Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
324 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 324 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

26egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τρι Σεπ 04, 2012 12:20 am

Asabache

Asabache
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
melissoula84 έγραψε:εγω παντως εχω λογικη εξγηση για το συμβαν! απο καποιο ρευματακι απο ανοιχτο παραθυρο στο σπιτι η ακομα κι απο σενα μπορει να κουνηθηκε η κουδουνιστρα του μωρου, ειδικα αν ειναι στρογγυλες μετακινουνται ευκολα, η μπορει να ηταν καπου σφηνωμενη και να επεσε τελικα και να κουνηθηκε, οποτε ακουστηκε.
Επισης, το οτι μενεις στον πανω οροφο δε σημαινει οτι δε μπορεις να ακουσεις πατημασιες απο τα κατω διαμερισματα. ειδικα αν εχει καποιος βαρυ πελμα ακουγεται εντονα το βημα του, το εχω παρατηρησει γιατι κι εγω μενω σε διαμερισμα. τοσο που να νομιζεις οτι περπαταει στο σπιτι σου. αποκλειεις αυτα τα δυο ενδεχομενα.
Τελος, πολλες φορες απο κουραση μπορει να νομιζεις οτι ηχει στα αυτια σου ενα παιχνιδι του παιδιου σου.
μη φοβασαι λοιπον!


tipota den apokliete Very Happy

27egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τρι Σεπ 04, 2012 2:09 am

Elenitsa_28


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Όταν ήμουν 13 ετών ένα βράδυ στα καλά καθούμενα έσπασε η βιτρίνα με όλα τα κρυσταλλα της μαμάς μου!!! Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τρομάρα πήραμε όλοι!! Οι γονείς μου στην αρχή πίστεψαν πως ήταν κάποιος στο σπίτι αλλά ήταν χειμώνας και τα πάντα ήταν κλειστά. Θα καταλαβαίναμε αν είχε μπει κάποιος. Τελικά κάναμε έναν αγιασμό κι όλα καλά... Τώρα το θυμώμαστε και γελάμε με τις αντιδράσεις μας.... Αυτό που συνέβει σε σένα πιστεύω πως δεν είναι κακό!! Μπορεί να σας επισκεύτηκε κάποιο αγαπημένο πρόσωπο που έχει φύγει από τη ζωή!!! Κάνε έναν αγιασμό και μην φοβάσε τπτ... Very Happy

28egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τρι Σεπ 04, 2012 3:25 am

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tha pareis 4 mpoukalakia apo to farmakio, san auta pou bazoume to aseton. Tha ta gemiseis me agiasmo mexri tin mesi. Bres mia kalamia, kopse k ftiakse 5 stauroudakia mikra gia na xorane sta mpoukalakia. Tha baleis ena stauro mesa se kathe mpoukalaki me ton agiasmo. To 5 tha to koliseis pano apo tin eksoporta sou. Kapou pou na min fenete. Ta 4 mpoukalakia tha ta kripseis stis 4 gonies tou spitiou mazi me mia eikonitsa. As einai k xartini. ola auta na min fenonte se autous pou mpenoun sto spiti sou. Meta tha fonakseis ena papa na sou kanei euxelaio, OXI AGIASMO. Na breis enan enareto pappa. Meta apo auta an ksanaginei kati tha prepei na kaneis eksorkismo. An se rotisei o papas tha peis gia tin glosofagia oti to kaneis giati fobounte, otan o papas den einai enaretos girnane pano tou, gia auto kai apofeugoun. To paidi sou einai abaftisto ?
Lene oti auta den exoun sxesi me to spiti alla me ton anthropo, opou kai na pas tha einai mazi sou. Apla tora eisai pio eualoti gia auto se plisiazoun auta.
Lene episeis otan sumbenoun auta na min dexese episkepseis meta tis 12 to brady , alla kai an dexese na afinoun ta papoutsia tous ekso apo tin eksoporta. Ola ginonte apo tis 2 - 4 ta ksimeromata. Episeis lene oti auti i ora me to palio imerologio einai i ora tou diabolou.
oso gia ta pneumata koritsia pou lete apo kapoion pou exoume xasei, ksero oti otan emfanizonte den kanoun kati oste na mas tromaksoun . Apla emfanizonte. Auta.

29egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τρι Σεπ 04, 2012 3:45 am

Elenitsa_28


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
erwtoulis έγραψε:Tha pareis 4 mpoukalakia apo to farmakio, san auta pou bazoume to aseton. Tha ta gemiseis me agiasmo mexri tin mesi. Bres mia kalamia, kopse k ftiakse 5 stauroudakia mikra gia na xorane sta mpoukalakia. Tha baleis ena stauro mesa se kathe mpoukalaki me ton agiasmo. To 5 tha to koliseis pano apo tin eksoporta sou. Kapou pou na min fenete. Ta 4 mpoukalakia tha ta kripseis stis 4 gonies tou spitiou mazi me mia eikonitsa. As einai k xartini. ola auta na min fenonte se autous pou mpenoun sto spiti sou. Meta tha fonakseis ena papa na sou kanei euxelaio, OXI AGIASMO. Na breis enan enareto pappa. Meta apo auta an ksanaginei kati tha prepei na kaneis eksorkismo. An se rotisei o papas tha peis gia tin glosofagia oti to kaneis giati fobounte, otan o papas den einai enaretos girnane pano tou, gia auto kai apofeugoun. To paidi sou einai abaftisto ?
Lene oti auta den exoun sxesi me to spiti alla me ton anthropo, opou kai na pas tha einai mazi sou. Apla tora eisai pio eualoti gia auto se plisiazoun auta.
Lene episeis otan sumbenoun auta na min dexese episkepseis meta tis 12 to brady , alla kai an dexese na afinoun ta papoutsia tous ekso apo tin eksoporta. Ola ginonte apo tis 2 - 4 ta ksimeromata. Episeis lene oti auti i ora me to palio imerologio einai i ora tou diabolou.
oso gia ta pneumata koritsia pou lete apo kapoion pou exoume xasei, ksero oti otan emfanizonte den kanoun kati oste na mas tromaksoun . Apla emfanizonte. Auta.

Συγνώμη δε θέλω να φανώ αντίθετη με όλα όσα έγραψες αλλά δε συνέβει και κάτι τρομακτικό στην κοπέλα... Άκουσε την κουδουνίστρα του μωρού και τις φάνηκε να ακούσε κ βήματα απλά (και όλα αυτά σχεδόν στον ύπνο της)... Μην την τρομάξουμε κιόλας.... Έχει και μωρό στο σπίτι.... Έγω σκιάχτηκα με όλα αυτά που ανέφερες....

30egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τρι Σεπ 04, 2012 3:50 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="Elenitsa_28"]
erwtoulis έγραψε:
Συγνώμη δε θέλω να φανώ αντίθετη με όλα όσα έγραψες αλλά δε συνέβει και κάτι τρομακτικό στην κοπέλα... Άκουσε την κουδουνίστρα του μωρού και τις φάνηκε να ακούσε κ βήματα απλά (και όλα αυτά σχεδόν στον ύπνο της)... Μην την τρομάξουμε κιόλας.... Έχει και μωρό στο σπίτι.... Έγω σκιάχτηκα με όλα αυτά που ανέφερες....

Συμφωνώ μαζί σου Elenitsa_28.
Νομίζω πως υπερβάλεις λίγο erwtouli.

31egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τρι Σεπ 04, 2012 4:05 am

βιολετα3


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσι μ μην φοβασαι τ εχω παθει πολλες φορες ,ν αρχιζουν να παιζουν μαζι 4-5 μουσικα παιχνιδια των κοριτσιων κ οσες φορες μ συνεβει ημουν μονη νυχτα.φοβηθηκα αρκετα αλλα ο αντρας μ μου ειπε πως μπορει μ βραχυκυκλωσαν οι μπαταριες.μα κ τ 5 μαζι?δ το πολυ πιστεψα αλλα οκ λεω μπορει....αλλα ευχομαι ποτε κανεις να μην παθει αυτο π επαθα εγω,την λεγομενει μορα..
ειχα ακουσει πολλες φορες κ ελεγα τι βλακειες ειναι αυτα.τελικα πρεπει κατι ν το ζησεις για να το πιστεψεις.εγω τ εζησα κ το πιστεψα που τοσα χρονια κοροιδευα τ φιλους κ γνωστους οταν εξηστορουσαν αυτο π τους συνεβει....

32egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τρι Σεπ 04, 2012 4:44 am

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
[quote="ak.fassa"]
Elenitsa_28 έγραψε:
erwtoulis έγραψε:
Συγνώμη δε θέλω να φανώ αντίθετη με όλα όσα έγραψες αλλά δε συνέβει και κάτι τρομακτικό στην κοπέλα... Άκουσε την κουδουνίστρα του μωρού και τις φάνηκε να ακούσε κ βήματα απλά (και όλα αυτά σχεδόν στον ύπνο της)... Μην την τρομάξουμε κιόλας.... Έχει και μωρό στο σπίτι.... Έγω σκιάχτηκα με όλα αυτά που ανέφερες....

Συμφωνώ μαζί σου Elenitsa_28.
Νομίζω πως υπερβάλεις λίγο erwtouli.

Opos oi upoloipes egrapsan gia to alati sta parathira etsi egrapsa kai ego ton tropo pou ksero me ton agiasmo. An diabasa kala i kopela egrapse oti eide kai skia na kathete dipa ston antra tis. Opos egrapsa "lene" px na afinoun ta papoutsia ekso apo tin porta ktl. Tin oli diadikasia me ton agiasmo tin lene oi papades. Ego palu tha sumfoniso me tin bioleta. Ama den sou tixei ... den ta pisteueis. I kathe mia exei ta dika tis pisteuo. Oso gia ta paixnidia ton paidion mas ola paizoun apo mona tous. Stis perissoteres pisteuo oti exei tuxei. K tou giou mou to giogio ksekinaei to bradu kai paizei mousiki.Den ta rixnoume ola sta pneumata, sta fantasmata ktl.

33egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 12:19 am

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Opos oi upoloipes egrapsan gia to alati sta parathira etsi egrapsa kai ego ton tropo pou ksero me ton agiasmo. An diabasa kala i kopela egrapse oti eide kai skia na kathete dipa ston antra tis. Opos egrapsa "lene" px na afinoun ta papoutsia ekso apo tin porta ktl. Tin oli diadikasia me ton agiasmo tin lene oi papades. Ego palu tha sumfoniso me tin bioleta. Ama den sou tixei ... den ta pisteueis. I kathe mia exei ta dika tis pisteuo. Oso gia ta paixnidia ton paidion mas ola paizoun apo mona tous. Stis perissoteres pisteuo oti exei tuxei. K tou giou mou to giogio ksekinaei to bradu kai paizei mousiki.Den ta rixnoume ola sta pneumata, sta fantasmata ktl. [/quote]

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι αν δεν σου τύχει είναι δύσκολο να το πιστέψεις. Αν είχες διαβάσει την πρώτη μου ανάρτηση στο συγκεκριμένο θέμα θα είχες δει ότι κι εμένα μου έχει τύχει να νομίζω μες στον ύπνο μου ότι είναι κάποιος πάνω από τον άντρα μου όταν κοιμόμαστε. Άρχισα να φωνάζω μες στον ύπνο μου και πήδηξα από το κρεβάτι! Έχω ακόμα σημάδια και μελανιές για να στο αποδείξω αν θες.
Δεν είναι τυχαίο πιστεύω πως όλα αυτά τα βλέπουν μόνο οι μανούλες... Είναι λογικό αφού κοιμόμαστε με το ένα μάτι ανοιχτό μην τυχόν και συμβεί κάτι στο παιδί, και κάνουμε ανήσυχο και διακεκομμένο ύπνο να "βλέπουμε" σκιές και διάφορα μες στη νύχτα. Και ακούμε και βήματα εννοείται!!! Επίσης, τα παιχνίδια καμιά φορά παίζουν μόνα τους επειδή έχει μπλοκάρει η μπαταρία τους. Και στο σπίτι μας έχει συμβεί αυτό, δεν το ρίξαμε στα φαντάσματα. Πήγα, είδα το παιχνίδι, το απενεργοποίησα και ηρεμήσαμε οικογενειακώς.
Πιστεύω στα φαντάσματα και στα μεταφυσικά αλλά καλό είναι να μην την πανικοβάλουμε και να μην την τρομάζουμε την κοπελίτσα νομίζω... Ζήτησε μια συμβουλή και μια γνώμη κι εσύ της έγραψες οδηγίες για εξαγνισμό (και εξορκισμό) σπιτιού από τα κακά πνεύματα. Φοβήθηκα όταν διάβασα την ανάρτησή σου!
Άποψή μου και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ...

34egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 12:49 am

Asabache

Asabache
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βιολετα3 έγραψε:Κοριτσι μ μην φοβασαι τ εχω παθει πολλες φορες ,ν αρχιζουν να παιζουν μαζι 4-5 μουσικα παιχνιδια των κοριτσιων κ οσες φορες μ συνεβει ημουν μονη νυχτα.φοβηθηκα αρκετα αλλα ο αντρας μ μου ειπε πως μπορει μ βραχυκυκλωσαν οι μπαταριες.μα κ τ 5 μαζι?δ το πολυ πιστεψα αλλα οκ λεω μπορει....αλλα ευχομαι ποτε κανεις να μην παθει αυτο π επαθα εγω,την λεγομενει μορα..
ειχα ακουσει πολλες φορες κ ελεγα τι βλακειες ειναι αυτα.τελικα πρεπει κατι ν το ζησεις για να το πιστεψεις.εγω τ εζησα κ το πιστεψα που τοσα χρονια κοροιδευα τ φιλους κ γνωστους οταν εξηστορουσαν αυτο π τους συνεβει....


to mwro einai baftismeno ...
to exw zisei kai egw auto me tin mora otan imoun 12 xronon einai polu tromaktiko

35egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 12:51 am

Asabache

Asabache
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
na simiosw oti to paixnidaki htan mia apli ko9udounistra xoris diakoptes kai mpataries

36egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 4:43 am

dina kardoyla

dina kardoyla
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
βιολετα3 έγραψε:Κοριτσι μ μην φοβασαι τ εχω παθει πολλες φορες ,ν αρχιζουν να παιζουν μαζι 4-5 μουσικα παιχνιδια των κοριτσιων κ οσες φορες μ συνεβει ημουν μονη νυχτα.φοβηθηκα αρκετα αλλα ο αντρας μ μου ειπε πως μπορει μ βραχυκυκλωσαν οι μπαταριες.μα κ τ 5 μαζι?δ το πολυ πιστεψα αλλα οκ λεω μπορει....αλλα ευχομαι ποτε κανεις να μην παθει αυτο π επαθα εγω,την λεγομενει μορα..
ειχα ακουσει πολλες φορες κ ελεγα τι βλακειες ειναι αυτα.τελικα πρεπει κατι ν το ζησεις για να το πιστεψεις.εγω τ εζησα κ το πιστεψα που τοσα χρονια κοροιδευα τ φιλους κ γνωστους οταν εξηστορουσαν αυτο π τους συνεβει....
κοριτσια τι ειναι η μορα εξηγηστε μου αν μπορειτε γιατι το εχω ξανακουσει κ δεν εχω καταλαβει Rolling Eyes

37egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 6:16 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
dina kardoyla έγραψε:
βιολετα3 έγραψε:Κοριτσι μ μην φοβασαι τ εχω παθει πολλες φορες ,ν αρχιζουν να παιζουν μαζι 4-5 μουσικα παιχνιδια των κοριτσιων κ οσες φορες μ συνεβει ημουν μονη νυχτα.φοβηθηκα αρκετα αλλα ο αντρας μ μου ειπε πως μπορει μ βραχυκυκλωσαν οι μπαταριες.μα κ τ 5 μαζι?δ το πολυ πιστεψα αλλα οκ λεω μπορει....αλλα ευχομαι ποτε κανεις να μην παθει αυτο π επαθα εγω,την λεγομενει μορα..
ειχα ακουσει πολλες φορες κ ελεγα τι βλακειες ειναι αυτα.τελικα πρεπει κατι ν το ζησεις για να το πιστεψεις.εγω τ εζησα κ το πιστεψα που τοσα χρονια κοροιδευα τ φιλους κ γνωστους οταν εξηστορουσαν αυτο π τους συνεβει....
κοριτσια τι ειναι η μορα εξηγηστε μου αν μπορειτε γιατι το εχω ξανακουσει κ δεν εχω καταλαβει Rolling Eyes

http://omada-ianos.blogspot.gr/2011/03/blog-post.html

και όπως θα δεις για όλα υπάρχει η επιστημονική εξήγηση

38egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 6:24 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια είχα γράψει κι εχθές, αλλά τα διέγραψα γιατί ήταν ολόκληρα κατεβατά και ντράπηκα. Δεν πειράζει όμως θα τα ξαναγράψω γιατί υπάρχει τόση άγνοια που είναι καλό να ακούγονται μερικά πράγματα.

Καταρχήν χαλαρώστε και μη τρομάζετε με αλάτια, μπουκαλάκια με αγιασμούς, σταυρουδάκια από καλαμιές (που να τρέχετε να βρείτε κιόλας), ώρες διαβόλου και άλλα.. Αυτά δεν υπάρχουν.. Πρόκειται για δεισιδαιμονίες και προκαταλήψεις που μας έρχονται από πολύ πολύ παλιά.

Να ξεκινήσω αφού συστηθώ. Με λένε Λίλα είμαι θεολόγος και ο σύζυγός μου είναι επίσης θεολόγος και ιερέας. Τώρα ας τα πάρουμε από την αρχή.. Θα σας κουράσω λίγο κάνοντας νέα ανάρτηση πιο κάτω, διότι είναι πολλά αυτά που θέλω να σας πω

39egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 6:34 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το ότι τα πνεύματα των νεκρών βγαίνουν και τρομάζουν τον κόσμο είναι μία αντίληψη που προέρχεται από την αρχαία ελληνική θρησκεία και δεν αποτελεί θέση του χριστιανισμού.
Υπάρχει μία παράδοση στον χριστιανισμό που λέει ότι οι ψυχές των νεκρών γυρνούν στα αγαπημένα τους πρόσωπα 40 μέρες μετά το θάνατος τους. Από την ταφή μέχρι τα σαράντα δηλαδή.
Αυτό είναι στην κρίση του καθενός αν θα το πιστέψει ή όχι. Προσωπικά δεν το πιστευω.

Το ότι υπάρχουν ώρες διαβόλου, επίσης δεν αποτελεί χριστιανική θέση. Αυτη η αντίληψη μας έρχεται από την ιουδαική γραμματεία, σύμφωνα με την οποία, οι δαίμονες κυκλοφορούσαν τη νύχτα. Επίσης, έρχεται και από τις χαζές τρομακτικές ιστοριούλες που λέγαμε ως παιδιά ή και από χαζές ιστοριούλες που λέγανε παλιά οι χωρικοί.

Όσον αφορά σκιές που βλέπουμε ή θορύβους που ακούμε ( δε θα μιλήσω για τα παιχνίδια που βραχυκυκλώνουν), αυτό εξηγείται λογικά και επιστημονικά: έχει να κάνει με την ψυχολογική διάθεση στην οποία βρισκόμαστε, το άγχος, τη φάση του ύπνου στην οποία είμαστε ( τα περισσότερα-παραισθήσεις-συμβαίνουν στη φάση που αρχίζουν να αδρανούν μία μία οι αισθήσεις μας, στη φάση που είμαστε μεταξύ ύπνου και ξύπνιου,δεν ξέρω την επιστημονική της ονομασία) ή ακόμα και από την εμμονή μας με τέτοια θέματα, όσο ασχολούμαστε τόσο υπάρχει περίπτωση να πέσουμε στην παγίδα της αυθυποβολής.

40egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 6:50 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Προχωράω τώρα στον αγιασμό-το ευχέλαιο-τον εξορκισμό, επειδή αναφέρθηκαν όλα.

Ο αγιασμός γίνεται για τα σπίτια ή τα μαγαζιά. Το ευχέλαιο και ο εξορκισμός γίνονται για τους ανθρώπους. Δεν μπορείς να κάνεις ευχέλαιο ή εξορκισμό για την γλωσσοφαγιά που έπεσε στο σπίτι, όπως αναφέρθηκε. Για οτιδήποτε πρόβλημα νομίζει κανείς ότι υπάρχει στο σπίτι του κάνει μόνο αγιασμό. Την ακολουθία του αγιασμού που γίνεται με ιερέα και όχι αγιασμό σε μπουκαλάκια με σταυρουδάκια κρυμμένα και θαμμένα.

Το ευχέλαιο -σύμφωνα με τους κανόνες της εκκλησίας-γίνεται μόνο αν υπάρχει άρρωστος στο σπίτι είτε σωματικά είτε ψυχικά. Για κανέναν άλλο λόγο.

Ο εξορκισμός γίνεται επίσης για ανθρώπους που πιστευουν ότι έχουν καταληφθεί από δαίμονα ( Wink.
Οι ιερείς δεν κάνουν εξορκισμούς είτε γιατί φοβούνται για το τι θα αντιμετωπίσουν, είτε γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις πρόκειται για αυθυποβολή ή για δαιμονομανία( ψυχική πάθηση που συναντάται σεθρησκόληπτους ανθρώπους ή σε ανθρώπους που βλέπουν μανιωδώς θρίλερ με τέτοια θέματα), καμιά φορά οφείλεται και σε εγκεφαλική βλάβη.
Ακόμα κι αν ο ιερέας (ο μορφωμένος) προχωρήσει σε εξορκισμό, γιατί πχ κάποιος έπεσε μπροστά του και άρχισε να χτυπιέται, μόλις τελειώσει η διαδικασία θα του προτείνει να επισκεφθεί κάποιον ειδικό.

Δεν έχει καμία σχέση η καθαρότητα του ιερέα με την επιτύχία ή μη των εξορκισμών ή των άλλων ακολουθιών. Από τη στιγμή που ο ιερέας έχει κανονική χειροτονία, όταν φορέσει το πετραχήλι, η αποτελεσματικότητά των ενεργειών του δεν εξαρτάται από την καθαρότητά του.
Η ιερωσύνη είναι μία και δεν πηγαινοέρχεται. Από τη στιγμή που φέρει την ιερωσύνη όποιος και να είναι ο χαρακτήρας του, όταν θα φορέσει το πετραχήλι, οι ενέργειές του δεν υστερούν από αυτές του ενάρετου παπά.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την lila77 στις Τετ Σεπ 05, 2012 7:18 am, 1 φορά

41egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 7:06 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Επομένως, όλα αυτά που αναφέρθηκαν είναι ξένα προς την χριστιανική εκκλησία. Πρόκειται για προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες.

Μου θυμίζουν βέβαια πρακτικές των λεγόμενων γνήσιων ορθόδοξων χριστιανών, μία ομάδα αποκομμένη από την κανονική ορθόδοξη εκκλησία. Οι παπάδες της φοράνε ράσα και έχουν εκκλησίες σαν τις δικές μας, αλλά δεν έχουν ιερωσύνη και επειδή δεν πληρώνονται κοροιδεύουν τον κόσμο με πρακτικές παρόμοιες με αυτή με τα μπουκαλάκια και τους σταυρούς από καλαμιές ή τον τρομάζουν με ώρες διαβόλου, γλωσσοφαγιές, δαιμονισμούς κ. α . για να βγάζουν χρήματα.

Φυσικά είναι δύσκολο να τους ξεχωρίσετε από τους ιερείς της ορθοδόξου εκκλησίας, αλλά αν τους ρωτήσετε σε ποια εκκλησία ανήκουν θα σας πουν στην εκκλησία των γνήσιων ορθόδοξων χριστιανών ( πιο γνωστοί είναι ως ΓΟΧ ή παλαιοημερολογίτες)
Αν λοιπόν κάποιος παπάς αρχίσει να σας λέει διάφορα τρομακτικά και παράλογα, χαιρετήστε τον ευγενικά. Τίποτα δεν ισχύει

Η κοπέλα που άνοιξε το θέμα, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι ΑΓΙΑΣΜΟ με παπά στο σπίτι της. Κι αυτό για ψυχολογικούς λόγους, κατά τη γνώμη μου, γιατί δεν πιστεύω σε φαντάσματα. Ούτε η εκκλησία μας μιλάει πουθενά για φαντάσματα. Ούτε αλάτια, ούτε ξύδια γιατί το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να λερώσει το σπίτι της. Κι όσο για τους σταυρούς από καλαμιές τι να πω.. Τζάμπα ο ποδαρόδρομος για να τις βρεις.

Ο άντρας μου λέει, κάνοντας χιούμορ φυσικά, να βρεις μπαμπού που είναι καλό για το φενγκ σουι Razz

Αυτά κορίτσια μου, συγνώμη που καταχράστηκα τον χώρο και τη φιλοξενία σας egine kati periergo  - Σελίδα 2 417472

42egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 7:45 am

Ευούλι

Ευούλι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λιλα πολύ χαίρομαι που παρενέβης!Καλό είναι τελικά να μαθαίνουμε και τι πραγματικά υποστηρίζει η εκκλησία μας γιατί ακούγονται πολλά και βγάζουμε λάθος συμπεράσματα!Ισως το καλύτερο λοιπόν που έχουμε να κάνουμε σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι να μιλάμε με τον πνευματικό μας ή με τον ιερέα της ενορίας μας...

43egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 8:03 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Έτσι είναι Ευούλι μου, αλλά και πάλι..

Καλό θα είναι να είναι ιερέας-θεολόγος, διότι μόνο αν έχει καλή θεολογική κατάρτιση είναι απαλλαγμένος από τα στοιχεία της λεγόμενης λαικής θρησκευτικότητας-δεισιδαιμονίες-τα οποία επιβιώνουν και ανάμεσα στους κληρικούς- που δε διαθέτουν θεολογική παιδεία- και καταστρέφουν την πραγματικότητα του χριστιανισμού.

Οπότε καλό είναι να ψάξουμε ιερέα-ειδικά αν πρόκειται για πνευματικό- που να έχει τη θεολογική παιδεία που χρειάζεται. Αλλιώς είναι εύκολο να δημιουργηθούν ψυχολογικά προβλήματα στους πιστούς, εξαιτίας και της άγνοιας των κληρικών που δε τη διαθέτουν.
Οι ιερείς που είναι και θεολόγοι έχουν και γνώσεις ποιμαντικής ψυχολογίας από τη σχολή.

44egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 8:26 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θα συμφωνήσω με τη συνάδελφο Λίλα! Οταν το πρωτοδιάβασα ήθελα να ποστάρω διάφορα χωρία περί αγιασμού κ εξορκισμού κ διάφορων άλλων δισιδαιμονιών! Αλλά μπορεί να περαξηγιόμουν γιατί τα έχω δει όλα εδώ μέσα κ τα έχω ακούσει!

Όπως είπε η συνάδελφος καλό είναι να φωνάξεις τον παπά της ενορίας σου να σας κάνει ένα αγιασμό αν πιστεύεις ότι είναι "μάτι" θα το πω κ όχι κακό. Αλλά να το αισθάνεσαι να κάνεις αγιασμό στο σπίτι κ όχι επειδή άκουσες ένα θόρυβο που όπως είπε μια κοπέλα μπορεί να είναι κ από ρέμα παραθύρου ή απλά να ήσουν βυθισμένη στις σκέψεις σου!

Οσο για τα υπόλοιπα ματζούνια καλύτερα να μη σχολιάσω! Αυτά κ από έμενα!

45egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 11:34 am

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες που μας εγραψε η κοπελα που ειναι θεολογος και εχει συζυγο ιερεα..πολλα απο αυτα δεν τα γνωριζα καν...η αληθεια ειναι οτι σε ολους πιστευω καποια στιγμη στην ζωη του εχει τυχει να δουν ΄΄κατι΄΄ που τους φανηκε σαν φιγουρα ανθρωπινη ή σαν σκια ή να ακουσουν κατι κ.τ.λ. Ειτε πιστευεις σε πνευματα ειτε οχι,η γνωμη μου ειναι να μην πολυασχολεισαι με τετοια πραγματα,ουτε με ματζουνια,ουτε με καλαμιες,κρυμμενα μπουκαλακια με αγιασμο ,με αλατια και πιπερια...κανε αν θες εναν αγιασμο στο σπιτακι σου,πιο πολυ για την δικη σου ψυχολογια και επειδη εχεις ενα μωρακι στο σπιτι,ετσι για το καλο....επισης,μην μπλεκεσαι με πολλα και ΄΄περιεργα΄΄..κανε τον σταυρο σου και την προσευχη σου καθημερινα και ολα θα ειναι καλα...

46egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 12:39 pm

βιολετα3


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα θα ηθελα μ ρωτησω τ κυρια π ειναι κ θεολογος να μας πει για την μορα π λενε τ ισχύει?ειχα ακουσει παλιοτερα για αυτο κμ φαινοταν πολυ αστειο.μεχρι που τ εζησα 2 φορες μια περσυ τ αυγουστο κ αλλη μια φορα φςτος παλι αύγουστο.ειχα τρομαξγ παρα ....πειτε μας την γνωμη σας.

47egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 12:45 pm

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δε ξέρω σε ποια από τις 2 απευθύνεσαι σε έμενα ή στη Λίλα! Ως λέξη το άκουσα πρώτη φορά φυσικά ως όρο δε το έχω σε κάνενα από τα βιβλία-μαθήματα που έχω διδαχθεί γιατί πολύ απλά η Θεολογία δεν ασχολείται με μεταφυσικά φαινόμενα γιατί περί αυτού πρόκειται! Το γκουγκλαρα κ το έμαθα!

http://www.findtube.gr/mystery/471-mora-efialtis-h-ena-pragmatiko-fenomeno.html

Μπερδεύουμε τη Μεταφυσική με τη Θεολογία! Επίσης καθώς το γκουγκλαρα που έβγαλε κ το Χαρδαβέλα που είχε ασχοληθεί! Αυτα.. Smile

48egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 1:03 pm

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βιολέτα σου το είχα γράψει πιο πάνω.

http://omada-ianos.blogspot.gr/2011/03/blog-post.html

και όπως θα δεις για όλα υπάρχει η επιστημονική εξήγηση



Έχει επεξεργασθεί από τον/την lila77 στις Τετ Σεπ 05, 2012 1:11 pm, 1 φορά

49egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 1:04 pm

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαίρη μου δεν πρόκειται καν για μεταφυσικό φαινόμενο.

Είναι ένας μύθος που κι αυτός έχει ρίζες στα απόκρυφα της ιουδαικής γραμματείας. Τώρα, το γιατί κάποιοι άνθρωποι έχουν την εμπειρία της Μόρας, το έχει απαντήσει η επιστήμη

50egine kati periergo  - Σελίδα 2 Empty Απ: egine kati periergo Τετ Σεπ 05, 2012 1:12 pm

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lila77 έγραψε:Μαίρη μου δεν πρόκειται καν για μεταφυσικό φαινόμενο.

Είναι ένας μύθος που κι αυτός έχει ρίζες στα απόκρυφα της ιουδαικής γραμματείας. Τώρα, το γιατί κάποιοι άνθρωποι έχουν την εμπειρία της Μόρας, το έχει απαντήσει η επιστήμη

Εγώ πάντως δε το είχα συναντήσει σε κανένα βιβλίο! Τώρα το είδα πρώτη φορά κ το γκούγκλαρα διάβαζοντας νόμιζα πως ήταν μεταφυσικό! Smile Καλά άμα ξεκινήσουμε να ψάχνουμε τα απόκρυφα δε θα βγάλουμε άκρη! φφ Smile

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις