Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
35 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 35 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 26 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 41]

251ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 2:29 am

boubou

boubou
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
DimiKgianni έγραψε:
boubou έγραψε:πες μου λιγο το υψος και τα κιλα σου και την ηλικια σου να σου πω ποσες θερμιδες χρειαζεσαι σε μια μερα αν δν κανεις τιποτα!αν καθεσαι!
175cm
Την προηγούμενη εβδομάδα που ζυγίστηκα ήμουν 94,6.
Και κάθομαι, δεν γυμνάζομαι καθόλου Mad Mad


Αν τρως 1704.7 δν θα χανεις αλλα δν θα παιρνεις κιολας... ριξτες λιγο και θα χανεις... ποτέ μην τις ριχνεις κάτω απο 1200 δν κανει!!αν κανεις έστω και κατι, πχ δουλειες του σπιτιου, ψωνια εξω...οτιδηποτε σε κανει να κινησαι για να μενεις σταθερη στα κιλα σου χρειάζεσαι 2045.64...εγω νομιζω οτι με 1500 μια χαρα θα χασεις και δν θα πεινας κιολας!

Στελλα μου χαχαχα πολυ γελασα με το ποστ σου !!! βρε εγω που ειμαι 56 δν θελω να χασω γιατι θεωρω ότι ειμαι χοντρη..θελω να χασω γιατι το ιδανικο βαρος για τι υψος μου ειναι 51,5 και οταν ειμαι εκει γυρω νιωθω κι εγω καλυτερα με το σωμα μου!!!μονο γι αυτο!!αλλιως και τωρα κανονικη με λες..με λιιιιιγο περιφέρεια Razz Razz οι πατατες ειναι ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ απο θεμα θερμιδων απο τον γυρο παντως!! Wink

εγω σημερα την αμαρτια την εκανα για πρωινο και εφαγα 1 μελομακαρονο... τωρα το μεσημερι θα φαω γαριδομακαροναδα σε light εκδοση..αυτη εδω! http://www.dietup.gr/syntages/syntages-diaitologion/1546-garidomakaronada.html
γενικα εχω ακολουθησει και τα διαιτολογια που σου βγαζει αυτη η σελιδα.. και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλα..πριν 2μιση χρονια ειχα χασει ολα τα περιττα κιλα που ειχα παρει παλι επειδη ειχα κοψει το καπνισμα!!! τωρα τα πηρα γιατι στην προσπαθεια για μπεμπε ελεγα.."ελα μωρε, αφου τον αλλο μηνα θα αρχισω να φουσκωνω!!" ο αλλος μήνας εγινε 1μιση χρονος και ακομη δν ηρθε το μπεμπε..με αποτελεσμα να ...φουσκωνω χωρις λογο αχαχαχα



Έχει επεξεργασθεί από τον/την boubou στις Πεμ Ιαν 17, 2013 3:00 am, 1 φορά

252ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 2:53 am

????????


Επισκέπτης
μπορω να κοψω πολλα

τις πατατες δε μπορω!!!!!!!!!



χα χα δειτε τι βρηκα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

253ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 3:34 am

marialat

marialat
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Χαχαχαχα!!!! Κοριτσια εχετε πολυ γελιο!!!!
Μου φαινεται οτι οντως αντι να λεμε ποσα χανουμε θα βαζουμε στο τελος!!!
Στελλα μη μας αφηνεις!!! Εδω δινουμε κουραγιο η μια στην αλλη!!!
Α, κοριτσια η διαβητολογος μου (εχει και διαιτολογικο γραφειο) μου ειπε οτι θα μπορουσα να τρωω οτι τρωει και το μωρο, δηλαδη απο τις σουπιτσες του και τα φρουτακια του, κυριως για οικονομια χρονου, αλλα ετσι λεει θα χανω κιολα...
Θα δειξει!!! Παντως αυτο κανω αυτες τις μερες!

254ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 3:42 am

aggeliki5579

aggeliki5579
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
marialat έγραψε:Χαχαχαχα!!!! Κοριτσια εχετε πολυ γελιο!!!!
Μου φαινεται οτι οντως αντι να λεμε ποσα χανουμε θα βαζουμε στο τελος!!!
Στελλα μη μας αφηνεις!!! Εδω δινουμε κουραγιο η μια στην αλλη!!!
Α, κοριτσια η διαβητολογος μου (εχει και διαιτολογικο γραφειο) μου ειπε οτι θα μπορουσα να τρωω οτι τρωει και το μωρο, δηλαδη απο τις σουπιτσες του και τα φρουτακια του, κυριως για οικονομια χρονου, αλλα ετσι λεει θα χανω κιολα...
Θα δειξει!!! Παντως αυτο κανω αυτες τις μερες!


Γεια σας κοριτσια!
Εγω σημερα ηπια τον σκετο τον καφε μου κλασσικα το πρωι,στις 11 εφαγα ενα ακτινιδιο και πρινλιγο εφαγα κοτοπουλο ψητο με σαλατουλα..ολα καλα..δεν πειναωκαθολου..βεβαια λιγουρευομαι λιγο την καρμποναρα που εφτιαξα για τον αντρα μου αλλα οκ..θα αντεξω!!

Αυτο μου ειχε πει και η δικη μου διαιτολογος..μονο που εγω ετρωγα απο τις σουπιτσες του μικρου με ψωμι παπαρα μεσα,ετρωγα απο τα φρουτακια του με ζαχαρη και σαντυγες,απο τα γιαουρτακια του ολες τις σοκολατενιες βλακειες και οτι υπηρχε σε μπισκοτοκρεμα στο σπιτι..οποτε οχι μονο δεν εχανα αλλα επερνα κιολας..εκανα την διαιτα της παπιας..τα ετρωγα ολα και μετα εκανα την παπια..

καλο κουραγιοοοοοοοο

255ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty . Πεμ Ιαν 17, 2013 4:01 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μολις ζυγιστηκα!!95 κιλα με υψος 1.78!βαλτε με στην λιστα!καλε σας τρωω ολες μου φαινεται στα κιλα!χαχαχα!ξεκινησα διαιτα 15/1!

256ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 4:03 am

LitsaM


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:μολις ζυγιστηκα!!95 κιλα με υψος 1.78!βαλτε με στην λιστα!καλε σας τρωω ολες μου φαινεται στα κιλα!χαχαχα!ξεκινησα διαιτα 15/1!

τι μας τρως καλέ, με ύψος 1.80!!! Mad

257ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 4:42 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Βλέπω σούπερ ενεργό θεματάκι και επίκαιρο κιόλας.
Η ιδιαιτερότητά μου είναι ότι δεν είμαι έγκυος ή μανούλα. Τα φαινόμενα (βλπ κοιλίτσα) απατούν. Αλλά θα ήθελα να μπω στο κλαμπ αν δεν πειράζει.

Ήθελα πάντα να χάσω τα κιλά μου και το καλοκαίρι έκανα δίαιτα (τη δίαιτα του φερμουάρ όπου το έραψα κανονικά το στόμα μου) για 2 μήνες κι έχασα 4 κιλά. Μετά δεν άντεξα. Τα ξαναπήρα. Αποφάσισα ότι δε θα χαλάσω ούτε το μεταβολισμό ούτε την υγεία μου. Και με γνώμονα την υγεία, αλλά δέλεαρ το χάσιμο βάρους έψαξα στο νετ όπως και διαβάζω πολλά σχετικά βιβλία. Αποφάσισα να μην ξανακάνω δίαιτα αλλά να αλλάξω τρόπο διατροφής. Η vegan διατροφή είναι πια κατά τη γνώμη μου μια από τις καλύτερες διατροφές που μπορούμε να κάνουμε για τον εαυτό μας. Υπάρχει και καλύτερη αλλά δε θέλω να σας τρομάξω Razz Ωστόσο αυτή τη στιγμή, χωρίς να ζορίζω τον οργανισμό μου, αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να του προσφέρω.

Από Νοέμβρη δειλά δειλά άρχισα να βγάζω τα ζωικά προϊόντα από τη διατροφή μου. Αυγά, γάλα και γιαούρτια είχαν κοπεί προ πολλού. Από 1η Ιανουαρίου δεν έχω φάει κανένα ζωικό προϊόν (κρέας, τυρί κλπ) και κάθε φορά που πχ ζηλεύω πχ κάποιο κρακεράκι από το μάρκετ κοιτάζω τα συστατικά. Με τα τραπεζώματα τα πράγματα δυσκολεύουν. Πχ η πεθερά μου ήξερε ότι δε θέλω κρέας και μου έφτιαξε σουφλέ μακαρόνια μόνο για μένα, με ψιλοκομμένο κοτόπουλο μέσα Shocked

Τέλος πάντων, στο ζουμί. Ξεκίνησα 1η Ιανουαρίου με 62,5 και τώρα είμαι σταθερά 4-5 μέρες στα 61,1. Η αλήθεια είναι ότι το παρακάνω με το λάδι και τους ξηρούς καρπούς, ούτε τις ποσότητες στις μερίδες μου προσέχω ιδιαίτερα και δε γυμνάζομαι. Αυτά πρέπει να φτιάξω και η συνέχεια θα δείξει.

Καλή συνέχεια και σε σας και όσο γίνεται προσπαθήστε να μη σκέφτεστε ότι στερείστε.

258ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 5:11 am

LitsaM


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Πάντως, κορίτσια, αν εγώ έτρωγα αυτά που λέτε ότι φάγατε τις τελευταίες μέρες, θα είχα ψωμολυσσάξει... Δεν θα άντεχα ούτε 3 μέρες, σοβαρά!

λοιπόν,
Πρωινό: ένα τοστ από ολικής με τυρί, γαλοπούλα
καφές με 1 κουταλιά ζάχαρη και γάλα

Μεσημέρι: 3 κεφτέδάκια με λίγες πατάτες
1 πιάτο μπρόκολο με πολύ λεμόνι και λίγο λάδι

Για απόγευμα λέω οπωσδήποτε 1 φρούτο και το βράδυ πάλι 1 τοστ, με μαγιονέζα και μαρούλι αυτή τη φορά .

Αν παραστεί ανάγκη, συμπληρώνω με ρόφημα σοκολάτας ή ποπ-κορν

259ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 5:19 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Α ξέχασα να πω ότι ο στόχος μου είναι τα 50 κιλά, δηλαδή έχω να χάσω κάπου στα 11 κιλά (είμαι κοντούλα Razz ). Αν όμως στην πορεία δω ότι πχ στα 52, 53, 54 μ' αρέσω ή ότι δεν πάει παρακάτω, δε θα το δέσω.

Ξέχασα επίσης να πω ότι επειδή ο προγραμματισμός είναι το παν, έχω γράψει στο ημερολόγιο τί θα τρώω μέχρι το τέλος Μαρτίου.

Σήμερα το μενού έχει αρακά.
Αύριο τα αγαπημένα μου μακαρόνια ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 654316

ΥΓ Κορίτσια, ένα tip! Δοκιμάστε στέβια αντί για ζάχαρη. Βγαίνει από φυτό, δεν είναι τεχνητό γλυκαντικό (με όλα τα κακά που αυτά συνεπάγονται). Δεν έχει θερμίδες και κάνει και για τους διαβητικούς. Μπαίνει στον καφέ, στα κέικ, ζεσταίνεται όπως η ζάχαρη, μόνο που είναι 5 φορές πιο γλυκιά οπότε βάζουμε λιγότερο.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Miaki στις Πεμ Ιαν 17, 2013 5:23 am, 1 φορά

260ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 5:21 am

????????


Επισκέπτης
διαφωνω ριζικα και καθετα και οριζοντια με οποιαδηποτε διατροφη αποκλειει τροφες, οποτε και με τη βεγκαν......... το πρωτο πραγμα που σε ρωταει ο γιατρος οταν παρουσιαστει καποια νοσος ειναι μηπως εισαι χορτοφαγος το ξερετε???? ΤΟ ΠΡΩΤΟ!!!!!!!!

για μενα λιγο απ ολα και με μετρο

οταν βρεθει καποια με πιο πολλα κιλα απο μενα θα ξεκινησω κι εγω χαχαχαααααααααααααααααααααααα

261ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 5:27 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Miaki έγραψε:Α ξέχασα να πω ότι ο στόχος μου είναι τα 50 κιλά, δηλαδή έχω να χάσω κάπου στα 11 κιλά (είμαι κοντούλα Razz ). Αν όμως στην πορεία δω ότι πχ στα 52, 53, 54 μ' αρέσω ή ότι δεν πάει παρακάτω, δε θα το δέσω.

Ξέχασα επίσης να πω ότι επειδή ο προγραμματισμός είναι το παν, έχω γράψει στο ημερολόγιο τί θα τρώω μέχρι το τέλος Μαρτίου.

Σήμερα το μενού έχει αρακά.
Αύριο τα αγαπημένα μου μακαρόνια ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 654316

ΥΓ Κορίτσια, ένα tip! Δοκιμάστε στέβια αντί για ζάχαρη. Βγαίνει από φυτό, δεν είναι τεχνητό γλυκαντικό (με όλα τα κακά που αυτά συνεπάγονται). Δεν έχει θερμίδες και κάνει και για τους διαβητικούς. Μπαίνει στον καφέ, στα κέικ, ζεσταίνεται όπως η ζάχαρη, μόνο που είναι 5 φορές πιο γλυκιά οπότε βάζουμε λιγότερο.


Ειμαι απο επαρχία και στο σουπερ μαρκετ δεν υπαρχει στεβια... Απο φαρμακειο μονο; Και ποσο κοστίζει;

262ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 5:37 am

ΧΡΥΣΑΝΝΑ


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
reg reg έγραψε:
Miaki έγραψε:Α ξέχασα να πω ότι ο στόχος μου είναι τα 50 κιλά, δηλαδή έχω να χάσω κάπου στα 11 κιλά (είμαι κοντούλα Razz ). Αν όμως στην πορεία δω ότι πχ στα 52, 53, 54 μ' αρέσω ή ότι δεν πάει παρακάτω, δε θα το δέσω.

Ξέχασα επίσης να πω ότι επειδή ο προγραμματισμός είναι το παν, έχω γράψει στο ημερολόγιο τί θα τρώω μέχρι το τέλος Μαρτίου.

Σήμερα το μενού έχει αρακά.
Αύριο τα αγαπημένα μου μακαρόνια ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 654316

ΥΓ Κορίτσια, ένα tip! Δοκιμάστε στέβια αντί για ζάχαρη. Βγαίνει από φυτό, δεν είναι τεχνητό γλυκαντικό (με όλα τα κακά που αυτά συνεπάγονται). Δεν έχει θερμίδες και κάνει και για τους διαβητικούς. Μπαίνει στον καφέ, στα κέικ, ζεσταίνεται όπως η ζάχαρη, μόνο που είναι 5 φορές πιο γλυκιά οπότε βάζουμε λιγότερο.


Ειμαι απο επαρχία και στο σουπερ μαρκετ δεν υπαρχει στεβια... Απο φαρμακειο μονο; Και ποσο κοστίζει;

έχω γραψει στην σελίδα 7 για την στέβια, μπες και στο site που την παραγγέλνω εγώ για την αδερφή μου, είναι λίγο ακριβή(τουλάχιστον για το δικό μου πορτοφόλι)

263ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 5:58 am

annamicha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια εχασα επεισοδια.οσες ειναι να τις βαλω στην λιστα ας στειλουν πμ.

264ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 6:02 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Λίγη προσοχή στο τί λέμε όταν δεν έχουμε διαβάσει δε βλάπτει, γιατί αλλιώς μπορεί να κλείσουμε την πόρτα σε άτομα που μπορεί και να ωφεληθούν απ' τη διατροφή που διαφωνείς άνω κάτω και πλαγίως. Όχι ότι ο σκοπός μου είναι να ανοίξω καμιά πόρτα, αλλά δεν καταλαβαίνω τον τόνο προς μια διατροφή που εγώ παραδέχομαι, όταν από τη μεριά μου δεν κάνω το ίδιο προς τη διατροφή που παραδέχεται κάποιος άλλος.

Και να διαφωνείς, το σώμα σου έχει τον τελευταίο λόγο. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα βίγκαν, χορτοφάγων και ειδικά ωμοφάγων που όχι απλά δεν τους λείπει τίποτα αλλά γιατρεύτηκαν κι από χιλιάδες αρρώστιες. Υπήρξε γυναίκα που με τη διατροφή αυτή έχει λάβει διάφορες τιμιτικές διακρίσεις όπως το βραβείο "Νίκη επι του καρκίνου" για τις πολλές ζωές που έσωσε ή για το έργο της στο χώρο της νεότητας και αναγέννησης των κυττάρων. Υπάρχουν βίγκαν αθλητές, μωρά που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν έτσι και είναι πιο ανεπτυγμένα από τα συνομήλικά τους. Το θέμα το έχω ψάξει πολύ, δεν αποφάσισα να με κάνω πειραματόζωο ξαφνικά. Και φυσικά δεν αποκλείω τροφές, επειδή πολύ απλά, οι ζωικές τροφές δεν τρέφουν. Και ξέρω καλά ότι οι γιατροί που θα ρωτήσουν αν είσαι χορτοφάγος για να επιβεβαιώσουν ότι δεν τρέφεσαι σωστά (που ποτέ δε μου έχει συμβεί, δεν ξέρω που τους βρήκες) είναι οι γιατροί αυτοί που θα εμπιστευτείς με κλειστά μάτια. Υπάρχουν κι άλλοι γιατροί που όχι μόνο υποστηρίζουν τη χορτοφαγία αλλά είναι και οι ίδιοι χορτοφάγοι, όπως για παράδειγμα ο Δημήτρης Γρηγοράκης που είναι και γνωστός από τα media (είχα κι άλλα παραδείγματα, αλλά επειδή είναι γνωστός).
Αυτός έχει γράψει κι ένα βιβλιαράκι που λέγεται "τροφές που σας κάνουν να χάνετε βάρος". Απλά σου εξηγεί τί να κάνεις και αναφέρεται και στο γιατί, αλλά δεν τα εξηγεί επιστημονικά. Το κοιτάζει από την άποψη της δίαιτας (σαν πρόεδρος της ελληνικής διατροφολογικής εταιρίας που είναι) και προσπαθεί να το κάνει εύπεπτο. Αλλά αυτό είναι στο θέμα του καθενός να το ψάξει. Αν κανείς καταλάβει με αυτά που τρώει τί ακριβώς κάνει στον οργανισμό του και γιατί, τότε δεν μένει σε κλισέ του τύπου 'παν μέτρον άριστον', 'αποκλεισμούς' κα τέτοια. Το μέτρο είναι για τους μέτριους και το σώμα μου δεν το έχω για μέτριες τροφές. Ούτε και η χορτοφαγία είναι αποκλεισμός. Αν το είχες ψάξει θα ήξερες πόση αυθονία τροφών υπάρχουν σε μια vegan διατροφή. Έχω κάνει πρόγραμμα μέχρι και τον Μάρτιο με διαφορετικά τρόφιμα κάθε μέρα. Κι εκεί σταμάτησα γιατί κουράστηκα να γράφω και χάθηκα στην πληθώρα συνταγών που υπάρχουν. Από τότε που ξεκίνησα, έχω φτιάξει πράγματα που ποτέ δεν τα έφτιαξα ως κρεοφάγος.

Φυσικά αυτός είναι ο δρόμος που έχω επιλέξει εγώ. Εδώ δεν είμαι για να να τον υποστηρίξω ούτε να τον διαδώσω, απλά είμαι για την καθημερινή υποστήριξη. Ούτε είπα σε κανέναν τί κακό που κάνει που τρώει αυτό ή εκείνο. Μέσα στα πλαίσια της συζήτησης φυσικά, ο καθένας θα πει την άποψή του, όπως πχ αν πω ότι τρώω λίπη ή πάστες εννοείται ότι θα μου πείτε ότι δεν κάνω καλά. Ο καθένας όμως είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για τη δική του διατροφή και το πώς συμπεριφέρεται στο σώμα του. Απλά ένιωσα την ανάγκη να εξηγηθώ χωρίς κοκκινάδια και κεφαλαία, όχι επειδή δεν μπορώ να υποστηρίξω τις γνώσεις που έχω, αλλά επειδή είμαστε εντελώς offtopic κι εδώ είμαστε για το "συνέχισε" κι όχι για το αντίθετο.

265ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 6:08 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
reg reg έγραψε:
Ειμαι απο επαρχία και στο σουπερ μαρκετ δεν υπαρχει στεβια... Απο φαρμακειο μονο; Και ποσο κοστίζει;

Είμαι από Αθήνα και έχω πάρει δυο φορές από βιολογικά. Νομίζω υπάρχει και στα φαρμακεία αλλά δεν ξέρω το κόστος. Αυτό που έχω εγώ αυτή τη στιγμή λέγεται steviadoro (της delfiemo) και κοστίζει 12.30 (τα 250g). Την περασμένη φορά είχα πάρει ένα κουτί που δε θυμάμαι τη μάρκα και έκανε 8 ευρώ, περίπου ίδια ποσότητα. Αλλά το καλό είναι ότι βάζεις λιγότερη ποσότητα οπότε σου έρχεται πάνω κάτω το ίδιο σε τιμή. Δηλ. αυτά τα δυο πακετάκια εγώ τα χαλάω από το καλοκαίρι. Ίσως αν κάνεις αγορά μέσω νετ να σου έρθει φτηνότερα; Είμαι άσχετη με αγορές μέσω νετ και δεν ξέρω να σε κατευθύνω.

Κάτι που έκανα το καλοκαίρι ήταν όταν έφτιαχνα από το πρωί κρύο τσάι με στέβια και στο ψυγείο, για τις στιγμές που πεινούσα αλλά δεν ήθελα να φάω.

266ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty . Πεμ Ιαν 17, 2013 6:24 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsa ναι ευτυχως ειμαι ψηλη και δεν μου φαινεται οτι ειμαι τοσα κιλα! Very Happy !αλλαααα...το νουμερο ειναι νουμερο!αν σκεφτεις οτι προ εγκυμοσυνης ημουν 68 κιλα κ πριν γνωρισω τον αντρα μου 60 ε ενα σοκ το παθαινω με αυτο το 95 χαχαχχα!κ εχω υπαρξει και 57 κιλα!αλλα ενταξει ημουν χαλια τοσο αδυνατη,σαν αρρωστη.θελω να ξαναγινω 68 με 66.miaki θελεις να μου δωσεις παραπανω πληροφοριες?τι εννοεις οτι οι ζωικες τροφες δεν ειναι απαραιτητες?που κανουν κακο?

267ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty . Πεμ Ιαν 17, 2013 6:25 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamicha βαλε κ μενα στην λιστα.95 κιλα και αρχισα διαιτα 15/1!

268ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 6:31 am

annamicha


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
αντε να μαζευομαστε σιγα σιγα

269ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty . Πεμ Ιαν 17, 2013 6:33 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλε στελλα ποσα κιλα εισαι κ λες οταν σε περασει καποια τοτε θα ξεκινησεις διαιτα?

270ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 6:48 am

????????


Επισκέπτης
χαχαχα τοσα που δε θα με περασετε ποτε!!!! (αφου συνεχιζω και να τρωω εννοειται!)

τριψηφιο δυστυχως!

271ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 6:57 am

LitsaM


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
για να μπεις σε τέτοια διαδικασία και να πετύχει πρέπει να το αποφασίσεις μόνος σου, αλλιώς δεν...

272ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 7:00 am

????????


Επισκέπτης
λιτσα μου πιστεψε με σε οτι εχω ιερο στο λεω, το τελευταιο που με ενδιαφερει αυτη τη στιγμη ειναι το τι εντυπωση θα κανω το καλοκαιρι στην θαλασσα..........καποτε κι εγω ετσι σκεφτομουν, η ζωη εχει αλλαγες..........

καλο ειναι οσες κοπελες το κανουν δεν το κρινω, απλα ειναι θεμα προτεραιοτητων για μενα

273ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 7:06 am

LitsaM


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μόλις διάβασα τα νέα σου για την υγεία σου και χάρηκα πάρα, πάρα, πάρα πολύ!!!! Ποιός τα χέ@ζει τα κιλά και τις μαλακίες, όλα θα γίνουν με τη σειρά! Μπράβο κορίτσι μου, μεγάλη υπόθεση να ξανασταθείς στα πόδια σου! Όταν με το καλό αρχίσεις να το σκέφτεσαι περί δίαιτας κλπ. εδώ θα είμαστε (ελπίζω όχι ως συμπάσχουσες Crying or Very sad
Στο μεταξύ, στη συζήτηση να συμμετέχεις κανονικά γιατί 1ον) ξέρεις πολλά και 2ον) χρειαζόμαστε κι εμείς το κοινό μας για να παίρνουμε θάρρος (λέμε τώρα...)
ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 875502 ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 875502 ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 875502 ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 875502 ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 875502

274ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Πεμ Ιαν 17, 2013 7:12 am

????????


Επισκέπτης
ok εδω ειμαι

φιλια πολλα και να εισαι καλα!!!!!!!!!

275ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 11 Empty . Πεμ Ιαν 17, 2013 7:46 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παντως ειναι φοβερο βρε κοριτσια ποσο πιο καλα νιωθω που αρχισα διατροφη εστω εδω κ 3 μερες.νιωθω ηδη πιο αναλαφρη κ πιο καλα ψυχολογικα και με πιο πολυ ενεργεια!δεν εχω καθολου στο μυαλο μου οτι κανω διατροφη,το νιωθω σαν κατι φυσιολογικο.δεν μου εχει γινει ψυχωση,δλ αν βγω εξω για φαι θα φαω και θα πιω κανονικα και γλυκο μετα,δεν θα το παιξω μηγιαγγιχτη.απλα θα προσεξω την επομενη μερα πιο πολυ.κ ενα περιεργο πραγμα βρε παιδια...δεν ανυπομονω καθολου για το αποτελεσμα!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 11 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 26 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις