Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
87 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 87 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

γουργουριτσας

γουργουριτσας
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="bou-boukitsa"]
vasoula έγραψε:bouboukitsa μήπως εννοείς για το papA;
επειδη αναφέρεις για 12 εβδομάδα ενω το Ατεστ δεν γινεται τότε.[/quo

τι να σου πω...εννοω την εξεταση αιματοσ που δειχνει το συνδρομο νταουν..αυτο μου ειπε

αυτο που λες τοτε ειναι το papA γιατι το αλφα τεστ ναι μεν ειναι υπερηχος και οχι αιματος κι επισης γινεται μετα την 12η εβδομαδα και πριν την β επιπεδου......

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου;Αφού όπως λες δεν θα το έριχνες ούτως ή άλλως και αφού δεν είναι και οικονομικό το θέμα,γιατί δεν την κάνεις την εξέταση;Δεν έχεις περιέργεια να δεις οτι όλα είναι καλά;άσε που είναι και μια πολύ ώραία εξέταση οπου για πρώτη φορά το βλέπεις σαν ανθρωπάκι και όχι σαν φασόλι. I love you

dinalala

dinalala
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
bou-boukitsa έγραψε:
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ..

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΩ ΤΟ Α-ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΤΙΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΙς ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΗ ΝΑ ''ΡΙΞΩ'' ΤΟ ΠΑΙΔΙ ,ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ..

ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΕΙ?? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ?

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ....ΤΙ ΛΕΤΕ??
egw den to ekana giati den imoun diatethimeni se kamia periptwsi na to riksw...ton megalo iperixo ton ekana mono kai mono gia na dw to filo tou paidiou kai gt me eprize i manoula mou...vevaia ekeini plirwse.... Very Happy vevaia mou kanan kai dw stin vienni ena deutero gt to ithele to nosokomeio....an den exeis thema na to rikseis min to kaneis ektos an se anxwnei auto to thema

γουργουριτσας

γουργουριτσας
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Athin@ έγραψε:bou-boukitsa να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου;Αφού όπως λες δεν θα το έριχνες ούτως ή άλλως και αφού δεν είναι και οικονομικό το θέμα,γιατί δεν την κάνεις την εξέταση;Δεν έχεις περιέργεια να δεις οτι όλα είναι καλά;άσε που είναι και μια πολύ ώραία εξέταση οπου για πρώτη φορά το βλέπεις σαν ανθρωπάκι και όχι σαν φασόλι. I love you

εγω οτι εξεταση υπηρχε την εκανα ηθελα να πηγαινω να βλεπω συνεχεια τον μπεμπη μουαρεσε τρελλα Α-ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ..ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ?? - Σελίδα 2 328109 Α-ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ..ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ?? - Σελίδα 2 328109 Α-ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ..ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ?? - Σελίδα 2 328109 Α-ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ..ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ?? - Σελίδα 2 328109 Α-ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ..ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ?? - Σελίδα 2 328109 Very Happy Very Happy Very Happy

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γουργουριτσας έγραψε:
εγω οτι εξεταση υπηρχε την εκανα ηθελα να πηγαινω να βλεπω συνεχεια τον μπεμπη μουαρεσε τρελλα Α-ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ..ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ?? - Σελίδα 2 328109 Α-ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ..ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ?? - Σελίδα 2 328109 Α-ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ..ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ?? - Σελίδα 2 328109 Α-ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ..ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ?? - Σελίδα 2 328109 Α-ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ..ΤΑ ΚΑΝΑΤΕ?? - Σελίδα 2 328109 Very Happy Very Happy Very Happy

Ναι καλέ κι εγώ.Αφού στην αρχή που δεν την ένοιωθα ακόμα ήθελα κάθε τρεις και λίγο να πηγαίνω στον γιατρό να τη βλέπω γιατί νόμιζα οτι την έχω αφήσει εκεί. Very Happy Very Happy

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ..

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΩ ΤΟ Α-ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΤΙΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΙς ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΗ ΝΑ ''ΡΙΞΩ'' ΤΟ ΠΑΙΔΙ ,ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ..

ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΕΙ?? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ?

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ....ΤΙ ΛΕΤΕ??

μπορεις ομως να προλαβεις καταστασεις ασχημες κανοντας αυτες τις εξετασεις...μου φαινεται περιεργο που ενας γιατρος υποννοε οτι δεν πρεπει να γινονται...το αν θα κρατησεις ενα παιδι ειναι δικο σου θεμα,αλλα αν υπαρχει κατι αρνητικο στο οποιο μπορουν ιατρικα να παρεμβουν κ να βοηθησουν το εμβρυο και εσυ δεν το ξερεις γιατι απλα δεν θα εξεταστεις δεν θα ναι αμελεια (τουλαχιστον) απο την μερια σου κ εγκληματικη αμελεια απο την πλευρα του γιατρου?

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="γουργουριτσας"]
bou-boukitsa έγραψε:
vasoula έγραψε:bouboukitsa μήπως εννοείς για το papA;
επειδη αναφέρεις για 12 εβδομάδα ενω το Ατεστ δεν γινεται τότε.[/quo

τι να σου πω...εννοω την εξεταση αιματοσ που δειχνει το συνδρομο νταουν..αυτο μου ειπε

αυτο που λες τοτε ειναι το papA γιατι το αλφα τεστ ναι μεν ειναι υπερηχος και οχι αιματος κι επισης γινεται μετα την 12η εβδομαδα και πριν την β επιπεδου......

υπερηχος και αιματος ειναι το Α τεστ,απο οσο γνωριζω κανεις ή το ενα ή το αλλο,οχι κ τα 2.

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ και στις δύο εγκυμοσύνες έκανα και τις δύο εξετάσεις, δηλαδή Αυχενική και Papp-A στις 12 εβδομάδες και Α-ΤΕΣΤ (αλλιώς τριπλό τεστ-υπέρηχος και ορμονολογική). Δεν ανιχνεύουν μόνο τις πιθανότητες για down, αλλά εντοπίζουν τυχόν ανωμαλίες όπως η δισχιδής ράχη και η ανεγκεφαλία. Αν κάποιο αποτέλεσμα βγει "περίεργο" αποφασίζεις αν θα κάνεις εξέταση τροφοβλάστη (μετά την αυχενική) ή αμνιοπαρακέντηση (γύρω στη 17η εβδομάδα), ώστε να δεις σίγουρα αν συμβαίνει κάτι. Σε σπάνιες περιπτώσεις (αλλά έτυχε π.χ σε μια καλή μου φίλη) μπορεί να φανεί ότι το έμβρυο δεν είναι βιώσιμο, οπότε η διακοπή της κύησης κρίνεται απαραίτητη, ώστε να μην κινδυνεύσει και η ζωή της μητέρας ή η μετέπειτα γονιμότητά της. Από τη στιγμή που η ιατρική μας παρέχει πλέον τη δυνατότητα να γνωρίζουμε τι κάνει το μωράκι που κουβαλάμε, γιατί να μην το ξέρουμε?
Από κει και πέρα, η απόφαση για διακοπή της κυήσεως είναι μεν πολύ δύσκολη, αλλά η μέλλουσα μαμά καλό είναι να γνωρίζει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και πόσο σοβαρό είναι αυτό. Γνώμη μου είναι (αλλά αποκλειστικά προσωπική και δεν κατακρίνω καμία διαφορετική άποψη) ότι είναι κρίμα να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί καταδικασμένο να ζήσει λίγο και επίπονα ή πολύ και επίπονα...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Athin@ έγραψε:bou-boukitsa να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου;Αφού όπως λες δεν θα το έριχνες ούτως ή άλλως και αφού δεν είναι και οικονομικό το θέμα,γιατί δεν την κάνεις την εξέταση;Δεν έχεις περιέργεια να δεις οτι όλα είναι καλά;άσε που είναι και μια πολύ ώραία εξέταση οπου για πρώτη φορά το βλέπεις σαν ανθρωπάκι και όχι σαν φασόλι. I love you

ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ,..ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dinalala έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ..

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΩ ΤΟ Α-ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΤΙΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΙς ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΗ ΝΑ ''ΡΙΞΩ'' ΤΟ ΠΑΙΔΙ ,ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ..

ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΕΙ?? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ?

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ....ΤΙ ΛΕΤΕ??
egw den to ekana giati den imoun diatethimeni se kamia periptwsi na to riksw...ton megalo iperixo ton ekana mono kai mono gia na dw to filo tou paidiou kai gt me eprize i manoula mou...vevaia ekeini plirwse.... Very Happy vevaia mou kanan kai dw stin vienni ena deutero gt to ithele to nosokomeio....an den exeis thema na to rikseis min to kaneis ektos an se anxwnei auto to thema

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ! ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΗ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΩ ..ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΙΤ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ 9 ΜΗΝΕΣ ΧΑΛΙΑ ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ?..
ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ..ΠΟΛΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΞΩ ΠΡΟΤΥΝΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ Κ ΕΣΥ ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
Athin@ έγραψε:bou-boukitsa να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου;Αφού όπως λες δεν θα το έριχνες ούτως ή άλλως και αφού δεν είναι και οικονομικό το θέμα,γιατί δεν την κάνεις την εξέταση;Δεν έχεις περιέργεια να δεις οτι όλα είναι καλά;άσε που είναι και μια πολύ ώραία εξέταση οπου για πρώτη φορά το βλέπεις σαν ανθρωπάκι και όχι σαν φασόλι. I love you

ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ,..ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ!

Γιατί δεν θέλεις να κάνεις την εξέταση αίματος; Ούτως ή άλλως δεν κάνεις κάθε μήνα εξετάσεις ούρων και αίματος; Τι διαφορά θα έχει αν κάνεις άλλη μια;
Εγώ και στις δυο μου εγκυμοσύνες έκανα και τις δύο εξετάσεις χωρίς δεύτερη σκέψη!

http://mammael.blogspot.com/

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι μωρέ καν'τες να πάει στο καλό.
Σε βρίσκω πολύ δυνατό χαρακτήρα.Εγώ δεν θα άντεχα να μην ξέρω.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Athin@ έγραψε:bou-boukitsa να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου;Αφού όπως λες δεν θα το έριχνες ούτως ή άλλως και αφού δεν είναι και οικονομικό το θέμα,γιατί δεν την κάνεις την εξέταση;Δεν έχεις περιέργεια να δεις οτι όλα είναι καλά;άσε που είναι και μια πολύ ώραία εξέταση οπου για πρώτη φορά το βλέπεις σαν ανθρωπάκι και όχι σαν φασόλι. I love you

ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ,..ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ!

Γιατί δεν θέλεις να κάνεις την εξέταση αίματος; Ούτως ή άλλως δεν κάνεις κάθε μήνα εξετάσεις ούρων και αίματος; Τι διαφορά θα έχει αν κάνεις άλλη μια;
Εγώ και στις δυο μου εγκυμοσύνες έκανα και τις δύο εξετάσεις χωρίς δεύτερη σκέψη!

ΟΧΙ ΒΡΕ ..ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ..ΦΥΣΙΚΑ..ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΗΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ..ΟΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ 9 ΜΗΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ...ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΚΑΝΤΟ .ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ..Ε? ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΝΕΤΟΙ ΚΑΙ ΛΕΝΑ ΚΑΝΤΟ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!!..ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΡΚΕΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ...ΑΣΤ ΝΑ ΠΑΝΕ..
ΤΟΥ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΛΠ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ..ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ?

Chrisi

Chrisi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Παιδιά δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα στην Ελλάδα εμάς στην Κύπρο είναι κατα κάποιο τρόπο υποχρεωτικό και αυτονόητο ότι κάνουμε αυτές τις εξετάσεις που συνήθως γίνονται σε ειδικευμένους ακτινολόγους και όχι στον γυναικολόγο μας. Εγώ το έχω κάνει και στις δύο εγγυμοσύνες μου...........

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:

ΟΧΙ ΒΡΕ ..ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ..ΦΥΣΙΚΑ..ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΗΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ..ΟΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ 9 ΜΗΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ...ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΚΑΝΤΟ .ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ..Ε? ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΝΕΤΟΙ ΚΑΙ ΛΕΝΑ ΚΑΝΤΟ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!!..ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΡΚΕΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ...ΑΣΤ ΝΑ ΠΑΝΕ..
ΤΟΥ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΛΠ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ..ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ?

Κάπου σε έχασα λίγο στην αρχή. Το μωρό θα το κρατήσεις έτσι δεν είναι; Shocked
Ωραία πες ότι δεν κάνεις τώρα την εξέταση. Αν το μωρό έχει κάτι και φανεί στο Β΄επιπέδου που πλέον δεν μπορείς να το ρίξεις τι θα κάνεις;
Και μια διευκρίνηση. Η εξέταση αίματος γίνεται επειδή ανεβαίνει το ποσοστό. Με τον υπέρηχο θα ξέρεις κατά το 70% ενώ με την εξέταση αίματος ανεβαίνει αυτόματα στο 90% και με αμνιο 100% (που πρέπει να συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι για να κάνεις).
Πως θα συνεχίσεις την εγκυμοσύνη σου ξέροντας ότι σε ένα ποσοστό 30% που δεν είναι και λίγο υπάρχει περίπτωση το μωρό σου να έχει κάτι; Συγγνώμη που το λέω έτσι αλλά μου κάνει εντύπωση!

Chrisi ούτε εγώ ξέρω αν είναι υποχρεωτικές αυτές οι εξετάσεις ή όχι αλλά εφόσον υπάρχουν γιατί να μην τις εκμεταλλευτούμε προκειμένου να προλάβουμε κάτι; Το θεωρώ δική μου υποχρέωση απέναντι στα παιδιά μου.

http://mammael.blogspot.com/

Chrisi

Chrisi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Και εγώ έτσι το σκέφτομαι Mamma El μου. Καλύτερα να ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα και να το αντιμετωπίσω παρά να μου έρθει έκπληξη όταν το μωρο γεννηθεί.........

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:Αν το μωρό έχει κάτι και φανεί στο Β΄επιπέδου που πλέον δεν μπορείς να το ρίξεις τι θα κάνεις;

Μπορείς να το ρίξεις αν είναι σοβαρός ο λόγος.Σε μια γνωστή μου της θέσανε ζήτημα αν είναι να το κρατήσει γιατί της έλεγαν οτι ΔΕΝ έχει πιθανότητες να βγει φυσιολογικό. Πήγανε στην Αγγλία σε έναν Κύπριο γιατρό και τους είπε άλλα,οτι δηλ οι πιθανότητες να ΜΗ βγει φυσιολογικό δεν είναι μεγάλες.Τελικά το κρατήσανε γεννήθηκε και το παιδάκι είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ.
Καταλαβαίνω τη bou-boukitsa οτι κάτι τέτοια θέλει να αποφύγει αλλά και πάλι λέω οτι ΕΓΩ δεν θα άντεχα να μην την κάνω.

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Athin@ έγραψε:
Mamma El έγραψε:Αν το μωρό έχει κάτι και φανεί στο Β΄επιπέδου που πλέον δεν μπορείς να το ρίξεις τι θα κάνεις;

Μπορείς να το ρίξεις αν είναι σοβαρός ο λόγος.

Στο Β΄επιπέδου Athin@ μου δεν το ρίχνεις. Το γεννάς κανονικά με τεχνητούς πόνους. Πως θα προχωρήσει μια γυναίκα σε κάτι τέτοιο; Όχι ότι νωρίτερα θα είναι εντάξει ψυχολογικά.... Είναι δύσκολες καταστάσεις και καλό είναι να γνωρίζουμε από νωρίς αν κάτι δεν πάει καλά και όχι να φτάνουμε στο αμήν. Αφού μπορούμε γιατί να μην το κάνουμε και να υποφέρουμε αργότερα; Εγώ έτσι το βλέπω!

Για αυτό ζητάς και δεύτερη γνώμη αν σου τυχει περίπτωση όπως της φίλης σου. Για να αποφύγεις αυτό που δεν χρειάστηκε να κάνει εκείνη. Wink

http://mammael.blogspot.com/

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:
Athin@ έγραψε:
Mamma El έγραψε:Αν το μωρό έχει κάτι και φανεί στο Β΄επιπέδου που πλέον δεν μπορείς να το ρίξεις τι θα κάνεις;

Μπορείς να το ρίξεις αν είναι σοβαρός ο λόγος.

Στο Β΄επιπέδου Athin@ μου δεν το ρίχνεις. Το γεννάς κανονικά με τεχνητούς πόνους. Πως θα προχωρήσει μια γυναίκα σε κάτι τέτοιο; Όχι ότι νωρίτερα θα είναι εντάξει ψυχολογικά.... Είναι δύσκολες καταστάσεις και καλό είναι να γνωρίζουμε από νωρίς αν κάτι δεν πάει καλά και όχι να φτάνουμε στο αμήν. Αφού μπορούμε γιατί να μην το κάνουμε και να υποφέρουμε αργότερα; Εγώ έτσι το βλέπω!

Για αυτό ζητάς και δεύτερη γνώμη αν σου τυχει περίπτωση όπως της φίλης σου. Για να αποφύγεις αυτό που δεν χρειάστηκε να κάνει εκείνη. Wink

και θέλω να ξανατονίσω ότι ακόμα και να θέλεις να το κρατήσεις δεν είναι καλύτερα να το ξέρεις όσο το δυνατόν νωρίτερα ωστε να ενημερωθείς πως μπορείς να το βοηθήσεις να έχει την καλύτερη δυνατή ζωή

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:
Στο Β΄επιπέδου Athin@ μου δεν το ρίχνεις. Το γεννάς κανονικά με τεχνητούς πόνους.

Ναι σωστά Rolling Eyes αλλά με τι καρδιά;

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα υποχρεωτικού ή όχι. Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό, κανείς δεν θα μας πάρει από το αυτί να μας σύρει στο γιατρό ή στο νοσοκομείο για να κάνουμε κάτι που δεν θέλουμε. Ο προγεννητικός έλεγχος υπάρχει για να βοηθήσει γονείς, μωράκια και γιατρούς. Νόμίζω ότι η καθεμιά από εμάς οφείλει να γνωρίζει τι συμβαίνει στο έμβρυο που κυοφορεί για το καλό του ίδιου του εμβρύου.

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Athin@ έγραψε:
Mamma El έγραψε:
Στο Β΄επιπέδου Athin@ μου δεν το ρίχνεις. Το γεννάς κανονικά με τεχνητούς πόνους.

Ναι σωστά Rolling Eyes αλλά με τι καρδιά;

Το λέω και εγώ κάπως διαφορετικά όμως.

http://mammael.blogspot.com/

kika

kika
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
to kaname kai emeis kai tha se symvouleva na to kaneis! Emeis meta tin b' epipedou anagkastikame na kaname amnio logo mias metrisis pou edeihne koiliomegalia (fysiologiko sta agorakia to pososto) kai eiha stenahorithei poly. Kane ton stavro sou kai ola kala tha pane. Einai protimotero na xereis apo tin arhi oti to moraki sas einai gero para na eheis aghos kai agonia se oli tin egkymosyni. Filakia polla Wink

mikros prigkipas

mikros prigkipas
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!!!
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΟΝΟ,ΑΛΛΑΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΓΕΡΑ ΜΩΡΑ.
ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!!
ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ,ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:

ΟΧΙ ΒΡΕ ..ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ..ΦΥΣΙΚΑ..ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΗΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ..ΟΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ 9 ΜΗΝΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ...ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΚΑΝΤΟ .ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ..Ε? ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΑΝΕΤΟΙ ΚΑΙ ΛΕΝΑ ΚΑΝΤΟ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!!..ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΡΚΕΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ...ΑΣΤ ΝΑ ΠΑΝΕ..
ΤΟΥ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΛΠ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ..ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΡΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ?

Κάπου σε έχασα λίγο στην αρχή. Το μωρό θα το κρατήσεις έτσι δεν είναι; Shocked
Ωραία πες ότι δεν κάνεις τώρα την εξέταση. Αν το μωρό έχει κάτι και φανεί στο Β΄επιπέδου που πλέον δεν μπορείς να το ρίξεις τι θα κάνεις;
Και μια διευκρίνηση. Η εξέταση αίματος γίνεται επειδή ανεβαίνει το ποσοστό. Με τον υπέρηχο θα ξέρεις κατά το 70% ενώ με την εξέταση αίματος ανεβαίνει αυτόματα στο 90% και με αμνιο 100% (που πρέπει να συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι για να κάνεις).
Πως θα συνεχίσεις την εγκυμοσύνη σου ξέροντας ότι σε ένα ποσοστό 30% που δεν είναι και λίγο υπάρχει περίπτωση το μωρό σου να έχει κάτι; Συγγνώμη που το λέω έτσι αλλά μου κάνει εντύπωση!

Chrisi ούτε εγώ ξέρω αν είναι υποχρεωτικές αυτές οι εξετάσεις ή όχι αλλά εφόσον υπάρχουν γιατί να μην τις εκμεταλλευτούμε προκειμένου να προλάβουμε κάτι; Το θεωρώ δική μου υποχρέωση απέναντι στα παιδιά μου.

αφου καταλαβες οτι δεν θα το ρηξω γιατι με ρωτασ για το β επιπεδου?..αν φανει κατι ..παλι θα το κρατησω .. και συγνωμη αλλα μπερδευτηκα εγω λιγο...τι εννοεις υποχρεωση απεναντι στα παιδια μου..σε αυτα που εχω ηδη η το αγγενητο?..και τι ειδους υποχρεωση..αμα εχει πιθανοτητεσ να μην ειναι καλα πρεπει να μην το κρατησω..εχω υποχρεωση να το κανω αυτο? γιατι? ..με πιθανοτητες ειναι ολα..και αν τελικα ειναι καλα?..
κατι δεν καταλαβα στο τελος απο αυτα που μου λες..

στο κατω κατω εχω ακουσει την καρδουλα του..δηλαδη υπαρχει...αν ενα απο τα παιδια σου( οχι τα δικα σου προς Θεού...τροπος του λεγειν ειναι..) αν λοιπον καποιο απο τα παιδια σου σε μεγαλυτερη ηλικια παθει κατι σοβαρο τι θα κανεις...δεν μπορεις μετα να το ΄΄γυρησεις πισω'' έτσι δεν είναι??

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις