Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
395 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 395 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

51ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 12:40 am

MagdalineK


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:δεν θα το συζητουσα καν αν ηταν μακρια παιδια στην ιδια πολη μενουμε, καμια σχεση ...... οσο για το αν φταιω πιστεψε με ειναι το πρωτο που ψαχνω παντα σαν ανθρωπος
στη βαφτιση, αφου τους προτεινα αν ηθελαν να την αναβαλλουμε γιατι ηταν εγκυος η κοπελα και ειπαν οχι θα γινει στην ωρα της με δικη τους αποφαση, εκανα μονη μου το στολισμο και εξω και μεσα στην εκκλησια, για να μην τους επιβαρυνω, και οταν μου εδειξε ενα απλο τουλακι με κουφετακια για μπομπο που εκανε μονη της σπιτι αποφασισα και εκανα μονη μου κι αλλη μπομπο με το κερασμα μαζι--- εμας το εθιμο μας ειναι ο νονος τις μπομπο και οι γονεις το γλυκο και ηταν και δικο τους εθιμο δεν ειχαμε καμια διαφωνια---εκανα μονη μου και εξτρα μπομπονιερες για τα παιδακια......και τους εκανα και τραπεζι ολο τους το σοι......δλδ δεν τους επιβαρυνα σε κατι και ηταν και σουπερ ευχαριστημενοι γιατι φανηκανε με δικα μου εξοδα.......εγω δεν ειπα σε κανεναν οτι η νονα εβαλε το τουλακι κι εγω εβαλα τη μπομπο.....νομιζω φερθηκα αξιοπρεπως......

Στελλα μου ειναι στον ανθρωπο τελικα. Το μονο που θα σου προτεινα ειναι να κανεις μια ανοιχτη συζητηση μαζι τους. Στην τελική τι ειχες κ τι εχασες. Τι θα παρεξηγηθουν κ δεν θα ξαναδουν το παιδι? αχαχαχα ας γελασω!!!
Μερικές φορες καποιοι ανθρωποι δεν εκτιμουν τιποτα αλλα ΠΑΝΤΑ την πληρωνουν τα καημενα τα παιδακια που δεν φταινε σε τιποτα!

52ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 12:56 am

elisa87

elisa87
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν θελω να φανω απαισιοδοξη, αλλα νομιζω οτι κ κουβεντα να κανεις, εσυ θα ταραχτεις κ δεν θα εχει αποτελεσμα.. κ στην τελικη δεν θελεις ο αλλος να ερχεται να βλεπει το παιδι επειδη τον "αναγκασες".. (χωρις να πιστευω οτι δεν πρεπει να κανεις μια κουβεντα αν το νιωθεις)
Οσο κ αν πιστευω οτι ειναι ωραιο ο νονος να εχει κοντινο ρολο, πολλες φορες δεν συμβαινει κ στην τελικη, νταξει, τι να κανουμε? Λες κ δεν εχει το παιδι ανθρωπους να το αγαπανε? Αν βλεπεις οτι οντως δεν υπαρχει μελλον, μιλησε με το παιδακι σου κ πες του κατι του στυλ, ο νονος εχει δουλειες κτλ κτλ αλλα σε αγαπαει κ παντα με ρωταει τι κανεις αλλα δεν μπορει να ερχεται παντα, αλλα μην ανησυχεις γιατι θα σου παιρνω εγω τη λαμπαδα κτλ κ παντα θα εχεις.
Δε λεω οτι ειναι ωραιο, αλλα δεν θα τους παρακαλεσεις κιολας.. Μια γνωμη λεω τωρα, ο καθενας το βλεπει διαφορετικα..
Το να γινεσαι νονος εχει καποιες υποχρεωσεις κ μερικοι απλα δεν το τιμουν. Κ αν ειδικα αυτο εγινε μεσα σε ενα χρονο τοτε.. ελεος!!!! Δεν ξερω γιατι στην δικη σας περιπτωση, αλλα μου εχει τυχει να λενε να βαφτισουν απο δικο τους εγωισμο γιανα μη βαφτισει αλλος.. κ εφριξα.. Οπως επισης μου εχει τυχει οταν πλησιαζουν ευκαιριες για δωρα ανθρωποι που σε εφτηναν να αρχιζουν ξαφνικα ενα γλειψιμο αλλο πραγμα...!!!
Οσο για την κουμπαρα σου που ειναι εγκυος, στη θεση σου θα επαιρνα 1 καλο δωρακι κ σε καμια περιπτωση δεν θα ξαναδινα 200 ευρω. Οχι μονο γιατι οι εποχες δεν το επιτρεπουν, αλλα γιατι προσωπικα εχω ευαισθησια μεγαλη στο "φτυσιμο" κ αν με φτυνουν δεν μπορω το περναω στο ντουκου. Παρε κατι καλο, αλλα ενα. Για το μωρακι τους. Για να εισαι εσυ ενταξει με τον κουμπαρο σας κ με την δικη σου συνειδηση, οτι δεν εβγαλες τα αποθημενα σου σε μια ευχαριστη στιγμη τους.. Γιατι εσυ θα το σκεφτεσαι αυτο μετα... εκεινοι μια χαρα θα ειναι...

53ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 12:56 am

elisa87

elisa87
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πω πω συγγνωμη καθε φορα γραφω σεντονι..... Embarassed

54ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 12:59 am

????????


Επισκέπτης
αγαπη 25 έγραψε:[
στελλα μου και εγω στην βαφτιση του γιου τον στολισμο μονη μου τον πληρωσα δεν ηθελα να επιβαρυνω την νονα!γιατι εδω που τα λεμε σε τετοιες εποχες ειναι δυσκολο να βρεις νονο ειναι πολλα τα εξοδα!τε σπα αν ο αλλος ειναι φαντασμενος ας κανει οτι θελει στην βαφτιση του παιδιου του!!αλλα με τα δικα του τα λεφτα οχι των αλλων....!!!αυτο με ενοχλει ρε παιδι μου η εκμεταλλευση!!!
καταλαβαινω απολυτα τι λες....και οταν βαφτισα εγω δεν υπηρχε καμια κριση......ακομα! και παλι οπου ρωτουσα για τα εθιμα και μου ελεγαν "αν θελει το κανει ο νονος" οπου ακουγα κατι τετοιο λοιπον χωρις καν να το θιξω το θεμα το εκανα μονη μου......στις μπομπονιερες χαλαστηκα ομως, γιατι και εμεις και εκεινοι ειχαμε το ιδιο εθιμο οτι ο νονος κανει τις μπομπονιερες και οι γονεις το γλυκο, αν ειχαν αλλο εθιμο θα το σεβομουν, σε καποια μερη κανουν οι γονεις τις μπομπο αλλα ουτε σε εμας ουτε σε αυτους ηταν ετσι.......οταν λοιπον μου εδειξε τις μπομπο και ηταν οχι απλα λιτες αλλα συγνωμη για την εκφραση φαινονταν φθηνιαρικες, εγω ειχα κοσμο που δε μπορουσα να το εμφανισω αυτο σαν μπομπο......και ετσι στο θεμα κερασμα= γονιος, πηρα μπουκαλακια με λικερ οπου κολλησα το δικο της τουλακι και φανηκε ενα πραγμα και ολοι νομισαν οτι το εκανε η νονα......μια χαρα τους ηρθε βεβαια.....καταχαρηκαν κιολας!
παιδια δεν ξερω τι να πω, δε νομιζω οτι υπαρχει δικαιολογια και εδω μιλαμε οτι μετα τον πρωτο χρονο του παιδιου κοψανε και τα χριστουγεννα και το πασχα........δλδ ΟΚ !!!!

55ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 1:03 am

vetaki..!


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
στελλα μου δεν διαβασα ολα τα ποστ..
η γνωμη μου ειναι οτι ο νονος πρεπει να εχει επαφη με το παιδι...να μιλανε στο τηλ(1φορα την βδομαδα)τι θα πουν αλλωστε?να το ρωτησει πως παει σχολειο κ να υπενθυμισει την παρουσια-αγαπη-ενδιαφερον του!!!
να το βλεπει(οχι καθε μερα) 2φορες τον μηνα ομως ναι(αν ειναι στην ιδια πολη ή σε κοντινη αποσταση)οπωσδηποτε...!!!

το θεμα δωρου δεν με νοιαζει στην λογικη οτι ηρθε με αδεια χερια αλλα οτι αν το παιδι ειναι σε ηλικια που καταλαβαινει,θελει να κανει την χαρα που λενε...αλλωστε στο τζαμπο μπορεις να βρεις πολυ οικονομικα μικροδωρακια για την χαρα Wink
ασφαλως αν ειναι 2 παιδακια να παρει κ 2 δωρακια...!!!

τον γιο μου θα τον βαφτισει μια κολλητη μου..προς το παρον τα παμε μια χαρα στην σχεση νονα-παιδι κ ελπιζω πως θα ειναι ακομα καλυτερα μεγαλωνοντας ο μικρος!!!για αυτο αλλωστε την επελεξα..!!

θεωρω απαραδεκτο τα χριστουγεννα να μην ερθει εστω για 1 ωρα να το δει.....ειδικα αν δεν δουλευει?δεν το συζητω καθολου..

δυστηχως πολλοι κανουν τους νονους/νονες μονο κ μονο για το φενεσθαι....

απο την αλλη πολλες φορες ισως μπει ενα στοπ απο την οικογενεια του παιδιου αλλα για να ανοιγεις εσυ θεμα τετοιο που εψαχνες χρυση τομη με την πεθερα Shocked Shocked δεν πιστευω οτι δεν εχεις δει αν εχεις κανει λαθος αρα αν ειχες κανει δεν θα ανοιγες αυτο το θεμα!!!

αυτα...την καλημερα μου!!!!

56ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 1:05 am

????????


Επισκέπτης
elisa87 έγραψε:πω πω συγγνωμη καθε φορα γραφω σεντονι..... Embarassed
τι συγνωμη κοπελα μου μην ανησυχεις εδω ολες του μπλα μπλα ειμαστε.......ξερεις συμφωνω πολυ μαζι σου γι αυτο ανοιξα και το θεμα αρχικα αλλα πηρε αλλη τροπη
οταν το ανοιξα αυτο ηθελα να θιξω, οτι μηπως τελικα πολλη σημασια δινουμε στην εννοια του νονου.....διαβαζα κοπελες που επεμεναν να τους βλεπουν 3-4 φορες τη βδομαδα, διαβαζα κοπελες που απαιτουσαν να πηγαινουν βολτες τα παιδια τους, που τα θεωρουσαν δεδομενα στις υποχρεωσεις του νονου.........εγω δεν τον βλεπω το νονο και τοσο σημαντικο για τη ζωη του παιδιου.....ισως επειδη δεν επεσα στα σωστα ατομα δεν ξερω.....
το θεωρω ξεφτιλα να την παρω να παραπονεθω, ηδη τα χριστουγεννα της ειπα οτι εχουμε καιρο να βρεθουμε και δικαιολογηθηκε χαμογελακι και ιστοριες για αγριους..... το θεωρω απιστευτα τραγικο να την παρακαλαω να ερθει.......του παιδιου μου δεν του λειπει τιποτα και ουτε θα του λειψει, και δεν περιμενω απο καμια νονα που στο φιναλε θα φερει ενα και θα παρει δεκα αν θελουμε να το δουμε και ωμα......
απλα ρωτω τις νονες, τι κανετε εσεις? καθε ποτε πηγαινετε? τι δωρακια παιρνετε? πως να θεσω την ερωτηση ρε παιδι μου.....τι να θεωρω νορμαλ και τι οχι?????

57ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 1:08 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:
Δινετε τοση σημασια στους νονους? Τι εννοω....καποτε διαβαζα ποστ μητερων που απαιτουσαν ο νονος να βλεπει το παιδι τους τουλαχιστον 2 φορες τη βδομαδα, να το επισκεπτεται, να περναει ωρες μονος μαζι του σε βολτες, να το πηγαινει στην εκκλησια και διαφορα τετοια......κοριτσια σορρυ αλλα το θεωρω υπερβολικο...δυο φορες τη βδομαδα ουτε η γιαγια τους δεν τα βλεπει!

εγω δινω ναι! οχι 2 φορες τη βδομαδα αλλα μεστον μηνα σιγουρα μια φορα αντε δυο. αναλογα. με τις δουλειες μας και ολα αυτα που κανουμε ολοι μας ολη μερα ειναι λογικο να μην υπαρχει χρονος. αλλα μια φορα τον μηνα για ενα καφε να δει και το παιδι εννοητε το απαιτω!
αν ειναι για τα χριστουγεννα και το πασχα μονο με τα δωρα! δεν χρειαζεται! τους τα περνω και γω. η νονα ειναι κατι παραπανω οτι και να λεμε. οχι να εχει ευθυνες διαπαιδαγωγησης πχ προς θεου. ουτε εγω θελω κατι τετοιο.αλλα οσο ναναι μια επαφη παραπανω χρειαζεται. οχι δωρα! ουτε καθε φορα που ερχετε φερνει κατι, ειμαστε φιλες και ερχετε να δει το παιδι οχι να το δωροδοκισει.

58ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 1:12 am

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
περι μπομπονιερας ο νονος τις κανει(ως κερασμα που βαφτισε.) και οι γονεις κερνανε το γλυκο. ασχετα που το εχουμε αλλαξει τωρα. εγω τα εκανα απο μισα παντως τις μπομπο

59ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 1:12 am

????????


Επισκέπτης
το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι η γυναικα του δεν ηθελε την κουμπαρια......τι εννοω.......ο φιλος του αντρα μου ηθελε οπως σας ειπα να βαφτισει τον πρωτο μου γιο που τον ειχα υποσχεθει στους κουμπαρους που με παντρεψαν.......δυσαρεστηθηκε πολυ και εκλεισε για το επομενο παιδι, που οταν γεννηθηκε πρωτος πρωτος παρακαλεσε να μην τον ξεχασουμε και οτι εκεινος αυτη τη φορα θα βαφτισει σιγουρα......εκανα πισω αν και ηταν σειρα μου να διαλεξω απο τις δικες μου γνωριμιες και διαλεξα παλι του συζυγου......
την κοπελα την γνωρισε οταν ημουν εγω 2 μηνων εγκυος και απο τοτε της ανακοινωνε οτι θα γινει νονος, εν τω μεταξυ μεχρι να γεννησω εμεινε εγκυος κι εκεινη.......σας ορκιζομαι ρωτησα εκατο φορες, παιδια μπορειτε, παιδια αν εχετε δυσκολιες να το αναβαλλουμε, παιδια αν δεν μπορειτε να πω καποιον αλλο καμια παρεξηγηση, παιδια σιγουρα..........?????? επεμεναν ολα να γινουν οπως ειχαμε πει.......και μετα τι δλδ ???
το παιδι ειναι 3,5 χρονων δεν ξερει οτι δεν ηρθε ο νονος αρα κατι παιζει, οταν τον βλεπει του λεμε ειναι ο νονος και τελος........αυτη τη στιγμη το νονο εχει να τον δει απ τον Ιουνιο (δεκα λεπτα τυχαια περαστικο απο το δρομο μας) και τη νονα απο το καλοκαιρι του 11.......ε νομιζω ειναι πολυ........

60ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 1:13 am

????????


Επισκέπτης
supermama έγραψε:περι μπομπονιερας ο νονος τις κανει(ως κερασμα που βαφτισε.) και οι γονεις κερνανε το γλυκο. ασχετα που το εχουμε αλλαξει τωρα. εγω τα εκανα απο μισα παντως τις μπομπο
αθηνα μην το πιασουμε αυτο το θεμα
εχει πολλα μερη της ελλαδας που υπαρχει εθιμο να τις κανει ολες ο γονιος---το εψαξα οσο δεν παιρνει--απλα δεν ηταν η δικη μας περιπτωση......

61ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 1:16 am

elisa87

elisa87
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτο που θα γραψω ειναι το αντιθετο απο της Στελλας, αλλα νομιζω οτι αξιζει να το μοιραστω.
Οταν ημουν 10 χρονων μας ζητησαν κατι συναδελφοι των γονιων μου και φιλοι να βαφτισω μαζι με αλλους την κορη τους. Εμεις δεχτηκαμε κ φυσικα επειδη ημουν μικρη εγω, η μαμα μου ειχε αναλαβει κ επαιρνε τα δωρα κτλ.. Χριστουγεννα, Πασχα, γενεθλια, Χριστουγεννα, Πασχα.. τα τριτα Χριστουγεννα λοιπον, παιρνει τηλ η μαμα μου τους γονεις, τι κανετε κτλ, κ λεει "ποτε θα μπορουσαμε να ερθουμε για ενα καφεδακι? Να φερναμε κ το δωρο της ***.." κ της απαντανε:

"Αχ!!!!! Δεν τα μπορω αυτα τα μικροαστικα!!!!!!!!"

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Ειναι για σφαλιαρες η οχι????
Κ να σημειωθει οτι οι αλλοι δυο νονοι δεν πηγαν ΠΟΤΕ δωρο, ουτε λαμπαδα ουτε τιποτα, δηλ οι υποχρεωσεις ηταν ολες πανω στη νονα που ηταν 10 χρονων κ οχι στους εργαζομενους ενηλικες?

Βεβαια μετα απο αυτο δεν πηγαμε ξανα... ειπαμε πως το παιδι εχει αλλους δυο αν θελουν, κ στην τελικη παραηταν αγενες αυτο...

Επισης να προσθεσω οτι τιμη ειναι ΚΑΙ για το νονο. Γιαυτο και του ευχονται "παντα αξιος".
Ο νονος κανει την τιμη στο ζευγαρι να "αναλαβει" το παιδι.. κ το ζευγαρι κανει τιμη στον νονο που τον "επιλεγει".. γενικα ολοι χαιρονται!!!!!

Ο νονος για μενα εχει υποχρεωση τη λαμπαδα κ παπουτσια το πασχα.. αυτη ειναι η ελαχιστη. Οι μοντερνοι νονοι παιρνουν κ Χριστουγεννα κ γενεθλια.. Το τηλεφωνο μια στο τοσο στη μαμα η το μπαμπα κ ακομα καλυτερα κ ενα γεια στο παιδι νομιζω οτι ειναι επισης σωστο.. το απο εκει κ επειτα εχει να κανει με το ποση παρεα κανει με το ζευγαρι ο νονος κ ποση διαθεση εχει.. Δεν θα κατηγορουσα καποιον που δεν παιρνει τηλ, αλλα θα το ειχα παραπονο μεσα μου.

62ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 1:22 am

????????


Επισκέπτης
ποια παπουτσια????? χαχα πλακα κανουμε τωρα.........για τη λαμπαδα με παιχνιδι μιλαμε αν ειμαστε τυχεροι........αλλιως ειναι και σκετη......αστο! αυτο ειναι το λιγοτερο.....γι αυτο ρωταω και ξαναρωταω τι παιρνετε οι νονες.....πηγαινουν και παπουτσια δηλαδη?????
να πω εδω μονο μια ταπεινη γνωμη, μου τη δινει πολυ που βαζουν παιδακια να βαφτιζουν εγω με τιποτα δε θα το δεχομουν,δε θα ηθελα με τιποτα να εχω ενα δεκαχρονο για κουμπαρα........--δε μιλαω για την κοπελα που τους παρακαλεσαν, μιλαω για κουμπαριες που θες τον γονιο και κανει εκεινος πασα στο παιδι του---χθες νομιζω καπου ειδα κιολας στο λινκ της εκκλησιας οτι απαγορευεται απο μια ηλικια και κατω να γινεις νονος, αλλα ειπαμε, της εκκλησιας πολλα τα μετρα και τα σταθμα



Έχει επεξεργασθεί από τον/την arco iris στις Δευ Φεβ 25, 2013 1:26 am, 1 φορά

63ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 1:23 am

????????


Επισκέπτης
[quote="elisa87"]αυτο κι αν ειναι απ τα Αγραφα!!!!!!!!!

64ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 1:25 am

????????


Επισκέπτης
να το!!!!!
Επομένως δεν επιτρέπεται να παρίστανται ως ανάδοχοι εις το μυστήριο του Βαπτίσματος: οι αλλόθρησκοι, οι ετερόδοξοι, οι σχισματικοί, και αφορισμένοι. Δεν γίνονται επίσης δεκτοί οι γονείς του βαπτοζομένου (ν. 26 Λέοντος του Δ΄ ), οι κληρικοί και οι μοναχοί(1), ενώ από της επικρατήσεως του νηπιοβαπτισμού είναι αδιάφορο το φύλο του αναδόχου. Αποκλείονται ωσαύτως οι δεδηλωμένοι άθεοι και άπιστοι, οι ανήλικοι και οι τελέσαντες πολιτικό γάμο, οι τελευταίοι ως επιδεικτικώς παραβιάζοντες τις εντολές και αποφάσεις της Εκκλησίας(2)."

65ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 1:28 am

????????


Επισκέπτης
vetaki..! έγραψε:απο την αλλη πολλες φορες ισως μπει ενα στοπ απο την οικογενεια του παιδιου αλλα για να ανοιγεις εσυ θεμα τετοιο που εψαχνες χρυση τομη με την πεθερα Shocked Shocked δεν πιστευω οτι δεν εχεις δει αν εχεις κανει λαθος αρα αν ειχες κανει δεν θα ανοιγες αυτο το θεμα!!!

αυτα...την καλημερα μου!!!!
βετα ειλικρινα σε ολες τις διαπροσωπικες μου σχεσεις πρωτα ψαχνω αν εφταιξα σε κατι εγω, μετα βρισκω εκατο δικαιολογιες για τον αλλο χωρις να του πω καν τιποτα, και μονο οταν δω οτι δεν υπαρχει απο πουθενα δικαιολογια ανοιγω το στομα μου........η οταν με πνιγει το δικιο!

66ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 2:02 am

foteinoula


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Στον μεγάλο νονά έγινε μια πολύ καλή μου φίλη. Βλέπει το παιδί μου τουλάχιστον 1 φορά την βδομάδα. είναι άνεργη αλλά πάντα θα του φέρει κάτι γιατί έτσι το νιώθει. και αν δεν έχει γιατί έχει ξεμείνει δεν θα ντραπει να μου το πει και δεν την κριτικάρω εννοείται. Μου φτάνει που αγαπάει το παιδί μου και παίζει μαζί του. το παιδί την λατρεύει γιατί του αφιερώνει χρόνο και εμένα αυτό με νοιάζει.
Στην κορούλα μου θα γίνουν νονοί ενα ζευγάρι φίλοι μας. Μέχρι στιγμής είναι πολύ εντάξει. Λόγω δουλειάς (εχουν και οι δυο δύσκολα ωράρια) δεν μπορούμε να βρισκόμαστε όσο συχνά θα θέλαμε και δεν βλέπουν την μιρκή μου όσο ο γιος μου βλέπει την νονά του. Αλλα έχουν καλή διάθεση και όποτε βολεύουν τα ωράτια τουε θέλουν να δουν το παιδί μου.
Εγώ από την μεριά μου δεν έχω γίνει ακόμα νονά. Δεν θέλω να γίνω όπου κι όλοπου. Θέλω να βαφτίσω ένα παιδάκι αλλά θέλω να εχω καλές σχέσεις με τους γονείς και να μπορώ να βλέπω και το παιδί. Θέλω να του προσφέρω πράγματα και να το έχω σαν δικό μου. Ετσι το νιώθω. δεν μου αρέσουν οι νονοί του "φαίνεσθαι" αλλά σίγουρα παίζουν πολλά ρόλο σε αυτές τις περιπτώσεις.

67ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 2:11 am

????????


Επισκέπτης
δε ζηταω ρε παιδια καθε βδομαδα , ουτε καν καθε μηνα.........αλλα οχι να παρατησουνε και τα Χριστουγεννα και το Πασχα παει πολυ νομιζω.......δεν ειμαστε ουτε μαλωμενοι ουτε παρεξηγημενοι ουτε τιποτα......

68ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 2:13 am

????????


Επισκέπτης
Το Πάσχα για τα παπουτσάκια που λέτε πήρα στη βαφτισιμιά μου ένα ζευγάρι κόκκινα λουστρινάκια και χάρηκα πολύ την όλη διαδικασία.Εννοείται ότι Πάσχα, Χριστούγεννα και λοιπές γιορτές είμαι εκεί όσο κι αν πρέπει να στριμώξω το πρόγραμμά μου.
Κακά τα ψέμματα, το παιδί καλό είναι να νιώθει την παρουσία του νονού. Εγώ τη νονά μου την έχασα στα 17 μου παρόλο που ήταν νεότατη και ακόμα δακρύζω στη σκέψη της. Μπορεί να μην την έβλεπα συχνά αλλά ένιωθα τη χαρά της και την αγάπη της όταν μιλούσαμε και της έλεγα τους βαθμούς μου ή τα κατορθώματα μου.
Ίσως γι' αυτό να μου βγαίνει έτσι, γιατί θέλω αυτά τα συναισθήματα που μου χάρισε η νονάκα μου να τα βιώσει και η βαφτισιμιά μου. Ακόμα και τώρα που τα γράφω βουρκώνω.
Μπορεί εγώ να το βιώνω τόσο έντονα αλλά από τη στιγμή που αποφάσισα να τη βαπτίσω τη θεωρώ σαν δικό μου,πνευματικό μου παιδί και θέλω να είμαι σωστή απέναντί της. Φυσικά και με την κουμπάρα μου δεν έχω κανένα απολύτως θέμα, είμαστε κολλητές από πέμπτη δημοτικού και πολύ δεμένες, και ξεκαθάρισα από την πρώτη στιγμή της απόψεις μου π.χ. δεν πρόκειται να της πάρω λαμπάδα barbie κλπ θέλω την κλασσική στολισμένη λαμπάδα και το παιχνίδι χώρια, γιατί μωρό είναι θέλει και τα παιχνίδια του, και ευτυχώς συμφωνούμε!

69ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 2:32 am

foteinoula


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και η δική μας νονά λόγω του ότι είναι ανεργη μπορεί να φέρι μια απλή λαμπαδίτσα και ένα τσουρέκι. να μην φέρει παιχνιδι και παπουτσάκια. καθόλου δεν με πειράζει. οταν είναι διπλα στο παιδί μου (και στα δυο παιδιά μου δηλαδή που τα αγαπάει σαν δικά της) δεν θα κοιτάξω τι φέρνει για να μετρήσω την αγάπη της. και στην γιορτή του μικρού μου εχει τύχει να μην καταφέρει να πάρει δώρο. αλλά να φέρει κάτι σε άσχετη στιγμή. πάλι δεν με νοιάζει. είναι άλλωστε μικρός ακόμα για να καταλάβει. και αργότερα αν δεν μπορεί προτιμώ να πάρω κάτι εγώ και να της το δώσω να του το φέρει αν δεν μπορεί. Μόνο και μόνο για να κάνει χαρά το παιδί ότι πήρε κάτι από την νονά του. τι να κάνουμε οι καιροί είναι δύσκολοι κα όταν ο άλλος δεν έχει δουλειά ακόμα και αν θέλει ίσως και να μην μπορεί να προσφέρει αυτό που επιθυμεί. γι'αυτό για μένα μετράει πιο πολύ η συμπεριφορά και η παρουσία του νονου από τα δώρα.

70ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 2:37 am

????????


Επισκέπτης
foteinoula έγραψε:και η δική μας νονά λόγω του ότι είναι ανεργη μπορεί να φέρι μια απλή λαμπαδίτσα και ένα τσουρέκι. να μην φέρει παιχνιδι και παπουτσάκια. καθόλου δεν με πειράζει. οταν είναι διπλα στο παιδί μου (και στα δυο παιδιά μου δηλαδή που τα αγαπάει σαν δικά της) δεν θα κοιτάξω τι φέρνει για να μετρήσω την αγάπη της. και στην γιορτή του μικρού μου εχει τύχει να μην καταφέρει να πάρει δώρο. αλλά να φέρει κάτι σε άσχετη στιγμή. πάλι δεν με νοιάζει. είναι άλλωστε μικρός ακόμα για να καταλάβει. και αργότερα αν δεν μπορεί προτιμώ να πάρω κάτι εγώ και να της το δώσω να του το φέρει αν δεν μπορεί. Μόνο και μόνο για να κάνει χαρά το παιδί ότι πήρε κάτι από την νονά του. τι να κάνουμε οι καιροί είναι δύσκολοι κα όταν ο άλλος δεν έχει δουλειά ακόμα και αν θέλει ίσως και να μην μπορεί να προσφέρει αυτό που επιθυμεί. γι'αυτό για μένα μετράει πιο πολύ η συμπεριφορά και η παρουσία του νονου από τα δώρα.
δεν θα κανω καν κουβεντα για το δωρο οταν στο τζαμπο εχει με δυο ευρω μια χαρα παιχνιδακια που το παιδι θα τα χαρει και δεν εχει ιδεα ποσο αξιζουν.....νομιζω οτι ο καθενας μπορει να διαθεσει αυτο το ποσο

71ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 2:40 am

MamaTheodora


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω που δεν βρησκω νονα/νονο για την μπουμπου μας???

Crying or Very sad

72ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 2:41 am

????????


Επισκέπτης
MamaTheodora έγραψε:Εγω που δεν βρησκω νονα/νονο για την μπουμπου μας???

Crying or Very sad
ειναι πολυ δυσκολοι οι καιροι τωρα φιλεναδα

73ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 3:20 am

foteinoula


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
arco iris έγραψε:
foteinoula έγραψε:και η δική μας νονά λόγω του ότι είναι ανεργη μπορεί να φέρι μια απλή λαμπαδίτσα και ένα τσουρέκι. να μην φέρει παιχνιδι και παπουτσάκια. καθόλου δεν με πειράζει. οταν είναι διπλα στο παιδί μου (και στα δυο παιδιά μου δηλαδή που τα αγαπάει σαν δικά της) δεν θα κοιτάξω τι φέρνει για να μετρήσω την αγάπη της. και στην γιορτή του μικρού μου εχει τύχει να μην καταφέρει να πάρει δώρο. αλλά να φέρει κάτι σε άσχετη στιγμή. πάλι δεν με νοιάζει. είναι άλλωστε μικρός ακόμα για να καταλάβει. και αργότερα αν δεν μπορεί προτιμώ να πάρω κάτι εγώ και να της το δώσω να του το φέρει αν δεν μπορεί. Μόνο και μόνο για να κάνει χαρά το παιδί ότι πήρε κάτι από την νονά του. τι να κάνουμε οι καιροί είναι δύσκολοι κα όταν ο άλλος δεν έχει δουλειά ακόμα και αν θέλει ίσως και να μην μπορεί να προσφέρει αυτό που επιθυμεί. γι'αυτό για μένα μετράει πιο πολύ η συμπεριφορά και η παρουσία του νονου από τα δώρα.
δεν θα κανω καν κουβεντα για το δωρο οταν στο τζαμπο εχει με δυο ευρω μια χαρα παιχνιδακια που το παιδι θα τα χαρει και δεν εχει ιδεα ποσο αξιζουν.....νομιζω οτι ο καθενας μπορει να διαθεσει αυτο το ποσο

ξέρεις τι; νομίζω πως παίζει ρόλο ολη η σχεση που έχεις με τους νονούς και η όλη στάση απέναντι στο παιδί. Δηλαδή εγώ που η νονά του μικρου ερχεται συνέχεια να τον δει γιατί το θέλει. που παίζει μαζί του, θέλει να τον πάει βόλτα, του φέρνει δωράκια όποτε έχει, νιώθει άσχημα αν δεν μπορεί να του πάρει κάτι, δεν με νοιάζει ας μην του φέρει και τίποτα. Επειδή είναι πολύ καλή μου φίλη και ξέρω κάποια πράγματα μπορώ να δεχτώ το ότι ίσως και τα 2 ευρώ να μην μπορεί να τα δώσει εκείνη την ώρα και να τα δώσει κάποια άλλη στιγμή. δεν θα σταθώ δηλαδή στο αν θα φέρει κάτι ή αν θα το φέρει στην γιορτή του/τα πάσχα/τα χριστουγεννα ή μια άλλη μέρα στο άσχετο. Αλλά εννεοείται πως παίζουν όλα ρόλο. Αν γενικά ήταν αδιαφορη σαν νονά πιστεύω θα με ενοχλούσε να μην δώσει έστω αυτα τα 2 ευρω 1-2 φορές τον χρόνο.

74ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 3:23 am

foteinoula


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
MamaTheodora έγραψε:Εγω που δεν βρησκω νονα/νονο για την μπουμπου μας???

Crying or Very sad

ειναι δυσκολοι οι καιροί δυστυχως. αν έχετε κάποιο πολύ καλό φίλο που θα θέλατε να γίνει νονός θα μπρούσατε να προσφερθείτε να αναλάβετε εσείς τα έξοδα του νονού. Παντως γενικά πιστεύω ότι τα μυστηρια με κάποιον τρόπο πάντα γίνονται και θα βρεθεί νονός εκεί που δεν το περιμένετε.

75ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ Δευ Φεβ 25, 2013 3:28 am

ΝΕΡΑΙΔΟΥΛΑ 2012

ΝΕΡΑΙΔΟΥΛΑ 2012
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
elisa87 έγραψε:Η δικη μου η νονα ειναι δευτερη μητερα μου, ειναι πολυ πιο κοντα απο οποιαδηποτε θεια μου. Ηταν παρουσα στη ζωη μου σε ολα, επειδη εκαναν κολλητοι παρεα με τους γονεις μου, διακοπες γιορτες κτλ. Οταν η μαμα μου της ειπε πως ειναι εγκυος, εκεινη της απαντησε "Εγω θα το βαφτισω". ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 654316 Δωρα, λαμπαδες, τα παντα.. αν κ γενικα στα γενεθλια μου ξεχνουσε να με παρει τηλ καμια φορα!!! Αλλα ετσι ειναι η νονα αυτη!!! Ποτε δεν της το χρεωσα- γιατι απλα ηταν γενικως κοντα, δεν περιμενα δηλ τα γενεθλια μου να την ακουσω. Razz Razz Razz

Εχω βαφτισει κ εγω ενα κοριτσακι, τωρα ειναι 7 ετων, την αγαπαω παρα πολυ, μενουν μακρυα ομως, σε αλλη πολη, κ γιαυτο τη βλεπω λιγες φορες το χρονο. Στα δωρα ειμαι τυπικοτατη, κ στα τηλ τις γιορτες κτλ, αλλα δυστυχως θα ηθελα να ειχα πιο πολυ χρονο μαζι της. Παντα ομως θα με παρουν τηλ οι γονεις της να μου πουν τα νεα της (βραβειο ζωγραφικης κτλ) ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΓΟΝΙΟΣ - Σελίδα 3 875502 κ εγω της μιλαω στο τηλεφωνο, αλλα οχι καθε εβδομαδα. Ποτε δεν την ξεχναω, απλα η ζωη ειναι ετσι.

Η γνωμη μου ειναι οτι ο νονος πρεπει να ειναι ενας ανθρωπος σωστος, που αγαπαει τους γονεις του παιδιου, και αγαπαει κ το παιδι. Για μενα προσπαθεις να διαλεξεις εναν ανθρωπο που θα μπορει να αποτελει κ παραδειγμα για το παιδι, στο ηθος, στο χαρακτηρα, στην προσωπικη/επαγγελματικη επιτυχια, κ να ειναι ενα επιπλεον αποκουμπι αν ποτε τον/την αναζητησει..

Ειμαι μονο 3 μηνων εγκυος, αλλα ακολουθωντας το παραδειγμα της μαμας μου σε μενα (και επειδη δεν ειμαι καθολου προληπτικη σε τετοια, καλως η κακως) το δικο μου μωρακι οταν με το καλο γεννηθει γερο κ δυνατο, θα το βαφτισει μια πολυ καλη μου φιλη, με την οποια ταιριαζουμε ηθικα, πνευματικα κ σε χαρακτηρα. Για εναν κ κυριο λογο, κ μακαρι να εκανα σωστη επιλογη.

Ο λογος ειναι πως, μετα απο εμας κ τους αμεσους συγγενεις, εκεινη χαρηκε περισσοτερο απο οποιονδηποτε αλλον "φιλο" για το μωρακι που μεγαλωνε στην κοιλια μου. Ο νονος πρεπει να αγαπαει το παιδι. Να θελει να μοιραστει τη χαρα των γονιων κ να σεβεται την ψυχουλα και τον ανθρωπο που δημιουργειται. Να νιωθει οτι η δημιουργια ενος παιδιου ειναι σημαντικη υποθεση.

Ευχομαι να εχουν κοντινη σχεση με τη νονα αυτη, εγω την διαλεξα γιατι αν ποτε το μωρο μου δεν εχει τη δυνατοτηα να μιλησει στους γονεις του για ενα θεμα, πιστευω οτι η νονα αυτη θα το συμβουλεψει να ακολουθησει την καρδια του κ θα απαλυνει τον πονο... (οπως συμβουλευει εμενα κατα καιρους)

Τωρα αν θυμαται κ τα γενεθλια του κ παιρνει τηλ, ακομα καλυτερα!!!!! Razz

Γενικα ομως με τους νονους δεν μπορεις να ξερεις πως εξελισσεται η ιστορια.. μερικοι κοβουν με το ζευγαρι, αλλοι αμελουν τις "υποχρεωσεις" στο παιδι κ το παιδι πληγωνεται, αλλοι το βλεπουν καθαρα εγωιστικα "εγω θα το βαφτισω" μονο κ μονο γιανα εχουν ρολο στο μυστηριο της βαπτισης κ να μη βλεπουν απτο πλαι..

ΦΙΛΗ ΜΟΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...ΑΠΟΛΥΤΗ ΤΑΥΤΙΣΗ ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ! ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις