Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
12 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 12 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 20 από 40]

xrysakoski

xrysakoski
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσακια τι κάνετε ;
Εμείς εδω γνωριζόμαστε σιγα σιγα.
Παλεύουμε λίγο να κατέβασουμε τον ικτερο άντε να δούμε .... Καταταλλα ειναι καλο το χρυσουλι μου !!!ρεκοριτσια μπορεί να μου πει κάποια που γέννησε φυσιολογικα τα ράμματα ποτε πέφτουν κ γενικα πονάνε πολλη τώρα κ με πονάει κ η λεκάνη ... Ειναι φυσιολογικο να ποναω μετα απο τόσες μερες γιατι στην αρχή δεν πόνουσα τόσο πολλη ..

NERAIDA_4


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τα ράμματα αυτά τα απορροφουνται απο τον οργανισμό. Εγω πονούσα για πολλές μερες απο κάτω και στη μέση. Αλλά ο καθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα!!! Τι κάνετε; Τα μωρά σας;;
Εγώ εδώ τα ίδια, κουράγιο δεν έχω για τίποτα, μου βγαίνει τώρα όλη η κούραση, δε κοιμάμαι και καλά τα βράδυα...

Χρύσα πως πατε με το μωράκι; Σε ένα βιβλίο που έχω και λέγεται ΄Το βιβλίο της εγκυμοσύνης μέρα με τη μέρα' αναφέρει ότι τα εσωτερικά απορροφόνται περίπου στις δέκα ημέρες, ενώ τα εξωτερικά πέφτουν από μόνα τους μετά από μια εβδομάδα. Τώρα για τους πόνους δεν έχω ιδέα.

toniach29

toniach29
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?
ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ...

ΕΧΘΕΣ ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΒΡΑΔΥ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΗΘΕΛΕ Η ΜΙΚΡΗ...ΘΗΛΑΖΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 9 Κ ΜΙΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 4 Κ ΜΙΣΗ ΤΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ...ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ..ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ ΤΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΜΙΑΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΩΡΑΚΙ...ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΧΘΕΣ ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ....

toniach29

toniach29
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΠΕΡΙ ΡΑΜΜΑΤΩΝ ΕΜΕΝΑ ΕΠΕΣΑΝ 2 ΠΟΥ ΕΙΔΑ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΟΝΟ Η ΑΙΜΟΡΡΑΙΔΑ ΜΟΥ ΠΟΝΕΙ...
ΑΠΛΑ ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΟΛΙΚΟ

toniach29

toniach29
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΡΒΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΙ ΕΜΠΕΙΡΕΣ ΠΕΡΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ!!!ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΟΠΟΤΕ ΠΕΙΝΑΕΙ ΣΤΗΘΟΣ ΑΚΟΜΑ Κ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙ ΑΝΑ ΩΡΑ.?ΕΙΝΑΙ ΝΟΡΜΑΛ???ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΛΟ ΠΕΙΝΟΥΣΕ ΕΝΩ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙΣΕΡΙ 2.5 ΩΡΕΣ...
ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΛΑΕΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΑΖΕΥΕΙ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ Κ ΕΧΘΕΣ ΗΡΕΜΗΣΕ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΑΚΙΑ..
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΑΚΟΜΑ Κ ΞΕΝΟ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ

NERAIDA_4


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω αυτό εκανα. όσο ήθελε το παιδί και όποτε ήθελε. Μήπως κάτι που τρως εσύ την πειράζει?
Η Ρινούλα είναι και ποιο ειδικός σε θέματα θηλασμού.

bluerose

bluerose
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα!!!!

Ετοιμάζομαι για περπατηματάκι, και μπήκα να δω λίγο τα νέα σας. Δυστυχώς δεν έχω ακόμα απάντήσεις για τα ερωτήματα σας Rolling Eyes

Τα φιλιά μου σε όλα τα κορίτσια!!!

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα κι από εμένα,πριν λίγο επέστρεψα από περπάτημα κ μπήκα να δω τα νέα σας πριν το μεσημεριανό μου..κοτοπουλάκι με χορταράκια!

Τόνια μου αν και δεν είμαι ειδική από αυτά που ακούω όσων αφορά τον αποκλειστικό θηλασμό, επειδή δε μπορούμε να ελέγξουμε πόσο γάλα βγάζουμε και επειδή είναι κ πιο εύπεπτο από το ξένο, λένε ότι όποτε ξυπνάνε να τα βάζουμε στο στήθος, ανεξάρτήτως ώρας. Τώρα όσων αφορά τα ποδαράκια του που τα είχε μαζεμένα, μήπως κάνει κολικούς;

xrysakoski

xrysakoski
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γεια σας κοριτσακια !!!!
Τονια μου εγω εμείς με αποκλειστικό θηλασμο ξεκινήσαμε αλλα τελικα θελουμε κ ξένο μερικές φορές οπότε απόφασησα πρωι κ βράδυ να τις δίνω ξένο κ όλη τη μέρα στήθος γιατι δεν μπορω να ξέρω αν το γάλα μου ειναι επαρκές συνέχεια !

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τονια ναι ειναι φυσιολογικο. Πρεπει να σου κανει τσισα 6-8 φορες τη μερα και κακα 3-4. Αν συμβαινει αυτο τοτε το γαλα φτανει και τρεφεται καλα. Αυτο κοιταμε βασικα και οχι τη διαρκεια των θηλασμων ή την απόσταση μεταξυ τους.
Αν εισαι σιγουρη οτι πιανει καλα τη θηλη τοτε μη φοβασαι ακομα και ανα μισαωρο να ζηταει. Δε βαζουμε κανεναν περιορισμο. Διαβασε εδω

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CF%87%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CF%89%CF%81

και τα υπολοιπα αρθρα για οδηγιες.

toniach29

toniach29
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..
ΜΙΛΗΣΑ Κ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΠΛΑ ΕΑΝ ΔΩ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΡΑΔΥ ΛΙΓΟ ΞΕΝΟ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΚΟΨΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΙ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ....
ΑΠΛΑ ΝΙΩΘΩ ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΕΜΝΗ....ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 3760 ΑΠΟ ΤΟ ΙΑΣΩ ΦΥΓΑΜΕ 3410 Κ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΖΥΓΙΣΑ Κ ΕΙΝΑΙ 3510..ΑΡΑ ΚΑΛΑ ΠΑΜΕ ΣΩΣΤΑ?

chrisg

chrisg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τόνια μου συγχαρητήρια!
Να σου ζήσει η μπεμπούλα! Να είναι γερή κ καλότυχη!

Σε ότι αφορά το θηλασμό η Ρινούλα έχει απόλυτο δίκιο. Δεν έχει περιορισμό ο θηλασμός. Όποτε θέλει η μπεμπούλα την ταίζεις. Ο θηλασμός για να εδραιωθεί θέλει περίπου 6 εβδομάδες. Θα υπάρχουν φορές που θα κλαίει κ θα νομίζεις ότι το στήθος σου δεν φτάνει. Είναι όμως λανθασμένη αντίληψη. Αυτά είναι εκρήξεις ανάπτυξης απόλυτα φυσιολογικές.
Διάβασε κ αυτό το άρθρο
http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/12/blog-post_1444.html

Όσο αφορά το βάρος, η παιδιατρός μας μου είπε ότι πρέπει να παχαίνει κατά 30γρ την ημέρα για να είμαι σίγουρη ότι θηλάζει κ τρέφεται σωστά ( πέρα από τις πάνες βέβαια που πρέπει να ισχύει ότι ανέφερε η Ρινούλα).
Ρώτα όμως κ την παιδίατρο σου για να είσαι απόλυτα σίγουρη.

Κ εγώ παρόμοια θέματα είχα κ για αυτό θηλάζω τον μπεμπούλη μου κ μετά του δίνω με μπιμπερό δικό μου γάλα που βγάζω με θήλαστρο. Υπάρχουν φορές που τρώει μόνο 20 ml από το μπιμπερό κ άλλες που τρώει 60ml.
Δεν σου προτείνω να κάνεις ότι κ εγώ γιατί το μωρό θα πάθει σύγχυση θηλών κ δεν θα πιάνει το στήθος. Εγώ το κάνω γιατί στο στήθος χρησιμοποιώ ψευδοθηλή σιλικόνης κ έτσι δεν έχω πρόβλημα με το θηλασμό. Ο μπεμπούλης μου με αυτό το τρόπο πήρε σε 3 εβδομάδες 1 κιλό.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την chrisg στις Τετ Μαρ 27, 2013 10:35 pm, 1 φορά

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μια χαρα ειναι εφοσον παιρνει. Τα 30γρ ισχυουν απο ό,τι ξερω αφου ανακτηθει το βαρος γεννησης (μεχρι τις15 μερες), αλλα δεν ειμαι σιγουρη .για αυτο. Τα 100 γρ. σε ποσες μερες τα πηρε;

Χριστινα μου, με το να βγαζεις με το θηλαστρο δεν αφηνεις το μωρο να προσαρμοσει την παραγωγη σου στις αναγκες σου. Δεν ξερω αν το κανεις και με νοσοκομειακο θηλαστρο που ειναι το μονο που δε θα μειωσει την παραγωγη σου. Θηλαζουμε ελευθερα και στις 40 μερες περιπου εδραιωνεται ο θηλασμος αν αφησουμε το μωρο να το κανει. Με το να αντλεις χαλας την ισορροπια. Αυτα τα 60ml γιατι να μην τα πιει απευθειας απο το στηθος; Φυσικα υπαρχει και η συγχυση θηλων. Επισης, τις ψευδοθηλες καλο θα ηταν μεγαλωνοντας το μωρο να προσπαθησεις να τις βγαλεις σιγα σιγα γιατι δε βοηθουν την παραγωγη και ειναι και μπελας, δεν ειναι;

chrisg

chrisg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:Μια χαρα ειναι εφοσον παιρνει. Τα 30γρ ισχυουν απο ό,τι ξερω αφου ανακτηθει το βαρος γεννησης (μεχρι τις15 μερες), αλλα δεν ειμαι σιγουρη .για αυτο. Τα 100 γρ. σε ποσες μερες τα πηρε;

Χριστινα μου, με το να βγαζεις με το θηλαστρο δεν αφηνεις το μωρο να προσαρμοσει την παραγωγη σου στις αναγκες σου. Δεν ξερω αν το κανεις και με νοσοκομειακο θηλαστρο που ειναι το μονο που δε θα μειωσει την παραγωγη σου. Θηλαζουμε ελευθερα και στις 40 μερες περιπου εδραιωνεται ο θηλασμος αν αφησουμε το μωρο να το κανει. Με το να αντλεις χαλας την ισορροπια. Αυτα τα 60ml γιατι να μην τα πιει απευθειας απο το στηθος; Φυσικα υπαρχει και η συγχυση θηλων. Επισης, τις ψευδοθηλες καλο θα ηταν μεγαλωνοντας το μωρο να προσπαθησεις να τις βγαλεις σιγα σιγα γιατι δε βοηθουν την παραγωγη και ειναι και μπελας, δεν ειναι;

Ρινούλα μου έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα κ συμφωνώ.Δυστυχώς όμως εγώ λειτουργώ διαφορετικά αναγκαστικά στο 3ο μου παιδάκι.
Εχω νοσοκομειακό θήλαστρο για αυτό κ δεν έχω μείωση παραγωγής αλλά απεναντίας αύξηση- κάνω αποθήκευση κ στην κατάψυξη.
Από το μαιευτήριο μου πρότειναν αυτή τη μέθοδο για να μην τον κουράζω επειδή γεννήθηκε με ταχύπνοια. Τώρα πια δεν έχει πρόβλημα αλλά έτσι είμαι κ εγώ σιγουρη ότι τρώει καλά. Συνήθως τρώει 20 ml που δεν είναι υπολογίσιμη ποσότητα αν αναλογιστείς ότι κανονικά για την ηλικία του πρέπει να τρώει 130ml-150ml. (60 ml τρώει όταν δυστυχώς τον κόβω γιατί πρέπει να εξυπηρετήσω κ τα άλλα 2 παιδάκια μου)
Σε ότι αφορά τη ψευδοθηλη, δυστυχώς δεν μπορώ χωρίς αυτή γιατί έχω επίπεδες θηλές...

xrysakoski

xrysakoski
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια με τους κολικους τι κάνετε ; Αν τυχόν τα πιάσει έχετε κανένα κόλπο για να ήρεμουν ;

chrisg

chrisg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
xrysakoski έγραψε:Κορίτσια με τους κολικους τι κάνετε ; Αν τυχόν τα πιάσει έχετε κανένα κόλπο για να ήρεμουν ;

Χρύσα μου εγώ αυτό που έκανα κ κάνω... απαλή μουσικούλα κ χορό αγκαλίτσα με το νινί. Μόνο αυτό πιάνει στα δικά μου.

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χριστινα αφου εχεις νοσοκομειακο ενταξει. Αν ο τροπος αυτος σε κανει να νιωθεις πιο ηρεμη, τοτε φυσικα συνεχιζεις κανονικα χωρις προβληματα. Οσο για τις ψευδοθηλες, επειδη το μωρο πιανει τη θηλαια αλω και οχι τη θηλη, οταν θα μγαλωσει λιγο το στοματακι του ειναι πολυ πιθανο να πιασει κανονικα.

toniach29

toniach29
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ
ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΕΜΕΙΣ ΘΗΛΑΖΑΜΕ ΑΝΑ ΩΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΜΙΑΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΑΙΜΑΡΓΗ...
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΣΤΗΝ ΕΣΧΑΤΗ ΜΙΑΣ Κ ΘΑ ΑΥΞΗΣΩ Κ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ Κ ΤΩΡΑ ΣΚΟΠΟ ΕΧΩ ΝΑ ΞΕΠΡΗΣΤΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΡΩΕΙ Η ΜΙΚΡΗ..ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΣ ΜΕΝΤΕΛΑ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ..
ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΕΑΝ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΝ ΦΟΡΑ Κ ΕΑΝ ΔΩ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ...40 ΜΕΡΕΣ Ε??ΠΩΠΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΞΕΝΥΧΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ...
ΕΓΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑ 2 ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΛΗ ΑΝΑΓΚΗ Κ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΜΕΛΩ!!!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΚΟΜΑ ΕΣΤΩ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΓΗ?

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βρεχει 6-8 πανες και 3-4ω με κακα; Για τις πληγωμενες θηλες, δουλεψε πρωτα απ'όλα τη συλληψη της θηλης, να ανοιγει καλα το στομα και να πιανει τη θηλαια αλω και οχι τη θηλη σου μονο. Στις πληγες μπορεις να βαλεις το γαλα σου και νατις αφηνεις λιγο χωρις σουτιεν ή κρεμουλα purelan της medela την οποια δε χρειαζεται να ξεπλυνεις, απλα τη σκουπιζεις πριν το θηλασμο.

NERAIDA_4


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ti καλά που εχετε γίνει μανούλες! Αρχισα να ανυπομονώ για όλα αυτα!! Μετα μπορεί να γκρινιάζω αλλά τώρα ζηλεύω!!!

chrisg

chrisg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Rinoula έγραψε:Χριστινα αφου εχεις νοσοκομειακο ενταξει. Αν ο τροπος αυτος σε κανει να νιωθεις πιο ηρεμη, τοτε φυσικα συνεχιζεις κανονικα χωρις προβληματα. Οσο για τις ψευδοθηλες, επειδη το μωρο πιανει τη θηλαια αλω και οχι τη θηλη, οταν θα μγαλωσει λιγο το στοματακι του ειναι πολυ πιθανο να πιασει κανονικα.

Καλημέρα Ρινούλα μου!
Τι τραβάω με αυτές τις ψευδοθηλές δεν περιγράφεται. Προσπαθώ να τον κάνω να πιάσει το στήθος απευθείας κ ενώ το πιάνει θηλάζει μόνο 5 λεπτά -τον βλέπω ότι καταπίνει-κ μετά αρχίζει την γκρίνια έντονα οπότε βάζω την ψευδοθηλή ηρεμεί κ συνεχίζει το θηλασμό κανονικά.
Αυτή την συμπεριφορά την είχε από την μέρα που φύγαμε από το μαιευτήριο διότι μέσα στην ΜΕΝΝ του έδιναν δικό μου γάλα αλλά με μπιμπερό κ πιστεύω ότι από τότε έχει πάθει σύγχυση θηλών. Δεν μπορώ να το ερμηνεύσω διαφορετικά.
Προσπαθώ όμως ακόμα να τον κάνω να θηλάσει απευθείας. Σίγουρα κάνω κάτι λάθος.

Είναι τραγική η περίπτωση μου....να ξέρω το σωστό κ να μην μπορώ να το εφαρμόσω.
Την λύση της άντλησης την εφάρμοσα πιο έντονα όταν κρύωσε ο μπεμπούλης από μένα κ βούλωσε η μυτούλα του. Για να μην τον κουράσω πολύ κ να είμαι σίγουρη.

Είναι πολύ δύσκολο να έχεις άλλα δύο παιδιά που έχουν ανάγκες κ να θηλάζεις συνέχεια.

Εσύ πως τα πας με την κορούλα σου; Δεν σου ζητάει οτιδήποτε όταν θηλάζεις; Τι κάνεις;
Συμβουλές ευπροσδεκτές! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

chrisg

chrisg
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
toniach29 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ
ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?ΕΜΕΙΣ ΘΗΛΑΖΑΜΕ ΑΝΑ ΩΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΗΣ ΣΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΜΙΑΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΑΙΜΑΡΓΗ...
ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΣΤΗΝ ΕΣΧΑΤΗ ΜΙΑΣ Κ ΘΑ ΑΥΞΗΣΩ Κ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ Κ ΤΩΡΑ ΣΚΟΠΟ ΕΧΩ ΝΑ ΞΕΠΡΗΣΤΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΡΩΕΙ Η ΜΙΚΡΗ..ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΣ ΜΕΝΤΕΛΑ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ..
ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΕΑΝ ΣΤΗΘΟΣ ΤΗΝ ΦΟΡΑ Κ ΕΑΝ ΔΩ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ...40 ΜΕΡΕΣ Ε??ΠΩΠΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΞΕΝΥΧΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ...
ΕΓΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑ 2 ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΤΡΕΛΗ ΑΝΑΓΚΗ Κ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΜΕΛΩ!!!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΚΟΜΑ ΕΣΤΩ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΓΗ?

Τόνια μου κ εγώ στεναχωριέμαι πολύ για τα άλλα 2 μου παιδάκια. Νιώθω τύψεις ότι τα παραμελώ γιατί είμαι συνέχεια με το μωρό. Παρόλο που είμαστε 45 ημερών ακόμα δεν έχει στρώσει πρόγραμμα ο μπεμπούλης.

Για τις θηλές όπως είπε η Ρινούλα η κρεμούλα purelan της medela κάνει θαύματα.
Διάβασε κ το ακόλουθο άρθρο:
http://www.mitrikosthilasmos.com/2009/10/blog-post.html
Γενικά το συχνό πλύσιμο με νερό βλάπτει, ενώ το μητρικό γάλα επουλώνει τις πληγές όπως ο αερισμός του στήθους. .
Τα άλλα 2 παιδάκια σου πως έχουν πάρει τον ερχομό της μπεμπούλας σου;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Marina P.

Marina P.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα σας! Σπουδαία προσπάθεια ο θηλασμός! Ειδικά για εσάς που έχετε και άλλα παιδάκια! Μπράβο σας κορίτσια! Θα στρώσουν τα πράγματα με το καιρό. Καλά είστε;

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα Μαρίνα! Τι κάνεις; Ο μικρούλης καλά;
Ηρωίδες τα κορίτσια, με μικρά παιδιά ,μπράβο τους!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 20 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις