Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
26 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 26 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 12]

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
βιολετα3 έγραψε:Εγω κ στης 3 κορες μου ειχα βγει εξω πρι σαραντισω παρολο π ηταν χειμωνας η παιδιατρος δ μου τ απαγορεψε βεβαια καμια βολτα καναμε με τ αυτοκ.ειχαν κολοικους κ ετσι ηρεμουσαν..ειχα παρει κ την πρωτη ευχή κ οταν σαραντησα πηγα....καλα τ τη ειχα ακουση εγω περα το οτι και καλα δ κανει ν βγεις εξω ,,μην απλωνεις τ ρουχα τ μωρου βραδυ κ η γυναικα τ ξαδερφου μ μου ειπς πως τ ειπε παπας πως δ κανει ν ερχονται γυναικες που εχουν περιοδο η εχουν ερθει σε επαφη τ προηγουμενπ βραδυ .μιλαμε οταν μ τ ειπε τραβαγα τ μαλλια μου συγνωμη αλλα μαλλον δ ηταν παπας αυτος που τ ειπε...παντος κ εγω συμφωνω ν βγαινουν εξω βεβαια μ προσοχη οχι πολυκοσμια καθαρα κ μονο για τ μικροβια

Βιολέτα μου αυτού του είδους οι αγράμματοι παπάδες μας φέρνουν εμάς στη θέση να απολογούμαστε κάθε φορά γι αυτά που λέμε. Η διαφορά μας είναι ότι εμείς και οι νέοι ιερείς διδαχτήκαμε τη θεολογία στο πανεπιστήμιο και αυτοί στο καφενείο.

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το καλό λοιπόν που έχει να κάνει μια λεχώνα είναι μετά από συζήτηση με το γιατρό της κ αν αυτή νιώθει καλά να πάει τη βολτίτσα της κ αν πάλι το πιστεύει να πάει να πάρει την ευχή από την Εκκλησία ως είθισται! Smile

βιολετα3


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
lila77 έγραψε:
βιολετα3 έγραψε:Εγω κ στης 3 κορες μου ειχα βγει εξω πρι σαραντισω παρολο π ηταν χειμωνας η παιδιατρος δ μου τ απαγορεψε βεβαια καμια βολτα καναμε με τ αυτοκ.ειχαν κολοικους κ ετσι ηρεμουσαν..ειχα παρει κ την πρωτη ευχή κ οταν σαραντησα πηγα....καλα τ τη ειχα ακουση εγω περα το οτι και καλα δ κανει ν βγεις εξω ,,μην απλωνεις τ ρουχα τ μωρου βραδυ κ η γυναικα τ ξαδερφου μ μου ειπς πως τ ειπε παπας πως δ κανει ν ερχονται γυναικες που εχουν περιοδο η εχουν. ερθει σε επαφη τ προηγουμενπ βραδυ .μιλαμε οταν μ τ ειπε τραβαγα τ μαλλια μου συγνωμη αλλα μαλλον δ ηταν παπας αυτος που τ ειπε...παντος κ εγω συμφωνω ν βγαινουν εξω βεβαια μ προσοχη οχι πολυκοσμια καθαρα κ μονο για τ μικροβια
αμα πιστευεις στο θεο δεν χρειαζετς ν φοβασαι τιποτα τ θα γινει δηλαδη. Αμα ερθει καποια ν τ δει κ ειναι αδιαθετη η αμα απλωσεις τ ρουχα νυχτα?αφου κ η ιδια δ ηξερε να μου απαντηση εκανε κατι ετσι απλα επειδη της τ ειπε καποιος

Βιολέτα μου αυτού του είδους οι αγράμματοι παπάδες μας φέρνουν εμάς στη θέση να απολογούμαστε κάθε φορά γι αυτά που λέμε. Η διαφορά μας είναι ότι εμείς και οι νέοι ιερείς. διδαχτήκαμε τη θεολογία στο πανεπιστήμιο κα ι αυτοί στο καφενείο.

29ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Πεμ Σεπ 06, 2012 11:36 pm

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια, εγώ δεν κράτησα τις 40 μέρες για εμένα για διαδικαστικούς κυρίως λόγους. Δεν μπόρεσα να μείνω στο σπίτι καθώς γύρισα χωρίς το μωρό μου κι έπρεπε μέχρι να έρθει εκείνο στο σπίτι να πηγαίνω εγώ στο νοσοκομείο να το βλέπω. Όταν μπήκαμε μαζί στο σπίτι όλα άλλαξαν μέσα μου. Εγώ έβγαινα για κάποιες δουλειές αλλά το μωρό μου βγήκε πρώτη φορά στις 40 μέρες και τον πήγαμε στην εκκλησία για την ευχή. Ήταν πολύ συγκινητικό αυτό που έζησα όταν είδα τον παπά με το αγοράκι μου στα χέρια του να μπαίνει μέσα στο ιερό. Κι όταν μου τον έδωσε στην αγκαλιά μου είχα δακρύσει.
Το ότι δεν τον έβγαλα πριν κλείσουν οι 40 μέρες δεν οφείλεται στο φόβο για το σαραντιμό αλλά στο ότι φοβόμουν μην πάθει τίποτα γιατί δεν είχε αντισώματα ακόμα. Ο καιρός ήταν καλός και μετά τις 40 μέρες οπότε του δώσαμε και κατάλαβε με το καρότσι!
Κι εκτός αυτού, στις 40 περίπου μέρες είδα και το σώμα μου να αλλάζει. Η κοιλιά μου χάθηκε και εγώ επανήλθα εντελώς στους ρυθμούς μου.
Η καθεμία από τις μαμάδες κάνει αυτό που εκείνη θεωρεί σωστό και δεν την κρίνει κανείς μας.

30ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Παρ Σεπ 07, 2012 12:57 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αυτό λέω κι εγώ η έρμη και πέσανε να με φάνε.

Η ιατρική λέει πως 40 μέρες χρειάζονται για να επανέλθουν όλα στα κανονικά τους. Οπότε καλό είναι η νέα μαμά να καθίσει μέσα.

Ακολουθώντας ΑΥΤΗ την αλήθεια της ιατρικής η εκκλησία καθιέρωσε της σαράντα μέρες " εγκλεισμού"(και δεν είπα πως γι αυτό το λόγο καθιέρωσε την ευχή του σαραντισμού,αυτό είναι άλλο, η ευχή έχει θεολογική βάση). Περιορίζοντας τις γυναίκες μέσα στο σπίτι τους, εξέφραζε μία επιστημονική αλήθεια με απλά λόγια για να την κατανοήσουν οι άνθρωποι.
Αυτό δε σημαίνει ότι η γυναίκα πρέπει να καθίσει κλεισμένη μέσα μέχρι να πάθει κατάθλιψη και να σκάσει, επειδή το λέει η εκκλησία. Η εκκλησία το είπε για να προστατεψει την υγεία της λεχώνας και του παιδιού, όπως ακριβώς κάνανε και οι γιατροί.
Αν η υγεία της λεχώνας υπονομεύεται λόγω της πολυήμερης παραμόνης της μέσα-οι ορμόνες παίζουν άσχημα παιχνίδια- και ο γιατρός της επιτρέψει να βγει, ο ιερέας ΟΦΕΙΛΕΙ να ακολουθήσει τα βήματα του γιατρού. Στην περίπτωση δηλ. που μία κοπέλα ζητήσει και τη συμβουλή του ιερέα και του πει ότι ο γιατρός μου επέτρεψε να βγω, ο ιερέας θα είναι απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ,αν της το απαγορέψει επειδή και καλά το λέει η εκκλησία. Μα η εκκλησία το λέει, επειδή αυτό συμβουλεύανε και οι γιατροί.

Αν τώρα η κοπέλα χωρίς να συμβουλευτεί το γιατρό της, απευθυνθεί πρώτα στον ιερέα και τον ρωτήσει " μπορώ να πάω μία βόλτα"; Ο ιερέας είναι υποχρεωμένος να της πει, συμβουλέψου το γιατρό σου και αν σου το επιτρέψει πήγαινε. Και όχι "ΔΕ ΘΑ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ, ΘΑ ΚΑΘΙΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ, ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΕΠΙΛΟΧΙΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ"
Δεν υπάρχει κανένας γραπτός κανόνας μέσα στο εκκλησιαστικό δίκαιο που να το λέει αυτό.
Αυτό είναι μια συμβουλή(όχι εντολή) της εκκλησίας προς τις νέες μητέρες προκειμένου να διαφυλάξουν την δική τους υγεία και του βρέφους. Από κει και πέρα τον λόγο έχει ο γιατρός.
Πόσο πιο απλά να τα πω;

Και έκανα την ανάρτηση για να καταλάβουν οι κοπέλες τον λόγο που η εκκλησία συμβουλεύει-και δεν επιβάλλει- τις γυναίκες να μείνουν στο σπίτι τους.

Δεν πρόκειται για τη δική μου άποψη, αλλά για την άποψη αυτών που μελετούν και ερμηνεύουν τις παραδόσεις της εκκλησίας. Ποιοι το κάνουν; Οι ακαδημαικοί θεολόγοι, οι ερευνητές θεολόγοι. Εγώ δεν είμαι τέτοια, μία απλή απόφοιτη της θεολογικής σχολής είμαι και μεταφέρω αυτά που διδάχτηκα για το συγκεκριμένο θέμα.

Και οι ιερείς που δεν έχουν πρόσβαση στην ακαδημαική θεολογία (επειδή δεν πέρασαν όλοι από το πανεπιστήμιο) είναι λογικό να μη τα γνωρίζουν αυτά και να ακολουθούν αυτά που έμαθαν από τη γιαγιά τους. Επειδή, λοιπόν, η χριστιανική διδασκαλία είναι κάτι βαθύτερο από αυτά που μας δίδαξαν οι γιαγιάδες μας, οι μητροπόλεις ξεκίνησαν να κάνουν σεμινάρια για τους παπάδες που δεν έχουν θεολογική παιδεία, για να μάθουν για πιο λόγο δεν πρέπει να είναι απόλυτοι πάνω σε τέτοια πρακτικά ζητήματα και πώς οφείλουν να τα αντιμετωπίζουν. Γιατί ο περιορισμός στο σπίτι είναι
πρακτικό και όχι θεολογικό ή δογματικό ζήτημα ώστε να είμαστε απόλυτοι.

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μια χαρά τα λες εγώ έχω καταλάβει γιατί άνοιξες το ποστ και τι θέλεις να πεις!

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Maryanastasia έγραψε:Μια χαρά τα λες εγώ έχω καταλάβει γιατί άνοιξες το ποστ και τι θέλεις να πεις!

Kι εγώ μαζί σου!!!

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Απλά, με στεναχώρησε η τροπή που πήρε το θέμα και η οποία με αναγκάζει να απολογούμαι και να παραθέτω ολόκληρα κατεβατά για να μην αφήσω τίποτα αναπάντητο. Γιατί με στεναχώρησαν πολύ οι χαρακτηρισμοί προς το πρόσωπό μου.
Εκτός από "εναλλακτική" παπαδιά, όπως χαρακτηρίστηκα, είμαι και ευαίσθητος άνθρωπος.

Το ότι παρέθεσα αυτά που έχω μάθει, για ένα θέμα που απασχολεί πολλές κοπέλες, δε σημαίνει ούτε ότι το παίζω αυθεντία ούτε ότι μπήκα για να μαλώσω, όπως ειπώθηκε.

Αν κάποιος γιατρός άνοιγε ένα θέμα με τα υπέρ του θηλασμού, ας πούμε και παρέθετε τις γνώσεις του, δε θα συστηνόταν ως γιατρός; Αυτό θα σήμαινε ότι το παίζει αυθεντία; ή ότι μπήκε για να μαλώσει. Ή ένας φυσικός, αν μιλούσε για θέματα φυσικής, δε θα ανέφερε την ιδιότητά του;

Εγώ δηλαδή γιατί να χαρακτηριστώ ως αυθεντία ή ως εναλλακτική παπαδιά ανοίγοντας ένα θέμα, που άπτεται της ειδικότητάς μου ως θεολόγου και της ιδιότητάς μου ως παπαδιάς, και ταλαιπωρεί πολλές γυναίκες εδώ μέσα;

Ούτε ψώνιο είμαι, ούτε αυθεντία το παίζω. Ούτε είπα βγείτε όλες και πάρτε τους δρόμους, γιατί εγώ σας το επιτρέπω . Απλά, παράθετω και εξηγώ αυτά που γνωρίζω, λόγω ειδικότητας και ιδιότητας. Αν για κάποιο θέμα δεν έχω διαβάσει και δεν το γνωρίζω, ε ούτε θα το ανοίξω ούτε θα πάρω μέρος στη συζήτηση, ακόμα και αν αφορά την ειδικότητά μου.

ak.fassa


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
lila77 έγραψε:Απλά, με στεναχώρησε η τροπή που πήρε το θέμα και η οποία με αναγκάζει να απολογούμαι και να παραθέτω ολόκληρα κατεβατά για να μην αφήσω τίποτα αναπάντητο. Γιατί με στεναχώρησαν πολύ οι χαρακτηρισμοί προς το πρόσωπό μου.
Εκτός από "εναλλακτική" παπαδιά, όπως χαρακτηρίστηκα, είμαι και ευαίσθητος άνθρωπος.

Το ότι παρέθεσα αυτά που έχω μάθει, για ένα θέμα που απασχολεί πολλές κοπέλες, δε σημαίνει ούτε ότι το παίζω αυθεντία ούτε ότι μπήκα για να μαλώσω, όπως ειπώθηκε.

Αν κάποιος γιατρός άνοιγε ένα θέμα με τα υπέρ του θηλασμού, ας πούμε και παρέθετε τις γνώσεις του, δε θα συστηνόταν ως γιατρός; Αυτό θα σήμαινε ότι το παίζει αυθεντία; ή ότι μπήκε για να μαλώσει. Ή ένας φυσικός, αν μιλούσε για θέματα φυσικής, δε θα ανέφερε την ιδιότητά του;

Εγώ δηλαδή γιατί να χαρακτηριστώ ως αυθεντία ή ως εναλλακτική παπαδιά ανοίγοντας ένα θέμα, που άπτεται της ειδικότητάς μου ως θεολόγου και της ιδιότητάς μου ως παπαδιάς, και ταλαιπωρεί πολλές γυναίκες εδώ μέσα;

Ούτε ψώνιο είμαι, ούτε αυθεντία το παίζω. Ούτε είπα βγείτε όλες και πάρτε τους δρόμους, γιατί εγώ σας το επιτρέπω . Απλά, παράθετω και εξηγώ αυτά που γνωρίζω, λόγω ειδικότητας και ιδιότητας. Αν για κάποιο θέμα δεν έχω διαβάσει και δεν το γνωρίζω, ε ούτε θα το ανοίξω ούτε θα πάρω μέρος στη συζήτηση, ακόμα και αν αφορά την ειδικότητά μου.

Μην απολογείσαι. Πάντα υπάρχουν κακεντρεχείς και κακοδιάθετοι που μας χαλάνε τη διάθεση. Μην ασχολείσαι παραπάνω από όσο πρέπει και μην αναλώνεσαι στο να ζητάς συγγνώμη για κάτι που στο κάτω κάτω δεν έκανες...

eirini2


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
lila77 έγραψε:Απλά, με στεναχώρησε η τροπή που πήρε το θέμα και η οποία με αναγκάζει να απολογούμαι και να παραθέτω ολόκληρα κατεβατά για να μην αφήσω τίποτα αναπάντητο. Γιατί με στεναχώρησαν πολύ οι χαρακτηρισμοί προς το πρόσωπό μου.
Εκτός από "εναλλακτική" παπαδιά, όπως χαρακτηρίστηκα, είμαι και ευαίσθητος άνθρωπος.

Το ότι παρέθεσα αυτά που έχω μάθει, για ένα θέμα που απασχολεί πολλές κοπέλες, δε σημαίνει ούτε ότι το παίζω αυθεντία ούτε ότι μπήκα για να μαλώσω, όπως ειπώθηκε.

Αν κάποιος γιατρός άνοιγε ένα θέμα με τα υπέρ του θηλασμού, ας πούμε και παρέθετε τις γνώσεις του, δε θα συστηνόταν ως γιατρός; Αυτό θα σήμαινε ότι το παίζει αυθεντία; ή ότι μπήκε για να μαλώσει. Ή ένας φυσικός, αν μιλούσε για θέματα φυσικής, δε θα ανέφερε την ιδιότητά του;

Εγώ δηλαδή γιατί να χαρακτηριστώ ως αυθεντία ή ως εναλλακτική παπαδιά ανοίγοντας ένα θέμα, που άπτεται της ειδικότητάς μου ως θεολόγου και της ιδιότητάς μου ως παπαδιάς, και ταλαιπωρεί πολλές γυναίκες εδώ μέσα;

Ούτε ψώνιο είμαι, ούτε αυθεντία το παίζω. Ούτε είπα βγείτε όλες και πάρτε τους δρόμους, γιατί εγώ σας το επιτρέπω . Απλά, παράθετω και εξηγώ αυτά που γνωρίζω, λόγω ειδικότητας και ιδιότητας. Αν για κάποιο θέμα δεν έχω διαβάσει και δεν το γνωρίζω, ε ούτε θα το ανοίξω ούτε θα πάρω μέρος στη συζήτηση, ακόμα και αν αφορά την ειδικότητά μου.
εσυ μια χαρα τα ειπες.αν τωρα οι αλλοι το βλεπουν διαφορετικα προβλημα τους.ευτυχως που τα ειπες γιατι ετσι θα καταλαβουν καποιοι οτι η εκκλησια δεν σου επιβαλει να κανεις κατι οταν δεν το θελεις.

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μια που είσαι θεολόγος και ο άνδρας σου ιερέας να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις?? Ισως να ενδιαφέρουν και άλλες κοπέλες!!!


Εγώ είμαι ορθόδοξη και ο καλός μου καθολικός. Οταν με το καλό θα θελήσουμε να βαφτίσουμε το παιδάκι μας αν το βαφτίσουμε ορθόδοξο θα πρέπει λογικά να είναι και ο νονός ορθόδοξος έτσι δεν είναι??


Επίσης δεν είμαστε παντρεμένοι. Οταν παντρευτηκαν οι γονείς μου (μπαμπάς μου ορθόδοξος μαμά μου καθολική) έψαχναν μήνες να βρουν παπά να δεχθεί να τους παντρέψει (το 1970 βέβαια) αυτό ισχύει και τώρα?
Επίσης για να αναγνωρισθεί ο γάμος τους στην Ελλάδα έπρεπε να κάνουν και ορθόδοξο γάμο και εμείς 2 γάμους θα πρέπει να κάνουμε?

Συγγνώμη αν σε κούρασα!

marilou27

marilou27
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοπελα μου μια χαρα τα λες μην στεναχωριεσαι και μην απολογεισαι.πιστευω οτι οι περισσοτερες κοπελες καταλαβαν τι θελεις να πεις ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 417472

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
στις 1:08 pm

eirini2
η εκκλησια δεν σου επιβαλει να κανεις κατι οταν δεν το θελεις.


Η μεγαλύτερη αλήθεια είναι αυτή Ειρήνη.
Σε όλα της τα θέματα προβάλλει ή μάλλον θα έπρεπε να προβάλλει την ελευθερία επιλογής, γιατί αυτό έκανε και ο Χριστός.

Επειδή όμως κάποιοι από τους ανθρώπους της είτε δεν γνωρίζουν την πραγματικότητα της χρ. διδαδασκαλίας, όπως αυτή βγήκε από την γραφίδα των οικουμενικών πατέρων και διδασκάλων της εκκλησίας ( κι ούτε πάνε να τη διδαχτούν για να ανοίξουν λίγο τα μάτια τους και το μυαλό τους ) είτε επειδή ακόμα κι αν τη γνωρίζουν βολεύονται στο να ασκούν εξουσία, παραλείπουν και ξεχνούν αυτή την αλήθεια, τους βολεύει να αφήνουν τον κόσμο στο σκοτάδι και να προβάλουν μεσαιωνικές αντιλήψεις, ακόμα και αν ξέρουν πως ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα αυτού που μας παραδόθηκε.
Ευτυχώς, όμως, που τα πράγματα αλλάζουν σιγά σιγά.

Και οι νέοι άνθρωποι δε θέλουν να έχουν πάρε δώσε με την εκκλησία. Γιατι; Γιατί νιώθουν ότι κάποιοι θέλουν να τους καταργήσουν αυτό που ο Θεός έδωσε στον άνθρωπο. Την ελεύθερη βούληση. Καιεπειδή πολλές φορές βλέπουνε να συμβαίνει το " δάσκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις"
Μπορεί να τους κατηγορήσει κανείς που δε θέλουν να έχουν επαφή;





supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βρε κοριτσια μη σκατε! και μη χαλαμε τις καρδιες μας. το οτι δεν χρειαζεται να μεινει μεσα μια λεχωνα (αν εκεινη το θελει) ΕΝΝΟΗΤΕ οτι μπορει να βγει. αν το θελει η ιδια τι γιατροι και τι παπαδες.. τωρα. αν νιωθει οτι δε θελει να βγει τοτε να μεινει μεσα οσο καιρο θελει. ειναι καθαρα υποκειμενικο. θρησκεια εθημα κτλ ειναι καλο να τα κραταμε αλλα μη το τραβαμε το σχοινι.εχω ακουσει ιστοριες τρελλες απο κοπελες που γεννησαν. επιλοχειος καταθληψη κτλ. οτι θελει η καθε μανουλα να κανει. και γω οπως ειπα βγηκα. για υποχρεωσεις πιο πολυ ε και οκ ειπια και ενα καφεδακι στο διπλανο σπιτι. πηγα ομως κανονικα και σαραντησα. αυτο δε με κανει λιγοτερο χριστιανη απο αυτες που κρατανε σαραντησμο...

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και να συμπληρώσω ότι όλα αυτά πηγάζουν από το σχολείο κ μετά από την οικογένεια! Στρεφόμαστε κατά της Εκκλησίας, γιατί ακούμε για διάφορα κ γιατί κάποιοι εκεί δεν κάνουν καλά το έργο τους ως έμμεσοι κοινωνοί του Θεού κ λόγω μεγάλης αμάθειας της χριστιανικής διδασκαλίας 1ον αυτόν 2ον άκουμε την κάθε θείτσα που θα σου πει για μια παράδοση όπως το είπε κ η βιολέτα3 μη αυτό μη το άλλο πιστεύοντας ότι δεν έχουμε είσοδο στον οίκο του Θεού! 3ον και βασικό που λέω για το σχολείο τα παιδιά μας πως θα μάθουν για τη Θρησκεία μας στη στιγμη που στο δημοτικό δεν υπάρχει ούτε ένας Θεολόγος κ ο δάσκαλος χωρίς να θέλω να προσβάλλω το λειτούργημα τους κ τις γνώσεις τους κάνει πέρα στα Θρησκευτικά! Στο δημοτικό τα κάνουν περα από μόνη τους μετά το παιδί ανεβαίνει βαθμίδες κ βγαίνει έξω γνωρίζοντας μόνο τον εκκλησιασμό της Κυριακής κ των γιορτών και συνδέει το δόγμα του Χριστιανισμού μόνον με την εκκλησία!

Σε μια χώρα η θρησκεία θέλοντας κ μη ανήκει στη κουλτούρα της χώρας! Άμα πάψουμε να μαθαίνουμε για τη θρησκεία τότε παύουν κ όλα τα υπόλοιπα!

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 50580 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 50580 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 50580 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 50580 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 50580 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 50580 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 50580 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 50580 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 50580 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 50580 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 50580 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 50580 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 50580



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mama tereza στις Παρ Σεπ 07, 2012 7:40 am, 1 φορά

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
lila77 έγραψε:Η θεολογική ερμηνεία του σαραντισμού είναι η εξής:

Όπως η Παναγία πήγε για πρώτη φορά τον Χριστό στο Ναό και τον παρέδωσε στα χέρια του Συμεών (Υπαπαντή του Χριστού), έτσι κάνουν και οι μητέρες. Μιμούνται την Πανάγια και παραδίδουν το μωρό στα χέρια του ιερέα.
Είναι συμβολικός ο χαρακτήρας του σαραντισμού.

Οπότε, άτοπο να λέμε πως κάποιος πιστεύει ή δεν πιστεύει στον σαραντισμό. Αν πιστεύει στον Χριστό συμμετέχει στις ακολουθίες της εκκλησίας.
Ακολουθία είναι ο σαραντισμός με συμβολικό-θεολογικό χαρακτήρα.

Ο εγκλεισμός της γυναίκας στο σπίτι έχει καθαρά τον χαρακτήρα που ανέφερα στην πρώτη ανάρτηση . με αυτό ήθελα να ασχοληθώ, θεωρώντας δεδομένο ότι οι κοπέλες που θα το διαβάσουνε θα πάνε να πάρουν την ευχή και γι αυτό προβληματίζονται για το αν θα μείνουν μέσα για σαράντα μέρες.
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mama tereza στις Παρ Σεπ 07, 2012 7:39 am, 1 φορά

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Maryanastasia έγραψε:Μια που είσαι θεολόγος και ο άνδρας σου ιερέας να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις?? Ισως να ενδιαφέρουν και άλλες κοπέλες!!!


Εγώ είμαι ορθόδοξη και ο καλός μου καθολικός. Οταν με το καλό θα θελήσουμε να βαφτίσουμε το παιδάκι μας αν το βαφτίσουμε ορθόδοξο θα πρέπει λογικά να είναι και ο νονός ορθόδοξος έτσι δεν είναι??


Επίσης δεν είμαστε παντρεμένοι. Οταν παντρευτηκαν οι γονείς μου (μπαμπάς μου ορθόδοξος μαμά μου καθολική) έψαχναν μήνες να βρουν παπά να δεχθεί να τους παντρέψει (το 1970 βέβαια) αυτό ισχύει και τώρα?
Επίσης για να αναγνωρισθεί ο γάμος τους στην Ελλάδα έπρεπε να κάνουν και ορθόδοξο γάμο και εμείς 2 γάμους θα πρέπει να κάνουμε?

Συγγνώμη αν σε κούρασα!




Αναστασία
περίμενα να γυρίσει ο σύζυγος για να τον ρωτήσω..
Αν παντρευτείς σε καθολικό ναό ο γάμος στην ελλάδα από την πολιτεία αναγνωρίζεται κανονικά, όπως αναγνωρίζονται όλοι οι γάμοι.

Στην εκκλησία εξαρτάται. Θα σου μιλήσω για το πώς θα έπραττε ο δικός μου ο παπάς σε μία τέτοια περίπτωση.

Θα σου έλεγε κορίτσι μου οι καθολικοί ιερείς έχουν αποστολική διαδοχή, όπως ακριβώς κι εμείς.Έχουν δηλ.κανονική ιερωσύνη. Οπότε στα μάτια του Θεού είστε κανονικά παντρεμένοι, δεν υπάρχει λόγος να γίνει δεύτερος γάμος. Αν κάνεις δεύτερο γάμο θα το κάνεις επειδη το ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ. Για να ζήσεις την εμπειρία του ορθοδόξου γάμου. Γιατί η διαδικασία διαφέρει.
Οι νέοι δεσποτάδες λένε ότι δεν χρειάζεται, εμείς είμαστε μαζί τους.

Επίσης, αν του ζητούσες να σε παντρέψει με καθολικό, θα σε παντρέυε, αλλά το πιο πιθανό είναι να σου ζητήσει πρώτα να γίνει χρίσμα στον άντρα σου,(θα τον σταυρώσει με ένα ειδικό " εξάρτημα", χριαλίδιο λέγεται, για να είναι καλυμμένος γιατί κακεντρεχείς κυκλοφορούν πολλοί)δεν είναι τίποτα το χρίσμα ούτε απαιτεί χρόνο και εννοείται ότι γίνεται ιδιωτικά και πριν το γάμο. Αυτό το κάνουν Επειδή, οι καθολικοί βαπτίζονται με επίθεση χειρών στην κεφαλή καιόχι με χρίσμα- χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι δεν είναι βαπτισμένοι. Είναι η παράδοσή τους τέτοια. Και οι απόστολοι βάπτιζαν με επίθεση χειρών.
Δε θα σε παντρευε όμως με εβραίο ή μουσουλμάνο, γιατί αυτοί δεν είναι χριστιανοί, ενώ οι καθολικοί είναι.



Όσον αφορά τον ανάδοχο,ο άντρας μου λέει ότι πρέπει να ερωτηθεί ο δεσπότης της μητροπόλεως. Είναι δηλαδή στην κρίση τη δική του.

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
lila77 έγραψε:
Maryanastasia έγραψε:Μια που είσαι θεολόγος και ο άνδρας σου ιερέας να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις?? Ισως να ενδιαφέρουν και άλλες κοπέλες!!!


Εγώ είμαι ορθόδοξη και ο καλός μου καθολικός. Οταν με το καλό θα θελήσουμε να βαφτίσουμε το παιδάκι μας αν το βαφτίσουμε ορθόδοξο θα πρέπει λογικά να είναι και ο νονός ορθόδοξος έτσι δεν είναι??


Επίσης δεν είμαστε παντρεμένοι. Οταν παντρευτηκαν οι γονείς μου (μπαμπάς μου ορθόδοξος μαμά μου καθολική) έψαχναν μήνες να βρουν παπά να δεχθεί να τους παντρέψει (το 1970 βέβαια) αυτό ισχύει και τώρα?
Επίσης για να αναγνωρισθεί ο γάμος τους στην Ελλάδα έπρεπε να κάνουν και ορθόδοξο γάμο και εμείς 2 γάμους θα πρέπει να κάνουμε?

Συγγνώμη αν σε κούρασα!




Αναστασία
περίμενα να γυρίσει ο σύζυγος για να τον ρωτήσω..
Αν παντρευτείς σε καθολικό ναό ο γάμος στην ελλάδα από την πολιτεία αναγνωρίζεται κανονικά, όπως αναγνωρίζονται όλοι οι γάμοι.

Στην εκκλησία εξαρτάται. Θα σου μιλήσω για το πώς θα έπραττε ο δικός μου ο παπάς σε μία τέτοια περίπτωση.

Θα σου έλεγε κορίτσι μου οι καθολικοί ιερείς έχουν αποστολική διαδοχή, όπως ακριβώς κι εμείς.Έχουν δηλ.κανονική ιερωσύνη. Οπότε στα μάτια του Θεού είστε κανονικά παντρεμένοι, δεν υπάρχει λόγος να γίνει δεύτερος γάμος. Αν κάνεις δεύτερο γάμο θα το κάνεις επειδη το ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ. Για να ζήσεις την εμπειρία του ορθοδόξου γάμου. Γιατί η διαδικασία διαφέρει.
Οι νέοι δεσποτάδες λένε ότι δεν χρειάζεται, εμείς είμαστε μαζί τους.

Επίσης, αν του ζητούσες να σε παντρέψει με καθολικό, θα σε παντρέυε, αλλά το πιο πιθανό είναι να σου ζητήσει πρώτα να γίνει χρίσμα στον άντρα σου,(θα τον σταυρώσει με ένα ειδικό " εξάρτημα", χριαλίδιο λέγεται, για να είναι καλυμμένος γιατί κακεντρεχείς κυκλοφορούν πολλοί)δεν είναι τίποτα το χρίσμα ούτε απαιτεί χρόνο και εννοείται ότι γίνεται ιδιωτικά και πριν το γάμο. Αυτό το κάνουν Επειδή, οι καθολικοί βαπτίζονται με επίθεση χειρών στην κεφαλή καιόχι με χρίσμα- χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι δεν είναι βαπτισμένοι. Είναι η παράδοσή τους τέτοια. Και οι απόστολοι βάπτιζαν με επίθεση χειρών.
Δε θα σε παντρευε όμως με εβραίο ή μουσουλμάνο, γιατί αυτοί δεν είναι χριστιανοί, ενώ οι καθολικοί είναι.



Όσον αφορά τον ανάδοχο,ο άντρας μου λέει ότι πρέπει να ερωτηθεί ο δεσπότης της μητροπόλεως. Είναι δηλαδή στην κρίση τη δική του.


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου! Ναι γνωρίζω για μουσουλμάνους κτλ αλλά οι καθολικοί είναι χριστιανοί αλλά με τους γονείς μου είχε θέμα ο παπάς και ο καθολικος κ ο οορθόδοξος. Αλλα χρόνια θα μου πεις!!!

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι οι καθολικοί φυσικά και είναι χριστιανοί και έχεις δίκαιο άλλα τα χρόνια εκείνα όχι βέβαια ότι και τώρα δε θα βρεις τέτοιου είδους αντιλήψεις

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πάντως εμένα τα καταφέρανε οι γονείς μου και παντρευτήκανε και προχθές κλείσανε 42 χρόνια! Wink Wink Wink

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να τους πεις από εμένα να τα εκατοστήσουν τα χρόνια της κοινής τους ζωής!!!!!!!!!!

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 417472 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 417472 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 417472

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 417472 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 417472 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 2 417472

αννα-μαμα


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΑΡΑΝΤΙΣΗ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ ΤΗΝ 9Η ΜΕΡΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ,Η ΠΑΠΑΔΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΞΕΡΕΙ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ,ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΔΛΔ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ,ΑΛΛΑ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΝΕΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Κ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙ Η ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΕΜΕΙΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΜΑΓΙΚΑ ΧΕΡΙΑ....ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ....ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΥΠΗΡΞΕ Η ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ.ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ.ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τι δουλειά έχει η εκκλησία με τον Χριστό? Εγώ μπορεί να πιστεύω και να ασκώ την πίστη μου στα βουνά..

Ο Χριστός ήταν δάσκαλος δίδαξε πχ το αγαπάτε αλλήλους και στην εκκλησία πας να βαφτίσεις και σου λέει ο παπάς (όχι όλοι) 100 ευρω για να σου ανάψω το αιρ κοντίσιον.
Αρα δε νομίζω πως φταίει ο κόσμος που έχει απομακρυνθεί από την εκκλησία....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 12]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις