Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
416 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 416 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

26ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 1:54 pm

????????


Επισκέπτης
[quote="ΝΕΡΑΙΔΟΥΛΑ 2012"]
δεν τους βλεπω και τοοοοοοσο σημαντικους οσο λετε........οπως και τους κουμπαρους που λενε οτι αμα εχει προβληματα το ζευγαρι θα παρεμβουν για να βοηθησουν και να μη χωρισει το ζευγαρι και κατι τετοια
αμα εχει προβληματα το ζευγαρι κανεις δε μπορει να παρεμβει.......
ετσι και στο παιδι......οτι θα παιξει ο νονος ενα ρολο ναι, αλλα μην τους κανουμε πια και θεους!
ισως βεβαια να εχω τετοια αποψη γιατι κι εμενα η νονα μου καθε πασχα εστελνε με την κορη της μια λαμπαδα - αλλα την αγαπαω πολυ τη νονα μου- και επειδη επεσα στην περιπτωση τωρα κι εγω........

27ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 1:55 pm

????????


Επισκέπτης
ετσι ειναι. θελω η μπουμπου μου να ξερει οτι μεγαλωνοντας η νονα της θα ειναι διπλα της. Να μπορεσω να χτισω μαζι της μια σχεση αγαπης κ εμπιστοσυνης.Θεωρω οτι απο τη στιγμη που τη βαπτισα εχω ευθυνη απεναντι σε κεινη κ τους γονεις της για τη διαπαιδαγωγηση της οσο αυτο περναει απο το χερι μου.Κ γι αυτο οταν με βλεπει κ τρεχει φωναζοντας νονα λιωνωωωωωω!

28ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 1:56 pm

????????


Επισκέπτης
χμ.........καταλαβα.......αρα δεν το βλεπω εγω περιεργα........

29ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 1:58 pm

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αυτό που έχει σημασία για το νονό είναι ν' αγαπάει τα παιδιά και να είναι σωστός άνθρωπος. Η δική μου η νονά, πάντα μου έκανε δώρα, Χριστούγεννα, ονομαστική εορτή και την κλασικη λαμπάδα το Πάσχα. Αλλάαα... ένοιωθα ότι όλα τα έκανε για να με 'ψαρεύει' εμένα μικρό παιδάκι να της λέω τί γίνεται μέσα στο σπίτι και να έχει υλικό για κουτσομπολιό. Θυμάμαι, να έρχεται κάθε Σ/Κ στο εξοχικό που είχαμε τότε και πάντα κάτι έφερνε, όταν όμως την πηγαίναμε σπίτι της με το αυτοκίνητό μας όλο κάτι έλειπε. Πότε κάτι ζευγάρια παπούτσια, πότε κάποια παιχνίδια δικά μου που δεν μου είχε όμως πάρει εκείνη, πότε το ένα, πότε το άλλο... η μαμά μου έλεγε ότι την υποπτευεται, αλλά δεν την πολυπίστευα, μέχρι που είδα κάποια δικά μου παιχνίδια στο αυτοκίνητό τους , κάποια στιγμή που είχε αφήσει ανοιχτό το πορτ παγκάζ. Από τότε την απέφευγα... Αν μιλούσαμε αναγκαστικά στις γιορτές κ.λ.π δεν έκανε τίποτα άλλο από κουτσομπολιά και κακόβουλα σχόλια... Όταν αρρώστησε ο πατέρας μου, ήρθε στο νσοκομείο και ενώ εκείνος ψυχοραγούσε μου έκανε κουτσομπολιά του τύπου 'τόσο αντικοινωνική που είναι η μαμά σου δε θα μου έκανε εντύπωση να είχε ο μπαμπάς σου φιλινάδες κ.λ.π και με το ζόρι προσπαθούσα μην την πετάξω έξω. Μου έδειξε κάτι φωτογραφίες από το εγγονάκι της και της είπα ότι είναι όμορφο παιδάκι και γλυκό αλλά μάλλον δε θα χαμογέλασα, φυσικά, τί διάθεση να είχα που πέθαινε ο πατερας μου. Κι εκεινη καθόταν κι έλεγε πως ζήλεψα και δεν ενθουσιάστηκα που είδα το εγγονάκι της, έλεγε κακοήθειες και αηδίες... Έκτοτε τη σιχτίρισα και αν ποτέ μάθω ότι απεβίωσε ούτε στην κηδεία της δε θέλω να πάω.. Φρικάρατε έτσι; Κι όμως! Κάποια στιγμή λέω στη μητέρα μου: εσύ δεν την ήξερες τη νονά τί χαρακτήρας ήταν, γιατί βρε παιδάκι μου με έδωσες να με βαφτίσει; Την ήξερα μου λέει αλλά δεν είχε προτείνει και κανένας άλλος να σε βαφτίσει! Εγώ θέλω πάντως, οι νονοί των παιδιών μου να είναι καλοί άνθρωποι πρώτα αυτό με νοιάζει! Εκ πείρας πλέον!

30ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 2:02 pm

????????


Επισκέπτης
περιπτωσαρα τουτουνι! ελεος! πιο παλια η αληθεια ο κοσμος δεν προτεινε ευκολα να βαφτισει οποτε....επαιζε η μοιρα πολλα παιχνιδια......
απλα δε μπορω να καταλαβω γιατι βαφτιζουν οταν ηδη μετα τον πρωτο χρονο του παιδιου ειναι αποντες.....τοσο τους κρατησε δλδ?
με παρακαλεσες κυριε, δε σε παρακαλεσα εγω......αμα δεν φανουν το Πασχα ΚΑΙ φετος θα με διαβασετε στις εφημεριδες!

31ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 2:08 pm

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αυτό είναι και δική μου απορία Στελλίτσα μου. Δε σε υποχρεώνει κανείς να γίνεις νονός/νονά. Αν δε γουσταρεις πραγματικά τί το προτείνεις; Χίλιες φορές καλύτερα το είχα να με βαπτιζε η θεία μου... Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την toutounaki στις Κυρ Φεβ 24, 2013 2:12 pm, 1 φορά

32ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 2:11 pm

Lia21

Lia21
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:περιπτωσαρα τουτουνι! ελεος! πιο παλια η αληθεια ο κοσμος δεν προτεινε ευκολα να βαφτισει οποτε....επαιζε η μοιρα πολλα παιχνιδια......
απλα δε μπορω να καταλαβω γιατι βαφτιζουν οταν ηδη μετα τον πρωτο χρονο του παιδιου ειναι αποντες.....τοσο τους κρατησε δλδ?
με παρακαλεσες κυριε, δε σε παρακαλεσα εγω......αμα δεν φανουν το Πασχα ΚΑΙ φετος θα με διαβασετε στις εφημεριδες!


Σου έστειλα πμ αν θες δες το

33ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 2:26 pm

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Πάντως εγώ αν ήμουν στη θέση σου δε θα χαλιόμουνα, αλήθεια σου λέω! Εφόσον δε σας παρακάλεσαν για να είναι νονοί, μπορείτε να κάνετε μια ωραία συζήτηση του τύπου, μήπως έγινε κάτι και παρεξηγηθήκατε, γιατί αφού θέλατε τόσο πολύ να γίνετε νονοί, αποκλείεται να υπάρχει άλλος λόγος που σας έχουμε χάσει (ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων).
Αν αυτό δεν πιάσει, σκέψου τη δικη μου νονά για παρηγοριά (το μη χείρον, βέλτιστον!) ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 417472

34ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 2:53 pm

elisa87

elisa87
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η δικη μου η νονα ειναι δευτερη μητερα μου, ειναι πολυ πιο κοντα απο οποιαδηποτε θεια μου. Ηταν παρουσα στη ζωη μου σε ολα, επειδη εκαναν κολλητοι παρεα με τους γονεις μου, διακοπες γιορτες κτλ. Οταν η μαμα μου της ειπε πως ειναι εγκυος, εκεινη της απαντησε "Εγω θα το βαφτισω". ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 654316 Δωρα, λαμπαδες, τα παντα.. αν κ γενικα στα γενεθλια μου ξεχνουσε να με παρει τηλ καμια φορα!!! Αλλα ετσι ειναι η νονα αυτη!!! Ποτε δεν της το χρεωσα- γιατι απλα ηταν γενικως κοντα, δεν περιμενα δηλ τα γενεθλια μου να την ακουσω. Razz Razz Razz

Εχω βαφτισει κ εγω ενα κοριτσακι, τωρα ειναι 7 ετων, την αγαπαω παρα πολυ, μενουν μακρυα ομως, σε αλλη πολη, κ γιαυτο τη βλεπω λιγες φορες το χρονο. Στα δωρα ειμαι τυπικοτατη, κ στα τηλ τις γιορτες κτλ, αλλα δυστυχως θα ηθελα να ειχα πιο πολυ χρονο μαζι της. Παντα ομως θα με παρουν τηλ οι γονεις της να μου πουν τα νεα της (βραβειο ζωγραφικης κτλ) ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 875502 κ εγω της μιλαω στο τηλεφωνο, αλλα οχι καθε εβδομαδα. Ποτε δεν την ξεχναω, απλα η ζωη ειναι ετσι.

Η γνωμη μου ειναι οτι ο νονος πρεπει να ειναι ενας ανθρωπος σωστος, που αγαπαει τους γονεις του παιδιου, και αγαπαει κ το παιδι. Για μενα προσπαθεις να διαλεξεις εναν ανθρωπο που θα μπορει να αποτελει κ παραδειγμα για το παιδι, στο ηθος, στο χαρακτηρα, στην προσωπικη/επαγγελματικη επιτυχια, κ να ειναι ενα επιπλεον αποκουμπι αν ποτε τον/την αναζητησει..

Ειμαι μονο 3 μηνων εγκυος, αλλα ακολουθωντας το παραδειγμα της μαμας μου σε μενα (και επειδη δεν ειμαι καθολου προληπτικη σε τετοια, καλως η κακως) το δικο μου μωρακι οταν με το καλο γεννηθει γερο κ δυνατο, θα το βαφτισει μια πολυ καλη μου φιλη, με την οποια ταιριαζουμε ηθικα, πνευματικα κ σε χαρακτηρα. Για εναν κ κυριο λογο, κ μακαρι να εκανα σωστη επιλογη.

Ο λογος ειναι πως, μετα απο εμας κ τους αμεσους συγγενεις, εκεινη χαρηκε περισσοτερο απο οποιονδηποτε αλλον "φιλο" για το μωρακι που μεγαλωνε στην κοιλια μου. Ο νονος πρεπει να αγαπαει το παιδι. Να θελει να μοιραστει τη χαρα των γονιων κ να σεβεται την ψυχουλα και τον ανθρωπο που δημιουργειται. Να νιωθει οτι η δημιουργια ενος παιδιου ειναι σημαντικη υποθεση.

Ευχομαι να εχουν κοντινη σχεση με τη νονα αυτη, εγω την διαλεξα γιατι αν ποτε το μωρο μου δεν εχει τη δυνατοτηα να μιλησει στους γονεις του για ενα θεμα, πιστευω οτι η νονα αυτη θα το συμβουλεψει να ακολουθησει την καρδια του κ θα απαλυνει τον πονο... (οπως συμβουλευει εμενα κατα καιρους)

Τωρα αν θυμαται κ τα γενεθλια του κ παιρνει τηλ, ακομα καλυτερα!!!!! Razz

Γενικα ομως με τους νονους δεν μπορεις να ξερεις πως εξελισσεται η ιστορια.. μερικοι κοβουν με το ζευγαρι, αλλοι αμελουν τις "υποχρεωσεις" στο παιδι κ το παιδι πληγωνεται, αλλοι το βλεπουν καθαρα εγωιστικα "εγω θα το βαφτισω" μονο κ μονο γιανα εχουν ρολο στο μυστηριο της βαπτισης κ να μη βλεπουν απτο πλαι..

35ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 3:19 pm

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
η νονα του παιδιου μου θα ειναι η παιδικη κολλητη μου φιλη!ηταν η μονηη απο ολεσ τισ φιλες μου που κατευθειαν εδειξε χαρα και οχι ξαφνιασμα του τυπου "τιι εισαι εγκυοοσ"(λογω ηλικιας) οπως οι υπολοιπεσ, και φυσικα αυτοπροταθηκε για τη θεση τησ νονασ!!εγω με τη νονα μου βρισκομουν μονο χριστουγεννα και πασχα αλλα ειχααμε πολυ καλες σχεσεισ και ειχαμε ανεση μεταξυ μας οποτε βρισκομασταν.πηγαινα μεχρι τα 16 μου!
οσο για τουσ νονουσ που ειναι ελευθεροι πιστευω οτι οι μαναδες τουσ πρεπει να τουσ καθοδηγουν...η ασχετοσυνη εχει και ορια...ΝΟΝΟΣ γινεσε...τουλαχιστον πανε στα παιδακια το δωρο που το περιμενουν ετσι κι αλλιωσ...

36ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 4:22 pm

sofia 23/12/10

sofia 23/12/10
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
kalispera kai apo mena!
emena ton gio mou ton vaptisan i adelfi mou kai o protos mou ksadelfos!
enoeite pos exoun poli sixni epafi pragma poli simantiko gia emena!

37ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 4:23 pm

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
sofia 23/12/10 έγραψε:kalispera kai apo mena!
emena ton gio mou ton vaptisan i adelfi mou kai o protos mou ksadelfos!
enoeite pos exoun poli sixni epafi pragma poli simantiko gia emena!
κι εγω σκεφτηκα τα αδερφια μας αλλα λογω οικονομικων δυσκολιων το αφησαμε!

38ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 4:28 pm

sofia 23/12/10

sofia 23/12/10
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
dimitra al έγραψε:
sofia 23/12/10 έγραψε:kalispera kai apo mena!
emena ton gio mou ton vaptisan i adelfi mou kai o protos mou ksadelfos!
enoeite pos exoun poli sixni epafi pragma poli simantiko gia emena!
κι εγω σκεφτηκα τα αδερφια μας αλλα λογω οικονομικων δυσκολιων το αφησαμε!
pisteuo pos an ta eksoda pou skeftese einai mono ta tis vaftisis an ta vrite metaksi sas kai analaveis kai kapoia esi tote ola ginonte

39ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 4:50 pm

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
τωρα δυσκολο ηταν απλα μια σκεψη αλλα την αφησαμε...δε το σκεφτηκαμε παραπερα!παντωσ και με τη νονα εχοθμε πλυ καλεσ σχεσεισ

40ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 10:48 pm

????????


Επισκέπτης
σας ευχαριστω πολυ ολες για τη συμμετοχη στο θεματακι μου
η αληθεια ειναι οτι παντα πιστευα οτι ειναι κοροιδια να κανω νονο καποιον συγγενη, γιατι ελεγα με αυτον εχω ηδη συγγενεια, η κουμπαρια ειναι περιττη.....αλλα μαλλον εχετε δικιο, ενας κουνιαδος πχ ειναι καποιος που ουτως η αλλως το παιδι παντα θα εχει επαφη....
δεν θεωρω τον νονο τοσο σημαντικο προσωπο ωστε να παει το παιδι μου μια μερα να του πει τα προβληματα του και δεν εχω κατασταλαξει ακομα σε ποιον γινεται η τιμη........οταν μιλαω με νονες μου λενε " ε τι θελουν οι γονεις δε φτανει που τους καναμε την τιμη και βαφτισαμε" και οι γονεις αντιστοιχα λενε " τι γινανε νονοι αμα δε θελανε, δε φτανει που τους καναμε την τιμη" παντως με βαση την εκκλησια ο νονος ειναι που σου κανει την τιμη απ οτι καταλαβα....
το γεγονος παραμενει οτι δε μπορει να βαφτιζεις ενα παιδακι και ηδη απ τον πρωτο χρονο να αποτραβιεσαι ειδικα οταν χιλιοπαρακαλεσες για να το βαφτισεις και σε διαλεξαν μεταξυ πολλων προτασεων
δλδ εσεις θα δεχοσασταν δικαιολογιες τυπου δεν εχουμε αυτοκινητο οταν ειστε 20 λεπτα αποσταση στην ιδια πολη? θα δεχοσασταν οτι εχουν να ερθουν στο παιδι η οικογενεια των νονων πανω απο εναμιση χρονο?
τα δωρα δε με ενδιαφερουν ειλικρινα, τα παιδια ειναι μικρα, και με 2 ευρουλακια απ το τζαμπο να τους παρεις κατι κανουν τρελλη χαρα δεν γνωριζουν την αξια των χρηματων.......
αλλα ειλικρινα πλησιαζει το Πασχα και θελω φετος να ειμαι πιο ετοιμη να αντιδρασω γιατι ξερω πως θα ακουσω τα ιδια.......

41ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 11:00 pm

????????


Επισκέπτης
toutounaki έγραψε:Πάντως εγώ αν ήμουν στη θέση σου δε θα χαλιόμουνα, αλήθεια σου λέω! Εφόσον δε σας παρακάλεσαν για να είναι νονοί, μπορείτε να κάνετε μια ωραία συζήτηση του τύπου, μήπως έγινε κάτι και παρεξηγηθήκατε, γιατί αφού θέλατε τόσο πολύ να γίνετε νονοί, αποκλείεται να υπάρχει άλλος λόγος που σας έχουμε χάσει (ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων).
Αν αυτό δεν πιάσει, σκέψου τη δικη μου νονά για παρηγοριά (το μη χείρον, βέλτιστον!) [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
την εκανα τουτουνακι τη συζητηση, τα χριστουγεννα που πηρα εγω τηλεφωνο βεβαια, και ελαβα εκ της κουμπαρας γελακια του τυπου "αχ ναι βρε χαθηκαμε πωπω........δεν εχουμε και αυτοκινητο.........." εγω αυτα τα ακουω βερεσε ειδικα οταν καθε ΣΚ ειναι εκτος θεσσαλονικης στο χωριο τους σε αλλο νομό.........παρε ενα τηλεφωνο αν δε μπορεις να ερθεις, στο φιναλε στα νοσοκομεια μπαινοβγαινει η κουμπαρα σου δειξε λιγη ανθρωπια..........δεν ξερω ισως ειμαι πολυ απαιτητικη με τη συγκεκριμενη......τα μπακουρακια τελικα πιο καλα φερονται.......οριστε τωρα γενναει η κουμπαρουλα........στην πρωτη γεννα μου βγηκαν τα δωρα που εκανα πανω απο 200 ευρω.....τωρα εγω ντρεπομαι να της παρω ενα δωρακι να τελειωνω.......αλλα δεν ειμαι και ηλιθια να ξανακανω τα ιδια οταν εσυ στο παιδι μου ερχεσαι τη μερα των γενεθλιων του και κανεις τον κινεζο.......με βγαζουν εκτος εαυτου....και μαλιστα τωρα θυμηθηκα οτι και στο παρτυ το δευτερο του παιδιου μονος του ηταν ο νονος, εκεινη και το παιδι ηταν στο χωριο........συγνωμη που μπαινω σε τοσες λεπτομερειες αλλα θελω να καταλαβετε ακριβως πως εχει η κατασταση

42ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 11:04 pm

????????


Επισκέπτης
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Έχει επεξεργασθεί από τον/την arco iris στις Κυρ Φεβ 24, 2013 11:14 pm, 1 φορά

43ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 11:12 pm

????????


Επισκέπτης
dimitra al έγραψε:η νονα του παιδιου μου θα ειναι η παιδικη κολλητη μου φιλη!ηταν η μονηη απο ολεσ τισ φιλες μου που κατευθειαν εδειξε χαρα και οχι ξαφνιασμα του τυπου "τιι εισαι εγκυοοσ"(λογω ηλικιας) οπως οι υπολοιπεσ, και φυσικα αυτοπροταθηκε για τη θεση τησ νονασ!!εγω με τη νονα μου βρισκομουν μονο χριστουγεννα και πασχα αλλα ειχααμε πολυ καλες σχεσεισ και ειχαμε ανεση μεταξυ μας οποτε βρισκομασταν.πηγαινα μεχρι τα 16 μου!
οσο για τουσ νονουσ που ειναι ελευθεροι πιστευω οτι οι μαναδες τουσ πρεπει να τουσ καθοδηγουν...η ασχετοσυνη εχει και ορια...ΝΟΝΟΣ γινεσε...τουλαχιστον πανε στα παιδακια το δωρο που το περιμενουν ετσι κι αλλιωσ...
οι ελευθεροι ειναι ενταξει στις τυπικες υποχρεωσεις τους δεν περιμενω και κατι αλλο μεχρι να νοικοκυρευτουν ....!

44ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 11:30 pm

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσι μου καλημερα. Λυπαμαι που οι σχεσεις σας με τους νονους δεν ειναι κ η τελια. Δεν μπορεις να κανεις ομως κ πολλα αποσο καταλαβαινω. Η κουμπαρα σου μαλλον ασχολειτε πλεον με την δική της οικογενεια, ο αντρας της δεν εχει ιδεα απο την λεξη νονος κ αποτη φαινεται αυτο δεν θα αλλαξει.
Μην χαλιεσαι αυτο εχω να σου πω. Κριμα βρε παιδι μου που υπαρχου τετοιο νονοι!!!! Εγω εκ των πραγματων δεν μπορω να κανω πολλα στην βαπτιστηρα μου κ νιώθω πολλες τυψεις. Μενω κ εμενα παντα μακρια της οποτε η επικοινωνια παντα ηταν 1-2 φορες skype ή τηλεφωνο στις 10 μερες κ δωρα στις γιορτες γεννεθλια πασχα κτλ. Ελπιζω οταν μεγαλωσει να καταλαβει. απο την αλλη η μαμα της παντα οποτε ερχομαι Ελλαδα μου λεει ελα να μας δεις (στην Κομοτηνή) Αληθεια σου λεω Στελλα μου θέλω πολύ να παω αλλα όταν ερχομαι Ελλαδα με την μικρη τωρα δεν μπορω να το κανω (να παρω δηλαδη κι αλλη πτηση για Αλεξ/λη κ μετα για επιστροφη το λεωφοριο για Θεσ/νικη για να ταξιδεψω εδω. Ισως κι εγω να μην ειναι πλεον καλη νονα..

45ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 11:33 pm

αγαπη 25

αγαπη 25
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
παιδια ας μην τα ριχνουμε ολα στους νονους κι εγω βαφτισα ενα παιδακι και πλεον ουτε καν το βλεπω!διοτι η μαμα του στην βαφτιση του δικου της παιδιου το τονιζω κανονισε στολισμο με 350 ευρω και το χρεωσε σε μενα χωρις να εχω ιδεα ετσι!!απο ντροπη και μονο το πληρωσα και δεν μου περισσευαν αλλα απο κει και περα εκοψα καθε επαφη δεν θελω να με περνανε για κοροιδο βρε αδερφε!στενοχωριεμαι για το παιδακι αλλα δεν μπορω να κανω κατι!!!οποτε στελλα εγω πιστευω οτι ισως καπου φταις κι εσυ!!για ψαξτο καλυτερα!!καλοπροαιρετα στο λεω!

46ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 11:44 pm

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
αγαπη 25 έγραψε:παιδια ας μην τα ριχνουμε ολα στους νονους κι εγω βαφτισα ενα παιδακι και πλεον ουτε καν το βλεπω!διοτι η μαμα του στην βαφτιση του δικου της παιδιου το τονιζω κανονισε στολισμο με 350 ευρω και το χρεωσε σε μενα χωρις να εχω ιδεα ετσι!!απο ντροπη και μονο το πληρωσα και δεν μου περισσευαν αλλα απο κει και περα εκοψα καθε επαφη δεν θελω να με περνανε για κοροιδο βρε αδερφε!στενοχωριεμαι για το παιδακι αλλα δεν μπορω να κανω κατι!!!οποτε στελλα εγω πιστευω οτι ισως καπου φταις κι εσυ!!για ψαξτο καλυτερα!!καλοπροαιρετα στο λεω!

Συγνωμη που επεμβαινω κ δεν ξερω κ τα υπολοιπα γεγονοτα αλλα κριμα το παιδακι!!!! οτι εγινε απο την μαμα σε τι φταιει το παιδακι? Κριμα!

47ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 11:47 pm

????????


Επισκέπτης
αγαπη 25 έγραψε:παιδια ας μην τα ριχνουμε ολα στους νονους κι εγω βαφτισα ενα παιδακι και πλεον ουτε καν το βλεπω!διοτι η μαμα του στην βαφτιση του δικου της παιδιου το τονιζω κανονισε στολισμο με 350 ευρω και το χρεωσε σε μενα χωρις να εχω ιδεα ετσι!!απο ντροπη και μονο το πληρωσα και δεν μου περισσευαν αλλα απο κει και περα εκοψα καθε επαφη δεν θελω να με περνανε για κοροιδο βρε αδερφε!στενοχωριεμαι για το παιδακι αλλα δεν μπορω να κανω κατι!!!οποτε στελλα εγω πιστευω οτι ισως καπου φταις κι εσυ!!για ψαξτο καλυτερα!!καλοπροαιρετα στο λεω!

Ναι, αλλά σε αυτή την περίπτωση το παιδί τι φταίει? τι εννοώ, τυπικές σχέσεις με τους τους γονείς αλλά να μπορώ να δω το παιδί, έστω στο πάρκο βρε αδερφέ για μισή ώρα...

48ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 11:49 pm

αγαπη 25

αγαπη 25
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MagdalineK έγραψε:
αγαπη 25 έγραψε:παιδια ας μην τα ριχνουμε ολα στους νονους κι εγω βαφτισα ενα παιδακι και πλεον ουτε καν το βλεπω!διοτι η μαμα του στην βαφτιση του δικου της παιδιου το τονιζω κανονισε στολισμο με 350 ευρω και το χρεωσε σε μενα χωρις να εχω ιδεα ετσι!!απο ντροπη και μονο το πληρωσα και δεν μου περισσευαν αλλα απο κει και περα εκοψα καθε επαφη δεν θελω να με περνανε για κοροιδο βρε αδερφε!στενοχωριεμαι για το παιδακι αλλα δεν μπορω να κανω κατι!!!οποτε στελλα εγω πιστευω οτι ισως καπου φταις κι εσυ!!για ψαξτο καλυτερα!!καλοπροαιρετα στο λεω!

Συγνωμη που επεμβαινω κ δεν ξερω κ τα υπολοιπα γεγονοτα αλλα κριμα το παιδακι!!!! οτι εγινε απο την μαμα σε τι φταιει το παιδακι? Κριμα!

απο την στιγμη που η μαμα δεν θελει να εχουμε επικοινωνια συγνωμη αλλα δεν θα κατσω να σκασω κιολας!εχω προσπαθησει να επικοινωνησω πολλες φορες και με αγνοει!με την νονα του γιου μου εχω αψογες σχεσεις και προσπαθω να ειμαι σωστη απεναντι της το ιδιο και εκεινη!
ειναι νονα του παιδιου μου και οφειλω να την σεβομαι!

49ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Κυρ Φεβ 24, 2013 11:59 pm

????????


Επισκέπτης
δεν θα το συζητουσα καν αν ηταν μακρια παιδια στην ιδια πολη μενουμε, καμια σχεση ...... οσο για το αν φταιω πιστεψε με ειναι το πρωτο που ψαχνω παντα σαν ανθρωπος
στη βαφτιση, αφου τους προτεινα αν ηθελαν να την αναβαλλουμε γιατι ηταν εγκυος η κοπελα και ειπαν οχι θα γινει στην ωρα της με δικη τους αποφαση, εκανα μονη μου το στολισμο και εξω και μεσα στην εκκλησια, για να μην τους επιβαρυνω, και οταν μου εδειξε ενα απλο τουλακι με κουφετακια για μπομπο που εκανε μονη της σπιτι αποφασισα και εκανα μονη μου κι αλλη μπομπο με το κερασμα μαζι--- εμας το εθιμο μας ειναι ο νονος τις μπομπο και οι γονεις το γλυκο και ηταν και δικο τους εθιμο δεν ειχαμε καμια διαφωνια---εκανα μονη μου και εξτρα μπομπονιερες για τα παιδακια......και τους εκανα και τραπεζι ολο τους το σοι......δλδ δεν τους επιβαρυνα σε κατι και ηταν και σουπερ ευχαριστημενοι γιατι φανηκανε με δικα μου εξοδα.......εγω δεν ειπα σε κανεναν οτι η νονα εβαλε το τουλακι κι εγω εβαλα τη μπομπο.....νομιζω φερθηκα αξιοπρεπως......

50ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 2 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 12:07 am

αγαπη 25

αγαπη 25
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
arco iris έγραψε:δεν θα το συζητουσα καν αν ηταν μακρια παιδια στην ιδια πολη μενουμε, καμια σχεση ...... οσο για το αν φταιω πιστεψε με ειναι το πρωτο που ψαχνω παντα σαν ανθρωπος
στη βαφτιση, αφου τους προτεινα αν ηθελαν να την αναβαλλουμε γιατι ηταν εγκυος η κοπελα και ειπαν οχι θα γινει στην ωρα της με δικη τους αποφαση, εκανα μονη μου το στολισμο και εξω και μεσα στην εκκλησια, για να μην τους επιβαρυνω, και οταν μου εδειξε ενα απλο τουλακι με κουφετακια για μπομπο που εκανε μονη της σπιτι αποφασισα και εκανα μονη μου κι αλλη μπομπο με το κερασμα μαζι--- εμας το εθιμο μας ειναι ο νονος τις μπομπο και οι γονεις το γλυκο και ηταν και δικο τους εθιμο δεν ειχαμε καμια διαφωνια---εκανα μονη μου και εξτρα μπομπονιερες για τα παιδακια......και τους εκανα και τραπεζι ολο τους το σοι......δλδ δεν τους επιβαρυνα σε κατι και ηταν και σουπερ ευχαριστημενοι γιατι φανηκανε με δικα μου εξοδα.......εγω δεν ειπα σε κανεναν οτι η νονα εβαλε το τουλακι κι εγω εβαλα τη μπομπο.....νομιζω φερθηκα αξιοπρεπως......

στελλα μου και εγω στην βαφτιση του γιου τον στολισμο μονη μου τον πληρωσα δεν ηθελα να επιβαρυνω την νονα!γιατι εδω που τα λεμε σε τετοιες εποχες ειναι δυσκολο να βρεις νονο ειναι πολλα τα εξοδα!τε σπα αν ο αλλος ειναι φαντασμενος ας κανει οτι θελει στην βαφτιση του παιδιου του!!αλλα με τα δικα του τα λεφτα οχι των αλλων....!!!αυτο με ενοχλει ρε παιδι μου η εκμεταλλευση!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις