Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
505 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 505 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

ria

ria
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ρε κορίτσια τι πάει ν πει παιδί με ιδιαιτερότητες συγνώμη αλλά εχω δει παιδιά με ιδιαιτερότητες να βάζουν τα γυαλιά σε όλους μας...οι δασκάλες τι κάνουν για πιο λόγο ειναι εκεί για να απασχολούν τα παιδιά κ να τους διαμορφώνουν χαρακτήρα γιατί αυτό πρέπει να κάνουν να τους δείχνουν πως να συμπεριφέρονται μέσα σε μια μικρή κοινωνία που σήμερα είναι ο παιδικός αύριο οι κούνιες κτλ τι πάει ν πει το άρχισε ο σπύρος η ο άλλος δεν το κατάλαβα αγοράκι έχεις κ εσυ κ όπως όλα τα αγοράκια ειναι λίγο τσαμπουκάδες τι να κάνουμε σημασία έχει να ειναι κάποιος δίπλα τους να πατήσει φρένο εκεί που πρέπει. μην απομονωνείς το παιδάκι σου ήδη έχει καταλάβει το παιδάκι"λάθος του"

mamalina


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
οταν εστελνα παιδικο τον μεγαλο μου, ενα παιδακι(απο μεγαλυτερο τμημα) πηγε στο βρεφικο τμημα κ δαγκωσε ενα μωρο...κ αυτο σε ιδιωτικο σταθμο...το ιδιο παιδακι γρατζουνισε κ τον δικο μου(του εβγαλε το δερμα--ακομη εχουμε σημαδι)...σε καμμια περιπτωση δεν θα εριχνα το φταιξιμο στο παιδι, η στη μαμα του, αλλα στις δασκαλες.εμπιστευομαστε τα παιδια μας σε εκεινες, πρεπει να υπαρχει υπευθυνοτητα.

οσο για το ειδικο σχολειο, αν υπαρχει η δυνατοτητα, θα ηταν πολυ καλο για το παιδι. εκει γνωριζουν να χειριζονται/εκπαιδευουν κ το παιδακι σου--το κουκλι σου--θα ξεδιπλωσει τα χαρισματα του!

οσο για τα σχολια των αλλων γονεων...τι να πω...θα μπορουσαν εκεινοι να ειναι στη θεση σου, πως ειναι τοσο σκληροι με ενα παιδακι?σωστη η απαντηση της δασκαλας,(για τη γυαλα) μακαρι ολες να ηταν σαν κι αυτη...
κ παλι θα επιμεινω στις δασκαλες, πολλα παιδια ειναι ζωηρα , αλλα αγαρμπα, κ παλι σε τοσο μικρες ηλικιες ειναι τοσο απροβλεπτα,ολα τα παιδια, αν υπηρχε σωστη επιβλεψη, δεν θα ειχε γινει αυτο.

κ η δικη μου γνωμη, αντι για τα ηρεμιστηκα, κοιτα το γιοκα σου--το θαυμα σου τωρα που κοιμαται, σκεψου τις ομορφες στιγμες σας, με ηρεμια μιλησε του, εχει ηδη καταλαβει, σκεψου ποσα εχει καταφερει το παιδι σου(αυτα που διαβασα στο αλλο θεμα, ειναι ηρωας!!!)με την δικη σας αγαπη κ φροντιδα, μην ξαναπεις οτι εισαι κακια μαμα, εισαι μια υπεροχη μαμα, εχεις ενα υπεροχο γιο, να χαιρεσαι το παιδακι σου,

λογικο ηταν που σοκαριστηκες, ολες μας ριχνουμε πανω μας τις ευθυνες οταν κανει κατι το παιδι μας, σε καταλαβαινω...

μεγαλωνουμε με τοσο κοπο τα παιδακια μας, τα λατρευουμε τοσο πολυ, κ με την ιδεα οτι καποιοι μπορει να μας τα πληγωσουν(με χαζα σχολια κλπ)τρελαινομαστε...
ποσο σε καταλαβαινω...τον σεπτεμβρη ειμαστε για νηπια ο μεγαλος, παιδικο ο μικρος κ μπορει να χαιρομαι που θα εργαζομαι, απ την αλλη αγχωνομαι απο τωρα τι θα αντιμετωπισουν/αν θα τα προσεχουν κλπ, (κι εγω εχω 2 ανταρτες...)






ntinaki76


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοπελα μου εμενα μου ειχε ερθει σπιτι με αιματα παιζαν στην γειτονια και της πεταξε ενα παιδακι πετρα στο κεφαλι φυσικα επαθα σοκ αλλα παιδια ειναι τι επρεπε να κανω να μην την αφησω να παιξει αλλο στην γειτονια? γιαυτο ουτε να σκεφτεις να το σταματησεις το παιδι ασε που η μανα του παιδιου ουτε καν ρωτησε για την υγεια της κορης μου υπαρχουν και τετοιες Rolling Eyes

georgia78

georgia78
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MAMA TOY SPYROY ena exw na sou pw
NA XAIRESE TON KOUKLO SOU me opoia idiaiterotita kai an exei!!!!!
ayta sybenoun me ta paidakia,akoma 6-9 xronwn na deis ti kanoun.paizoun xylo etsi gia plaka. odikos mou ekane kai dyo meres st nosokomio giati epeze gia asteio paly me ton filo toy.
mia lysi poy exeis gia n apofygis ta parapona apo tous goneis kai na mporesei ospyrakos sou na exei filoys einai na kaleis sto spiti pou kai pou mamades me ta paidia toys[symmathites],etsi nomizw tha exei tin eykeria na paixei monos tou me kapoio symmathiti tou kai na eisai sygouri oti kai st sxoleio tha einai kalytera. Very Happy

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κι εγω νομιζω οτι γινονται αυτα αναμεσα στα παιδακια. Φταινε και οι δασκαλες που δεν προσεχουν αρκετα. Δε θα τον πηγαινα σε ειδικο σχολειο, εκει θα υπαρχουν περιπτωσεις πιο ασχημες και προσωπικα θα προτιμουσα να ειναι στο κανονικο σχολειο. Αν μιλατε με ψυχολογο, ρωτηστε τον και αυτον. Ισως υπαρχουν και αλλα πραγματα που μπορειτε να κανετε ωστε να μειωθει η επιθετικοτητα που ισως εχει το παιδι. Παντως συμφωνω οτι τον εχουν βαλει στο ματι!

Betty nik

Betty nik
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημερα και απο μενα!!!Εχω κι εγω ενα κοριτσακι τριων χρρονων και φετος ξεκινησε παιδικο.Προς το παρον δεν εχει συμβει κατι αναλογο.Εγω πιστευω οτι ολα ξεκινανε απο τις δασκαλες.Ειναι υποχρεωμενες να προσεχουν τα παιδια και να τα μαθουν να λυνουν με ωραιο τροπο τις διαφορες τους.Η κορη μου εχει αλαξει πολυ μεσα σε λιγους μηνες...Στο σχολειο της υπαρχουν ορια τα οποια εχει μαθει να τα σεβεται και να τα τηρει και στο σπιτι.Επισης λατρευει και τις δασκαλες της.Το παιδακι σου δεν φταιει.ποτε δεν φταιει το παιδι.....Κατα τη γνωμη μου φταιει το εκπαιδευτικο προσωπικο του σχολειου....

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μπεμούλη μου καλημέρα!!! Εχω στεναχωρεθεί κ επίσης εκνευριστεί με την ιστορία σου που διάβασα από χτες. Κατα τη γνώμη μου νομίζω ότι και ο ίδιος ο Σπύρος πρέπει να νιώθει πολύ ασχημα λεγοντας σου "μανουλα δεν θα ξαναχτυπήσω παιδάκι στο σχολείο" Είναι δυνατόν να κάνουμε ένα παιδάκι 4 να έχει τύψεις??? Είμαι πολύ απογοητευμένη με τις δασκάλες που τοπ μόνο που κάνουν είναι κουτσομπολιό ολημερής κ όταν κάνουν διάλειμα από αυτό παρατηρήσεις στα παιδάκια. Θα σου συμβούλευα να πας το Σπύρο σε ένα άλλο σχολείο. Εκεί που έιναι τώρα νιώθω ότι το παιδί είναι σταμπαρισμένο από τους δασκάλους, τους γονείς κ μετά τα παιδάκια που αναπαράγουν ότι ακούνε (σπίτι/σχολείο). Ξέρω ότι είναι στα μέσα της χρονιάς αλλά όλο και κάτι θα βρεις!!! Δηλαδή τα παιδάκια που μετακομίζουν οι γονείς τους στη μέση της χρονιάς που πάνε?
Όσο για εσένα σου βγάζω το καπέλο για την υπομόνή σου με όλες αυτές τις "κυρίες" εκει! Απλά ηρεμια κ υπομονη χρειάζεται! Να είσαι δυνατή, δίπλα στο παιδί σου κ πίστευψέ όλα θα πάνε καλα με τον Σπυράκο σου! Να μου τον φιλήσεις!

Maria x.

Maria x.
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Οταν ξεκινησα να δουλευω σε παιδικο σταθμο,στον 1 χρονο επανω,ηρθε ο Κωστης μου.
Ο Κωστης ειχε σοβαρη μορφη αυτισμου.
Δεν μιλουσε και δεν μιλησε ποτε.
Δεν επικοινωνουσε καθολου...τιποτα...
Ηταν παντα μονος του...
Με τον καιρο εμαθε να με κοιτάζει...ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ...και ηταν η μεγαλυτερη χαρά μου εκει μέσα...γιατι τα ματάκια του με κοιτουσαν με αγάπη...
ΠΟΤΕ τα αλλα παιδια(συνολο 30 μεσα στο τμημα)δεν τον μάλλωσαν...
ΠΟΤΕ τα αλλα παιδια δεν τον χτυπησαν ή τον κοροιδεψαν...3 χρονια τον ειχα...
ΠΟΤΕ ο Κωστης δεν χτυπησε καποιο παιδάκι...

Καθε μεσημέρι μαζευαμε τα παιχνιδάκια για να καθισουμε για φαγητο..
Οταν πηγαινα να παρω το φαγητο απο την κουζινα,καθε μερα επι 3 χρονια,ο Κωστης εβρισκε την ευκαιρια να παει να κανει την σκανδαλια του...
Εριχνες ολα τα παιχνιδια απο τα κουτια κατω(τουβλάκια,λεγκο κτλ.)
Τα υπολοιπα παιδάκια ποτε δεν τον μαλωσαν γι'αυτο...ποτέ δεν τον εβρισαν γι'αυτο...το μονο που ελεγαν ήταν...."Αμαν βρε Κωστηηηηη!!".Και μετά τα συμμαζευα μονη μου..δεν ηθελα τα αλλα παιδάκια να τα μαζευουν γιατι θα εριχναν ευθυνες στον Κωστη..
Και φθασαμε μετα απο πολυ καιρο ο Κωστης να με αγκαλιαζει και να με χαιδευει...και ηταν η μεγαλυτερη ανταμοιβη της ζωης μου για το επαγγελμα που διαλεξα....


Γιατι στα λεω ολα αυτα;
Γιατι θελω να σου πω και γώ οτι το παιδάκι σου δεν φταιει..
Για μενα φταιει 100% η δασκάλα...

Παντα,οσα χρονια δουλευα,το μονο μου αγχος και στεναχωρια ηταν να μην χτυπησει κανενα...και ειλικρινα ειμαι περηφανη γι'αυτο...σε ολα τα χρονια που δουλευα το μοναδικο αιματάκι που ειδα ηταν απο ενα κοριτσάκι που χτυπησε το νυχακι του σε μια κουνια...ειτε το πιστευεις ειτε οχι μονο αυτο...


Αν θελεις με ακους...
Εχεις εναν κουκλο υπεροχο και πανέμορφο...
Εναν κουκλο που μιλάει..που σου λεει πως νιωθει...τι θελει...τι ζητάει..
Η μαμα του Κωστη δεν ακουσε ποτε τη φωνη του,για να ξερει τι θελει...
Στο χέρι σου ειναι να εχει έναν κουκλο που μιλάει ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ...
Σε ένα μηνυμα σου εγραψες "κριμα ολη η δουλεια που εκανα"...λαθος μεγάλο...
Ακομη δεν έκανες καμια δουλεια...
Ο γονιος δεν σταματαει να "δουλευει" πανω στο παιδι του ποτε...
Κρυβεις και εχεις τοση δυναμη μεσα σου οση δεν μπορεις να φαντάστεις...
Με το που εγινε κατι ασχημο,μην ριχνεις ευθυνες ουτε σε σένα ουτε στον πεντάμορφο κουκλο σου...
Κράτα το χεράκι του μεσα στο δικο σου για παντα και να εισαι σιγουρη οτι ολα θα ειναι για παντα πιο καλα...
Πετα τα λεξοτανιλ...πετα τα επικριτικα βλέμματα...πετα τις συμβουλες ολων μας..
Σηκωσε το κεφάλι και πες:Αυτος ειναι ο δικος μου ο θυσαυρος...ειμαι ευλογημενη...και θα κάνω τα παντα να ειναι ευτυχισμένος και αυτος και εμεις...
Αν απο τώρα γινεσαι χάλια,στο δημοτικο,στην εφηβεια,οταν γινει παλικαράκι τι θα κανεις;Πώς θα το διαχειριστεις;;;

Η μαμα του Κωστη ποτε δεν μας έδωσσε δικαιωμα να την ρωτησουμε το ο,τιδηποτε...ουτε καν ποιό συνδρομο εχει...
Απο τριτους εμαθα οτι η "ζημια" εγινε στη γέννα...δεν πηρε οξυγονο το παιδι...
Δικηγοροι και οι δυο γονεις,παντα εβλεπες στο βλέμμα τους,στην συμπεριφορα τους,ποσο περηφανοι ειναι για τον γιο τους..ποσο ευτυχισμένοι...
Ακομη τους βλέπω εξω...παντα με τον Κωστη μαζι...που εχει γινει πια ενα μεγάλο παλικαρακι...ενα μεγάλο παλικαράκι απο τα πιο ευτυχισμένα που ξερω...και παντα δακρυζω...

Εμενα δεν μου αρέσει και αυτο που κανει η "καλη" σας δασκάλα...να σου λεει τα "κουτσομπολια " του παιδικου...οτι ρωτανε οι υπολοιποι για τον Σπυρο,τα παιδια κτλ.
Με αυτο που κανει,το μονο που καταφέρνει ειναι να σε κανει να νιωθεις πιο χάλια...
Στο χέρι της ηταν να μην παρουν χαμπαρι τα υπολοιπα παιδια αν εχει μια μικρη ιδιαιτεροτητα ο Σπυρος...
Στο χερι τους ηταν να μην φθασουν τα παιδια να ματώσουν...
Στο χέρι τους ηταν να απασχολουν το Σπυράκο με τις δραστηριοτητες που πρέπει...
Επομενως τις γνωμες τους και τις συμβουλες τους αστες στην ακρη...



Συγνώμη αν σε κουρασα...ειχα πει δεν θα ξαναγράψω αλλα "κολλησα"¨με το θεμα σου..."κολλησα" με τα ματια του πανέμορφου γιου σου.."κολλησα" με την αγωνια σου και την προσπαθεια σου για να κανεις το καλυτερο για το παιδακι σου....

mamalina


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Betty nik έγραψε:Καλημερα και απο μενα!!!Εχω κι εγω ενα κοριτσακι τριων χρρονων και φετος ξεκινησε παιδικο.Προς το παρον δεν εχει συμβει κατι αναλογο.Εγω πιστευω οτι ολα ξεκινανε απο τις δασκαλες.Ειναι υποχρεωμενες να προσεχουν τα παιδια και να τα μαθουν να λυνουν με ωραιο τροπο τις διαφορες τους.Η κορη μου εχει αλαξει πολυ μεσα σε λιγους μηνες...Στο σχολειο της υπαρχουν ορια τα οποια εχει μαθει να τα σεβεται και να τα τηρει και στο σπιτι.Επισης λατρευει και τις δασκαλες της.Το παιδακι σου δεν φταιει.ποτε δεν φταιει το παιδι.....Κατα τη γνωμη μου φταιει το εκπαιδευτικο προσωπικο του σχολειου....


συμφωνω απολυτα....

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maria x. έγραψε:Οταν ξεκινησα να δουλευω σε παιδικο σταθμο,στον 1 χρονο επανω,ηρθε ο Κωστης μου.
Ο Κωστης ειχε σοβαρη μορφη αυτισμου.
Δεν μιλουσε και δεν μιλησε ποτε.
Δεν επικοινωνουσε καθολου...τιποτα...
Ηταν παντα μονος του...
Με τον καιρο εμαθε να με κοιτάζει...ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ...και ηταν η μεγαλυτερη χαρά μου εκει μέσα...γιατι τα ματάκια του με κοιτουσαν με αγάπη...
ΠΟΤΕ τα αλλα παιδια(συνολο 30 μεσα στο τμημα)δεν τον μάλλωσαν...
ΠΟΤΕ τα αλλα παιδια δεν τον χτυπησαν ή τον κοροιδεψαν...3 χρονια τον ειχα...
ΠΟΤΕ ο Κωστης δεν χτυπησε καποιο παιδάκι...

Καθε μεσημέρι μαζευαμε τα παιχνιδάκια για να καθισουμε για φαγητο..
Οταν πηγαινα να παρω το φαγητο απο την κουζινα,καθε μερα επι 3 χρονια,ο Κωστης εβρισκε την ευκαιρια να παει να κανει την σκανδαλια του...
Εριχνες ολα τα παιχνιδια απο τα κουτια κατω(τουβλάκια,λεγκο κτλ.)
Τα υπολοιπα παιδάκια ποτε δεν τον μαλωσαν γι'αυτο...ποτέ δεν τον εβρισαν γι'αυτο...το μονο που ελεγαν ήταν...."Αμαν βρε Κωστηηηηη!!".Και μετά τα συμμαζευα μονη μου..δεν ηθελα τα αλλα παιδάκια να τα μαζευουν γιατι θα εριχναν ευθυνες στον Κωστη..
Και φθασαμε μετα απο πολυ καιρο ο Κωστης να με αγκαλιαζει και να με χαιδευει...και ηταν η μεγαλυτερη ανταμοιβη της ζωης μου για το επαγγελμα που διαλεξα....


Γιατι στα λεω ολα αυτα;
Γιατι θελω να σου πω και γώ οτι το παιδάκι σου δεν φταιει..
Για μενα φταιει 100% η δασκάλα...

Παντα,οσα χρονια δουλευα,το μονο μου αγχος και στεναχωρια ηταν να μην χτυπησει κανενα...και ειλικρινα ειμαι περηφανη γι'αυτο...σε ολα τα χρονια που δουλευα το μοναδικο αιματάκι που ειδα ηταν απο ενα κοριτσάκι που χτυπησε το νυχακι του σε μια κουνια...ειτε το πιστευεις ειτε οχι μονο αυτο...


Αν θελεις με ακους...
Εχεις εναν κουκλο υπεροχο και πανέμορφο...
Εναν κουκλο που μιλάει..που σου λεει πως νιωθει...τι θελει...τι ζητάει..
Η μαμα του Κωστη δεν ακουσε ποτε τη φωνη του,για να ξερει τι θελει...
Στο χέρι σου ειναι να εχει έναν κουκλο που μιλάει ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ...
Σε ένα μηνυμα σου εγραψες "κριμα ολη η δουλεια που εκανα"...λαθος μεγάλο...
Ακομη δεν έκανες καμια δουλεια...
Ο γονιος δεν σταματαει να "δουλευει" πανω στο παιδι του ποτε...
Κρυβεις και εχεις τοση δυναμη μεσα σου οση δεν μπορεις να φαντάστεις...
Με το που εγινε κατι ασχημο,μην ριχνεις ευθυνες ουτε σε σένα ουτε στον πεντάμορφο κουκλο σου...
Κράτα το χεράκι του μεσα στο δικο σου για παντα και να εισαι σιγουρη οτι ολα θα ειναι για παντα πιο καλα...
Πετα τα λεξοτανιλ...πετα τα επικριτικα βλέμματα...πετα τις συμβουλες ολων μας..
Σηκωσε το κεφάλι και πες:Αυτος ειναι ο δικος μου ο θυσαυρος...ειμαι ευλογημενη...και θα κάνω τα παντα να ειναι ευτυχισμένος και αυτος και εμεις...
Αν απο τώρα γινεσαι χάλια,στο δημοτικο,στην εφηβεια,οταν γινει παλικαράκι τι θα κανεις;Πώς θα το διαχειριστεις;;;

Η μαμα του Κωστη ποτε δεν μας έδωσσε δικαιωμα να την ρωτησουμε το ο,τιδηποτε...ουτε καν ποιό συνδρομο εχει...
Απο τριτους εμαθα οτι η "ζημια" εγινε στη γέννα...δεν πηρε οξυγονο το παιδι...
Δικηγοροι και οι δυο γονεις,παντα εβλεπες στο βλέμμα τους,στην συμπεριφορα τους,ποσο περηφανοι ειναι για τον γιο τους..ποσο ευτυχισμένοι...
Ακομη τους βλέπω εξω...παντα με τον Κωστη μαζι...που εχει γινει πια ενα μεγάλο παλικαρακι...ενα μεγάλο παλικαράκι απο τα πιο ευτυχισμένα που ξερω...και παντα δακρυζω...

Εμενα δεν μου αρέσει και αυτο που κανει η "καλη" σας δασκάλα...να σου λεει τα "κουτσομπολια " του παιδικου...οτι ρωτανε οι υπολοιποι για τον Σπυρο,τα παιδια κτλ.
Με αυτο που κανει,το μονο που καταφέρνει ειναι να σε κανει να νιωθεις πιο χάλια...
Στο χέρι της ηταν να μην παρουν χαμπαρι τα υπολοιπα παιδια αν εχει μια μικρη ιδιαιτεροτητα ο Σπυρος...
Στο χερι τους ηταν να μην φθασουν τα παιδια να ματώσουν...
Στο χέρι τους ηταν να απασχολουν το Σπυράκο με τις δραστηριοτητες που πρέπει...
Επομενως τις γνωμες τους και τις συμβουλες τους αστες στην ακρη...



Συγνώμη αν σε κουρασα...ειχα πει δεν θα ξαναγράψω αλλα "κολλησα"¨με το θεμα σου..."κολλησα" με τα ματια του πανέμορφου γιου σου.."κολλησα" με την αγωνια σου και την προσπαθεια σου για να κανεις το καλυτερο για το παιδακι σου....

Μπραβο σου, Μαρια

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γεια σας...

ημουν στον παιδικο
ειχα παει να μιλησω με την διευθυντρια
συζητησαμε 1 1/2 ωρα περιπου
της ειπα πως θα επρεπε να ηταν πιο προσεχτικες και πως επρεπε τον καυγα να τον σταματησουν απο την αρχη και οχι οταν τα πηραν τα αιματα τα παιδια

τους εξηγησα οτι εφοσον εχουν χαρτια στα χερια τους(διαγνωσεις)για τον σπυρο και οτι εφοσον εχω ενημερωσει θα πρεπει η προσοχη τους να ειναι περισσοτερη

επισης τους επισημανα οτι και ο δικος μου ηταν χτυπημενος πραγμα που καμια δεν μου το ειπε κα καμια δεν τον επλυνε!!!!

συμφωνισε σε ολα!!!
τι να κανει αλλωστε?
μας εχει μεινει υπολοιπο 5 μηνες στον παιδικο μεχρι τον ιουνιο που σταματαμε και αρχιζει η αξιολογηση απο το κεδυ
τους ειπα οτι αυτους τους 5 μηνες ας ειναι υπομονετικοι και προσεκτικοι
ζητησα να μην βαζουν τον σπυρο στον παιδοτοπο(οπου μαζευονται 3 ταξεις και ταραζεται)βαση εντολης της ψυχολογου και αν χρειαστει να ειναι εκει ας κατσει στο τραπεζακι και να ασχοληθει με αλλα πραγματα (ζωγραφικη,παζλ,πλαστελινες)
συμφωνισαμε απο κοινου λογω της ταραχης του μικρου να μειωθει το ωραριο του στις απολυτως αναγκαιες ωρες(τις ωρες που ειναι στην ταξη) και να πηγαινει 9.30 με 1 παρα

μου υποσχεθηκαν οτι θα προσπαθησουν πιο πολυ και θα κανου οτι ειναι δυνατον να πανε ολα καλα

μου ειπαν οτι η αλλη μαμα πηγε και εκανε θεμα βεβαια αλλα της ειπαν οτι και ο δικος της προκαλει τον σπυρο(να και κατι που εμαθα τωρα)

την τριτη ξαναξεκιναμε αιντε να δουμε


αααα μιλησα με το κεδυ και μου ειπαν πως αν ηταν νηπιο θα ειχαν επεμβει αλλα ειναι προνηπιο και δεν εχουν εκει δικαιοδοσια...


μαρια με ελιωσες τι μαχητη παιδακι ειχες αλλα και τι φοβερη δασκαλα εισαι ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ

Naselen

Naselen
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Maria x. έγραψε:Οταν ξεκινησα να δουλευω σε παιδικο σταθμο,στον 1 χρονο επανω,ηρθε ο Κωστης μου.
Ο Κωστης ειχε σοβαρη μορφη αυτισμου.
Δεν μιλουσε και δεν μιλησε ποτε.
Δεν επικοινωνουσε καθολου...τιποτα...
Ηταν παντα μονος του...
Με τον καιρο εμαθε να με κοιτάζει...ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ...και ηταν η μεγαλυτερη χαρά μου εκει μέσα...γιατι τα ματάκια του με κοιτουσαν με αγάπη...
ΠΟΤΕ τα αλλα παιδια(συνολο 30 μεσα στο τμημα)δεν τον μάλλωσαν...
ΠΟΤΕ τα αλλα παιδια δεν τον χτυπησαν ή τον κοροιδεψαν...3 χρονια τον ειχα...
ΠΟΤΕ ο Κωστης δεν χτυπησε καποιο παιδάκι...

Καθε μεσημέρι μαζευαμε τα παιχνιδάκια για να καθισουμε για φαγητο..
Οταν πηγαινα να παρω το φαγητο απο την κουζινα,καθε μερα επι 3 χρονια,ο Κωστης εβρισκε την ευκαιρια να παει να κανει την σκανδαλια του...
Εριχνες ολα τα παιχνιδια απο τα κουτια κατω(τουβλάκια,λεγκο κτλ.)
Τα υπολοιπα παιδάκια ποτε δεν τον μαλωσαν γι'αυτο...ποτέ δεν τον εβρισαν γι'αυτο...το μονο που ελεγαν ήταν...."Αμαν βρε Κωστηηηηη!!".Και μετά τα συμμαζευα μονη μου..δεν ηθελα τα αλλα παιδάκια να τα μαζευουν γιατι θα εριχναν ευθυνες στον Κωστη..
Και φθασαμε μετα απο πολυ καιρο ο Κωστης να με αγκαλιαζει και να με χαιδευει...και ηταν η μεγαλυτερη ανταμοιβη της ζωης μου για το επαγγελμα που διαλεξα....


Γιατι στα λεω ολα αυτα;
Γιατι θελω να σου πω και γώ οτι το παιδάκι σου δεν φταιει..
Για μενα φταιει 100% η δασκάλα...

Παντα,οσα χρονια δουλευα,το μονο μου αγχος και στεναχωρια ηταν να μην χτυπησει κανενα...και ειλικρινα ειμαι περηφανη γι'αυτο...σε ολα τα χρονια που δουλευα το μοναδικο αιματάκι που ειδα ηταν απο ενα κοριτσάκι που χτυπησε το νυχακι του σε μια κουνια...ειτε το πιστευεις ειτε οχι μονο αυτο...


Αν θελεις με ακους...
Εχεις εναν κουκλο υπεροχο και πανέμορφο...
Εναν κουκλο που μιλάει..που σου λεει πως νιωθει...τι θελει...τι ζητάει..
Η μαμα του Κωστη δεν ακουσε ποτε τη φωνη του,για να ξερει τι θελει...
Στο χέρι σου ειναι να εχει έναν κουκλο που μιλάει ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ...
Σε ένα μηνυμα σου εγραψες "κριμα ολη η δουλεια που εκανα"...λαθος μεγάλο...
Ακομη δεν έκανες καμια δουλεια...
Ο γονιος δεν σταματαει να "δουλευει" πανω στο παιδι του ποτε...
Κρυβεις και εχεις τοση δυναμη μεσα σου οση δεν μπορεις να φαντάστεις...
Με το που εγινε κατι ασχημο,μην ριχνεις ευθυνες ουτε σε σένα ουτε στον πεντάμορφο κουκλο σου...
Κράτα το χεράκι του μεσα στο δικο σου για παντα και να εισαι σιγουρη οτι ολα θα ειναι για παντα πιο καλα...
Πετα τα λεξοτανιλ...πετα τα επικριτικα βλέμματα...πετα τις συμβουλες ολων μας..
Σηκωσε το κεφάλι και πες:Αυτος ειναι ο δικος μου ο θυσαυρος...ειμαι ευλογημενη...και θα κάνω τα παντα να ειναι ευτυχισμένος και αυτος και εμεις...
Αν απο τώρα γινεσαι χάλια,στο δημοτικο,στην εφηβεια,οταν γινει παλικαράκι τι θα κανεις;Πώς θα το διαχειριστεις;;;

Η μαμα του Κωστη ποτε δεν μας έδωσσε δικαιωμα να την ρωτησουμε το ο,τιδηποτε...ουτε καν ποιό συνδρομο εχει...
Απο τριτους εμαθα οτι η "ζημια" εγινε στη γέννα...δεν πηρε οξυγονο το παιδι...
Δικηγοροι και οι δυο γονεις,παντα εβλεπες στο βλέμμα τους,στην συμπεριφορα τους,ποσο περηφανοι ειναι για τον γιο τους..ποσο ευτυχισμένοι...
Ακομη τους βλέπω εξω...παντα με τον Κωστη μαζι...που εχει γινει πια ενα μεγάλο παλικαρακι...ενα μεγάλο παλικαράκι απο τα πιο ευτυχισμένα που ξερω...και παντα δακρυζω...

Εμενα δεν μου αρέσει και αυτο που κανει η "καλη" σας δασκάλα...να σου λεει τα "κουτσομπολια " του παιδικου...οτι ρωτανε οι υπολοιποι για τον Σπυρο,τα παιδια κτλ.
Με αυτο που κανει,το μονο που καταφέρνει ειναι να σε κανει να νιωθεις πιο χάλια...
Στο χέρι της ηταν να μην παρουν χαμπαρι τα υπολοιπα παιδια αν εχει μια μικρη ιδιαιτεροτητα ο Σπυρος...
Στο χερι τους ηταν να μην φθασουν τα παιδια να ματώσουν...
Στο χέρι τους ηταν να απασχολουν το Σπυράκο με τις δραστηριοτητες που πρέπει...
Επομενως τις γνωμες τους και τις συμβουλες τους αστες στην ακρη...



Συγνώμη αν σε κουρασα...ειχα πει δεν θα ξαναγράψω αλλα "κολλησα"¨με το θεμα σου..."κολλησα" με τα ματια του πανέμορφου γιου σου.."κολλησα" με την αγωνια σου και την προσπαθεια σου για να κανεις το καλυτερο για το παιδακι σου....


Συγχαρητήρια!!!!Εισαι εκπληκτική και χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα Άνθρωποι. Με συγκίνησες

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Maria x. έγραψε:Οταν ξεκινησα να δουλευω σε παιδικο σταθμο,στον 1 χρονο επανω,ηρθε ο Κωστης μου.
Ο Κωστης ειχε σοβαρη μορφη αυτισμου.
Δεν μιλουσε και δεν μιλησε ποτε.
Δεν επικοινωνουσε καθολου...τιποτα...
Ηταν παντα μονος του...
Με τον καιρο εμαθε να με κοιτάζει...ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ...και ηταν η μεγαλυτερη χαρά μου εκει μέσα...γιατι τα ματάκια του με κοιτουσαν με αγάπη...
ΠΟΤΕ τα αλλα παιδια(συνολο 30 μεσα στο τμημα)δεν τον μάλλωσαν...
ΠΟΤΕ τα αλλα παιδια δεν τον χτυπησαν ή τον κοροιδεψαν...3 χρονια τον ειχα...
ΠΟΤΕ ο Κωστης δεν χτυπησε καποιο παιδάκι...

Bravo sou Maria. Telika uparxoun k exereseis!!!!

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Maria x. έγραψε:Οταν ξεκινησα να δουλευω σε παιδικο σταθμο,στον 1 χρονο επανω,ηρθε ο Κωστης μου.
Ο Κωστης ειχε σοβαρη μορφη αυτισμου.
Δεν μιλουσε και δεν μιλησε ποτε.
Δεν επικοινωνουσε καθολου...τιποτα...
Ηταν παντα μονος του...
Με τον καιρο εμαθε να με κοιτάζει...ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ...και ηταν η μεγαλυτερη χαρά μου εκει μέσα...γιατι τα ματάκια του με κοιτουσαν με αγάπη...
ΠΟΤΕ τα αλλα παιδια(συνολο 30 μεσα στο τμημα)δεν τον μάλλωσαν...
ΠΟΤΕ τα αλλα παιδια δεν τον χτυπησαν ή τον κοροιδεψαν...3 χρονια τον ειχα...
ΠΟΤΕ ο Κωστης δεν χτυπησε καποιο παιδάκι...

Καθε μεσημέρι μαζευαμε τα παιχνιδάκια για να καθισουμε για φαγητο..
Οταν πηγαινα να παρω το φαγητο απο την κουζινα,καθε μερα επι 3 χρονια,ο Κωστης εβρισκε την ευκαιρια να παει να κανει την σκανδαλια του...
Εριχνες ολα τα παιχνιδια απο τα κουτια κατω(τουβλάκια,λεγκο κτλ.)
Τα υπολοιπα παιδάκια ποτε δεν τον μαλωσαν γι'αυτο...ποτέ δεν τον εβρισαν γι'αυτο...το μονο που ελεγαν ήταν...."Αμαν βρε Κωστηηηηη!!".Και μετά τα συμμαζευα μονη μου..δεν ηθελα τα αλλα παιδάκια να τα μαζευουν γιατι θα εριχναν ευθυνες στον Κωστη..
Και φθασαμε μετα απο πολυ καιρο ο Κωστης να με αγκαλιαζει και να με χαιδευει...και ηταν η μεγαλυτερη ανταμοιβη της ζωης μου για το επαγγελμα που διαλεξα....


Γιατι στα λεω ολα αυτα;
Γιατι θελω να σου πω και γώ οτι το παιδάκι σου δεν φταιει..
Για μενα φταιει 100% η δασκάλα...

Παντα,οσα χρονια δουλευα,το μονο μου αγχος και στεναχωρια ηταν να μην χτυπησει κανενα...και ειλικρινα ειμαι περηφανη γι'αυτο...σε ολα τα χρονια που δουλευα το μοναδικο αιματάκι που ειδα ηταν απο ενα κοριτσάκι που χτυπησε το νυχακι του σε μια κουνια...ειτε το πιστευεις ειτε οχι μονο αυτο...


Αν θελεις με ακους...
Εχεις εναν κουκλο υπεροχο και πανέμορφο...
Εναν κουκλο που μιλάει..που σου λεει πως νιωθει...τι θελει...τι ζητάει..
Η μαμα του Κωστη δεν ακουσε ποτε τη φωνη του,για να ξερει τι θελει...
Στο χέρι σου ειναι να εχει έναν κουκλο που μιλάει ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ...
Σε ένα μηνυμα σου εγραψες "κριμα ολη η δουλεια που εκανα"...λαθος μεγάλο...
Ακομη δεν έκανες καμια δουλεια...
Ο γονιος δεν σταματαει να "δουλευει" πανω στο παιδι του ποτε...
Κρυβεις και εχεις τοση δυναμη μεσα σου οση δεν μπορεις να φαντάστεις...
Με το που εγινε κατι ασχημο,μην ριχνεις ευθυνες ουτε σε σένα ουτε στον πεντάμορφο κουκλο σου...
Κράτα το χεράκι του μεσα στο δικο σου για παντα και να εισαι σιγουρη οτι ολα θα ειναι για παντα πιο καλα...
Πετα τα λεξοτανιλ...πετα τα επικριτικα βλέμματα...πετα τις συμβουλες ολων μας..
Σηκωσε το κεφάλι και πες:Αυτος ειναι ο δικος μου ο θυσαυρος...ειμαι ευλογημενη...και θα κάνω τα παντα να ειναι ευτυχισμένος και αυτος και εμεις...
Αν απο τώρα γινεσαι χάλια,στο δημοτικο,στην εφηβεια,οταν γινει παλικαράκι τι θα κανεις;Πώς θα το διαχειριστεις;;;

Η μαμα του Κωστη ποτε δεν μας έδωσσε δικαιωμα να την ρωτησουμε το ο,τιδηποτε...ουτε καν ποιό συνδρομο εχει...
Απο τριτους εμαθα οτι η "ζημια" εγινε στη γέννα...δεν πηρε οξυγονο το παιδι...
Δικηγοροι και οι δυο γονεις,παντα εβλεπες στο βλέμμα τους,στην συμπεριφορα τους,ποσο περηφανοι ειναι για τον γιο τους..ποσο ευτυχισμένοι...
Ακομη τους βλέπω εξω...παντα με τον Κωστη μαζι...που εχει γινει πια ενα μεγάλο παλικαρακι...ενα μεγάλο παλικαράκι απο τα πιο ευτυχισμένα που ξερω...και παντα δακρυζω...

Εμενα δεν μου αρέσει και αυτο που κανει η "καλη" σας δασκάλα...να σου λεει τα "κουτσομπολια " του παιδικου...οτι ρωτανε οι υπολοιποι για τον Σπυρο,τα παιδια κτλ.
Με αυτο που κανει,το μονο που καταφέρνει ειναι να σε κανει να νιωθεις πιο χάλια...
Στο χέρι της ηταν να μην παρουν χαμπαρι τα υπολοιπα παιδια αν εχει μια μικρη ιδιαιτεροτητα ο Σπυρος...
Στο χερι τους ηταν να μην φθασουν τα παιδια να ματώσουν...
Στο χέρι τους ηταν να απασχολουν το Σπυράκο με τις δραστηριοτητες που πρέπει...
Επομενως τις γνωμες τους και τις συμβουλες τους αστες στην ακρη...



Συγνώμη αν σε κουρασα...ειχα πει δεν θα ξαναγράψω αλλα "κολλησα"¨με το θεμα σου..."κολλησα" με τα ματια του πανέμορφου γιου σου.."κολλησα" με την αγωνια σου και την προσπαθεια σου για να κανεις το καλυτερο για το παιδακι σου....

Εξαιρετική προσέγγιση! Για να πειστείς έτι περαιτέρω ότι δεν χρειάζεται να έχεις ενοχές που άθελά σου περνάς και στο Σπυράκο (απόδειξη ότι σου υπόσχεται να μη ξαναχτυπήσει άλλο παιδάκι). Καλά έκανες και μίλησες στη δ/ντρια και της είπες όσα έπρεπε. Από δω και στο εξής ξέρεις τί θα κάνεις και μην επιτρέπεις σε κανένα να σου δημιουργει αμφιβολίες για την αξιόλογη προσπαθεια που κανετε εσύ και οκούκλος σου!

Μaria x ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας και αποδεικνύεις ότι υπάρχουν όχι μόνο "δασκάλες" αλλά και ΔΑΣΚΑΛΕΣ!

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπεμπουλη,εννοειται δε φταις εσυ κ να μην εισαι ενοχικη σε παρακαλω.το παιδι θεωρω λαθος να το κοψεις απο τον παιδικο.δε ξερω την συμπεριφορα του κ δε θα κρινω αν πρεπει να υπαρξει καποιος ιδιαιτερος χειρισμος απο τις δασκαλες του,ωστε να αποφευχθουν αυτα....

οσο για τα λυπηρα σχολια που διαβασα παραπανω οτι οι δασκαλες κουτσομπολευουν κ δε κανουν την δουλεια τους σωστα...
συγνωμη αλλα θα υποστηριξω τον κλαδο μου καθοτι σπουδασα στο ΤΕΙ βρεφονηπιοκομιας κ εργαζομαι 9χρονια σε δημοτικους παιδικους σταθμους.

κ θα σας απαντησω δια ερωτησεως:ποσο ευκολο θεωρειτε (εσεις που μας κατηγορειτε )να προσεχεις συγχρονως 25παιδια κ συνηθως μονη σου;;;;;; επισης κ απο πανω τους να εισαι δε τα προλαβαινεις πολλες φορες.
μου εχει τυχει σε φαση απολυτης ηρεμιας να γρατσουνισει ενα παιδι συμμαθητη του κ να ειναι λες κ το γρατσουνισε γατα κ ημουν ακριβως απο πανω.κ πολλα αλλα.... μπορει απλα να κανω κατι αλλο σχετικο με την δουλεια (γιατι εγω προσωπικα επειδη δε καπνιζω δε κανω ποτε διαλειμμα)κ αυτα να κανουν οτιδηποτε ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ!!!!με αλλα λογια οσα φερνει η στιγμη δε τα φερνρι ο χρονος ολος...

επισης οταν ειμαι ΜΟΝΗ μου στη ταξη κ χεζεται ενα κ παω να το σκουπισω (γιατι αν δε το κανω η μαμα του θα μου πει :μου ηρθε στο σπιτι λερωμενο) εκεινη την ωρα μετα φοβου φευγω απο την ταξη ,γιατι καμια αλλη δε μπορει να ερθει να τα προσεξει...κ αν συμβει λοιπον οτιδηποτε εκεινη την ωρα τι θα πειτε ; οτι εκανα καφε η οτι κουτσομπολευα;;;;;

????????


Επισκέπτης
kaatrin έγραψε:μπεμπουλη,εννοειται δε φταις εσυ κ να μην εισαι ενοχικη σε παρακαλω.το παιδι θεωρω λαθος να το κοψεις απο τον παιδικο.δε ξερω την συμπεριφορα του κ δε θα κρινω αν πρεπει να υπαρξει καποιος ιδιαιτερος χειρισμος απο τις δασκαλες του,ωστε να αποφευχθουν αυτα....

οσο για τα λυπηρα σχολια που διαβασα παραπανω οτι οι δασκαλες κουτσομπολευουν κ δε κανουν την δουλεια τους σωστα...
συγνωμη αλλα θα υποστηριξω τον κλαδο μου καθοτι σπουδασα στο ΤΕΙ βρεφονηπιοκομιας κ εργαζομαι 9χρονια σε δημοτικους παιδικους σταθμους.

κ θα σας απαντησω δια ερωτησεως:ποσο ευκολο θεωρειτε (εσεις που μας κατηγορειτε )να προσεχεις συγχρονως 25παιδια κ συνηθως μονη σου;;;;;; επισης κ απο πανω τους να εισαι δε τα προλαβαινεις πολλες φορες.
μου εχει τυχει σε φαση απολυτης ηρεμιας να γρατσουνισει ενα παιδι συμμαθητη του κ να ειναι λες κ το γρατσουνισε γατα κ ημουν ακριβως απο πανω.κ πολλα αλλα.... μπορει απλα να κανω κατι αλλο σχετικο με την δουλεια (γιατι εγω προσωπικα επειδη δε καπνιζω δε κανω ποτε διαλειμμα)κ αυτα να κανουν οτιδηποτε ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ!!!!με αλλα λογια οσα φερνει η στιγμη δε τα φερνρι ο χρονος ολος...

επισης οταν ειμαι ΜΟΝΗ μου στη ταξη κ χεζεται ενα κ παω να το σκουπισω (γιατι αν δε το κανω η μαμα του θα μου πει :μου ηρθε στο σπιτι λερωμενο) εκεινη την ωρα μετα φοβου φευγω απο την ταξη ,γιατι καμια αλλη δε μπορει να ερθει να τα προσεξει...κ αν συμβει λοιπον οτιδηποτε εκεινη την ωρα τι θα πειτε ; οτι εκανα καφε η οτι κουτσομπολευα;;;;;

περιμενα να δω αντιδραση απο εκπαιδευτικο, και ηρθε.... καλη μου φιλη που παντα στα θεματα αυτα συναντιομαστε και χαιρομαι για τον υγιη διαλογο που κανουμε εστω κι αν εχουμε διαφωνιες, εσυ μιλας για τον προσωπικο σου αγωνα στη δουλεια σου κι εμεις μιλαμε για την προσωπικη εμπειρια της μαμας του σπυρετου......αρα κανεις μας δε μιλαει ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΚΛΑΔΟ...κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι το ολο λαθος.......δεν ειπαμε οτι ολες οι δασκαλες χτυπανε το φραπε, ουτε οτι ολες ειναι αγιες σαν αυτην που αγαπαει το σπυρο.......

κι εμεις οι μανες πολλες φορες σας δικαιολογουμε και λεμε με ενα δεν τα βγαζουμε περα τι να κανει η καημενη με 25.....και το εχω σκεφτει απειρες φορες αυτο που λες, αμα πας απο 2 λεπτα με το καθενα στην τουαλετα, ποση ωρα ειναι τα υπολοιπα αφυλακτα ουσιαστικα??? βλεπουμε και στο σπιτι μπροστα στα ματια μας ποσα γινονται δε ζουμε σε αλλο πλανητη....

να παραδεχτειτε ομως κι εσεις απ την πλευρα σας οτι ειναι ενα επαγγελμα που δε μπορει να το κανει οποιος τυχαια περασε σε μια σχολη, πρεπει να το θελεις για να το κανεις.....να παραδεχτουμε ολοι μας οτι εχουμε δει παιδικους οπου δουλευουν αλλοδαπες που με το ζορι μιλανε ελληνικα - και κανενα προβλημα δε θα ειχα αν δεν ηταν τα παιδια σε ηλικια που μαθαινουν να μιλανε-- να παραδεχτουμε οτι οι περισοτεροι παιδικοι δουλευουν με τη φιλη της γνωστης της ξαδερφης του περιπτερα που εψαχνε δουλεια η καημενη....

δεν εθελοτυφλω......σημερα πηρα τηλεφωνο και ρωτησα αν ο δικος μου συμμετειχε στο σπασμενο δοντι του παιδιου χτες.....λεω κατι θα εκανε δε μπορει......τελικα ηταν δοντακι που βγηκε επειδη ηρθε η ωρα του και ο δικος μου νομιζε οτι καποιος τον χτυπησε......

εχει ερθει μελανιασμενος, εχει ερθει με σημαδια, εχει ερθει δαγκωμενος, ουτε ΚΑΝ ενοχλησα τη δασκαλα, παιδια ειναι παιζουν και χτυπουν οπως ισως και στην αυλη μας θα εκαναν....

απλα μην μιλαμε για κλαδο ολοκληρο γιατι οπως ολοι οι κλαδοι μπαζει και αυτος, και ναι εχει κατι τυπισσες που ειναι ολη μερα στο τηλεφωνο και δε δινουν καμια σημασια, εχει και τυπισσες που τα χτυπανε, εχει και παρα πολλα αλλα

και το οτι δεν υπαρχει προσωπικο ειναι κατι για το οποιο θα επρεπε ΟΛΟΙ μας να πολεμησουμε ΕΝΩΜΕΝΟΙ πιστευω

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω απολυτως.κι εγω η ιδια εχω συναδελφους εντελως αναξιες κ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ,που απορω γιατι βρισκονται εκει.
αυτο το επαγγελμα θελει πολλη υπομονη κ πολλες αλλες αρετες...απλα αντεδρασα ετσι διοτι παραπανω ειδα μια σιγουρια στο οτι οι δασκαλες κουτσομπολευαν εκεινη την ωρα κ εφοσον καμια δεν ηταν παρουσα με ποση βεβαιοτητα μπορεις να λες κατι τετοιο;αυτο ειναι ολο!

????????


Επισκέπτης
το καταλαβα κοπελα μου δε μιλαμε πρωτη φορα.....εμας στον παιδικο μας τους εφυγε το παιδακι απ την αυλη .....4 χρονω , αφησε ενας μπαμπας την πορτα ανοιχτη και πεταχτηκε το παιδακι και το χτυπησε διερχομενο.....και η μανα δεν εκανε τιποτα, ειπε συμβαινουν αυτα μπορει να το παθαινε και σπιτι..... παιδια δεν ξερω αν ημουν εγω ειλικρινα......

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:το καταλαβα κοπελα μου δε μιλαμε πρωτη φορα.....εμας στον παιδικο μας τους εφυγε το παιδακι απ την αυλη .....4 χρονω , αφησε ενας μπαμπας την πορτα ανοιχτη και πεταχτηκε το παιδακι και το χτυπησε διερχομενο.....και η μανα δεν εκανε τιποτα, ειπε συμβαινουν αυτα μπορει να το παθαινε και σπιτι..... παιδια δεν ξερω αν ημουν εγω ειλικρινα......
τι λες τωρα!!!αν ημουν εγω θα ειχαν φαει τρελη ΜΗΝΥΣΑΡΑ!!!!

????????


Επισκέπτης
ηταν μια βδομαδα στην εντατικη το παιδακι με κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις......ποιος ξερει κι αν του αφησε τιποτα που δε φαινεται.......

κι η μανα ειπε "συμβαινουν αυτα"

τι να πω ρε παιδια.......

VAMIPAMA

VAMIPAMA
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΤΑΡΧΉΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ "ΠΟΡΕΙΑ" ΣΟΥ ΩΣ ΜΗΤΕΡΑ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΤΥΠΟ ΜΗΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ. ΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΙΛΑΔΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΤΡΑΓΙΚΟ, ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙ Ή ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ. ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΝΗΠΙΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΕΝΩ ΕΤΡΕΧΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΊΝΔΥΝΟ ΝΑ ΤΟΝ ΠΝΙΞΕΙ. ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΕΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΑΙΖΑΝ ΚΥΝΗΓΗΤΌ ΚΑΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΤΟ ΔΩ. Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΟΥ ΘΕΩΡΩ ΤΩΡΑ ΕΚ ΤΩΝ ΎΣΤΕΡΩΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ. ΕΠΙΑΣΑ ΤΗΝ ΔΑΣΚΑΛΑ "ΤΗΝ ΣΤΟΛΙΣΑ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ , ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ. ΗΜΟΥΝ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΘΥΜΑΤΟΣ !!!!! ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΗΣΥΧΟΣ ΓΙΟΣ ΜΟΥ ....ΔΑΓΚΩΣΕ.... ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟ ...ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ. ΕΓΙΝΑ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΘΥΤΗ!!!!! ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΊ ΞΑΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ. ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΩΝΟΥΝ. ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΜΈΤΟΧΟΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΜΟΝΩΜΈΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ.

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:ηταν μια βδομαδα στην εντατικη το παιδακι με κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις......ποιος ξερει κι αν του αφησε τιποτα που δε φαινεται.......

κι η μανα ειπε "συμβαινουν αυτα"

τι να πω ρε παιδια.......
ΑΜ ΟΧΙ!!!ΑΥΤΑ ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!!!τι να πω ;θα αγιασει αυτη η μαμα!!αφου το παιδακι δεν επαθε το χειροτερο....πα πα πα !!!

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καταρχην σταματα να κατηγορεις τον ευατο σου και προχωρα.Σημασια δεν εχει τι εγινε αλλα τι θα κανεις απο εδω και περα.Ακολουθα το ενστικτο σου και αν ειναι καλυτερο για ολους σας κρατα τον λιγο σπιτι

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kaatrin έγραψε:συμφωνω απολυτως.κι εγω η ιδια εχω συναδελφους εντελως αναξιες κ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ,που απορω γιατι βρισκονται εκει.
αυτο το επαγγελμα θελει πολλη υπομονη κ πολλες αλλες αρετες...απλα αντεδρασα ετσι διοτι παραπανω ειδα μια σιγουρια στο οτι οι δασκαλες κουτσομπολευαν εκεινη την ωρα κ εφοσον καμια δεν ηταν παρουσα με ποση βεβαιοτητα μπορεις να λες κατι τετοιο;αυτο ειναι ολο!

Kai epidi olo auto ofeilete se auto pou egrapsa ego tha ithela ki ego me tin seira mou arxika na sumfoniso me ti Stella k kata deuteron na po oti pantou uparxoun exereseis. opos diavasa oles tis parapano afigiseis auti i entuposi mou dothike k epeidi i dikia mou mporei na min paei akoma sxoleio alla doxa to theo exoume apeira paradeigmata stin oikogeneia nai theoro oti merikes paidagogoi den axizei na einai se auti tin thesi k na tous empeisteuomaste ta paidia mas. Apla ena paradeigma k to kleino edo, koritsaki exei xtupisei sto proaulio tou sxoliou sto pigouni, den to exoun parei xampari, otan telika to blepoun me gemati mplouza aimata tou balane traumaplast k telika tin trexame k kanane 5 ramata! apoti mas eipe i mikri i kuries itan sto tilefono se olo to dialeima
aaaa k na sumpliroso oti KAMIA den pire tilefono na eidopiisei

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MagdalineK έγραψε:
kaatrin έγραψε:συμφωνω απολυτως.κι εγω η ιδια εχω συναδελφους εντελως αναξιες κ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ,που απορω γιατι βρισκονται εκει.
αυτο το επαγγελμα θελει πολλη υπομονη κ πολλες αλλες αρετες...απλα αντεδρασα ετσι διοτι παραπανω ειδα μια σιγουρια στο οτι οι δασκαλες κουτσομπολευαν εκεινη την ωρα κ εφοσον καμια δεν ηταν παρουσα με ποση βεβαιοτητα μπορεις να λες κατι τετοιο;αυτο ειναι ολο!

Kai epidi olo auto ofeilete se auto pou egrapsa ego tha ithela ki ego me tin seira mou arxika na sumfoniso me ti Stella k kata deuteron na po oti pantou uparxoun exereseis. opos diavasa oles tis parapano afigiseis auti i entuposi mou dothike k epeidi i dikia mou mporei na min paei akoma sxoleio alla doxa to theo exoume apeira paradeigmata stin oikogeneia nai theoro oti merikes paidagogoi den axizei na einai se auti tin thesi k na tous empeisteuomaste ta paidia mas. Apla ena paradeigma k to kleino edo, koritsaki exei xtupisei sto proaulio tou sxoliou sto pigouni, den to exoun parei xampari, otan telika to blepoun me gemati mplouza aimata tou balane traumaplast k telika tin trexame k kanane 5 ramata! apoti mas eipe i mikri i kuries itan sto tilefono se olo to dialeima
aaaa k na sumpliroso oti KAMIA den pire tilefono na eidopiisei
συμφωνω πως ολα τα κρινουμε βασει βιωματων....
κ επαναλαμβανω οτι εχω δει πραγματικα απαραδεκτες συναδελφους...
δε λεω οτι κ εγω ειμαι η καλυτερη γιατι ανθρωποι ειμαστε κ κουραζομαστε τοσο πολυ ρε κοριτσια με αυτη τη δουλεια.καποια στιγμη δε μπορεις αλλο να ακους 25 φωνες .ζαλιζεσαι- τα παιζεις!!!μεσα σε ολα (ασχετο αλλα θα το πω) η κυβερνηση μας εκανε κ το ωραριο 8ωρο αντι 6ωρου που ειχαμε...μιλαμε ειναι σκετη τρελα.
η ουσια ειναι τουλαχιστον να αποφευγονται τα χειροτερα!!!
κ μπεμπουλη για να μην καψω κ το θεμα σου:σου ξαναλεω να μην νιωθεις ασχημα εσυ.η μανα απο τον πανικο της θα ειπε ο,τι ειπε κ αν της μιλησεις σε πιο ηρεμη φαση να δεις που θα τα βρειτε κ θα νιωσεις καλυτερα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις