Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
48 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 48 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 15]

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Hello κι απο μενα και σε αυτο το θεματακι....

Λοιπον εγω το πρωι μου κανω οοοολα τα χατιρια... Τρωω οτι μου κανει ορεξη. Επειδη δουλευω και λειπω απο το σπιτι απο τις 08:30 εως τις 16:30 παιρνω μαζι μου στη δουλεια γι αυτες τις ωρες τα εξης...


1) Αυτο που θα με κρατησει (το πιο παχυντικο) το οποιο καθε μερα ποικιλει αναλογα με την ορεξη του μπεμπη Very Happy Τοστ, Τυροπιτα, Κρουασαν Σοκολατα, Ψυμι με φτα και σαλαμακι.... οτι μου ερθει.

2) Φρουτα ... αυτην την εποχη εχω ταραξει τα μανταριανια

3) Κανενα κρακερακι να μου τραβαει τα υγρα...

Αυτα τα τρωω διασπαρτα απο τις 08:30 εως τις 16:30.

Οταν γυριζω με τον αντρα μου τρωμε το φαγητο της ημερας. Απο ολα... δεν εχω αποκλησει τροφες. Και το κρεατακι με την μπριζολιτσα μας θα το φαμε, και τα οπρια μας, και τα μακαρονια μας και καμια φορα και την πιτσα μας ή το σουβλακι μας... πιο αραια αυτα βεβαια αλλα δεν τα εχουμε καταρησει και τελειως! Και το ψαρακι μας φυσικα...

Το βραδυ θα προσπαθησω να μην φαω ή να φαω κατι ελαφρυ. Φρουτο ή ντακο ή τοστ ελαφρυ με γαλοπουλα.

Μεχρι τωρα (14 εβδομαδων) εχω παρει μισο κιλο κι αυτο το ΣΚ το τελευταιο που ειχα παει στην πεθερα μου και με μπουκωνε.. Αλλα εβαλα στοχο να το χασω.

Να εξηγησω οτι εχω ηδη μια κορουλα. Στην 1η εγκυμοσινη πηρα 23 κιλα απο τα οποια καταφερα να χασω τα 16... οποτε αυτην την εγκυμοσινη την ξεκινησα με επιπλεον βαρος οποτε τωρα προσεχω αλλα χωρις υπερβολες. Εκει που θελει πολυυυυ προσοχη απο την πηρα μου ειναι στον 6ο - 7ο μηνα που εκει εγω τουλαχιστον επαιρνα καθε φορα που αλλαζα εβδομαδα +2 κιλα τελειως ανεξελεγκτα κι οτι κι αν εκανα δεν βοηθουσε. Οποτε ειπα τουλαχιστον μεχρι τον 6ο μηνα σε αυτην την εγκυμοσινη θα προσπαθησω να μην εχω βαλει καθολου βαρος. Να δουμε...

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα σε όλες!!nantiaf πολύ ενδιαφέρον το θεματάκι σου!! Να σου πω και εγώ το πρώτο τρίμηνο είχα τρέλλα με τα αλμυρά και τα γλυκά με ανακάτευαν! Τώρα διανύω τη 18η εβδομάδα και θέλω γλυκά,πολλά γλυκά...Προσπαθώ όμως να τα περιορίσω μόνο για το σ/κ που βγαίνουμε έξω..Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας αν με πιάσει λιγούρα περιορίζομαι σε ένα πλακάκι σοκολάτα για παράδειγμα ή σε αποξηραμένα φρούτα για να μου περάσει. Τον καφέ μου από μέτριο τον πίνω σκέτο πλέον,ένα το πρωί,διαφορετικά δε μπορώ να ξυπνήσω. Αλάτι δε βάζω στο φαγητό. Πολύ λίγο γιατί έχω το σύζυγο να γκρινιάζει. Γενικά προσέχω όμως,το έκανα από πάντα,τώρα ένα παραπάνω. Ο γιατρός μου μου είπε ότι μπορώ να βάλω μέχρι 13 κιλά( είμαι 1.70 και ξεκίνησα με 56 κιλά την εγκυμοσύνη).Να αποφεύγω το αλάτι και γλυκά με μέτρο. Σε κάποιο βιβλίο διάβασα ότι ψωμί,ζυμαρικά και ρύζι πρέπει να είναι ολικής άλεσης,γιατί τα άσπρα ανεβάζουν τα επίπεδα γλυκόζης. Επίσης συνεχίζω το γυμναστήριο με τη διαφορά ότι πλέον κάνω μόνο μισή ώρα με σαράντα λεπτά ποδήλατο,διάδρομο ή ελλειπτικό. Βάρη τέλος! Πολύ χαλαρά,φροντίζω να μη λαχανιάζω,έτσι για να διατηρούμε όσο μπορώ σε φόρμα.

Despinaki_86

Despinaki_86
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα φιτ εγκυουλες!!!!
Έφαγα πρωινό κουλούρι με χυμό κι ένα τυροπιτακι! Μ αρέσουν οι ατιμες οι πίτες!
Ρε κοριτσια εγώ δουλεύω και γυρνάω αργά σπίτι οπότε γι αυτό συνήθως τρώω δημητριακά με γάλα και κανα φρούτο! Δεν εχω αντοχές να ετοιμάσω σαλάτα και κοτόπουλο!!!
Κανα τοστακι με γαλοπούλα και μήλο?

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πάντως κορίτσια ενώ δε τρώω περισσότερο,νομίζω αρχίζω να βάζω βάρος τώρα. Είναι αναπόφευκτο τελικά. Και κάτι που παρέλειψα πριν..Πως μπορούμε να συνδυάζουμε τροφές και συμπληρώματα, ώστε αυτά να απορροφούνται από τον οργανισμό. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν πρέπει να συνδυάζουμε σίδηρο με ασβέστιο, όπως και μαγνήσιο μεταξύ τους. Για το σίδηρο και το φυλλικό οξύ φροντίζω να πίνω προηγουμένος χυμό πορτοκάλι, ξέρω ότι κάνει καλύτερη απορρόφηση με τη βιταμίνη C.

nantiaf

nantiaf
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα κορίτσια!

GeorgiaM κι εγώ τα ίδια με σενα... συν 2 κιλά, αλλά φτάνει, πρέπει να το ράψω αλλιώς παίρνω εύκολα τον ανήφορο...

Ιωαννάκι, αυτό με τα αλλαντικά το ξέρω, είχα πααααρα πολυ καιρο να φαω, τα αποφεύγω γιατι τρεμω μην κολλήσω τιποτα, ειδικά το μπέικον και το σαλάμι αερος.. Γαλοπούλα τρωω συχνά βραστή ή καπνιστη σε τοστ. Μπανάνες επίσης εχω κοψει γιατί εχω και θέμα με το εντεράκι κι αμέσως στουμπώνω αμα φαω στουμπωτικά φαγητα... χαχαχαα. Δεν πειράζει που τρως αργά, κάνεις τα μικρά γεύματα πριν το μεσημεριανό σου και για βραδυ κάτι ελαφρυ φανταζομαι?

Στεφη μου, μια χαρά τα πας, αφού και το βάρος είναι σταθερό! Κι εγώ κανένα φαγητο δεν εχω αποκλείσει, όλες τις ομάδες τρωμε την εβδομάδα: οσπρια-κρεας-κοτοπουλο-ψαρι-λαδερο-ζυμαρικο.. Εγώ επειδή είμαι σπίτι όλη μερα, ολο γυριζω γυρω απ την κουζίνα... Αλλά οχι πια! Κομμένα! Twisted Evil Twisted Evil Ευτυχώς μου αρέσουν πολύ τα φρούτα, τα τσακίζω.

Κλεοπάτρα, το καλύτερο είναι αυτο που λες, να περιοριστούμε σε μια-δυο φορες την εβδομάδα και στις λιγούρες να κάνουμε καμια εξυπνη αντικατάσταση να ξεγελιόμαστε...! Καλά, έισαι τέλεια, 1.70 και 56 κιλα??? Μοντέλο ξεκινησες, μπράβο! Εγώ οριακά σε κανονικο βαρος ξεκινησα... 1,68 με 66 κιλα... βλέπεις οι άτιμες οι διακοπές με κατέστρεψαν, έριξα πολύ φαί! ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 679259

Δεσποινάκι, και το τοστάκι καλά είναι, αλλά και πάλι βάλε και κανα λαχανικο μέσα, έστω λίγο ντομάτα-αγγούρι που ναι κ γρηγορα στο καθάρισμα! Αρκεί να μην εχεις φαει και πολλά πολλά ψωμιά την υπόλοιπη μέρα! ΤΟ μεσημέρι τρως σαλατίτσα?

Εγώ ξεκίνησα πρωινο με 1 ποτηρι μεγάλο γάλα με 2 κ.γλ. καοτόνικ (δεν μπορώ να το πιω σκέτο λευκό το γάλα) και 2 φρυγανιές ολικής με μέλι. Για δεκατιανό, μάλλον φρουτάκια θα τιμήσω, μήλο, αχλάδι, μανταρίνι κάτι απ αυτά! Και για μεσημερι έχει κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο το μενού. ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 536304

stalitsa1980

stalitsa1980
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kalispera ki apo mena,sas diavasa prosektika.
opos eidate ki eseis,i kathe mia xekinise se alla kila,me allo ipsos kai alles diatrofikes sinitheies,opote den borei na ishiei to idio gia oles.
as ooume sofki mou fanike to programma les kai sou kanei diaita egiou.
doritaki poso eisai den eipes,gt ta 17 kila se atoma pou einai afti ti stigmi molis sto 2o trimino akougode pollaaaa!
ego eho ipsos mallon 1,74(toso leei i taftotita)alla ego nomizo eimai koditeri toulahistn 2 pondous.xekinisa 63 kila ,ehasa 3 kai ta xanapira.opote den xero na po an pira i ohi gt to soma ehei mnimi...(i etsi leo gt me simferei)
ego troo kathe 3 ores,ektos an eine elafri kai fao stis 2,5 ores,i an skaso kai fao stis 3.30.
eimai stin 16i evdomada kai nomizo ehei arhisei na prizete elafros i koilitsa ashetos ton kilon.

erotisi gia tin kopela pou paei gimnastirio.se afise na kaneis eleiptiko? i mono podilato(gia ton diadromo den sholiazo einai aplo perpatima) emena me xehese oses fores kai an ton parakalesa na agoraso statiko afou den me afine afto pou evgena exo.paraponethika gia atrofia tetrakefalon logo heirourgeion sto gonato kai pali me thelei akiniti,eno eho fisiologiki egimosini.eho gimnastirio sto ipogeio mou kai den me afinei oute skala,oute kan lastiha fisikotherapeias gia tin plati.kai mou eipe oti den kanei na anevoun oi palmoi mou poli giati den pernei oxigono kai aimatosi to moro kala otan ego kourasto i anevei stous 130 palmous i kardia mou.rotisa kai allou kai mou eipan to idio kai oses afinan oi giatroi tous,opos tis aderfis mou to poli 15 lepta gimnastiki 3 fores tin evdomada.
einai toso analoga ton giatro an fovate? molis ton pira tilefono kai mou epetrepse halara to sex ph,kai eine poli fovitsiaris stin gimnastiki?
ton parakalao gia 5 lepta na skefteis...
kai oson afora tous almous mou eho panda hamilous.to poli 65 tora pou eime egios gt prin apo tin poli gymnastiki meso oro eiha 50-55.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την stalitsa1980 στις Τετ Νοε 21, 2012 2:43 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : prosthesi)

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Stalitsa ούτε και ο δικός μου με ενθάρρυνε με χίλια.Το επέτρεψε επειδή έχω πολύ καλή εγκυμοσύνη(φτου φτου μη το ματιάσω) Απλά μου είπε με μέτρο. Να μην βάζω ανηφόρα στο διάδρομο και πάντα σε ότι κάνω να μπορώ να μιλάω,δηλ να μη λαχανιάζω που σημαίνει ότι έχω ανεβάσει κατά πολύ τους παλμούς. Το ελλειπτικό κάνει σχεδόν την ίδια δουλειά με τον διάδρομο. Ποδήλατο έξω απαγορεύεται(μάλλον λόγω κινδύνου πτώσης από αυτό). Σε όσα βιβλία και ιατρικές σελίδες έχω ψάξει, η άσκηση κάνει καλό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης,και για τη γυναίκα αλλά και για την υγεία του μωρού. Αρκεί να γίνετε από γυναίκες ήδη γυμνασμένες. Θέλω να πω μια γυναίκα που δεν έχει γυμναστεί ποτέ της,η εγκυμοσύνη δεν είναι η κατάλληλη περίοδος για να ξεκινήσει. Όσο όμως και να θέλω να το συνεχίσω, οι αντοχές πέφτουν σιγά σιγά.δε με βλέπω για πολύ ακόμα.Σε αντίθεση πάντως με το δικό σου, ο δικός μου είναι πολύ αρνητικός όσων αφορά το σεξ.. Ο κάθε γιατρός έχει άλλη άποψη. καλό βέβαια να τον ακούμε,γιατί μόνο αυτός ξέρει την περίπτωση μας και επίσης γιατί κάθε γυναίκα και κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική.

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!


Κλεοπάτρα, το καλύτερο είναι αυτο που λες, να περιοριστούμε σε μια-δυο φορες την εβδομάδα και στις λιγούρες να κάνουμε καμια εξυπνη αντικατάσταση να ξεγελιόμαστε...! Καλά, έισαι τέλεια, 1.70 και 56 κιλα??? Μοντέλο ξεκινησες, μπράβο! Εγώ οριακά σε κανονικο βαρος ξεκινησα... 1,68 με 66 κιλα... βλέπεις οι άτιμες οι διακοπές με κατέστρεψαν, έριξα πολύ φαί!

Ευχαριστώ! Και μένα οι διακοπές με κατέστρεψαν τον Αύγουστο, που δεν είχα μάθει ακόμα ότι είμαι έγκυος..χιχι!Δύο κιλάκια τσίμπησα και από τότε άλλο ένα,σύνολο τρία! Καλά πάμε προς το παρόν! Αλλά αυτά τα γλυκά τα άτιμα, άντε να τους αντισταθείς!!!

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσια παντως τα πρωινα σας τα βλεπω πολυ φτωχα. Μην ξεχνατε οτι η καλυτερη ωρα για να ενδωσετε σε καποιο πειρασμο ειναι το πρωι. Οποτε μην το λυπαστε το πρωι... Φατε ενα γερο πρωινο να σας κρατησει ολη την ημερα. Συνδυαστε και το υγιεινο φρουτα δημητριακα γιαουρτια αλλα καν τε και καμια παρασπονδια μαζι ... βαλ τε και ενα γλυκακι, καμια σοκοφρετουλα κατι οτιδηποτε.... για να μην σας πιασει μετα το βραδυ η πρεξη για γλυκο...ας πουμε...

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εω και να φαω γλυκο το πρωι θελω και το απογευμα.....οποτε δεν τρωω το πρωι για να μην κυλισω 2 φορες!!!σημερα επειδη ξυπνησα απ τις 4 εφαγα ενα κουλουρι στις 5 αι μεχρι να γινει το φαγητο στις 2 πεινουσα τρελα και εγαλα κολοκυθοπιτα......η γουρουνα Razz Razz
Για μεσημερι ειχα λεμονατες πατατες με σαλατα και τυρι....οχι τις κανονικες που κανουμε τον φουρνο...βραστες ηταν και οχι τοσο νοστιμες αλλα δεν πειραζει..

nantiaf

nantiaf
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Sofki έγραψε:Εω και να φαω γλυκο το πρωι θελω και το απογευμα.....οποτε δεν τρωω το πρωι για να μην κυλισω 2 φορες!!!

Me too....!

Στεφη πιο υγιεινο είναι να τρωμε για πρωινο γαλα-γιαουρτι δημητριακα-μέλι- φρουτο κανα τετοιο παρά κατι πιο επιβαρυμένο, εκτός αν το ζηλέψουμε! Βέβαια αν ήμουν στη δουλειά κι εγώ μπορεί να ζήλευα τα τυροπιτοειδή κλπ, αλλά συμφωνώ μαζί σου αν ειναι να την κάνουμε την παρασπονδία καλύτερα να γίνει πρωί, να χουμε και καβάντζα να την κάψουμε!!! Laughing Laughing

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τελειο δυναμωτικο πρωινο ειναι φετουλα ψωμακι ολικης με ταχινακι και λιγο μελι και ενα ποτηρακι γαλα!!!!μιαμ μιαμ!!!

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για μενα ενα αλλο ωραιο πρωινο ειναι γαλα με βρωμη (κουακερ) με μια κουταλια μελι, καρυδια και αποξηραμενα φρουτακια οπως κρανμπερι!

nantiaf

nantiaf
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ioanna85 έγραψε:Για μενα ενα αλλο ωραιο πρωινο ειναι γαλα με βρωμη (κουακερ) με μια κουταλια μελι, καρυδια και αποξηραμενα φρουτακια οπως κρανμπερι!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 587529 Respect

Εμένα αγαπημένο πρωινό είναι μια κρεπούλα με: γάλα-1 αυγό-3 κ.σ. αλεσμένο κουάκερ-κανέλα-ψιλοκομμένα αποξηραμένα δαμασκηνο κ σύκο και σερβίρω με τριμμένο φουντούκι και μέλι απο πάνω! αχχχχχχχχ, τέλειο σας λέω....!

nantiaf

nantiaf
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια.... περάσαμε στη ζώνη του λυκόφωτος... Ηρθε η ώρα μου και σκέφτομαι διάφορα γλυκάκια.............. Πού είστε να με μαζέψετεεεε... ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 13953 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 13953 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 13953 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 13953 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 13953

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nantiaf έγραψε:Κορίτσια.... περάσαμε στη ζώνη του λυκόφωτος... Ηρθε η ώρα μου και σκέφτομαι διάφορα γλυκάκια.............. Πού είστε να με μαζέψετεεεε... ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 13953 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 13953 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 13953 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 13953 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 13953

αν θες μπορεις να παρεις για κατι τετοιες ωρες μπαρες δημητριακων!Χαμηλες θερμιδικα και σου περναει κι η λιγουρα!
Επισης και κανενα γιαουρτακι με μελι ή 1-2κουταλιες γλυκο του κουταλιου!

Nancy82

Nancy82
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα κορίτσια!Πολύ ωραίο θέμα και πολύ ενδιαφέρον! Νομίζω ότι όλες έχουμε αυτό το άγχος των κιλών και γενικά της διατροφής μας κατά την εγκυμοσύνη! Πολύ καλό να μοιραζόμαστε το τι κάνουμε αν και νομίζω ότι η καθεμιά μας είναι ξεχωριστή και μπορεί να μην ταιριάζουν όλα τα είδη διατροφής σε όλες!
Λοιπόν εγώ είμαι στην 16 εβδομάδα και προς το παρόν δεν έχω πάρει κιλά (άντε καλά έχω πάρει 100 γραμ. αυτή τη βδομάδα, τα πρώτα μου)! Ευτυχώς γιατί ξεκίνησα με λίγα κιλάκια παραπάνω. Ναι το τρώω το φαγητό μου και λατρεύω τα γλυκά! Ο γιατρός μου έχει αφήσει περιθώριο μέχρι 13 κιλά αλλά μακάρι να μην τα φτάσω. Τώρα για το μενού. Έχω επιστρέψει στη δουλειά οπότε το πρωινό μου το τρώω με δόσεις! Το πρωί στις 7 πριν φύγω τρώω μια φέτα ψωμί με μέλι ή μαρμελάδα ή philadelpheia ή κασέρι και πίνω ένα ποτήρι γάλα με μια κουταλιά μέλι. Μετά κατά τις 10-10.30 τρώω ένα τοστακι με τυρί, γαλοπούλα και ντομάτα, στις 12 ένα- δύο φρουτάκια και στις 13 πίνω ένα ποτήρι φρέσκο χυμό πορτοκάλι (ναι κουβαλάω στίφτη και πορτοκάλια στη δουλειά κανονικότατα, τι να κάνωWink. Κατά τις 3.30 τρώμε μεσημεριανό. Τρώω κανονικά τα πάντα και προσπαθώ να έχω ποικιλία κάθε μέρα και να μην μου λείπει κάτι. Και μοσχάρι και ψάρι και κοτόπουλο και λαδερά και όσπρια. Γενικά τρώω μια μερίδα με τη σαλάτα ή το τυράκι μου ανάλογα και ψωμάκι (όποτε το σηκώνει). Το απόγευμα θα φάω ένα με δύο φρούτα πάλι και το βράδυ ή τοστ ή τραχανά ή γιαούρτι με δημητριακά ή σαλάτα περιποιημένη! Έχω κόψει τη ζάχαρη σχεδόν μαχαίρι και όπου χρειαστεί βάζω καστανή και τα γλυκά προσπαθώ να τα περιορίζω σε ένα με δύο μικρά τη βδομάδα (με πολύ κόπο γιατί είμαι λιχούδα)! Βέβαια κάνω ενίοτε και τις ατασθαλίες μου. Και σπιτική πίτσα έφαγα και κεκάκι με σοκολάτα τσάκισα και μακαρονοσαλάτα όταν είχα, ακόμη και σουβλάκι και κρεπούλες (και γλυκιά και αλμυρή). Αλλά κοιτάω να μην ξεφεύγω. Προσπαθώ να τα περιορίζω σε μια φορά τη βδομάδα και αν. Πάντως μερικές φορές με πιάνει λαιμαργία να τρώω και να θέλω κι άλλο! Δεν ξέρω αν αυτά που τρώω είναι πολλά ή λίγα αλλά προσπαθώ πολύ να μαζεύω το στόμα μου για να μην ξεφύγω!
Να λέμε και καμιά ιδέα για φαγητά και σνακ για να αλλάζουμε τις γεύσεις μας!

nantiaf

nantiaf
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nancy82 έγραψε:Καλησπέρα κορίτσια!Πολύ ωραίο θέμα και πολύ ενδιαφέρον! Νομίζω ότι όλες έχουμε αυτό το άγχος των κιλών και γενικά της διατροφής μας κατά την εγκυμοσύνη! Πολύ καλό να μοιραζόμαστε το τι κάνουμε αν και νομίζω ότι η καθεμιά μας είναι ξεχωριστή και μπορεί να μην ταιριάζουν όλα τα είδη διατροφής σε όλες!
Λοιπόν εγώ είμαι στην 16 εβδομάδα και προς το παρόν δεν έχω πάρει κιλά (άντε καλά έχω πάρει 100 γραμ. αυτή τη βδομάδα, τα πρώτα μου)! Ευτυχώς γιατί ξεκίνησα με λίγα κιλάκια παραπάνω. Ναι το τρώω το φαγητό μου και λατρεύω τα γλυκά! Ο γιατρός μου έχει αφήσει περιθώριο μέχρι 13 κιλά αλλά μακάρι να μην τα φτάσω. Τώρα για το μενού. Έχω επιστρέψει στη δουλειά οπότε το πρωινό μου το τρώω με δόσεις! Το πρωί στις 7 πριν φύγω τρώω μια φέτα ψωμί με μέλι ή μαρμελάδα ή philadelpheia ή κασέρι και πίνω ένα ποτήρι γάλα με μια κουταλιά μέλι. Μετά κατά τις 10-10.30 τρώω ένα τοστακι με τυρί, γαλοπούλα και ντομάτα, στις 12 ένα- δύο φρουτάκια και στις 13 πίνω ένα ποτήρι φρέσκο χυμό πορτοκάλι (ναι κουβαλάω στίφτη και πορτοκάλια στη δουλειά κανονικότατα, τι να κάνωWink. Κατά τις 3.30 τρώμε μεσημεριανό. Τρώω κανονικά τα πάντα και προσπαθώ να έχω ποικιλία κάθε μέρα και να μην μου λείπει κάτι. Και μοσχάρι και ψάρι και κοτόπουλο και λαδερά και όσπρια. Γενικά τρώω μια μερίδα με τη σαλάτα ή το τυράκι μου ανάλογα και ψωμάκι (όποτε το σηκώνει). Το απόγευμα θα φάω ένα με δύο φρούτα πάλι και το βράδυ ή τοστ ή τραχανά ή γιαούρτι με δημητριακά ή σαλάτα περιποιημένη! Έχω κόψει τη ζάχαρη σχεδόν μαχαίρι και όπου χρειαστεί βάζω καστανή και τα γλυκά προσπαθώ να τα περιορίζω σε ένα με δύο μικρά τη βδομάδα (με πολύ κόπο γιατί είμαι λιχούδα)! Βέβαια κάνω ενίοτε και τις ατασθαλίες μου. Και σπιτική πίτσα έφαγα και κεκάκι με σοκολάτα τσάκισα και μακαρονοσαλάτα όταν είχα, ακόμη και σουβλάκι και κρεπούλες (και γλυκιά και αλμυρή). Αλλά κοιτάω να μην ξεφεύγω. Προσπαθώ να τα περιορίζω σε μια φορά τη βδομάδα και αν. Πάντως μερικές φορές με πιάνει λαιμαργία να τρώω και να θέλω κι άλλο! Δεν ξέρω αν αυτά που τρώω είναι πολλά ή λίγα αλλά προσπαθώ πολύ να μαζεύω το στόμα μου για να μην ξεφύγω!
Να λέμε και καμιά ιδέα για φαγητά και σνακ για να αλλάζουμε τις γεύσεις μας!

Νανσι, πολύ καλή μου φαίνεται η διατροφή σου, μπράβο και γι αυτο δεν εχεις βάλει κιλάκια, ξαναμπράβο σου!!!

Αχ, Ιωαννάκι αυτή τη στιγμή δενε χω μπάρες ούτε και γιαούρτι, αλλά κάτι θα φάω υγιεινό, μπορεί και τα δημητριακα μου που μ αρεσουν και σκέτα να φάω.... Ετσι να ξεγελαστώ! pig pig

ioanna85


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κανα χυμο;η φρουτο;

Nancy82

Nancy82
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Νάντια αν έχεις κανένα γλυκό του κουταλιού μπορείς να φας μια κουταλιά! Στη διατροφή δεν λέγανε ένα φρούτο ή ένα κουτάλι γλυκό του κουταλιού (ή μήπως βολεύει εμένα να θυμάμαι έτσιWink! Μπας και ξεγελάσεις την επιθυμία σου για γλυκό!

nantiaf

nantiaf
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια μου, να είστε καλά, με συγκρατείτε... τελικά έφαγα 2 μανταρινάκια κι ενα αποξηραμενο συκο! ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 328109 ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 328109

Nancy82

Nancy82
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μια χαρά σε βρίσκω. Καλά έκανες! Εγώ τσακίζω ένα ρόδι τώρα! Μμμμ...δεν είναι πολύ γλυκό αλλά μου αρέσει! Και μετά λέω να χτυπήσω ένα μήλο! Για να δούμε! Πάντως ο γιατρός μου μου είχε πει ότι το πιο δύσκολο θα είναι μεταξύ 22-24ης βδομάδας γιατί λέει παράγουμε μία ορμόνη τότε, την κορτιζόλη (ξαδέρφη της κορτιζόνης) που προκαλεί κάτι σαν βουλιμία, για την ακρίβεια βουλιμία κύησης την είπε. Εκεί θέλει συγκράτηση λέει για να μην ξεφύγουμε!

nantiaf

nantiaf
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nancy82 έγραψε:Μια χαρά σε βρίσκω. Καλά έκανες! Εγώ τσακίζω ένα ρόδι τώρα! Μμμμ...δεν είναι πολύ γλυκό αλλά μου αρέσει! Και μετά λέω να χτυπήσω ένα μήλο! Για να δούμε! Πάντως ο γιατρός μου μου είχε πει ότι το πιο δύσκολο θα είναι μεταξύ 22-24ης βδομάδας γιατί λέει παράγουμε μία ορμόνη τότε, την κορτιζόλη (ξαδέρφη της κορτιζόνης) που προκαλεί κάτι σαν βουλιμία, για την ακρίβεια βουλιμία κύησης την είπε. Εκεί θέλει συγκράτηση λέει για να μην ξεφύγουμε!

Αααα, την άτιμη!!! Θα την έχουμε κατα νου! Οοοοοχ.... και θα είμαι εκει στις γιορτες περίπου τόσων εβδομάδων,..... Φωτιά στα μελομακάρονα... να μην ξαναμυρίιιισουνν..... ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ - Σελίδα 2 606100

Sofki

Sofki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ξανακοιμαμαι μεσημερι....Ηθελα τραγικα πολυ γλυκο και τσιμπησα μια κουταλια (καλα αντε δυο με πιασατε) νουτελλα...Εχω και να φαω δυο φρουτα τωρα!!

nantiaf

nantiaf
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σοφάκι, αφού έμεινες στις δύο και δεν ξέφυγες, είσαι οκ. Κάνε σα να μην έγινε και τα φρουτάκια να τα φας , είναι βιταμίνες για το μπεμπάκι! Wink

Εμενα μ εχει πιασει καούρα... Δεν ξερω τι φταιει, μπορει η πατατα φούρνου? τα μανταρίνια? Δεν ξέρω.... Mad

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 15]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις