Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
16 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 16 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

51Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Κυρ Αυγ 26, 2012 11:51 pm

xrisili

xrisili
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
πραγματικά λυπάμαι για όσα σου συμβαίνουν... είναι πολύ δύσκολο..ο θεός να σου δώσει δύναμη να το αντέξεις..δεν είσαι μικρή η ζωή είναι στα χέρια σου και τις αποφάσεις τις παίρνεις εσύ και μόνο...αυτά συμβαίνουν δεν είσια η μόνη..αλλά είανι απάνθρωπο και όπως σου είπαν και οι κοπέλες παραπάνω άστην μόνη της να καταλάβει το λάθος της..δείξε θυμωμένη αντί στεναχωρημένη!!! επειδή και μένα ο μπαμπάς μου, μου έχει κάνει διάφορα σκηνικά αλλά του έδειχνα θυμωμένη και καταλάβαινε με τον καιρό τι να σου πώ τώρα ότι έκανε φασαρία την μέρα του γάμου μου στο κέντρο άστα....πέρασε όμως και το κατάλαβε..δεν μου ζητησε ποτέ συγνώμη γιατί είναι εγωιστής!!! ΑΛΛΆ με τον τρόπο του μου το έδειξε..δεν σου κρύβω ότι δεν θα το ξεχάσω ποτέ όπως και ποτέ δεν θα το συγνωρίσω και ας είναι και καλά "όλα καλά"..σε νοιώθω απόλυτα..αλλά σημασία έχει το παιδί σου και ο άντρας που διάλεξες να ζήσεις μαζί του το υπόλοιπο της ζωής σου..

52Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 12:45 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ο γιατρός μου είπε ότι ολΑ πάνε καλά... Τώρα θα πάμε να τούς δούμε σπίτι. Αλλά και τι νΑ πουμε??
Με παίρνει τηλέφωνα η μάνα μου φωνάζοντας τσακιστειτε να έρθετε.
Πόσο να αντεξΩ ακόμα....

53Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 1:00 am

xrisili

xrisili
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
private7 έγραψε:Ο γιατρός μου είπε ότι ολΑ πάνε καλά... Τώρα θα πάμε να τούς δούμε σπίτι. Αλλά και τι νΑ πουμε??
Με παίρνει τηλέφωνα η μάνα μου φωνάζοντας τσακιστειτε να έρθετε.
Πόσο να αντεξΩ ακόμα....

θα αντέξεις να είσαι σίγουρη..να πάτε να σας πεί τι?? μην δείξεις φοβισμένη!!!

54Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 1:44 am

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εγώ δε θα πήγαινα. Να πάω να μου πει τι; ό,τι είχε να πει και να κάνει, τα έκανε και με το παραπάνω. Μόνη επέλεξε να μην είναι όχι γιαγιά, αλλά ούτε καν μάνα. Τόση απόρριψη, γιατί; επειδή θα φέρεις ένα παιδί στον κόσμο; Σε απορρίπτει, νιώθεις ένα σκουπίδι, με σκοπό της ποιον; να απορρίψεις και εσύ το παιδί σου; όχι. Έχεις πολλά να του προσφέρεις. Όλα όσα έχεις ανάγκη να πάρεις και δεν τα έχεις, μπορείς τώρα να τα προσφέρεις στη ζωούλα που μεγαλώνει μέσα σου. Και να δεις πόση ολοκλήρωση θα νιώσεις, πόσα πολλά θα πάρεις από ένα τόσο δα μικρό πλασματάκι.
Κόψε και τον παραμικρό δεσμό από την υποτιθέμενη οικογένειά σου. Επικοινωνία θα ξαναρχίσει μονο όταν αποφασίσουν να είναι γονείς με την ουσιαστική σημασία της λέξης. Αυτήν που λέει στη μάνα ότι πρέπει να προσφέρει με ανιδιοτέλεια, απλόχερα χωρίς να περιμένει το παραμικρό αντάλαγμα, παρά μόνο ίσως μια αγκαλιά και ένα φιλί. Τίποτα άλλο.
Όσο για τις σπουδές σου... επειδή και εσένα σε νοιάζει να μη βάλεις στην άκρη τα όνειρά σου, να σου πω ότι μπορείς να κάνεις εξ αποστάσεως σπουδές μέσω ΕΑΠ (εμένα μου έμεινε η διπλωματικη για να τελειώσω το μεταπτυχιακό μου, απλά πήρα αναβολή τώρα γιατί παρακουράστηκα τελευταία) και ταυτόχρονα να μεγαλώνεις το παιδί σου και να δουλεύεις. Μπορείς να κάνεις και μεταπτυχιακό και διδακτορικό μέσω ΕΑΠ, χωρίς υποχρέωση παρακολούθησης. Ψάξτο. Και μάλιστα, πολλά άτομα που κάνουν διδακτορικό στο ΕΑΠ, γίνονται διδάκτορες στο ΕΑΠ, τους κρατάνε για διδακτικό προσωπικό.
Όλα μπορείς να τα κάνεις. Αλλά θεωρώ ότι βασική προϋπόθεση είναι να κόψεις δεσμούς με αυτούς που σε μολύνουν και σε κρατάνε πίσω. Γιατί αυτό πιστεύω ότι κάνουν ουσιαστικά. Προσπαθούν να σε κρατήσουν δέσμια του "εγώ" τους

55Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 1:55 am

dora74

dora74
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Διάβασα το θέμα και έχω βρει εκτός ευατού. Αυτή δεν πρέπει να λέγεται μάνα. Χαραμίζει κάτι το τόσο ιερό όμως είναι το να είσαι μητέρα. Να σε χτυπήσει? Να σε βρίσει? Δεν έχω λόγια (ή μάλλον έχω αλλά δεν κάνει να τα πω). Ούτε κι εγώ θα πήγαινα στην θέση σου. Ότι ήταν να πει το είπε και με το παραπάνω!!!. Ελπίζω να πρόλαβες να πεις στον σύντροφό σου τι έγινε για να μην του έρθει απότομα αυτό που θα συναντήσει. Περιμένω να μας πεις τις εξελιξεις, αν και φοβάμαι ότι θα συγχυστώ χειρότερα με αυτά που θα διαβάσω... Twisted Evil

56Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 1:59 am

Iokasti27


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα συμφωνησω με την κοπελα απο πανω για τις σπουδες. Το ΕΑΠ ειναι οτι καλυτερο για εμας! Ειμαι και εγω μεταπτυχιακη φοιτητρια στο ΕΑΠ στο 2ο ετος μπαινω τωρα και μια χαρα τα πηγαινω παρολο που ειμαι εγκυος. Και με το μωρο προλαβαινεις ανετα αφου εχει 5 συναντησεις σαββα/κο σε ολη τη χρονια. Βεβαια το πληρωνεις, δεν ειναι δωρεαν αλλα δεν ειναι τπτ μπροστα σε αυτα που ζητανε εξω!

Για την αυχενικη μην το σκεφτεσαι. Ειναι απειροελαχιστες οι πιθανοτητες για down .. Εισαι μικρουλα. Τη β επιπεδου ομως να την κανεις .ειναι βασικη!

Οσο για τη μανα σου αν βλεπεις οτι απο το τηλεφωνο δεν εχει αλλαξει μυαλα και σε βριζει ακομα τοτε μην πας σπιτι. Δεν αξιζει να χαλαστεις. Οταν τη δεις πιο cool και συζητησιμη πηγαινε..

57Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 2:15 am

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μην πας καθολου κοπελα μου μπαχαλο θα σας κανει παλι οχι τιποτα αλλο αλλα φανταζομαι οτι θα θελει και τον συντροφο σου μαζι για να σας βρισει .
Εχεις και την αδερφη σου πλαι σου την μανα σου μην την εχεις μονο προβληματα θα σου δημιουργει μια ζωη και θα σου το χτυπαει που δεν εκανες αυτο που ηθελε αυτη

58Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 2:59 am

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αν πας μην δείξεις φοβισμένη αλλά να δείξεις αποφασισμένη για αυτό που θέλεις να κάνεις από εδώ κ πέρα,αν θέλουν σε στηρίξουν έχει καλός αν πάλι δεν θέλουν μαζεψέτα και φύγε ,έτσι κ αλλιώς δεν είσαι κανένα ανήλικο...Να δεις ότι σε λίγο καιρό θα σε παρακαλάνε να γυρίσεις...

59Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 3:10 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μανούλες ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας!!! Νιώθω ότι δεν εείμαι μόνη μου ακόμα και με τη δική σας στήριξη!!
Το λοιπόν πήγα να μιλήσουμε και με τον πατέρα μου. Εκείνος μιλούσε ήρεμα αλλά αυτά που μας είπαν λίγο πολύ ειναι τα εξής:
-Η να το ριξω ακομΑ και τωρα η ααλλιώς να τούς ξεχαΣω. Δεν εχει δεκάρα τσακιστή.
-Τους κάνω ρεζίλι να αλλάξω επωνυμο,τι θα πουν στους γύρω...
Και μας είπαν να το σκεφτούμε αλλιώς να τούς ξεγραψουμε... Επίσης ότι υπολογισμενα σε δύο χρόνια το πολυ θα χωρίσουμε και το παιδακι θα μεινει στο δρομο...

60Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 3:35 am

dora74

dora74
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συγνώμη κοπέλα μου αλλά αυτοί δεν είναι γονείς! Άκου να ρίξεις το παιδί. Αυτην την αθώα ψυχούλα που δεν φταίει σε τίποτα επειδή δεν έχουν μυαλό στο κεφάλι τους? Να αλλάξεις επώνυμο? Τι θα πουν στους γύρω? Καλά σε ποιον αιώνα ζούνε? Ανεπίτρεπτα πράγματα. Τα έχω πάρει μιλάμε. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολα τα πράγματα αλλά θα πρέπει να τους ξεχάσεις. Αφού βάζουν πιο πάνω από το παιδί τους και το εγγόνι τους το τι θα πουν οι γύρω, άστους να μην δουν το παιδί ποτέ. Ο σύντροφός σου τι λέει?

61Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 4:01 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Προσπαθεί να μΕ καθησυχάσει λέγοντας μου νΑ προσέχω εμένα και το μωρό, θα φροντίσει εκείνος ν μη μας λείψει τπτ... Λένε ότι τέτοια ξεφτίλα δεν την αξίζουν...

62Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 4:06 am

dora74

dora74
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ξεφτίλα??? Το ομορφότερο δώρο που θα μπορούσες να τους κάνεις ξεφτίλα??? Δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω. Ο σύντροφρός σου τα λέει καλά. Κοίτα κορίτσι μου το μωράκι σου γιατί πιστεψέ με τα καταλαβαίνει όλα μα όλα στην κοιλιά σου και άστους. Δεν θα σου χαλάσουν την ομορφότερη περίοδο της ζωής σου.!!!

63Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 4:14 am

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοπέλα μου, άδικα στεναχωριέσαι. Αυτοί οι άνθρωποι μόνο κατ' ευφημισμόν είναι γονείς. Δεν έχουν τίποτα που να θυμίζει αυτήν την ιδιότητα.
Και ναι, εγώ θα άλλαζα επίθετο, επειδή δε θα ήθελα να έχω καμιά σχέση μαζί τους. Εμένα η μάνα μου τόλμησε να μου πει να χωρίσω, όταν ήμουν λογοδοσμένη και της ξεκαθάρισα ότι αν θέλει να λέμε καλημέρα και καλησπέρα σαν μάνα και κόρη, δε θα μου ξανακάνει τέτοια κουβέντα. Όχι να φτάσει να μου πει για να ρίξω το παιδί μου. Αν είναι δυνατόν
Και η ξεφτίλα είναι αυτοί οι ίδιοι, όλα όσα κάνουν και λένε. Αλήθεια, τι θα πει ο κόσμος όταν μάθει όλα όσα σου είπαν και σου έκαναν;
Ξέκοψε κορίτσι μου και ρίξτους και μια μούτζα. Δεν έχουν τίποτα να σου προσφέρουν. Αυτοί οι άνθρωποι είναι δυο φορές δολοφόνοι. Μια γιατί θέλουν να σκοτώσουν το εγγόνι τους (και μάλιστα σε τόσο προχωρημένη εγγυμοσύνη που είναι πάρα πολύ επικίνδυνο ακόμη και για τη ζωή σου) και μια γιατί σκοτώνουν ό,τι καλό έχεις μέσα σου για αυτούς. Σκοτώνουν την κόρη τους και δημιουργούν μια ξένη. Και γιατί; για το "τι θα πει ο κόσμος που τους ξεφτίλησες; " αν είναι ποτέ δυνατόν

64Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 4:17 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το κορυφαίο ειναι ότι μου είπαν ότι έχω ψυχολογικά προβλήματα, ότι δεν τους σκέφτομαι και δεν τους αγαπάω καθόλου...
Έχω σοκαριστει τόσο που δε μπορώ να στενοχωρηθω... Τωρα ακόμα περιμένουν να τούς ανακοινώσω την απόφαση μου!!

65Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 4:18 am

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μα δεν ξερουν οτι πλεον δεν μπορεις να σκοτωσεις το πλασματακι σου?Γιατι δεν συμβιβαζονται απλως να τελειωνετε και σου φερονται ετσι?Δηλαδη τωρα ποια μπορει να ειναι η αποφαση σου?Δεν αλλαζει κατι

66Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 4:21 am

dora74

dora74
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ενώ αυτοί που σου ζήτησαν να ρίξεις το παιδί γνωρίζοντας ότι κινδυνεύεις σε λατρεύουν ε?? Τι περιμένουν να τους ανακοινώνσεις αν θα το ρίξεις? Την απόφαση σου την έχεις πάρει από την στιγμή που αποφάσισες να το κρατήσεις. Το ποιος έχει ψυχολογικά προβλήματα το έχουμε νομίζω καταλάβει όλες. Μην απαντάς στα τηλέφωνα, άλλαξε αριθμό και σπίτι (αν είναι δυνατόν) και εξαφανίσου. Ναι να αλλάξεις επίθετο - όπως είπε και η κοπέλα παραπάνω- για να μην γίνεις εσύ ρεζίλι έχοντας τέτοιους γονείς και όχι το αντίστροφο.!!!

67Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 5:04 am

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
συγνώμη, αλλά αυτήν η γυναίκα (γιατί μάνα δεν την λέω) σου είπε να σκοτώσεις το παιδί σου, με άμεσο και σοβαρό κίνδυνο και για τη δική σου ζωή. Εγώ ξέρω ότι μια μάνα είναι έτοιμη κάθε στιγμή να δώσει τη ζωή της για τα παιδιά της και αυτήν ούτε που την νοιάζει για τη ζωή σου, πόσο μάλλον για τη ζωή που κουβαλάς μέσα σου. Και είσαι εσύ που δεν τους αγαπάς και δεν τους νοιάζεσαι; Τι λέμε τώρα;
Κορίτσι μου, εγώ δε θα έμπαινα καν στη διαδικασία να τους ανακοινώσω το οτιδήποτε. Όπως θα ήθελαν νεκρούς το παιδί μου και εμένα, έτσι και αυτοί θα είχαν πεθάνει για εμένα.
Το παιδάκι αυτό που έχεις μέσα σου, αγωνιά όταν αγωνιάς, στεναχωριέται όταν κλαις, κουνιέται, χτυπάει τα ποδαράκια του, πιπιλάει το δαχτυλάκι του, νιώθει όμορφα όταν είσαι χαρούμενη και γελάς. Πάρε δύναμη από αυτό και προχώρα. Άσε πίσω σου αυτούς που θέλουν το κακό σου (γιατί το καλό σου σίγουρα δεν το θέλουν, αν το ήθελα θα έπρατταν και θα μιλούσαν διαφορετικά) και νιώσε καλά με το μωρό σου και το σύντροφό σου και προχώρα τη ζωή σου. Χωρίς αυτούς. Στο κάτω κάτω, ακόμη και να ήταν θεωρητικά δίπλα σου, με τέτοια μυαλά μόνο κακό θα μπορουσαν να σου κάνουν

68Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 6:30 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Φυσικά κ δεν έχω σκοπό να κάνω κτ τέτοιο. Απλά λένε ότι τους κατέστρεψα σαν οικογένεια και λυπούνται που μεγάλωσαν ένα τέτοιο παιδί.
Ο πατέρας μου επέμενε ότι πολλές κάνουν τέσσερις πέντε εκτρώσεις κ δεν παθαίνουν τπτ.
Ρίχνουν όλο το φταίξιμο πάνω μου αν θα πάθει κτ ο πατέρας μου. Του έδινε ηρεμιστικά η μάνα μου ΓΤ Ξ πίεση του ήταν χάλια... Γι αυτο μου είπε αν πεθάνεινα μην τολμήσω να εμφανιστω μπροστά της...

69Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 6:39 am

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ειλικρινά δεν μπορω να καταλάβω σε πια εποχή ζουν ... Απο ποτέ 1 μωρο ειναι ντροπή κ βάρος για την οικογένεια σου, αγνοεισαι τους κ κανε το δικό σου , έτσι όπως πανε κ με τα μυαλά που κουβαλάνε θα μείνουν μόνοι τους στο τέλος ... Επίσης να ξέρεις ότι υπάρχει κ η θεία δικη κ ότι σου κάνουν τώρα θα το πληρώσουν εδώ σε αυτή τη ζωή ...Με έχουν εξοργίσει παρα πολυ με αυτά που κάνουν !!!

70Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 6:43 am

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κατ' αρχήν συγχαρητήρια στον πατέρα σου που έγινε και παντογνώστης σε γυναικολογικά θέματα, ενώ εμείς που είμαστε γυναίκες δεν ξέρουμε ούτε τα βασικά. Δεύτερον συγχαρητήρια στη μητέρα σου που απφάσισε να νοιαστεί και για κάποιου άλλου τη ζωή εκτός από τη δική της
Εγώ κορίτσι μου, το μόνο που θα σου πω και θα στο πω με κάθε ειλικρίνια, είναι ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ που κατάφερες να είσαι αυτό που είσαι, παρ' όλο που έχεις αυτούς τους γονείς. ΜΠΡΑΒΟ σου κοπέλα μου, και κοίτα να περάσεις τις ίδιες αξίες και στο παιδί σου. Να γίνει άνθρωπος, να μάθει να αγαπάει ειλικρινά και ανιδιοτελώς

71Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 10:26 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
kefi Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... Εκείνοι όμως πιστεύουν το αντίθετο. Οτι έχω κάποιο πρόβλημα, ότι δεν τους αγαπάω και γενικά οτι κάτι δεν πάει καλά με μένα... Έχω διχασμένη προσωπικότητα κατά τη μάνα μου.
Όσο για τον πατέρα μου, τον σέβομαι έστω και λίγο επειδή μίλησε σχετικά ήρεμα και επειδη σέβομαι και την κατάσταση του.
Αν πάθει κάτι όμως εμένα θα κατηγορήσουν. Δεν περίμενα οτι θα ζούσα ποτέ τίποτα τέτοιο... Είμαι πραγματικά απεγνωσμένη...

72Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 10:41 am

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
διχασμένη προσωπικότητα; εσύ; μη λέμε και ό,τι θέλουμε. Εσύ δηλαδή είσαι που μιλάς για αγάπη και εννοείς θάνατο; εσύ είσαι που λες ότι νοιάζεσαι και εννοείς ότι αποδιώχνεις με το χειρότερο τρόπο; ποιος είναι διχασμένη προσωπικοτητα;
Και οκ, το ξέρω ότι αν πάθει ο πατέρας σου κάτι, θα κατηγορήσουν εσένα αντί να κατηγορήσουν το ξερό τους το κεφάλι και το σάπιο μυαλό τους. Αλλά από όλα αυτά που τραβάς, αν πάθει κάτι το μωρό σου ή εσύ, ποιος θα πρέπει να κατηγορηθεί; αλλά αυτούς, που είναι συγκροτημένες προσωπικοτητες, δεν τους νοιάζει. Ενώ εσένα την "αναίσθητη" και "διχασμένη προσωπικότητα" σε νοιάζει αν πάθει κάτι ο πατέρας σου και κάθεσαι και χολοσκάς.
Έτσι για να βάλουμε και τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση και να μη λέμε αρλούμπες (λίαν επιοικώς)....

73Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 11:12 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Έτσι είναι όπως τα λες!
Προσπαθώ να μπω στο μυαλό τους, να τους δώσω ένα δίκιο. Καταλαβαίνω οτι ξαφνιάστηκαν αλλα αυτή δεν είναι συμπεριφορά.
Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν είναι όντως τόσο κακό, αν εγώ κάνω λάθος, αν,αν,αν...
Δε βρίσκω άκρη όμως...

74Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 11:23 am

kefi

kefi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
είσαι 23 χρονών και μέχρι τώρα είχες σχεδόν πλήρη έλεγχο από τους γονείς σου, γι' αυτό και προσπαθείς ακόμη να βρεις δίκιο για να τους δώσεις.
Εγώ που είμαι 38 και έχω τη δική μου οικογένεια (παντρεύτηκα στα 25 και έκανα τον πρώτο μου γιο στα 28), μπορώ να σου πω, με κάθε επίγνωση αυτού που λέω και αναλαμβάνοντας όλη την ευθύνη των λόγων μου, ότι δεν έχουν το παραμικρό δίκιο. Έχουν όλο το άδικο με το μέρος τους. Και αν θες μπορώ να σου αναλύσω και γιατί το λέω. Αλλά σίγουρα έχουν άδικο. Και ούτε ξαφνικό τους ήρθε. Απ' ότι είπες υπήρξε και άλλη εγκυμοσύνη και μάλιστα, χωρίς να ρωτηθείς, χωρίς καν να συζητηθεί, οδηγήθηκες στο κρεβάτι του χασάπη (όχι δεν είμαι από τις φανατικές κατά της άμβλωσης, αλλά σε αυτήν την περίπτωση έτσι θα το χαρακτηρίσω), όπου σκοπεύουν να σε ξαναοδηγήσουν και προσπαθούν να σου το επιβάλουν με κάθε τρόπο και ψυχαναγκασμό.
Μην ψάχνεις λοιπόν άδικα να βρεις πού έχουν δίκιο, γιατί δεν έχουν. Μην ψάχνεις να δεις πού είσαι λάθος. Και αν θες και την προσωπική μου άποψη, πολύ καλά έκανες και τους έφερες προ τετελεσμένων γεγονότων. Αν ήταν δυνατόν δηλ. να είχες γεννήσει πρώτα και ύστερα να το ανακοίνωνες...

75Εγκυμοσύνη και γονείς - Σελίδα 3 Empty Απ: Εγκυμοσύνη και γονείς Δευ Αυγ 27, 2012 11:27 am

private7

private7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μα μέχρι και τώρα μου είπε η μάνα μου "Κοιμισμένη θα σε πάω στο γιατρό"!
Δηλαδή δεν το χωράει το μυαλό μου...
Τόση ντροπή??Τόσο χάλια φέρθηκα???

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις