Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

darsel

darsel
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
annamaria_i έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
Συμφωνω μαζι σου! Και εκτος αυτου, μια γυναικα, που εχει μονο γιους θα ειναι στη ζωη της "λιγοτερο γιαγια" γιατι οι νυφες της την θεωρουνε ξενη;;


Εσύ γιατί υπερασπίζεσαι τόσο τις πεθερές?? γαιτι αγχώνεσαι και πας να αποδείξεις ότι μάνα και πεθερά είναι το ίδιο???
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!

Μπορει να μην ειναι ξενη ..αιμα της είναι το παιδί σου ...αλλά στην μάνα του παιδιού δηλ την νύφη είναι ΄΄ξένη΄΄ μια γυναικα που έχει μεγαλώσει με άλλο τρόπο , άλλες αρχές, αλλές αντιλήψεις...δεν μπορεί να καταλάβει πως θες να μεγαλώσεις το παιδί σου , όπως η μάνα σου...
Όσο άγια γυναίκα και αν είναι ..
(που αμφιβάλω αν υπάρχου τέτοιες..)

Νομιζω πως ειναι χασημο χρονου να επαναλαβω παλι τα ιδια και τα ιδια. Α! και συμφωνω οτι δεν υπαρχουν αγιες, ουτε πεθερες, ουτε νυφες ομως. Οι σχεσεις των ανθρωπων ειναι αμφιδρομες. [/quote]

Αυτο!
Η αληθεια ειναι οτι μεγαλωσαμε με συγκεκριμενα κλισε του τυπου η πεθερα ειναι κακια, θα εισαι παντα ξενη για αυτη κλπ. παρολα αυτα ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι. Δινουμε και μας δινουν την ευκαιρια, τωρα πως θα την εκμεταλλευτει η πεθερα ή εμεις ειναι αλλο θεμα. Το οτι ειναι πεθερα μας ομως δεν ακυρωνει το γεγονος οτι μπορει να ειναι μια καταπληκτικη γιαγια.

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα παιδιά μας δεν ανήκουν μόνο σε εμάς Έχουν κ μπαμπά.δεν είμαστε μόνο εμείς οι μαμάδες υπεύθυνες για το μεγάλωμα τους.είναι κ οι άντρες μας κ αντίστοιχα ο άντρας μας μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν εγκρίνει τον τρόπο της μαμάς μας.
Κ συμφωνώ απόλυτα με την Άννα Μαρία Ότι οι σχέσεις είναι αμφιδρομες...

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κ να προσθέσω ότι τους άντρες μας( που εμείς τους επιλέξαμε κ τους αγαπάμε γι'αυτό που είναι)Τους μεγάλωσαν , τους αναθρεψαν κ διαμόρφωσαν τους χαρακτήρες τους αυτές που ονομάζουμε εμείς πεθερές κ που τις βρίσκουν οι περισσότερες από εδώ μέσα ακατάλληλες για τα παιδιά μας...
Αντιφατικό???

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καταρχας να απαντησω στο θεμα οτι την επιστευομαι απολυτα με τη σκεψη οτι ειναι υπερπροστατευτικη και θα τα προσεχει σε βαθμο υπερβολης. ολη την ωρα τα ταιζει (εχει θεμα σε αυτο) οποτε ολα καλα εως εδω. αυτη ομως δεν νομιζω να αντεξει για πολυ με τα τερατακια μου.χαχαχα

οσο για το θεματακι που λετε οτι διαβασα δηλ στις τελευταιες απαντησεις δεν εχει σημασια πως μεγαλωσε τον αντρα μας. αλλο αυτος και αλλο αυτη. ευτυχως ο αντρας μου εχει αλλαξει σε καποια θεματα με τα παιια και τα βρηκαμε. το ιδιο φυσικα εκανα και εγω. ουτε οι δικοι μου ειναι τελειοι και το λεω και γω η ιδια οτι μαζι τους γινοντε πιο τερατακια.
μεταξυ μας σαν ζευγαρι βαζουμε κανονες που τους φτιαξαμε μαζι. ασχετα με την ανατροφη του καθενος που σχεδον τα εχουμε αλλαξει ολα οσα μας εμαθαν.
θελω να καταληξω οτι μετα απο ολα αυτα αλλο ο αντρας μας και αλλο η γιαγια που εχει τα δικα της πιστευω και δεν τα αλλαζει με τιποτα περι συμπεριφορας στο παιδι-εγγονι

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω καθολου δεν την εμπιστευομαι, οχι οτι ποτε προσφερθηκε να βοηθησει, ουτε πανα δεν της εχει αλλαξει ουτε ενα τοστ δεν της εχει φτιαξει. αλλα ειμαστε τοσο διαφορετικες. αυτη ειναι τελειως χυμα, δεν εχει καθολου προγραμμα, δεν πειραζει και να μην μαγειρεψει, μια φορα η μικρη ειχε πιασει κατι μαχαιρια κι αυτη γελουσε Shocked και πολλα αλλα τετοια. αφηστε που εχει μαλωσει με την σφουγγαριστρα και το ξεσκονοπανο χροοοοοοοοοοοοοοοοονια τωρα...οιμε! Ποσες απο εσας εμπιστευεστε την πεθερα για να σας κρατησει τα παιδια? - Σελίδα 4 606100

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
...............



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ευάκι στις Σαβ Αυγ 10, 2013 1:19 am, 1 φορά

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:
kaatrin έγραψε:Κ να προσθέσω ότι τους άντρες μας( που εμείς τους επιλέξαμε κ τους αγαπάμε γι'αυτό που είναι)Τους μεγάλωσαν , τους αναθρεψαν κ διαμόρφωσαν τους χαρακτήρες τους αυτές που ονομάζουμε εμείς πεθερές κ που τις βρίσκουν οι περισσότερες από εδώ μέσα ακατάλληλες για τα παιδιά μας...
Αντιφατικό???

καθολου αντιφατικο δεν ειναι!οι εποχες αλλαζουν,οι οδηγιες των γιατρων εξελισσονται,οι κινδυνοι αυξανουν!οταν η πεθερα μου μεγαλωνε το παιδι της δε θα παθαινε τιποτα αν επαιζε στην πλατεια του χωριου ως τις 10 το βραδυ,αυτο δλδ σημαινει οτι πρεπει κι εγω να αφηνω το δικο μου να βγει μεχρι τις 10 στα 6 του χρονια?ή πρεπει να την ανεχομαι να μου λεει οτι ειμαι υπερβολικη???ή τα καθισματακια αυτοκινητου...μεχρι και χαζη με λεν στα ιδια μου τα παιδια για να τα καταφερουν να μπουν στο αμαξι τους που δεν εχουν καθισματακια....να μην αναφερω οτι θελει να τα ανεβαζει ο πεθερος στο μηχανακι!ε οχι ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ κι αν το παιδι τους το παιζαν στη ρουλετα εγω τα δικα μου δε τα παιζω!!!!!!!!!!!!
Συμφωνώ με όσα λες αλλά βάσει αυτών κρίνω κ τους δικούς μας γονείς ακατάλληλους...κ εκείνοι πριν πολλά.χρόνια μας μεγάλωσαν

Μαμά2011


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Έλεος με τις κακές πεθερές!!!!
Ρε κορίτσια, είστε όλες τόσο εντάξει που φταίει πάντα η πεθερά;
Γιατί νομίζω ότι η ρίζα του προβλήματος είναι (αν εξαιρέσουμε συγκεκριμένες περιπτώσεις) ότι ξεκινάτε προκατειλημμένες πριν ακόμη παντρευτείτε, για να αντιμετωπίσετε μια κακιά πεθερά! Δεχτείτε ότι απλά μπαίνετε σε μια οικογένεια, που ενδεχομένως να είναι διαφορετική από τη δική σας, αυτό δεν τους κάνει κακούς!
Αφήστε που από αυτά που διαβάζω κατά καιρούς εδώ μέσα, νιώθω ότι πολλές από σας (ιδιαίτερα όσες έχουν γιους) θα γίνουν ίδιες και χειρότερες από τις πεθερές τους!
Συγγνώμη για το έντονο ύφος, αλλά αυτά νιώθω!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ευάκι στις Σαβ Αυγ 10, 2013 1:21 am, 1 φορά

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:
kaatrin έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
kaatrin έγραψε:Κ να προσθέσω ότι τους άντρες μας( που εμείς τους επιλέξαμε κ τους αγαπάμε γι'αυτό που είναι)Τους μεγάλωσαν , τους αναθρεψαν κ διαμόρφωσαν τους χαρακτήρες τους αυτές που ονομάζουμε εμείς πεθερές κ που τις βρίσκουν οι περισσότερες από εδώ μέσα ακατάλληλες για τα παιδιά μας...
Αντιφατικό???

καθολου αντιφατικο δεν ειναι!οι εποχες αλλαζουν,οι οδηγιες των γιατρων εξελισσονται,οι κινδυνοι αυξανουν!οταν η πεθερα μου μεγαλωνε το παιδι της δε θα παθαινε τιποτα αν επαιζε στην πλατεια του χωριου ως τις 10 το βραδυ,αυτο δλδ σημαινει οτι πρεπει κι εγω να αφηνω το δικο μου να βγει μεχρι τις 10 στα 6 του χρονια?ή πρεπει να την ανεχομαι να μου λεει οτι ειμαι υπερβολικη???ή τα καθισματακια αυτοκινητου...μεχρι και χαζη με λεν στα ιδια μου τα παιδια για να τα καταφερουν να μπουν στο αμαξι τους που δεν εχουν καθισματακια....να μην αναφερω οτι θελει να τα ανεβαζει ο πεθερος στο μηχανακι!ε οχι ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ κι αν το παιδι τους το παιζαν στη ρουλετα εγω τα δικα μου δε τα παιζω!!!!!!!!!!!!
Συμφωνώ με όσα λες αλλά βάσει αυτών κρίνω κ τους δικούς μας γονείς ακατάλληλους...κ εκείνοι πριν πολλά.χρόνια μας μεγάλωσαν

Μαμά2011 έγραψε:Έλεος με τις κακές πεθερές!!!!
Ρε κορίτσια, είστε όλες τόσο εντάξει που φταίει πάντα η πεθερά;
Γιατί νομίζω ότι η ρίζα του προβλήματος είναι (αν εξαιρέσουμε συγκεκριμένες περιπτώσεις) ότι ξεκινάτε προκατειλημμένες πριν ακόμη παντρευτείτε, για να αντιμετωπίσετε μια κακιά πεθερά! Δεχτείτε ότι απλά μπαίνετε σε μια οικογένεια, που ενδεχομένως να είναι διαφορετική από τη δική σας, αυτό δεν τους κάνει κακούς!
Αφήστε που από αυτά που διαβάζω κατά καιρούς εδώ μέσα, νιώθω ότι πολλές από σας (ιδιαίτερα όσες έχουν γιους) θα γίνουν ίδιες και χειρότερες από τις πεθερές τους!
Συγγνώμη για το έντονο ύφος, αλλά αυτά νιώθω!

νομιζω πως η απαντηση μου ταιριαζει και στις 2 οποτε θα σας απαντησω μαζι!το δεχομαι οτι μπαινω σε μια οικογενεια διαφορετικη απο τη δικη μου και σιγουρα και οι δικη μου πατρικη οικογενεια δεν ειναι τελεια,το αντιθετο θα ελεγα!το θεμα ειναι οτι με την μανα μου που μου κραταει τα παιδια μπορω να πω αυτο που θελω κι αν δε το εφαρμοσει να βαλω και μια φωνη και καμια παρεξηγηση!στην ιδια περιπτωση οταν λεω οτι το παιδια θα δεθει σε καθισματακι και δε το δενουν και τολμησω να ρωτησω ΓΙΑΤΙ,γιατι με αγνοουν,γιατι θετουν το παιδι μου σε κινδυνο αρχιζει η κλαψα "εμενα δε με θες να σου κρατησω τα παιδια,θα φυγω απο τη ζωη σας" κτλ κτλ κτλ...γιατι δλδ ρε παιδια το βλεπετε λογικο αυτο λογικο κι εμενα παραλογη?δεν ειναι ακαταλληλη γιατι δε μπορει λογω φυσικης καταστασης αλλα γιατι ειναι τοσο επικινδυνα ξεροκεφαλη κι εγωιστρια που θετει τα παιδια μου σε κινδυνο!ε οχι δε θα της τα αφησω για να νιωθει αυτη οτι την θελω στη ζωη μας!αν εσεις θελετε να τα αφηνετε σε μια τετοια γυναικα αφηστε τα...κι αν γινω κακια πεθερα ή οχι θα το κρινει το μελλον....
Koπελιά που να ξέρουμε ότι έχεις πεθερα την Μάρθα Βούρτση? Laughing Αν είναι ένας άθρωπος τόσο ξεροκέφαλος και μίζερος είτε είναι η μάνα σου είτε η πεθερά σου είναι το ίδιο πράγμα. Απλά για εμένα είναι κουραστικό να κούω, να διαβάζω ''προβλήματα '' με πεθερικά και οι λόγοι να είναι πραγματικά τόσο αστείοι. Θέλω να πω ότι δίνουμ πολύ σημασία σε πράγματα που αν τα έκανε η μάνα μας δεν θα βλέπαμε καν και 2ον είναι μεγαλύτερες γυναίκες λογικό να είναι πίσω, λογικό να λένε βλακείες αλλά και λίγη κατανόηση δεν βλάπτει. Τώρα στο θέμα καρεκλάκι και μηχανάκι δεν το συζητώ. Αναφέρομαι σε ''σημαντικά ''προβλήματα τύπου ''η πεθερά μου γέλασε δυνατά και το μωρό ξύπνησε. Τι να κάνω είμαι απελπισμένη.'' Razz

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαμα2011 με καλυψες απόλυτα!
Ede συμφωνώ ... Αν δώσει σοκολάτα η μαμά μας στο παιδί θα πούμε ΕΛα μωρέ μια.στο τόσο δε πειράζει.αν το κάνει η πεθερά θα πούμε ότι το μαθαίνει κακό τρόπο διατροφής.
Τελοσπαντων στην αρχή που γεννήθηκε το μωρό μου κ εγώ έτσι ήμουν με την πεθερά μου ο, τι έκανε με ενοχλούσε αλλά περνώντας ο καιρός χαλάρωσα κ όλα καλά

ViGe13

ViGe13
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μαμα2011, Ede και kaatrin με καλύψατε απόλυτα και δε θα επαναλάβω τα ίδια.
Θα συμφωνήσω ότι όλα είναι θέμα καλής διάθεσης και οπτικής. Αν είμαι προκατειλημμένη με κάτι ή κάποιον, χίλια καλά να μου κάνει 1001 στραβά θα βρίσκω...
Όσο για κάποια κοπέλα που ανέφερε ότι γίνεται προσπάθεια να υπερασπιστούμε τις πεθερές και να δείξουμε ότι είναι καλές και κατάλληλες, θα σχολιάσω ότι άλλο τόσο γίνεται προσπάθεια και για το αντίθετο!!
Σίγουρα η κάθε μια μας έχει προσωπική εμπειρία (καλή ή κακή) από την πεθερά τας, αλλά μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και περιπτώσεις που οι πεθερές αποδεικνύονται πολύ καλύτερες από τις μαμάδες μας και προσωπικά τό έχω βιώσει με τις γιαγιάδες μου. Η πεθερά της μαμάς μου αποδείχτηκε καταπληκτική σε σχέση με τη μητέρα της...και ας έδειχνε φαινομενικά η μητέρα της περισσότερο ενδιαφέρον και προσφορά!!
Αυτό που δεν πρέπει να ξεχνάμε είναι ότι "η συμπεριφορά αναπαράγει συμπεριφορά" και σίγουρα για να μας βλέπει η πεθερά μας αρνητικά κάπου έχουμε βάλει κι εμείς το χεράκι μας κι ας μην το έχουμε καταλάβει.
Αν υπάρχει καλή διάθεση και καλοπροαίρετη αντιμετώπιση, σίγουρα μπορούμε να ξεπεράσουμε κάποιες δυσκολίες. Δε μιλάμε βέβαια για ακραίες περιπτώσεις, γιατί δυστυχώς υπάρχουν και αυτές.
Τελός, όσες έχετε πεθερά και κουνιάδα και βλέπετε ότι με τα παιδιά της κόρης της είναι άψογη και με τα δικά σας όχι, δε σας δημιουργεί υποψίες αυτό, δε σας προξενεί εντύπωση? Ο ίδιος άνθρωπος είναι, γιατί στους "μεν" είναι κατάλληλος και στους "δε" όχι? Ας χαλαρώσουμε λίγο και ας αφήσουμε όλους να απολαύσουν το ρόλο τους, γιατί μόνο καλό και ισορροπία θα φέρει αυτό Wink
Προσωπικά θα εμπιστευόμουν να αφήσω τα παιδιά μου εξίσου στη μητέρα μου και στην πεθερά μου...γιατί η χειρότερη γιαγιά είναι καλύτερη από την καλύτερη "ξενή" γυναίκα για τα παιδιά μας!!
Καλημέρα και με την καλύτερη διάθεση σε όλους μας Very Happy

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ευάκι στις Σαβ Αυγ 10, 2013 1:22 am, 1 φορά

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:
ede έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
kaatrin έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
kaatrin έγραψε:Κ να προσθέσω ότι τους άντρες μας( που εμείς τους επιλέξαμε κ τους αγαπάμε γι'αυτό που είναι)Τους μεγάλωσαν , τους αναθρεψαν κ διαμόρφωσαν τους χαρακτήρες τους αυτές που ονομάζουμε εμείς πεθερές κ που τις βρίσκουν οι περισσότερες από εδώ μέσα ακατάλληλες για τα παιδιά μας...
Αντιφατικό???

καθολου αντιφατικο δεν ειναι!οι εποχες αλλαζουν,οι οδηγιες των γιατρων εξελισσονται,οι κινδυνοι αυξανουν!οταν η πεθερα μου μεγαλωνε το παιδι της δε θα παθαινε τιποτα αν επαιζε στην πλατεια του χωριου ως τις 10 το βραδυ,αυτο δλδ σημαινει οτι πρεπει κι εγω να αφηνω το δικο μου να βγει μεχρι τις 10 στα 6 του χρονια?ή πρεπει να την ανεχομαι να μου λεει οτι ειμαι υπερβολικη???ή τα καθισματακια αυτοκινητου...μεχρι και χαζη με λεν στα ιδια μου τα παιδια για να τα καταφερουν να μπουν στο αμαξι τους που δεν εχουν καθισματακια....να μην αναφερω οτι θελει να τα ανεβαζει ο πεθερος στο μηχανακι!ε οχι ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ κι αν το παιδι τους το παιζαν στη ρουλετα εγω τα δικα μου δε τα παιζω!!!!!!!!!!!!
Συμφωνώ με όσα λες αλλά βάσει αυτών κρίνω κ τους δικούς μας γονείς ακατάλληλους...κ εκείνοι πριν πολλά.χρόνια μας μεγάλωσαν

Μαμά2011 έγραψε:Έλεος με τις κακές πεθερές!!!!
Ρε κορίτσια, είστε όλες τόσο εντάξει που φταίει πάντα η πεθερά;
Γιατί νομίζω ότι η ρίζα του προβλήματος είναι (αν εξαιρέσουμε συγκεκριμένες περιπτώσεις) ότι ξεκινάτε προκατειλημμένες πριν ακόμη παντρευτείτε, για να αντιμετωπίσετε μια κακιά πεθερά! Δεχτείτε ότι απλά μπαίνετε σε μια οικογένεια, που ενδεχομένως να είναι διαφορετική από τη δική σας, αυτό δεν τους κάνει κακούς!
Αφήστε που από αυτά που διαβάζω κατά καιρούς εδώ μέσα, νιώθω ότι πολλές από σας (ιδιαίτερα όσες έχουν γιους) θα γίνουν ίδιες και χειρότερες από τις πεθερές τους!
Συγγνώμη για το έντονο ύφος, αλλά αυτά νιώθω!

νομιζω πως η απαντηση μου ταιριαζει και στις 2 οποτε θα σας απαντησω μαζι!το δεχομαι οτι μπαινω σε μια οικογενεια διαφορετικη απο τη δικη μου και σιγουρα και οι δικη μου πατρικη οικογενεια δεν ειναι τελεια,το αντιθετο θα ελεγα!το θεμα ειναι οτι με την μανα μου που μου κραταει τα παιδια μπορω να πω αυτο που θελω κι αν δε το εφαρμοσει να βαλω και μια φωνη και καμια παρεξηγηση!στην ιδια περιπτωση οταν λεω οτι το παιδια θα δεθει σε καθισματακι και δε το δενουν και τολμησω να ρωτησω ΓΙΑΤΙ,γιατι με αγνοουν,γιατι θετουν το παιδι μου σε κινδυνο αρχιζει η κλαψα "εμενα δε με θες να σου κρατησω τα παιδια,θα φυγω απο τη ζωη σας" κτλ κτλ κτλ...γιατι δλδ ρε παιδια το βλεπετε λογικο αυτο λογικο κι εμενα παραλογη?δεν ειναι ακαταλληλη γιατι δε μπορει λογω φυσικης καταστασης αλλα γιατι ειναι τοσο επικινδυνα ξεροκεφαλη κι εγωιστρια που θετει τα παιδια μου σε κινδυνο!ε οχι δε θα της τα αφησω για να νιωθει αυτη οτι την θελω στη ζωη μας!αν εσεις θελετε να τα αφηνετε σε μια τετοια γυναικα αφηστε τα...κι αν γινω κακια πεθερα ή οχι θα το κρινει το μελλον....
Koπελιά που να ξέρουμε ότι έχεις πεθερα την Μάρθα Βούρτση? Laughing Αν είναι ένας άθρωπος τόσο ξεροκέφαλος και μίζερος είτε είναι η μάνα σου είτε η πεθερά σου είναι το ίδιο πράγμα. Απλά για εμένα είναι κουραστικό να κούω, να διαβάζω ''προβλήματα '' με πεθερικά και οι λόγοι να είναι πραγματικά τόσο αστείοι. Θέλω να πω ότι δίνουμ πολύ σημασία σε πράγματα που αν τα έκανε η μάνα μας δεν θα βλέπαμε καν και 2ον είναι μεγαλύτερες γυναίκες λογικό να είναι πίσω, λογικό να λένε βλακείες αλλά και λίγη κατανόηση δεν βλάπτει. Τώρα στο θέμα καρεκλάκι και μηχανάκι δεν το συζητώ. Αναφέρομαι σε ''σημαντικά ''προβλήματα τύπου ''η πεθερά μου γέλασε δυνατά και το μωρό ξύπνησε. Τι να κάνω είμαι απελπισμένη.'' Razz

τι να κανω κι εγω που αυτη μου ετυχε....δεν ασχολιομουν,δε σκεφτομουν τιποτα,για ολα ειχα μεσα μου την απαντηση "ενταξει μωρε γιαγια ειναι το λαχταραει"...μολις ομως γυρισε απο το κοτετσι και το αλλαξε χωρις να πλυνει τα χερια (και που να μιλησεις 22 χρονων νυφη...) και το κολλησε ουρολοιμωξη και νοσηλευτηκε 15 μερες το μωρο και ουτε ΜΙΑ φορα δε πηρε τηλ να δει τι κανει το εγγονι της σκεφτηκα οτι το "γιαγια" ειναι μια καθαρα υποκειμενικη εννοια....η γυναικα δε το'χει ουτε με τα παιδια της....γιατι να το βρει τωρα δλδ στα εγγονια....ξερετε απο ποτε εχει να σηκωσει το χερι της να παρει τηλεφωνο?σημειωση οτι δε μαλωσαμε ποτε,απλα η γυναικα ειναι μονιαμ το θυμα,πρεπει τωρα να πουμε εμεις "αααααααα η γιαγια δε πηρε τηλ τι να επαθε?ας παρουμε εμεις..." κι αυτη στο θρονο της βασιλισσα...κοριτσια μη σας τυχει...οσο καλη διαθεση και να εχεις ερχεται καποια στιγμη που αποστασιοποιεισαι της συγκεκριμενης παρανοιας....οσο για τις αλλες περιπτωσεις κι εγω τις βρισκω τραβηγμενες...ειδικα οταν εχω τετοιο προβλημα στο κεφαλι μου το αν η πεθερα γελασε κ το μωρο ξυπνησε το θεωρω γελοιο...
Eντάξει το κοτέτσι δεν το σχολιάζω Laughing αλλα με το τηλέφωνο............και εμένα το ίδιο. Δεν με πέρνει τηλέφωνο. Αλλά εμένα δεν με ενοχλεί και καθόλου. Ούτε καν το σχολιάζω. Laughing Ούτε και εγώ παίρνω όμως που μπορεί και απο εκείνη απο την μεριά της να λεεί το ίδιο. Laughing Θέλω να πω ότι μήπως βλέπουμε τα πράγματα περισσότερο σοβαρά απο ότι είναι? Μήπως σπάμε το κεφάλι μας χωρίς λόγο? Τι το θες και εσύ το τηλέφωνο? Καημός. Καλύτερα . Απο την στιγμή που δεν τα βρίσκεται κιόλας καλύτερα. Εγώ έιμαι και γενικά λίγο αναίσθητη και δεν χαλιέμαι με τέτοια Ευάκι μου. Έχουμε αρκετά προβλήματα όλοι μας. ΄Εχουμε το άγχος για επιβίωση, το άγχος για τα παιδιά μας να έχω και άγχος την πεθερά?? 'Ασε με κάτω. Προσπάθω να έιμαι ελαστική και ο λόγος είναι ότι άυριο θα γίνω πεθερά και μάλιστα με την νύφη μου θα έχω πολύ περισσότερα χρόνια διαφοράς απο ότι έγω με την δική μου οπότε και βλακείες θα πω και βλακείες θα κάνω και θα ήθελα να είναι πιο ελαστική μαζί μου. και να το πω και ωμά δεν θα ήθελα ξαφνικά να με κρίνει η α-β άγνωστη για το πως μεγάλωσα το δικά μου παιδιά. με τα σημερινά δεδομένα έκανα ότι καλύτερο. με τα δεδομένα της τότε εποχής μπορεί και η μάνα- πεθερά να έκανε και εκείνη ότι καλύτερο. Στο μέλλον αυτά που κάνω εγω και εσύ η νέα γενιά μπορεί να τα θεωρεί απαράδεκτα. Για αυτό λίγο κατανόηση και αρκετή αναισθησία. Wink

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καποια εγραψε πιο πανω , δε μπορω να το βρω τωρα, οτι το γεγονος οτι οι πεθερες μεγαλωσαν τα παιδια τους 30-40 χρονια πριν στα χωρια, οπου δεν υπηρχαν οι κινδυνοι που υπαρχουν σημερα και τα μεγαλωσαν καλα - δε λεει κανεις το αντιθετο - δεν τις καθιστα αμεσα υπευθυνες για να μεγαλωσουν και τα δικα μας παιδια... Οι εποχες αλλαξαν.
Εγω δεν εμπιστευομαι το παιδι μου στην πεθερα μου πια,μετα απο καποια πραγματα που εγιναν: γιατι το αμολαει στην αυλη να παιζει με το σκυλο, τις κοτες, τις γατες κλπ οικοσιτα ζωα κι εκεινη ειναι μεσα στο σπιτι και κανει δουλειες. Εγω φοβαμαι να μενει μονο του ενα μικρο παιδι στην αυλη στο χωριο και φοβαμαι και τις αντιδρασεις των ζωων (τελευταια συχνα ακουμε για επιθεσεις απο οικοσιτα σκυλια), φοβαμαι τα τοξοπλασματα, εχινοκοκκους κλπ, γιατι δεν ειναι εμβολιασμενα τα ζωακια, αλλα ακομα πιο πολυ φοβαμαι τον κινδυνο να το παρει καποιος το παιδι!Ενα παιδακι 2-3 ετων ολομοναχο στην αυλη του σπιτιου, σε χωριο, οπου το ενα σπιτι με το αλλο απεχουν...... ο μεγαλυτερος φοβος μου!!! Ποσες απο εσας εμπιστευεστε την πεθερα για να σας κρατησει τα παιδια? - Σελίδα 4 534787 Ποσες απο εσας εμπιστευεστε την πεθερα για να σας κρατησει τα παιδια? - Σελίδα 4 534787 Ποσες απο εσας εμπιστευεστε την πεθερα για να σας κρατησει τα παιδια? - Σελίδα 4 534787 Ποσες απο εσας εμπιστευεστε την πεθερα για να σας κρατησει τα παιδια? - Σελίδα 4 534787 Ποσες απο εσας εμπιστευεστε την πεθερα για να σας κρατησει τα παιδια? - Σελίδα 4 534787 Ποσες απο εσας εμπιστευεστε την πεθερα για να σας κρατησει τα παιδια? - Σελίδα 4 534787 Ποσες απο εσας εμπιστευεστε την πεθερα για να σας κρατησει τα παιδια? - Σελίδα 4 534787
Επισης, οταν ηταν 2 ετων η κορη μου κι ετυχε να ειμαστε εκει κι εκανε κακα η μικρη, πηρε και την επλυνε με Fairy! Αυτο που διαλυει τα λιπη!! Και το παιδι ουρλιαξε στο τσουξιμο... Αυτο ειχε λεει, και τα παιδια της τα εκανε μπανιο παλια με Tide.... affraid !!ευτυχως ανελαβε το..."σχετικο κραξιμο" ο αντρας μου...
Ετσι, το παιδι βλεπει τους παπουδες στο χωριο μονο ως μερος επισκεψης, συχνα βεβαια, δεν εχουμε κατι αλλο να διαφωνησουμε κι ολα καλα!Αλλα οταν μπηκα στο νοσοκομειο να γεννησω το δευτερο παιδι μου προτιμησα να αφησω τη μικρη στα χερια της αδερφης μου, που αν και δεν εχει παιδια, μια χαρα τα καταφερνει! Κι ετσι ειμαστε ολοι ηρεμοι κι αγαπημενοι Very Happy

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
.................



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ευάκι στις Σαβ Αυγ 10, 2013 1:23 am, 1 φορά

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευάκι τα είπαμε και σε άλλο θέμα, παρόμοιο. Σε παραδέχομαι. Μπράβο σου. Δεν είναι υποχρεωμένες οι μανάδες των αντρών μας να προσφέρουν σε μας. Αλλά στα παιδιά τους? Είναι μεγάλη ιστορία το θέμα με την άλλη πλευρά.
Λίγε κοπέλες πάντως θα συναντήσει κανείς που είναι μια χαρά με τα πεθερικά, για το λόγο αυτό και υπάρχουν τόσες αναφορές συχνές για το θέμα αυτό.


ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ομολογώ οτι ευακι Και λίλυ με βουλώσατε. Εμένα που είμαι απ εξω μου φάινονται αστεία αυτα που αναφέρετε Laughing Laughing Laughing Ειδκά με το fairy(αν και μπορεί να της ρίξω δίκιο γιατί δεν έιχαν τότε διάφορα. ΟΧΙ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ θα είχα φρικάρει και εγώ Laughing αλλά ....άντε να πάει. Το τρίτο τώρα τι το θέλατε Ποσες απο εσας εμπιστευεστε την πεθερα για να σας κρατησει τα παιδια? - Σελίδα 4 966307 .Μα πως λένε ρε γμτ τέτοιες ανοησίες οι άνθρωποι και μάλιστα μπροστά σου. scratch οχι ομολογω πως δεν τα έχω. Αλλά επιμένω ότι επειδή έιμαι σκληροπετση εως pig νομίζω ότι μάλλον δεν θα έδινα σημασία. Συνήθως όταν κάτι δεν με ενδιαφέρει κατεβάζω ρολά. Καλά κουράγια. Very Happy

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="ede"]Ομολογώ οτι ευακι Και λίλυ με βουλώσατε. Εμένα που είμαι απ εξω μου φάινονται αστεία αυτα που αναφέρετε Laughing Laughing Laughing Ειδκά με το fairy(αν και μπορεί να της ρίξω δίκιο γιατί δεν έιχαν τότε διάφορα. ΟΧΙ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ θα είχα φρικάρει και εγώ Laughing αλλά ....άντε να πάει. Το τρίτο τώρα τι το θέλατε Ποσες απο εσας εμπιστευεστε την πεθερα για να σας κρατησει τα παιδια? - Σελίδα 4 966307 .Μα πως λένε ρε γμτ τέτοιες ανοησίες οι άνθρωποι και μάλιστα μπροστά σου. scratch οχι ομολογω πως δεν τα έχω. Αλλά επιμένω ότι επειδή έιμαι σκληροπετση εως pig νομίζω ότι μάλλον δεν θα έδινα σημασία. Συνήθως όταν κάτι δεν με ενδιαφέρει κατεβάζω ρολά. Καλά κουράγια. Very Happy [/quote χαχαχα καλα ε απαραδεκτη η πεθερα για το τριτο το μωρο.ετσι εκανε κ η γιαγια μου οταν εμαθε οτι περημενω τριτο λεει "καλα θα το κρατησεις;"και της λεω "ε θα το γεννησω τωρα και μετα θα το δωσω για πουλιμακαι μια ξαδερφη του αντρα μου με ρωτησε πως αποφασισα για τριτο και της ειπα οτι μου αρεσουν τα μωρακια κ λεει" ε οταν μεγαλωσουν τι τα κανεις"και της λεω τα διωχνω απο το σπιτι.θεουλη μου τι μυαλα που υπαρχπυν.λες κ ζητησα βοηθια απο κανεναν για να μου μεγαλωσουν τα παιδια.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις