Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
89 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 89 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 34 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 27 από 41]

651ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 5:42 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σας κοριτσακια μου γλυκα!
Λοιπον δεν μπήκα σημερα καθολου και δεν σας προλαβαίνω!
Σημερα η κορη μου γίνεται 5 χρόνων και μιας και δεν ειχε σχολειο μεβοηθησε και φτιάξαμε σοκολατενια κάπ κεικς με ζαχαροπαστα για να κερασει αυριο τους συμμαθητές της... Δοκίμασα μονο ενα και αυτο χωρις ζαχαροπαστα...
Και αυτο το δοκίμασα επειδη έβαλα λαδι ( για παιδια δεν βαζω ποτε βουτυρα κτλ)δεν ήξερα αν έβγαζε λαδιλα... Οποτε δικαιολογημένη!

Μιακι μου να ρωτησω κατι άσχετο; Αλλος ο βιγκαν και αλλος ο χορτοφαγος;δεν ειναι το ίδιο;

Μπράβο elenidek, δεν θα ειμαι η μονη ξανθια εδω μεσα!

Mamaste ... Kαι εμενα τις πρώτες μερες το στομάχι μου χόρευε Χίπ χοπ, μετα συνήθεισε... Και κατι αλλο που κανω εγω ειναι να μείωσω λιγο τη μερίδα του φαγητού μου για να φάω μισο νταγκο παξιμαδι και ετσι χορταινω περισσοτερο. Σωστό - λαθος δεν ξερω...

Σημερα εφαγα πιλαφακι απο ζουμί κοτοπουλου(μιακι κλεισε τα αυτιά σου... Η μαλλον τα ματια σου) και λιγο κοτοπουλακι... 1 καπ κεικς και για πρωινο 1 τοστ με τυρι μιλνερ... Αυτα!

652ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 5:57 am

χαρα


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΑΤΕ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ να πω οτι προ εγκυμοσυνων ετρωγα οτι ηθελα σε υπερβολικη ποσοτητα και δεν επερνα γραμμαριο και εχανα παρα παρα πολυ ευκολα στη πρωτη εγκυμοσυνη παλι τα εχασα χωρις διατροφες και διαιτες αλλα εκανα δυο χρονια τωρα απλα επειδη κουραστικα να μη μου κανει τιποτα προσπαθω αλλα μαλλον επειδη δε ξερω απο αυτα κανω λαθη. η αληθεια ειναι οτι μου αρεσουν πολυ η πατατες τα μακαρονια και το ρυζι ,οι φρυγανιες τα κριτσιανια και ολα αυτα που τελικα απαγορευονται να τρωω σε μαγαλη ποσοτητα αν καταλαβα καλα
αλλη μια μερα πχ εινα
καφες (συγνωμη αλλα δε μπορω να πιο καφε χωρις ζαχαρη με τιποτα)καμια φρυγανια με τυρακι και γαλοπουλα κανενα κριτσινι καμια μπαρα δημητριθακων μπριζολα στο αντικολητικο με ψητα λαχανικα(πατατα,καροτο, πιπεριες) αυτη ειναι μια αλλη μερα
σημερα βεβαια εκανα αμαρτρια μεγαλη αλλα αφου δε χανω ειπα να το ευχαριστω μεχριο τωρα εχω φαει τα εξης
καφε
2κομματια μωσαικο και μετα σωλομο φιλετο το φουρνο με βραστα λαχανικα(πατατα,καροτο,κολοκυθι) αυτα πλιζζζζζζζζζζζ σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας χωρις να γινομαι κουραστικη Crying or Very sad Crying or Very sad

653ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 6:01 am

χαρα


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
reg reg έγραψε:Γεια σας κοριτσακια μου γλυκα!
Λοιπον δεν μπήκα σημερα καθολου και δεν σας προλαβαίνω!
Σημερα η κορη μου γίνεται 5 χρόνων και μιας και δεν ειχε σχολειο μεβοηθησε και φτιάξαμε σοκολατενια κάπ κεικς με ζαχαροπαστα για να κερασει αυριο τους συμμαθητές της... Δοκίμασα μονο ενα και αυτο χωρις ζαχαροπαστα...
Και αυτο το δοκίμασα επειδη έβαλα λαδι ( για παιδια δεν βαζω ποτε βουτυρα κτλ)δεν ήξερα αν έβγαζε λαδιλα... Οποτε δικαιολογημένη!

Μιακι μου να ρωτησω κατι άσχετο; Αλλος ο βιγκαν και αλλος ο χορτοφαγος;δεν ειναι το ίδιο;

Μπράβο elenidek, δεν θα ειμαι η μονη ξανθια εδω μεσα!

Mamaste ... Kαι εμενα τις πρώτες μερες το στομάχι μου χόρευε Χίπ χοπ, μετα συνήθεισε... Και κατι αλλο που κανω εγω ειναι να μείωσω λιγο τη μερίδα του φαγητού μου για να φάω μισο νταγκο παξιμαδι και ετσι χορταινω περισσοτερο. Σωστό - λαθος δεν ξερω...

Σημερα εφαγα πιλαφακι απο ζουμί κοτοπουλου(μιακι κλεισε τα αυτιά σου... Η μαλλον τα ματια σου) και λιγο κοτοπουλακι... 1 καπ κεικς και για πρωινο 1 τοστ με τυρι μιλνερ... Αυτα!

πολυχρονο και ευτυχισμενο το κοριτσακι σου να το χαιρεσαι

οσο για το ξανθια και εγω το κλαμπ Very Happy

654ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 6:20 am

reg reg

reg reg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Χαρα μου σε ευχαριστω πολυ! Και εσυ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!
Εκτος απο ξανθιες εχουμε και το ίδιο ονομα...

655ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 7:11 am

χαρα


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
reg reg έγραψε:Χαρα μου σε ευχαριστω πολυ! Και εσυ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!
Εκτος απο ξανθιες εχουμε και το ίδιο ονομα...

αληθεια ααααααααααααααα πολυ χαιρομαι λες να μοιζουμε κιολας Very Happy Very Happy Very Happy εχεις φεις??

656ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 7:25 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!

Ελπίζω να σας καλύψω όλες με αυτό που θα πω...!
Μια σωστή διατροφή είναι αυτή που περιέχει όλες τις ομάδες τροφίμων και όχι αυτή που βασίζεται σε μια συγκεκριμένη. Οκ θα μου πείτε τόσο διάσημες δίαιτες όπως η dunkan και η Atkins βασίζονται σε μονοφαγία ... το ότι είναι διάσημες όμως δεν σημαίνει ότι είναι το καλύτερο για τον οργανισμό μας!
Πραγματικά αν θέλουμε να χάσουμε κιλά...υπάρχει η πιο σωστή δίαιτα που έχει βγει ποτέ και αυτή είναι η Μεσογειακή διατροφή ...! Ο λόγος? έχει όλες τις ομάδες τροφίμων!Όλες όμως!
Επειδή διάβασα αρκετές φορές στα ποστ σας κοριτσάκια μου να λέτε για δίαιτες 1500 και 1300 θερμίδων θα ήθελα να σας πληροφορήσω... δεν είμαστε όλοι ίδιοι! το ότι κάποια κοπέλα χάνει με 1500θερμίδες δε σημαίνει ότι θα χάσει και η άλλη.Για να βγάλουμε πόσες θερμίδες χρειαζόμαστε βάζουμε κάτω το πόσες φορές αθλείται η κάθε κοπέλα,τι δουλειά κάνει, τι ύψος έχει και τα κιλά.Ένα σύνολο πραγμάτων δηλαδή!!!
Τώρα για τα λάθη της Έλενας....
δεν έχεις μοιράσει δίκαια τα γευματά σου, έχεις κάνει μια βόμβα υδατανθράκων και ο οργανισμός σου λογικά δεν τους έχει τόσο ανάγκη,δεν έχεις γαλακτοκομικά και το σημαντικότερο και τρομακτικότερο είναι ότι λιμοκτονείς!Η σωστή διατροφή δεν σου προκαλεί πείνα αντιθέτως...κρατάει τον μεταβολισμό σου σε εγρήγορση ...έτσι καίγονται οι θερμίδες.
Χμ.. δεν θυμάμαι τι άλλο ήθελα να σχολιάσω.. η εγκυμοσύνη μου καίει την μνήμη τελείως!!!

657ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty . Τετ Ιαν 30, 2013 7:30 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μιακι το εγραψα "κρεατακι" επειδη αναφερομουν σε παιδι.συνηθισα απο την δικια μου που το λεω ετσι Razz .καταλαβαινω τι λες,ενας ομοιοπαθητικος παντως μου ειπε ο ανθρωπος δεν χρειαζεται κρεας που προερχεται απο ζωα που ειναι μεγαλυτερα σε ογκο απο τον ανθρωπο.κανει κακο.αλλα για τα αλλα ειπε οκ,κοτοπουλο π.χ.τεσπα,εμενα μου αρεσει το κρεας,χωρις υπερβολες και επειτα δεν μπορω να μαγειρευω αλλο φαι για μενα αλλο για τον αντρα μου.αληθεια εσυ πως το κανεις?η ειναι και ο ιδιος χορτοφαγος?

658ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 7:36 am

χαρα


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mama_t_mpempi έγραψε:
Ελπίζω να σας καλύψω όλες με αυτό που θα πω...!
Μια σωστή διατροφή είναι αυτή που περιέχει όλες τις ομάδες τροφίμων και όχι αυτή που βασίζεται σε μια συγκεκριμένη. Οκ θα μου πείτε τόσο διάσημες δίαιτες όπως η dunkan και η Atkins βασίζονται σε μονοφαγία ... το ότι είναι διάσημες όμως δεν σημαίνει ότι είναι το καλύτερο για τον οργανισμό μας!
Πραγματικά αν θέλουμε να χάσουμε κιλά...υπάρχει η πιο σωστή δίαιτα που έχει βγει ποτέ και αυτή είναι η Μεσογειακή διατροφή ...! Ο λόγος? έχει όλες τις ομάδες τροφίμων!Όλες όμως!
Επειδή διάβασα αρκετές φορές στα ποστ σας κοριτσάκια μου να λέτε για δίαιτες 1500 και 1300 θερμίδων θα ήθελα να σας πληροφορήσω... δεν είμαστε όλοι ίδιοι! το ότι κάποια κοπέλα χάνει με 1500θερμίδες δε σημαίνει ότι θα χάσει και η άλλη.Για να βγάλουμε πόσες θερμίδες χρειαζόμαστε βάζουμε κάτω το πόσες φορές αθλείται η κάθε κοπέλα,τι δουλειά κάνει, τι ύψος έχει και τα κιλά.Ένα σύνολο πραγμάτων δηλαδή!!!
Τώρα για τα λάθη της Έλενας....
δεν έχεις μοιράσει δίκαια τα γευματά σου, έχεις κάνει μια βόμβα υδατανθράκων και ο οργανισμός σου λογικά δεν τους έχει τόσο ανάγκη,δεν έχεις γαλακτοκομικά και το σημαντικότερο και τρομακτικότερο είναι ότι λιμοκτονείς!Η σωστή διατροφή δεν σου προκαλεί πείνα αντιθέτως...κρατάει τον μεταβολισμό σου σε εγρήγορση ...έτσι καίγονται οι θερμίδες.
Χμ.. δεν θυμάμαι τι άλλο ήθελα να σχολιάσω.. η εγκυμοσύνη μου καίει την μνήμη τελείως!!!

μηπως εννοεις εμενα???
τι πρεπει να κανω για να βρω ποσες θερμιδες πρεπει να τρωω καθε μερα υπαρχει καποιο σαιτ να το βρω?? θα ψαξω παντος να βρω καμια μεσογεικη να τη δοκιμασω
ευχαριστω πολυ

659ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty . Τετ Ιαν 30, 2013 7:40 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλε μαμα του μπεμπη θα μου πεις και μενα πως βρισκεις την διατροφη μου?

660ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 7:44 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αααα εσύ είσαι λοιπόν! λάθος κοριτσάκι μάλωσα? ντροπή μου χαχαχαχαχα
στείλε μου πμ τα στοιχεία που σου είπα για να σ πω και πες μου και πόσα θες να χάσεις!
Μεσογειακή διατροφή....δεν είναι δύσκολο...καθόλου δύσκολο! Σκέψου απλώς τι τρώγανε παλιά οι παπούδες σου... αρκετά όσπρια,λαχανικά,ποτέ φαγητό χωρίς σαλάτα... και διάφορα τέτοια!

661ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 7:46 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:καλε μαμα του μπεμπη θα μου πεις και μενα πως βρισκεις την διατροφη μου?
Δώσε μου λίγα λεπτά να δω που το αναλύεις για να σου πω τη γνώμη μου!!!
μισό....είμαι αργή ...έχω ταχύτητα χελώνας σήμερα!!!

662ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 7:58 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
KRISTI 1 έγραψε:reg reg μην το σκεφτεσαι ετσι,δηλαδη να ετρωγες καλυτερα μια κρεπα αντι το γλυκο με τα καρυδια και ας εχει παραπανω θερμιδες.γιατι το γλυκο με τα καρυδια θα μεταβολιστει καλυτερα απο οτι η κρεπα και θα σου μεινουν τελικα λιγοτερες θερμιδες στο σωμα σου.ασε που τα καρυδια κανουν πολυ καλο!μαμα του μπεμπη να σου πω κ γω τι τρωω?πρωι τιποτα,δνε θελω,δεν μπορω,αναγουλιαζω,ποτε δεν ετρωγα πρωινο,μονο καφε.<ξερω οτι πρεπει να τρωω πρωινο>.κατα τις μια παρα που θα βρασω κολοκυθι για το μωρο θα φαω 3 κομματια και μετα τρωω μεσημεριανο στις 2.30,3 παρα.κατα τις 6 τρωω οτι περισσευει απο την φρουτοκρεμα του μωρου και κατα τις 8.30 τρωω η μια σαλατα με τονο και καλαμποκι με λιγο λαδι και πολυ λεμονι η κανα κοματι κρεας μικρο με σαλατα.αν πειναω πολυ κατα τις 11 τρωω και 6,7 αψητα αμυγδαλα.

Σε βρήκα! να σου ζήσει το μικράκι σου πρώτα απόλα!!!
Ερώτηση... το θηλάζεις καθόλου ??
Αν και το γνωρίζεις... οφείλω να σου υπενθυμίσω ότι ΠΡΕΠΕΙ να τρως πρωινό! ένα ποτήρι γάλα έστω...ένα φρούτο!κάτι! Πολύ μου αρέσει που τρω αμυγδαλάκια...βοηθάνε γενικώς οι ξηροί καρποί (ανάλατοι)...!
Προσπάθησε μόνο να μην τρως ότι περισσεύει απτα φρούτα του μωρού αλλά κόψω έστω μισό φρούτο για σένα καλό θα σου κάνει.
Γενικώς δεν είναι άσχημη η διατροφή σου αν κ δεν ξέρω τι ποσότητες καταναλώνεις.Προσπάθησε να τρως και κανένα γιαουρτάκι και συνέχισε να μοιράζεις τα γεύματα σου!!!
Εάν έχεις κάποια απορία γενικώς να μου λες ε!

663ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 8:16 am

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα συμφωνησω με τη μαμα του μπεμπη!
Το οτι υπαρχουν χημικες διαιτες δεν παει να πει οτι ειναι οι καλυτερες για τον οργανισμο! Το κλειδι νομιζω ειναι η υπομονη, η επιμονη και η σωστη διατροφη με λιγο απολα( κοινως η μεσογειακη που λεει και η προλαλησησα!)
Τωρα πειναιω αλλα σε λιγο θα παω για ποδηλατο με τους ποδηλατες β. Προαστειων!
Ερωτηση!!
Πριν τη γυμναστικη και μετα επιτρεπεται το φαγητο;;; Πρεπει να ειμαστε νηστικοι,, για να τραβηξει ο οργανισμος απο τις λιπαποθηκες;;; Γιατι ολοι οι ποδηλατες τρωνε σοκολατα υγειας πριν το ποδηλατο;;;
Οχι αν ειναι να φαω και εγω!!! Να μην το εχω και τυψεις δηλαδη!!

664ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty . Τετ Ιαν 30, 2013 8:25 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαμα του μπεμπη ευχαριστω!οι μεριδες μου ειναι η εστιατοριου η λιγο παραπανω.για μεσημερι μιλαω ε?το βραδυ πολυ λιγο.γιατι να μην τρωω οτι περισσευει απο την φρουτοκρεμα του μωρου?και δλ πιστευεις οτι με 2 γευματα ειμαι καλα?elenathens οι αθλητες γενικα τρωνε σοκολατα πριν για ενεργεια!

665ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 8:32 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κάτι πολύ ελαφρύ μια ώρα πριν δεν είναι κακό...πολύ ελαφρύ όμως...όχι γουρουνόπουλο!Πριν και μετά άφηνε λίγο τον οργανισμό σου να συνέλθει απτο σοκ και μετά φάε αλλά μην το παρακάνεις σε καμία περίπτωση... γενικώς χάνεις πιο εύκολα αν τρως μετά γιατί ο οργανισμός σου είναι ήδη στη φάση που καίει.
Πάντα χωρίς υπερβολές κορίτσια!πάντα!κανόνας!
Τρώνε σοκολάτα για να πάρουν ενέργεια...γενικώς όταν μιλάμε για σοκολάτα υγείας μην έχεις τύψεις!
Αααα και για αυτό που διάβαζα πριν για Vegan διατροφή... είναι μια διατροφή που δεν στερείτε πολλά... ακόμη και αυτά που στερείτε ψάχνει τρόπο να τα καλύψει σε αντίθεση με άλλες διατροφές-διαστροφές!

Κρίστη να μην τρως ότι περισσεύει γιατί δεν περισσεύει πάντα αρκετό φρούτο για σένα χαχαχαχα να τρως ότι περισσεύει και λίγο παραπάνω! μην ρίχνεις τον εαυτό σου.
Μπράβο να προσέχεις τις μερίδες σου και ένα κόλπο είναι να τρως σε πιατάκι μικρό όπως του μωρού!
2 νορμάλ γεύματα και 3μικρά όπως ένας χυμός ένα γιαούρτι και διάφορα υγιεινά σνακ και είσαι κομπλέ!

666ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty . Τετ Ιαν 30, 2013 8:39 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αααα τι ακουω????σοκολατα υγειας και χωρις τυψεις ε???εννοεις αυτη που ειναι σε μπλε χαρτι??

667ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 8:54 am

Elenathens

Elenathens
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αυτη αυτη ημπλε....!!!!!!
Και αν εχεις να φας γλυκο καμια 20 αρια μερες....!!! Αχ υπομονη!!

668ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 8:57 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ωωω ναι την μπλε!
είναι καταπληκτική και στη γεύση!!!

669ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 9:03 am

χαρα


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
μαμα του μπεμπη ναω σε ρωτησω και γω κατι
εγω στο καφε μου βαζω 2 κ.καστανη ζαχαρη και 1 κ σ γαλα και πινω 2 την ημερα καταστρεφομαι πολυ μ αυτο?? να αλλαξω τη καστανη με κατι αλλο?? μ αρεσει γιατι γευστικα ειναι σα τη κανονικη με τη φρουκτοζη ας πουμε δεν εχω καλη σχεση

εχεις πμ

670ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty . Τετ Ιαν 30, 2013 9:18 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και δηλαση ποση ποσοτητα σοκολατα υγειας μπορω να φαω χωρις τυψεις?και να ρωτησω,για βραδυ σαλατα μαρουλι με τονο και καλαμποκι χωρις λαδι ειναι πολυ?ποση ποσοτητα μαρουλι μπορω να τρωω?και κανει κατακρατηση το μαρουλι?σε επρηξα καυμενη..

671ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 9:26 am

Deb

Deb
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα!!!Εγώ πηγαίνω σε διαιτολόγο και σε 4 μέρες έχω χάσει 4 κιλά(υγρά φυσικά)!!!Καλαμπόκι με μέτρο γιατί παχαίνει και όσο για τα γλυκά εγώ τα έκοψα μαχαίρι όπως και το αλάτι!!!! Smile Με την διατροφή που μου έχει δώσει δεν πεινάω ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!

672ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 9:48 am

Miaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
reg reg έγραψε:Μιακι μου να ρωτησω κατι άσχετο; Αλλος ο βιγκαν και αλλος ο χορτοφαγος;δεν ειναι το ίδιο;

Χορτοφάγος είναι αυτός που δεν τρώει κρέας (αλλά τρώει τυρί, γάλα, κα). Και νομίζει ότι κάτι κάνει-τεσπα.

Βίγκαν είναι αυτός που δεν τρώει κρέας και λοιπά ζωικά προϊόντα.

Υπάρχουν δυο λόγοι για μια τέτια απόφαση. Για την υγεία σου ή για λόγους συμπόνιας προς τα πλάσματα που τα μεταχειρίζονται το λιγότερο βάναυσα μέχρι να τα σκοτώσου -επίσης βάναυσα (όχι ότι για μένα έχει διαφορά). Εγώ το έκανα για την υγεία μου, για να αποκτήσω ενέργεια και να αδυνατίσω. Ψάχνοντας όμως τα της υγείας, κατάλαβα κι ότι δεν έχω το δικαίωμα της επιλογής όταν αυτή η 'επιλογή' παίζει με τη ζωή μιας άλλης ψυχής. Και κατάλαβα ότι αν κάνω το καλό για μένα, θα είναι και για το κοινό καλό. Κι αυτό απαντάει στο ερώτημα αν θα δώσω στα παιδιά μου. Δε θα ήθελα να ταϊσω το μικρό μου, στερώντας τη ζωή από κάποιο άλλο μικρό πλάσμα. Δε θέλω να του μάθω ότι είναι οκ αυτό. Και δε θεωρώ ότι ένας άνθρωπος που κάνει οποιαδήποτε χορτοφαγική διατροφή βγάζει από τη διατροφή του κάποια ομάδα τροφίμων. Η χορτοφαγία (με την ευρεία έννοια) δεν είναι μονοφαγία, είναι αυτό που γεννηθήκαμε για να τρώμε. Η βίγκαν διατροφή δε στερείται τίποτα απολύτως.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων φτιάχνω το ίδιο φαγητό και για τους δυο γιατί η ελληνική κουζίνα είναι κατά ένα μεγάλο μέρος χορτοφαγική (φακές, φασολάδα, φασολάκια, ρύζι, μακαρόνια, πατάτες κλπ κλπ). Κάποιες φορές τρώει κι απ' τα δικά μου παρόλο που είναι δύσκολος στο φαγητό και κρεοφάγος. Αλλες φορές όμως φτιάχνω διαφορετικά γιατί εκείνος με βοηθάει στις δουλειές και εγώ κάνω μαγείρεμα και σίδερο που δε θέλει ούτε να τα αγγίξει, οπότε του φτιάχνω το δικό του αλλά και το δικό μου γιατί έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με θέματα υγείας και πια σ' αυτά τα πράγματα δεν κάνω σκόντο.

Μια σελίδα από την οποία έχω πάρει πολλά μενού είναι αυτή:
http://365vegandays.wordpress.com/
Μια συνταγή για κάθε μέρα του χρόνου Wink

673ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 10:04 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
χαρα έγραψε:μαμα του μπεμπη ναω σε ρωτησω και γω κατι
εγω στο καφε μου βαζω 2 κ.καστανη ζαχαρη και 1 κ σ γαλα και πινω 2 την ημερα καταστρεφομαι πολυ μ αυτο?? να αλλαξω τη καστανη με κατι αλλο?? μ αρεσει γιατι γευστικα ειναι σα τη κανονικη με τη φρουκτοζη ας πουμε δεν εχω καλη σχεση

εχεις πμ

η καστανη ζαχαρη ειναι πολυ καλυτερη απτη λευκη... προσπαθησε αν βρεις στο σουπερ μαρκετ την μαυρη ζαχαρη...μπορει να σ αρεσει κ αυτη.
λογος να παρεις ζαχαρινες κ τετοια θεωρω πως δν υπαρχει διοτι οι περισσοτεροι εχουμε την ταση να βαζουμε μπολικες οποτε δωρο αδωρον..
το ιδανικο θα ηταν να περιορισεις κ τον καφε...φανταζομαι καταλαβαινεις...
μπαινω να δω κ το πμ!!

674ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 10:18 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
επ ειπαμε...οχι υπερβολες.
απλως εκει που νιωθεις εντονη αναγκη για σοκολατα φαε υγειας...η γουρουνια ειναι γουρουνια απλως οχι τοσο μεγαλη!
επειδη ολους μας πιανει αρκετες φορες εντονη διαθεση για σοκολατα καλο θα ηταν να εχουμε μικρες υγειας η μια μεγαλη και να βαλουμε στοχο οτι θα την κρατησουμε για χ μερες.Ο καθενας μας ξερει τις αντοχες του...η στερηση δε βοηθαει.
η σαλατα γενικως ειναι φοβερο γευμα συν που αν την τσακισεις πριν το κυριως βοηθαει στο να το μεταβολισεις πιο γρηγορα! σαλατα απλη με μια κουταλια λαδι κ ξηρους καρπους πχ σταφιδες κουκουναρια...
οταν μπαινουν κ αλλα μεσα τοτε μιλαμε για ολοκληρο γευμα οποτε δεν θελει κ καααααθε μερα...
γενικως κοριτσια βαλτε το κανονα οχι καθε μερα τα ιδια... εχουμε στο μυαλο μας οτι πρεπει να καταναλωσουμε απο ολες τις ομαδες τροφιμων αλλα οχι ολο το ιδιο πχ οσπρια....οχι συνεχεια φακες το αλλαζουμε καθε φορα.
αχ θελω να σας βρω καλο κειμενο για συνδιασμο τροφων...θα το κανω αυριο υποσχομαι.

KRISTI 1 έγραψε:και δηλαση ποση ποσοτητα σοκολατα υγειας μπορω να φαω χωρις τυψεις?και να ρωτησω,για βραδυ σαλατα μαρουλι με τονο και καλαμποκι χωρις λαδι ειναι πολυ?ποση ποσοτητα μαρουλι μπορω να τρωω?και κανει κατακρατηση το μαρουλι?σε επρηξα καυμενη..

675ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... - Σελίδα 27 Empty Απ: ΔΙΑΙΤΑ ΤΩΡΑ.... Τετ Ιαν 30, 2013 10:23 am

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Deb έγραψε:Καλησπέρα!!!Εγώ πηγαίνω σε διαιτολόγο και σε 4 μέρες έχω χάσει 4 κιλά(υγρά φυσικά)!!!Καλαμπόκι με μέτρο γιατί παχαίνει και όσο για τα γλυκά εγώ τα έκοψα μαχαίρι όπως και το αλάτι!!!! Smile Με την διατροφή που μου έχει δώσει δεν πεινάω ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!

μπραβο κοριτσι καλη αρχη!
υγρα ειναι αυτα αλλα κ παλι μπραβο σου...δυναμικα ξεκινησες βρε!
πολυ σημαντικο το οτι δεν πεινας κοριτσακι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 27 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 34 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις