Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
440 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 440 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
χθες ηταν η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ μερα της ζωης μου!!!!!
αυτο που εζησα δεν θα το ξεχασω ποτε
το μεσημερι πηγα να παρω τον μικρο απο τον παιδικο και τι μαθαινω?????
ειχε τσακωθει με ενα παιδακι...ειχαν παιξει ξυλο και ο δικος μου τον ειχε κλωτσισει στο κεφαλι με αποτελεσμα να αιμοραγει το αλλο παιδακι..
επαθα σοκ!!!!
ετρεξα αμεσως κατω να δω το παιδακι...μολις το ειδα μεσα στα αιματα τρελαθηκα,μου κοπηκαν τα ποδια
αμεσως ειπα να παρουμε το παιδι να το παμε στο νοσοκομειο και εκεινη την ωρα ηρθε η μαμα του και το παιδι..λυποθυμισε!!!
εχασα την γη απο κατω μου ουτε ηξερα που βρισκομουν ουτε ηξερα που ειχα τον σπυρο...εκλαιγα και ζηταγα συγνωμη συγνωμη...
παιρνει η μαμα του το παιδι της και φευγοντας για το νοσοκομειο με 'στολισε' με οτι μπορειτε να φανταστειτε
δεν μιλαγα ημουν σε κατα σταση σοκ ειχα πεσει κατω και εκλαιγα και εκλαιγα
ηρθαν οι δασκαλες και με σηκωσαν
φευγοντας ειπα οτι ο μικρος μου δεν θα ξαναπαει παιδικο τον σταματαω!!!! φοβαμαι να τον ξαναπαω
απο εκεινη την ωρα και μετα ημουν σαν ζομπι, η νευρολογος μου μου εδωσε lexotanil για να μπορεσω να ηρεμισω

μετα πηρα τηλ την διευθυντρια και την ρωτησα αν εμαθε για τον μικρο πως ειναι
μου ειπε πως ειναι καλα και ηρεμισα και πως να μην σταματησω τον σπυρο απο το σχολειο αυτα συμβαινουν
αυτα συμβαινουν?????
δηλαδη την επομενη φορα τι θα αντικρυσω???????
οχι οχι δεν γινεται αυτο
δεν το αντεχω ψυχολογικα δεν το μπορω
ας κατσει στο σπιτι του,ας συνεχισει τις θεραπειες του και κατευθειαν στο ειδικο σχολειο

εγω φταιω εγω
κανενας αλλος!!!!!
επρεπε να το ειχα δει το προβλημα του σπυρου εγκαιρα και να μην τον ειχα παει στο παιδικο επρεπε ολα αυτα να τα ειχα προβλεψει και να τα ειχαμε αποφυγει

ωραια μανα ειμαι νατα τα αποτελεσματα......

Lia21

Lia21
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα .εχω διαβάσει σε άλλες συζητήσεις τους ενδοιασμούς σου για το που πρέπει να παει ο Σπύρος σου εντελώς φιλικά και όχι για να σου χαιδεψω τα αυτιά να σου πω ότι αυτά συμβαίνουν στα σχολεία ανάμεσα στα παιδιά κατα την γνώμη μου κακός η μητέρα του αλλού παιδιού σε στολίσε ευτυχώς βέβαια δεν ήταν κάτι σοβαρό αλλα ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΣΑΚΩΜΟΙ το κακό είναι ότι η δασκάλα δεν ήταν κοντά στα παιδιά να τα επιβλέπει .εμενα μια φορά με πήραν απ τον σταθμό για τον ίδιο λόγο μπροστά στα ματιά της δασκάλας τράβηξε ένα παιδάκι την καρέκλα και ο γιος μου έπεσε στην γωνία της έδρας με αποτέλεσμα να ανοίξει το κεφάλι του σαν καρπούζι εννοητε ότι έπαθα σοκ αλλα με το να βρίσω το άλλο παιδάκι τι θα κέρδιζα να το γέμισε τύψεις πανικό και φοβίες αυτά είναι νομίζω λάθος και πρέπει οι γονείς να κατανοούμε ότι αυτά συμβαίνουν . Και ας είναι το λιγότερο επίπονα. Για μένα μην απομονονεις τον γιοκα σου ζει σε αυτήν την κοινωνία και πρεπει να ενταχθεί .συγνωμη αν σε κούρασα.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
λια ηταν και το δικο μου χτυπημενο(απο το σοκ μου το ειδα μετα στο σπιτι,ηταν ανοιγμενη η μυτη του)

δεν ξερω ποιο παιδακι ξεκινησε τον καυγα αν ηταν ο δικος μου η το αλλο
οι δασκαλες που καθοντουσαν στο γραφειο επαν οτι ο σπυρος αρχισε(και εχω μια μικρη αμφιβολια γιατι ειναι ζωηρος ο δικος μου και φυσικα τα βαρη πεφτουν πανω του)

επειδη τυχαινει να ξερω το παιδι μου οπως καθε μανα αλλωστε ξερω οτι ο μικρος μου ναι χτυπαει ναι σπρωχνει αλλα τοσο βιαια δεν το κανει
κατι πρεπει να εγινε

η διευθυντρια μου ειπε να το σκευτω και να μην τον σταματησω απο το σχολειο αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα τον εχουν το μαυρο προβατο απο εδω και περα...

του δικου μου του μιλησα και μου ειπε οτι με το παιδακι παιζανε και τσακωθηκανε δεν μου λεει το γιατι...
αλλα απο την ωρα που ηρθαμε σπιτι ολο για το αλλο παιδακι με ρωταει

Lia21

Lia21
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κατα την γνώμη μου οποίος και να ξεκίνησε δεν έχει σημασία το βασικό είναι που και τα δυο παιδιά ευτυχώς είναι καλα.συγνωμη οι δασκάλα ενώ έβλεπε δεν έκανε κάτι ;;;;;
Επίσης στο ξαναλέω παιδιά είναι και αυτα συμβαίνουν συνέχεια.
Απο εμπειρία δική μου σου ξαναλέω τα παιδιά είναι σφουγγαρια θυμούνται τα πάντα και δεν του κανείς καλο με το να τον απομονωσεις πρεπει να ενταχθεί να έχει και τις καλές του και της κακές του μέρες να βιώνει καταστάσεις να δει την κοινωνία εκτός σπιτιού δεν θα ήμαστε πάντα δίπλα στα παιδιά μας πρεπει να μάθουν να χειρίζονται καταστάσεις απο τώρα μόνα τους να γίνουν ελεύθεροι άνθρωποι .
Σίγουρα σαν μάνα πόνας και καταλαβαίνεις και την άλλη πλευρά δεν λέω αλλα με το να κλείσεις τον Σπύρο σπίτι δεν βγάζεις τπτ απλά συζητά μαζί εξήγησε του το ότι θα μπορούσε να είχε πιο σοβαρά αποτελέσματα και ότι τώρα έγινε παει ευτυχώς όχι τόσο σοβαρά απλά να είναι πιο προσεκτικός και αν τον ενοχλούν να πηγαίνει κατευθείαν στην δασκάλα.
Μην γέμιζεις τύψεις το παιδάκι σου για μια άσχημη στιγμή.
Ισως κάνω λάθος αλλα είναι η γνώμη μου .

bublesoaps

bublesoaps
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλή μου μπορώ να σε καταλάβω πως νοιώθεις άσχετα αν δεν εχω περάσει κάτι παρόμοιο. Μπορει ομως να περάσω στο μέλλον. Εισαι σε κατάσταση πανικού και έντονης κακής ψυχολογίας! Το παιδάκι σου είναι αγγελούδι όπως όλα τα παιδάκια του κόσμου. Δεν ξέρω τι ιδαιτορότηα έχει το παιδάκι είμαι νέος μέλος σχετικά στο φορουμ οπότε δεν έχω παρακολουθήσει προηγούμενο ποστ σου αλλα θέλω να σου αναφέρω ότι αυτά γινόντε και σε παιδάκια χωρίς ιδιαιτερότητες! Στην διευθύντρια βγάζω το καπέλο μου και της δίνω συγχαρητήρια είναι παιδαγωγός με το Π κεφαλαίο. Σήμερα είναι μια καινούργια μέρα προσπάθησε λιγο να ηρεμήσεις και να σκεφτείς πάλι λογικά. Το παιδάκι σου θέλει παιδάκια να παίξει. Πηγαινε τον στον σταθμό αν δεις την μητέρα του άλλου του παιδιού ζήτα της για άλλη μια φορά συγνώμη αν δεν την δεχτεί για εμένα σημαίνει κάτι. Το δικό της το παιδάκι δεν θα μάθει ποτέ τρόπους. Ακόμα και αν σε βρίσει μην σκύψεις αυτή την φορά το κεφάλι. Μίλα της με ήρεμο τρόπο , προσπάθησε να της εξηγήσεις . Αν δεις ότι συνεχίζει και σου επιτίθεται και δεν θέλει κουβέντα μαζί σου, την επόμενη φορά θα περνάς μπροστά της με το κεφάλι ψηλά σαν την καμηλοπάρδαλη!!! Ξ-Ε-Κ-Ο-Λ-Α! Very Happy Very Happy Εδω ειμαστε εμεις για να σε ανεβάσουμε και να σου πουμε την αληθεια που δεν μπορείς να δεις!

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΣΊΓΟΥΡΑ η άλλη μαμά πανικοβήθηκε για αυτό και σε στόλισε όπως λες. Μέσα στην τρομάρα της. Αλλιώς αυτά οντως συμβάινουν.
Κακή μάνα δεν επιτρέπεται να λες τον εαυτό σου εγώ όσο "σε διαβάζω" τρέχεις για το παιδί σου και εκτός αυτού ακόυς και δέχεσαι γνώμες δεν είσαι η κλασσική μάνα εμένα το παιδί μου είναι οκ.
Είμαι δασκάλα και όταν αναγνωρίζω πρόβλημα πχ δυσλεξίας (σιγά το πρόβλημα απλά ενημερωση δεν υπάρχει) οι γονείς λένε αααπαπαπ το δικο μου το παιδί? λάθπς κάνετε. Εσύ έχεις αναγνωρίσει όλα τα θέματα του παιδιού σου και ΔΙΝΕΙΣ ΜΑΧΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ!!!

Να μιλήσεις του Σπύρου. Να τον βάλεις κάτω και του μιλήσεις. Κανένα παιδί δεν είναι κακό.

Και ναι έχεις δίκιο. Αν είναι ζωηρός σε εκείνον κατά πάσα πιθανότητα θα τα ρίξουν.

Να ηρεμήσεις και να μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Ναι ηταν βαρύ αλλά δεν σου αξίζει να κατηγορείς τον εαυτό σου!

Ελενη+Λυδια

Ελενη+Λυδια
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα γιατί να τον σταματήσεις από το σχολει του; αυτά όντως συμβαινουν μην ξεχνάς ότι κ το δικό σου παιδί ήταν χτυπημένο όμως η δασκάλες που ήταν εκείνη την αυτές φταίνε δεν φταίνε τα παιδιά αυτές έπρεπε να τα προσέχουν μην νοιώθεις τύψεις για τίποτα...

mamalina


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλημερα κ απο μενα.

Κατ'αρχην, δεν εισαι κακη μαμα, μην σκεφτεσαι ετσι.

Τα παιδακια μας, οταν ειναι στον παιδικο/νηπια, θεωρω δεδομενο οτι ειναι παντα υπο την επιβλεψη των δασκαλων--η τουλαχιστον ετσι πρεπει να ειναι...εγω στη θεση σου κ στη θεση της αλλης μαμας, εκει θα εριχνα το βαρος κ τις ευθυνες(εφοσον εσυ ησουν απουσα)στις δασκαλες.

Οτι κ να του λες εσυ απο το σπιτι, οταν ειναι σε ενα αλλο περιβαλλον, θα πρεπει να υπαρχει κ η επιβλεψη, ποσο μαλλον αν το παιδι σου θεωρειται ζωηρο(οπως κ πολλαααα αλλα....)

Τα παιδακια, για τον οποιοδηποτε λογο μπορει να τσακωθηκαν, οκ δεν ειναι σωστο, αλλα που ηταν η δασκαλα?τα παιδια ειναι απροβλεπτα, μπορει ανα πασα στιγμη καποιο να σπρωξει το αλλο, να γινει το οτιδηποτε, ειλικρινα κ εγω τρομαζω που πλησιαζει η ωρα να παει παιδικο ο μικρος....

Λογικο ηταν να τρομοκρατηθεις, ηρεμισε, μιλησε με το παιδακι σου ηρεμα, εξηγησε του γι ακομη μια φορα(ποσο σε καταλαβαινω....κι εγω εστελνα τον μεγαλο παιδικο, καθε μερα του ελεγα δεν μαλωνουμε με τα αλλα παιδακια κλπ---κι ο δικος μου ειχε ερθει σπιτι μια μερα με ενα γδαρσιμο στο προσωπο...εμεινε σημαδι απο τοτε Sad μαλωσαν με ενα παιδακι...θα εψαχνα τη μανα για εξηγησεις?σε καμμια περιπτωση....η δασκαλα επρεπε να τα ηρεμει κ να αποτρεπει τετοιες καταστασεις)

οταν στελνουμε τα παιδια μας στον παιδικο/νηπια, η ευθυνη κ η ασφαλεια τους ειναι στις δασκαλες, τι ευθυνη να ζητησεις απο ενα παιδακι?

η αλλη μαμα, σιγουρα τρομοκρατημενη σου εριξε ευθυνες,εν βρασμω, οταν ηρεμισει θα καταλαβει...αν η δασκαλα ηταν παρουσα, αυτο μπορει να ειχε αποτραπει.

ηταν μια κακια στιγμη, σε καμμια περιπτωση μην σταματησεις το παιδι απο το σχολειο, κ να το ξεκινησε, θα μαθει, με τη βοηθεια τη δικη σου/δασκαλων κλπ πως συνυπαρχουμε με τα αλλα παιδακια, εγω θα μιλουσα με τις δασκαλες, ηρεμα, αλλα θα ζητουσα περισσοτερη επιβλεψη, το να λεμε το δικο σου παιδακι το ξεκινησε, τι σημαινει αυτο?επρεπε καν να μην ειχαν φτασει να χτυπηθουν τα παιδακια.

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσάκι μου ενα θα σου πώ! η κουπαρα μου παραλεβε τον γιο της από τον παιδικό με ενα μελανιασμενο ματι και σκισμένο μαγουλο από ενα παιδακι που δεν ειχε κανενα θέμα απά τρελάθηκε γιατι ηθελε το παιχνιδι που επαιζε ο δικός μας! την επόμενη μερα όλα μέλι γάλα! αυτα πιστευω οτι γινονται και δεν χρειαζεται να σταματησεις το παιδακι σου από τον παιδικό !πόσο μάλλον όταν στο λένε και οι δασκαλες και η διευθυντρια! οσο για τη μαμα του παιδιου ενταξει θεωρω πως και εσυ θα ησουν θυμωμενη και μπορει να αντιδρούσες ανάλογα! οσο θυμαμαι εγω τη μάνα μου οταν με εσπασαν στο ξυλο στο δημοτικό πως αντεδρασε....ποιος ειδε το θεο και δεν τον φοβήθηκε!!!!

toniach29

toniach29
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΝΑ ΛΕΣ ΧΑΖΑ!!!Κ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ..ΤΟΝ ΧΤΥΠΑΝΕ Κ ΑΥΤΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...
ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΒΡΙΖΟΝΤΑΙ Κ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΝ!!!!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!!!

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δεν προλαβαινω να γραψω οοολα αυτα που θελω γι αυτο θα σου πω ενα πραγμα μονο:πιστευω πως αν το σταματησεις το παιδακι απ το σχολειο,θα ειναι χειροτερα.τα παιδια στο σχολειο κοινωνικοποιουνται κ μαθαινουν κανονες.θα μαθει λοιπον,κ με τη βοηθεια τη δικη σου,οτι δεν πρεπει να χτυπαμε,αλλα να υπερασπιζομαστε τον εαυτο μας με αλλους τροπους.
μη στεναχωριεσαι κοπελα μου,αν ησουν κακια μανα,οπως λες,ολο αυτο θα το περνουσες στα ψιλα γραμματα,ουτε θα σ ενοιαζε!
επισης,αν θελεις παρε τηλεφωνο την αλλη μανουλα,να μιλησετε ηρεμα,εγω αυτο θα εκανα στη θεση σου.τι θα κανεις δλδ,θα τη βλεπεις κ θα κρυβεσαι;
ολα καλα θα πανε,ειναι μια μπορα κ θα περασει κ αυτη.

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ

ΓΙΑΝΝΑ&ΒΑΣΙΛΗΣ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω με ολες τις κοπελες.
εισαι η καλυτερη μανουλα!
απλα η αλλη μανουλα μεσα στον πανικο της για το παιδακι της σε στολισε!
φυσικα κ δεν θα σταματησεις τον σπυρακο απ το σχολειο του.
να τον χαιρεσε τον σπυρακο σου!

ΕΦΑΚΙ

ΕΦΑΚΙ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημερα και απο μενα.Καταρχην ξεκιναμε απο το γεγονοs οτι δεν φταιs εσυ.
Τωρα στο επιμαχο θεμα.Μεγαλο λαθοs να απομονωσειs το παιδι.Περισσοτερο κακο θα κανειs παρα καλο.Ο Σπυροs θα θεωρησει οτι καθε φορα που κανει λαθοs στην ζωη του,η τιμωρια θα ειναι σκληρη.Απομονωση και αποξενωση απο το κοινωνικο συνολο.Δεν θελουμε να περναμε τετοια μηνυματα στα παιδια μαs!Μιλα μαζι του,επεμενε αν δεν σου λεει τι τον προβληματιζει και προσπαθησε να καταλαβειs και τα δικα του αγχη.Δεν σου λεω να τον χαιδεψειs!Σαφωs και θα εισαι αυστηρη!Αλλα μπορειs και μεσα απο την αυστηροτητα να εισαι και συγκαταβατικη.
Οσο για τιs νηπιαγωγουs,θα πρεπεινα μιλησειs και μαζι τουs.Oταν ενα παιδι παρουσιαζει μια διαφορετικη συμπεριφορα,ασχολουμαστε περισσοτερο μαζι του και δεν το χαρακτηριζουμε "μαυρο προβατο".Ελπιζω να ειναι σωστα καταρτισμενεs και να γνωριζουν πωs αντιμετωπιζουν μια τετοια κατασταση.
Εχω σπουδασει ειδικοs προσχολικηs αγωγηs και ολα αυτα τα που σου γραφω,τα εχω δει στην πραξη.

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συμφωνώ με όσα είπαν τα κορίτσια.
Όλα τα παιδιά μαλώνουν μεταξύ τους εγώ θα έριχνα περισσότερο τις ευθύνες στις δασκάλες που έπρεπε να είναι εκεί για να σταματήσουν τα παιδιά.
Η μητέρα του άλλου παιδιού σίγουρα έπαθε σοκ όταν είδε το παιδί της μες τα αίματα αλλά δεν έπρεπε να φερθεί έτσι.
Εσύ να πας τον Σπύρο σχολείο και αν η παραπάνω μανούλα το συνεχίσει τότε έχει αυτή το πρόβλημα και όχι εσύ.

????????


Επισκέπτης
τα παιδια παιζουν, μαλωνουν, χτυπανε καθε μερα! αλλοιμονο αν σταματουσαμε γι αυτο το λογο να τα στελνουμε σχολειο! δε φταις σε τιποτα, και δεν ξερεις και ποιος αρχισε......καθε μερα ειμαι πανω απο το τηλεφωνο μεχρι να γυρισουν και λεω "τωρα θα με παρουν να μου πουν οτι χτυπησαν" μ αυτη την αγωνια ζω γιατι εχω ζωηρα παιδια....

και με μελανιες εχει ερθει, και εχει χτυπησει κι αυτος αλλους, καθησαμε, το συζητησαμε, λιωσαμε στο μπλα μπλα και ξαναπηγαμε σχολειο......

τωρα να πω και το αλλο και ξερω οτι θα με φανε λαχανο οι παιδαγωγοι......για να φτασει το παιδακι να κολυμπαει στο αιμα, δεν εγινε μεσα σε ενα λεπτο αυτο......

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μπεμπουλη εχεις πμ!!! η χειροτερη μερα της ζωης μου!!!! 417472 η χειροτερη μερα της ζωης μου!!!! 417472

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κοπέλα μου σου τα είπαν όλα οι προλαλήσασες!
Εγώ το μόνο που θα σου πω, είναι ότι αν ο μη γένοιτο, πάθαινε κάτι το άλλο παιδάκι, δε θα είχες τεχάματα εσύ, αλλά οι παιδαγωγοί.
Συνεπώς, για να σου λένε αυτές ότι δεν τρέχει τίποτα, ξέρουν τί σου λένε, αλλιώς θα σου έλεγαν χμ ξέρετε, μήπως να το κρατούσατε σπίτι το παιδάκι κ.λ.π
Δυστυχώς τα παιδάκια θέλουν αυστηρή επίβλεψη και όποιο και να άρχισε τον καυγά, έπρεπε να το σταματήσουν οι παιδαγωγοί.
Χαλάρωσε λοιπόν και σκέψου το καλό του παιδιού χωρίς ενοχές που σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να έχεις!

tzitziki2


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Φυσικά και δεν φταίς εσύ, όπως είπαν και τα κορίτσια αυτά συμβαίνουν.Απο όσα έχω διαβάσει εσύ προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο για το γιόκα σου και γι αυτό θεορώ άδικο να βάζεις τον ευατό σου σε τέτοιες σκέψεις ότι δεν είσαι καλή μάνα.
Εφόσον σου είπαν απο το σχολείο ότι δεν πρέπει να τον σταματήσεις κάτι παραπάνω θα ξέρουν..
όσο για τη συμπεριφορά της μητέρας σίγουρα θα τα έιπε όλα αυτά πάνω στον πανικό τους (φυσικά και δεν ήταν σωστό) και πιστεύω οτι όταν θα σε δει θα σε ζητήσει συγνώμη.
Ευτυχώς που τα παιδάκια είναι καλά αυτό έχει σημασία.

vivianna

vivianna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Συμφωνώ με ότι διαβασα ,είναι λάθος σου εξαρχης που ζητήσες συγγνωμη πριν μαθεις τι ακριβώς είχε γίνει,σε καταλαβαίνω ότι νιώθεις πάντα υπεύθυνη επειδή το δικό σου παιδί έχει ιδιαιτερότητες,δυστυχώς έτσι σε έχει μάθει η κοινωνία μας, όμως δεν είναι καθόλου σωστό και δίκαιο για σένα και το παιδί σου, δες τι έγινε πραγματικά ποια ήταν η αιτία του καβγά και έτσι μόνο θα καταλάβεις αν ήταν ένας απλός καυγάς γιατί πχ το άλλο παιδάκι του πήρε το παιχνίδι η του ειπε καποια κουβεντα η απλώς τον ενόχλησε κάτι τον γιο σου μη αναμενόμενο,(δεν ξέρω τι ιδιαίτερο έχει το παιδάκι σου πάντως να το χαίρεσαι ) έτσι μόνο θα μπορέσεις να αποφασίσεις αν πρέπει να αλλάξεις σχολειο,να βάλεις σύνοδο, να το αφήσεις στο ίδιο κτλ πάντως μην το κρατήσεις σπίτι με τίποτα,τώρα μαθαίνουν σε όλους τους τομείς τα παιδάκια το μέγιστο,και το να διαχειρίζεται τις σχέσεις του είναι και αυτό πολύ σημαντικό μάθημα,τώρα αν το συγκεκριμένο περιβάλλον είναι ακατάλληλο τότε βρες άλλο...καλή δύναμη!

AnastasiaMM

AnastasiaMM
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΦΑΚΙ έγραψε:Καλημερα και απο μενα.Καταρχην ξεκιναμε απο το γεγονοs οτι δεν φταιs εσυ.
Τωρα στο επιμαχο θεμα.Μεγαλο λαθοs να απομονωσειs το παιδι.Περισσοτερο κακο θα κανειs παρα καλο.Ο Σπυροs θα θεωρησει οτι καθε φορα που κανει λαθοs στην ζωη του,η τιμωρια θα ειναι σκληρη.Απομονωση και αποξενωση απο το κοινωνικο συνολο.Δεν θελουμε να περναμε τετοια μηνυματα στα παιδια μαs!Μιλα μαζι του,επεμενε αν δεν σου λεει τι τον προβληματιζει και προσπαθησε να καταλαβειs και τα δικα του αγχη.Δεν σου λεω να τον χαιδεψειs!Σαφωs και θα εισαι αυστηρη!Αλλα μπορειs και μεσα απο την αυστηροτητα να εισαι και συγκαταβατικη.
Οσο για τιs νηπιαγωγουs,θα πρεπεινα μιλησειs και μαζι τουs.Oταν ενα παιδι παρουσιαζει μια διαφορετικη συμπεριφορα,ασχολουμαστε περισσοτερο μαζι του και δεν το χαρακτηριζουμε "μαυρο προβατο".Ελπιζω να ειναι σωστα καταρτισμενεs και να γνωριζουν πωs αντιμετωπιζουν μια τετοια κατασταση.
Εχω σπουδασει ειδικοs προσχολικηs αγωγηs και ολα αυτα τα που σου γραφω,τα εχω δει στην πραξη.

Συμφωνώ απόλυτα με το Εφάκι!

Constantin@

Constantin@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δε θα διαφωνήσω με τις υπόλοιπες σε τίποτα. Μην απομονώσεις το παιδί. Συζήτηση και πάλι συζήτηση για να βελτιώσει τη συμπεριφορά του, όπως θα έκανε κάθε μανούλα με ζωηρό παιδάκι χρειάζεται. Και να θυμάσαι πως το φταίξιμο το έχουν οι δασκάλες και μην ξαναπείς ότι δεν είσαι καλή μαμά!

fatsoulini


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλησπερα! προσφατα ειχα μια συζητηση με μια φιλη και μου ελεγε οτι εψαχνε δουλεια ως βρεφονηποιοκομος και δεν μπορουσε να βρει...γιατι δεν θελανε πανεπηστημιακου πτυχειου αλλα ΙΕΚ για να δεινουν λιγοτερα χρηματα...αρα απο αυτο και μονο καταλαβαινεις οτι στελνουμε τα παιδια μας ( δεν εχω ακομα, αλλα πρωτα ο θεος θα κανω και εγω χι) σε βρεφονηπιακους και νηπεια...που δεν εχει ουσιαστικα κανεναν σοβαρο ανθρωπο να τα ελεγξει και αυτα συχνα κανουν οτι τους καπνισει....

ΕΦΑΚΙ

ΕΦΑΚΙ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
fatsoulini έγραψε:καλησπερα! προσφατα ειχα μια συζητηση με μια φιλη και μου ελεγε οτι εψαχνε δουλεια ως βρεφονηποιοκομος και δεν μπορουσε να βρει...γιατι δεν θελανε πανεπηστημιακου πτυχειου αλλα ΙΕΚ για να δεινουν λιγοτερα χρηματα...αρα απο αυτο και μονο καταλαβαινεις οτι στελνουμε τα παιδια μας ( δεν εχω ακομα, αλλα πρωτα ο θεος θα κανω και εγω χι) σε βρεφονηπιακους και νηπεια...που δεν εχει ουσιαστικα κανεναν σοβαρο ανθρωπο να τα ελεγξει και αυτα συχνα κανουν οτι τους καπνισει....

Το οτι μια κοπελα εχει τελειωσει ΙΕΚ και οχι ΑΕΙ δεν σημαινει οτι εχει λιγοτερη καταρτιση.Υπαρχουν κοπελεs που εχουν κανει μεταπτυχιακα και ειναι ολη τουs η ζωη αυτο το αντικειμενο.Και για να δωσω ενα παραδειγμα στουs δημοσιουs παιδικουs σταθμουs οι περισσοτερεs ειναι Πανεπιστημιακηs Εκπαιδευσηs.Δεν ειναι,ομωs,λιγεs οι φορεs που εχει παρατηρηθει παραβατικη συμπεριφορα μιαs μεριδαs παιδαγωγων σ'αυτουs τουs σταθμουs(ευτυχωs τωρα πια ελεγχονται και οι δημοσιοι ).

fatsoulini


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΦΑΚΙ έγραψε:
fatsoulini έγραψε:καλησπερα! προσφατα ειχα μια συζητηση με μια φιλη και μου ελεγε οτι εψαχνε δουλεια ως βρεφονηποιοκομος και δεν μπορουσε να βρει...γιατι δεν θελανε πανεπηστημιακου πτυχειου αλλα ΙΕΚ για να δεινουν λιγοτερα χρηματα...αρα απο αυτο και μονο καταλαβαινεις οτι στελνουμε τα παιδια μας ( δεν εχω ακομα, αλλα πρωτα ο θεος θα κανω και εγω χι) σε βρεφονηπιακους και νηπεια...που δεν εχει ουσιαστικα κανεναν σοβαρο ανθρωπο να τα ελεγξει και αυτα συχνα κανουν οτι τους καπνισει....

Το οτι μια κοπελα εχει τελειωσει ΙΕΚ και οχι ΑΕΙ δεν σημαινει οτι εχει λιγοτερη καταρτιση.Υπαρχουν κοπελεs που εχουν κανει μεταπτυχιακα και ειναι ολη τουs η ζωη αυτο το αντικειμενο.Και για να δωσω ενα παραδειγμα στουs δημοσιουs παιδικουs σταθμουs οι περισσοτερεs ειναι Πανεπιστημιακηs Εκπαιδευσηs.Ποσα λαθη,ομωs δεν εχουμε ακουσει να γινονται?


Εφακι μου καλα τα λες, και εγω την πρωτη φορα που σπουδασα σε ΙΕΚ ειχα παει, και εμαθα πολλα τεχνικα πραγματα τοτε αλλα οχι ειδικα..αν με εννοεις... πολυ απλα, σε εναν παιδικο σταθμο εχεις να κανεις με ανθρωπακια μικρα που δεν ξερουν τι ειναι καλο η πολυ κακο.... χρειαζονται χερια και ματια να τα βλεπουν...να πχ στο Εξωτερικο στα σχολεια εργαζονται και ψυχολογοι, παιδοψυχολογοι, κοινωνικοι λειτουργοι.... εδω, αντε παμε το παιδι μας στο σχολειο, και αν δεν τα σκασουμε αδρα εν γνωριζουμε τι κανει....πρεπει να υπαρχει κατι παραπανω απο απλη καταρτιση...σε τετοιες ευθυνες...εσυ τι λες?

ΕΦΑΚΙ

ΕΦΑΚΙ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
fatsoulini έγραψε:
ΕΦΑΚΙ έγραψε:
fatsoulini έγραψε:καλησπερα! προσφατα ειχα μια συζητηση με μια φιλη και μου ελεγε οτι εψαχνε δουλεια ως βρεφονηποιοκομος και δεν μπορουσε να βρει...γιατι δεν θελανε πανεπηστημιακου πτυχειου αλλα ΙΕΚ για να δεινουν λιγοτερα χρηματα...αρα απο αυτο και μονο καταλαβαινεις οτι στελνουμε τα παιδια μας ( δεν εχω ακομα, αλλα πρωτα ο θεος θα κανω και εγω χι) σε βρεφονηπιακους και νηπεια...που δεν εχει ουσιαστικα κανεναν σοβαρο ανθρωπο να τα ελεγξει και αυτα συχνα κανουν οτι τους καπνισει....

Το οτι μια κοπελα εχει τελειωσει ΙΕΚ και οχι ΑΕΙ δεν σημαινει οτι εχει λιγοτερη καταρτιση.Υπαρχουν κοπελεs που εχουν κανει μεταπτυχιακα και ειναι ολη τουs η ζωη αυτο το αντικειμενο.Και για να δωσω ενα παραδειγμα στουs δημοσιουs παιδικουs σταθμουs οι περισσοτερεs ειναι Πανεπιστημιακηs Εκπαιδευσηs.Ποσα λαθη,ομωs δεν εχουμε ακουσει να γινονται?


Εφακι μου καλα τα λες, και εγω την πρωτη φορα που σπουδασα σε ΙΕΚ ειχα παει, και εμαθα πολλα τεχνικα πραγματα τοτε αλλα οχι ειδικα..αν με εννοεις... πολυ απλα, σε εναν παιδικο σταθμο εχεις να κανεις με ανθρωπακια μικρα που δεν ξερουν τι ειναι καλο η πολυ κακο.... χρειαζονται χερια και ματια να τα βλεπουν...να πχ στο Εξωτερικο στα σχολεια εργαζονται και ψυχολογοι, παιδοψυχολογοι, κοινωνικοι λειτουργοι.... εδω, αντε παμε το παιδι μας στο σχολειο, και αν δεν τα σκασουμε αδρα εν γνωριζουμε τι κανει....πρεπει να υπαρχει κατι παραπανω απο απλη καταρτιση...σε τετοιες ευθυνες...εσυ τι λες?

Για μενα το σημαντικοτερο προβλημα ειναι η ελλειψη προσωπικου.Ειναι απαραδεκτο να υπαρχει μια παιδαγωγοs για 20-25 παιδια.Ειναι φυσιs αδυνατον να μπορει να τα προσεξει,ποσο μαλλον να τα εκπαιδευσει.
Εχω παραιτηθει 2 φορεs απο παιδικουs σταθμουs γιατι υπηρχε αυτη η απαραδεκτη κατασταση.
Γι αυτο οσεs μανουλεs εχουν την οικονομικη ανεση να πηγαινουν τα παιδια τoυs σε ιδιωτικα καλο θα ναι να το ψαχνουν πολυ και παντα επιλεγουμε συστημενουs ιδιωτικουs σταθμουs!
Για οσεs τα εχουν σε δημοσιο δυστυχωs εκει δεν εχουμε και πολλεs επιλογεs!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις