Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
46 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 46 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 5]

1Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Εγκυμοσύνη και γονείς Σαβ Αυγ 25, 2012 6:17 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα!
Είμαι 23 σχεδόν χρονών, ορκίζομαι σε λίγο καιρό και καλώς εχόντων των πραγμάτων αρχίζω το μεταπτυχιακό μου απο τον Οκτώβριο. Είμαι με το σύντροφο μου 5 1/2 χρόνια, αγαπημένοι. Έχουν προηγηθεί 2 ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, η μια μόλις έκλεισα τα 18 η οποία τερματίστηκε οικειοθελώς με τη συνδρομή των γονιών μου και η δεύτερη 1 1/2 χρόνο μετα η οποία κατέληξε σε αποβολή, εν γνώσει της μητέρας μου μόνο γιατί ο πατέρας μου είχε βεβαρημένο ιστορικό καθώς την προηγούμενη χρονιά είχε περάσει έμφραγμα.
Τώρα, δυστυχώς ή ευτυχώς, ξαναέμεινα έγκυος (σας διαβεβαιώ με τέτοιο ιστορικό πρόσεχα και με το παραπάνω κι ακόμα απορώ πώς συνέβη) και είμαι στον 5ο μήνα. Δεν είναι το καλύτερο μου γιατί είχα σκοπό να αφοσιωθώ στις σπουδές μου αφενός κι αφετέρου θεωρώ τον εαυτό μου μικρό (ο σύντροφος μου είναι 5 χρόνια μεγαλύτερος, δυστυχώς άνεργος). Δεδομένου του παρελθόντος, αποφάσισα να μην κάνω έκτρωση και γιατί φοβόμουν και γιατί εκείνη την περίοδο αφοσιώθηκα στην εξεταστική για να πάρω το πτυχίο μου.
Προφαώς θα θεωρηθώ απο πολλούς ανεύθυνο κοριτσάκι αλλά οι γονείς μου ακόμα δε γνωρίζουν τίποτα. Φοβάμαι την αντίδραση τους. Φοβάμαι οτι δε θα με στηρίξουν. Πάντα ειχαν στο μυαλό τους ότι θα έπαιρνα πτυχίο, θα έκανα μεταπτυχιακό, θα έβρισκα δουλειά ή θα έκανα διδακτορικό στο εξωτερικό (μεγάαααλη επιμονή της μάνας μου) κι ότι τα παιδιά δεν πρέπει να είναι στα σχέδια μου.
Μέχρι σήμερα, δεν έχω ανεξαρτητοποιηθεί οικονομικά και νιώθω επι ξύλου κρεμάμενη. Οι γονείς μου αν μη τι άλλο έχουν κάποια οικονομική ευχέρεια, δεν είναι πλούσιοι απλά δούλευαν πολλά χρόνια (ο πατέρας μου ακομη, η μητέρα μου είναι συνταξιούχος) και φρόντισαν το μέλλον μας. Τώρα η αδερφή μου κατά πως φαίνεται περνάει σε σχολή σε άλλη πόλη, κάτι που σημαίνει έξοδα.
Εμένα το πρόβλημα μου δεν είναι κατά κύριο λόγο το οικονομικό όσο το ψυχολογικο και ηθικό. Έχουν συμβεί σκηνικά τσακωμών που μου έχουν μιλήσει άσχημα ακόμα και στο σύντροφο μου (η μητέρα μου πιο πολύ). Τώρα τρέμω την ώρα και τη στιγμή που θα τους το πω. Όσες φορές έχω αγχωθεί τόσο, με πιάνει κολπική αιμορραγία και ταχυκαρδία. Ο σύντροφος μου είναι δίπλα μου και με καθησυχάζει , με "μαλώνει" που δεν προσέχω τον εαυτό μου και το μωρό. Ισχυρίζεται ότι οι γονείς μου θα είναι δίπλα μου ό,τι κι αν γίνει ακόμα κι αν φωνάξουν κ γίνει χαμός. Μου έχει πει να μην ανησυχώ για τιποτα, οτι θα τα φροντίσει όλα αυτός και να μην τολμήσει κανείς να με πειραξει. Θέλω να τον πιστέψω αλλά φοβάμαι πολύ. Θέλω τη μητέρα μου δίπλα μου κι ας μη συμφωνει με αυτό. Θέλω να με φροντίσει και να με στηρίξει...

Έχω πεθάνει απο το άγχος και την αγωνία...

2Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Σαβ Αυγ 25, 2012 7:32 am

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
5 μηνων εγκυος εισαι και δεν το ξερουν οι γονεις σου?μαζι μενετε?

3Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Σαβ Αυγ 25, 2012 9:07 am

inakriti


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
οσο ομως το αφηνεις τοσο δυσκολοτερα θα το δεχτουν ... θα σου χρεωσουν μετα οτι τους κοροιδευεις ... μια καλη ιδεα ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΣΕ ΕΜΑΣ ... ειναι να τα γραψεις ... να πεις οτι νοιωθεις ... δεν χρειαζεται να απολογηθεις για την εξελιξη των πραγματων αλλα να εξομολογηθεις την αγαπη που τους εχεις παρολο οτι δειχνουν αυστηροι ... γραψε στην μητερα σου ... ανοιξε την καρδια σου ... και πες της ποσο αναγκη της εχεις ... τα διπλωματα και οι αξιωσεις πλεον δεν φερνοουν την αγαπη ...

το γραμμα θα το διαβασει μεχρι τελους ... θα συγκινηθει σιγουρα σαν μανα αν πεις την αληθεια ... μια τετ α τετ κουβεντα φοβαμαι οτι σιγουρα θα φερει καβγα και δεν θα μπορεσεις να μιλησεις οπως εδω ... δοκιμασε το

4Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Σαβ Αυγ 25, 2012 10:06 am

marilou27

marilou27
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
συμφωνω με την ινα παραπανω.απο την στιγμη που εχεις την στηριξη του συντροφου σου μη σε απασχολει η γνωμη των δικων σου σε αυτο το θεμα.η πραγματικη ευτυχια δεν ειναι το μεταπτυχιακο και το διδακτορικο αυτο πες στους γονεις σου.απλα βρες το κουραγιο και μιλησε τους μαζι με τον συντροφο σου για την εγκυμοσυνη σου.και κυριως μην αγχωνεσαι γιατι ειναι κριμα για το μωρακι.πιστευω οτι σιγα σιγα θα μαλακωσουν οι δικοι σου αρκει να τους μιλησεις.και να ξερεις οτι δεν μπορουμε να πραττουμε σε ολη μας τη ζωη συμφωνα με τις επιθυμιες των γονοων μας.εγω ευχομαι με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου στην αγκαλια σου γερο και δυνατο αυτη την στιγμη αυτο εχει σημασια!συγνωμη αν σε κουρασα Εγκυμοσύνη και γονείς 417472

5Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Σαβ Αυγ 25, 2012 1:30 pm

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
5 μηνών κ ακόμα δεν τους έχεις πει τίποτα?Καλά πότε περιμένεις να τους το πεις όταν θα έρθει η ώρα να γεννήσεις?Αυτούς δεν τους σκέφτεσαι πως θα το πάρουν που τους το έκρυβες τόσο καιρό?Εγώ κ μόνο στην ιδέα ότι τους το κρύβω τόσους μήνες θα είχα τρελαθεί...Καλύτερα να τους το πεις τώρα που ακόμα είναι νωρίς κ όσο κ αν φωνάξουν ,όσο κ να στεναχωρηθούν 1 μωρό πάντα είναι ευτυχία κ αργά η γρήγορα θα το δεχτούν...Το ότι θα γίνεις μαμά δεν σημαίνει ότι θα παραιτηθεί από τους στόχους απλά θα τους αναβάλεις μόνο για λίγο καιρό κ μετά συνεχίζεις...Ξέρω πολλές κοπέλες που άφησαν για λίγο τις σπουδές τους για να φέρουν στον κόσμο τα παιδάκια τους κ μετά συνέχισαν κ τα κατάφεραν μια χαρά γιατί να μην τα καταφέρεις κι εσύ?Εγώ σου εύχομαι να έχεις μια καλή κ τελειόμηνη εγκυμοσύνη κ να μην σκέφτεσαι αρνητικά γιατί το μωράκι σου το καταλαβαίνει κ του κάνει κακό κ θα δεις κι εσύ μετά απο καιρό ότι θα χαίρεσαι που το έφερες στον κόσμο!!!

6Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Σαβ Αυγ 25, 2012 3:19 pm

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σαΣ! Δε μενουμε μαζί με το σύντροφο μου. Όταν πλησιάζει η ώρα να τους το πω τρέμω και γινομαι άσπρη σαν χαρτί!! Και για μενΑ ήταν βάρος να το κρυβΩ αλλά ο φόβος υπαγόρευε τις πραξεις μου. Αύριο ειναι η μεγάλη μέρα και ακόμα δε μπορώ να κοιμηθω... Φοβάμαι την. Αντιδραση τους. Δε μπορώ να αντεξΩ ψυχολογικΑ τους καυγαδες. Επίσης θέλω τη μητερα μου διπλΑ μου σε ολη τη διαρκεια και δεν ξέρω τι θα γινει...

7Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Σαβ Αυγ 25, 2012 3:33 pm

pepelitsa

pepelitsa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Me to kalo na sou erthei to mwraki sou!

Mhn anxwnesai adika,eisai 5 mhnwn..se ligo kairo tha eiste pio eytyxismenoi apo pote..tha thymwsoun oi dikoi sou pou den to ikseran alla syntoma tha trelathoun ap thn xara tous. Ena sxetiko priksimo tha sou kanoun gia gamous-spoudes klp alla tha perasei amesws!
Kai h mhtera sou tha deis tha einai pio koda sou apo pote.
Koimhsou hsyxh apopse kai ayrio na tous to peis me diathesh oxi me fovo,den exeis tpt na fovasai,tha to LATREPSOUN!!

8Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Σαβ Αυγ 25, 2012 9:25 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Φανταζομαι η μαμα σου σε επηρεαζει πολυ, απο αυτα που γραφεις. Επισης καταλαβαινω οτι εχεις μια υγιη σχεση με τον συντροφο σου. Αφου λοιπον θα κανετε μωρακι, ασε την μαμα σου στην ακρη.Δεν ζει την ζωη σου,ουτε εσυ θα ζησεις την δικη της (ουτε θα εκπληρωσεις τις δικες της φιλοδοξιες).
Εγω θα σου προτεινα να μεινεις με τον συντροφο σου και να μοιραζεσαι μαζι του την εγκυμοσυνη, οι γονεις σου ισως καποια στιγμη να σε στηριξουν αφου γεννησεις ,να μπορεσεις να συνεχισεις το μεταπτυχιακο σου.Διδακτορικα εχει και στην Ελλαδα, αν το θελεις πολυ καποια στιγμη θα το κανεις κι αυτο. Τωρα προεχει η ασφαλεια των δυο σας ,να παει καλα η εγκυμοσυνη.
Μην νομιζεις, πολλες αν οχι οι περισσοτερες ειμαστε ζορικα οικονομικα.Ολες στην Ελλαδα ζουμε...θα την βρειτε την ακρη,αρχισε να βαζεις προτεραιοτητες κ θα ξεκαθαρισουν τα πραγματα θα το δεις.

9Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 1:19 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δυστυχώς ακόμα εξαρτωμαι οικονομικά από τους γονείς μου γι αυτό και όλο αυτό με ττρομάζει. Σκέφτομαι ότι δε θα μπορώ να σταθώ απέναντι τους το ίδιο όσο εάν δούλευα και είχα πόρους. Όντως η μητέρα μου με επηρεάζει πολύ, ίσως γιατί εγώ της έχω δώσει αυτό το δικαίωμα. Μάλιστα μια φορά πέρσι η πιο πριν μου είχε πει ότι δε θέλει να μεγαλώνει εγγόνια. Δυστυχώς είμαι απαισιόδοξη, αλλά προσπαθώ να μη με καταβάλλει όσο πριν ια την υγεία μας πάνω απ όλα. Δεν πιστεύω ότι έχω κάνει έγκλημα αλλά εκείνη μπορεί να το δει ως την καταστροφή του κόσμου. Ακόμα και ο πατέρας μου που επηρεάζεται αρκετά από εκείνη...

10Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 1:21 am

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ακου η μαμα σου εχει δικιο.δεν ειναι υποχρεωμενη να σου μεγαλωσει το παιδι σου. οταν αποφασιζεις να κανεις παιδι/παιδια αναλαμβανεις ευθυνες.αλλο να θελουν να βοηθησουν και αλλο να τους το επιβαλλουμε.

11Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 1:29 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Φυσικά και δεν έχω απαίτηση από τη μητερα μου μα παρει τη θέση μου ως μητέρα. Θέλω μόνο να με βοηθάει. Να το κρατάει όταν εγώ θα εχω μάθημα η θα δουλεύω η θα διαβάζω... Να εείναι δίπλα μου. Να μου λέει ότι όπου κι αν τη χρειαστώ θα είναι εκεί. Ποτέ δε θα αφηνα το παιδί μου είτε τώρα είτε πιο μετα αν γεννιόταν να το μεγαλώσει η μάνα μου η καποιος άλλος για να κανω τη ζωή μου. Εχω υποχρεώσεις και το ξέρω. Απλά υποστήριξη ζητάω...

12Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 3:55 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
private7 έγραψε:Φυσικά και δεν έχω απαίτηση από τη μητερα μου μα παρει τη θέση μου ως μητέρα. Θέλω μόνο να με βοηθάει. Να το κρατάει όταν εγώ θα εχω μάθημα η θα δουλεύω η θα διαβάζω... Να εείναι δίπλα μου. Να μου λέει ότι όπου κι αν τη χρειαστώ θα είναι εκεί. Ποτέ δε θα αφηνα το παιδί μου είτε τώρα είτε πιο μετα αν γεννιόταν να το μεγαλώσει η μάνα μου η καποιος άλλος για να κανω τη ζωή μου. Εχω υποχρεώσεις και το ξέρω. Απλά υποστήριξη ζητάω...

Γι αυτο θα σου ξαναπω να βαλεις προτεραιοτητες. Τις σπουδες σου θα τις συνεχισεις,απλα θα το κανεις λιγο αργοτερα. Τωρα προεχει να βρει δουλεια ο συντροφος σου -οτι δουλεια μπορει,παιδι περιμενετε. Η μαμα του συντροφου σου?

Μακαρι να σε βοηθησει η δικη σου,αλλα μην την υπολογιζεις, ετσι θα σου ειναι πιο ομαλη η προσγειωση. Πολλες τα μεγαλωνουμε χωρις βοηθεια, γινεται κι αυτο μην φοβασαι Smile
Και παιδι να μην εκανες καλη μου θα επρεπε πια η μαμα σου να ασχολειται με την δικη της ζωη και τον αντρα της κυριως κ επειτα να παρεμβαινει στην δικη σου. Ειναι αλλο να επιθυμει για σενα το καλυτερο (που ειμαι σιγουρη οτι το θελει η γυναικα) και αλλο να σου πει αν θα κρατησεις ενα μωρο ή οχι ..Αυτο να της το ξεκαθαρισεις ηρεμα,με τροπο.

13Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 4:02 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Η μητέρα του συντρόφου μου εργάζεται ακόμα με βάρδιες. Η δική μου ειναι συνταξιούχος εδώ και δύο χρόνια. Όλα ειναι εφικτά και πραγματοποιήσιμα αν με στηρίξει. Ακόμα και η αδερφή κου όπως και ο σύντροφος μου μου λένε ότι όλα θα πάνε καλά. Εγώ πιστεύω το αντίθετο για να είμαι κι προσγειωμένη. Ο σύντροφος μου ισχυρίζεται ότι αν με παρατήσουν χωρίς στήριξη και δεν τους ενδιαφέρει για μένα τότε εείναι άξιοι της μοίρας τους. Η μητέρα μου νομίζει ότι μπορεί να κοντρολαρει τους πάντες. Δυστυχώς της έχω δώσει αυτή την εντύπωση και για μένα...

14Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 4:08 am

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μαμα κερβερος δηλαδη βαλτης λιγο φρενο οι περισσοτερες μαμαδες θελουν να μας εχουν οπως οταν ημασταν μικρα αν δεν κανω λαθος διαβασα οτι με δικια της συναινεση εκανες εκτρωση στα 18?καταλαβα καλα?
τωρα προεχει το μωρακι σου και εγω στα 21 που εγινα μαμα πηγαινα σε μια σχολη και ταυτοχρονα δουλευα αλλα τα αφησα ολα για τον γιο μου και πιστεψε με δεν πηγα χαμενη εκανα ενα διαλλειμα μεχρι να τον μεγαλωσω λιγο και να μην βασιζεσαι σε κανεναν οτι κανεις καντο μονη σου ετσι ουτε θα ανακατευεται κανενας στην ζωη σου και θα νιωθεις και πολυ υπερηφανη που θα τα καταφερνεις ολα

15Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 4:19 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ναι βέβαια με δική της συναίνεση και το ήξερε κι ο πατέρας μου. Μόλις της το ανακοίνωσα τότε πήρε κατευθείαν το γιατρό τηλέφωνο κι έκλεισε ραντεβού. Ξέρεις δεν ειναι μόνο το οικονομικό αλλά κυρίως το ψυχολογικό κομμάτι. Από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος αυτό που φοβόμουν ήταν να το πω στους δικούς μου. Με έχει κάνει να αισθάνομαι λες κι έχω σκοτώσει ανθρωπο... Μου έλεγε συνέχεια να μη γίνω μια νοικοκυρουλα που ξεσκατίζει (συγγνώμη για την έκφραση) μωρά,κι ότι δεν ειναι απαραίτητο να κάνω παιδιά κλπ...

16Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 4:26 am

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ωχ παναγια μου ουτε την γνωμη σου δηλαδη δεν ρωτησε πηπως εχει απωθημενα και ξεσπαει πανω σου τι να πω δεν ξερω παντως εσυ να κανεις οτι θελεις στην ζωη σου και καλυτερα να εισαι μακρια της γιατι απο οτι καταλαβαινω μονο προβληματα σου δημιουργει και ειναι κριμα να μην εχεις την μαμα σου κοντα να σε στηριζει στις αποφασεις σου
η γνωμη μου ειναι να της το πεις γαιτι ηδη η εγκυμοσυνη σου εχει προχωρησει απλα να της το ανακοινωσεις και να τις πεις με αγριο τροπο οτι αν δεν μπορεις να εισαι διπλα μου μην το κανεις αλλωστε απο εδω και περα η οικογενεια σου ειναι ο αντρας σου και το παιδακι σας οσους κλεινει η πορτα του σπιτιου σας που λενε

17Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 4:32 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Πάντα όμως σε κάθε συζήτηση καταφέρνει και με κάνει να αισθανομαι άσχημα. Κακά τα ψέματα η βοήθεια της θα ήταν πολύτιμη απ'όλες τις πλευρές. Είμαι κι εγώ ευαίσθητη πολύ και όταν αρχίζει να μιλαει-φωναζει κολλάω και κοιτάω σαν χαζό.
Μάλιστα ειρωνεύεται (γιατι είναι πολύ είρων) πολλές φορές κάποιες που έκαναν παιδια τόσο νωρίς λέγοντας πως θα έπρεπε να τους ενδιαφέρουν οι σπουδές τους. Μα και τώρα να αρχίσω το μεταπτυχιακό μου που θέλω κι εγώ τόσο πολύ, όταν θα γεννηθει το μωρό θα μπορούσε για λίγες ώρες να το κρατάει εκείνη.
Ονειρευόμουν πάντα οτι θα ψωνίζαμε μαζί για το μωρό όταν θα ερχόταν αλλά χλωμό το κόβω τώρα...

18Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 4:46 am

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
γενικα η στηριξη μιας μητερας ειναι πολυ σημαντικη αλλα εφοσον ειναι ετσι ο χαρακτηρας της και εσυ εισαι ευαισθητη αστην καταλαβαινω ειδικα αυτο το διαστημα της ζωης σου αισθανεσαι απογοητευμενη απο εκεινη παιζουν ρολο και οι ορμονες αλλα να ελπιζεις γιατι πολλες στην αρχη φρικαρουν οταν μενουν εγκυος οι κορες τους ειδικα σε μικρη ηλικια αλλα οταν γεννιεται το μωρο γινονται χαζογιαγιαδες να δεις που θα το παρει θετικα αργοτερα

19Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 4:47 am

Iokasti27


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσι μου η μαμα σου ειναι γυναικα καριερας. Αυτο θελει να γινεις και εσυ. Γιαυτην ποτε δε θα εισαι ετοιμη να γινεις μανα: ουτε τωρα ουτε στα 25 ουτε στα 35.
Γινε αποφασιστικη λοιπον και μιλα της η γραψτης οπως ειπε η ινακριτη πιο πανω! Ειμαι σιγουρη οτι θα σε στηριξει. Αλιμονο!

20Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 4:48 am

αφρουλα

αφρουλα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ: ΚΡΑΤΗΣΕΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟ!ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ!ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ?!ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΩΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΩΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ!ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΗΘΕΛΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ (ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ!) ΗΡΘΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΠΟΛΗ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ!ΕΜΕΝΑ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΔΙΨΟΥΣΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ!ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΑΦΗΣΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΩ!ΠΑΡΕ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ!

21Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 6:52 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Λοιπόν το είπα... Ο,τι χειρότερο μπορεί ν ακούσει ένα παιδί από τη μάνα του το άκουσα. Τα χειρότερα αισχρα λόγια και τις χειρότερες βρισιες. Μου είπε ότι δεν την ενδιαφέρει τι θα κάνω αρκεί να το ρίξω με οποιοδήποτε τρόπο. Ν πάρω το μπασταρδο μου κ να μην ξαναπατησω εκεί. Δεν το είπε στον πατέρα μου αλλα τωρα που εφύγα με παίρνει τηλ ότι το έμαθε κ πεθαίνει κλπ. Αυτά. Μέχρι και χειροδικια λοιπόν...

22Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 7:01 am

αφρουλα

αφρουλα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΗΡΕΜΗΣΕ!ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕ ΝΙΩΘΕΙΣ ΣΑΝ ΝΑ ΛΥΤΡΩΘΗΚΕΣ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ?ΔΩΣΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.ΚΡΑΤΑ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΓΙΑΣΕΙ Η ΚΑΤΑΙΓΙΑΔΑ.ΚΟΙΤΑΞΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΕΝΑ ΠΛΑΝΟ ΜΕ ΤΟ ΣΤΝΤΡΟΦΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΒΗΜΑΤΑ, ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΩΡΙΜΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥΣ!Ο,ΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ!

23Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 7:20 am

Iokasti27


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
private7 έγραψε:Ν πάρω το μπασταρδο μου κ να μην ξαναπατησω εκεί. Δεν το είπε στον πατέρα μου αλλα τωρα που εφύγα με παίρνει τηλ ότι το έμαθε κ πεθαίνει κλπ. Αυτά. Μέχρι και χειροδικια λοιπόν...

Αυτο με το μπασταρδο με πειραξε αρκετα! Συγγνωμη αλλα ντροπη της!! Καλα το παιδι της δε το σκεφτεται που το στενοχωρει; Τι να πω ... Ωραιες μαναδες υπαρχουν.. Κοπελα μου κανε πως δε βλεπεις πως δεν ακους και δες τι θα κανεις με τη ζωη σου. Προεχει να βρει δουλεια ο συντροφος σου ωστε να πιασετε και ενα σπιτακι. Εχεις και μια αδερφη αν δεν κανω λαθος. Ελπιζω να ειναι μαζι σου και να λογικεψει τη μανα σου..

24Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 7:28 am

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αυτο σκευτομουν κι εγω
η αδερφη σου σε στηριζει? τουλαχιστον ψυχολογικα?

μην στεναχωριεσαι και παθει τιποτα το νινακι ε??
ολα δυσκολα φαινονται τωρα αλλα θα δεις στην πορεια πως θα γινουν μια χαρα


συμφωνω με την αφροδιτη
απομακρυνσου και θα δεις ποσο θα αλλαξει η σταση της
εε και αν δεν αλλαξει εκεινη χανει οχι εσυ!!!

οσον αφορα τον μπαμπα σου αν δεν θελεις να σε γεμισουν τυψεις οτι πεθαινει κ.α ζητησε του να βρεθειτε οι 2 σας
απο οτι καταλαβα πρεπει να ειναι πιο μαλακος και λογικος ανθρωπος
μιλησε του απλα και θα σε καταλαβει


25Εγκυμοσύνη και γονείς Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 11:34 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μου είπε να πάω να το ρίξω με κάθε τρόπο. Χειροδικησε,με έφτυσε, μου έλεγε τα χειριστα με την ευχή να μου προκαλέσει κάτι.
Η αδερφή μου μπήκε στη μέση να μας χωρίσει για να μη με χτυπάει. Με στηρίζει από την πρώτη στιγμή και ειναι δίπλα μου. Τι τραβάει κι αυτή... Τι ακούει...
Το έμαθε κι ο πατέρας μου ο οποίος με πήρε τηλ και μου είπε στενοχωρημένος μεν ήρεμα δε ότι εφόσον το αποφάσισα να το κρατήσω να το κάνω μόνη μου χωρίς εκείνους.
Αυτή τη συμπεριφορά δεν τη χωρα ανθρώπινος νους... Μίλησε με τα χειρότερα λόγια για το σύντροφο μου και για μένα με έβρισε και μου έλεγε τόσο αισχρα πράγματα που ούτε να τα σκεφτώ δεν μπορώ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις