Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
41 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 41 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 12]

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ναι Λιλα Οκ και πάλι σε ευχαριστώ!!!

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mama tereza στις Παρ Σεπ 07, 2012 7:34 am, 3 φορές συνολικά

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τώρα θα με κατηγορήσουν ότι προκάλεσα το χάος Razz

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mama tereza στις Παρ Σεπ 07, 2012 7:21 am, 1 φορά

mama tereza

mama tereza
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mama tereza στις Παρ Σεπ 07, 2012 7:32 am, 2 φορές συνολικά

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Lila εγω να σε συγχαιρω για τις αποψεις και κυριως για τον τροπο που μιλας. Εγω απεχω αρκετα απο την εκκλησια δυστυχως, οπως οι περισσοτεροι..
Δεν μου λεει κατι αν καποιος πχ νηστευει 40 μερες. Εχω δει κατι "θρησκους" με μια κακια στην καρδια τους.......
Και απο την αλλη δεκαδες παιδια να μπλεκουν σε αιρεσεις.
Τελος παντων ξεφευγω και απο τη συζητηση!
Μακαρι οι περισσοτεροι θεολογοι να μιλαγαν ετσι με αγαπη προς το συνανθρωπο!

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Elenathens έγραψε:Lila εγω να σε συγχαιρω για τις αποψεις και κυριως για τον τροπο που μιλας. Εγω απεχω αρκετα απο την εκκλησια δυστυχως, οπως οι περισσοτεροι..
Δεν μου λεει κατι αν καποιος πχ νηστευει 40 μερες. Εχω δει κατι "θρησκους" με μια κακια στην καρδια τους.......
Και απο την αλλη δεκαδες παιδια να μπλεκουν σε αιρεσεις.
Τελος παντων ξεφευγω και απο τη συζητηση!
Μακαρι οι περισσοτεροι θεολογοι να μιλαγαν ετσι με αγαπη προς το συνανθρωπο!


Με αγάπη από τον Πέτρο γαιτάνο ( ο ύμνος της αγάπης -Απόστολος Παύλος, α'προς Κορινθίους)

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ζητω συγνωμη αν παρερμηνευτικαν τα λογια μου. το πιστευε και μη ερευνα δεν ειπα οτι εγω ξερω τι πραγματικα σημαινει αν και εχω ακουσει αποψεις οτι γενικα εννοει να ερευνουμε αλλα μπορει και να ειναι λαθος. ειπα απλα οποιος την ξερει την φραση και ξερει την εννοια του να το κανει. η αληθεια παντως για μενα ειναι οτι ναι μεν πιστευω αλλα ουτε εγωπαω καθε Κυριακη υποχρεωτικα,χωρις δικαιολογιες. απλα δεν παω. μπορει να παω ομως αλλη στιγμη να προσευχηθω και να αναψω ενα κερακι. οταν δεν θα εχει πολυ κοσμο και θα ειναι ησυχα. νομιζω το θεμα δεν εχει τελος οποτε ας ξαναγυρισουμε στο αρχικο θεμα του σαραντισμου. αποτι ειδα ολες ειμαστε υπερ στο να πηγαινουμε να σαραντηζουμε Very Happy

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βρε το θέμα ήταν γιατί η εκκλησία προτρέπει τις γυναίκες να μείνουν 40 μέρες στο σπίτι Razz

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι αυτο λεω οτι δε θα βρουμε καποιο αποτελεσμα στο αν πρεπει να μενουν σπιτι και το σιγουρο ειναι οτι συμφωνουμε στον σαραντησμο Very Happy

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 4 417472

eha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΤΗΡΙΣΑ ΜΕ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ.ΔΕΝ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ Very Happy ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΘΟΛΟΥ

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
lila77 έγραψε:
Elenathens έγραψε:Lila εγω να σε συγχαιρω για τις αποψεις και κυριως για τον τροπο που μιλας. Εγω απεχω αρκετα απο την εκκλησια δυστυχως, οπως οι περισσοτεροι..
Δεν μου λεει κατι αν καποιος πχ νηστευει 40 μερες. Εχω δει κατι "θρησκους" με μια κακια στην καρδια τους.......
Και απο την αλλη δεκαδες παιδια να μπλεκουν σε αιρεσεις.
Τελος παντων ξεφευγω και απο τη συζητηση!
Μακαρι οι περισσοτεροι θεολογοι να μιλαγαν ετσι με αγαπη προς το συνανθρωπο!


Με αγάπη από τον Πέτρο γαιτάνο ( ο ύμνος της αγάπης -Απόστολος Παύλος, α'προς Κορινθίους)

https://www.youtube.com/watch?v=gPBnOiVYB4E

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Razz Very Happy
να ρωτησω και κατι αλλο.. τα υπολοιπα που λενε για τις 40 μερες τα λεει η εκκλησια ολα? για τη νυχτα, γιατα ρουχα, κτλ?

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εννοείς να μην απλώνουν ρούχα τη νύχτα και τέτοια; Όχι οι γιαγιάδες τα λένε αυτά. Κι αν τα πει κάποιος παπάς τα έχει ακούσει στα νιάτα του από τη γιαγιά του

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι ναι κατι τετοια και αλλα τρελλα που εχω ακουσει. Laughing να αυτο εννοω. ακομα και η μητερα μου τα πιστευει αυτα.ειχε πολυ πλακα. προσπαθουσε να με πεισει κιολας με διαφορα επιχειρηματα..μετα αρχισε και καταλαβε.

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ξέρεις τι ακριβώς λένε για τις επισκέψεις;


Γιατί σκέφτομαι όταν κάνω παιδί, αν πάθω καμία κατάθλιψη και δε το καταλαβαίνουν και έρχονται όλοι να με δουν, να το χρησιμοποιήσω Razz Twisted Evil

Τα καλά και συμφέροντα χαχαχαχα Razz

93ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Παρ Σεπ 07, 2012 10:30 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γενικα λενε να μην επισκεφτετε καποιος μια λεχωνα. αν το κανει ομως δεν πρεπει να ειναι νυχτα! αν παλι ειναι νυχτα αναγκαστικα τοτε θα πρεπει να τον θυμιασεις πριν μπει στο σπιτι. επισης η γυναικα που θα επισκεφτει τη λεχωνα δεν πρεπει να εχει περιοδο η να εχει κανει κατι το προηγουμενο βραδυ(με καποιον αντρα) γιατι και στις 2 περιπτωσεις θεωρειτε ''λερωμενη'' Laughing γενικα οι ''εξω'' κουβαλανε ''κακα'' πραγματα και αρωσταινει μετα το μωρο......


εγω πιστευω οτι η καλητερη δικαιολογια να μην δεχεσαι κοσμο ειναι οι ιωσεις και για να δεχεσαι κοσμο ειναι η καταθλιψη και οτι εχεις αναγκη παρεα! Wink

94ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Παρ Σεπ 07, 2012 10:43 am

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το να μην επισκέπτεται τη λεχώνα κανείς το βρίσκω λογικό, γιατί κυκλοφορούν ιώσεις.

Τίποτα από αυτά δεν βγήκε από την εκκλησία.

Απλά σκέφτομαι πως μπορεί να προήλθαν

Θυμιάζουν τον επισκέπτη τη νύχτα ε;Μήπως αυτό έχει μείνει από την αντίληψη των εβραίων ότι οι δαίμονες κυκλοφορούν τη νύχτα;Και ίσως λέω ίσως αυτό να βγήκε από το φόβο ότι θα φέρει το δαίμονα στο τσεπάκι του για παρεούλα; Μπορεί..

Αυτό με την περίοδο προφανώς στηρίζεται στην απαρχαιωμένη αντίληψη ότι η γυναίκα με περίοδο είναι ακάθαρτη και μπορεί να προκαλέσει κακό στους άλλους (αυτό δε θυμάμαι αν είναι κατάλοιπο των ιουδαίων ή των αρχαίων ελλήνων).

Όσο για την επαφή που θεωρείται ακάθαρτη τι να πω..Δε θα σχολιάσω καν. Η λεχώνα το παιδί της το έκανε με κρίνο ή το έφερε ο πελαργός;

95ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Παρ Σεπ 07, 2012 10:45 am

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τι ωραία που τα λες βρε Λίλα!

Σε ευχαριστώ και για το μήνυμα σου το ακούω τώρα αυτό που μου έστειλες!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lila77 έγραψε:Το να μην επισκέπτεται τη λεχώνα κανείς το βρίσκω λογικό, γιατί κυκλοφορούν ιώσεις.

Τίποτα από αυτά δεν βγήκε από την εκκλησία.

Απλά σκέφτομαι πως μπορεί να προήλθαν

Θυμιάζουν τον επισκέπτη τη νύχτα ε;Μήπως αυτό έχει μείνει από την αντίληψη των εβραίων ότι οι δαίμονες κυκλοφορούν τη νύχτα;Και ίσως λέω ίσως αυτό να βγήκε από το φόβο ότι θα φέρει το δαίμονα στο τσεπάκι του για παρεούλα; Μπορεί..

Αυτό με την περίοδο προφανώς στηρίζεται στην απαρχαιωμένη αντίληψη ότι η γυναίκα με περίοδο είναι ακάθαρτη και μπορεί να προκαλέσει κακό στους άλλους (αυτό δε θυμάμαι αν είναι κατάλοιπο των ιουδαίων ή των αρχαίων ελλήνων).

Όσο για την επαφή που θεωρείται ακάθαρτη τι να πω..Δε θα σχολιάσω καν. Η λεχώνα το παιδί της το έκανε με κρίνο ή το έφερε ο πελαργός;


βρε κοπέλα μου ..τα γράφεις όντως ωραία και πειστικά....
αυτάπου θέλει να ακούσει ο κόσμος!!!!

αλλά ελεος ..δεν εχεις καμία σχεση με πραγματική θεολογία...

μαλλον δικηγόρος έπρεπε να γίνεις γιατι έχεις απάντηση για το καθετι!!

πραγματικά είσαι επικίνδυνη εδωμεσα , επειδή εχεις κάποιες γνώσεις και διαστρεβλώνεις τις ερμηνείες των πραγμάτων...

δεν μπορω να ασχοληθώ με ενα ενα αυτά που λες , γιατι τα πετας συνεχεια και σε διάφορα θεματα ..και δεν σε προλαβαίνω...


αλλά τουλάχιστον μην δηλώνεις πως ετσι ειναι η πραγματική θεολογία,,,η ετσι επρεπε να ειναι οι παπάδες..κλπ...

κοντεύεις να καταντήσεις αιρετική με ολα αυτα που υποστηρίζεις!

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
lila77 έγραψε:Το να μην επισκέπτεται τη λεχώνα κανείς το βρίσκω λογικό, γιατί κυκλοφορούν ιώσεις.

Τίποτα από αυτά δεν βγήκε από την εκκλησία.

Απλά σκέφτομαι πως μπορεί να προήλθαν

Θυμιάζουν τον επισκέπτη τη νύχτα ε;Μήπως αυτό έχει μείνει από την αντίληψη των εβραίων ότι οι δαίμονες κυκλοφορούν τη νύχτα;Και ίσως λέω ίσως αυτό να βγήκε από το φόβο ότι θα φέρει το δαίμονα στο τσεπάκι του για παρεούλα; Μπορεί..

Αυτό με την περίοδο προφανώς στηρίζεται στην απαρχαιωμένη αντίληψη ότι η γυναίκα με περίοδο είναι ακάθαρτη και μπορεί να προκαλέσει κακό στους άλλους (αυτό δε θυμάμαι αν είναι κατάλοιπο των ιουδαίων ή των αρχαίων ελλήνων).

Όσο για την επαφή που θεωρείται ακάθαρτη τι να πω..Δε θα σχολιάσω καν. Η λεχώνα το παιδί της το έκανε με κρίνο ή το έφερε ο πελαργός;


βρε κοπέλα μου ..τα γράφεις όντως ωραία και πειστικά....
αυτάπου θέλει να ακούσει ο κόσμος!!!!

αλλά ελεος ..δεν εχεις καμία σχεση με πραγματική θεολογία...

μαλλον δικηγόρος έπρεπε να γίνεις γιατι έχεις απάντηση για το καθετι!!

πραγματικά είσαι επικίνδυνη εδωμεσα , επειδή εχεις κάποιες γνώσεις και διαστρεβλώνεις τις ερμηνείες των πραγμάτων...

δεν μπορω να ασχοληθώ με ενα ενα αυτά που λες , γιατι τα πετας συνεχεια και σε διάφορα θεματα ..και δεν σε προλαβαίνω...


αλλά τουλάχιστον μην δηλώνεις πως ετσι ειναι η πραγματική θεολογία,,,η ετσι επρεπε να ειναι οι παπάδες..κλπ...

κοντεύεις να καταντήσεις αιρετική με ολα αυτα που υποστηρίζεις!

Για εξήγησε μας bou-boykitsa πως είναι η πραγματική Θεολογία!! Rolling Eyes Rolling Eyes

98ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Παρ Σεπ 07, 2012 10:23 pm

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Smile Smile Smile Smile Smile



Έχει επεξεργασθεί από τον/την lila77 στις Παρ Σεπ 07, 2012 10:30 pm, 1 φορά

99ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Παρ Σεπ 07, 2012 10:26 pm

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
lila77 έγραψε:Μαίρη μου δεν ξέρεις ποια είναι η πραγματική θεολογία; Θα σου μάθω εγώ, γιατί τόσα χρόνια στα βιβλία τζάμπα τα έφαγες μου φαίνεται. Θα σε κάνω σαν τα μούτρα μου. Επικίνδυνη και αιρετική.


Πόσο τους ζηλεύω εκείνους τους Πατέρες που διαμόρφωσαν την χρ.διδασκαλία. Ελεύθερα πνεύματα γεμάτα αγάπη για τους ανθρώπους. Και πόσο στεναχωριέμαι για τους ανθρώπους που θεωρούν ότι ξέρουν ποιος είναι ο πραγματικός χριστιανισμός χωρίς να έχουν διαβάσει ούτε μία γραμμή από τα λόγια αυτών των οικουμενικών διδασκάλων.

Χριστιανισμός, λοιπόν, δεν είναι αγάπη, ελευθερία, συγχώρεση, μετάνοια. Που τα άκουσες αυτά;Όποιος τα υποστηρίζει είναι εναλλακτικός ή αιρετικός.

Επίσης και οι πραγματικοί παπάδες. Δεν πρέπει να δίνουν παραδείγματα ζωής στον κόσμο και να είναι 24 ώρες το 24ωρο στη διάθεση του κόσμου, αλλά πρέπει να προσφέρουν μόνο λόγια-κι ας πράττουν αυτοί τα αντίθετα- και να πηγαίνουν κάθε κυριακή να φοράνε τις στολές τους για να λειτουργήσουν. Κι ύστερα στο σπιτάκι τους.
Γιατί αν κάποιος δεν γίνεται παπάς για να αγοράζει ωραίες στολές για ποιον άλλο λόγο γίνεται;

Όποιος θέλει τους παπάδες παράδειγματα προς μίμηση και καλλιεργημένους για να μπορούν να απαντούν σωστά στις ερωτήσεις του κόσμου είναι αιρετικός ή εναλλακτικός.

Θα σου πω ποιος είναι ο πραγματικός χριστιανισμός για να ξέρεις.. Ο πραγματικός χριστιανισμός είναι καταπίεση, εξαναγκασμός, κατάργηση της ελεύθερης βούλησης (τα ζώα δεν έχουν ελεύθερη βούληση, ο άνθρωπος γιατί να έχει;}, εγκλεισμός στο σπίτι γιατί έξω κυκλοφορούν και πειρασμοί και μία μάζα ανθρώπων που αντί να θεραπεύονται -γιατί η θεραπευτική ποιμαντική δεν είναι πρακτική του χριστιανισμού, αλλά του μουσουλμανισμού-και να ζουν εν χριστώ, αποκτούν ψυχολογικά προβλήματα και βγάζουν τα μάτια τους για το ποιος πιστεύει πιο πολύ και πιο σωστά.

Α και το κυριότερο; ο σωστός χριστιανισμός μας επιτρέπει να κρίνουμε εμείς ποιος έχει εξασφαλίσει την σωτηρία και ποιος όχι.

Και το καλύτερο είναι να θεωρούμε τους άλλους αιρετικούς και τους εαυτούς μας ορθόδοξους. Πόσο εγωιστές μπορεί να είμαστε..


Τον πραγματικό Θεό τον ξέρεις Μαιρούλα μου;Δεν είναι πανάγαθος και που ακούστηκε ότι ο Θεός Αγάπη εστί;Ποιος αιρετικός τα λέει αυτά;
Ο Θεός είναι κακός, τιμωρός και θα ρίξει φωτιά να μας κάψει
.

Αμ το άλλο;Για να μην είσαι αιρετική δε θα πρέπει αυτούς που δεν πιστεύουν ή που τα έχουν μπερδεμένα στο μυαλό τους, να τους αγκαλιάσεις με αγάπη και να τους τα εξηγήσεις ώστε ελεύθερα να αποφασίσουν αν θα ενστερνιστούν την Αλήθεια,

αλλά αν είσαι πραγματική χριστιανή θα πρέπει να τους αρπάξεις από τα μαλλιά, να τους ρίξεις και δύο χαστούκια για να βάλουν μυαλό. Ακούς εκεί θράσος που το έχουν..

Αν αυτός είναι ο χριστιανισμός που μάθανε μερικοί και θέλουνε τότε ναι, εγώ είμαι η αιρετική και θα δεχθώ και τις συνέπειες όταν θα έρθει η ώρα.

Και για να εξηγούμαστε.. Αιρετικός είναι αυτός που σφάλλει στο δόγμα και το αμφισβητεί.

Ξέρει άραγε ο κόσμος που τόσο εύκολα και χριστιανικά-όλα στο όνομα του Χριστού γίνονται, άλλωστε- προσδίδει χαρακτηρισμούς σε ανθρώπους που δεν τους γνωρίζει και δεν έχει μιλήσει ποτέ μαζί τους, ποια είναι τα δόγματα της εκκλησίας; Αυτός που αμφισβητεί την ομοουσιότητα, την τριαδικότητα, την ανάσταση, τις δύο φύσεις του Χριστού -θεία και ανθρώπινη- την πραγματική του σάρκωση, την αληθινή του θεότητα, την μεταβολή του οίνου και του άρτου σε πραγματικό σώμα και αίμα Χριστού κτλ αυτός χαρακτηρίζεται από την εκκλησία ως αιρετικός. Δε νομίζω εδώ μέσα να έγινε δογματική συζήτηση και να αμφισβήτησα τις αποφάσεις των οικουμενικών συνόδων. Πρώτη φορά αυτός που μιλάει για ποιμαντικά ζητήματα χαρακτηρίζεται ως αιρετικός ή επικίνδυνος.

Οπότε καλό θα είναι πριν ρίξουμε λάσπη στο πρόσωπο κάποιου να γνωρίζουμε τουλάχιστον τα στοιχειώδη γύρω από την ορολογία που χρησιμοποιούμε.


100ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ - Σελίδα 4 Empty Απ: ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟΣ Παρ Σεπ 07, 2012 10:59 pm

lila77


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μαίρη μου ξέρεις εσύ σε ποια Οικουμενική Σύνοδο ακριβώς αποφασίστηκε η γυναίκα με περίοδο ή επαφή να μην επισκέπτεται την λεχώνα;

Ο επισκέπτης να μην πραγματοποιεί επίσκεψη το βράδυ και μάλιστα να τον θυμιάζουν;

Η λεχώνα να μην απλώνει βράδυ τα ρούχα;

Γιατί ενώ εγώ νόμιζα πως η χρ. διδασκαλία στηρίζεται στις αποφάσεις των οικουμενικων συνόδων, σήμερα έμαθα ότι στηρίζεται στις προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες των προγόνων μας. Μάλλον εγώ έκανα λάθος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 12]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις