Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
85 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 85 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μάλλον δεν διάβασες καλά αυτά που έγραψα.
Το θεωρούσα μάλλον υποχρέωση προς τα παιδιά μου να κάνω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις που έλεγε ο γιατρός μου προκειμένου να αποκλείσω τυχόν ανωμαλίες που θα μπορούσαν να προκύψουν.
Δεν ρίχνεις ένα παιδί στην εγκυμοσύνη αν δεν υπάρχει σοβαρότατος λόγος και αυτός είναι να μην είναι βιώσιμο στο μέλλον το έμβρυο, υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις.
Αν μπορείς να προλάβεις τέτοιες καταστάσεις γιατί να μην κάνεις τις εξετάσεις; Και όπως αναφέρει και μια άλλη κοπέλα παραπάνω οι εξετάσεις του πρώτου τριμήνου δεν ανιχνεύουν μόνο το σύνδρομο Down!

Ούτε φυσικά "γυρίζεις" πίσω ένα παιδί όταν αρρωστήσει. Δεν είπα εγώ κάτι τέτοιο. Γιατί παρερμηνεύτηκα δεν μπορώ να καταλάβω Rolling Eyes

http://mammael.blogspot.com/

γουργουριτσας

γουργουριτσας
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω παλι δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα και το θεμα ακριβως...κι επισης ποιος γιατρος ειναι αυτος που λεει σε εγκυο γυναικα ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΕΙΣ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ...για μενα αυτο σορρυ που το λεω αλλα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ απο μερους του γιατρου....σε βαζει κανεις το αλφα τεστ και μετα εαν και εφοσον βρεθει προβλημα στο μωρο ειναι στην κριση σου τι θα κανεις καθαρα στην κριση των γονιων και οχι στου γιατρου.....

επισης θελω να πω σε μια κοπελα που το ανεφερε πιο πανω οτι μπορεις να κανεις εξεταση υπερηχου κι οχι αιματος ...καπου τα χει μπερδεψει μαλλον γιατι εγω ολες αυτες τις εξετασεις τις εκανα και αυχενικη μαζι με pap-A και αλφα τεστ και β επιπεδου....η αυχενικη ειναι υπερηχος το pap-A ειναι αιματος και το αλφα τεστ ειναι παλι υπερηχος με αιμα οποτε σε βαζουνε και στον υπερηχο αλλα σου περνουνε και αιμα δεν γινεται να σου κανουνε υπερηχο χωρις αιμα....

απο κει και περα καλο ειναι κοριτσια να κανουμε οσες πιο πολλες εξετασεις μπορουμε και για το δικο μας καλο αλλα και για του μωρου αυτη ειναι η δικη μου αποψη

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:Μάλλον δεν διάβασες καλά αυτά που έγραψα.
Το θεωρούσα μάλλον υποχρέωση προς τα παιδιά μου να κάνω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις που έλεγε ο γιατρός μου προκειμένου να αποκλείσω τυχόν ανωμαλίες που θα μπορούσαν να προκύψουν.
Δεν ρίχνεις ένα παιδί στην εγκυμοσύνη αν δεν υπάρχει σοβαρότατος λόγος και αυτός είναι να μην είναι βιώσιμο στο μέλλον το έμβρυο, υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις.
Αν μπορείς να προλάβεις τέτοιες καταστάσεις γιατί να μην κάνεις τις εξετάσεις; Και όπως αναφέρει και μια άλλη κοπέλα παραπάνω οι εξετάσεις του πρώτου τριμήνου δεν ανιχνεύουν μόνο το σύνδρομο Down!

Ούτε φυσικά "γυρίζεις" πίσω ένα παιδί όταν αρρωστήσει. Δεν είπα εγώ κάτι τέτοιο. Γιατί παρερμηνεύτηκα δεν μπορώ να καταλάβω Rolling Eyes

δεν ειπα πωσ εσυ θα το ''γυριζες πισω''..προς Θεού ..ουτε που σε ξερω πωσ να εκφρασω τετοια κριση για σενα...απλα προσπαθουσα να εξηγησω τη δικια μου λογικη...μην με παρεξηγεις...δεν εχω λογω να εχω προσωπικα με καμια κοπελα..ουτε κρινω αυτεσ που εχουν αλλη αποψη απο μενα..
ετσι και αλλιως αυτοσ ειναι ο σκοπος του forum ..να δουμε διαφορες αποψεις και ισως καποια μας βοηθησει περισσοτερο..
παντως ευχαριστω ολες τις κοπελες που μου ειπαν τη γνωμη τους..!
τωρα το αν καποια θα το εριχνε ..η θα το γεννουσε με τεχνιτους πονους που ειπε καποια κοπελα(βεβαια παλι μετα το β επιπεδου δεν ειναι βιωσιμο το μωρο..)..ολα αυτα ειναι στην κριση του καθενος..
εγω προσωπικα θα το κρατησω ετσι και αλλιωσ οποτε πιστευω ο προγεννητικος ελεγχος δεν μου ειναι απαραιτητος..η τουλαχιστον δεν θελω να μαθω αν ειναι κατι κακο και να μπω σε αλλα διληματα..
παντως ευχαριστω ολους..
ελπιζω ολα τα μωρακια να εχουν παντα και πανω απο ολα υγεια!!

fotoyla

fotoyla
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
koritsia egw eimai tis apopsis na kaneis tis exetaseis sou oles etsi ekana sto gio mou etsi tha kanw kai twra!!!!!!! pisteuw opws oti kian einai prepei na to xeroume gia na gnwrizoume kai na etoimazomaste psuxologika !!!!!!!!!!!!!!

ΝΑΝΤΙΑ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ!ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!ΜΕ ΤΡΩΕΙ Η ΑΓΩΝΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ!

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αφήστε που μπορεί να διαγνωστεί και κάτι το οποίο διορθώνεται με την κατάλληλη αγωγή κατα τη διάρκεια της κύησης.
Επίσης ξέρω περιπτώσεις που οι γονείς γνώριζαν πως το μωρό τους επρόκειτο να γεννηθεί με κάποιο προβληματάκι πχ στην καρδιά ή αλλού και έτσι είχαν το χρόνο να αξιολογήσουν την κατάσταση, να βρούν τους πιο έμπειρους γιατρούς, να αποφασίσουν ποια μέθοδος θεράπείας θα ακολουθήσουν (αφού γεννηθεί το μωρό) και το σημαντικότερο όλων ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΑΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΦΟΥ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ειδικοί νεογνολόγοι θα μπορούν να είναι έτοιμοι και προετοιμασμένοι να αντιμετωπίσουν την όποια κατάσταση.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην κάνει κάποια τις εξετάσεις αυτές. Όταν είσαι αποφασισμένη να μεγαλώσεις ένα μωρό με όποιο κόστος δεν ξέρω κατα πόσο μια εξέταση μπορεί να σου αλλάξει τα μυαλά.
Αν πάλι σου τα αλλάξει σημαίνει πως μάλλον η μαμά δεν είναι έτοιμη να σηκώσει ένα τεράστιο βάρος (όταν πρόκειται για ένα βαρύτατο νόσημα πχ)

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
εγω προσωπικα θα το κρατησω ετσι και αλλιωσ οποτε πιστευω ο προγεννητικος ελεγχος δεν μου ειναι απαραιτητος..η τουλαχιστον δεν θελω να μαθω αν ειναι κατι κακο και να μπω σε αλλα διληματα..

Δε θέλω να πιστέψω ότι υπάρχει μανούλα που σκέφτεται ότι δεν της είναι απαραίτητος ο προγεννητικός έλεγχος.

Κάπου διάβασα ότι έχεις κι άλλα παιδάκια. 2 αν θυμάμαι καλά. Αν κάνω λάθος διορθώστε με! Embarassed Σε εκείνα πάλι δεν είχες προγεννητικό έλεγχο; Shocked

http://mammael.blogspot.com/

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
εγω προσωπικα θα το κρατησω ετσι και αλλιωσ οποτε πιστευω ο προγεννητικος ελεγχος δεν μου ειναι απαραιτητος..η τουλαχιστον δεν θελω να μαθω αν ειναι κατι κακο και να μπω σε αλλα διληματα..

Δε θέλω να πιστέψω ότι υπάρχει μανούλα που σκέφτεται ότι δεν της είναι απαραίτητος ο προγεννητικός έλεγχος.

Κάπου διάβασα ότι έχεις κι άλλα παιδάκια. 2 αν θυμάμαι καλά. Αν κάνω λάθος διορθώστε με! Embarassed Σε εκείνα πάλι δεν είχες προγεννητικό έλεγχο; Shocked

στΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΩΣ ΕΧΩ ΕΠΙΛΟΓΗ ..ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ..ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ...ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΣΧΗΜΗ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΑΓΧΟΥΣ...ΤΩΡΑ ...ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΠΙΛΟΓΗ...
ΑΥΤΑ...
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ...ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΒΡΗΚΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ''ΗΘΙΚΟΥΣ'' ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΡΑΓΙΚΟ...ΟΠΩΣ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ..!
ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ...ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΓΩ ΓΝΩΜΕΣ ΖΗΤΗΣΑ..ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΥΤΕ ΚΡΙΝΩ ΟΣΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΝΤΙΘΕΤΑ..

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σέβομαι και εγώ την άποψη σου αλλά θα προσθέσω κάτι ακόμα.
Ο προγεννητικός έλεγχος δεν αφορά μονό την υγεία του εμβρύου αλλά και την υγεία της γυναίκας που κυοφορεί!
Για αυτούς και μόνο τους λόγους για εμένα είναι απαραίτητος!!

Αν δεν είχα κάνει και στις δυο μου κόρες προγεννητικό έλεγχο δεν θα γνώριζα ότι έπρεπε να αποφύγω τις γάτες γιατί αν ερχόμουν σε επαφή κινδύνευα από τοξοπλάσμωση! Το γράφω εντελώς αναφορικά και σαν παράδειγμα τεκμηρίωσης της άποψης μου.

Σου εύχομαι ένα υγιέστατο μωρό και μια υπέροχη εγκυμοσύνη. Very Happy

εντιτ: Επίσης να προσθέσω άλλο ένα παράδειγμα. Χρειάστηκε να κάνω ένα ντοπλερ στον έβδομο μήνα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου επειδή ο γιατρός είχε δει φραγμένη μια αρτηρία προς την μήτρα και ίσως υπήρχε πρόβλημα. Όπως χρειάστηκε να κάνω ειδικές εξετάσεις αίματος μαζί με υπέρηχους γιατί είχα συσπάσεις. Αν είχα επιλογή όπως λες και αρνιόμουν ίσως να μην είχα τώρα τη δεύτερη κόρη μου.

http://mammael.blogspot.com/

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:Σέβομαι και εγώ την άποψη σου αλλά θα προσθέσω κάτι ακόμα.
Ο προγεννητικός έλεγχος δεν αφορά μονό την υγεία του εμβρύου αλλά και την υγεία της γυναίκας που κυοφορεί!
Για αυτούς και μόνο τους λόγους για εμένα είναι απαραίτητος!!

Αν δεν είχα κάνει και στις δυο μου κόρες προγεννητικό έλεγχο δεν θα γνώριζα ότι έπρεπε να αποφύγω τις γάτες γιατί αν ερχόμουν σε επαφή κινδύνευα από τοξοπλάσμωση! Το γράφω εντελώς αναφορικά και σαν παράδειγμα τεκμηρίωσης της άποψης μου.

Σου εύχομαι ένα υγιέστατο μωρό και μια υπέροχη εγκυμοσύνη. Very Happy

εντιτ: Επίσης να προσθέσω άλλο ένα παράδειγμα. Χρειάστηκε να κάνω ένα ντοπλερ στον έβδομο μήνα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου επειδή ο γιατρός είχε δει φραγμένη μια αρτηρία προς την μήτρα και ίσως υπήρχε πρόβλημα. Όπως χρειάστηκε να κάνω ειδικές εξετάσεις αίματος μαζί με υπέρηχους γιατί είχα συσπάσεις. Αν είχα επιλογή όπως λες και αρνιόμουν ίσως να μην είχα τώρα τη δεύτερη κόρη μου.

ΚΟΙΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...ΤΟ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΓΕΝΙΚΟ...
ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΥΟΣ ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ...ΣΙΔΗΡΟ ,ΑΣΒΕΣΤΙΑ,ΖΑΧΡΟ..ΚΛΠ...ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ...ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ..ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΙΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ,ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ..Η ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΡΗΣΗ,ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΠΡΟΩΡΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ..
ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ..
ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ..ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΩ..
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Pelio έγραψε:Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα υποχρεωτικού ή όχι. Τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό, κανείς δεν θα μας πάρει από το αυτί να μας σύρει στο γιατρό ή στο νοσοκομείο για να κάνουμε κάτι που δεν θέλουμε. Ο προγεννητικός έλεγχος υπάρχει για να βοηθήσει γονείς, μωράκια και γιατρούς. Νόμίζω ότι η καθεμιά από εμάς οφείλει να γνωρίζει τι συμβαίνει στο έμβρυο που κυοφορεί για το καλό του ίδιου του εμβρύου.

ακριβως αυτο πιστευω,οφειλουμε να ξερουμε,δεν ειμαστε μονες,κουβαλαμε εναν ανθρωπο και απο τη στιγμη που η επιστημη παρεχει τα μεσα για να γνωριζουμε την κατασταση του εμβρυου και να μπορουμε να το βοηθησουμε,οφειλουμε να το κανουμε.

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
Mamma El έγραψε:Σέβομαι και εγώ την άποψη σου αλλά θα προσθέσω κάτι ακόμα.
Ο προγεννητικός έλεγχος δεν αφορά μονό την υγεία του εμβρύου αλλά και την υγεία της γυναίκας που κυοφορεί!
Για αυτούς και μόνο τους λόγους για εμένα είναι απαραίτητος!!

Αν δεν είχα κάνει και στις δυο μου κόρες προγεννητικό έλεγχο δεν θα γνώριζα ότι έπρεπε να αποφύγω τις γάτες γιατί αν ερχόμουν σε επαφή κινδύνευα από τοξοπλάσμωση! Το γράφω εντελώς αναφορικά και σαν παράδειγμα τεκμηρίωσης της άποψης μου.

Σου εύχομαι ένα υγιέστατο μωρό και μια υπέροχη εγκυμοσύνη. Very Happy

εντιτ: Επίσης να προσθέσω άλλο ένα παράδειγμα. Χρειάστηκε να κάνω ένα ντοπλερ στον έβδομο μήνα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου επειδή ο γιατρός είχε δει φραγμένη μια αρτηρία προς την μήτρα και ίσως υπήρχε πρόβλημα. Όπως χρειάστηκε να κάνω ειδικές εξετάσεις αίματος μαζί με υπέρηχους γιατί είχα συσπάσεις. Αν είχα επιλογή όπως λες και αρνιόμουν ίσως να μην είχα τώρα τη δεύτερη κόρη μου.

ΚΟΙΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...ΤΟ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΓΕΝΙΚΟ...
ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΥΟΣ ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ...ΣΙΔΗΡΟ ,ΑΣΒΕΣΤΙΑ,ΖΑΧΡΟ..ΚΛΠ...ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ...ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ..ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΙΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ,ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ..Η ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΡΗΣΗ,ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΠΡΟΩΡΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ..
ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ..
ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ..ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΩ..
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ
να σε ρωτησω κατι κοριτσσακι μου κ θελω να μου απαντησεις με το χερι στην καρδια πες οτι το μωρο εχει καποιο συνρδρομο ξερεις τι βαρος θα αφησεις αυριο μεθαυριο στα 2 σου μεγαλα παιδια ξερεις ποσο δυσκολο θα ειναι για εκεινα να αναλαβουν πολυ αργοτερα ενα τετοιο ατομο η θα καταληκξη σε ενα ιδρυμα δεν πρεπει να σκεφτομαστε μο9νο το σημερα αλλα κ το μελλον δεν θελω να σε πικρανω αλλα το εχεις σκεφτει εν μια στο εκατομυριο συμβει κατι τετοιο τι θα γινει μετα

http://www.gatospito.com

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ladycat έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Mamma El έγραψε:Σέβομαι και εγώ την άποψη σου αλλά θα προσθέσω κάτι ακόμα.
Ο προγεννητικός έλεγχος δεν αφορά μονό την υγεία του εμβρύου αλλά και την υγεία της γυναίκας που κυοφορεί!
Για αυτούς και μόνο τους λόγους για εμένα είναι απαραίτητος!!

Αν δεν είχα κάνει και στις δυο μου κόρες προγεννητικό έλεγχο δεν θα γνώριζα ότι έπρεπε να αποφύγω τις γάτες γιατί αν ερχόμουν σε επαφή κινδύνευα από τοξοπλάσμωση! Το γράφω εντελώς αναφορικά και σαν παράδειγμα τεκμηρίωσης της άποψης μου.

Σου εύχομαι ένα υγιέστατο μωρό και μια υπέροχη εγκυμοσύνη. Very Happy

εντιτ: Επίσης να προσθέσω άλλο ένα παράδειγμα. Χρειάστηκε να κάνω ένα ντοπλερ στον έβδομο μήνα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου επειδή ο γιατρός είχε δει φραγμένη μια αρτηρία προς την μήτρα και ίσως υπήρχε πρόβλημα. Όπως χρειάστηκε να κάνω ειδικές εξετάσεις αίματος μαζί με υπέρηχους γιατί είχα συσπάσεις. Αν είχα επιλογή όπως λες και αρνιόμουν ίσως να μην είχα τώρα τη δεύτερη κόρη μου.

ΚΟΙΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...ΤΟ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΓΕΝΙΚΟ...
ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΥΟΣ ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ...ΣΙΔΗΡΟ ,ΑΣΒΕΣΤΙΑ,ΖΑΧΡΟ..ΚΛΠ...ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ...ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ..ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΙΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ,ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ..Η ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΡΙΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΡΗΣΗ,ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΠΡΟΩΡΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ..
ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ..
ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ..ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΧΩ..
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ
να σε ρωτησω κατι κοριτσσακι μου κ θελω να μου απαντησεις με το χερι στην καρδια πες οτι το μωρο εχει καποιο συνρδρομο ξερεις τι βαρος θα αφησεις αυριο μεθαυριο στα 2 σου μεγαλα παιδια ξερεις ποσο δυσκολο θα ειναι για εκεινα να αναλαβουν πολυ αργοτερα ενα τετοιο ατομο η θα καταληκξη σε ενα ιδρυμα δεν πρεπει να σκεφτομαστε μο9νο το σημερα αλλα κ το μελλον δεν θελω να σε πικρανω αλλα το εχεις σκεφτει εν μια στο εκατομυριο συμβει κατι τετοιο τι θα γινει μετα

Κοίτα να δεις...εγώ πιστεύω κάποια άλλα πράγματα....ότι το παιδί υπάρχει απο τη στιγμή της σύλληψης και το να σταματήσω την εγκυμοσύνη είναι σαν ''φόνος''...΄΄οπως ένα από τα παιδιά που έχω ήδη αν πάθει κάτι (σοβαρό)δέν θα το στέιλω ''πισω'' ούτε σε ύδριμα..ουτε τίποτα ..αλλά θα το φροντίσω όσο καλύτερα μπορω..έτσι και σε αυτό......(.. αν έχεις παιδιά και εσύ δεν ξέρω!..αλλα τότε θα καταλαβαίνεις τι εννοω)
επίσης όλες αυτές πο προβέψεις δεν είναι 100% αλλά με ποσοστά..ξέρεις πόσες φορέσ πέφτουν έξω?? ..τότε θα έχεις ΄΄σκοτώσει΄΄ ένα υγιές παιδάκι..και ναι εσύ θα ζήσεις πιο άνετα..με λιγότερες ευθύνες...αλλά εγώ προσωπικά θα είχα τύξεις!!

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δεν εχω αλλο παιδακι αλλα οταν ηταν να γινει αυτη η εξεταση το συζητησα με τον αντρα μου 2-3 μερες μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα κ ειπαμε οτι εαν εχει προβλημα το παιδι θα κανουμε ολα τα απαραιτητα για να δουμε εαν ειναι ενταξει δεν θα ηθελα να εχω ενα παιδι που να ταλαιπωρειτε εκεινο πιο πολυ απο εμενα κ εγω ειμαι κατα της εκτρωσης αλλα οταν γινετε για μεθοδος αντισυλληψης κ οχι για λογους υγειας.
ελπιζω να μην ειπα κατι που σε πειραξε απλα κουβεντα κανουμε ενταξει????

http://www.gatospito.com

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[/quote]να σε ρωτησω κατι κοριτσσακι μου κ θελω να μου απαντησεις με το χερι στην καρδια πες οτι το μωρο εχει καποιο συνρδρομο ξερεις τι βαρος θα αφησεις αυριο μεθαυριο στα 2 σου μεγαλα παιδια ξερεις ποσο δυσκολο θα ειναι για εκεινα να αναλαβουν πολυ αργοτερα ενα τετοιο ατομο η θα καταληκξη σε ενα ιδρυμα δεν πρεπει να σκεφτομαστε μο9νο το σημερα αλλα κ το μελλον δεν θελω να σε πικρανω αλλα το εχεις σκεφτει εν μια στο εκατομυριο συμβει κατι τετοιο τι θα γινει μετα[/quote]

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Είναι σκληρό να το ακούς, αλλά ταυτόχρονα είναι και μια μεγάλη αλήθεια. Δυστυχώς, γνωρίζω καλά δυο οικογένειες που έχουν ένα μέλος με σύνδρομο down (μεγάλης ηλικίας πλέον) και το βάσανο τους είναι μεγάλο. Επίσης, κάπου αναφέρεις ότι η αμνιοπαρακέντηση προκαλέι συσπάσεις. Εγώ που χρειάστηκε να κάνω στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα την παραμικρή σύσπαση. Ο γιατρός σου σου είπε ότι δεν μπορείς να κάνεις? Περίεργο μου φαίνεται... Πάντως, όσο είναι καιρός, ξανασκέψου να κάνεις το Papp-A. H έκτρωση για ιατρικούς λόγους (μακριά από όλες μας, εννοείται)είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από εκτρώσεις που γίνονται λόγω ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης...
Α, και για να γίνει διακοπή κυήσεως, εννοείται ότι δεν κοιτάς απλά τα ποσοστά. Γίνονται του κόσμου οι εξετάσεις πριν αποφασιστεί κάτι τέτοιο.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ladycat έγραψε:δεν εχω αλλο παιδακι αλλα οταν ηταν να γινει αυτη η εξεταση το συζητησα με τον αντρα μου 2-3 μερες μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα κ ειπαμε οτι εαν εχει προβλημα το παιδι θα κανουμε ολα τα απαραιτητα για να δουμε εαν ειναι ενταξει δεν θα ηθελα να εχω ενα παιδι που να ταλαιπωρειτε εκεινο πιο πολυ απο εμενα κ εγω ειμαι κατα της εκτρωσης αλλα οταν γινετε για μεθοδος αντισυλληψης κ οχι για λογους υγειας.
ελπιζω να μην ειπα κατι που σε πειραξε απλα κουβεντα κανουμε ενταξει????

οχι φυσικα,,κουβεντα κανουμε..αυτος ειναι ο σκοπος ..ολες οι αποψεις δεκτες...απλα σου εξηγω τη λογικη μου...
ετσι και αλλιως αρχικα απλα ηθελα μερικες γνωμεσ..τωρα το θεμα προχωρησε λιγο παραπανω και θα νομιζουν πως κανω και ''κυριγμα'' αν καταλαβαινεις τι εννοω..
ολα δεκτα ..δεν θελω να επιβαλω καμια αποψη σε κανενα..απλα ηθελα να δω πως σκεφτονται και αλλεσ μανουλες..
κατα τα αλλα δεν θα ηθελα να εχει το μωρακι κατι...και δεν σου κρυβω πως μαλλον λογω ΄΄ορμονων'' να πω τα παιρνω λιγο πιο σοβαρα απο οτι θα επρεπε ολα..και στεναχωριεμαι μηπωσ κατι τρεχει..χωρις λογω για την ωρα...
αυτα---φιλια

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κ εγω με τις ορμονες μου ειμαι τελειως κουκουρουκου αφου με εχουν παρει χαμπαρι κ με δουλευουν απλα το ειπα για να μην παρεξηγηθω

http://www.gatospito.com

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Pelio έγραψε:
να σε ρωτησω κατι κοριτσσακι μου κ θελω να μου απαντησεις με το χερι στην καρδια πες οτι το μωρο εχει καποιο συνρδρομο ξερεις τι βαρος θα αφησεις αυριο μεθαυριο στα 2 σου μεγαλα παιδια ξερεις ποσο δυσκολο θα ειναι για εκεινα να αναλαβουν πολυ αργοτερα ενα τετοιο ατομο η θα καταληκξη σε ενα ιδρυμα δεν πρεπει να σκεφτομαστε μο9νο το σημερα αλλα κ το μελλον δεν θελω να σε πικρανω αλλα το εχεις σκεφτει εν μια στο εκατομυριο συμβει κατι τετοιο τι θα γινει μετα[/quote]

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Είναι σκληρό να το ακούς, αλλά ταυτόχρονα είναι και μια μεγάλη αλήθεια. Δυστυχώς, γνωρίζω καλά δυο οικογένειες που έχουν ένα μέλος με σύνδρομο down (μεγάλης ηλικίας πλέον) και το βάσανο τους είναι μεγάλο. Επίσης, κάπου αναφέρεις ότι η αμνιοπαρακέντηση προκαλέι συσπάσεις. Εγώ που χρειάστηκε να κάνω στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα την παραμικρή σύσπαση. Ο γιατρός σου σου είπε ότι δεν μπορείς να κάνεις? Περίεργο μου φαίνεται... Πάντως, όσο είναι καιρός, ξανασκέψου να κάνεις το Papp-A. H έκτρωση για ιατρικούς λόγους (μακριά από όλες μας, εννοείται)είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από εκτρώσεις που γίνονται λόγω ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης...
Α, και για να γίνει διακοπή κυήσεως, εννοείται ότι δεν κοιτάς απλά τα ποσοστά. Γίνονται του κόσμου οι εξετάσεις πριν αποφασιστεί κάτι τέτοιο. [/quote]

ναι pelio....ειναι διαφρετικη η εκτρωση απο την διακοπη για ιατρικους λογους..ιατρικα παντα..εχεις δικιο..
τι να σου πω? μη νομιζεις πως θα ηθελα να εχει κατι το παιδακι η πως αν μαθαινα κατι τετοιο δεν θα ημουν χαλια...πολυ χαλια...
αυτα ειναι να μη σου τυχουν..παντως γενικα ειναι αντιθετο στα πιστευω μου η διακοπη..ελπιζω να μην χρειαστει να μπω στο δηλλυμα εγω η καμια αλλη μαμα..
για την αμνιοπαρακεντηση..προσωπικα σε εμενα ειναι σαν να κανω διακοπη εκεινη τη στιγμη γιατι στην αλλη μου εγκυμοσυνη ειχα συσπασεις απο την αρχη ως το τελος..ημουν ξαπλα και με χαπια κατα των συσπασεων..οποτε καταλαβαινεις πως η μητρα μου δεν θα το αντεχε,..αυτο ειναι σιγουρο γιατι ρωτησα και αλλους γιατρους ςκτος του δικου μου.... δεν ειπα πως ειναι κακο η αμνιοπαρακεντηση γενικα..καθε αλλο..αλλα αυτα πανε και κατα περιπτωση..

stella.s

stella.s
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
bou-boukitsa έγραψε:
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ..

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΩ ΤΟ Α-ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΤΙΣ 12 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ..ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ...

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΙς ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΗ ΝΑ ''ΡΙΞΩ'' ΤΟ ΠΑΙΔΙ ,ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ..

ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΕΙ?? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ?

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ....ΤΙ ΛΕΤΕ??
ολα αυτα ειναι για να μαζευουν λεφτα τα κεντρα εμβρυου,λεσ κ αν εχει κατι το μωρακι.....αλλα δεν μπορεις να το ρισκαρεις.....

γουργουριτσας

γουργουριτσας
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω παλι σε ολη αυτη την κουβεντα και την συζητηση ενα δεν εχω καταλαβει....τι γιατρος ειναι αυτος που λεει σε εγκυμονουσα εαν δεν εχεις σκοπο να ριξεις το μωρο μην κανεις εξετασεις ......ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.....κατα την γνωμη μου παντα...η εγκυος ειναι που ειναι με τις ορμονες της χαλια πας και της λες κι αυτο και την κανεις πρωτον κουρελι και δευτερον να καθεται και αντι να χαιρεται την εγκυμοσυνη της και οτι θα φερει ενα παιδακι στον κοσμο να κανει τετοιες σκεψεις ...
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
σορρυ bouboukitsa μου δεν προσβαλω τον γιατρο σου αυτη τη στιγμη αλλα ολους αυτους τους γιατρους που λενε ολα αυτα..
ο γιατρος σου σε βαζει κανεις εξετασεις και εαν και εφοσον δει κατι στραβο τοτε το συζητατε αυτο ειναι το πιο σωστο για μενα .
εισαι εγκυουλα μην βαζεις τετοιες σκεψεις στο μυαλο σου για το μωρακι και για μενα να κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις γιατι οπως ειπανε και αλλες κοπελες πιο πανω εξαρταται οχι μονο η υγεια του μωρου και η δικια σου αλλα και το μελλον της οικογενειας σου..

athineta

athineta
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
γουργουριτσας έγραψε:εγω παλι σε ολη αυτη την κουβεντα και την συζητηση ενα δεν εχω καταλαβει....τι γιατρος ειναι αυτος που λεει σε εγκυμονουσα εαν δεν εχεις σκοπο να ριξεις το μωρο μην κανεις εξετασεις ......ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.....κατα την γνωμη μου παντα...η εγκυος ειναι που ειναι με τις ορμονες της χαλια πας και της λες κι αυτο και την κανεις πρωτον κουρελι και δευτερον να καθεται και αντι να χαιρεται την εγκυμοσυνη της και οτι θα φερει ενα παιδακι στον κοσμο να κανει τετοιες σκεψεις ...
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
σορρυ bouboukitsa μου δεν προσβαλω τον γιατρο σου αυτη τη στιγμη αλλα ολους αυτους τους γιατρους που λενε ολα αυτα..
ο γιατρος σου σε βαζει κανεις εξετασεις και εαν και εφοσον δει κατι στραβο τοτε το συζητατε αυτο ειναι το πιο σωστο για μενα .
εισαι εγκυουλα μην βαζεις τετοιες σκεψεις στο μυαλο σου για το μωρακι και για μενα να κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις γιατι οπως ειπανε και αλλες κοπελες πιο πανω εξαρταται οχι μονο η υγεια του μωρου και η δικια σου αλλα και το μελλον της οικογενειας σου..

"Συμφωνώ και εγώ με αυτά που έχουν γράψει οι κοπέλες. Τις εξετάσεις τις κάνεις όχι μόνο για το μωρό αλλά και για την δική σου υγεία. Και βέβαια να την κάνεις την εξέταση και να σκέφτεσαι ότι όλα είναι τέλεια, γιατί να ξέρεις ότι τα δικά σου συναισθήματα παιρνάνε με ένα μαγικό τρόπο στο μωρό.

Εγώ έκανα και αμνιοπαρακέντηση λόγο ηλικίας 35 και δεν έπαθα τίποτα, ξεκούραση και όλα τέλεια."

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα κορίτσια,

Να την κάνεις την εξέταση.
Στο κάτω κάτω αφού λες ότι είσαι "κατά της έκτρωσης", σκέψου ότι θα μπορούσε να βοηθήσει/ προετοιμάσει ψυχολογικά, αλλά και με άλλους τρόπους, αααααααααανννν κάτι πάει στραβά....
Εγώ σου λέω να μην αγχώνεσαι. Δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά αν είσαι μικρή (κάτω από 35) τότε να μη φοβάσαι τίποτα...

γουργουριτσας

γουργουριτσας
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Tziz έγραψε:Καλημέρα κορίτσια,

Να την κάνεις την εξέταση.
Στο κάτω κάτω αφού λες ότι είσαι "κατά της έκτρωσης", σκέψου ότι θα μπορούσε να βοηθήσει/ προετοιμάσει ψυχολογικά, αλλά και με άλλους τρόπους, αααααααααανννν κάτι πάει στραβά....
Εγώ σου λέω να μην αγχώνεσαι. Δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά αν είσαι μικρή (κάτω από 35) τότε να μη φοβάσαι τίποτα...

και 35 να ειναι να μην φοβαται τιποτα ...κι εγω 35 ειμαι και ειναι ολα τελεια με το μωρο και ολες τις εξετασεις εκανα εκτος απο αμνιοπαρακεντηση γιατι εφοσον ητανε ολα τελεια στις αλλες εξετασεις δεν χρειαστηκε....αυτο που θελω ν απω το ειπε βεβαια και μια κοπελα πιο πανω ειναι να σκεφτομαστε θετικα κι οχι αρνητικα γιατι ολα αυτα περνανε στο μωρακι μας το πως αισθανομαστε

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι..ευχαριστώ κορίτσια...προσπαθώ γενικά να είμαι ηρεμη να ξεκουράζομαι..κλπ...
αλλα οι ορμόνες μου στην κυριολεξία έχουν τρελαθεί..ακούω ειδήσεις..η βλέπω ταινία και αρχίζω και κλαίω..
θα τα κόψω όλα μάλλον..και τηλεοραση και τα πάντα..πόσο κρατάει το ορμονικό?..θα περάσει ε?

σε 2 εβδομάδες θα πάω για αυχενική διαφάνεια και ελπίζω όλα καλά!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:ναι..ευχαριστώ κορίτσια...προσπαθώ γενικά να είμαι ηρεμη να ξεκουράζομαι..κλπ...
αλλα οι ορμόνες μου στην κυριολεξία έχουν τρελαθεί..ακούω ειδήσεις..η βλέπω ταινία και αρχίζω και κλαίω..
θα τα κόψω όλα μάλλον..και τηλεοραση και τα πάντα..πόσο κρατάει το ορμονικό?..θα περάσει ε?

σε 2 εβδομάδες θα πάω για αυχενική διαφάνεια και ελπίζω όλα καλά!

Θα πάνε όλα τέλεια. Σίγουρα. Έχεις τη θετική ενέργεια από τόσες κοπέλες εδώ μέσα.
Με τις ειδήσεις κλαίω και εγώ που έχω γεννήσει εδώ και 14μήνες, αλλά όχι λόγω ορμονών. Λόγω απελπισίας. Γι' αυτό τις έκοψα. Όσο ήμουν έγκυος έβλεπα μόνο ρομαντικές κομεντί και κωμωδίες. Τα "φιλαράκια" τα είχα λιώσει στο dvd. Στο συνιστώ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις