Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
468 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 468 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
eirini31 έγραψε:Αγγελικη μου θα ψαξω και εγω σε μαγαζι με ειδη ζαχαροπλαστικης για τα ξυλακια. εγω περσι ειδα στην Μενεγακη που τα εκανε μια κοπελα και την εκανα απο εκει την συνταγη http://www.alphatv.gr/Microsites/Eleni/WEB-TV/Kouzina/%CE%93%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%86%CE%B9%CF%84%CE%B6%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BA---%CE%A0%CE%B1%CF%83%CF%87%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B1-%CE%9A%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1,-04.aspx?page=2

Δεν την εχω κανει αυτη την συνταγη..μου αρεσει..θα την κανω να κερασω τα παιδακια στον παιδικο στα γενεθλια του μικρου.
Ξυλακια θα βρεις σιγουρα..και σε καλη τιμη...εδω που μενω εγω ειναι μονοπωλειο βλεπεις και δεν υπαρχουν επιλογες για να ψαξεις και ζητανε οτι θελουν!

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
reg reg έγραψε:Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση!!! Εγω ειχα βάλει μερεντα αντι για γλασσο σοκολάτας γι' αυτο μπορει να μην γίνανε αρκετα συμπαγές για να μπορέσει να αντέξει...θα τα κανω και ετσι και θα σας πω σε λιγες μερες εντυπώσεις!!! Εσυ που εισαι χρυσοχερα μήπως εχεις καμια ιδεα για μπουφε(συνταγή εννοώ..) για γρήγορα και ευκολα; Γιατι θα κανω τα γεννεθλια των παιδιών μου στις 19 και επειδη θα τα κανω ολα μονη μου τούρτες(με το μαγικό γλασσο που μου πρότεινε μια αλλη κοπέλα απο το φόρουμ) μπουφε και ολα για 50 ατομα περιπου... Ψάχνω οσο εχω ακομα χρονο για ιδέες για μπουφε και εσυ σιγουρα θα ξερεις...


Δεν νομιζω οτι ευθυνεται η μερεντα γιατι κι εγω εβαλα και βγηκαν μια χαρα..εγω ειχα κανει 150 κομματια..30 με μερεντα,30 με γλασο,30 με μαρμελαδα φραουλα,30 με μαρμελαδα δαμασκηνο και 30 με καραμελα.
Ξερω πολλες συνταγες για μπουφε απλα πες μου θελεις αποκλειστικα για παιδακια ή και για μεγαλους? φανταζομαι και για τα 2 ε?
Τωρα δεν εχω χρονο,το βραδυ θα σου γραψω 3-4 συνταγες απο αυτα που ειχα φτιαξει στα γενεθλια του μικρου περυσι ενδεικτικα να εχεις μια ιδεα..αν εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου και θες πες μου..

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
aggeliki5579 έγραψε:
reg reg έγραψε:Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση!!! Εγω ειχα βάλει μερεντα αντι για γλασσο σοκολάτας γι' αυτο μπορει να μην γίνανε αρκετα συμπαγές για να μπορέσει να αντέξει...θα τα κανω και ετσι και θα σας πω σε λιγες μερες εντυπώσεις!!! Εσυ που εισαι χρυσοχερα μήπως εχεις καμια ιδεα για μπουφε(συνταγή εννοώ..) για γρήγορα και ευκολα; Γιατι θα κανω τα γεννεθλια των παιδιών μου στις 19 και επειδη θα τα κανω ολα μονη μου τούρτες(με το μαγικό γλασσο που μου πρότεινε μια αλλη κοπέλα απο το φόρουμ) μπουφε και ολα για 50 ατομα περιπου... Ψάχνω οσο εχω ακομα χρονο για ιδέες για μπουφε και εσυ σιγουρα θα ξερεις...


Δεν νομιζω οτι ευθυνεται η μερεντα γιατι κι εγω εβαλα και βγηκαν μια χαρα..εγω ειχα κανει 150 κομματια..30 με μερεντα,30 με γλασο,30 με μαρμελαδα φραουλα,30 με μαρμελαδα δαμασκηνο και 30 με καραμελα.
Ξερω πολλες συνταγες για μπουφε απλα πες μου θελεις αποκλειστικα για παιδακια ή και για μεγαλους? φανταζομαι και για τα 2 ε?
Τωρα δεν εχω χρονο,το βραδυ θα σου γραψω 3-4 συνταγες απο αυτα που ειχα φτιαξει στα γενεθλια του μικρου περυσι ενδεικτικα να εχεις μια ιδεα..αν εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου και θες πες μου..


Θα ειναι και μεγάλοι θα ειναι και παιδακια... Οτι εχεις κατα νου μην σε προβλημάτισω! Σκέφτομαι να κανω εκτος τις τούρτες 1 μακαρονοσαλατα με τόνο μια με αλλαντικά και μια χριστουγεννιάτικη σαλατα . Απο γλυκα θα φτιάξω τα κεικ σε ξυλακια που λέγαμε μπισκοτακια βουτυρου με ζαχαροπαστα, καπ κεικς με βουτυροκρεμα και σκέφτομαι σε ατομικά πλαστικα μπολακια διάφορες κρεμες με μπισκοτο ορεο και κορν φλεικς με μερεντα(κατι σαν παντεσπάνι στις κρεμες) για αλμυρά θα κανω κεφτεδακια περασμένα σε σουβλάκι με ντοματινια και τυρι οπως επισης και πανσετα περασμένη με τον ίδιο τροπο(το ειδα σε μια εκπομπή στο σκαι την Κυριακή) αλμυρη τουρτα ( με ψωμι του τοστ και καλυμμένη με τυρι κρεμα ), ακομα μπαγκετες αδειασμενες και γέμισμενες με τυρι κρεμα πιπεριες η αλλαντικά και παστιτσακια ατομικά με φύλλο κρουστας... Σκέφτομαι και κρεπες αλμυρες και γλυκές... Χυμούς ποτά κτλ Αυτα προς το παρόν ...τι λες; Εχεις κατι αλλο να μου προτείνεις; Κατι να συμπληρώσω η να αντικσταστησω;

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
reg reg έγραψε:
aggeliki5579 έγραψε:
reg reg έγραψε:Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση!!! Εγω ειχα βάλει μερεντα αντι για γλασσο σοκολάτας γι' αυτο μπορει να μην γίνανε αρκετα συμπαγές για να μπορέσει να αντέξει...θα τα κανω και ετσι και θα σας πω σε λιγες μερες εντυπώσεις!!! Εσυ που εισαι χρυσοχερα μήπως εχεις καμια ιδεα για μπουφε(συνταγή εννοώ..) για γρήγορα και ευκολα; Γιατι θα κανω τα γεννεθλια των παιδιών μου στις 19 και επειδη θα τα κανω ολα μονη μου τούρτες(με το μαγικό γλασσο που μου πρότεινε μια αλλη κοπέλα απο το φόρουμ) μπουφε και ολα για 50 ατομα περιπου... Ψάχνω οσο εχω ακομα χρονο για ιδέες για μπουφε και εσυ σιγουρα θα ξερεις...


Δεν νομιζω οτι ευθυνεται η μερεντα γιατι κι εγω εβαλα και βγηκαν μια χαρα..εγω ειχα κανει 150 κομματια..30 με μερεντα,30 με γλασο,30 με μαρμελαδα φραουλα,30 με μαρμελαδα δαμασκηνο και 30 με καραμελα.
Ξερω πολλες συνταγες για μπουφε απλα πες μου θελεις αποκλειστικα για παιδακια ή και για μεγαλους? φανταζομαι και για τα 2 ε?
Τωρα δεν εχω χρονο,το βραδυ θα σου γραψω 3-4 συνταγες απο αυτα που ειχα φτιαξει στα γενεθλια του μικρου περυσι ενδεικτικα να εχεις μια ιδεα..αν εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου και θες πες μου..


Θα ειναι και μεγάλοι θα ειναι και παιδακια... Οτι εχεις κατα νου μην σε προβλημάτισω! Σκέφτομαι να κανω εκτος τις τούρτες 1 μακαρονοσαλατα με τόνο μια με αλλαντικά και μια χριστουγεννιάτικη σαλατα . Απο γλυκα θα φτιάξω τα κεικ σε ξυλακια που λέγαμε μπισκοτακια βουτυρου με ζαχαροπαστα, καπ κεικς με βουτυροκρεμα και σκέφτομαι σε ατομικά πλαστικα μπολακια διάφορες κρεμες με μπισκοτο ορεο και κορν φλεικς με μερεντα(κατι σαν παντεσπάνι στις κρεμες) για αλμυρά θα κανω κεφτεδακια περασμένα σε σουβλάκι με ντοματινια και τυρι οπως επισης και πανσετα περασμένη με τον ίδιο τροπο(το ειδα σε μια εκπομπή στο σκαι την Κυριακή) αλμυρη τουρτα ( με ψωμι του τοστ και καλυμμένη με τυρι κρεμα ), ακομα μπαγκετες αδειασμενες και γέμισμενες με τυρι κρεμα πιπεριες η αλλαντικά και παστιτσακια ατομικά με φύλλο κρουστας... Σκέφτομαι και κρεπες αλμυρες και γλυκές... Χυμούς ποτά κτλ Αυτα προς το παρόν ...τι λες; Εχεις κατι αλλο να μου προτείνεις; Κατι να συμπληρώσω η να αντικσταστησω;
Θελω κατι ευκολο γιατι οπως σου ειπα τα κανω ολα μονη μου συν ενα μπεμπη στα πόδια μου... Ειναι και 50 ατομα και πρεπει να βγαίνουν πολλα κομματια... Θα ηθελα να κανω ψητά και τέτοια για τους μεγάλους αλλα με τα λάδια στα πιατα κτλ θα ειναι ωραια;; Ασε που θα μου κανουν το Σπιτι χαλια!ξερω και εγω εσυ τι λες ; Δεν εχω πείρα απο γεννεθλια στο Σπιτι....

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
reg reg έγραψε:
reg reg έγραψε:
aggeliki5579 έγραψε:
reg reg έγραψε:Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση!!! Εγω ειχα βάλει μερεντα αντι για γλασσο σοκολάτας γι' αυτο μπορει να μην γίνανε αρκετα συμπαγές για να μπορέσει να αντέξει...θα τα κανω και ετσι και θα σας πω σε λιγες μερες εντυπώσεις!!! Εσυ που εισαι χρυσοχερα μήπως εχεις καμια ιδεα για μπουφε(συνταγή εννοώ..) για γρήγορα και ευκολα; Γιατι θα κανω τα γεννεθλια των παιδιών μου στις 19 και επειδη θα τα κανω ολα μονη μου τούρτες(με το μαγικό γλασσο που μου πρότεινε μια αλλη κοπέλα απο το φόρουμ) μπουφε και ολα για 50 ατομα περιπου... Ψάχνω οσο εχω ακομα χρονο για ιδέες για μπουφε και εσυ σιγουρα θα ξερεις...


Δεν νομιζω οτι ευθυνεται η μερεντα γιατι κι εγω εβαλα και βγηκαν μια χαρα..εγω ειχα κανει 150 κομματια..30 με μερεντα,30 με γλασο,30 με μαρμελαδα φραουλα,30 με μαρμελαδα δαμασκηνο και 30 με καραμελα.
Ξερω πολλες συνταγες για μπουφε απλα πες μου θελεις αποκλειστικα για παιδακια ή και για μεγαλους? φανταζομαι και για τα 2 ε?
Τωρα δεν εχω χρονο,το βραδυ θα σου γραψω 3-4 συνταγες απο αυτα που ειχα φτιαξει στα γενεθλια του μικρου περυσι ενδεικτικα να εχεις μια ιδεα..αν εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου και θες πες μου..


Θα ειναι και μεγάλοι θα ειναι και παιδακια... Οτι εχεις κατα νου μην σε προβλημάτισω! Σκέφτομαι να κανω εκτος τις τούρτες 1 μακαρονοσαλατα με τόνο μια με αλλαντικά και μια χριστουγεννιάτικη σαλατα . Απο γλυκα θα φτιάξω τα κεικ σε ξυλακια που λέγαμε μπισκοτακια βουτυρου με ζαχαροπαστα, καπ κεικς με βουτυροκρεμα και σκέφτομαι σε ατομικά πλαστικα μπολακια διάφορες κρεμες με μπισκοτο ορεο και κορν φλεικς με μερεντα(κατι σαν παντεσπάνι στις κρεμες) για αλμυρά θα κανω κεφτεδακια περασμένα σε σουβλάκι με ντοματινια και τυρι οπως επισης και πανσετα περασμένη με τον ίδιο τροπο(το ειδα σε μια εκπομπή στο σκαι την Κυριακή) αλμυρη τουρτα ( με ψωμι του τοστ και καλυμμένη με τυρι κρεμα ), ακομα μπαγκετες αδειασμενες και γέμισμενες με τυρι κρεμα πιπεριες η αλλαντικά και παστιτσακια ατομικά με φύλλο κρουστας... Σκέφτομαι και κρεπες αλμυρες και γλυκές... Χυμούς ποτά κτλ Αυτα προς το παρόν ...τι λες; Εχεις κατι αλλο να μου προτείνεις; Κατι να συμπληρώσω η να αντικσταστησω;
Θελω κατι ευκολο γιατι οπως σου ειπα τα κανω ολα μονη μου συν ενα μπεμπη στα πόδια μου... Ειναι και 50 ατομα και πρεπει να βγαίνουν πολλα κομματια... Θα ηθελα να κανω ψητά και τέτοια για τους μεγάλους αλλα με τα λάδια στα πιατα κτλ θα ειναι ωραια;; Ασε που θα μου κανουν το Σπιτι χαλια!ξερω και εγω εσυ τι λες ; Δεν εχω πείρα απο γεννεθλια στο Σπιτι....

Κοπελα μου αργησα να σου απαντησω αλλα ηρθαν εχθες ξαφνικα επισκεπτες στο σπιτι και διανυκτερευσαν κιολας χωρις να το περιμενω! Τωρα εφυγαν..αστα τα νευρα μου..

Καταρχην οτι και να φτιαξεις το σπιτακι σου θα γινει λιγο ανω κατω,αλλα αυτο μην το σκεφτεσαι..κοιτα να ευχαριστηθεις τα γενεθλια και δεν πειραζει για την ατσαλια..
Μου αρεσουν πολυ αυτα που αποφασισες να φτιαξεις,ειχα κανει και γω κρυα μακαρονοσαλατα με τονο και καλαμποκι και παστιτσακια ατομικα..κατι πολυ ευκολο και οικονομικο ειναι τα ατομικα πιτσακια με ψωμι του τοστ..φετες του τοστ(κοβεις την κορα γυρω γυρω) τους βαζεις βιταμ,χυμο ντοματας μια κουταλια,τυρι σε φετες,ζαμπον,μπεικον,πιπερια πρασινη και απο πανω παρμεζανα τριμμενη..τα ψηνεις για 10 λεπτακια το πολυ και τα μικρα αλλα και οι μεγαλοι τρελενονται..
Επισης θα σου προτεινα να φτιαξεις μπουρεκι με κιμα και μελιτζανα ή με κοτοπουλο..με δικη σου ζυμη..με κιμα και μελιτζανα ειναι θεικο αλλα με κοτοπουλο νομιζω οτι θα το προτιμησουν περισσοτερο τα παιδακια..Ακομη θα μπορουσες να φτιαξεις ενα σουφλε με λουκανικα και φετα.
αν θες τις συνταγες στις γραφω

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΑΣΕ τα ξερω αυτα με τις επισκέψεις! Ετσι και εμεις το καλοκαίρι κατι Ξαδερφια μου ήρθαν λεει απλα για να μας δουν και τελικα έμειναν μια εβδομαδουλα χωρις να με εχουν προειδοποίηση , έφευγε ο ενας ερχοταν ο αλλος με συνεχεια μια τσάντα ρουχα!!! Τα νεύρα μου δεν λες τιποτα!εχουμε θάλασσα εδω και τους βόλευε για τσάμπα διακοπές!! Σε ευχαριστω πολυ για τις ιδέες και αν δεν σου κανει κόπος θα ηθελα και τις συνταγες προπαντων τα μπουρεκακια δεν τα εχω κανει ποτε και μου φαίνονται πολυ καλη ιδεα!ξεχασα να σου πω οτι θα κανω και ενα πιρεξ με κοτόπουλα και τυλιγμένα με μπει κον και κρεμα γαλακτος.και παλι σε ευχαριστω!

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλησπέρα!

να σας πω και εγώ μια συνταγή Razz
αφού απο τα ψωμάκια μας βγήκαν και τα γλυκά..
εγώ δεν τα πάω καλά αλλά αυτό είναι εύκολο !!!

παίρνω μπανάνες όσες θέλω να κάνω την φορά, διατηρούνται 3 μέρες περίπου και παραπάνω αν θέλετε αλλά μαυρίζει η μπανάνα... τις κόβω στην μέση και βάζω στην πλευρά που τις έκοψα ξυλάκι για χειροτεχνίες που είναι σαν αυτά που έχουν οι παιδίατροι που κοιτούν
τις αμυγδαλές Very Happy
μετά τις απλώνω σε ένα ταψάκι σε λαδόκολλα και τις βάζω για 15 λεπτά στην κατάψυξη. Όταν τις βγάζω τις βουτάω σε κουβερτούρα λιωμένη, προσεκτικά να μην λερωθεί το ξυλάκι, τις πασπαλίζω με τρούφα ή καρύδι ψίχα και τις βάζω για ένα 10λεπτο ακόμα στην κατάψυξη και έτοιμες !!
διατηρούνται στο ψυγείο.

θα ψάξω εικόνες απο το διαδίκτυο, την είχα βρει απο μια γαλλική σελίδα αν θυμάμαι καλά, αυτό το γλυκάκι με την μπανάνα το κάνουν τώρα στις γιορτές στην Γερμανία. Εκεί το χα δει πρώτη φορά.

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

είχα προσπαθείσει και με λευκή να τα κάνω αλλά δεν τα κατάφερα...
δεν ξέρω γιατί αλλά δεν ήταν ομοιόμορφη η σοκολάτα Crying or Very sad

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λεμονάκι έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

είχα προσπαθείσει και με λευκή να τα κάνω αλλά δεν τα κατάφερα...
δεν ξέρω γιατί αλλά δεν ήταν ομοιόμορφη η σοκολάτα Crying or Very sad


Τελεια η ιδεα σου ,πανευκολη και οτι πρεπει για μικρα παιδια! κατοχυρώνεται λοιπον!!!
Αν εχεις και κατι αλλο πολυ θα ηθελα να το δω!!!

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λεμονάκι έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

είχα προσπαθείσει και με λευκή να τα κάνω αλλά δεν τα κατάφερα...
δεν ξέρω γιατί αλλά δεν ήταν ομοιόμορφη η σοκολάτα Crying or Very sad

πλακα μας κανεις βραδιατικα κι εσυ Razz Razz Razz Razz Razz

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σουφλε με λουκανικα και φετα

1 πακετο φυλλο κρουστας(περιπου 10 φυλλα)
1 πακετο λουκανικα Φρανκουρτης
400 γρ.φετα
3 αυγα
ελαιολαδο
3 πιπεριες πρασινες κερατο
500 ml φρεσκο γαλα

Σε μπωλ τριβω την φετα,βαζω τις πιπεριες και τα λουκανικα και ανακατευω.
Σε λαδωμενη φορμα του κεικ στρωνω ενα φυλλο κρουστας και ριχνω λιγο λαδακι.Ριχνω λιγη γεμιση.Συνεχιζω με φυλλο κρουστας,ξανα λιγο λαδι,λιγη γεμιση μεχρι να τελειωσουν τα υλικα μου.Στος τελος βαζω φυλλο κρουστας.
Χτυπαω τα αυγα με το γαλα και περιχυνω το σουφλε.Τρυπαω με το μαχαιρι σε διαφορα σημεια για να παει το υγρο μειγμα παντου.Ψηνω σε προθερμασμενο φουρνο στους 180 βαθμους για 50-60 λεπτα μεχρι να ροδισει καλα.Οταν ψηθει,το αναποδογυριζω και κοβω σε φετες οπως κανω με το κεικ.

Μπουρεκι με κιμα και μελιτζανα

500 γρ.κιμας
1 κουπα τριμμενο κρεμμυδι
1 κουπα χυμο ντοματας
3 μελιτζανες φλασκες
1 κουπα μπεσαμελ
1 κουπα τριμμενη γραβιερα
1 αυγο
αλατι και πιπερι
λαδακι

Φτιαχνω την ζυμη...1 κιλο αλευρι,λιγο ελαιολαδο,1 κουταλια αλατι και νερο οσο θα χρειαστει.Ζυμωνω,αφηνω για 1 ωρα να φουσκωσει και το ανοιγω(2 φυλλα,οχι πολυ λεπτα και σε σχημα ορθογωνιο οσο γινεται)


Σωταρω το κρεμμυδι στο λαδι,τον κιμα,ριχνω αλατι,πιπερι και τον χυμο ντοματας μεχρι να δεσει.Κατεβαζω απο την φωτια και αφηνω να κρυωσε εντελως.Κοβω τις μελιτζανες σε χοντρες ροδελες.Ετοιμαζω την μπεσαμελ και την ανακατευω με το αυγο και την γραβιερα.Ριχνω το μειγμα στον κιμα και ανακατευω.
Στρωνω το 1 φυλλο,λαδωνω και στην μια ακρη του φυλλου στρωνω τις φετες μελιτζανας την μια διπλα στην αλλη.Δεξια και αριστερα απο το φυλλο πρεπει να υπαρχει 2-3 εκατοστα κενο.
Απλωνω το μισο μειγμα πανω στις μελιτζανες,διπλωνω και τις 2 πλευρες αριστερα και δεξια πανω στον κιμα και τυλιγω σε ρολο.Γινεται ενα μεγαλο μπουρεκι.Με το ιδιο τροπο φτιαχνω και το 2 φυλλο.Ειναι περιπου για 30-40 ατομα.Λαδωνω το φυλλο και ψηνω για 40 λεπτα στους 180.

Με τον ιδιο τροπο γινεται και το μπουρεκι κοτοπουλο απλα αντι για κιμα και χυμο ντοματας βαζεις κοτοπουλο βρασμενο,ανηθο και κρεμμυδακι φρεσκο ψιλοκομμενα.
Επισης μπορεις να τα κανεις με φυλλα κρουστας(500 γρ) για να μην καθεσαι να ανοιγεις φυλλο.

Επισης,σε καλαμακια απο σουβλακια βαζεις ενα κεφτεδακι,1 πατατουτα(αυτες τις μικρες στρογγυλες),1 τυρακι και 1 ντοματινι και στα καρφωνεις επανω σε ενα πορτοκαλι.βαζεις το πορτοκαλι στο κεντρο της πιατελας και διακοσμεις με φυλλα μαρουλιου και ντοματινια.

ακομη,στρογγυλα ψωμακια του τοστ τα κοβεις στη μεση οχι μεχρι πισω ισα να ανοιγουν,βαζεις μαγιονεζα,τυρακι,ζαμπον και 1 φετα μαρουλι και κλεινεις..σαν να ειναι ενα ανοιχτο στομα,διακοσμεις με 2 μαυρες ελιες για ματια και για μυτη και στομα εχεις κομματια απο πρασινη και κοκκινη πιπερια και εχεις ετοιμο ενα βατραχακι..

Ακομη για γλυκισμα μπορεις να φτιαξεις ενα σοκολατενιο υγρο κεικ να γεμισεις χωνακια παγωτου με αυτο να πασπαλισεις με ζαχαρη αχνη ή να καλυψεις με ζαχαροπαστα αν εχεις χρονο και να το διακοσμησεις με φατσουλες,λουλουδακια,καρδουλες,τα αρχικα απο τα ονοματα των παιδιων σου ολα φτιαγμενα απο ζαχαροπαστα..

Αυτα προς το παρον..αν θες τιποτα αλλο πες μου. φιλια..






aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λεμονάκι έγραψε:καλησπέρα!

να σας πω και εγώ μια συνταγή Razz
αφού απο τα ψωμάκια μας βγήκαν και τα γλυκά..
εγώ δεν τα πάω καλά αλλά αυτό είναι εύκολο !!!

παίρνω μπανάνες όσες θέλω να κάνω την φορά, διατηρούνται 3 μέρες περίπου και παραπάνω αν θέλετε αλλά μαυρίζει η μπανάνα... τις κόβω στην μέση και βάζω στην πλευρά που τις έκοψα ξυλάκι για χειροτεχνίες που είναι σαν αυτά που έχουν οι παιδίατροι που κοιτούν
τις αμυγδαλές Very Happy
μετά τις απλώνω σε ένα ταψάκι σε λαδόκολλα και τις βάζω για 15 λεπτά στην κατάψυξη. Όταν τις βγάζω τις βουτάω σε κουβερτούρα λιωμένη, προσεκτικά να μην λερωθεί το ξυλάκι, τις πασπαλίζω με τρούφα ή καρύδι ψίχα και τις βάζω για ένα 10λεπτο ακόμα στην κατάψυξη και έτοιμες !!
διατηρούνται στο ψυγείο.

θα ψάξω εικόνες απο το διαδίκτυο, την είχα βρει απο μια γαλλική σελίδα αν θυμάμαι καλά, αυτό το γλυκάκι με την μπανάνα το κάνουν τώρα στις γιορτές στην Γερμανία. Εκεί το χα δει πρώτη φορά.


Λεμονακι μας την ανοιξες την ορεξη..τελεια η συνταγη σου..θα την δοκιμασω αν και οι αντρες μου δεν την πολυ τρωνε την μπανανα θα τα φτιαξω και σαν δικαιολογια οτι εκανα τοσο κοπο θα τα φαω ολα εγω!! χιχιχιχι...

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν ξερω πως να σε ευχαριστήσω για ολο αυτον των κοπο!!! Το αλμυρο σου κεικ μου αρεσει τοσο πολυ σαν ιδεα που θα το κανω και την Πέμπτη που θα ερθουν οι φίλες μου για καφεδακι!!! Ναααα σου πω... Το εχω βάλει βεβαια και σε αλλο πόστ , μήπως εχεις καμια δοκιμασμένη κρεμα ζαχαροπλαστικής για τουρτες? γιατι εχω μια αλλα τελικα αποφάσισα να μην την κανω... Κα παλι σε ευχαριστω τοοοσο μα τοσο πολυ!!!

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
reg reg έγραψε:αγγελικη μου Δεν ξερω πως να σε ευχαριστήσω για ολο αυτον των κοπο!!! Το αλμυρο σου κεικ μου αρεσει τοσο πολυ σαν ιδεα που θα το κανω και την Πέμπτη που θα ερθουν οι φίλες μου για καφεδακι!!! Ναααα σου πω... Το εχω βάλει βεβαια και σε αλλο πόστ , μήπως εχεις καμια δοκιμασμένη κρεμα ζαχαροπλαστικής για τουρτες? γιατι εχω μια αλλα τελικα αποφάσισα να μην την κανω... Κα παλι σε ευχαριστω τοοοσο μα τοσο πολυ!!!

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Το ειδα το θεμα που ανοιξες..οταν λες ειναι πολυ απλη? θελεις κατι πιο περιπλοκο? Και δεν καταλαβα..θελεις συνταγη με ζαχαρουχο γαλα ή αυτη που εχεις εχει ζαχαρουχο γαλα και σου φαινεται πολυ εντονηη γευση?

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
aggeliki5579 έγραψε:Το ειδα το θεμα που ανοιξες..οταν λες ειναι πολυ απλη? θελεις κατι πιο περιπλοκο? Και δεν καταλαβα..θελεις συνταγη με ζαχαρουχο γαλα ή αυτη που εχεις εχει ζαχαρουχο γαλα και σου φαινεται πολυ εντονηη γευση?


Αυτη που εχω ειναι με ζαχαρουχο γαλα και με σαντιγη... Αλλα επειδη μου βγαζει έντονη την γεύση του γαλατος δεν θα την κανω τελικα(την κανω συνεχεια σε απλές τούρτες και για απλές θα παραμείνει)απλα λεω να κανω ολόκληρη διαδικασία στο γλασσο στο παντεσπάνι και να κανω αυτη την κρεμα που την κανω συνεχεια και ναι μεν ειναι νόστιμη αλλα τιποτα το ιδιαιτερο..δεν ξερω αν με καταλαβαινεις...
Σε εχω πριξειμωρε συγνωμη!!!

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
reg reg έγραψε:
aggeliki5579 έγραψε:Το ειδα το θεμα που ανοιξες..οταν λες ειναι πολυ απλη? θελεις κατι πιο περιπλοκο? Και δεν καταλαβα..θελεις συνταγη με ζαχαρουχο γαλα ή αυτη που εχεις εχει ζαχαρουχο γαλα και σου φαινεται πολυ εντονηη γευση?


Αυτη που εχω ειναι με ζαχαρουχο γαλα και με σαντιγη... Αλλα επειδη μου βγαζει έντονη την γεύση του γαλατος δεν θα την κανω τελικα(την κανω συνεχεια σε απλές τούρτες και για απλές θα παραμείνει)απλα λεω να κανω ολόκληρη διαδικασία στο γλασσο στο παντεσπάνι και να κανω αυτη την κρεμα που την κανω συνεχεια και ναι μεν ειναι νόστιμη αλλα τιποτα το ιδιαιτερο..δεν ξερω αν με καταλαβαινεις...
Σε εχω πριξειμωρε συγνωμη!!!

Βρε δεν με εχεις πρειξει καθολου..χαρα μου!
Απλα θελω να καταλαβω για να μην αραδιαζω συνταγες ενωσε ενδιαφερει κατι αλλο..
οποτε και το παντεσπανι θα το κανεις μονη σου?

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Θα σου γραψω αυτη που κανω εγω και πες μου αν ειναι ιδια με την δικια σου..

1 1/2 λιτρο φρεσκο γαλα,3 κουταλιες σουπας κορν φλαουερ,3 κουταλιες σουπας αλευρι,1 κουταλακι γλυκου βανιλια,λιγο αλατι,1 κουταλια βουτυρο,5 κροκους αυγων και 8 κουταλιες ζαχαρη.



reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ναι ολα θα τα κανω μονη μου! Εχω θέσει ψηλά των πήχη και ελπιζω να τα καταφέρω...πολυ φιλλοδοξη ειμαι ε; Σε ευχαριστω παρα πολυ για την πολύτιμη βοήθεια σου! Δεν θελω να σε κούρασω αλλο, αν εχεις και κατι αλλο να μου προτείνεις ευχαρίστως να το δω...
Απο που εισαι; Αν εισαι Κρήτη να σε καλέσω στα γεννεθλια μας άλλωστε βοηθησες και εσυ παρα πολυ!

nikvik

nikvik
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
το φτιαχνω αυτο ειναι πολυ ευκολο και παρα πολυ νοστιμο :
http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=5456&Itemid=49

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
reg reg έγραψε:Ναι ολα θα τα κανω μονη μου! Εχω θέσει ψηλά των πήχη και ελπιζω να τα καταφέρω...πολυ φιλλοδοξη ειμαι ε; Σε ευχαριστω παρα πολυ για την πολύτιμη βοήθεια σου! Δεν θελω να σε κούρασω αλλο, αν εχεις και κατι αλλο να μου προτείνεις ευχαρίστως να το δω...
Απο που εισαι; Αν εισαι Κρήτη να σε καλέσω στα γεννεθλια μας άλλωστε βοηθησες και εσυ παρα πολυ!

Να εισαι καλα κουκλα μου..και μονο ο λογος σου φτανει!
Ειμαι απο Λιβαδεια...πρεπει να περασω στερια και θαλασσα και με αυτον τον καιρο μαλλον θα αποκλειστω στην Κρητη και θα χρειαστει να με φορτωθειτε μεχρι το Πασχα..οτι θες εδω ειμαι...
Και μια χαρα θα τα καταφερεις..αρκει να το θες και να εχεις χρονο και θα πανε ολα τελεια..οι καλεσμενοι σου θα γλυφουν τα δαχτυλα τους... Ψωμάκι - φαγητό και στο τέλος το γλυκό ! !  - Σελίδα 5 417472



Έχει επεξεργασθεί από τον/την aggeliki5579 στις Πεμ Δεκ 06, 2012 4:13 am, 1 φορά

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
aggeliki5579 έγραψε:
reg reg έγραψε:Ναι ολα θα τα κανω μονη μου! Εχω θέσει ψηλά των πήχη και ελπιζω να τα καταφέρω...πολυ φιλλοδοξη ειμαι ε; Σε ευχαριστω παρα πολυ για την πολύτιμη βοήθεια σου! Δεν θελω να σε κούρασω αλλο, αν εχεις και κατι αλλο να μου προτείνεις ευχαρίστως να το δω...
Απο που εισαι; Αν εισαι Κρήτη να σε καλέσω στα γεννεθλια μας άλλωστε βοηθησες και εσυ παρα πολυ!

Να εισαι καλα κουκλα μου..και μονο ο λογος σου φτανει!
Ειμαι απο Λιβαδεια...πρεπει να περασω στερια και θαλασσα και με αυτον τον καιρο μαλλον θα αποκλειστω στην Κρητη και θα χρειαστει να με φορτωθειτε μεχρι το Πασχα..οτι θες εδω ειμαι...
Και μια χαρα θα τα καταφερεις..αρκει να το θες και να εχεις χρονο και θα πανε ολα τελεια..οι καλεσμενοι σου θα γλυφουν τα δαχτυλα τους...


σε ευχαριστω για ολα!η αληθεια ειναι οτι εισαι λιγο μακρια αλλα αν ερθετε ποτε απο τα μερη μας θα χαρω πολυ να σε γνωρισω!
σε ευχαριστω πολυ και εσενα και την nikvik για τις πολυτιμες συμβουλες σας.πρεπει να ειναι οι οικογενειες σας πολυ περηφανες για εσας!

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Και μην ξεχνιομαστε...αν εχεις καμια συνταγη για κανα περιεργο πρωτοτυπο διαφορετικο φαγακι γραψτην..να μαθαινουμε..ειμαι σιγουρη οτι εισαι χρυσοχερα!
Φιλια πολλα

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
aggeliki5579 έγραψε:Και μην ξεχνιομαστε...αν εχεις καμια συνταγη για κανα περιεργο πρωτοτυπο διαφορετικο φαγακι γραψτην..να μαθαινουμε..ειμαι σιγουρη οτι εισαι χρυσοχερα!
Φιλια πολλα


Λοιπον εχω μια συνταγουλα για ευκολο κυριακάτικο φαγητο η για κάποιο τραπέζι απροειδοποιητο!
Επειδη (δεν ξερω αν το εχετε και εσεις αυτο το προβλημα)το μοσχάρι για εμενα ειναι ρίσκο δηλαδη κάποιες φορες μαλακό αλλα και κάποιες άλλες σαν πέτρα, αλλα με αυτο τον τροπο λιωνει...

1κιλο μοσχάρι (ποντίκι η οτιδήποτε αλλο!)
1μπυρα
1κουταλια σουπας πελτε
2 ντοματες
2-3 καροτακια
2-3 κολοκυθακια
1μεγαλο κρεμμύδι
2-3σκελιδες σκορδο
2-3 πιπεριες
Αλατι -πιπερι-δεντρολιβανο και λιγο λαδακι


Σστη γαστρα μας η στο τεψακι μας βαζουμε το μοσχαρακι και τα μπαχαρικά και τα τσιγαριζουμε με πολυ λιγο λαδακι σε δυνατη φωτια και προσθετουμε το πελτε την ντοματα κρεμμυδι πιπεριες ντομάτα και σκορδο κομμένο σε κομματια με το μαχαίρι στο τέλος προσθέτουμε το κολοκυθια και τα καροτα κομμένα στα 4, αποσυρουμε απο τη φωτιά Ανακατευουμε λιγο και τα βαζουμε στο φουρνο(με σκεπασμενη την γαστρα η αλλιως τεψακι με αλουμινοχαρτο)
Το ψηνουμε σε δυνατο φουρνο για 1 ωρα και κατι!
Ειναι πανευκολο και πεντανοστημο!

Υ.γ πέρα απο το μοσχάρι την μπίρα και τον πελτε ολα τα υπολοιπα ειναι προαιρετικά!!! Μπορείτε να βάλετε οτι λαχανικά εχετε και στο τέλος λίγη τριμμενη φετα!η για ακομα πιο ελαφρη η πιο γρήγορο ολα τα υλικα μαζι στη γλάστρα ανακατευουμε και βαζουμε στο φουρνο!
Σερβιρουμε με ριζακι η πουρε η μακαρονακι κοφτα η ακομα καλυτερα πατάτα τηγανιτη!!!
Καλη επιτυχια και αν το κανετε να μου πειτε εντυπώσεις!

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κοριτσι μου ωραιο το φαγακι σου! Την μπυρα που ακριβως την προσθετεις? Την βαζεις την ωρα που τσιγαριζεις το φαγητο ή απευθειας στο φουρνο?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις