εννοείς. Αλλά θα δεις μεγαλώνοντας ότι αυτή σου την κίνηση-το μπατσάκι στον πωπό ή στο χεράκι-θα την υιοθετήσει και όταν θα νευριάζει θα την κάνει και το μικρό σου!!!
Μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά είναι καθρέφτες του εαυτού μας και αποτυπώνουν τα πάντα που κάνουμε και λέμε! Wink

http://mammael.blogspot.com/

91ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τρι Ιουλ 13, 2010 9:29 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Mamma El έγραψε:
nikoleta έγραψε:
Όταν μιλάμε για μπατσάκι μιλάμε στην ουσία για ένα μαλακό πάνω από την πάνα που περισσότερο σαν σπρωξιματάκι το νιώθει αφού δεν πονάει καθόλου ή ένα μπατσάκι στο χέρι επίσης χωρίς να πονέσει. Απλά μερικές φορές που γίνεται πιο επίμονη σε κάτι και δεν μπορώ να συζητήσω μαζί της είναι ένας τρόπος να την ''διώξω'' από τη ζημιά που κάνει. Για αυτό είπα ότι δεν το θεωρώ ξύλο αφού δεν πονάει. Την ταρακουνάει όμως λιγάκι και επανέρχεται στα φυσιολογικά της. Έχω καταλάβει τουλάχιστον στο δικό μου παιδί ότι πιάνει ως μέθοδος και αυτό κάνω γιατί πιστεύω ότι δεν της δημιουργεί ψυχολογικά τραύματα!

Καταλαβαίνω τι εννοείς. Αλλά θα δεις μεγαλώνοντας ότι αυτή σου την κίνηση-το μπατσάκι στον πωπό ή στο χεράκι-θα την υιοθετήσει και όταν θα νευριάζει θα την κάνει και το μικρό σου!!!
Μην ξεχνάμε ότι τα παιδιά είναι καθρέφτες του εαυτού μας και αποτυπώνουν τα πάντα που κάνουμε και λέμε! Wink
Έχεις απόλυτο δίκιο και το σκέφτηκα κι εγώ αυτό αλλά όπως ξέρεις κι εσύ δεν είναι πάντα εύκολο να μιλάς, να μιλάς, να μιλάς κτλ... οπότε γνωρίζοντας ότι αυτό το μικρό μπατσάκι στον πωπό θα την ταρακουνήσει λιγάκι... είναι δύσκολο να το αποφύγεις!!! Βέβαια επειδή δε γίνεται συχνά και η ένταση είναι πολύ μικρή, ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχει σηκώσει χέρι στα ξαδέρφια της ή σε άλλα παιδάκια. Παλιότερα που το έκανε (μόλις άρχισε να περπατάει που ακόμα δεν το είχα κάνει εγώ για να το μιμηθεί) της έπαιρνα το χέρι, το φιλούσα και της έλεγα ότι δε χτυπάμε, μόνο χαιδεύουμε οπότε το έκοψε. Και είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνει πως αυτό που της κάνω δεν είναι βία ή ξύλο αλλά απλά ένα ταρακουνηματάκι για να επανέλθει!

92ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 14, 2010 1:12 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν καλοί και κακοί γονείς....
Όλοι γονείς καλοί ήμαστε....το θέμα είναι να βρίσκουμε σωστούς τρόπους διαπαιδαγώγησης του παιδιού...να βρίσκουμε χρόνο για τα παιδιά μας...

93ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 14, 2010 2:33 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πιστευω οτι ο καθε γονιος κανει αυτο που θεωρει καλυτερο και πιο σωστο για το ή τα παιδια του. Δυστυχως οταν ερχονται τα παιδακια μας στον κοσμο ερχονται χωρις οδηγιες χρησης. Σημασια εχει να προσπαθουμε παντα για το καλυτερο .

94ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 14, 2010 2:36 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
faye έγραψε:πιστευω οτι ο καθε γονιος κανει αυτο που θεωρει καλυτερο και πιο σωστο για το ή τα παιδια του. Δυστυχως οταν ερχονται τα παιδακια μας στον κοσμο ερχονται χωρις οδηγιες χρησης. Σημασια εχει να προσπαθουμε παντα για το καλυτερο .

Θα συμφωνήσω μαζί σου κοριτσάρα...
Και δυστυχώς πιστεύω και το βλέπω κιόλας, ότι τα παιδιά είναι αυτά που σε φέρνουν και στα όρια σου και δεν μπορείς να πεις και τίποτα....
Ξεχνάς τους καυγάδες και ότι αταξία έχει κάνει και λες θα προσπαθήσω για το καλύτερο....

95ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 14, 2010 2:46 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gogo έγραψε:
faye έγραψε:πιστευω οτι ο καθε γονιος κανει αυτο που θεωρει καλυτερο και πιο σωστο για το ή τα παιδια του. Δυστυχως οταν ερχονται τα παιδακια μας στον κοσμο ερχονται χωρις οδηγιες χρησης. Σημασια εχει να προσπαθουμε παντα για το καλυτερο .

Θα συμφωνήσω μαζί σου κοριτσάρα...
Και δυστυχώς πιστεύω και το βλέπω κιόλας, ότι τα παιδιά είναι αυτά που σε φέρνουν και στα όρια σου και δεν μπορείς να πεις και τίποτα....
Ξεχνάς τους καυγάδες και ότι αταξία έχει κάνει και λες θα προσπαθήσω για το καλύτερο....
ετσι ειναι εμενα οι μικρες δοκιμαζουν τα ορια μου επι καθημερινης βασης. Σε λιγο θα αρχισω τα λεξοτανιλ χιχι .

96ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 14, 2010 2:57 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
faye έγραψε:
gogo έγραψε:
faye έγραψε:πιστευω οτι ο καθε γονιος κανει αυτο που θεωρει καλυτερο και πιο σωστο για το ή τα παιδια του. Δυστυχως οταν ερχονται τα παιδακια μας στον κοσμο ερχονται χωρις οδηγιες χρησης. Σημασια εχει να προσπαθουμε παντα για το καλυτερο .

Θα συμφωνήσω μαζί σου κοριτσάρα...
Και δυστυχώς πιστεύω και το βλέπω κιόλας, ότι τα παιδιά είναι αυτά που σε φέρνουν και στα όρια σου και δεν μπορείς να πεις και τίποτα....
Ξεχνάς τους καυγάδες και ότι αταξία έχει κάνει και λες θα προσπαθήσω για το καλύτερο....
ετσι ειναι εμενα οι μικρες δοκιμαζουν τα ορια μου επι καθημερινης βασης. Σε λιγο θα αρχισω τα λεξοτανιλ χιχι .

Θέλω και εγώ ένα κουτάκι...χαχα...είναι σε έλλειψη νομίζω...

97ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 14, 2010 3:01 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gogo έγραψε:
faye έγραψε:
gogo έγραψε:
faye έγραψε:πιστευω οτι ο καθε γονιος κανει αυτο που θεωρει καλυτερο και πιο σωστο για το ή τα παιδια του. Δυστυχως οταν ερχονται τα παιδακια μας στον κοσμο ερχονται χωρις οδηγιες χρησης. Σημασια εχει να προσπαθουμε παντα για το καλυτερο .

Θα συμφωνήσω μαζί σου κοριτσάρα...
Και δυστυχώς πιστεύω και το βλέπω κιόλας, ότι τα παιδιά είναι αυτά που σε φέρνουν και στα όρια σου και δεν μπορείς να πεις και τίποτα....
Ξεχνάς τους καυγάδες και ότι αταξία έχει κάνει και λες θα προσπαθήσω για το καλύτερο....
ετσι ειναι εμενα οι μικρες δοκιμαζουν τα ορια μου επι καθημερινης βασης. Σε λιγο θα αρχισω τα λεξοτανιλ χιχι .

Θέλω και εγώ ένα κουτάκι...χαχα...είναι σε έλλειψη νομίζω...
Και εγω ετσι νομιζω. Σε λιγο θα μας στειλουν ολες τα παιδακια μας σε ψυχιατρικες κλινικες και θα μιλαμε απο εκει. χιχιχι

98ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 14, 2010 3:06 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Και εγω ετσι νομιζω. Σε λιγο θα μας στειλουν ολες τα παιδακια μας σε ψυχιατρικες κλινικες και θα μιλαμε απο εκει. χιχιχι[/quote]

Για να μην έχω και τύψεις...
Γιατί μου τι σπάει που ενώ είμαι πολύ ήρεμη σαν χαρακτήρας, τον τελευταίο καιρό με ακούει όλη η Αργυρούπολη και τα νότια προάστια...
Δεν ακούει καθόλου...ή μάλλον δεν θέλει να με ακούσει...
Τις τελευταίες ημέρες ακολουθώ νέα μέθοδο, γιατί να χαλάω τη ζαχαρένια μου...όποιος δεν ακούει στο δωμάτιο του...και μάλλον έχει πιάσει το κόλπο...

99ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 14, 2010 3:09 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gogo έγραψε:Και εγω ετσι νομιζω. Σε λιγο θα μας στειλουν ολες τα παιδακια μας σε ψυχιατρικες κλινικες και θα μιλαμε απο εκει. χιχιχι

Για να μην έχω και τύψεις...
Γιατί μου τι σπάει που ενώ είμαι πολύ ήρεμη σαν χαρακτήρας, τον τελευταίο καιρό με ακούει όλη η Αργυρούπολη και τα νότια προάστια...
Δεν ακούει καθόλου...ή μάλλον δεν θέλει να με ακούσει...
Τις τελευταίες ημέρες ακολουθώ νέα μέθοδο, γιατί να χαλάω τη ζαχαρένια μου...όποιος δεν ακούει στο δωμάτιο του...και μάλλον έχει πιάσει το κόλπο...[/quote]Να σου πω και εγω το εκανα αυτο παλιοτερα αλλα μετα οταν τις ελεγα παντε στο δωματιο να παιξετε δεν πηγαιναν με τιποτα γιατι νομιζαν οτι τις εβαζα τιμωρια . Προσεξε το μονο αυτο για να μην εχεις αλλα προβληματα στο μελλον . Καλα και εμενα με ακουει αυτην την περιοδο ολη η Χαλκιδικη και απο σεπτεμβρη ολη η Θεσ/νικη. Και εμενα και οι δυο ειναι στην ιδια ηλικια . Εκει να δεις γελια . ΧΙΧΙΧΙΧΙ

100ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 4 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Τετ Ιουλ 14, 2010 3:14 am

gogo


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[Να σου πω και εγω το εκανα αυτο παλιοτερα αλλα μετα οταν τις ελεγα παντε στο δωματιο να παιξετε δεν πηγαιναν με τιποτα γιατι νομιζαν οτι τις εβαζα τιμωρια . Προσεξε το μονο αυτο για να μην εχεις αλλα προβληματα στο μελλον . Καλα και εμενα με ακουει αυτην την περιοδο ολη η Χαλκιδικη και απο σεπτεμβρη ολη η Θεσ/νικη. Και εμενα και οι δυο ειναι στην ιδια ηλικια . Εκει να δεις γελια . ΧΙΧΙΧΙΧΙ [/quote]

Θα το προσέξω...και σε εμένα που έχουν μόνο 19 μήνες διαφορά γίνεται πανικός...ο μεγάλος παίρνει στην μικρή ότι κρατάει στο χέρι της και δεν μπορείς να φανταστείς...σε λίγο που θα περπατάει η μικρή θα πέφτει και ξύλο...
Τι ηλικία έχουν τα δικά σου?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις