Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
14 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 14 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

51ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:14 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Athin@ έγραψε:ΑΑΑ ναι απο τα καλύτερα.Και όντως ο Μπάμπης ακόμα δε μου μιλάει. Very Happy Very Happy Very Happy

Laughing Laughing Laughing Laughing

Πάντως Tziz ένα θα σου πω.
Μια φορά έφαγα ένα χαστούκι από τον πατέρα μου πάνω στα νεύρα του και ακόμα το θυμόμαστε και οι δύο!!
Και αν θες το πιστεύεις. Την καλύτερη σχέση την έχω με τη μητέρα μου που δεν σήκωσε ποτέ το χέρι της.
Το "μάλωμα" που λες ας μείνει σκέτο μάλωμα. Χωρίς τα εισαγωγικά. Wink

http://mammael.blogspot.com/

52ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:16 am

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:
Athin@ έγραψε:
Tziz έγραψε:Κοριτσάκι ήμουνα. Τι φασαρία θα έκανα στην τάξη?

Α μη το λες...και εγώ κοριτσάκι ήμουνα αλλά η μαμά μου ήταν κάθε βδομάδα στον διευθυντή γιατί έδερνα τον Μπάμπη και μία φορά την καλέσανε γιατί έκανα τόση φσαρία που ενοχλούσα τη διπλανή τάξη... Very Happy

Laughing Laughing

Να αρχίσουμε να σε φοβόμαστε???

pale



εγώ πάντως ένα αίτημα φιλίας θα της το κάνω για΄τι την πήρα με φόβο! Razz Razz Razz


και καλοί γονείς για να μην ξεχνιόμαστε, πιστεύω ότι είναι αυτοί που προσπαθούν με κάθε θυσία να δώσουν όσα περισσότερα μπορούν στα παιδιά τους και δεν μιλάω μόνο για υλικά, που καμιά φορά έιναι και άχρηστα, αλλά για συναίσθημα και αγάπη!

53ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:23 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία έγραψε:
Tziz έγραψε:
Athin@ έγραψε:
Tziz έγραψε:Κοριτσάκι ήμουνα. Τι φασαρία θα έκανα στην τάξη?

Α μη το λες...και εγώ κοριτσάκι ήμουνα αλλά η μαμά μου ήταν κάθε βδομάδα στον διευθυντή γιατί έδερνα τον Μπάμπη και μία φορά την καλέσανε γιατί έκανα τόση φσαρία που ενοχλούσα τη διπλανή τάξη... Very Happy

Laughing Laughing

Να αρχίσουμε να σε φοβόμαστε???

pale



εγώ πάντως ένα αίτημα φιλίας θα της το κάνω για΄τι την πήρα με φόβο! Razz Razz Razz


και καλοί γονείς για να μην ξεχνιόμαστε, πιστεύω ότι είναι αυτοί που προσπαθούν με κάθε θυσία να δώσουν όσα περισσότερα μπορούν στα παιδιά τους και δεν μιλάω μόνο για υλικά, που καμιά φορά έιναι και άχρηστα, αλλά για συναίσθημα και αγάπη!

Οχί ρε κορίτσια μη φοβάστεποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 334590Ξέσπασα στον Μπάμπη.

Πάντως τι να πω...κι εγώ έφαγα αρκετό ξύλο(πλέον καταλάβατε γιατί) αλλά έχω πάρει και τόοοοση αγάπη απο τους δικούς μου....
Όταν κοιτάζω το κοριτσάκι μου δε νομίζω οτι θα σηκώσω ποτέ χέρι απάνω της αλλά αυτό θα δείξει εν καιρώ.

54ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:27 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:Και αν θες το πιστεύεις. Την καλύτερη σχέση την έχω με τη μητέρα μου που δεν σήκωσε ποτέ το χέρι της.

Ε, λοιπόν εγώ έχω φάει ξύλο και από τους δύο. Το πιο πολύ από τη μάνα μου, αφού αυτή ασχολιόταν συνέχεια μαζί μας και γιαυτό την αγαπώ και πιο πολύ!
Και από τους παππούδες μου, αλλά αυτοί βάραγαν κυρίως "τον αέρα". Δεν ήθελαν να μας πονέσουν, μόνο να μας φοβερίσουν!
Και θα σου πω ότι τα παιδιά δε "μισούν" τους γονείς τους επειδή τα έδειραν.
Καταλαβαίναμε το λόγο που μας μάλωναν! Άσχετα αν κάποια πράγματα τα κάναμε κι επίτηδες για να τους σπάσουμε τα νεύρα και να τους φέρουμε στα όριά τους!! ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 679259
ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΖΗΣΩ ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ.
Όσο κι αν υστερική θεωρώ ότι είναι ακόμα και τώρα... Γιατί πολύ απλά, όταν μας έπαιρνε αγκαλίτσα για να κοιμηθούμε, και μας τάιζε για να φάμε όλο μας το φαΐ, και μας έκανε μπάνιο και μας χτένιζε τα μαλλιά, και μας διάβαζε παραμύθια και παίζαμε με το λάστιχο μπουγέλο στην αυλή, ΤΑ ΞΕΧΝΑΓΑΜΕ ΟΛΑ!!!
ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 215994
Κι εμείς κι αυτή.

55ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:36 am

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εγώ έχω φάει πολύ ξύλο από τον πατέρα μου αλλά εντάξει... δεν τρέχει και τίποτα! δεν με βάραγε γιατί έτσι του ερχόταν, ήμουν λίγο σκατόπαιδο! Razz
αυτό που θυμάμαι πιο πολύ όμως είναι ότι εκείνος έπαιζε μαζί μου πιο πολύ από ότι η μαμά μου με μένα! έχω να σας πω λοιπόν ότι την μαμά μου την κατηγόρησα που δεν ασχολιόταν μαζί μου και τόσο, ενώ τον πατέρα μου όχι.

56ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:37 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε: Όταν κοιτάζω το κοριτσάκι μου δε νομίζω οτι θα σηκώσω ποτέ χέρι απάνω της αλλά αυτό θα δείξει εν καιρώ.

Το ίδιο λέω κι εγώ για τον εαυτό μου.
Δεν αποκλείω τίποτα...

Τώρα σκέφτηκα κάτι άλλους γονείς, που πχ στην παιδική χαρά, αντί να "μαλώσουν" το δικό τους το παιδί, μαλώνουν τα ξένα!
Ή λένε την κλασσική φράση "Μαλώνει ο/η κύριος/κυρία!" και σε κοιτάνε με νόημα για να πιάσεις το μήνυμα...
Εγώ θα μαλώσω ρε φίλε το παιδί σου?
Επειδή εσύ δεν έχεις τη δύναμη να το κάνεις?
Άντε από εδώ!

57ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:40 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ, κορίτσια, έχω να συμπληρώσω ότι δεν είναι μόνο η σωματική βία που σε στιγματίζει. Εγώ π.χ. από τον πατέρα μου δεν έφαγα ξύλο ποτέ (σε αντίθεση με τη μάνα μου που σήκωνε παντόφλα και... Shocked ) Αλλά το πώς με χειραγωγούσε και τι ψυχολογική βία έχω υποστεί, δε λέγεται! Χίλιες φορές καλύτερα να του δώσω μια στον κώλο του γιου μου, παρά να τον κάνω 30 χρόνια αργότερα να σκέφτεται και να αναρωτιέται πόσες από τις επιλογές που έκανε στη ζωή του ήταν τελικά δικές του και πόσες δικές μου!!

58ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:40 am

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:
Athin@ έγραψε: Όταν κοιτάζω το κοριτσάκι μου δε νομίζω οτι θα σηκώσω ποτέ χέρι απάνω της αλλά αυτό θα δείξει εν καιρώ.

Το ίδιο λέω κι εγώ για τον εαυτό μου.
Δεν αποκλείω τίποτα...

Τώρα σκέφτηκα κάτι άλλους γονείς, που πχ στην παιδική χαρά, αντί να "μαλώσουν" το δικό τους το παιδί, μαλώνουν τα ξένα!
Ή λένε την κλασσική φράση "Μαλώνει ο/η κύριος/κυρία!" και σε κοιτάνε με νόημα για να πιάσεις το μήνυμα...
Εγώ θα μαλώσω ρε φίλε το παιδί σου?
Επειδή εσύ δεν έχεις τη δύναμη να το κάνεις?
Άντε από εδώ!



Razz Razz Razz η μάνα μου το κάνει αυτό! όταν πάμε σούπερ μάρκετ μαζί ή κάπου αλλού και ο μικρός αρχίζει να θέλει τα δικά του, του λέει: πω πω κοίτα μαλώνει αυτός ο κύριος! Razz Razz Razz
ρε συ δεν το κάνουν για να τα μαλώσεις εσύ αλλά για να φοβηθούν εκείνα, γιατί εμάς καμιά φορά δεν μας ακούν αλλά στην ιδέα ότι είναι κάποιος ξένος μαζεύονται! (έστω και για λίγο!) Wink

59ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:45 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι μωρέ,τον ξένο ίσως τον ντραπούν και λίγο.

60ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:47 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία έγραψε: ρε συ δεν το κάνουν για να τα μαλώσεις εσύ αλλά για να φοβηθούν εκείνα, γιατί εμάς καμιά φορά δεν μας ακούν αλλά στην ιδέα ότι είναι κάποιος ξένος μαζεύονται! (έστω και για λίγο!) Wink

Ναι μωρέ το καταλαβαίνω, απλά εκείνη την ώρα νιώθεις και λίγο μα...ας γιατί δεν ξέρεις πως να αντιδράσεις...
Να το παίξεις "άγριος" για να κάτσει φρόνιμα το παιδάκι? Να χαμογελάσεις? Να μιλήσεις, να μη μιλήσεις? Έχει τύχει -αν βοηθάει και λίγο η φυσιογνωμία του άλλου - το παιδάκι και μόνο που θα κοιτάξει τη φάτσα του άλλου να βάλει τα κλάματα! Κι ο άνθρωπος δεν έκανε τίποτα! Απλά ήταν περίεργη η φάτσα του!

61ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:55 am

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι αυτό που λέει και η athin είναι, ντρέπονται και σταματούν!

62ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 12:16 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
xoxlidaki έγραψε:dinaki συμφωνω με όσα λες και εγω εζησα σε μια οικογενεια όπως η δική σου και καταλαβαίνω. Ουτε το ενα είναι άκρο είναι υγιες, ούτε το άλλο. Πχ. με βαραίνει προσωπικά να ακούω ακόμα και σήμερα πόσα θυσιάσε η μητέρα μου ή για τα ξενυχτια του πατέρα μου. Τα ξέρω πολύ καλά, αλλά μιλας στα παιδιά σου και όχι σε ένα ξενο.

όχι εμένα μπορεί να ήταν η μάνα μου μαζί μας, αλλά δε με έπρηξε ποτε για το πόσα θυσίασε για μένα. ίσως μόνο μια φορά. Αλλά τώρα που δε μπορεί να ανακατεύεται στη ζωή μου και έχασε ένα από τα κύρια ενδιαφέροντα της έχει γίνει...ας μη χαρακτηρίσω!
Αλλά ναι, το κουτσομπολιό για τα οικογενειακά, με άσχημο τρόπο, ΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΜΕΧΡΙ ΑΗΔΙΑΣ. Είμαι καμμένη και εγώ και ο άντρας μου από αυτό...Ελπίζω στα 60 να έχω κάτι καλύτερο να κάνω από αυτό.
Ας πλέκω βρε αδερφέ!
Tziz έγραψε:Κορίτσια καλά τα λέτε.
Κακό οι γονείς να "εκμεταλλεύονται" τα παιδιά τους, άλλωστε το έχω γράψει και σε προηγούμενο post πως θεωρώ κακούς γονείς αυτούς που έχουν τα παιδιά "υπηρέτες".
Μπορεί κάποιοι να μην τα στέλνουν για δουλειά, αλλά είναι όλη την ώρα: "φέρε μου αυτό, πιάσε μου εκείνο, πήγαινέ με στη λαϊκή τώρα που πήρες το δίπλωμα οδήγησης, ξεχορτάριασε τον κήπο γιατί εμένα με πονάει η μέση μου (και καλά!), δε θα πάρεις χαρτζιλίκι για να πληρώσω τον οτε αφού είσαι όλη μέρα στο internet (ενώ η μάνα έχει ξεσκιστεί να μιλάει με τις φίλες της στα κινητά)" και άλλα τέτοια...
Και δεν το λέω με την έννοια να μάθει το παιδί να αναγνωρίζει τις ευθύνες του και τις υποχρεώσεις του, το λέω για αυτούς που πραγματικά δίνουν ΔΙΑΤΑΓΕΣ στα παιδάκια (σα στρατιωτάκια) και λένε πως τα παιδιά και καλά πρέπει να μαθαίνουν (αγοράκι 10 χρονών να πλένει πιάτα αλλιώς θα φάει ξύλο, έχετε δει?).
Κολοκύθια. Τα παιδιά δεν τα φέρνουμε στον κόσμο για να μας γηροκομήσουν.
Κι όποιος το πιστεύει αυτό είναι καραεγωίσταρος του κερ..α!
Κάποιοι λένε, εγώ σε μεγάλωνα τόσα χρόνια, εσύ δε θα με "κοιτάξεις" τώρα που μεγάλωσα και δε μπορώ?
Ε και? Κι εγώ μεγάλωσα! Και γερνάω και δε μπορώ, και έχω κι εγώ τα δικά μου τα παιδιά να φροντίζω!
Η μάνα μου το λέει. Ακόμα κι αν ο γονιός έχει κρυφούς πόθους πως κάποια μέρα το παιδί θα αποδείξει την αγάπη του έτσι, δεν πρέπει να το λέει..Είναι σα να αναζητά αμοιβή για όσα κάνει, ενώ η γονεϊκή σχεση είναι καθαρά αλτρουιστική.
Tziz έγραψε:Απ' την άλλη πάλι βρε κορίτσια μήπως τα σημερινά παιδάκια (από τη δική μας την ηλικία και πιο κάτω) είναι όντως λίγο "μαμόθρευτα"? Μήπως κάποιοι τα παραχαϊδεύουν? Μήπως τα κακομαθαίνουμε με τη δικαιολογία "να μην έχει ψυχολογικά"? Καλό είναι να σου λείπει και λίγο η μαμά σου όταν είσαι μικρός, για να καταλάβεις ότι δε θα την έχεις για πάντα κοντά σου, κι ότι θα πρέπει να στηρίζεσαι στα πόδια σου...
Δείτε εμάς...
Μήπως το παίζουμε όλοι "αιώνιοι φοιτητές" απλά γιατί βαριόμαστε να δουλέψουμε και έχουμε τη σίγουρη οδό του μπαμπά και της μαμάς? Μήπως δηλώνουμε και καλά "κατά του γάμου" γιατί φοβόμαστε τις ευθύνες και μένουμε στο πατρικό μας για να μας μένουν τα λεφτά για αυτοκίνητα, φίλους, γκόμενους, ψώνια! και διασκέδαση?
Μήπως καμιά μας ήξερε να μαγειρεύει πάνω από 5 (κλασσικά) φαγητά πριν παντρευτεί ή έμεινε μόνη της (πχ για σπουδές)?
Απλά για να υπάρχει και λίγο ο "αντίλογος" τα γράφω όλα αυτά.
Μη με παρεξηγήσετε...
Δε σε παρεξηγούμε βρε!(ελπίζω ούτε εγώ να παρεξηγούμαι που γράφω όλο τα αντίθετα!!!!)Τι να σου πω, εγώ είμαι 21
στα 19 δούλεψα για να ξεχρεωσω τη μάνα μου, μετά έμεινα έγκυος. ΄Ηξερα να μαγειρεύω, ποτέ δε ζήτησα χαρτζιλίκι, είμαι από τη φύση μου υπερβολικά και γελοία ανεξαρτητο και περήφανο άτομο, προτιμώ κάποιος να μου δείχνει άυλα την αγάπη και την υποστήριξη του κι άλλα τέτοια χαζά.
Το πώς μεγαλώνουν οι γενιές, εξαρτάται από τα κοινωνικά δεδομένα. Κάποιες γενιές στάθηκαν από νωρίς στα πόδια τους γιατί ήταν φάση αστικοποίησης πχ και κόσμος έφευγε από τα χωριά για δουλειές κτλ.Εκεί μένανε μόνοι στα 17 και μάθαιναν να τα βγάζουν πέρα
Σήμερα είναι υπερβολικά δύσκολο για έναν άνθρωπο να ζήσει μόνος και να δημιουργήσει οικογένεια και να τα βγάζει πέρα με νοίκια και λογαριασμούς γιατί οι δουλειές και οι μισθοί είναι...άστα!
Οι κοινωνία ωθεί τους γονείς να συντηρούν τα παιδιά τους μέχρι μεγάλα, και τα παιδιά μεγαλώνουν με αυτό το σκεπτικό. Τουλάχιστον στην πόλη που μεγάλωσα!
litsakos έγραψε:"ξέρω ότι θα με ολοκλήρωνε να κερδίζω και πάλι τα χρήματα μου, να μη ζητάω, να νιώθω ότι είμαι χρήσιμη και αναγνωρίζεται αυτό "


συμφωνουμε στο οτι ειμαστε ξεχωριστα οντα,και οτι τα ενδιαφεροντα μας μονο καλο μπορουν να κανουν,δεν χανουμε τον κοσμο λογω του παιδιου.Τα παραπανω τα εκανα copy-paste,γιατι θεωρεις οτι εξαρτιεσαι οικονομικα?δεν φερνεις χρηματα στο σπιτι αλλα μεγαλωνεις ενα παιδι,και δεν το εκανες μονη σου..Δεν ενιωσα οτι εξαρτιεμαι απο τον αντρα μου,εργαζομουν πριν και θα εργαστω ξανα καποια στιγμη αλλα προς το παρον φροντιζω τα παιδια μας.Οτι εχει ο ενας ανηκει και στον αλλο,δεν υπαρχουν ξεχωριστα ταμεια για μενα,και δεν θα πρεπε να υπαρχουν σε μια σχεση.Ουτε φοβοι τυπου αν χωρισω τι θα κανω κτλ Μπαινουμε σε μια σχεση και ειμαστε με ισους ορους,ο καθενας αναλαμβανει εναν ρολο στο ζευγαρι.Και μπαινουμε για να μεινουμε.Δεν εχουν ιχνος ρομαντισμου αυτα που λεω να το ξεκαθαρισω Smile τα λεω με πληρη επιγνωση.

Καταλαβαίνω αυτό που λες. Για μένα οικονομική εξαρτηση σημαίνει και το μου δίνεις 100 ευρώ για παπούτσια(η αγάπη μου)ή θα έχουμε ποτέ λεφτά για το τατού που θέλω να κάνω?(το κολλημα΄μου)γιατί να ζητάω λεφτά και να δίνω λογαριασμό και στην τελική γιατί να πετάω τον κόπο του αλλουνού(γιατί κάποιος μπορεί να πει θα έπρεπε να είναι ευχαρίστηση του άντρα σου να σε βλέπει να ευχαριστιέσαι κι εσύ, αλλά εγώ το ξέρω ότι είναι πέταμα χρημάτων τέτοια κολλήματα καταναλωτικά-ειδικά όταν ο άλλος σκοτώνεται για 930 ευρώ για να ζήσουμε!)μου αρέσει να βγάζω δικά μου χρήματα(ισως θεωρείται ξεχωριστό ταμείο τι να πω, εννοείται ότι θα έχει πρόσβαση κι ο άντρας μου, και ότι θα συνεισφέρω κι εγώ, αλλά ό,τι μένει θα το χαλάω σε μια μαλ#$@ία που μου γυάλισε χωρίς τύψεις.)Ίσως διαφωνούμε γιατί δεν έχουμε την ίδια άποψη για το γάμο και τις σχέσεις-αλλά αυτό είναι εκτός θέματος.
Και εννοείται ότι εγώ ξέρω ότι προσφέρω μεγαλώνοντας το μωρό, και ίσως και να το αναγνωρίζει και ο άντρας μου. Αλλά είναι αλλιώς ο χώρος της εργασίας όπου ο ανταγωνισμός σε κάνει να νιώθεις..."μάχιμος"να το πω?δεν ξέρω.όσες εργαστήκατε σε μια δουλειά με προοπτικές ίσως καταλάβετε τι εννοώ.Και πάλι λέω ότι προσωπικά δεν υποστηρίζω την εργασία που σε στερεί από τα παιδιά σου, αλλά σαν συμπλήρωμα στον ελεύθερο χρόνο σου.

litsakos έγραψε:
ένα παιδί που όσο λείπει στο σχολείο έχει μια μαμά που εργάζεται και τη βλέπει όταν αυτό τελειώνει το μάθημά του, κατανοεί τον ρόλο της εργασίας, το θέμα της ισότητας, ότι ο καθένας πρέπει να προσφέρει και να εργάζεται


Η μαμα προσφερει απο οποιο ποστο και αν επιλεξει.Ειτε μενοντας σπιτι ειτε εξω στην αγορα εργασιας.Αυτο θα πρεπε να ναι επισης ξεκαθαρο στο παιδι.Και επειτα -προσωπικη αποψη παντα- δεν θεωρω οτι η εργασια μας κανει χρησιμους αλλα ουτε και ισους. Το δικαιωμα ψηφου και εργασιας στην γυναικα "δοθηκε" σε συγκεκριμενες χρονικα περιοδους.Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Καταρχάς να σημειώσω ότι γουστάρω πολύ αντιπαράθεση απόψεων. Αν και το παρεθεσα ότι και μια μαμά από το σπίτι μπορεί να περάσει αντίστοιχες αξίες. Δεν είπα ότι η εργασία μας κάνει χρήσιμους, ίσως ανέφερα ότι προσωπικά με κάνει να νιώθω χρήσιμη. Όσο για την ισότητα είναι μια τεράστια συζήτηση, θεωρητική κατά βάση αλλά το ότι στα κορίτσια ακόμα και σήμερα (ίσως?) προωθείται η διαφορετικότητα στον τομέα της εργασίας σε σχέση με τους άντρες, και η όντως διαφορετική αντιμετώπιση που έχουμε εμείς οι γυναίκες στην εργασία είναι πιστεύω αδιαμφισβήτητο γεγονός. Καλό θα είναι σιγά σιγά με τις επόμενες γενιές, να ξεπεραστούν αυτά τα πρότυπα. Το παραθεωρητικοποιήσαμε, ή μου φαίνεται??:Ρ
lianikos έγραψε:

Εγώ έχω την τύχη να δουλεύω λίγες ώρες και δεν έχω αυτό το πρόβλημα. Συμφωνώ απολύτως, ωστόσο, και έχω να συμπληρώσω ότι το ίδιο νιώθεις και όταν δεν υπάρχει ένας άνθρωπος εμπιστοσύνης (πεθερά, μητέρα κλπ) που να σε απαλλάξει για λίγο από τα καθήκοντά σου ως μητέρα και την full time απασχόληση... Είναι πίκρα μεγάλη! Ξεχνάς ότι είσαι γυναίκα, σύζυγος και ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!
Συμφωνώ και εγώ μόνη μου παλεύω, και νιώθω ακριβώς όπως τα λες.
Athin@ έγραψε:

ΔΕ ΘΑ ΑΠΟΤΎΠΩΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ....!!!!
Σαν να το έγραψα εγώ Wink Wink Wink
Μήπως είμαστε αδερφές ψυχές???:Ρ
litsakos έγραψε:

Τziz μου δεν συμφωνω καθολου.Το βρισκω αθλιο να ξυλοκοπεις ενα παιδι.Καλυτερα να βαραγα το κεφαλι μου στον τοιχο παρα να τσακισω τα μικρα μου...
Αν κι εγώ έφαγα ξύλο από τη μάνα μου, δεν μπορώ να πω βέβαια ότι ήταν δικαιολογημένο γιατί ημουν πολύ το παιδί που θέλει να το αγαπάνε και γι'αυτό υπάκουο, αλλά υπήρχε μια λατρεία για τον αδερφό μου και όποτε πήγαινα κόντρα σε αυτό υπήρχε θέμα, τεσπα κι εγώ δε μπορώ καν να φανταστώ ότι θα τη χτυπήσω?????????
τι λέτε?????
δε γινεται...
πραγματικά αν με νευριάσει τόσο πολύ και θέλω να κάνω κάτι βίαιο-πράγμα ξένο για το χαρακτήρα μου...-θα βαρέσω τον άντρα μου:Ρ

Athin@ έγραψε:
Α μη το λες...και εγώ κοριτσάκι ήμουνα αλλά η μαμά μου ήταν κάθε βδομάδα στον διευθυντή γιατί έδερνα τον Μπάμπη και μία φορά την καλέσανε γιατί έκανα τόση φσαρία που ενοχλούσα τη διπλανή τάξη... Very Happy
Ε καλά τώρα πείστηκα είμαστε αδερφές ψυχές!Smile
lianikos έγραψε:Εγώ, κορίτσια, έχω να συμπληρώσω ότι δεν είναι μόνο η σωματική βία που σε στιγματίζει. Εγώ π.χ. από τον πατέρα μου δεν έφαγα ξύλο ποτέ (σε αντίθεση με τη μάνα μου που σήκωνε παντόφλα και... Shocked ) Αλλά το πώς με χειραγωγούσε και τι ψυχολογική βία έχω υποστεί, δε λέγεται! Χίλιες φορές καλύτερα να του δώσω μια στον κώλο του γιου μου, παρά να τον κάνω 30 χρόνια αργότερα να σκέφτεται και να αναρωτιέται πόσες από τις επιλογές που έκανε στη ζωή του ήταν τελικά δικές του και πόσες δικές μου!!
έχεις δίκιο
πολλές φορες η ψυχολογική βία είναι πολύ χειρότερη από τη σωματική! Rolling Eyes

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

63ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 12:46 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καταρχάς να σημειώσω ότι γουστάρω πολύ αντιπαράθεση απόψεων. Αν και το παρεθεσα ότι και μια μαμά από το σπίτι μπορεί να περάσει αντίστοιχες αξίες. Δεν είπα ότι η εργασία μας κάνει χρήσιμους, ίσως ανέφερα ότι προσωπικά με κάνει να νιώθω χρήσιμη. Όσο για την ισότητα είναι μια τεράστια συζήτηση, θεωρητική κατά βάση αλλά το ότι στα κορίτσια ακόμα και σήμερα (ίσως?) προωθείται η διαφορετικότητα στον τομέα της εργασίας σε σχέση με τους άντρες, και η όντως διαφορετική αντιμετώπιση που έχουμε εμείς οι γυναίκες στην εργασία είναι πιστεύω αδιαμφισβήτητο γεγονός. Καλό θα είναι σιγά σιγά με τις επόμενες γενιές, να ξεπεραστούν αυτά τα πρότυπα. Το παραθεωρητικοποιήσαμε, ή μου φαίνεται??:Ρ"

ε η αληθεια ειναι οτι ανοιγουμε πολλα μετωπα για συζητηση Very Happy Very Happy Ροδανι παει η γλωσσα σου μικρη!! ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 417472

[

" κι εγώ δε μπορώ καν να φανταστώ ότι θα τη χτυπήσω?????????
τι λέτε?????
δε γινεται...
πραγματικά αν με νευριάσει τόσο πολύ και θέλω να κάνω κάτι βίαιο-πράγμα ξένο για το χαρακτήρα μου...-θα βαρέσω τον άντρα μου:Ρ"

χαχα!αυτο δεν το χα σκεφτει,ασε που ποναει λιγοτερο απο το να χτυπησω το κεφαλι στον τοιχο!ερχονται στιγμες που ενα τοσο δα μικρακι μπορει να σε κανει πυραυλο απο τα νευρα,αλλα εκει πρεπει να λειτουργουμε σαν ενηλικες,ασε που δικη μας δουλεια ειναι να το διαπαιδαγωγησουμε.Η βια φερνει βια δε λενε?οποιας μορφης κι αν ειναι.
αντε καληνυχτα τωρα,σερνομαι απο την κουρασηηηη....


64ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 2:19 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:

ε η αληθεια ειναι οτι ανοιγουμε πολλα μετωπα για συζητηση Very Happy Very Happy Ροδανι παει η γλωσσα σου μικρη!! ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 417472

[

" κι εγώ δε μπορώ καν να φανταστώ ότι θα τη χτυπήσω?????????
τι λέτε?????
δε γινεται...
πραγματικά αν με νευριάσει τόσο πολύ και θέλω να κάνω κάτι βίαιο-πράγμα ξένο για το χαρακτήρα μου...-θα βαρέσω τον άντρα μου:Ρ"

χαχα!αυτο δεν το χα σκεφτει,ασε που ποναει λιγοτερο απο το να χτυπησω το κεφαλι στον τοιχο!ερχονται στιγμες που ενα τοσο δα μικρακι μπορει να σε κανει πυραυλο απο τα νευρα,αλλα εκει πρεπει να λειτουργουμε σαν ενηλικες,ασε που δικη μας δουλεια ειναι να το διαπαιδαγωγησουμε.Η βια φερνει βια δε λενε?οποιας μορφης κι αν ειναι.
αντε καληνυχτα τωρα,σερνομαι απο την κουρασηηηη....



καλή ξεκούραση
εγώ εχω 7 κιλά ασιδέρωτα!ήρθε η ώρα πιστεύω
ναι ροδάνι
γι'αυτό ήμουν θεωρητική κατεύθυνση
πέρασα ψυχολογία κτλ κτλ
καταλάβατε εκθέσεις φωτιά που έγραφα Cool


Σκέψου το...
Εγώ και πάλι λέω
ΘΑ ΔΕΙΡΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ
πιστεύω ότι θα εκτονωθώ πολύ καλύτερα και χωρίς τύψεις:Ρ
αυτός δε θα βαρέσει-αλλιώς θα τον πάρει ο διάολος Twisted Evil Twisted Evil

αλλά η μάνα πόσο να αντέξει Rolling Eyes Rolling Eyes Twisted Evil Laughing Laughing Laughing

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

65ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 8:46 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:θα πιαστω απο αυτο "επομένως, καλός γονέας-πέρα από τα αυτονόητα-μπορεί να θεωρηθεί κάποιος με βάση το κάθε παιδί ξεχωριστά..?..".Εκει εχω καταληξει περιπου και εγω,να κοιτας τις αναγκες του παιδιου σου πρωτα και μετα να προσαρμοζεις τα δικα σου ζητουμενα σε αυτες.Δεν εχω τιποτα με τους ψυχολογους αλλα συνηθως αυτα που διαβαζω ειναικαπως αοριστα. Αναλογα με μας και με τα παιδια μας κρινουμε.Οσο για την καριερα και την προσωπικη ζωη...η καριερα -θα το ξαναπω,το χα γραψει και σε αλλο ποστ- δεν ειναι part time ουτε λιγη ωρα χωρις το παιδι.Σαν παιδι η καριερα μου στερουσε τον μπαμπα μου,αυτος μπορει να καλυπτε τα κενα του αλλα μεγαλωναν τα δικα μου.Ξεπερνωντας το κατανοησα και την δικη του θεση,αλλα δεν θα το επαναλαβω το λαθος με τα δικα μου παιδια.Ειμαι της αποψης οτι το ΕΓΩ μας πρεπει να μετριαζεται κατα πολυ οταν γινομαστε γονεις.Ενα μικρο παιδι δεν εχει αναπτυξει μηχανισμους τετοιους που να το βοηθουν να κατανοησει οτι ο μπαμπας και η μαμα εχουν φιλοδοξιες αλλες περα απο αυτο.Ενα παραδειγμα -οκ,καπως χαζο αλλα αυτο εχω τωρα- ειναι τα παιδια των διασημων γονιων.Για παρατηρησε ποσα απο αυτα ειναι με ψυχολογικα αδιεξοδα.Δεν ειμαστε σταρ του Χολυγουντ,αλλα για μενα το ιδιο ειναι καποιος που αφοσιωνει τον περισσοτερο χρονο του για να γινει τοπ στη δουλεια του,παραμελει το παιδι του,αυτο ειναι αντικειμενικο,ξεκαθαρο!Αυτα περι ποιοτικου χρονου δυσκολευομαι να τα δεχτω.Ειναι ποιοτικος χρονος 2 ωρες τη μερα???δλδ τι γινεται σε αυτες τις ωρες που καλυπτει οοολα τα ζητουμενα κ τις αναγκες του παιδιου?Και μετα ερχεται και η πρσωπικη ζωη,αν κανεις καριερα ποτε εχεις χρονο για το παιδι και την ζωη?Και το παιδι απο ποτε δεν εντασσεται στην προσωπικη μας ζωη??Εχω την εντυπωση οτι εχουμε παει στο αλλο ακρο,απο εκει που οι γονεις "θυσιαζονταν " (απο την προηγουμενη γεννια το εχω ακουσει αυτο) δλδ αφηναν οι μαμαδες εντελως την εργασια ή οι μπαμπαδες αναλαμβαναν πληρως την ευθυνη για τα εξοδα της οικογενειας εχουμε φτασει στο ο μπαμπας και η μαμα κανουν καριερα γιατι αυτο τους κανει καλο και επισης εχουν προσωπικη ζωη και μετα οτι ρεστα μενουν τα παιρνει το παιδι. Ας με διορθωσει καποια αλλα με παραδειγματα,ποιος μεσα σε ενα 24ωρο κανει ολα τα παραπανω και με "το χερι στην καρδια" μπορει να πει οτι προσφερει στο παιδι του (αυτο που θελει το παιδι,δλδ την παρουσια μας σε διαφορα γεγονοτα της ζωης του). Αλλο πραγμα να πας βολτα ,να βρεις τους φιλους σου,να εργαστεις για να ζησεις (και οχι να ζεις για να εργαζεσαι) και αλλο ικανοποιω το ΕΓΩ μου χωρις να υπολογιζω την αλλαγη που εφερε το παιδι μου στη ζωη μου.
Θα συμφωνήσω απόλυτα!!! Άσε που αν θέλουμε 1 ώρα για τον εαυτό μας δε νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να την έχουμε... αλλά μετά θα θέλουμε 2! και αν έχουμε 2 ώρες θα θέλουμε 3 κτλ. Σε ένα μόνο θα διαφωνήσω... στο ''Δεν ειμαστε σταρ του Χολυγουντ''. Ποιός σου το είπε αυτό??? Χα χα ψωνάρα!!!

66ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 8:58 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
litsakos έγραψε:"ξέρω ότι θα με ολοκλήρωνε να κερδίζω και πάλι τα χρήματα μου, να μη ζητάω, να νιώθω ότι είμαι χρήσιμη και αναγνωρίζεται αυτό "


συμφωνουμε στο οτι ειμαστε ξεχωριστα οντα,και οτι τα ενδιαφεροντα μας μονο καλο μπορουν να κανουν,δεν χανουμε τον κοσμο λογω του παιδιου.Τα παραπανω τα εκανα copy-paste,γιατι θεωρεις οτι εξαρτιεσαι οικονομικα?δεν φερνεις χρηματα στο σπιτι αλλα μεγαλωνεις ενα παιδι,και δεν το εκανες μονη σου..Δεν ενιωσα οτι εξαρτιεμαι απο τον αντρα μου,εργαζομουν πριν και θα εργαστω ξανα καποια στιγμη αλλα προς το παρον φροντιζω τα παιδια μας.Οτι εχει ο ενας ανηκει και στον αλλο,δεν υπαρχουν ξεχωριστα ταμεια για μενα,και δεν θα πρεπε να υπαρχουν σε μια σχεση.Ουτε φοβοι τυπου αν χωρισω τι θα κανω κτλ Μπαινουμε σε μια σχεση και ειμαστε με ισους ορους,ο καθενας αναλαμβανει εναν ρολο στο ζευγαρι.Και μπαινουμε για να μεινουμε.Δεν εχουν ιχνος ρομαντισμου αυτα που λεω να το ξεκαθαρισω Smile τα λεω με πληρη επιγνωση.




ένα παιδί που όσο λείπει στο σχολείο έχει μια μαμά που εργάζεται και τη βλέπει όταν αυτό τελειώνει το μάθημά του, κατανοεί τον ρόλο της εργασίας, το θέμα της ισότητας, ότι ο καθένας πρέπει να προσφέρει και να εργάζεται


Η μαμα προσφερει απο οποιο ποστο και αν επιλεξει.Ειτε μενοντας σπιτι ειτε εξω στην αγορα εργασιας.Αυτο θα πρεπε να ναι επισης ξεκαθαρο στο παιδι.Και επειτα -προσωπικη αποψη παντα- δεν θεωρω οτι η εργασια μας κανει χρησιμους αλλα ουτε και ισους. Το δικαιωμα ψηφου και εργασιας στην γυναικα "δοθηκε" σε συγκεκριμενες χρονικα περιοδους.Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

sktv δυστυχως η παιδικη εργασια στην Ελλαδα μεχρι προσφατα (την προηγουμενη κυριως γεννια) ηταν κοινωνικα αποδεκτη,ιδιαιτερα στον θεσσαλικο καμπο ηταν κανονας να εργαζονται ολοι οικογενειακως. Αλλα η Ελλαδιτσα δυστυχως εχει δημοκρατια προσφατη,αρχισαμε να ειμαστε κρατος πριν καποια χρονια γι αυτο και ολα αυτα αργησαν να εξαλειφθουν.

πολλα ειπα,κι αλλα θα θελα να πω αλλα με τραβαει ο μικρος για παιχνιδι Laughing Laughing
Και πάλι θα συμφωνήσω... Επίσης πιστεύω ότι παίζει ρόλο το τι γεμίζει τον καθένα. Πιστεύω ότι μία μαμά πρέπει να είναι καλά ψυχολογικά είτε μένει στο σπίτι είτε δουλεύει. Σημασία είναι να μην είναι δυστυχισμένη μέσα στο ρόλο της. Εγώ είμαι πολύ ευτυχισμένη και νιώθω τυχερή που μπορώ να μεγαλώνω τα παιδιά μου αλλά κάποια στιγμή θα ήθελα να πάω για δουλειά για να νιώθω εγώ καλύτερα, να εξελίσσομαι και να δημιουργώ και σε έναν τομέα διαφορετικό από το ρόλο της μαμάς.

67ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 9:15 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tziz έγραψε:
litsakos έγραψε:
Τziz μου δεν συμφωνω καθολου.Το βρισκω αθλιο να ξυλοκοπεις ενα παιδι.Καλυτερα να βαραγα το κεφαλι μου στον τοιχο παρα να τσακισω τα μικρα μου...

Δε μίλησα για "ξυλοκόπημα" ούτε για "τσάκισμα".
Ούτε εγώ είμαι υπέρ της βίας, μιας και όπως καταλαβαίνετε, δεν έχω φάει και λίγο ξύλο στη ζωή μου...
Απλά για αυτό το "μάλωμα" που χρειάζεται να γίνει κάποια στιγμή και θεωρώ πως είναι αναπόφευκτο...
Και τα "μικρά" δε μένουν για πάντα "μικρά". Κάποια στιγμή γίνονται -με συγχωρείτε- ολόκληρα γαϊδούρια! Κι αρχίζουν να καταλαβαίνουν πως "οι φοβέρες" και οι τιμωρίες δεν "πιάνουν". Θα αρχίσουν να βγάζουν γλώσσα, να κοροϊδεύουν, να κατακρίνουν, όπως κάναμε κι εμείς στους δικούς μας τους γονείς (κυρίως στην εφηβεία).
Επαναλαμβάνω και κάτι που έχω πει σε άλλο θέμα:
Ακόμα είμαι έξω από το χορό.
Θα φανεί στην πορεία....
Μέχρι όμως να γίνουν γαιδούρια έχουν προηγηθεί τα βιώματα και η διαπαιδαγώγησή τους από κούνια! Αν μάθεις σε ένα παιδί από τα πρώτα χρόνια της ζωής του να σέβεται θα σέβεται και μεγάλος. Αν κοντραρίζεσαι συνέχεια και του επιβάλλεις πράγματα τότε όντως θα νιώσει μεγαλώνοντας ότι γίνεται ανεξάρτητο και μπορεί να σε ''καβαλήσει''. Καθρεπτης είναι τα παιδιά μας... Εγώ είμαι κατά της βίας απλά επιλέγω όταν η κόρη μου δεν ακούει να μην της κάνω κάποιο χατίρι (και φυσικά όταν ακούει να την επιβραβεύω) για να καταλάβει ότι για να έχει ''δικαιώματα'' πρέπει να σέβεται τους άλλους και να έχει και υποχρεώσεις. Για παράδειγμα αν δε μαζεύει τα παιχνίδια της, της εξηγώ ότι η μαμά δεν μπορεί να τρέχει από πίσω της και να μαζεύει, οπότε αν δεν τα μαζεψει εκείνη αλλά εγώ, μετά δε θα της τα δώσω να πάιξει... και πάντα συνεργαζόμαστε και τα βρίσκουμε σε τέτοια θέματα. Βέβαια και ένα μπατσάκι στον πωπό δεν το θεωρώ ξύλο... χρειάζεται και αυτό που και που! Επίσης θεωρώ πολύ σημαντικό το να εξηγείς σε ένα παιδί τον λόγο που το μαλώνεις για να μη νιώθει ότι απλά ξεσπάς να νεύρα σου. Αν ολα αυτά γίνονται με κόντρες τότε μεγαλώνοντας δε θα μας υπολογίζουν καθόλου τα παιδιά μας.

68ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 11:39 pm

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος λέγανε κάποτε.
Όχι να το σακατέψεις, αλλά μια ξυλιά, μερικές φορές είναι ότι πρέπει.
Και η αλήθεια είναι ότι (εγώ) το προτιμώ από το να έχω μια μάνα να μου "τσιρίζει" όλη την ώρα "ΜΗ ΑΥΤΟ! ΜΗ ΕΚΕΙΝΟ! ΔΙΑΒΑΣΕ! ΚΑΤΣΕ! ΣΗΚΩ! ΚΑΝΕ ΜΠΑΝΙΟ! ΣΤΡΩΣΕ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΣΟΥ!"
Να ξέρω το λόγο κι ας τη φάω τη σφαλιάρα μου. Μερικά παιδάκια, τις τρώνε και δεν καταλαβαίνουν και το λόγο, μιας και οι γονείς τους, ούτε νοιάζονται, ούτε και έχουν την υπομονή να εξηγήσουν τι έκανε λάθος...
Άλλοι πάλι λένε "Εγώ να δείρω τα παιδιά μου? ΠΟΤΕ!" Και στο τέλος καταλήγουν να τις τρώνε αυτοί από τα παιδιά τους!

Νικολέτα θα συμφωνήσω μαζί σου, άλλωστε το έχω ήδη γράψει από την αρχή...

69ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Πεμ Ιουλ 08, 2010 11:58 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikoleta έγραψε:
litsakos έγραψε:"ξέρω ότι θα με ολοκλήρωνε να κερδίζω και πάλι τα χρήματα μου, να μη ζητάω, να νιώθω ότι είμαι χρήσιμη και αναγνωρίζεται αυτό "


συμφωνουμε στο οτι ειμαστε ξεχωριστα οντα,και οτι τα ενδιαφεροντα μας μονο καλο μπορουν να κανουν,δεν χανουμε τον κοσμο λογω του παιδιου.Τα παραπανω τα εκανα copy-paste,γιατι θεωρεις οτι εξαρτιεσαι οικονομικα?δεν φερνεις χρηματα στο σπιτι αλλα μεγαλωνεις ενα παιδι,και δεν το εκανες μονη σου..Δεν ενιωσα οτι εξαρτιεμαι απο τον αντρα μου,εργαζομουν πριν και θα εργαστω ξανα καποια στιγμη αλλα προς το παρον φροντιζω τα παιδια μας.Οτι εχει ο ενας ανηκει και στον αλλο,δεν υπαρχουν ξεχωριστα ταμεια για μενα,και δεν θα πρεπε να υπαρχουν σε μια σχεση.Ουτε φοβοι τυπου αν χωρισω τι θα κανω κτλ Μπαινουμε σε μια σχεση και ειμαστε με ισους ορους,ο καθενας αναλαμβανει εναν ρολο στο ζευγαρι.Και μπαινουμε για να μεινουμε.Δεν εχουν ιχνος ρομαντισμου αυτα που λεω να το ξεκαθαρισω Smile τα λεω με πληρη επιγνωση.




ένα παιδί που όσο λείπει στο σχολείο έχει μια μαμά που εργάζεται και τη βλέπει όταν αυτό τελειώνει το μάθημά του, κατανοεί τον ρόλο της εργασίας, το θέμα της ισότητας, ότι ο καθένας πρέπει να προσφέρει και να εργάζεται


Η μαμα προσφερει απο οποιο ποστο και αν επιλεξει.Ειτε μενοντας σπιτι ειτε εξω στην αγορα εργασιας.Αυτο θα πρεπε να ναι επισης ξεκαθαρο στο παιδι.Και επειτα -προσωπικη αποψη παντα- δεν θεωρω οτι η εργασια μας κανει χρησιμους αλλα ουτε και ισους. Το δικαιωμα ψηφου και εργασιας στην γυναικα "δοθηκε" σε συγκεκριμενες χρονικα περιοδους.Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

sktv δυστυχως η παιδικη εργασια στην Ελλαδα μεχρι προσφατα (την προηγουμενη κυριως γεννια) ηταν κοινωνικα αποδεκτη,ιδιαιτερα στον θεσσαλικο καμπο ηταν κανονας να εργαζονται ολοι οικογενειακως. Αλλα η Ελλαδιτσα δυστυχως εχει δημοκρατια προσφατη,αρχισαμε να ειμαστε κρατος πριν καποια χρονια γι αυτο και ολα αυτα αργησαν να εξαλειφθουν.

πολλα ειπα,κι αλλα θα θελα να πω αλλα με τραβαει ο μικρος για παιχνιδι Laughing Laughing
Και πάλι θα συμφωνήσω... Επίσης πιστεύω ότι παίζει ρόλο το τι γεμίζει τον καθένα. Πιστεύω ότι μία μαμά πρέπει να είναι καλά ψυχολογικά είτε μένει στο σπίτι είτε δουλεύει. Σημασία είναι να μην είναι δυστυχισμένη μέσα στο ρόλο της. Εγώ είμαι πολύ ευτυχισμένη και νιώθω τυχερή που μπορώ να μεγαλώνω τα παιδιά μου αλλά κάποια στιγμή θα ήθελα να πάω για δουλειά για να νιώθω εγώ καλύτερα, να εξελίσσομαι και να δημιουργώ και σε έναν τομέα διαφορετικό από το ρόλο της μαμάς.

αυτο θελω και γω,να δημιουργω.Αυτο με γεμιζει,και ειμαι σιγουρη οτι οταν το καλυψω θα δωσω και αλλα ακομη περισσοτερα στα παιδια μου,θα μαι και πιο ισορροπημενη. Smile

70ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 2:22 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
nikoleta έγραψε:
Μέχρι όμως να γίνουν γαιδούρια έχουν προηγηθεί τα βιώματα και η διαπαιδαγώγησή τους από κούνια! Αν μάθεις σε ένα παιδί από τα πρώτα χρόνια της ζωής του να σέβεται θα σέβεται και μεγάλος. Αν κοντραρίζεσαι συνέχεια και του επιβάλλεις πράγματα τότε όντως θα νιώσει μεγαλώνοντας ότι γίνεται ανεξάρτητο και μπορεί να σε ''καβαλήσει''. Καθρεπτης είναι τα παιδιά μας... Εγώ είμαι κατά της βίας απλά επιλέγω όταν η κόρη μου δεν ακούει να μην της κάνω κάποιο χατίρι (και φυσικά όταν ακούει να την επιβραβεύω) για να καταλάβει ότι για να έχει ''δικαιώματα'' πρέπει να σέβεται τους άλλους και να έχει και υποχρεώσεις. Για παράδειγμα αν δε μαζεύει τα παιχνίδια της, της εξηγώ ότι η μαμά δεν μπορεί να τρέχει από πίσω της και να μαζεύει, οπότε αν δεν τα μαζεψει εκείνη αλλά εγώ, μετά δε θα της τα δώσω να πάιξει... και πάντα συνεργαζόμαστε και τα βρίσκουμε σε τέτοια θέματα. Βέβαια και ένα μπατσάκι στον πωπό δεν το θεωρώ ξύλο... χρειάζεται και αυτό που και που! Επίσης θεωρώ πολύ σημαντικό το να εξηγείς σε ένα παιδί τον λόγο που το μαλώνεις για να μη νιώθει ότι απλά ξεσπάς να νεύρα σου. Αν ολα αυτά γίνονται με κόντρες τότε μεγαλώνοντας δε θα μας υπολογίζουν καθόλου τα παιδιά μας.

Μπορείς να κάνεις όλα τα παραπάνω που αναφέρεις χωρίς το "μπατσάκι στον πωπό" το οποίο αλήθεια για ποιο λόγο το κάνετε και πότε;

http://mammael.blogspot.com/

71ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 2:36 am

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:
Και θα σου πω ότι τα παιδιά δε "μισούν" τους γονείς τους επειδή τα έδειραν.

Δεν είπα ότι τον "μισώ" επειδή με έδειρε απλά δεν είμαι τόσο δεμένη μαζί του. Άσχετα αν εκείνος κοντευε να μείνει όταν εγώ γεννούσα την πρώτη μου κόρη!
Και αυτό το καταλαβαίναμε γιατί μας μάλωναν οι γονείς μας με ξύλο εγώ γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω; Πως καταλαβαίνατε γιατί σας δέρνουν; Σας εξηγούσαν το λόγο;
Η μεγάλη μου κοντεύει τα 8 και προχθές τσακωθήκαμε γιατί δεν είχε καταλάβει γιατί δεν την άφηνα να πάρει στη γιαγιά της ένα κοριτσάκι μικρότερο από εκείνη. Όταν ηρέμησε και το συζητήσαμε οι δυο μας το κατάλαβε. Το ίδιο κάνουμε και όταν χρειάζεται να τη μαλώσω. Προκειμένου να σηκώσω χέρι και να τη χτυπήσω προτιμώ να περιμένω να ηρεμήσουν τα πνεύματα και μετά να το συζητήσουμε, να δούμε ποιος έφταιξε, αν ήμουν τυχόν υπερβολική εγώ κλπ. Και κάθε φορά βρίσκουμε λύση και από ότι έχω παρατηρήσει και οι δύο καταλαβαίνουν καλύτερα τα λάθη τους (και εμείς ως γονείς φυσικά) και δεν τα ξανακάνουν! Γιατί να τις χτυπήσω κιόλας έστω και στον πωπό όταν υπάρχει πιο ανώνυδος τρόπος Wink

Ένα πολύ ωραίο βιβλίο που μου είχαν προτείνει όταν πήγαινα στη σχολή ήταν το "Πέτα μακριά το ραβδύ σου" του Ντραικωρς! το οποίο αναφέρεται ναι μεν σε εκπαιδευτικούς αλλά σίγουρα θα βοηθήσει και πολλούς γονείς στην καθημερινή συμβίωση τους με τα παιδιά.

http://mammael.blogspot.com/

72ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 2:52 am

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γειααα σας!!!Καλέ τι ωραία ιδέα αυτή του να δέρνουμε τους άντρες μας αντί για τα παιδιά μας....Twisted Evil
αααα βεεεεεβαια πολυυυυωρία ιδέα...χι χι χι ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 215994 ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 328109 ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 328109 ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 328109

73ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 4:31 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mama El για το λόγο που περιγράφεις πιο πάνω -με τη γιαγιά- ούτε εγώ έφαγα ξύλο ποτέ, ούτε και τα παιδιά μου θα δείρω!
Το ξύλο συνήθως το τρώγαμε όταν κάναμε κάτι πολύ χοντρό. Αν βγαίναμε από το σπίτι χωρίς να τη ρωτήσουμε, αν αργούσαμε να γυρίσουμε και είχε αρχίσει να ανησυχεί, αν κάναμε φασαρία και ενοχλούσαμε τους από κάτω ή τους διπλανούς... τέτοια πράγματα...
Την τελευταία μου σφαλιάρα την έφαγα στα 19 μου γιατί της μίλησα πολύ απότομα και πολύ άσχημα -οφείλω να ομολογήσω- και το έχω μετανοιώσει. Κι εκείνη το ίδιο, όταν πήρα το μηχανάκι μου κι εξαφανίστηκα για μερικές ώρες... Όταν όμως γύρισα σπίτι, ήταν όλα μέλι-γάλα.
Ή μια άλλη φορά -εμείς οι "επαναστάτριες" με την αδερφή μου!!- δε μας άφηναν να πάμε στα γενέθλια μιας φίλης μας, κι εμείς (15-16 χρονών τότε) ανοίξαμε την πόρτα και σηκωθήκαμε και φύγαμε.
Δεν πήγαμε πουθενά, απλά πήγαμε και κρυφτήκαμε στο "μυστικό μας μέρος" κάπου εκεί στη γειτονιά δύο τετράγωνα πιο κάτω...
Όταν γυρίσαμε, ακολούθησε το γλέντι στο οποίο πήρε μέρος και ο πατέρας μου φυσικά! Εκεί να δεις τι θα πει πόνος!
Ήταν χοντρό αυτό που κάναμε! Το παραδέχομαι! Και καλά κάνανε και μας δείρανε! Γιατί να σου πω κάτι? Είχε αποτέλεσμα! Δεν το ξανακάναμε...
Δε με πείραξε που έφαγα ξύλο, με πείραξε που δε με άφησαν να πάω στη φίλη μου. Ένιωσα καταπίεση αλλά και ντροπή ταυτόχρονα ως προς τη φίλη μου, άσχετα με το ποιοι ήταν οι λόγοι (σωστοί ή λάθος) που δε με άφησαν να πάω, τους οποίους φυσικά και καταλάβαινα απόλυτα...
Ένα πολύ μικρό παιδάκι, ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πως ΔΕ θα το χτυπήσεις.
Ένα λίγο μεγαλύτερο ίσως να μην καταλάβει το γιατί, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ!
Ύστερα δε σηκώνεις το χέρι έτσι γιατί σου τη βάρεσε ούτε -τις περισσότερες φορές- έχεις την πρόθεση να το κάνεις. Δε γυρνάς από τη δουλειά και λες "τώρα που θα πάω σπίτι θα σακατέψω λίγο τα παιδιά μου για να ξεθυμάνω!"

74ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 4:35 am

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:Γειααα σας!!!Καλέ τι ωραία ιδέα αυτή του να δέρνουμε τους άντρες μας αντί για τα παιδιά μας....Twisted Evil
αααα βεεεεεβαια πολυυυυωρία ιδέα...χι χι χι ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 215994 ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 328109 ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 328109 ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 328109


α μου φαίνεται ότι μια εμμονή με το ξύλο την έχεις τελικά! Razz Razz αλλά επειδή και εγώ από μικρή την ίδια εμμονή είχα και έχω, την βρίσκω πολύ καλή ιδέα! ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 215994 ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 328109

75ποιοι ειναι καλοι γονεις... - Σελίδα 3 Empty Απ: ποιοι ειναι καλοι γονεις... Παρ Ιουλ 09, 2010 4:43 am

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και για να μην παρεξηγηθώ:
ΔΕΝ υπερασπίζομαι την άποψη ότι το ξύλο κάνει καλό και ότι είναι σωστή μέθοδος διαπαιδαγώγησης.
Απλά λέω πως οι γονείς δε θα πρέπει να αισθάνονται άσχημα αν κάποια στιγμή χρειαστεί να το κάνουν...
Αυτά συμβαίνουν. Είναι η φύση.
Δηλαδή αν το "κλειδώσεις" στο δωμάτιό του για -και καλά- "τιμωρία", αισθάνεσαι καλύτερα?
Έτσι? Επειδή δε σήκωσες το χέρι σου?
Και ονομάζεις τον εαυτό σου "καλή μάνα" (όχι εσύ mama el - μην το πάρεις προσωπικά) γιατί δεν έδειρες ποτέ τα παιδιά σου, ενώ τους έχεις κάνει άλλου είδους ψυχολογικά και πνευματικά βασανιστήρια!
Ε, λοιπόν προτιμώ να σηκώσω το χέρι μου και μετά να το μετανοιώσω και να το γεμίσω φιλιά, παρά να το "βασανίζω" και να το καταπιέζω για ώρες, κλεισμένο μέσα σε ένα δωμάτιο!
Προτιμώ τη μαμά μου να με δέρνει και να με φοβερίζει για να φάω τα φασολάκια μου, παρά μια μάνα που θα με αφήνει νηστικιά!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις