Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι καλο ειναι να μν της ξεχωριζουμε αλλα δυστηχως υπαρχουν κ οι εξαιρεσεις.Εγω κ τις 2 τις υπεραγαπουσα κ η μαμα μ δεν ξεχωριζε πεθερα μ μητερα .Αλλα δεν εχουμε ολες τν τυχη αυτη

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

basoptol

basoptol
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Συμφωνώ κορίτσια ότι δεν πρέπει να το δείξω στο παιδί αλλά το παιδί μου μεγαλώνοντας δεν θα ζηλεύει τα ξαδέρφια του που έχουν άλλη συμπεριφορά από τη γιαγιά; Εφτά μηνών είναι η μπέμπα 7 φορές την είδε όλες κι όλες από μία ώρα κάθε φορά. Τι λέμε τώρα; Και να πεις ότι είναι μακρυά 15 λεπτά απόσταση. Και σημειωτέον ότι εγώ εδώ δεν έχω κανέναν δικό μου. Οι γονείς μου είναι μακρυά. Αλλά τι να πεις; Το είπε πριν η κοπέλα όλες δεν έχουμε την ίδια τύχη σ΄αυτό!

MIKROULA!!

MIKROULA!!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω την εμπιςτευομαι παρα πολυ!!τα προςεχει ςαν τα ματια της..αςχολειται μαζι τους,παιζουν μαζι..μονο οταν βλεπεις αδιαφορια τοτε οντως ειναι δυςκολο να εμπιςτευτεις να ςου τα κρατηςει.

VASOG1

VASOG1
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ , ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ!!!!

xristinaki2000


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κοριτσια επειδη εγω εγινα μικρη μικρη μαμα (ειναι 7 μηνων τωρα η μπεμπα μου)και η μαμα και η πεθερα ειναι αρκετα νεες(40 η μαμα μου και 50 η πεθερα μου)την κρατανε και οι 2 οταν χρειαζεται(ποτε η μια και ποτε η αλλη) και παραπονο δεν εχω.Η πεθερα μου ειδικα δεν μου φερνει καμια αντιρρηση.Η μανα μου παλι μπορει να μου πει και καλα τιποτα του τυπου "ναι εγω δεν εχω μεγαλωσει παιδια?" αλλα και παλι κανει οτι της πω.Και οταν παω στην δουλεια η πεθερα θα την κραταει γιατι η μανα μου δουλευει και δεν με πειραζει καθολου.

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω την εμπιστευομαι αλλα δεν θελω ρε κοριτσια να τα αφηνω! Και ας ερχονται ωρες που τρελαινομαι με 3 μωρα δεν τα αφηνω! Ισως εαν τα εχω κοιμησει εγω και παω για ταινια αλλα ξερω οτι δεν θα ξυπνησουν!

xristinaki2000


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Vivian έγραψε:Εγω την εμπιστευομαι αλλα δεν θελω ρε κοριτσια να τα αφηνω! Και ας ερχονται ωρες που τρελαινομαι με 3 μωρα δεν τα αφηνω! Ισως εαν τα εχω κοιμησει εγω και παω για ταινια αλλα ξερω οτι δεν θα ξυπνησουν!

Καλα και εγω μονο οταν εχω να παω καπου τους αφηνω την μικρη τωρα που δεν δουλευω ακομη.Γενικα προτιμω να την εχω εγω ακομα και οταν μαζευομαστε με φιλους μας στο σπιτι ,το μωρο μαζι μας μενει,μονο αν παμε καπου το βραδυ εξω την αφηνω η στην μανα μου η την πεθερα μου.

Μαρίζα

Μαρίζα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εγώ προσπαθώ και εκπαιδευω μέρα με τη μέρα την πεθερά μου, ώστε κάποια στιγμή να είναι σε θέση να τον κρατήσει για λίγο! Τώρα δεν την εμπιστεύομαι αλλά προσπαθώ να την πλάσω κατ´ εικόνα και ομοίωσιν μου!!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω δεν ξερω αν μπορω να την εμπιστευτω...7 χρονια τωρα οποτε της ζητησαμε βοηθεια μας ειπε οχι...αρα δε θελει κι οταν καποιος δε θελει να ζυμωσει 10 χρονια κοσκινιζει δε λεν? Wink

ANTONIS THE TROLL


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμείς για τα τρία μας παιδιά εμπιστευόμαστε μόνο τους εαυτούς μας,μετά όλους τους υπόλοιπους σε διαφορετικό βαθμό τον καθένα και για διαφορετικό λόγο για να τους εμπιστευτούμε(εξαρτάται ο χρόνος,η ώρα,η μέρα,το τι θέλουμε να κάνουμε και πολλά άλλα) .

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eγώ δεν την εμπιστεύομαι όχι να τα κρατήσει..αλλά ούτε να τους μιλήσει πια..
Και το τηλεφωνο σε ανοιχτή ακροαση το βαζω , αν θυμηθεί να τα ζητησει..γιατι και από εκεί ακόμη τους κάνει κακό!!

Πραγματικά δεμ ξέρω πότε θα μου την ΄΄δωσει΄΄ και δεν θα τα ξαναδεί ποτέ έτσι όπως κάνει..

psipsinaki


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
geia sas koritsia kai xronia polla ka xristos anesti! To thema me to na mou kratisei i pethera to paidi to exo diagrapsei teleios.Ante na to kratisei to poli mia ora kai poli tis einai...
Einai poli megali se ilikia (72 feyga!)kai exei provlima me to gonato tis.O mikros einai tora 11 minon kai nomizo oti den mporei na antapokrithei katallilos.Exo empistosini mono stous dikous mou proton giati einai neoi kai oi 2 (i mama mou einai 50 xronon) kai kata deyteron otan o mikros einai me ton pappou den ton afinei lepto! (oute se mena den thelei na erhei otan einai mazi toy!). Meta ase pou den ta pame kai kala me tin petheroula mou, alla kai kati na tis po tha po tha parexigisei kai tha arxisei ta parapona ston gio tis (pou fisika tin iperaspizetai)eno me tin mama mou oti kai na tis po mporei na tsakothoume alla se ligi ora tha milame pali. Den einai to idio vre paidia! aisthanomai perissotero asfaleia me ena diko mou anthropo para me ena xeno. Se 2 evdomades pao stin douleia kai pragmatika me exei agxosei pio poli to "mpiri mpiri tis" para to ntantema tou mikrou.
Ase pou exo kai tin koyniadoula mou kai apo tora prospathei na mou kanei koumanto sxetika me ton mikro alla mexri tora tis exo kopsei ton aera..
ti na kano.. ipomoni monaxa kai tha doume...

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
psipsinaki έγραψε:geia sas koritsia kai xronia polla ka xristos anesti! To thema me to na mou kratisei i pethera to paidi to exo diagrapsei teleios.Ante na to kratisei to poli mia ora kai poli tis einai...
Einai poli megali se ilikia (72 feyga!)kai exei provlima me to gonato tis.O mikros einai tora 11 minon kai nomizo oti den mporei na antapokrithei katallilos.Exo empistosini mono stous dikous mou proton giati einai neoi kai oi 2 (i mama mou einai 50 xronon) kai kata deyteron otan o mikros einai me ton pappou den ton afinei lepto! (oute se mena den thelei na erhei otan einai mazi toy!). Meta ase pou den ta pame kai kala me tin petheroula mou, alla kai kati na tis po tha po tha parexigisei kai tha arxisei ta parapona ston gio tis (pou fisika tin iperaspizetai)eno me tin mama mou oti kai na tis po mporei na tsakothoume alla se ligi ora tha milame pali. Den einai to idio vre paidia! aisthanomai perissotero asfaleia me ena diko mou anthropo para me ena xeno. Se 2 evdomades pao stin douleia kai pragmatika me exei agxosei pio poli to "mpiri mpiri tis" para to ntantema tou mikrou.
Ase pou exo kai tin koyniadoula mou kai apo tora prospathei na mou kanei koumanto sxetika me ton mikro alla mexri tora tis exo kopsei ton aera..
ti na kano.. ipomoni monaxa kai tha doume...

Μα οσο δικος σου ανθρωπος ειναι η μαμα σου, αλλο τοσο δικος του ανθρωπος ειναι και η μαμα του πατερα του παιδιου σου! Το να μην εμπιστευεσαι στο να το κρατησει λογο ηλικιας, και λογο ασχημης συμπεριφορας το καταλαβαινω απολυτα. Αλλα το να διαχωριζουμε τους ανθρωπους σε δικους μας και ξενους (οταν προκειται για τη μαμα του πατερα του παιδιου σου) ειναι αδικο. Αν φυσικα δεν την εμπιστευεσαι για τους αλλους λογους που ανεφερες ειναι απολυτως κατανοητο, αλλα οχι και ξενη η γιαγια του παιδιου σου!!!!

roulamammy

roulamammy
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
annamaria_i έγραψε:
psipsinaki έγραψε:geia sas koritsia kai xronia polla ka xristos anesti! To thema me to na mou kratisei i pethera to paidi to exo diagrapsei teleios.Ante na to kratisei to poli mia ora kai poli tis einai...
Einai poli megali se ilikia (72 feyga!)kai exei provlima me to gonato tis.O mikros einai tora 11 minon kai nomizo oti den mporei na antapokrithei katallilos.Exo empistosini mono stous dikous mou proton giati einai neoi kai oi 2 (i mama mou einai 50 xronon) kai kata deyteron otan o mikros einai me ton pappou den ton afinei lepto! (oute se mena den thelei na erhei otan einai mazi toy!). Meta ase pou den ta pame kai kala me tin petheroula mou, alla kai kati na tis po tha po tha parexigisei kai tha arxisei ta parapona ston gio tis (pou fisika tin iperaspizetai)eno me tin mama mou oti kai na tis po mporei na tsakothoume alla se ligi ora tha milame pali. Den einai to idio vre paidia! aisthanomai perissotero asfaleia me ena diko mou anthropo para me ena xeno. Se 2 evdomades pao stin douleia kai pragmatika me exei agxosei pio poli to "mpiri mpiri tis" para to ntantema tou mikrou.
Ase pou exo kai tin koyniadoula mou kai apo tora prospathei na mou kanei koumanto sxetika me ton mikro alla mexri tora tis exo kopsei ton aera..
ti na kano.. ipomoni monaxa kai tha doume...

Μα οσο δικος σου ανθρωπος ειναι η μαμα σου, αλλο τοσο δικος του ανθρωπος ειναι και η μαμα του πατερα του παιδιου σου! Το να μην εμπιστευεσαι στο να το κρατησει λογο ηλικιας, και λογο ασχημης συμπεριφορας το καταλαβαινω απολυτα. Αλλα το να διαχωριζουμε τους ανθρωπους σε δικους μας και ξενους (οταν προκειται για τη μαμα του πατερα του παιδιου σου) ειναι αδικο. Αν φυσικα δεν την εμπιστευεσαι για τους αλλους λογους που ανεφερες ειναι απολυτως κατανοητο, αλλα οχι και ξενη η γιαγια του παιδιου σου!!!!



πεσ τα βρε ΑΝΝΑΜΑΡΙΑ ...

psipsinaki


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
basoptol έγραψε:
annamaria_i έγραψε:εγω χαιρμαι που η μητερα μου ποτε της δεν μου εμαθε να ξεχωριζω τη μια μου γιαγια απο την αλλη και ουτε με αφηνε περισσοτερο στη μητερα της απο οτι στη μητερα του πατερα μου. για μενα και οι δυο μου οι γαιγιαδες ειναι το ιδιο και τις αγαπω και το ιδιο και ξερω πως αυτο οφειλεται στη μητερα μου που μου εμεθε πως ειναι το ιδιο. αυτο κανω και εγω με την κορη μου. και οι δυο γιαγιαδες της χουν τα ιδια δικαιωματα σε αυτη. αλλωστε οσοσ μανα ειναι η μητερα μου αλλο τοσο ειναι και η πεθερα μου. ειναι κριμα να τις ξεχωριζετε αι ακομη περισσοτερο να μαθαινετε και στα παιδια σας να κανουν το ιδιο, γιατι οσο και να μην τους λετε κατι μια χαρα μπορουν να καταλαβανουν τη δισαρεσκεια σας.
Κι όταν μας ξεχωρίζουν αυτές; Τότε τι γίνεται; Γιατί η δική μου αυτό κάνει. Άλλο η κόρη της άλλο ο άντρας μου και φυσικά εγώ δεν υπάρχω καν. Οπότε; Μέχρι και τα εγγόνια ξεχωρίζει. Διαφορετικά συμπεριφέρεται και μιλάει για τα παιδιά της κουνιάδας μου και διαφορετικά συμπεριφέρεται όταν πρόκειται για το δικό μου παιδί. Δεν είναι δηλαδή ότι πάντα φταίμε εμείς οι νύφες. Είναι μη σου τύχει στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον. Αυτό που περιγράφεις εσύ είναι το ιδανικό και μακάρι να μπορούσα να το κάνω κι εγώ.

Simfono kai ego me ayti tin apopsi gia ayto kai theoro tin petheroula mou xeni. Einai gia mena xeni.Gia to paidi mou mporei na einai giagia alla gia mena den einai tpt, oute mporei na me katalavei kai vasika den me akouei kai na tis po kati. Den exoume loipon kati koino kai pote den exei kataferei na me proseggisei oses prospatheies kai an exo kanei.Pleon exo stamatisei na prospatho giati kourastika kai exo efarmosei to sistima "apo to ena ayti mpainei kai apo to allo vgainei". Tha mporouse na ginei dikos mou anthropos an pragmatika itan ANTHROPOS alla den einai.Makari na itan..

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
........



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ευάκι στις Σαβ Αυγ 10, 2013 1:20 am, 1 φορά

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Eγώ την εμπιστεύομαι όσο είναι στο σπίτι μαζί τους κλπ. Ξέρω οτι θα τα προσέξει και με τοπαραπάνω. Φοβάμαι όταν βγαίνουν έξω αλλά αυτό το έχω με όλους.
Τώρα για εμένα όταν η πεθερά σου έιναι καλά στην υγεία της και σωματική και ψυχική είναι τελείως άκυρο να λέω ότι δεν θα το προσέξει μόνο και μόνο επειδή δεν την γουστάρω. Μην ξεχνάτε αυτές οι μάνες εκτος του ότι μεγάλωσαν 2-3-10 παιδιά δεν ξέρω πόσα, κατάφεραν όσο και ηλιθιες και κακές να τις θεωρούμε να μεγαλώσουν έναν άνθρωπο με τέτοιο τρόπο ωστε να τον αγαπήσουμε και να τον επιλέξουμε για σύντροφό και πατέρα των παιδιών μας.Άρα το να τις λέμε άχρηστες και χίλια άλλα για εμένα ''ακυρώνουμε'' και την επιλόγή μας. Για αυτό το θέμα νύφη-πεθερά παντοτινή κόντρα και η πεθερά κακιά αλλα η μανούλα πάντα καλή μου φαίνεται αστείο. Και η πεθερά είναι μανούλα του άντρα μας και η δικιά μας μανούλα είναι πεθερά του άντρα μας. Μήπως μερικές φορές με τις πεθερές έιμαστε πολύ πιο αυστηρές απο ότι με τις μαμάδες μας????

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ede έγραψε:Eγώ την εμπιστεύομαι όσο είναι στο σπίτι μαζί τους κλπ. Ξέρω οτι θα τα προσέξει και με τοπαραπάνω. Φοβάμαι όταν βγαίνουν έξω αλλά αυτό το έχω με όλους.
Τώρα για εμένα όταν η πεθερά σου έιναι καλά στην υγεία της και σωματική και ψυχική είναι τελείως άκυρο να λέω ότι δεν θα το προσέξει μόνο και μόνο επειδή δεν την γουστάρω. Μην ξεχνάτε αυτές οι μάνες εκτος του ότι μεγάλωσαν 2-3-10 παιδιά δεν ξέρω πόσα, κατάφεραν όσο και ηλιθιες και κακές να τις θεωρούμε να μεγαλώσουν έναν άνθρωπο με τέτοιο τρόπο ωστε να τον αγαπήσουμε και να τον επιλέξουμε για σύντροφό και πατέρα των παιδιών μας.Άρα το να τις λέμε άχρηστες και χίλια άλλα για εμένα ''ακυρώνουμε'' και την επιλόγή μας. Για αυτό το θέμα νύφη-πεθερά παντοτινή κόντρα και η πεθερά κακιά αλλα η μανούλα πάντα καλή μου φαίνεται αστείο. Και η πεθερά είναι μανούλα του άντρα μας και η δικιά μας μανούλα είναι πεθερά του άντρα μας. Μήπως μερικές φορές με τις πεθερές έιμαστε πολύ πιο αυστηρές απο ότι με τις μαμάδες μας????
Συμφωνω μαζι σου! Και εκτος αυτου, μια γυναικα, που εχει μονο γιους θα ειναι στη ζωη της "λιγοτερο γιαγια" γιατι οι νυφες της την θεωρουνε ξενη;;

theanw

theanw
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμανα μια χαρα τον κρατει τον μπομπιρακο μου η πεθερα μου και ευτυχως δηλαδη.Και κατι να πει δεν δινω σημασια γιατι 4 παιδια μεγαλωσε κατι θα ξερει παραπανω. Βεβαια αλλο η μαμα κ αλλο η πεθερα αλλα κ μεις οι μαμαδες καμια φορα γινομαστε υπερπροστατευτικες στα παιδακια μασ.

Μαρίζα

Μαρίζα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ede πάνω κάτω συμφωνώ μαζί σου και με την annamaria for once! Θέλω να πω όμως ότι το να θεωρεί κάποια την πεθερά της άχρηστη , δεν ακυρώνει την επιλογή της. Υπάρχουν γονείς τραγικοι που έτυχε να βγάλουν εξαιρετικά παιδιά, φοβερούς χαρακτήρες ή απίστευτα ταλέντα - υπάρχει πάντα και ο παράγοντας τύχη, ο παράγοντας σχολείο, παρέα κτλ δεν είναι δηλαδή απόλυτο ότι πρέπει να σε συγχαρώ για τη δουλεια που έκανες με τον γιο σου επειδή έτυχε να τον αγαπώ

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
theanw έγραψε:Εμανα μια χαρα τον κρατει τον μπομπιρακο μου η πεθερα μου και ευτυχως δηλαδη.Και κατι να πει δεν δινω σημασια γιατι 4 παιδια μεγαλωσε κατι θα ξερει παραπανω. Βεβαια αλλο η μαμα κ αλλο η πεθερα αλλα κ μεις οι μαμαδες καμια φορα γινομαστε υπερπροστατευτικες στα παιδακια μασ.

Φυσικα αλλο η μαμα μας και αλλο η πεθερα μας! Αλλα για εμας οχι για τα παιδια μας!! Για τα παιδια μας και οι δυο ειναι οι γιαγιαδες τους! Προσωπικη μου αποψη βεβαια, με την οποια και μεγαλωσα και ακολουθω και τωρα με την κορη μου.

theanw

theanw
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
annamaria_i έγραψε:
theanw έγραψε:Εμανα μια χαρα τον κρατει τον μπομπιρακο μου η πεθερα μου και ευτυχως δηλαδη.Και κατι να πει δεν δινω σημασια γιατι 4 παιδια μεγαλωσε κατι θα ξερει παραπανω. Βεβαια αλλο η μαμα κ αλλο η πεθερα αλλα κ μεις οι μαμαδες καμια φορα γινομαστε υπερπροστατευτικες στα παιδακια μασ.

Φυσικα αλλο η μαμα μας και αλλο η πεθερα μας! Αλλα για εμας οχι για τα παιδια μας!! Για τα παιδια μας και οι δυο ειναι οι γιαγιαδες τους! Προσωπικη μου αποψη βεβαια, με την οποια και μεγαλωσα και ακολουθω και τωρα με την κορη μου.

Συμφωνω απολυτα.και αν ειμαστε αρνητικες με τις πεθερες μας θα το περασουμε και στο παιδι κ γιαυτο ειναι η γιαγια του.

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρίζα έγραψε:Ede πάνω κάτω συμφωνώ μαζί σου και με την annamaria for once! Θέλω να πω όμως ότι το να θεωρεί κάποια την πεθερά της άχρηστη , δεν ακυρώνει την επιλογή της. Υπάρχουν γονείς τραγικοι που έτυχε να βγάλουν εξαιρετικά παιδιά, φοβερούς χαρακτήρες ή απίστευτα ταλέντα - υπάρχει πάντα και ο παράγοντας τύχη, ο παράγοντας σχολείο, παρέα κτλ δεν είναι δηλαδή απόλυτο ότι πρέπει να σε συγχαρώ για τη δουλεια που έκανες με τον γιο σου επειδή έτυχε να τον αγαπώ
E ναι δεν έιναι κλαι νόμος αυτός. Απλά παρατηρώ ότι στις μαμάδες μας είμαστε πιο ελαστικες. Πχ. αν η μαμά μας έμενε απο πάνω και ερχόταν κάθε μέρα και στις 10 το βραδυ μπορεί και να μην μίλαγαμε και να το δικαιολογούσαμε κιόλας(η μόνη της η καψερή) Αν όμως έμενε ή πεθερα και έκανε το ίδιο............εεε....μαύρο φίδι που την έφαγε. Laughing Εγώ μιλάω ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως θα μιλήσω και στην μάνα μου. Ή μάλλον το ίδιο κ@λοχερο που θα βάλω στην μάνα μου θα βάλω και στην πεθερα μου. Αφου θεωρητικά είμαι κόρη της. Laughing Και μετά επίσης όλα μέλι γάλα. Για έναν λόγο. Γιατί και εγώ μετά της μιλάω σαν να μην έγινε τίποτα. όπως στη μαμά μου δηλαδη Wink

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
Συμφωνω μαζι σου! Και εκτος αυτου, μια γυναικα, που εχει μονο γιους θα ειναι στη ζωη της "λιγοτερο γιαγια" γιατι οι νυφες της την θεωρουνε ξενη;; [/quote]


Εσύ γιατί υπερασπίζεσαι τόσο τις πεθερές?? γαιτι αγχώνεσαι και πας να αποδείξεις ότι μάνα και πεθερά είναι το ίδιο???
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!

Μπορει να μην ειναι ξενη ..αιμα της είναι το παιδί σου ...αλλά στην μάνα του παιδιού δηλ την νύφη είναι ΄΄ξένη΄΄ μια γυναικα που έχει μεγαλώσει με άλλο τρόπο , άλλες αρχές, αλλές αντιλήψεις...δεν μπορεί να καταλάβει πως θες να μεγαλώσεις το παιδί σου , όπως η μάνα σου...
Όσο άγια γυναίκα και αν είναι ..
(που αμφιβάλω αν υπάρχου τέτοιες..)

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
bou-boukitsa έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
Συμφωνω μαζι σου! Και εκτος αυτου, μια γυναικα, που εχει μονο γιους θα ειναι στη ζωη της "λιγοτερο γιαγια" γιατι οι νυφες της την θεωρουνε ξενη;;


Εσύ γιατί υπερασπίζεσαι τόσο τις πεθερές?? γαιτι αγχώνεσαι και πας να αποδείξεις ότι μάνα και πεθερά είναι το ίδιο???
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!

Μπορει να μην ειναι ξενη ..αιμα της είναι το παιδί σου ...αλλά στην μάνα του παιδιού δηλ την νύφη είναι ΄΄ξένη΄΄ μια γυναικα που έχει μεγαλώσει με άλλο τρόπο , άλλες αρχές, αλλές αντιλήψεις...δεν μπορεί να καταλάβει πως θες να μεγαλώσεις το παιδί σου , όπως η μάνα σου...
Όσο άγια γυναίκα και αν είναι ..
(που αμφιβάλω αν υπάρχου τέτοιες..)
[/quote]

Νομιζω πως ειναι χασημο χρονου να επαναλαβω παλι τα ιδια και τα ιδια. Α! και συμφωνω οτι δεν υπαρχουν αγιες, ουτε πεθερες, ουτε νυφες ομως. Οι σχεσεις των ανθρωπων ειναι αμφιδρομες.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις