Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
47 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 47 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 33 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 26 από 41]

626ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τρι Ιαν 29, 2013 10:50 pm

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αρκετα λαθακια κανει... θα μπω το απογευμα απτο λαπτοπ να τα αναλυσω...
εαν δεν σου ειναι κοπος γραψε κ αλλη μια μερα τι συνιθιζεις να τρως για να εχουμε πιο καθαρη εικονα!
καλημερα κοριτσιααααα

627ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty . Τρι Ιαν 29, 2013 11:05 pm

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
reg reg μην το σκεφτεσαι ετσι,δηλαδη να ετρωγες καλυτερα μια κρεπα αντι το γλυκο με τα καρυδια και ας εχει παραπανω θερμιδες.γιατι το γλυκο με τα καρυδια θα μεταβολιστει καλυτερα απο οτι η κρεπα και θα σου μεινουν τελικα λιγοτερες θερμιδες στο σωμα σου.ασε που τα καρυδια κανουν πολυ καλο!μαμα του μπεμπη να σου πω κ γω τι τρωω?πρωι τιποτα,δνε θελω,δεν μπορω,αναγουλιαζω,ποτε δεν ετρωγα πρωινο,μονο καφε.<ξερω οτι πρεπει να τρωω πρωινο>.κατα τις μια παρα που θα βρασω κολοκυθι για το μωρο θα φαω 3 κομματια και μετα τρωω μεσημεριανο στις 2.30,3 παρα.κατα τις 6 τρωω οτι περισσευει απο την φρουτοκρεμα του μωρου και κατα τις 8.30 τρωω η μια σαλατα με τονο και καλαμποκι με λιγο λαδι και πολυ λεμονι η κανα κοματι κρεας μικρο με σαλατα.αν πειναω πολυ κατα τις 11 τρωω και 6,7 αψητα αμυγδαλα.

628ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τρι Ιαν 29, 2013 11:25 pm

MAMASTE

MAMASTE
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα κοριτσια,απο σημερα και εγω στο club της διαιτας..
τοσο καιρο εβλεπα πως εχω παχυνει αλλα ειχα μια πολυ κακη συνηθεια..
ενω δεν τρωω γλυκα ουτε τσιμπολογαω αναμεσα στα γευματα,μολις πηγαινε 9 το βραδυ κατι λιγουρες απιστευτες!!!!καθομαι στην τηλεοραση με το συζυγο για να δω τον σουλειμαν
το μεγαλοπρεπη και τρωω κατι μεγαλοπρεπεστατα πιατα Embarassed Embarassed
ο αντρας μου τρωει για βραδινο σαλατα και εγω αρχιζω με κρασακιή ρακη και να σου τα μεζεδακια...χθες το βραδυ εφαγα τοσο πολυ που ειπα πως δεν θα ξημερωθω,και ειπα τελος.
αυτο ηταν..το χειροτερο ειναι που νομιζα πως ειχα παρει 5 κιλα και σημερα το πρωι ζυγιστηκα και εχω παρει 9!!!! ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 606100 ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 606100 ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 606100 ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 606100

629ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty . Τετ Ιαν 30, 2013 1:02 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλωςηρθες μαμαστε!αντε καλη αρχη και δυναμικα ε?9 κιλακια δεν ειναι τιποτα,θα τα χασεις,εγω εχω να χασω καμια 20αρια Razz

630ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 1:05 am

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΡΙΣΤΙ ΚΑΙ ΣΥ ΚΑΜΙΑ 20ΑΡΙΑ Ε? ΩΡΑΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΑΚΙ

631ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty . Τετ Ιαν 30, 2013 1:10 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι ναι εχεις παρεουλα!βεβαια για να μπω σε καποια ρουχα μου που μου αρεσουν πολυ πρεπει να χασω 25/27 κιλα!γιατι εχω υπαρξει για πολυ καιρο 60 με 63 κιλα,βεβαια ηταν λιγα γιατι εχω υψος 1.78!αλλα ελα που ειχα αγορασει ρουχα τοτε και τα λατρευω!!αλλα οκ δεν πτοουμαι χαλαρα.

632ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 1:20 am

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΑΑΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ 1,78!! ΕΓΩ ΔΗΛ ΜΕ 1,65 ΚΑΙ 88 ΚΙΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΜΕ ΠΟΔΙΑ... Sad

633ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty . Τετ Ιαν 30, 2013 1:29 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εσυ κεφτεδακι εγω μελιτζανα<ψηλη και νταρντανα>!κανουμε παντως ενα ωραιο φαγητο! Razz

634ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 2:19 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:σκοτωνω ανθρωπο σημερα!με ξεπατωσε η μικρη ουτε κοιμηθηκε στις 8 που κοιμαται και ολο πανω μου ηθελε να ειναι!σημερα βρηκε που ξεραθηκα να κανω δουλειες και περιμενω και περιοδο!να φανταστειτε μολις τελειωσα το σφουγγαρισμα!αυτα που εκανα σημερα το taebo δεν φτουραει τιποτα!!ουφφ!!MIAKI να αφησεις γρηγορα πισω τα 200γρ απο κει που τα πηρες!

Αααααα είμαι πολύ χαρούμενη! Ήρθε η Αλέκα σήμερα κι έτσι εξηγούνται τα 200γρ. Το περίεργο είναι ότι θα περίμενα να είμαι 1-2 μέρες ακόμα στα ψηλά, αλλά σήμερα το πρωί, από 60.9 που ήμουν χθες και τα 60.7 τις προηγούμενες μέρες, κατέβηκα στα 60.6!!! ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 536304 Πάω να ενημερώσω το ticker μου! Very Happy

635ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 2:24 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
reg reg έγραψε:Εφαγα μια γεμάτη χούφτα και τωρα που το έψαξα λιγο το καρύδι εχει λεει κοντα 500 θερμίδες τα 100 γραμμάρια... Θα τρελαθω!

Κάποια περίοδο που κοίταζα θερμίδες ανακάλυψα ότι η mars, αυτό το μικρό σοκολατάκι, έχει 200 θερμίδες! Shocked Νομίζω δεν ξαναπήρα από τότε.

636ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 2:28 am

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εγώ ξεκίνησα από τη Δευτέρα για να χάσω 3 κιλά. Βασικά ξεκινησα σωστή διατροφή όχι μόνο για τα κιλά αλλά κυρίως για την υγεία μου. Τον τελευταίο καιρό έτρωγα τόσο χάλια που τρόμαξα ότι θα παθω κατι. Να σας δωσω ενα παραδειγμα: πρωί κρουασάν 7days, κουλουράκια, μεσημέρι λουκανικοπιτάκια και βραδυνό φαγητό στο σπίτι.Ούτε φρούτα ούτε σαλάτες ου΄τε τίποτα!!!

637ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 2:30 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Elenathens έγραψε:Δεν ξερω, δεν ειμαι διαιτολογος, ενω ειναι μικρη ποσοτητα φαγητου εχω την αισθηση οτι ειναι αρκετοι οι υδατανθρακες φρυγανια, κριτσινι, μακαρονια, κεικ, πατατες..... Στο λεω γιατι εγω μπορω να ζησω με τοστ, κριτσινια, ψωμι, ντακους κλπ! Απο τοτε που περιορισα τους υδατανθρακες ειδα διαφορα... Μια διατολογος θα λυσει την απορια βεβαια!

Απ' ό,τι βλέπω έχουμε διαιτολόγο εδώ και θα με μαλώσει, αλλά σε ένα βιβλίο διαιτολόγου είδα ότι πρέπει να στηρίζουμε τη διατροφή μας στους υδατάνθρακες αν θέλουμε να αδυνατίσουμε. Πώς το δικαιολογούσε δεν ξέρω, αλλά αν σας ενδιαφέρει να το ψάξω να το γράψω όπως το λέει.

638ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty . Τετ Ιαν 30, 2013 2:34 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιακι καλε τζαμπα σε μαλωσα Embarassed !αφου οφειλοταν στην αλεκα οκ!!ψαξτο,οποιαδηποτε πληροφορια ειναι χρησιμη!βεβαια ειναι σπαστικο γιατι ο ενας διαιτολογος λεει ετσι ο αλλος γιουβετσι<σλουρπ>!και δεν ξερουμε τι να κανουμε!

639ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty . Τετ Ιαν 30, 2013 2:39 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elenidek ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες ε? Embarassed

640ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 3:06 am

veny


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλημερα κοριτσια, ουφ απον χτες το βραδυ πειναω πολυ!!!! υπνο δεν ειχα απο τη πεινα χτες αλλα κρατηθηκα. σημερα επρεπε να φαω πατατες βραστες με σαλατα κ τυρι αλλα θα φαω μακαρονια με τυρι. υδατανθρακες δεν ειναι κ τα δυο? αχβαριεμαι να φτιαξω αλλο φαι για μενα. ηδη φτιαχνω για την οικογενεια κ για το μωρο ξεχωριστα....

641ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 3:09 am

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
KRISTI 1 έγραψε:elenidek ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες ε? Embarassed


ΣΟΡΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ???

642ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 3:18 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλά έκανες και με μάλωσες, γι' αυτό είμαστε εδώ, για βοήθεια! ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 417472

Λοιπόν, έπιασα δουλειά! Αντιγράφω αποσπάσματα από το βιβλίο.

"Ένα πρόγραμμα διατροφής που είναι χαμηλό σε λιπαρά, υψηλό σε ίνες και υδατάνθρακες και μέτριο σε πρωτεϊνες, είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό για την απώλεια βάρους".

"Οι παλιές δίαιτες επικεντρώνονταν κυρίως στην ποσότητα". "Στη νέα προσέγγιση οι τύποι τροφών είναι πιο σημαντικοί από την ποσότητα..Με άλλα λόγια, μπορείς να φας μέχρι να χορτάσεις και να συνεχίσεις να χάνεις βάρος".

"Στην πραγματικότητα οι δίαιτες με τις μίζερες μερίδες μπορούν να εμποδίσουν την ικανότητά σας να καίτε θερμίδες".

"Δεν είναι θέμα αδύναμης θέλησης ή λαιμαργίας. Το ανθρώπινο σώμα έχει μια ενσωματωμένη τάση να ενδίδει σε κραιπάλες μετά από περιόδους πείνας".

"Οι τροφές που είναι πλούσιες σε υδατάνθρακες είναι στην πραγματικότητα χαμηλές σε θερμίδες". "Ένα γραμμάριο υδατάνθρακα (περίπου)= 4 θερμίδες"

"Οι υδατάνθρακες ευνοούν το μεταβολισμό σας. Τα γεύματα που βασίζονται σε φυτικές τροφές, τείνουν να αυξάνουν ελαφρώς το μεταβολικό ρυθμό. Ο υδατάνθρακας διασπάται στο σώμα σε διάφορα σάκχαρα. Τα σάκχαρα προκαλούν έκλυση ινσουλίνης, η οποία οδηγεί στην παραγωγή της νορεπινεφρίνης και της θυρεοειδούς ορμόνης. Αυτές οι δύο αυξάνουν τον μεταβολικό ρυθμό. Έτσι λοιπόν οι αμυλώδεις τροφές, που είναι φυσικά χαμηλές σε θερμίδες, δεν μπορούν να προστεθούν αυτόματα στο σωματικό λίπος και βοηθούν στην αύξηση του μεταβολικού σας ρυθμού".

"Τα λαχανικά, που είναι πλούσια σε υδατάνθρακες, τα φασόλια και τα σιτηρά είναι οι καλύτεροι φίλοι κάποιου που προσπαθεί να χάσει μερικά κιλά".

"Οι σύνθετοι υδατάνθρακες βρίσκονται μόνο στα φυτά"

Τα σιτηρά όπως το ψωμί, τα μακαρόνια και το ρύζι είναι γεμάτα υδατάνθρακες. Τα φασόλια και τα λαχανικά επίσης. Αλλά δεν υπάρχουν καθόλου σύνθετοι υδατάνθρακες στο κοτόπουλο, στο ψάρι, στο μοσχάρι, στο χοιρινό, στα αυγά ή στα γαλακτοκομικά προϊόντα. Όσο περισσότεροα ζωικά προϊόντα καταναλώνετε, τόσο περισσότερο διώχνετε από το πιάτο σας τις φυτικές τροφές που είναι πλούσιες σε υδατάνθρακες. Υπάρχει λόγος για τον οποίο τα πιο αποτελεσμτικά προγράμματα ελέγχου βάρους χρησιμοποιούν χορτοφαγικά μενού".

"Υπάρχει κι ένα επιπλέον πλεονέκτημα στις τροφές από φυτικές ύλες: οι ίνες. Προσθέτουν υφή, χορταίνουν και ικανοποιούν την όρεξη. Δεν έχουν καθόλου θερμίδες. Όπως και οι σύνθετοι υδατάνθρακες, οι ίνες βρίσκονται μόνο στα φυτά. Τα ζωικά προϊόντα δεν περιέχουν καθόλου ίνες.

κλπ κλπ

Πηγή: 'Τροφές που σας κάνουν να χάνετε βάρος -το φαινόμενο της αρνητικής θερμίδας' Εκδόσεις Στίγμα ΕΠΕ
Πρόλογος Δημήτρης Γρηγοράκης, Κλινικός ΔΙαιτολόγος-Διατροφολόγος, MSc - Πρόεδρος Ελληνικής Διατροφολογικής Εταιρείας.

Κάποιοι από τους λόγους που έγινα βίγκαν είναι οι παραπάνω, που με έπεισαν ότι αυτή είναι η πραγματική τροφή μας κι όχι τα ζωικά.
Με την ευκαιρία να πω ότι αυτή η πολυσυζητημένη πρωτεϊνη δε μας χρειάζεται σε μεγάλες ποσότητες όπως πιστεύεται και γι' αυτό προτιμώ τις φυτικές πηγές, επειδή την περιέχουν σε επαρκείς ποσότητες και το σώμα μας τραβάει όσες χρειάζεται, σε αντίθεση με τις ζωικές πηγές από τις οποίες γίνεται υπερκατανάλωση.

Νομίζω τώρα που το θυμήθηκα ότι χρωστάω και μια απάντηση σε μια κοπέλα για τα ζωικά προϊόντα στην διατροφή. Κάποιες απορίες της θα απαντηθούν από αυτό το μήνυμα, αλλά υπάρχουν κι άλλα, κι ας μην καταχραστώ το χώρο άλλο εδώ. Θα μεριμνήσω όμως συντομα. Τώρα πάω να μαγειρέψω στον καλό μου γιατί εγώ έχω έξοδο με φίλη. Θα πάω να φάω τους πιο νόστιμους υδατάνθρακες. Μακαρόνια ντε! ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 417472

643ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty . Τετ Ιαν 30, 2013 3:26 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elenidek ειπα μηπως παρεξηγηθηκες που σε ειπα κεφτεδακι.αλλα αφου λες οχι οκ. Smile .μιακι δηλαδη για να καταλαβω,τα μακαρονια,ρυζι,λαχανικα βοηθουν στην απωλεια βαρους?

644ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 3:57 am

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΙΜΑΙ ΞΑΝΘΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΕΛΙΤΖΑΝΑ ΚΑΙ ΚΕΦΤΕΔΑΚΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕΤΕ ΣΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

645ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 4:04 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:elenidek ειπα μηπως παρεξηγηθηκες που σε ειπα κεφτεδακι.αλλα αφου λες οχι οκ. Smile .μιακι δηλαδη για να καταλαβω,τα μακαρονια,ρυζι,λαχανικα βοηθουν στην απωλεια βαρους?

Έτσι λέει αυτός ο κύριος, αλλά δεν εννοεί τα άσπρα μακαρόνια κλπ. Δυστυχώς το μαύρο ρύζι δεν μ' αρέσει καθόλου μπλιαχ! Αυτό που ήξερα και το λέει και στο βιβλίο του, είναι ότι δεν είναι τα μακαρόνια που παχαίνουν, αλλά το τί θα βάλεις στη σάλτσα τους. Αν φας μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα τίγκα στο λάδι, ή κεφτεδάκια επάνω, ή καρμπονάρα με κρέμα γάλακτος, μπέικον κλπ, δε σου φταίνε τα μακαρόνια. Υπάρχει όμως κι εδώ ένσταση για τα άσπρα που είναι επεξεργασμένα.

Τα λαχανικά (και τα φρούτα) δεν είναι ότι βοηθούν, το βλέπουμε από άλλη σκοπιά. Αυτά είναι η τροφή μας. Μαζί με τις όποιες θερμίδες, βιταμίνες κλπ μας δίνουν και τα κατάλληλα ένζυμα για να αφομοιώσουμε αυτά που χρειαζόμαστε ή να αποβάλλουμε αυτά που δε χρειαζόμαστε. Πράγμα που δεν κάνει πχ το κρέας. Δεν είναι τρομαχτικό το ότι το κρέας δεν έχει ίνες, άρα δεν υπάρχει κανένας μηχανισμός για να αποβληθεί; Δηλαδή μένει και σαπίζει μέσα μας, σόρυ για την αηδία αλλά είναι η αλήθεια. Και το να σαπίζει σημαίνει ότι φράζει τη δίοδο για τις θρεπτικές τροφές (που λένε κάποιοι, όσο ασβέστιο κι αν παίρνω έχω έλλειψη). Σημαίνει επίσης ότι δημιουργείται ένα εχθρικό περιβάλλον που υποχρεώνει όλες τις άχρηστες και άρα επικίνδυνες ουσίες να περάσουν στο αίμα αντί να αποβληθούν. Η φύση δε θα μπορούσε να μας φτιάξει μια τροφή που να μας κάνει τέτοιο κακό, γι' αυτό και τα ζωικά τα θεωρώ άκυρα.

646ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty . Τετ Ιαν 30, 2013 4:19 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elenidek χαχαχαχαχαχχα!!ξανθουλα μου εσυ!!μιακι δλ βρε παιδι μου εσυ τι στο καλο τρως?αναλυτικα αν θελεις για να καταλαβω.και να ρωτησω,στο παιδι σου δεν θα δωσεις ποτε κρεατακι?η παλι δεν καταλαβα κατι καλα? Rolling Eyes

647ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 4:20 am

MAMASTE

MAMASTE
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ ρε κοριτσια πειναω ακομα...........
το πρωι εφαγα 1 φετα ψωμι με μελι και ενα χυμο.εχω πιει 5 ποτηρια νερο(εγω που δεν επινα καθολου)και για μεσημερι εφαγα φακες με 1 κουταλια λαδι και σαλατα.δεν ξερω η ειναι η ιδεα μου η πειναω Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
επειδη σημερα αρχισα,οι επομενες μερες θα κυλησουν ετσι;δεν θα χορταινω με τιποτα;

648ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty . Τετ Ιαν 30, 2013 4:23 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οι 3 4 πρωτες μερες ειναι δυσκολες.μετα συνηθιζεις.μην στεναχωριεσαι.

649ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 4:28 am

MAMASTE

MAMASTE
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αχ μακαρι να συνηθησω,το στομαχι μου τωρα χορευει....το απογευμα θα παω και για περπατημα στην παραλια ειναι 2 χιλιομετρα μεχρι το τελος και αλλα 2 να γυρισω 4..ετσι για να μην σκεφτομαι..

650ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 26 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 4:52 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:elenidek χαχαχαχαχαχχα!!ξανθουλα μου εσυ!!μιακι δλ βρε παιδι μου εσυ τι στο καλο τρως?αναλυτικα αν θελεις για να καταλαβω.και να ρωτησω,στο παιδι σου δεν θα δωσεις ποτε κρεατακι?η παλι δεν καταλαβα κατι καλα? Rolling Eyes

Τρώω ό,τι τρώτε, εκτός από τα ζωικά. Δηλαδή φρούτα, λαχανικά, όσπρια, δημητριακά, ξηρούς καρπούς, σπόρους όπως σουσάμι ή λιναρόσπορο (που μου δίνει ω3). Υπάρχουν άπειρες ύλες και συνδυασμοί, δηλ. μπορείς όπως και με τα φαγητά που έχεις συνηθίσει, να βγάλεις κάτι καινούργιο για να μην τρως τα ίδια (που είναι δύσκολο να γίνει με τέτοια ποικιλία που υπάρχει). Πώς δηλαδή από κολοκύθι μπορείς να φτιάξεις και κολοκυθοκεφτέδες και να το κάνεις τηγανιτό... Πώς από τις φακές μπορείς να φτιάξεις σαλάτα αλλά να τις κάνεις και σούπα.. Τα φρούτα μπορείς να τα κάνεις και σμούθι, χυμό και πάει λέγοντας.

Βλέπω ότι το λες κρεατάκι και καταλαβαίνω ότι δεν το βλέπεις όπως εγώ. Το κρέας δεν κάνει καλό. Δεν το χρειαζόμαστε για να ζήσουμε. Η μισή Αγγλία και τόσος κόσμος στον κόσμο που είναι χορτοφάγος ζουν μια υγιή ζωή.

Κι ένα copy-paste από το ελληνικό vegan forum:
Όχι και δεν έχει πεθάνει κανείς από την έλλειψή του (κρέατος). Απόδειξη οι βίγκαν σε όλον τον κόσμο, που ζουν, κάνουν παιδιά, θηλάζουν, αθλούνται..

Οι ειδικοί συμφωνούν ότι οι βίγκαν απολαμβάνουν ίδια ή καλύτερη υγεία και από τους απλούς χορτοφάγους και τους κρεατοφάγους. Η επίσημη θέση της American Dietetic Association είναι ότι η βίγκαν διατροφή είναι κατάλληλη για όλα τα στάδια της ζωής, αρκεί φυσικά να είναι ισορροπημένη και να περιλαμβάνει ποικιλία τροφών. Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος τρώει συνεχώς τηγανιτές πατάτες ή άσπρο ρύζι είναι βέβαιο ότι δεν θα αποκομίσει τα οφέλη της βίγκαν διατροφής.

Φυσικά δεν περιμένω να τα ενστερνιστείτε, ο καθένας κάνει αυτό που είναι να κάνει.

Ξέρω μανούλες από αυτό το φόρουμ όπως και ξένες από το νετ που ήταν βίγκαν πριν μείνουν έγκυες, στην εγκυμοσύνη, στο θηλασμό και τα παιδάκια τους δεν έφαγαν ποτέ κρέας. Τα παιδάκια χαίρουν άκρας υγείας, μάλιστα κάποια είχε πει ότι είναι πιο ανεπτυγμένο απ' της ηλικίας τους και λένε ότι είχαν καλή εγκυμοσύνη.

Οπότε, γιατί όχι!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 26 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 33 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις