Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
117 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 117 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ΛΑΙΜΑΡΓΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ;; Empty ΛΑΙΜΑΡΓΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ;; Σαβ Ιουλ 24, 2010 3:31 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΘΗΛΑΣΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ.ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ 15' ΛΕΠΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΤΗΘΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΛΑΙΜΑΡΓΗ!ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΒΓΑΖΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ 3-4 ΩΡΕΣ.ΑΡΑ ΗΤΑΝ ΧΟΡΤΑΤΗ.ΛΟΓΩ ΛΑΙΜΑΡΓΙΑΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΖΕ ΣΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
ΑΥΤΗ Η ΛΑΙΜΑΡΓΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΤΩΝ.ΜΗ ΔΕΙ ΦΑΓΗΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ...ΧΑΘΗΚΑΜΕ!!

ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ λιχουδικο μωρο;ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΑΞΙΛΑΡΙ;ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ;ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟΥΣ,ΘΕΛΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!

euapap


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το μαξιλάρι δεν είναι υποχρεωτικό Smile μπορεί να σε βοηθήσει μπορεί και όχι.
ΤΟ σημαντικό είναι να σου πει καποιος αν έχεις σωστά το μωρό στο στήθος.
Οταν ρουφάει πρεέπι να μην πονάς. και αν πονάς να σταματάει, να είναι μόνο στην αρχή. Δες βιντεάκια για τη σωστή τοποθέτηση
Λαίμαργη είναι και εμένα η Ερατώ μου... αλλα στο θηλασμό δε βάζουμε χρονόμετρα, μας οδηγεί το μωρό πόσο θα φάει,και τρωει όσο χρειάζεται. Αυτό θα το βοήθήσει και στη μετέπειτα ζωή του να βάζει όριο στην όρεξή του από μόνο του

http://www.annoulasmom.blogspot.com

Kate


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Το μαξιλάρι είναι πολύ χρήσιμο. Αλλά το βασικό είναι η σωστή στάση για να μη σε τραυματίσει. Θα φροντίζεις να έχει όλη τη θηλή μέσα και τη θηλαία άλω. Τις θηλές δε θα τις πλένεις με σαπούνι και θα τις αφήνεις συνέχεια να αερίζονται. Εαν είναι χειμώνας, πάρε αυτά τα κοραλάκια με τις τρυπίτσες. Aquasol κρέμα αν τις νιώθεις ερεθισμένες και υπομονή.

Αυτά στα λέω γιατί τις πρώτες σαράντα μέρες μάτωσα, κυριολεκτικά. Πονούσα αφόρητα από τις πληγωμένες θηλές ακόμα κι όταν δε θηλάζαμε. Όταν ανακάλυψα τα κοχυλάκια άρχισαν να επουλώνονται οι πληγές μου (και στις δυο μου θηλές ακόμα λείπει κομμάτι!!!) και να απολαμβάνω το θηλασμό. Είναι πέντε μηνών και τον θηλάζω ακόμα.

http://skiouromanoula.blogspot.com

Mar-Vik


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπερα ANGEL
καταρχην σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και μια υπεροχη γεννα!!!
εχω δυο γιους, εναν 2 χρονων και τον θηλαζα 11μηνες (9,5 μηνες αποκλειστικα) και το μικρο ζουζουνι 4μηνων που το θηλαζω αποκλειστικα. Προσωπικη μου αποψη και εμπειρια ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΠΟΤΕ ΡΟΛΟΙ !!!! ο θηλασμος ειναι το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο και εχει εναν υπεροχο μηχανισμο που αν ποτε το αναλυσουμε οι περισσοτεροι θα παθουν πλακα. Ενα μωρο οπως σιγουρα θα ξερεις δεν θηλαζει μονο απο πεινα...καποια στιγμη διψαει, ποναει, ειναι ακεφο, θελει απλως την μαμα του, βγαζει δοντια...το στηθος ειναι η φωλιτσα του. Γι αυτο μην κρατας ρολοι και μην μετρας ποσες φορες τον θηλασες.
Τον πρωτο καιρο εγω απλα χρησιμοποιουσα ενα μαξιλαρι του κρεβατιου μας ωστε να μην επιβαρυνετε η μεση μου αλλα συντομα και τα δυο μωρα τα θηλαζω ξαπλωμενη, ετσι και οι δυο βολευομαστε και μπορουμε και να χουζουρεψουμε παρεα. Επισης καλο ειναι να ερθεις σε επαφη με μια Συμβολο Θηλασμου ωστε να σου δειξει πως να βαζεις σωστα το μωρο στο στηθος ωστε να μην σε πληγωνει, αν ομως σε πληγωσει τοτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις μονη σου λιγο γαλα και επιτοπου να το απλωσεις γυρω απο την θηλη!!!!! το γαλα εχει αντισηπτικες ιδιοτητες και ειναι το καλυτερο φαρμακο

NATASHA


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Mar-Vik έγραψε:Καλησπερα ANGEL
καταρχην σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και μια υπεροχη γεννα!!!
εχω δυο γιους, εναν 2 χρονων και τον θηλαζα 11μηνες (9,5 μηνες αποκλειστικα) και το μικρο ζουζουνι 4μηνων που το θηλαζω αποκλειστικα. Προσωπικη μου αποψη και εμπειρια ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΠΟΤΕ ΡΟΛΟΙ !!!! ο θηλασμος ειναι το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο και εχει εναν υπεροχο μηχανισμο που αν ποτε το αναλυσουμε οι περισσοτεροι θα παθουν πλακα. Ενα μωρο οπως σιγουρα θα ξερεις δεν θηλαζει μονο απο πεινα...καποια στιγμη διψαει, ποναει, ειναι ακεφο, θελει απλως την μαμα του, βγαζει δοντια...το στηθος ειναι η φωλιτσα του. Γι αυτο μην κρατας ρολοι και μην μετρας ποσες φορες τον θηλασες.
Τον πρωτο καιρο εγω απλα χρησιμοποιουσα ενα μαξιλαρι του κρεβατιου μας ωστε να μην επιβαρυνετε η μεση μου αλλα συντομα και τα δυο μωρα τα θηλαζω ξαπλωμενη, ετσι και οι δυο βολευομαστε και μπορουμε και να χουζουρεψουμε παρεα. Επισης καλο ειναι να ερθεις σε επαφη με μια Συμβολο Θηλασμου ωστε να σου δειξει πως να βαζεις σωστα το μωρο στο στηθος ωστε να μην σε πληγωνει, αν ομως σε πληγωσει τοτε το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις μονη σου λιγο γαλα και επιτοπου να το απλωσεις γυρω απο την θηλη!!!!! το γαλα εχει αντισηπτικες ιδιοτητες και ειναι το καλυτερο φαρμακο
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου,θηλασα τον μεγαλο 12 μηνες με 6 μηνες αποκλειστικο θηλασμο και τον μικρο τον θηλαζω ακομα.Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΡΟΛΟΙ.Ο θηλασμος ειναι οταν πειναει το μωρο για οσο πειναει και οσες φορες πεινασει....πολλες φορες ειναι και η πιπιλα τους το στηθος μας....(εγω να φανταστεις δεν εχω δωσει πιπιλα ουτε στον εναν ουτε στον αλλον)και οντως το καλυτερο φαρμακο ειναι το γαλα σου η αλλιως μια οποιαδηποτε κρεμα που δεν χρειαζεται ξεβγαλμα(συνηθως φυτικες).....καλη απολαυση!!!!!! ΛΑΙΜΑΡΓΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ;; 401147

Kate


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα, ο θηλασμός είναι ελεύθερος ρολογιού. Εγώ δεν του έχω δώσει ποτέ μπιμπερό, ούτε πιπίλα. Όποτε θέλει παρηγοριά, την έχει. Αν και τώρα πια θηλάζει 5 φορές σχεδόν σε τακτικές ώρες. Έχει φτιάξει πρόγραμμα μόνος του. Στην αρχή πάντως, απελευθέρωση, όποτε, για όσο, και όσο θέλει.

http://skiouromanoula.blogspot.com

fatsoulinaki

fatsoulinaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το ρολοι "δεν υπαρχει" στο θηλασμο,αφηνουμε το μωρακι μας να φαει οσο χρειαζεται..οσο για την πιπιλα κ το μπιμπερο,εγω μπιμπερο εδωσα αναγκαστηκα-εχω γραψει την ιστορια θηλασμου μου!!!κ επειτα εδωσα κ πιπιλα!αυτο δε μας επηρεασε καθολου!!!Θηλαζω την μικρη μου κουκλιτσα που θα ειναι σε 6 μερες 7 μηνων!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις