Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
50 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 50 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 18 από 40]

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα σ'ολες τις συνεγκυούλες..Κάθετες και οριζόντιες Very Happy Very Happy Είστε όλες καλα?Από νευρα Αθανασία άλλο τίποτα,σκύλος που δαγκώνει και γαβγίζει μαζί εδώ Smile Laughing Εγώ από πρωί ξύπνημα και εξετάσεις,μετά δουλίτσες και πρωινό,΄τωρα λίγο αραλίκι και πιο αργά μαγείρεμα.. Very Happy έχω μια νύστα όμωςςςς..3-4 φορές ξύπνησα το βράδυ.. Εγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012-Νο 8 - Σελίδα 18 850933

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα και από μένα!!!

Αθανασία μου σίγουρα δεν είσαι η μόνη! Αφού είναι γνωστό χαρακτηριστικό των εγκύων τα νεύρα και αποδίδονται στις ορμόνες... Εγώ βέβαια δεν έχω ιδιαίτερα πολλά, πιο πολύ ευσυγκίνητη είμαι ώρες-ώρες. Αλλά είναι απολύτως φυσιολογικό, στο διαβεβαιώνω!!!

Εγώ χτες είχα την πρώτη μου συνάντηση με τη μαία μου (με είχε ξεγεννήσει και στην 1η εγκυμοσύνη και ήταν καταπληκτική!). Της είπα ότι έχω κάτι ψιλοπονάκια σαν περιόδου που και που τώρα τελευταία και δεν της άρεσε αυτό, είπε ότι αυτό μπορεί να είναι ένδειξη ότι θα γεννήσω νωρίτερα! Μου συνέστησε πολλή ξεκούραση και να κόψω το περπάτημα!
Μετά, μου απάντησε σε κάποια ερωτήματα που θεωρώ ότι θα σας ενδιαφέρουν, οπότε και σας τα παραθέτω:
1) Ισχύει το ότι αν το μωρό "χάνει παλμούς" κατά το φυσιολογικό τοκετό πρέπει να γίνει άμεσα καισαρική; Συνήθως όχι (άλλωστε και στη δική μου περίπτωση θυμάμαι ότι 2-3 φορές έπεφταν οι παλμοί του μωρού κατά τον τοκετό), είναι κάτι που μπορεί να συμβεί κατά τον τοκετό, αλλά δε μας ανησυχεί.
2) Ισχύει ότι ο γηρασμένος πλακούντας μπορεί να γίνει αιτία για καισαρική; Όχι, σε καμία περίπτωση (προφανώς εφόσον το μωρό δεν είναι πολύ πρόωρο και δεν συντρέχει κάποιος άλλος ιατρικός λόγος) Πάρα πολλές μανούλες έχουν γεννήσει φυσιολογικά, με γηρασμένο πλακούντα
3) Ισχύει ότι ο διαβήτης κύησης μπορεί να αποτελέσει λόγο για καισαρική; Όχι
4) Αν το μωρό έρχεται ισχιακά; Εδώ η απάντηση της μαίας μου ήταν ότι έχει καταφέρει να "γυρίσει" αρκετά μωράκια που έρχονταν ισχιακά. Φυσικά, αυτό θα προϋποθέτει και την εμπειρία του γιατρού ή της μαίας.
5) Εγώ γέννησα φυσιολογικά, αλλά πονούσε πολύ η λεκάνη μου για διάστημα μεγαλύτερο του ενός μήνα, οφείλεται στο ότι είχαμε δύσκολο τοκετό (είχα στενή λεκάνη και παιδευτήκαμε κατά την εξώθηση); Όχι, σε καμία περίπτωση. Οι γυναίκες που γεννούν φυσιολογικά την επόμενη κιόλας ημέρα σηκώνονται και είναι μια χαρά. Στη δική μου περίπτωση ενδέχεται το μωρό κατά την εξώθηση να πείραξε κάποιο νεύρο ή να ράγισε κάποιο κοκκαλάκι της λεκάνης - κάτι αρκετά σπάνιο γενικά - και ο πόνος να οφείλεται εκεί. Ομολογώ πως δεν το έψαξα παραπάνω γιατί μόνη μου το απέδωσα στο δύσκολο τοκετό...

Αυτά τα λίγα... Πιστεύω θα ενδιαφέρουν όσες μανούλες προτίθενται να προσπαθήσουν για φυσιολογικό τοκετό. Αν έχετε κάποια από τις παραπάνω ενδείξεις και σας μιλήσει ο γιατρός για καισαρική, η συμβουλή μου (όπως και της μαίας) είναι να πάρετε και μια δεύτερη γνώμη. Γιατί κάποια πράγματα συμβαίνουν μόνο εδώ στην Ελλάδα...! (για την ιστορία, η μαία μου μεταξύ άλλων, έχει κάνει και ανώτερες σπουδές μαιευτικής στην Αγγλία). Προσοχή, δε θέλω να πάρω θέση ή να "ανοίξω" πόλεμο μεταξύ φυσιολογικού και καισαρικής, απλά προτείνω να το ψάξετε λίγο το θέμα όσες ενδιαφέρεστε. Κατά τ' άλλα, για μένα η επιθυμία μιας μαμάς να κάνει καισαρική (συνειδητοποιημένα) είναι απολύτως σεβαστή.

Ελπίζω να μη σας ζάλισα πρωινιάτικα!!!

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αλίκη καλημέρα! Ίσα ίσα που μας ενημερώνεις κιόλας! Με επισκληρίδιο θα γεννήσεις ή χωρίς; Στο πρώτο σου; Εγώ θέλω χωρίς!!!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
demmy29 έγραψε:Αλίκη καλημέρα! Ίσα ίσα που μας ενημερώνεις κιόλας! Με επισκληρίδιο θα γεννήσεις ή χωρίς; Στο πρώτο σου; Εγώ θέλω χωρίς!!!

Καλημέρα Δήμητρα!!! Ναι, ήθελα να σας ενημερώσω, ειδικά εσάς τις πρωτομανούλες, ώστε η απόφαση που θα πάρετε στο τέλος να είναι συνειδητοποιημένη και να μην ψάχνεστε μετά...! Αυτό είναι το σημαντικό κατά τη γνώμη μου Smile

Εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο. Το ότι γέννησα φυσιολογικά το χρωστάω στο γιατρό και στη μαία μου που είναι πραγματικοί υποστηρικτές του φυσιολογικού τοκετού. Είχαμε δυσκολίες (πχ το μωρό ήταν ψηλά, είχα κοντό ομφάλιο, το μωρό ερχόταν με το χεράκι μαζί και τέλος στενή λεκάνη), και σίγουρα αν ήταν άλλος γιατρός θα είχε βρει ένα σωρό αιτίες για καισαρική. Δεν ήθελα επισκληρίδιο, αλλά ο τοκετός μου κράτησε 30 ώρες μαζί με τις ωδίνες, οπότε κάπου στις 20 ώρες δεν άντεξα... Embarassed Δε μετανιώνω γι' αυτό φυσικά, νιώθω πως έκανα ο,τι μπορούσα, αυτό εύχομαι και σε σένα!!! Αν και σου εύχομαι ένα αρκετά πιο εύκολο και γρήγορο τοκετό!!!

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κ από μένα!
Αλικη ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Το οτιδήποτε είναι σημαντικό, ειδικά για μας που θα γίνουμε πρώτη φορα μανούλες.

Εγώ έχω σε λίγο ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο μου. Μαζί με επίσκεψη κ εξετάσεις θα μου φύγει πάλι ενα 100αρικο...

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Elenisig έγραψε:Καλημέρα κ από μένα!
Αλικη ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Το οτιδήποτε είναι σημαντικό, ειδικά για μας που θα γίνουμε πρώτη φορα μανούλες.

Εγώ έχω σε λίγο ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο μου. Μαζί με επίσκεψη κ εξετάσεις θα μου φύγει πάλι ενα 100αρικο...

Θυμάμαι μου είχες πει ότι είχες θυρεοειδή; Καλά που μου το θύμησες, δεν τον έχω πάρει ένα τηλέφωνο το δικό μου (είχα πάει να δει μια τιμή εκτός ορίων αλλά είχε πει ότι δεν ήταν πρόβλημα). Υποτίθεται θα τον έπαιρνα τον Αύγουστο να του πω κάτι τιμές και έχουμε Οκτώβρη... ντρέπομαι, θα με κράξει...! Embarassed

Κουκλίτσα μου τίποτα δεν κάνει, αυτά που σας λέω είναι δεδομένα στο εξωτερικό, στην Ελλάδα για να μην την πατήσεις θα πρέπει να είσαι είτε τυχερή, όπως ήμουν εγώ, είτε πολύ ενημερωμένη... Συνήθως οι πρωτομανούλες δεν ξέρουν πολλά κι εκεί ποντάρουν οι γιατροί που θέλουν να ξεμπερδεύουν...!

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τι λες βρε παιδάκι μου;;; Τόοοοοσες ώρες; Απορώ πως άντεξες! Εγώ παίζει και να τους έλεγα να μου κάνουν καισαρική να ξεμπερδεύουμε... Shocked










Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κ εμένα μου είχε πει να ξαναπάω μόλις μπω στν 8ο. Κ σε 12 μέρες μπαίνω στο μήνα μου!!!!! Embarassed Embarassed Embarassed
Εκεί να δεις κράξιμο!!!

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
demmy29 έγραψε:Τι λες βρε παιδάκι μου;;; Τόοοοοσες ώρες; Απορώ πως άντεξες! Εγώ παίζει και να τους έλεγα να μου κάνουν καισαρική να ξεμπερδεύουμε... Shocked











Κ εγώ αυτό σκέφτηκα, αλλά οταν έρχεται εκείνη η ώρα κ το ζεις, δεν ξέρεις πως θα αντιδράσεις.

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Elenisig έγραψε:Καλημέρα κ από μένα!
Αλικη ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Το οτιδήποτε είναι σημαντικό, ειδικά για μας που θα γίνουμε πρώτη φορα μανούλες.

Εγώ έχω σε λίγο ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο μου. Μαζί με επίσκεψη κ εξετάσεις θα μου φύγει πάλι ενα 100αρικο...
Καλημέρα Ελενάκι! Τι ωραία φωτο!!! Άσε απο λεφτά... Ευτυχώς το ντόπλερ που θα κάνω αύριο θα το κάνω στο νοσοκομείο με 60 ευρώ γιατί στο ιδιωτικό ήθελαν 120!!!

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέεερααα!!! Πάλι εδώ στη δουλειά, αχ πότε θα περάσουν οι μέρες να σταματήσω να το κ*λοβαρεσω λίγο???

Λοιπόν για ωρίμανση πλακούντα που ρωτάγατε χθες, κοίταξα τα χαρτιά μου, εγώ στις 28 εβδομάδες ακριβώς που πήγα, μου γράφει ένα "κ.φ." που δεν ξέρω τι σημαίνει, δε λέει 0 ή 1. Τεσπα!

Κορίτσια, εγώ που πάω για καισαρική να υποθέσω οτι δε θα χρειαστώ μαία, έτσι δεν είναι? Θέλω να πω αν η χρησιμότητά της είναι να μου δείξει μόνο δυο πράγματα για το θηλασμό και για το μπάνιο του μωρού, μου τα λένε κι οι μαίες του μαιευτηρίου, τι να την κάνω την "προσωπική" να την πληρώνω.
Α, και προχθές που πήγα στα Prenatal για το καρότσι, μου είπαν οτι κάνουν δωρεάν σεμινάριο μια φορά το μήνα με μαία και θα κανονίσω να πάω στου Νοεμβρίου, να τα έχω και πιο πρόσφατα, να ακούσω δυο πράγματα.

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημερα κ απο μενα!!!! Shocked 30 ωρες;;;;;;;;;;;;;;;; Μπραβο σου!!!!!! Ρε κοριτσια την επισκληριδιο στην κανουν αφου αρχισουν οι πονοι;;; Δλδ δν υπαρχει καμια περιπτωση να τους γλιτωσεις;;;; Κ τωρα στα κοριτσια που αραζουν(τι να πω για να μας ακουστει πιο γλυκο;;Winkαν σηκωνομαι να μαγειρεψω το πολυ για μιση ωρα δλδ πειραζει λετε;;;μπα ε;;;; Ευη εσυ ολη μερα οριζοντιομενη εισαι;;;μαριλου;;; δημητρα;ειρηνη;
Αθανασια μου να πεις στους δικους σου να περασουν μια βολτα απ το σπιτι μου να δουν τι θα πει νευρα!!!! Αφου δν χωρισα ακομα!!!!χαχαχα!!! Επισης αρχισα κ τα κανω λιγο εως πολυ επανω μου καθως σκεφτομαι τη μεγαλη μερα!!!!!!! Δημητρουλα μου ευχομαι η μικρουλα σου να χει μεγαλωσει οσο της πρεπει(αντε κ λιγο παραπανω για να χει ρεστα χιχιχι)!!!!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκια μου ήμουν από τις άτυχες που ο τοκετός τους εξελίχθηκε με πολύ αργούς ρυθμούς, αλλά ταυτόχρονα ήμουν τυχερή γιατί είχα καλό γιατρό και μαία! Ειλικρινά, κάποια στιγμή σκέφτηκα "τι τα θέλω εγώ αυτά τρομάρα μου, τώρα θα είχα κάνει μια καισαρική να ξεμπερδεύω", αλλά δεν τόλμησα καν να το ξεστομίσω. Η μαία και ο γιατρός με έκαναν να αισθανθώ τόση ασφάλεια, ήταν τόσο υπομονετικοί που δεν ένιωσα την παραμικρή πίεση για καισαρική. Ούτε ότι κινδυνεύω εγώ ή το μωρό. Αντίθετα, ένιωσα να εξελίσσεται τόσο φυσιολογικά... Πιστεύω να καταλαβαίνετε τι σας λέω.

Η επισκληρίδιος φυσικά δεν είναι υποχρεωτική και γίνεται μόνο όταν η ίδια η γυναίκα θεωρεί πως δεν αντέχει άλλο και το ζητήσει (βέβαια ο γιατρός μου είχε πει ότι και μόνο από τη συμπεριφορά μου θα μπορούσε να καταλάβει ο ίδιος αν όντως δεν άντεχα άλλο Razz ) Δεν είναι τίποτα τρομερό, αν πονάς σε ανακουφίζει τρελά. Αλλά ξαναλέω δεν είναι απαραίτητη, ξέρω γυναίκες που γέννησαν πανεύκολα και δεν πόνεσαν ή που οι πόνοι τους ήταν ανεκτοί. Αυτό είναι προσωπικό θέμα κάθε γυναίκας. Κι εγώ πιστεύω να τους άντεχα αν δε διαρκούσαν τόσες ώρες, η διάρκεια με κούρασε περισσότερο...

Patsie μου αν όντως κάνεις καισαρική νομίζω ότι δε χρειάζεσαι προσωπική μαία για τον τοκετό. Μόνο αν θέλεις να πάρεις για να σε βοηθήσει για το θηλασμό και με τα του μωρού μετά. Αλλά κι αυτό εξαρτάται, αν πέσεις σε καλές ή κακές μαίες εκεί στην κλινική...

Χαχαχα, Ελένη μου θα φάμε κράξιμο!!! Εγκυούλες Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου 2012-Νο 8 - Σελίδα 18 4872

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκια μου πάω για έκτακτο... καφεδάκι!!! Υπόσχομαι ότι δε θα περπατήσω, θα πάω με το καρ, χιχιχι! Σας φιλώ!!!

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δν το διαπραγματευτομαι καν για επισκληριδιο!!!! Θα ζητησω οπωσδηποτε!!!! Μη σας πω αν μπορω θα την κανω κ απ το σπιτι!!!χαχαχαχαχαχα!!!! Ουτε που να το διανοηθω για τετοιο πονο!!!! Ξερω ξερω ειμαι λιγοψυχη αλλα φοβαμαι τρομερα!!κ μονο στη σκεψη λιωνω!!!!! Τι μανα θα γινω ε!!;;; Ενας βασικος λογος που θα γεννησω σε κλινικη(εκτος απ το φανταστικο γιατρο μου)ειναι αυτη η θαυματουργη ενεσουλα!!!!

stellaef

stellaef
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα!
Το θεμα ειναι οταν ολα πανε για φυσιολογικο και ξαφνικα σου λεει ο γιατρος (την ωρα του τοκετου)παμε για καισαρικη!Τι λες εκεινη την ωρα?δεν θελω?θελω δευτερη γνωμη?Καθεσαι και δν μιλας!

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ που πήγα με πρόκληση μου κάναν επισκληρίδιο με διαστολή μόνο 1 ενώ κανονικά πρέπει να έχεις 3 και πάνω. Είχαν βέβαια μόλις σπάσει τα νερά αλλά αυτό δε νομίζω να παίζει ρόλο. Ευτυχώς ο τοκετός κράτησε 9μιση ώρες, απ'την ώρα που ξεντύθηκα μέχρι που γέννησα, καλά για πρωτότοκη. Και αν μου κάναν την επισκληρίδιο λίγο πιο μετά μπορεί και να κρατούσε λιγότερο. Οι παλμοί του μωρού πέσαν κάμποσες φορές αλλά με το που πέφταν μου λέγαν οι μαίες να παίρνω ανάσες και μου βάζαν κ οξυγόνο. Μπορείτε να διαβάσετε διάφορα στο birthchoices.gr, ελληνικό σάιτ που το ξεκίνησαν στη Θεσσαλονίκη.

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

demmy29

demmy29
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αναστασία μου εμένα η γιατρός μου μου είπε να επιβλέπω το μαγείρεμα κ να μην το κάνω εγώ!!! Με απλά λόγια μου είπε να βάζω τον άντρα μου να πλένει κ να κόβει π.χ. τα λαχανικά κ εγώ να σηκώνομαι για να ρυθμίζω αλάτια, ντομάτα κ νερό. Αυτό δε με κρατάει όρθια για ώρα. Όμως το να κάτσω κ να πλύνω λαχανικά κ κρέατα κ να μαζέψω μετά τον νεροχύτη δε μ' αφήνει! Παρ' τον ένα τηλ. Περιμένω πως και πως να δω το κοριτσάκι μου!!!

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημέρα γλωσσούδες μου, πο πο είχα πόση ώρα διάβζα όλες τις σελίδες σας πάλι!!
εγώ πάλι κορίτσια σηκώνομαι και μαγειρεύω κάθε μέρα, όταν έιναι να κόψω λαχανικά και τέτοια φυσικά τα κάνω καθιστή.δεν τηγανίζω ποτέ μόνο ψήσιμο και κατσαρόλα που δε χρειάζεται να είσαι πολύ όρθια..
αλλά γενικά κάνω ψιλοδουλίτσες μέσα στο σπίτι, βαρέθηκα να κάθομαι συνέχεια!!

Μπου

Μπου
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τα δυσκολα τα κανει κι εμενα ο καλος μου απλως επειδη δεν ξερει να μαγειρευει ειμαι ο κυριος σεφ!!!χαχαχ ειναι ο βοηθος μου!!!! χαχαχα! μου κατεβαζει κατσαρολες μου πλενει πιατα,μου βγαζει ταψια κλπ, οτι μπορω καθιστη κι οσο μπορω λιγοτερο ορθια! εν τω μεταξυ με 4 yutopar τη μερα δεν μπορω να κανω και πολλα ετσι πως τρεμω χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!! θα κανω και καμια ζημια!!!!!! ρε τι τραβαμεεεεεεεεεεε!!! αντε να μετραμε αντιστροφα αντεεεεεεεεεεε!!!!πολυ μεγαλη ουρα δεν εχει αυτος ο γαιδαρος;;;;

Euxoula

Euxoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σας κοριτσια τι κανετε;Και εμενα ο γιατρος μου δε μου επιτρεπει να κανω απολυτως τιποτα και επειδη ηξερε οτι μπορει να τον παρακουσω μιλησε χωριστα στον αντρα μου και του ειπε να μην με αφησει να κανω τιποτα για να μην του λεγα εγω οτι απλα δε πρεπει να κανω βαριες δουλειες γιατι ηξερε οτι στο τελος θα κατεληγα να παλευω στο σπιτι με τη σκουπα κτλ.Ετσι καθομε ολη μερα σαν τη κλωσα και δε κανω τιποτα ο αντρας μου πηρε αδεια και κανει τα παντα εχει μαθει και να μαγειρευει οποτε καταλαβενετε οτι εχω ''κουραστει'' να καθομε!Σας διαβασα ολες πολυ ενδιαφερουσες οι σελιδες αυτες κοιτουσα πριν και για το θεματακι του Φ.Τ vs Κ.Τ μακαρι να ειχα και εγω την επιλογη του Φ.Τ τυχερες εκεινες που θα τον ζησουν!!!!

http://Cash4Visits.com/ref.php?refId=301433

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
υπομονή Αναστασία μου!!
πάντως εγώ αυτό που κατάλαβα από χθες που πήγα στο γιατρό είναι ότι πλέον μπήκαμε στην τελική ευθεία!!
όλα καλά, ο μπεμπούλης μου είναι 1,5 κιλό πλέον!! ο τράχηλος στα 2,5εκατ!!
όαλ καλά, άλλαξε θέση επιτέλους, έιναι με το κεφάλι κάτω!!!
αλλά μου λέει ο γιατρός να δεις μπεις στο μήνα σου, θα περνάει ο καιρός και δε θα γεννάς...από κει που περιμέναμε να γεννήσω πρόωρα λόγω πολλών συσπάσεων..

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
To m;ono που πρόλαβα να πάρει το μάτι μου είναι πως Αθανασία μου έχεις νεύρα.
Εγώ δεν έχω νεύρα. Κινδυνέυω να ΔΟΛΟΦΟΝΉΣΩ ΚΟΣΜΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

REINE

REINE
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
γιατί Μαίρη μου τι έπαθες??
από τη δουλειά ή γενικά?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 18 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 29 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις