Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
36 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 36 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 12]

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιπον αννα μαρια μου με ολο το σεβασμο στην αποψη μου εγω πιστευω πως καλο ειναι να πιστευουμε αλλα ουτε εγω ακουω οτι λεει ο καθενας. αλιμονο. πιστευω αλλα κρινω κιολας αυτα που ακουω.και δεν ειναι θεμα οπως με βολευει αλλα δεν ειμαι και φυτο.
πιστευε και μη ερευνα. οποιος ξερει την κανονικη του εννοια το κανει...

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:λοιπον αννα μαρια μου με ολο το σεβασμο στην αποψη μου εγω πιστευω πως καλο ειναι να πιστευουμε αλλα ουτε εγω ακουω οτι λεει ο καθενας. αλιμονο. πιστευω αλλα κρινω κιολας αυτα που ακουω.και δεν ειναι θεμα οπως με βολευει αλλα δεν ειμαι και φυτο.
πιστευε και μη ερευνα. οποιος ξερει την κανονικη του εννοια το κανει...

Και ποια είναι η κανονική του έννοια?

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:λοιπον αννα μαρια μου με ολο το σεβασμο στην αποψη μου εγω πιστευω πως καλο ειναι να πιστευουμε αλλα ουτε εγω ακουω οτι λεει ο καθενας. αλιμονο. πιστευω αλλα κρινω κιολας αυτα που ακουω.και δεν ειναι θεμα οπως με βολευει αλλα δεν ειμαι και φυτο.
πιστευε και μη ερευνα. οποιος ξερει την κανονικη του εννοια το κανει...

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mama tereza στις Παρ Σεπ 07, 2012 7:13 am, 1 φορά

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ας παραθέσω κ εγώ ένα χωρίο για το πολυπόθητο Πίστευε και μη ερεύνα! Γιατί όσοι έχουμε αυτή την ειδικότητα θέλοντας κ μη πρέπει να ερευνούμε κ να μαθαίνουμε πράματα γιατί ακόμα κ σε αυτό η κοινή γνώμη φέρει αντίθετη άποψη!


Το Χριστιανικό: "Πίστευε και μη ερεύνα"

Παρ' όλα αυτά που ήδη είπαμε, τι θα λέγατε, αν σας διαβεβαιώναμε, ότι εν τέλει, το: "πίστευε και μη ερεύνα", είναι πραγματικά Χριστιανική ρήση; Απίστευτο; Ας το ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ!

Γράφει ο Αθανάσιος Θεολόγος:

"...ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΕ ΕΙΣ ΠΑΤΕΡΑ, ΜΗ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙΣ ΔΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ
ΠΡΟΣΚΥΝΕΙ ΤΟΝ ΥΙΟΝ, ΜΗ ΠΟΛΥΠΡΑΓΜΟΝΩΝ ΤΗΝ ΑΥΤΟΥ ΓΕΝΝΗΣΙΝ
ΑΝΥΜΝΕΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟ ΑΓΙΟΝ, ΜΗ ΕΚΖΗΤΩΝ ΤΟ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ ΜΥΣΤΗΡΙΟΝ..."
(Αθανάσιος Θεολόγος, Quaestiones ad Antiochum Vol 28 page 600 line 27 - 31.)

Το "πίστευε και μη ερεύνα" λοιπόν, δεν είναι έτσι σκέτο στη Χριστιανική του μορφή. Έχει συγκεκριμένη εφαρμογή. Το Χριστιανικό "πίστευε και μη ερεύνα", ισχύει ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΚΤΙΣΤΟΥ. Δηλαδή ισχύει μόνο για το: "ΠΩΣ" της Αγίας Τριάδος. Για τίποτα άλλο!

Και ο λόγος είναι ότι αυτά τα ζητήματα είναι καταστάσεις εκτός χρόνου, έξω από την εμπειρία μας, και είναι ασύλληπτα. Και γίνονται κατανοητά, μόνο για όσους ΤΑ ΒΙΩΣΟΥΝ όταν ενώνονται με τον Θεό και καθίστανται άχρονοι, συνεπώς ΘΕΟΛΟΓΟΙ. Οι άλλοι δεν είναι δυνατόν να τα κατανοήσουν, όπως ο εκ γενετής τυφλός δεν κατανοεί το κόκκινο χρώμα, όσο κι αν του το εξηγήσεις. Αν ο τυφλός σου ζητάει επίμονα: "Πες μου ΠΩΣ είναι το κόκκινο χρώμα", θα του εξηγήσεις μεν ΤΙ είναι, αλλά πάλι δεν θα το εννοήσει εμπειρικά. Και στο τέλος θα του πεις: "μη το ψάχνεις". Έτσι και για την Αγία Τριάδα. Μπορούμε να κατανοήσουμε με την έρευνα το "Τι" είναι, και "Ποιος" είναι ο Θεός. Αλλά ποτέ δεν θα μπορέσουμε να καταλάβουμε το "Πως".

Μόνο λοιπόν ΣΤΟ "ΠΩΣ" ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ έχει εφαρμογή η "μη έρευνα". Να καταλαβαίνουμε τι λέμε. Το "τι" και το "ποιος", ακόμα και στην Αγία Τριάδα είναι ερευνήσιμο, και μάλιστα καλούμαστε να το ερευνάμε.



Συμπέρασμα:

Οι Χριστιανοί είναι ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ. Πιστεύουν με βάση αποδείξεις. Ο Θεός χαίρει ερευνώμενος. Και μας προτρέπει, να ερευνήσουμε όχι μόνο τα της πίστεως, αλλά και Αυτόν τον Ίδιο! Αλλά επειδή είμαστε κτιστά όντα, η δυνατότητα κατανόησής μας, φτάνει μόνο στο ΤΙ, και στο ΠΟΙΟΣ. Ποτέ δεν θα μπορέσουμε να εννοήσουμε το "ΠΩΣ", δηλαδή την Άκτιστη Θεία Ουσία. Επειδή είναι άχρονη και άπειρη. Όπως ένας εκ γενετής τυφλός δεν μπορεί να καταλάβει τι είναι τα χρώματα. Αυτά είναι πράγματα που τα κατανοείς μόνο εξ' εμπειρίας.

Όσοι λοιπόν νομίζουν ότι οι Χριστιανοί είναι ευκολόπιστοι και δεν ερευνούν την πίστη τους, κάνουν λάθος. Και όσοι νομίζουν ότι το "πίστευε και μη ερεύνα" έχει γενική εφαρμογή, πάλι κάνουν λάθος. Και όσοι νομίζουν ότι μπορούν με την έρευνα να "εξετάσουν" την ουσία του Θεού, πάλι λανθάνουν.

Σας προτρέπουμε λοιπόν, να συνεχίσετε να ερευνάτε εντατικά όπως εμείς, το "ΤΙ" και το "ΠΟΙΟΣ" της πίστεως. Για να μπορέσουμε όλοι μας κάποτε, εξ εμπειρίας, βιώσουμε τη Θεία Ζωή.

Smile Smile

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Maryanastasia έγραψε:Τι δουλειά έχει η εκκλησία με τον Χριστό? Εγώ μπορεί να πιστεύω και να ασκώ την πίστη μου στα βουνά..

Ο Χριστός ήταν δάσκαλος δίδαξε πχ το αγαπάτε αλλήλους και στην εκκλησία πας να βαφτίσεις και σου λέει ο παπάς (όχι όλοι) 100 ευρω για να σου ανάψω το αιρ κοντίσιον.
Αρα δε νομίζω πως φταίει ο κόσμος που έχει απομακρυνθεί από την εκκλησία....
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mama tereza στις Παρ Σεπ 07, 2012 7:14 am, 1 φορά

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="maryz-iraklio kritis"]Ας παραθέσω κ εγώ ένα χωρίο για το πολυπόθητο Πίστευε και μη ερεύνα! Γιατί όσοι έχουμε αυτή την ειδικότητα θέλοντας κ μη πρέπει να ερευνούμε κ να μαθαίνουμε πράματα γιατί ακόμα κ σε αυτό η κοινή γνώμη φέρει αντίθετη άποψη!


Το Χριστιανικό: "Πίστευε και μη ερεύνα"

Παρ' όλα αυτά που ήδη είπαμε, τι θα λέγατε, αν σας διαβεβαιώναμε, ότι εν τέλει, το: "πίστευε και μη ερεύνα", είναι πραγματικά Χριστιανική ρήση; Απίστευτο; Ας το ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΜΕ!

Γράφει ο Αθανάσιος Θεολόγος:

"...ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΕ ΕΙΣ ΠΑΤΕΡΑ, ΜΗ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙΣ ΔΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ
ΠΡΟΣΚΥΝΕΙ ΤΟΝ ΥΙΟΝ, ΜΗ ΠΟΛΥΠΡΑΓΜΟΝΩΝ ΤΗΝ ΑΥΤΟΥ ΓΕΝΝΗΣΙΝ
ΑΝΥΜΝΕΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟ ΑΓΙΟΝ, ΜΗ ΕΚΖΗΤΩΝ ΤΟ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ ΜΥΣΤΗΡΙΟΝ..."
(Αθανάσιος Θεολόγος, Quaestiones ad Antiochum Vol 28 page 600 line 27 - 31.)

Το "πίστευε και μη ερεύνα" λοιπόν, δεν είναι έτσι σκέτο στη Χριστιανική του μορφή. Έχει συγκεκριμένη εφαρμογή. Το Χριστιανικό "πίστευε και μη ερεύνα", ισχύει ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΚΤΙΣΤΟΥ. Δηλαδή ισχύει μόνο για το: "ΠΩΣ" της Αγίας Τριάδος. Για τίποτα άλλο!

Και ο λόγος είναι ότι αυτά τα ζητήματα είναι καταστάσεις εκτός χρόνου, έξω από την εμπειρία μας, και είναι ασύλληπτα. Και γίνονται κατανοητά, μόνο για όσους ΤΑ ΒΙΩΣΟΥΝ όταν ενώνονται με τον Θεό και καθίστανται άχρονοι, συνεπώς ΘΕΟΛΟΓΟΙ. Οι άλλοι δεν είναι δυνατόν να τα κατανοήσουν, όπως ο εκ γενετής τυφλός δεν κατανοεί το κόκκινο χρώμα, όσο κι αν του το εξηγήσεις. Αν ο τυφλός σου ζητάει επίμονα: "Πες μου ΠΩΣ είναι το κόκκινο χρώμα", θα του εξηγήσεις μεν ΤΙ είναι, αλλά πάλι δεν θα το εννοήσει εμπειρικά. Και στο τέλος θα του πεις: "μη το ψάχνεις". Έτσι και για την Αγία Τριάδα. Μπορούμε να κατανοήσουμε με την έρευνα το "Τι" είναι, και "Ποιος" είναι ο Θεός. Αλλά ποτέ δεν θα μπορέσουμε να καταλάβουμε το "Πως".

Μόνο λοιπόν ΣΤΟ "ΠΩΣ" ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΟΣ έχει εφαρμογή η "μη έρευνα". Να καταλαβαίνουμε τι λέμε. Το "τι" και το "ποιος", ακόμα και στην Αγία Τριάδα είναι ερευνήσιμο, και μάλιστα καλούμαστε να το ερευνάμε.



Συμπέρασμα:

Οι Χριστιανοί είναι ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ. Πιστεύουν με βάση αποδείξεις. Ο Θεός χαίρει ερευνώμενος. Και μας προτρέπει, να ερευνήσουμε όχι μόνο τα της πίστεως, αλλά και Αυτόν τον Ίδιο! Αλλά επειδή είμαστε κτιστά όντα, η δυνατότητα κατανόησής μας, φτάνει μόνο στο ΤΙ, και στο ΠΟΙΟΣ. Ποτέ δεν θα μπορέσουμε να εννοήσουμε το "ΠΩΣ", δηλαδή την Άκτιστη Θεία Ουσία. Επειδή είναι άχρονη και άπειρη. Όπως ένας εκ γενετής τυφλός δεν μπορεί να καταλάβει τι είναι τα χρώματα. Αυτά είναι πράγματα που τα κατανοείς μόνο εξ' εμπειρίας.

Όσοι λοιπόν νομίζουν ότι οι Χριστιανοί είναι ευκολόπιστοι και δεν ερευνούν την πίστη τους, κάνουν λάθος. Και όσοι νομίζουν ότι το "πίστευε και μη ερεύνα" έχει γενική εφαρμογή, πάλι κάνουν λάθος. Και όσοι νομίζουν ότι μπορούν με την έρευνα να "εξετάσουν" την ουσία του Θεού, πάλι λανθάνουν.

Σας προτρέπουμε λοιπόν, να συνεχίσετε να ερευνάτε εντατικά όπως εμείς, το "ΤΙ" και το "ΠΟΙΟΣ" της πίστεως. Για να μπορέσουμε όλοι μας κάποτε, εξ εμπειρίας, βιώσουμε τη Θεία Ζωή.

Smile Smile [/quot ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 3 328109 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 3 328109 ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 3 328109



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mama tereza στις Παρ Σεπ 07, 2012 7:15 am, 1 φορά

βιολετα3


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε κοριτσια τι αρπαζεστε η καθε μ εχει τ πιστευω της....κ εγω δεν παω καθε κυριακη εκκλησια αλλα αναβω τ καντυλακι μ κανω τ σταυρο μ νυστευω κτλ.κ εμεις πληρωσαμε 100 ευρω στην βαπτιση αυτο δεν παει ν πει δεν θα ξαναπαω εκκλησια η οτι πρεπει ν απομακρυνθω αλλωστε γ τον παπα παμε?εγω παω γιατι ετσι νιωθω ν αναψω ενα κερακι ν προσκυνησω κ να φυγω

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maryanastasia έγραψε:Τι δουλειά έχει η εκκλησία με τον Χριστό? Εγώ μπορεί να πιστεύω και να ασκώ την πίστη μου στα βουνά..

Ο Χριστός ήταν δάσκαλος δίδαξε πχ το αγαπάτε αλλήλους και στην εκκλησία πας να βαφτίσεις και σου λέει ο παπάς (όχι όλοι) 100 ευρω για να σου ανάψω το αιρ κοντίσιον.
Αρα δε νομίζω πως φταίει ο κόσμος που έχει απομακρυνθεί από την εκκλησία....

Το ότι κάποιοι ιερείς συμπεριφέρονται πραγματικά με λυπεί γιατί με κάτι τέτοια ο κόσμος στρέφεται εναντίον της Εκκλησίας κ τα μπερδεύει στο μυαλό του όλα! Δυστυχώς.....

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ο ναός είναι ο τόπος όπου όλοι οι πιστοί συγκεντρώνονται και κοινωνούν σώμα και αίμα Χριστού, όπως ο ίδιος δίδαξε.

Αν οι πιστοί συγκεντρωθούν σε ένα βουνο, κι έχουν ιερέα μαζί τους και αντιμνήσιο, τότε μπορούν να κάνουν το ίδιο.

Το κυρίαρχο στοιχείο της πίστης μας είναι η ένωση μεταξύ των ανθρώπων και του θεού και των ανθρώπων μεταξύ τους. Αυτή η ένωση σύμφωνα με τη διδασκαλία του ίδιου του Χριστού, επιτυγχάνεται με την θεία Κοινωνία. Λάβετε, φάγετε .. τούτο ποιήτε εις την εμην ανάμνηση.

Γι αυτό γίνεται η σύναξη των πιστών στο ναό. Για να λάβουν σώμα και αίμα Χριστού και να ενωθούν μαζί του και μεταξύ τους.

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τώρα το αν κάποιος δε θέλει να συμμετέχει είναι προσωπικό του θέμα. Καλό όμως είναι να γνωρίζει γιατί οι χριστιανοί μαζέυονται στο ναό

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Very Happy Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mama tereza στις Παρ Σεπ 07, 2012 7:12 am, 1 φορά

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αν όμως κάποιος πιστεύει ότι ο Χριστός ήταν απλά δάσκαλος πώς θα του αλλάξεις τη γνώμη;

Αν το θέμα τεθεί σε μία συζήτηση έξω, Θα του εκθέσεις τι λέει η χριστιανική διδασκαλία, θα τον καθοδηγήσεις που να ψάξει για να διαβάσει να κρίνει και να αποφασίσει και από κει και πέρα το αν θα το πιστέψει είναι δικό του θέμα.

Μέσα σε ένα φόρουμ δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την lila77 στις Παρ Σεπ 07, 2012 8:09 am, 2 φορές συνολικά

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συμφωνώ ως προς αυτά που είπες για τον Χριστό.

Για την εξομολόγηση και τη νηστεία κτλ απλά θα σου πω μη νομίζεις πως όσοι τα κάνουν πιστεύουν πιο πολύ από κάποιον που δεν τα κάνει

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Και στο τέλος τέλος δεν είμαστε εμείς που θα κρίνουμε το πόσο ή το αν πιστεύει κάποιος και με ποιον τρόπο. Δε θα γίνουμε κριτές στη θέση του Κριτή.




Γράψατε πολλά και σας έχασα

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mama tereza στις Παρ Σεπ 07, 2012 7:17 am, 1 φορά

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Βασικά δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα αλλά συγγνώμη ο Χριστός δεν ήταν και δάσκαλος και είχε και μαθητές?

Και ναι εγώ δεν πάω στην εκκλησία και δεν νηστεύω και το αν πιστεύω ή όχι το ξέρω εγώ.

Lila σε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου με βοήθησες πολύ να είσαι καλά!

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mama tereza έγραψε:ΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ.."ΟΣΤΙΣ ΘΕΛΕΙ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΕΛΘΕΙΝ"ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ..ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΘΕΟ ΗΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ..


και δεν είσαι πιο κοντά στον θεό επειδή πχ νηστεύεις. Πιο κοντά στον θεό είσαι αν είσαι καλός άνθρωπος.
Που και πάλι αυτό είναι η αποψή μου και μόνο. Αν εσύ έτσι νιώθεις πιο κοντά στον Θεό καλά κάνεις!

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mama tereza στις Παρ Σεπ 07, 2012 7:37 am, 2 φορές συνολικά

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αν κάποιος το νιώθει και το θέλει να το κάνει. Επειδή το θέλει όχι επειδή του το λένε.

Διαφωνώ με το "είμαστε χριστιανοί και πρέπει να το κάνουμε"

Αν αναγκάσουμε τον άλλον να κάνει κάτι καταργούμε την ελεύθερη βούλησή του. Ο θεός την έδωσε και δεν την πήρε πίσω, ποιοι είμαστε εμείς που θα την καταργήσουμε.
Οπότε του εξηγούμε, γιατί εμείς κοινωνάμε και τι σημαίνει η θεία κοινωνία και από κει και πέρα θα αποφασίσει μόνος του.

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;


maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το θέμα αυτό είναι φλέγον κ εντός φόρουμ από ότι κατάλαβα ενοχλεί κ εκτός φόρουμ θέλεις αμέτρητες συζητήσεις κ άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας να το πω κ έτσι! Η ουσία είναι η εξής να έχουμε πίστη(όπως τη θεωρεί ο καθένας) και στα εύκολα κ στα δύσκολα! Οχι όλο το καιρό που είμαστε χαρωπά-χαρωπό δε πιστεύουμε πουθενά κ όταν δούμε τα σκούρα λέμε 'Βοήθα Θέε μου"

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mama tereza στις Παρ Σεπ 07, 2012 7:37 am, 2 φορές συνολικά

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Έχεις και ωραίο τρόπο φαίνεσαι άνθρωπος του Θεού......!!!

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy




Έχει επεξεργασθεί από τον/την mama tereza στις Παρ Σεπ 07, 2012 7:35 am, 2 φορές συνολικά

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια δεν το σταματάμε σας παρακαλώ πολύ;Γιατί δεν ήταν αυτό το θέμα της ανάρτησης. Είμαι στην Αθήνα αν κάποια κοπέλα θέλει να βρεθούμε και να συζητήσουμε από κοντά μπορούμε να το κάνουμε. Τέτοια συζήτηση εδώ μέσα μόνο παρεξηγήσεις μπορεί να δημιουργήσει.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 12]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις