Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
305 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 305 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Mirantzela!

Mirantzela!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εχω σοκαριστει με τον αριθμο των εκτρωσεων που εχει κανει ο "γιατρος" αυτος, ειλικρινα. Πως μπορουσε αυτος ο ανθρωπος να κοιμηθει τα βραδυα ηρεμος απορω...Η μετανοια του και το "γνωθι σαυτον" που υποτιθεται πως εχει, εμενα προσωπικα δεν μου λενε κατι.Τιποτα δεν αναιρει το γεγονος οτι ο ανθρωπος αυτος ευθυνεται για τοσους πολλους θανατους...
Και επισης ακομη πιο σοκαριστικη ειναι η ευκολια που πολλοι προτεινουν την εκτρωση ως λυση, χωρις να σκεφτονται καθολου την απανθρωποτητα της διαδικασιας και τις συνεπειες...
Οταν εμαθα πως ειμαι εγκυος, αποφασισα αμεσως να κρατησω το παδακι μου και να το φερω στον κοσμο. Δεν ημουν παντρεμενη,δεν ειχα τελειωσει τις σπουδες μου δεν ηξερα αν ο φιλος μου και πατερας του παιδιου θα εχει θετικη αντιδραση και θα θελει να με στηριξει, ουτε αν η μητερα μου θα εγκρινει την αποφαση και θα μπορεσει να με στηριξει ψυχολογικα και οικονομικα. Την εποχη εκεινη οι περισσοτερες, -για να μην πω ολες- φιλες μου και πολυ μεγαλο μερος της οικογενειας μου θεωρουσαν αυτονοητο πως θα ριξω το μωρακι μου. Φυσικα εγω ειχα αποφασισει πως στην ηλικια των 21 δεν υπαρχει περιπτωση να κανω κατι τετοιο τοσο ανευθυνο,εφοσον θελω και μπορω να αφοσιωθω σ'αυτο το θαυματακι που μου ηρθε λιγο νωρις.Εν τελει ολα εχουν ερθει ιδανικα στην ζωη μου, και σε 4 μηνες περιμενουμς το παιδακι που αν εγω ειχα ριξει ελαφρα τη καρδια δεν θα μπορουσα ποτε να συγχωρησω τον εαυτο μου...

Γι'αυτο ειμαι πολυ ευαισθητοποιημενη στο συγκεκριμενο θεμα και στενοχωριεμαι πολυ καθε φορα που ακουω τετοια πραγματα ή διαβαζω και στο φορουμ για κοπελες με πιθανον ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες, που ολο και αυξανονται... Τι να πω, με θλιβει πολυ το οτι μια απερισκεψια μπορει να προκαλεσει τον θανατο μιας αθωας ψυχουλας...
Συγνωμη για το μακρυ κειμενο, παρασερνομαι οταν γραφω γι αυτο το θεμα...

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mirantzela! έγραψε:Εχω σοκαριστει με τον αριθμο των εκτρωσεων που εχει κανει ο "γιατρος" αυτος, ειλικρινα. Πως μπορουσε αυτος ο ανθρωπος να κοιμηθει τα βραδυα ηρεμος απορω...Η μετανοια του και το "γνωθι σαυτον" που υποτιθεται πως εχει, εμενα προσωπικα δεν μου λενε κατι.Τιποτα δεν αναιρει το γεγονος οτι ο ανθρωπος αυτος ευθυνεται για τοσους πολλους θανατους...
Και επισης ακομη πιο σοκαριστικη ειναι η ευκολια που πολλοι προτεινουν την εκτρωση ως λυση, χωρις να σκεφτονται καθολου την απανθρωποτητα της διαδικασιας και τις συνεπειες...
Οταν εμαθα πως ειμαι εγκυος, αποφασισα αμεσως να κρατησω το παδακι μου και να το φερω στον κοσμο. Δεν ημουν παντρεμενη,δεν ειχα τελειωσει τις σπουδες μου δεν ηξερα αν ο φιλος μου και πατερας του παιδιου θα εχει θετικη αντιδραση και θα θελει να με στηριξει, ουτε αν η μητερα μου θα εγκρινει την αποφαση και θα μπορεσει να με στηριξει ψυχολογικα και οικονομικα. Την εποχη εκεινη οι περισσοτερες, -για να μην πω ολες- φιλες μου και πολυ μεγαλο μερος της οικογενειας μου θεωρουσαν αυτονοητο πως θα ριξω το μωρακι μου. Φυσικα εγω ειχα αποφασισει πως στην ηλικια των 21 δεν υπαρχει περιπτωση να κανω κατι τετοιο τοσο ανευθυνο,εφοσον θελω και μπορω να αφοσιωθω σ'αυτο το θαυματακι που μου ηρθε λιγο νωρις.Εν τελει ολα εχουν ερθει ιδανικα στην ζωη μου, και σε 4 μηνες περιμενουμς το παιδακι που αν εγω ειχα ριξει ελαφρα τη καρδια δεν θα μπορουσα ποτε να συγχωρησω τον εαυτο μου...

Γι'αυτο ειμαι πολυ ευαισθητοποιημενη στο συγκεκριμενο θεμα και στενοχωριεμαι πολυ καθε φορα που ακουω τετοια πραγματα ή διαβαζω και στο φορουμ για κοπελες με πιθανον ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες, που ολο και αυξανονται... Τι να πω, με θλιβει πολυ το οτι μια απερισκεψια μπορει να προκαλεσει τον θανατο μιας αθωας ψυχουλας...
Συγνωμη για το μακρυ κειμενο, παρασερνομαι οταν γραφω γι αυτο το θεμα...

ΕΓΩ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ Κ ΜΑΚΑΡΙ Κ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΜΕ ΕΣΕΝΑ...ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΣΤΑ 15 ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ(ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΕΓΓΥΟΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΜΕ) ΦΥΣΙΚΑ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΑΓΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΑΜΕ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΕΙΣ...Κ ΕΙΠΑ ΜΠΡΑΒΟΟΟ..ΟΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΑ ΣΤΑ 18 ΜΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΠΑΝΤΟΤΕ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ Κ ΠΗΡΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΧΑΠΙΑ...ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ...ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΜΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ ΕΓΓΥΟΣ Κ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ..Κ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΑ ΕΠΕΡΝΑ ΓΙΑ 4.5 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΩΣΠΟΥ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΟΥΝ Κ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ...ΑΜΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΠΕΡΝΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΧΑΠΑΚΙ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Η ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ (ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΣΑΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΤΡΩΣ ΣΤΑ GOODYS ) ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΛΕΟΝ ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ...ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΕΠΥΘΗΜΗΤΕΣ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΕΣ ΣΤΟ 2012 Κ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΩΣ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ...ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...Κ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!!!!Κ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΗΝ ΠΡΑΞΗ ΩΣ ΑΛΛΟΘΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΟΠΕΛΕΣ Κ 25 Κ 30 Κ 35 ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ..ΕΣΥ ΑΠΕΔΕΙΞΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΟΡΙΜΗ ΗΛΙΚΙΑΚΑ Κ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΠΟ ΤΙΣ 35 ΧΡΟΝΕΣ...ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ

eirinaki

eirinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mariloy έγραψε:ΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΕΡΑΤΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΧΡΗΜΑΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙΙΙΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΟΧΕΣ ????ΚΑΙ ΓΙΑΤΙΙΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΕΞ !!! ΤΡΟΜΑΡΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΟΣΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΣΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΤΟ ΝΑ ΣΚΟΤΟΝΟΥΝ ΑΘΩΕΣ ΨΥΧΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ Mad Mad Mad
ΠΕΣ ΤΑ ΜΑΡΙΛΟΥ ΜΟΥ ΠΕΣ ΤΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Respect Respect Respect

29Η Εξομολόγηση ενός γυναικολόγου! - Σελίδα 2 Empty . Κυρ Σεπ 16, 2012 2:20 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
απανθρωπος ο γιατρος αλλα αν δεν ηταν αυτος θα ηταν καποιος αλλος.το θεμα ειναι οτι μετα το σοκ που περασε σταματησε να κανει πια εκτρωσεις.βεβαια και αυτο εγωιστικο ειναι γιατι πριν δεν σκεφτηκε ποτε το σοκ που περναει το καθε εμβρυο.παντως ειναι απαραδεκτο να μενει καποια εγκυος χωρις να το θελει με τοση ενημερωση γυρω μας!

eirini7


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:Εκανε ως 62.000 εκτρωσεις

Ο ιατρός Στόϊαν Αδάσεβιτς είναι μοναδικός γυναικολόγος στην Σερβία, ο οποίος δημοσίως ωμολόγησε ότι η έκτρωση είναι φόνος, διά τον οποίον ευθύνονται τόσον ο ιατρός, όσον και η μητέρα. Εκυκλοφόρησε δε και βιβλίο με τίτλο «Η αγιότης της ζωής», με συλλογή των άρθρων του περί της ενδομητρίου παιδοκτονίας.

Η συνέντευξη του δημοσιευθείσα εις την «Ορθοδοξίαν» (περιοδικόν της Σερβικής Εκκλησίας), συγκλονίζει τόσο με την ειλικρίνεια της, όσο και με το περιεχόμενο της. Το πλέον αρμόζον όνομα αυτής της συνεντεύξεως θα ήτο – μία δημοσία εξομολόγησις και η μετάνοια! Παραθέτομε ένα μέρος αυτής της πολυτίμου μαρτυρίας:
ΕΡΩΤΗΣΙΣ: Ποια ήταν η στιγμή, που καταλάβατε ότι εκτελών την έκτρωση, φονεύετε το ανθρώπινον ον;
ΑΠΑΝΤΗΣΙΣ: Είμαι ιατρός, γνωρίζω τις πράξεις μου, είμαι ένοχος δι’ όλες τις φρικαλεότητες που έκανα εργαζόμενος ως γυναικολόγος και είμαι υποχρεωμένος να μαρτυρήσω, να αφυπνίσω, να προειδοποιήσω ότι η διακοπή της εγκυμοσύνης ουσιαστικώς είναι φόνος του αγεννήτου ανυπεράσπιστου παιδιού. Εις τις οριζόμενες υποχρεώσεις της εργασίας μου ήσαν και οι νόμιμες αμβλώσεις. Τότε δεν εγνώριζα ότι πράττω φόνο, τώρα, όμως, υποστηρίζω και γνωρίζω ότι η αμαρτία μου ενώπιον του Θεού είναι μεγάλη. Εις το Πανεπιστήμιον εδιδάχθηκα ότι το παιδί είναι ζωντανόν, μόλις γεννηθή με το πρώτον του κλάμα. Προ του κλάματος υπάρχει μόνον ως ένα των οργάνων της μητέρας του: ως ένα δόντι, ως ένα νεφρό, ως η σκωληκοειδής απόφυσις.

Έκανα από 48.000 έως 62.000 εκτρώσεις! Αυτό είναι ως να έχω εξαφανίσει μία ολόκληρη πόλη. Το Βελιγράδι έχει τόσα νοσοκομεία και αρκετές ιδιωτικές κλινικές, ένθα γίνονται οι εκτρώσεις! Εις τα τέλη της δεκαετίας του ’80 ενεφανίσθη το υπερηχογράφημα με την διαγνωστική του δυνατότητα και μου έφερε πολλές εκπλήξεις. Είδα το έμβρυο, τους κτύπους της καρδιάς του, τις κινήσεις, το άνοιγμα του στόματος του˙ εις τα μεγαλύτερα έμβρυα παρετήρησα το «πιπίλισμα» του αντίχειρος˙ το έμβρυο εσκέπτετο και ησθάνετο, διότι αντέδρα στους βαθείς διαπεραστικούς ήχους επιταχύνων τις κινήσεις του. Και ύστερα από 4-5 λεπτά, όσον διαρκεί η άμβλωση, το έμβρυο αυτό, αυτό το ίδιο, ανθρώπινο ον, κείται τεμαχισμένο μεταξύ των εργαλείων στο τραπέζι.

ΕΡΩΤΗΣΙΣ: Πότε επαύσατε να κάνετε εκτρώσεις;

ΑΠΑΝΤΗΣΙΣ: Αυτό που θα σας διηγηθώ τώρα, είναι οχληρό και πάρα πολύ επίπονο, αλλά δεν είναι δυνατό να ωραιοποιούμε κάτι, το οποίον αφ’ εαυτού είναι φρικτόν. Προς θλίψη και δυστυχία μου το 1988 έκανα την άβλωση εις μία προχωρημένη εγκυμοσύνη των 4,5 μηνών. Κατά την διάρκεια αυτής της εγχειρήσεως, της οποίας τις λεπτομέρειες δεν ημπορώ να περιγράψω άνευ ταραχής, φρικιών ανεκάλυψα τον φονέα εντός μου. Μία εγχείρηση, η οποία έπρεπε να είναι μία πράξη ρουτίνας, μετετράπη εις ένα πραγματικό εφιάλτη. Με την πρώτη κίνηση του θλάστου έβγαλα το χεράκι και το έρριξα επάνω στο τραπέζι των εργαλείων. Ιδού – το νεύρον του χεριου έπεσεν στην άκρη της κομπρέσσας βρεγμένης με το ιώδιο. Το ιώδιο ερέθισε το νεύρο και το μικρούλικο χεράκι άρχισε να συσπάται. Με την επόμενη κίνηση έβγαλα το πόδι. Και συνέβη το ίδιο – τώρα έτρεμε και εσυσπάτο το πόδι. Κάτι όμοιον δεν μου είχε συμβή ποτέ πριν˙ ύστερα προσεπάθησα με τον θλάστη να συλλάβω και την καρδιά, η οποία ακόμη εκτύπα και υπό τον θλάστη έκανε σπασμούς ολοέν και αργότερον… και αργότερον και επί τέλους έπαυσε.

Τότε εσυνειδητοποίησα ότι έπραξα φόνο, ότι εθανάτωσα τον άνθρωπο
. Η γυναίκα αιμορραγεί πολύ, η ζωή της εκινδύνευε. Προσηυχήθηκα: «Κύριε, βοήθησε με να σώσω αυτήν την γυναίκα και τιμώρησε εμένα!». Έκτοτε ποτέ μου δεν επανέλαβα όμοια πράξη. Έτυχε η νέα μου γνώση να συμπίπτη με την άποψη της Εκκλησίας – ότι το έμβρυο είναι ζωντανόν ήδη από την σύλληψη του, δηλαδή από την στιγμή της γονιμοποιήσεως του ωαρίου.

Η ενδομήτρια παιδοκτονία είναι πολύ μεγαλύτερη και βαρύτερη αμαρτία από τον απλούν φόνον, επειδή το έμβρυο εντός της μήτρας είναι αδύναμο να αμυνθή, ενώ δεν πταίει για τίποτε˙ μόνον εκείνο είναι άνευ του προσωπικού πταίσματος εις όλον το ανθρώπινο γένος, διότι δεν εγεννήθη καν.

ΕΡΩΤΗΣΙΣ: Διά το πως θα χρησιμοποιηθούν τα έμβρυα, τα εκτρωθέντα κατά την διακοπή της εγκυμοσύνης —τόσο την φυσική όσον και την τεχνητώς προκαλούμενη— δεν χρειάζεται η άδεια της μητέρας του εμβρύου; Ποια είναι η τύχη αυτών των τεμαχισμένων μικροσκοπικών σωμάτων;

ΑΠΑΝΤΗΣΙΣ: Σπανίως διερωτάται κανείς, τι συμβαίνει με αυτά τα έμβρυα εις τα νοσοκομεία μας. Εις την χώρα μας κανείς δεν ανακοινώνει και δεν δημοσιεύει πληροφορίες αυτού του είδους. Δεν υπάρχουν οι κατάλληλες βάσεις για την επιστημονικο-ερευνητική εργασία και για την χρήση αυτών των εμβρύων στην φαρμακευτική βιομηχανία, διότι αυτό είναι εξαιρετικώς δαπανηρό. Και προς το παρόν, όσον γνωρίζω, δεν υπάρχουν καν οι συνθήκες για την εμπορευματοποίηση. Εις ημάς αυτά τα έμβρυα αντιμετωπίζονται ως ιατρικό απόβλητο. Εναποτίθενται εις τους μαύρους σάκκους, μαζί με τα λοιπά όργανα τα απομείναντα από διαφόρους εγχειρήσεις στους ενήλικες ασθενείς και καίγονται όλα ως απόβλητα.

Ως κοινωνία είμεθα υποχρεωμένοι να προστατεύουμε το παιδί ιατρικώς, ηθικώς, δικαστικώς και νομικώς, διότι πρέπει να έχη όλα τα δικαιώματα, τα οποία έχει ένας ενήλικας. Αυτό είναι το καθήκον μας προς όλα τα μέλη της κοινωνίας μας.

ΕΡΩΤΗΣΙΣ: Υπάρχει η ακριβής στατιστική πληροφορία περί του αριθμού των διαπραττομένων εκτρώσεων εις την Σερβία;

ΑΠΑΝΤΗΣΙΣ: Είναι αδύνατον να υπάρχη ένα τέτοιο είδος της στατιστικής και όλες οι σχετικές πληροφορίες είναι ψευδείς. Η μία στατιστική μας ενημερώνει ότι έχομε 120.000 αμβλώσεις τον χρόνο, η άλλη στατιστική μας ενημερώνει ότι αυτός ο αριθμός είναι πολλαπλάσιος – 420.000 αμβλώσεις τον χρόνο. Εγώ θεωρώ ότι εις ένα γεννημένο παιδί αντιστοιχούν 25 αμβλώσεις.





(Μετάφραση από τα σερβικά: Μίλιτσα Βέσκωφ).

Πηγή: Ορθόδοξος Τύπος, 7/1/2005

Η Εξομολόγηση ενός γυναικολόγου! - Σελίδα 2 966307 Η Εξομολόγηση ενός γυναικολόγου! - Σελίδα 2 966307

fasolis


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mamamia12 έγραψε:ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟ pale ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΑΝΤΡΙΧΙΑΣΩ..ΠΑΝΤΩΣ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΓΝΩΘΙΣ ΑΥΤΟΥ,ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΑΝΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥ ΒΡΕΦΟΥΣ Η Εξομολόγηση ενός γυναικολόγου! - Σελίδα 2 990599 ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ Η ΜΑΝΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΜΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΡΕΦΗ ΝΑ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΙΔΡΥΜΑ Η ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΙ ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ Η ΖΩΟΥΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ,ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ... Crying or Very sad ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΑΙΝΕΥΟΝΤΑΙ ΚΙΟΛΑΣ Twisted Evil ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΤΡΩΣΗ..ΟΧΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΙΑ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΙΟΘΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΟΥΝ,ΟΙ ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΟΗΘΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ. Η Εξομολόγηση ενός γυναικολόγου! - Σελίδα 2 966307
Μπουκιτσα μπραβο σου για το αρθρο ηταν πολυ συγκινητικο και κατατοπιστικο.Μαμαμια θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου οτι σε αυτην την χωρα δεν φτιαχνουν τους νομους για να ερθουν σε επαφη τα παιδακια με τους γονεις που δεν μπορουν να κανουν παιδια και τις εκτρωσεις να τις κανουν ποινικο αδικημα να σου πω μετα ποια θα πηγαινει να κανει και αν θα ενημερωνεται περισσοτερο για την αντισυλληψη.Τι να πω ΑΙΣΧΟΣ.

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πως απαγορευεται αφου κανουν και σε μαιευτηρια? Σε ιατρειο ιδιωτικο....εκει ναι ειναι παρανομο.
Ειναι νομιμη στην Ελλαδα.

nikoletta10

nikoletta10
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:Πως απαγορευεται αφου κανουν και σε μαιευτηρια? Σε ιατρειο ιδιωτικο....εκει ναι ειναι παρανομο.
Ειναι νομιμη στην Ελλαδα.

Γράφουν οτι γίνεται για ιατρικούς λόγους στα χαρτιά τους μόνο έτσι μπορούν να δικαιολόγήσουν μια διακοπή κύησης και έτσι είναι καθ'όλα νόμιμοι. Είναι παράνομο να γίνεται αυθαίρετα και για προσωπικούς λόγους μια έκτρωση στην Ελλάδα...

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nikoletta10 έγραψε:
litsakos έγραψε:Πως απαγορευεται αφου κανουν και σε μαιευτηρια? Σε ιατρειο ιδιωτικο....εκει ναι ειναι παρανομο.
Ειναι νομιμη στην Ελλαδα.

Γράφουν οτι γίνεται για ιατρικούς λόγους στα χαρτιά τους μόνο έτσι μπορούν να δικαιολόγήσουν μια διακοπή κύησης και έτσι είναι καθ'όλα νόμιμοι. Είναι παράνομο να γίνεται αυθαίρετα και για προσωπικούς λόγους μια έκτρωση στην Ελλάδα...

Σου παραθετω αυτο απο τον Ποινικο Κωδικα :

Άρθρο 2. Oι παράγραφοι 4 και 5 του άρθρου 304 του Ποινικού Kώδικα αντικαθίστανται ως εξής:
4. Δεν είναι άδικη πράξη η τεχνητή διακοπή της εγκυμοσύνης που ενεργείται με τη συναίνεση της εγκύου από γιατρό μαιευτήρα-γυναικολόγο με τη συμμετοχή αναισθησιολόγου σε οργανωμένη νοσηλευτική μονάδα, αν συντρέχει μια από τις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) Δεν έχουν συμπληρωθεί δώδεκα εβδομάδες εγκυμοσύνης

εχει και αλλους λογους,βαζω αυτον που ξεκαθαριζει πως δεν ειναι παρανομη αν δεν συντρεχει ιατρικος λογος,απο επιθυμια της γυναικας δλδ.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
nikoletta10 έγραψε:
litsakos έγραψε:Πως απαγορευεται αφου κανουν και σε μαιευτηρια? Σε ιατρειο ιδιωτικο....εκει ναι ειναι παρανομο.
Ειναι νομιμη στην Ελλαδα.

Γράφουν οτι γίνεται για ιατρικούς λόγους στα χαρτιά τους μόνο έτσι μπορούν να δικαιολόγήσουν μια διακοπή κύησης και έτσι είναι καθ'όλα νόμιμοι. Είναι παράνομο να γίνεται αυθαίρετα και για προσωπικούς λόγους μια έκτρωση στην Ελλάδα...



Σου παραθετω αυτο απο τον Ποινικο Κωδικα :

Άρθρο 2. Oι παράγραφοι 4 και 5 του άρθρου 304 του Ποινικού Kώδικα αντικαθίστανται ως εξής:
4. Δεν είναι άδικη πράξη η τεχνητή διακοπή της εγκυμοσύνης που ενεργείται με τη συναίνεση της εγκύου από γιατρό μαιευτήρα-γυναικολόγο με τη συμμετοχή αναισθησιολόγου σε οργανωμένη νοσηλευτική μονάδα, αν συντρέχει μια από τις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) Δεν έχουν συμπληρωθεί δώδεκα εβδομάδες εγκυμοσύνης

εχει και αλλους λογους,βαζω αυτον που ξεκαθαριζει πως δεν ειναι παρανομη αν δεν συντρεχει ιατρικος λογος,απο επιθυμια της γυναικας δλδ.

Κι εγώ αυτό ξέω. Για ιατρικούς λόγους επιτρέπεται και πιο μετά,νομίζω μέρχιτον πέμπτο μήνα.

astroneraidoula

astroneraidoula
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα! Κατ' αρχήν, ναι είναι φόνος. Φόνος ενός πλάσματος που δεν έχει καν τη δύναμη να αντισταθεί σε αυτό που του συμβαίνει. Εγώ το έχω ξεκαθαρίσει στον άντρα μου, πως δεν πρόκειται να κάνω ποτέ. Έχουμε πει πως δεν θέλουμε άλλο παιδί, αλλά προσέχουμε. Εάν προκύψει "ατύχημα", θα γεννηθεί! Τέρμα! Άκου 20 εκτρώσεις! Για να μείνεις έγκυος 20 φορές, σημαίνει πως δεν προσέχεις καν, δεν σε ενδιαφέρει καθόλου! Κτηνωδία! Και ο γιατρός, έχει κάνει 60.000 εκτρώσεις. Και τότε το κατάλαβε....

Υ.Γ. Την δέχομαι μόνο σε περίπτωση βιασμού, ή για πολύ σοβαρό ιατρικό λόγο. Και πάλι, σαν αναγκαστική λύση και με πόνο ψυχής, όχι ελαφρά τη καρδία....

nikoletta10

nikoletta10
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Rinoula έγραψε:
litsakos έγραψε:
nikoletta10 έγραψε:
litsakos έγραψε:Πως απαγορευεται αφου κανουν και σε μαιευτηρια? Σε ιατρειο ιδιωτικο....εκει ναι ειναι παρανομο.
Ειναι νομιμη στην Ελλαδα.

Γράφουν οτι γίνεται για ιατρικούς λόγους στα χαρτιά τους μόνο έτσι μπορούν να δικαιολόγήσουν μια διακοπή κύησης και έτσι είναι καθ'όλα νόμιμοι. Είναι παράνομο να γίνεται αυθαίρετα και για προσωπικούς λόγους μια έκτρωση στην Ελλάδα...



Σου παραθετω αυτο απο τον Ποινικο Κωδικα :

Άρθρο 2. Oι παράγραφοι 4 και 5 του άρθρου 304 του Ποινικού Kώδικα αντικαθίστανται ως εξής:
4. Δεν είναι άδικη πράξη η τεχνητή διακοπή της εγκυμοσύνης που ενεργείται με τη συναίνεση της εγκύου από γιατρό μαιευτήρα-γυναικολόγο με τη συμμετοχή αναισθησιολόγου σε οργανωμένη νοσηλευτική μονάδα, αν συντρέχει μια από τις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) Δεν έχουν συμπληρωθεί δώδεκα εβδομάδες εγκυμοσύνης

εχει και αλλους λογους,βαζω αυτον που ξεκαθαριζει πως δεν ειναι παρανομη αν δεν συντρεχει ιατρικος λογος,απο επιθυμια της γυναικας δλδ.

Κι εγώ αυτό ξέω. Για ιατρικούς λόγους επιτρέπεται και πιο μετά,νομίζω μέρχιτον πέμπτο μήνα.

Και ήμουν τόσο σίγουρη...

galani


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
https://www.youtube.com/watch?v=GauAWGha8lY

to video tou yperyxou eida ka an trixiasa....

Superb Mommy

Superb Mommy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δε μου αρέσει να είμαι απόλυτη αλλα στο θέμα έκτρωσης είμαι και πολύ μάλιστα.Χωρίς να θέλω να προσβάλω όποια κοπέλα έχει κάνει...αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος υγείας που θέτει σε κίνδυνο μαμά ή/και έμβρυο, έκτρωση που γίνεται επειδή "κάτι πήγε λάθος και δεν καταλαβαμε πως έγινε" τα θεωρώ μπούρδες.

Αν ΔΕΝ θες να μείνεις έγκυος προσέχεις και ΔΕΝ μένεις.Φοράς προφυλακτικό, σπιράλ, αντισυληπτικά χάπια και στην χειρότερη των περιπτώσεων αν κ θεωρείται εκτρωτικό χάπι, μπορείς να πάρεις το χάπι της επόμενης μέρας, αν δεν είσαι σίγουρη(μέχρι 3 επιτρέπονται σε ολόκληρη την ζωή μιας γυναίκας λένε!!)

Μία δεν ήμουν σίγουρη για αυτό το παιδί
από την άλλη δεν έχουμε λεφτά
ο πατέρας είναι ανώριμος και άλλες τέτοιες μπούρδες.Για να το κάνεις μαζί του χωρίς προφύλαξη ήταν ώριμος;

Συγνώμη που αν φαίνομαι επιθετική αλλά δεν μπορούμε να παίζουμε με την καρδούλα ενός εμβρύου.Έτσι είναι αυτά.

xrisa1978


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
συμφωνω απολυτα δεν εχω κανει ποτε εκτρωση κ ειμαι καθετη.

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Superb Mommy έγραψε:Συγνώμη που αν φαίνομαι επιθετική αλλά δεν μπορούμε να παίζουμε με την καρδούλα ενός εμβρύου.Έτσι είναι αυτά.

Εννοείται πάντα με την καρδούλα ενός υγειούς εμβρύου ε?
Γιατί όλες εσείς που είστε κάθετες στην έκτρωση διαχωρίζετε πάντα και λέτε όταν δεν υπάρχει θέμα υγείας, Όταν υπάρχει θέμα υγείας το δέχεστε? Αν ναι τότε στο θέμα δεν είστε "κάθετες".

xrisa1978


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
κοπελα μου καλη μην τα παιρνεισ εννοειται αυτο που λεσ αν υπαρχει θεμα υγειασ αλλα δεν θα κατσω να δω ολεσ τισ παραμετρουσ?ναι?αντε μπραβο

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κοπέλα μου καλή καθόλου δεν τα έχω πάρει Very Happy απλώς επειδή το ακούω συνέχεια αυτό μου κάνει εντύπωση.
Μη βιάζεστε λοιπόν να κρίνετε όποια κοπέλα αναγκάστηκε να το κάνει γιατί φυσικά και δε μπορούμε να γνωρίζουμε όλες τις παραμέτρους.

xrisa1978


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ειναι λεπτο θεμα πολυ κ επειδη σε τρεισ μερεσ περιμενω να κανω χοριακη μετα απο εξωσωματικη καταλαβεσ?Αλλεσ το τρωνε κ δροσιζονται κ αλλεσ.......

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
xrisa1978 έγραψε:?Αλλεσ το τρωνε κ δροσιζονται κ αλλεσ.......

Shocked αυτό που κολλάει?? δεν το κατάλαβα

καλά αποτελέσματα

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΓΕΙΑ ςΟΥ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ΜΕ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΣΟΥ!
ΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙς ΝΑ ΘΕΛΩ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕς ΠΡΙΝ 7-8 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ Ε ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ?ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑς ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΙΑ ΜΑς(ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΕΤΣΙ?ΜΗΝ ΜΕ ΞΑΝΑΦΑΝΕ ΠΑΛΙ)ΑΛΛΑ ΜΑς ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΜΑς ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΑΝΑΣΙΜΗ .ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΝΟς ΥΓΙΟΥς ΕΜΒΡΥΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΤΗς.Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΗΜΑ.ΕΙΝΑΙ ΦΟΝΟς ΕΙΤΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙς ΕΝΑ ΥΓΙΕς ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΤΕ ΕΝΑ ΑΡΡΩΣΤΟ.ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟς ΟΤΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΝΟ ΝΤΑΟΥΝ Ας ΠΟΥΜΕ.ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΕΝΟΧΗ ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΕΝΑ ΥΓΙΕς ΕΜΒΡΥΟ.ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΑΤΕ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΟ?ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΖΟΥΣΕ.ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙς ΕΔΩ Ο ΚΑΘΕΝΑς ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ.

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
filitsaki έγραψε:ΓΕΙΑ ςΟΥ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ΜΕ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΣΟΥ!
ΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙς ΝΑ ΘΕΛΩ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕς ΠΡΙΝ 7-8 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ Ε ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ?ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑς ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΙΑ ΜΑς(ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΕΤΣΙ?ΜΗΝ ΜΕ ΞΑΝΑΦΑΝΕ ΠΑΛΙ)ΑΛΛΑ ΜΑς ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΜΑς ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΑΝΑΣΙΜΗ .ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΝΟς ΥΓΙΟΥς ΕΜΒΡΥΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΤΗς.Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΗΜΑ.ΕΙΝΑΙ ΦΟΝΟς ΕΙΤΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙς ΕΝΑ ΥΓΙΕς ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΤΕ ΕΝΑ ΑΡΡΩΣΤΟ.ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟς ΟΤΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΝΟ ΝΤΑΟΥΝ Ας ΠΟΥΜΕ.ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΕΝΟΧΗ ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΕΝΑ ΥΓΙΕς ΕΜΒΡΥΟ.ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΑΤΕ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΟ?ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΖΟΥΣΕ.ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙς ΕΔΩ Ο ΚΑΘΕΝΑς ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ.

αυτό ήθελα να πω Φιλιτσάκι με κατάλαβες.

Μακάρι κι εγώ να μην βρεθώ ποτέ μπροστά σε τέτοιο δίλλημα. Αν θα βρισκόμουν όμως δεν ξέρω τι θα έκανα Crying or Very sad

filitsaki

filitsaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaIoanna έγραψε:
filitsaki έγραψε:ΓΕΙΑ ςΟΥ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ΜΕ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΣΟΥ!
ΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙς ΝΑ ΘΕΛΩ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕς ΠΡΙΝ 7-8 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ Ε ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ?ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑς ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΙΑ ΜΑς(ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΕΤΣΙ?ΜΗΝ ΜΕ ΞΑΝΑΦΑΝΕ ΠΑΛΙ)ΑΛΛΑ ΜΑς ΑΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΜΑς ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΑΝΑΣΙΜΗ .ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΝΟς ΥΓΙΟΥς ΕΜΒΡΥΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΤΗς.Η ΕΚΤΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΗΜΑ.ΕΙΝΑΙ ΦΟΝΟς ΕΙΤΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙς ΕΝΑ ΥΓΙΕς ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΤΕ ΕΝΑ ΑΡΡΩΣΤΟ.ΔΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟς ΟΤΙ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΝΟ ΝΤΑΟΥΝ Ας ΠΟΥΜΕ.ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΕΝΟΧΗ ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΕΝΑ ΥΓΙΕς ΕΜΒΡΥΟ.ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΑΤΕ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΟ?ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΖΟΥΣΕ.ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙς ΕΔΩ Ο ΚΑΘΕΝΑς ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ.

αυτό ήθελα να πω Φιλιτσάκι με κατάλαβες.

Μακάρι κι εγώ να μην βρεθώ ποτέ μπροστά σε τέτοιο δίλλημα. Αν θα βρισκόμουν όμως δεν ξέρω τι θα έκανα Crying or Very sad
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΠΛΑ ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΟΥς ΑΝΘΡΩΠΟΥς ΠΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΙΑ ΤΟΥς ΒΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΥς ΤΟΥς ΑΓΓΕΛΟΥς.ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΡΩΕς.

mamamia12

mamamia12
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
galani έγραψε:https://www.youtube.com/watch?v=GauAWGha8lY

to video tou yperyxou eida ka an trixiasa....
συγκλονιστικο το βιντεο...ειμαι και θα ειμαι παντα κατα και πολυ απνητικη στις εκτρωσεις... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

LitsaM


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaIoanna έγραψε:
Superb Mommy έγραψε:Συγνώμη που αν φαίνομαι επιθετική αλλά δεν μπορούμε να παίζουμε με την καρδούλα ενός εμβρύου.Έτσι είναι αυτά.

Εννοείται πάντα με την καρδούλα ενός υγειούς εμβρύου ε?
Γιατί όλες εσείς που είστε κάθετες στην έκτρωση διαχωρίζετε πάντα και λέτε όταν δεν υπάρχει θέμα υγείας, Όταν υπάρχει θέμα υγείας το δέχεστε? Αν ναι τότε στο θέμα δεν είστε "κάθετες".
Επιτέλους, μετά από 3 σελίδες αφορισμών και κατάρων διάβασα και κάτι λογικό!
Βιάζεστε... και κρίνετε... και είναι και αυτό 'θανάσιμο αμάρτημα'..
Αφού επικαλούμαστε εκπομπές της Τατιάνας, ας θυμηθώ κι εγώ μια που με είχε συγκλονίσει: Θέμα η έκτρωση. Καλεσμένοι: παπάδες, γιατροί, γονείς... Και ξεκινά η συζήτηση με μια μάνα τετραπληγικού παιδιού με εγκεφαλική παράλυση... και συνεχίζουν να παίρνουν τον λόγο γονείς τέτοιων παιδιών και να τάσσονται ΟΛΟΙ υπέρ της έκτρωσης στην περίπτωσή τους. Μάταια η καημένη η Τάττη προσπαθούσε να γυρίσει την εκπομπή σε άλλους λόγους έκτρωσης, δεν την άφηναν αυτοί οι γονείς. Ένας παπάς κάτι πήγε να ψελλίσει, αλλά κι αυτόν δεν τον άφησαν. Το πιο συγκλονιστικό το είπε μια ταλαίπωρη μάνα, ότι: "πιστεύω ότι παιδάκια σαν τα δικά μας θα πρέπει μόλις γεννιούνται να τα βαφτίζουν και να τα πηγαίνουν μετά σ' ένα μέρος να τα θανατώνουν χωρίς ταλαιπωρία"
Ήταν η εκπομπή που με έκανε να αλλάξω τον τρόπο που σκέφτομαι για τις εκτρώσεις - ευτυχώς δεν χρειάστηκε να μπω σε τέτοιο δίλημμα ποτέ στη ζωή μου... 'Ολοι αυτοί οι γονείς ήταν ΓΟΝΕΙΣ ΑΛΗΘΙΝΟΙ για τα παιδιά τους, ανέβαιναν έναν Γολγοθά και, το να λένε αυτό που έλεγαν τότε ήταν ό,τι πιο ανθρώπινο, αν ακούγατε τι περνούνε θα το καταλαβαίνατε...
Όσες πείτε ότι αυτή είναι μια ειδική περίπτωση, αναιρείτε τους εαυτούς σας, γιατί να είναι ειδική περίπτωση; Όσες πείτε ότι οι γονείς αυτοί ήταν απάνθρωποι, μιλάτε είτε με άγνοια είτε με υποκρισία.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις