Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
60 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 60 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μαρίζα

Μαρίζα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Sorry αλλά δεν μπορω να κανω quote γιατί γράφω απο κινητό. Σχετικά με την περιβόητη γυάλα λοιπόν: το μωρό μου το έβγαλα εξω 25 ημερών τίγκα καταχείμωνο, κάθε μέρα είμαστε εξω βόλτες, στο σπίτι δεν τηρησαμε τα 40, στις δυο εβδομάδες ήρθε κόσμος. ΟΜΩΣ δεν το έδινα να το πάρουν αγκαλιά και ούτε φιλιόμουνα ματς μουτς ανεξέλεγκτα με το συγγενολόι. Αυτό σόρι αλλά δεν είναι γυάλα. Better safe than sorry.

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρίζα έγραψε:Sorry αλλά δεν μπορω να κανω quote γιατί γράφω απο κινητό. Σχετικά με την περιβόητη γυάλα λοιπόν: το μωρό μου το έβγαλα εξω 25 ημερών τίγκα καταχείμωνο, κάθε μέρα είμαστε εξω βόλτες, στο σπίτι δεν τηρησαμε τα 40, στις δυο εβδομάδες ήρθε κόσμος. ΟΜΩΣ δεν το έδινα να το πάρουν αγκαλιά και ούτε φιλιόμουνα ματς μουτς ανεξέλεγκτα με το συγγενολόι. Αυτό σόρι αλλά δεν είναι γυάλα. Better safe than sorry.
Eχεις δίκιο ότι αυτό δεν είναι γυάλα αλλά είναι και ανούσιο Laughing Τα μικρόβια δεν μεταφέρονται μόνο δια χειραψίας ή φιλήματος διασκορπίζονται στον αέρα και μια ασθένεια μπορεί να υποβόσκει 48 ώρες χωρίς συμπτώματα. Οπότε άδικα .....

Μαρίζα

Μαρίζα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Συμφωνώ αλλά δεν ειναι κ εντελώς ανουσιο, τον χώρο τον αεριζεις καλα αφού φύγουν εννοείται. Εν πασει περιπτώσει απλά αυτό που κανω εγω ειναι να μην είμαι τελείως χύμα πάρτε το αγκαλιά φίληστε το! Ας είμαι λάθος δεν πειράζει ! Ουφ!

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρίζα έγραψε:Συμφωνώ αλλά δεν ειναι κ εντελώς ανουσιο, τον χώρο τον αεριζεις καλα αφού φύγουν εννοείται. Εν πασει περιπτώσει απλά αυτό που κανω εγω ειναι να μην είμαι τελείως χύμα πάρτε το αγκαλιά φίληστε το! Ας είμαι λάθος δεν πειράζει ! Ουφ!

Καλα δενε ιπα οτι εισαι λαθος. μπορει εγω να ειμαι λαθος, και ουτε ειπα οτι παιρνει ο το μωρο μου ο καθενας αγκαλια, αλλα δεν θ αφτασω και στο σημειο να μην φιλησω καποιον που ειναι (εστω φαινεται υγηης) μην τυχον και μεταφερω κατι στο μωρο μου. Γι αυτο αναφερθηκα στη γυαλα. Γιατι γνωριζω πως τα μικροβια μεταφερονται και με αλλους τροπυς. Αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι χυμα φυσικα, αφου τηρουνται ολοι οι απαραιτητοι κανονες υγειηνης, αλλα δεν υστεριαζω κιολας. Γιατι πραγματικα στο δευτερο παιδι τι θα κανουμε; θα του λεμε να μην αγκαλιαζει το αδερφακι του;;;

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρίζα έπρεπε να ερχόσουν σπίτι μας λίγο καιρό πριν με το νεογέννητο και γύρω του τα τρία αδελφάκια του να το περιτριγυρίζουν με τις μυτούλες να τρέχουν και αυτά να κάνουν εναλλάξ γκου γκουχ από πάνω του..και να τους λες όχι πάνω από το μωρο και να σου απαντάνε "συγνώμηηη"...Απλά κάποια στιγμή το παίρνεις απόφαση και λες ότι είναι να γίνει θα ΓΙΝΕΙ!!!

Μαρίζα

Μαρίζα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ok οταν υπάρχουν αδέρφια τι να κανεις, δεν υπάρχει εναλλακτική, θα προβληματιστώ οταν έρθει η ώρα! Αν έρθει φυσικά! Εγώ πάντως επιμένω θέλει προσοχή. Η Ξαδερφη μου γέννησε και σε 10 μέρες ήταν άρρωστη γιατί την επισκέφθηκε άτομο που δεν ήξερε οτι ήταν άρρωστο . Ευτυχώς δεν κόλλησε το μωρο. Anyway γνώμες ειναι αυτές και η κάθε μανούλα ειναι ξεχωριστή!

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
η κοπέλα μας είπε την γνώμη της. Οκ είπαμε όλες αν συμφωνούμε ή όχι. Το να λέμε ξανά και ξανά τα ίδια είναι σαν να προσπαθύμε να την αλλάξουμε γνώμη. Αν αισθάνεσαι έτσι καλύτερα κορίτσι μου εγώ μαζί σου. Δεν κάνω το ίδιο, μου φαίνεται υπερβολικό αλλά ...........οκ καλά το κάνεις ειλικρινά. Γιατί γράφουμε συνεχώς αν είναι λάθος αυτό που κάνει η Μαρίζα πάνω απο 1-2 φορές οεο?

skouikaki

skouikaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και γω στην αρχη ειχα ενα θεμα παρολο που γεννησα καλοκαιρακι και δεν υπηρχαν ιωσεις....δεν το αφηνα μεχρι να κανει το 1ο εμβολιο και μετα απλα φοβομουν να το κρατανε μικρα παιδια...κυριως να μην πεσει....ο αντρας μου ομως ιδιως με τα ανιψια του ηταν ανενδοτος οποτε για να μην μαλωνουμε το αφηνα μεχρι να το καταλαβει μονος του....η αληθεια ειναι οτι μετα λογω χειμωνα δεν βγαιναμε πολυ οποτε αν ηταν να παμε καπου και ειχε παδακια ρωτουσα αν υπαρχει καμμια ιωση...αν ναι τοτε οκ δεν πηγαινα....πλεον δεν χανω ευκαιρια να βγω εξω και δεν χανω τις στιγμες της μικρης μου με τπτ....τη σηκωνουν ολοι ομως ειδικα οταν καθε Κυριακη στην εκκλησια δεν την κανω καλα αλλα σε λιγα λεπτα μου την φερνουν πισω γτ ειναι πολυ ζωηρη...χαχαχχαχαχα εκει που ηθελαν να τη σηκωνουν ολοι μικρη που ηταν ησυχη τωρα τους κυνηγαω με το τουφεκι.....
απλα η υπερβολη κανει κακο και στο παιδι σε οποια ηλικια και να ειναι.....θα δεις οτι θα το ξεπερασεις συντομα..... Very Happy

popix


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Όταν ήρθε η γιατρός να εξετάσει το γιο μου μόλις βγήκαμε από το μαιευτήριο μας τόνισε ότι τα μωρά έχουν φυσιολογική ανοσοανεπάρκεια και μας προειδοποίησε ότι αν κολλήσει κάτι τους πρώτους 3 μήνες θα μπει στο νοσοκομείο.Αν υπάρχουν αδέρφια στο σπίτι μοιραία δε μπορεις να κάνεις και πολλά γιατί όμως να αυξάνεις τις πιθανότητες να κολλήσει κάτι επείδη η θείτσα σου που μιλάτε 1 φορά το χρόνο θέλει να πάρει το μωρό αγκαλιά.

chrissa

chrissa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Βρε κορίτσια δε μιλάμε για υπερβολές. Μιλάμε για ανεμβολιαστα μωρακια και άνοιξη μεσα στις αλλεργίες. Σας πληροφορώ λοιπόν οτι πήραν αγκαλια το μωρο συγγενείς του άντρα μου που είχαν βηχα και νευριασε εκείνος. Και τις βόλτες μας τις κανουμε και ολα. Εννοείται οτι δε μιλάμε για γυαλα. Και προς θεού δεν άνοιξα το θέμα για να υπάρξουν προστριβές. Η παιδιατρος που την είδα τυχαία στο δρόμο μου είπε προσοχή ποιος θα αγγίζει το παιδι μεχρι να ξεκινήσουν τα εμβόλια. Τωρα αν είμαι υπερβολική, οκ δεκτό!! Αλλωστε ως νέα μαμα νομίζω ότι δικαιολογείται.

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
chrissa έγραψε:Βρε κορίτσια δε μιλάμε για υπερβολές. Μιλάμε για ανεμβολιαστα μωρακια και άνοιξη μεσα στις αλλεργίες. Σας πληροφορώ λοιπόν οτι πήραν αγκαλια το μωρο συγγενείς του άντρα μου που είχαν βηχα και νευριασε εκείνος. Και τις βόλτες μας τις κανουμε και ολα. Εννοείται οτι δε μιλάμε για γυαλα. Και προς θεού δεν άνοιξα το θέμα για να υπάρξουν προστριβές. Η παιδιατρος που την είδα τυχαία στο δρόμο μου είπε προσοχή ποιος θα αγγίζει το παιδι μεχρι να ξεκινήσουν τα εμβόλια. Τωρα αν είμαι υπερβολική, οκ δεκτό!! Αλλωστε ως νέα μαμα νομίζω ότι δικαιολογείται.

Πρωτα απο ολα, οι αλλεργιες δεν ειναι κολλητικες!!!! Και εγω νεα μαμα ειμαι. Δεν ειπα οτι δεν φοβαμαι, αλλα προσπαθω να ειμαι ψυχραιμη.

Μαρίζα

Μαρίζα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Chrissa το συμπέρασμα ειναι πως ο καθένας κάνει αυτό που αισθάνεται και θεωρεί σωστό και καλύτερο για το παιδι του. Γνώμες ειπώθηκαν. Κάποιες είμαστε πιο υποχόνδριες ( κι εγω μέσα) και κάποιες πιο άνετες ! Για αυτό υπάρχουν οι γνώμες για να λέγονται κι αυτός πιστεύω ειναι και ο λόγος ύπαρξης του forum. Επίσης ο γραπτός λόγος ειναι εύκολα παρεξηγησιμος. Οπότε κανε αυτό που νιώθεις κ μην έχεις τύψεις μην σε πουν περίεργη :-) γνώμη μου

chrissa

chrissa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Φυσικα Μαριζα. Συμφωνώ μαζι σου, άλλωστε έκανα την ερώτηση για να πάρω τις γνώμες σας.. Αλίμονο αν συμφωνουσαμε όλες. Απλα ισχύει αυτο που είπες. Ο γραπτός λόγος παρεξηγειται εύκολα.

chrissa

chrissa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Annamaria_i οι αλλεργίες δεν ειναι κολλητικες αλλα μπορει να εμφανιστεί αλλεργία σε ενα άρωμα για παράδειγμα. Επίσης κανεις δε χάνει την ψυχραιμία του,απλα γνώμες λέμε.

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
chrissa έγραψε:Annamaria_i οι αλλεργίες δεν ειναι κολλητικες αλλα μπορει να εμφανιστεί αλλεργία σε ενα άρωμα για παράδειγμα. Επίσης κανεις δε χάνει την ψυχραιμία του,απλα γνώμες λέμε.

Ενταξει αλλεργιες μπορει να εμφανιστουν με τα παντα. Αμα ειναι να το ψαχνουμε και τοσο που και αυτο τοτε καηκαμε!! Φυσικα τη γνωμη μου λεω, απλα πραγματικα πιστευω πως ειναι κριμα να χανουμε στιγμες και εμεις και τα μωρακια μας γιατι φοβομαστε! Οσο αφορα την υστερια, και παλι γνωμη μου, το να φοβασαι μην παθει το μωρο σου αλλεργια με καποιο αρωμα που μπορει να φοραει καποιος που μπορει να το παρει αγκαλια, συγνωμη αλλα μονο υστερικο το βρισκω. Δεν ειναι απο γυαλι τα μωρα μας, δεν παθαινουν κατι ετσι ευκολα!! Εγω ολα αυτα τα λεω φιλικα, γιατι και εγω φρεσκια μαμα ειμαι και εχω αγωνιες, απλα νομιζω πως δεν εχει νοημα να αγχονομαστε, μονο κακο κανουμε σε εμας και στα παιδια μας που καταλαβαινουν αυτην την ενταση και δεν τα αφηνουμε να χαρουν. Αυτη ειναι η γνωμη μου. Να χαιρεστε τα μωρα σας!

Picolina

Picolina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
annamaria_i έγραψε:Πιστευω εμεις οι μαμαδες γινομαστε λιγο υπερβολικες με αυτο το θεμα. Οταν γεννηθικε η μικρη μου ειχα αυτο το θεμα και εγω, αλλα το ξεπερασα γρηγορα. Δεν παθαινουν κατι τα μωρακια αν τα περνει καποιος αλλος αγκαλια για λιγο, ισα ισα που μαθαινουν και πιο ευκολα αλλες παρουσιες. Δεν λεω να πεφτουν ολοι με τα μουτρα πανω στο μωρο, ουτε να το πλσιαζουν πολυ μικρα παιδια (γιατι μπορει να ειναι αρρωστα) αλλα και παλι, αμα ηταν το δευτερο παιδι μιας οικογενειας τι θα ελεγες στο αδερφακι του, μην το πλησιαζεις μεχρι να μεγαλωσει λιγο;; η δεν θα αφηνουμε δικους μας ανθρωπους, παπουδες και γιαγιαδες να το χαρουν, με μετρο παντα γιατι φοβομαστε;; αληθεια τι ακριβως φοβομαστε;;; νομιζω πως θελει περισσοτερο ψυχραιμια το θεμα. Πιο πολυ αγχος δημιουργουμε και εκνευρισμο εμεις οι μαμαδες σε αυτη τη κατασταση. Κι οσο για την κοπελα που ρωταει, ειναι καλυτερο να κατσεις κλεισμενη μεσα και να μην κανεις πασχα απο το να συνηθισεις και εσυ και το μωρακι σου τη νεα πραγματικοτητα;; δεν ξερω αν το εκφραζω σωστα, αλλα το περιβαλλον ενος μωρου δεν εχει μονο τη μαμα και το μπαμπα, αρα σο πιο πολυ το αφηνουμε να εξικειωνεται και απο μικρο τοσο το καλυτερο.


Συμφωνω απολυτα...

Picolina

Picolina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
love4 έγραψε:Συμφωνώ μαζί σου ανναμαρια και διαφωνώ (πλέον) δυστυχώς με τα περισσότερα κορίτσια παραπάνω...Αλήθεια σκεφτήκατε τι ακριβώς φοβάστε και δεν αφήνετε κάποιον να πάρει αγκαλιά το μωράκι σας? Ξέρετε πόσες όμορφες και ανέμελες στιγμές χάνετε από τη ζωή σας όταν πχ τόσες μέρες πριν το Πάσχα κάθεστε και απασχολείτε το μυαλόσας ποιος θα το πάρει αγκαλιά και τι θα του συμβεί? Λοιπόν το χειρότερο που ιιιιιιισως του συμβεί είναι να σας κρυώσει...και τότε τι έγινε?Θα περάσει!!! Πόσα αν και αν και αν και αν πρέπει να βάζουμε στο μυαλό μας πια? Βγάλτε το μωρακι σας οπου σας αρέσει, χαρείτε το στο φουλ, δώστε το αγκαλιά σε όποιον θέλει να το πάρει, ευχαριστηθείτε και σεις μαζί του το Πάσχα και οπιαδήποτε αλλη στιγμή...γιατί κάθε στιγμή φεύγει και πίσω δε γυρίζει!! Να είστε όλες καλά και αν κρυολογήσουν και μια φορά τα μωρακια σας να θυμάστε ότι δεν ήρθε η συνέλεια του κόσμου και σε λιγες μερες θα ναι πάλι καλα Very Happy


Επισης,συμφωνω απολυτα...Καποτε οι γυναικες επαιρναν τα νεογεννητα μωρα τους στα χωραφια και ζουσαν γενικα σε συνθηκες τελειως διαφορετικες απο τις σημερινες...

chrissa

chrissa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ας κανει η καθεμιά αυτο που νοιώθει πως είναι το καλύτερο. Προς θεού όμως μην κατηγοριοποιουμε τα πράγματα. Στις φυσιολογικές και τις υστερικες μαμάδες. Οτι δε μας ταιριάζει δεν ειναι κατ´αναγκη και υστερικο...
Σας ευχαριστω για τις γνώμες σας, να χαίρεστε τα μωρακια σας

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
chrissa έγραψε:Ας κανει η καθεμιά αυτο που νοιώθει πως είναι το καλύτερο. Προς θεού όμως μην κατηγοριοποιουμε τα πράγματα. Στις φυσιολογικές και τις υστερικες μαμάδες. Οτι δε μας ταιριάζει δεν ειναι κατ´αναγκη και υστερικο...
Σας ευχαριστω για τις γνώμες σας, να χαίρεστε τα μωρακια σας

Μα δεν ειναι κατι φυσιολογικο η αφυσικο. Ο καθενας οτι πιστευει καλυτερο κανει. Αλλα οπως εσυ μπορει να χαρακτηρισεις τη συμπεριφορα μου χυμα επειδη δεν αγχωνομαι με το παραμικρο, ετσι και εγω μπορω να χαρακτηρισω το γεγονως οτι φοβασαι μην παθει το μωρο σου αλλεργια απο καποιο αρωμα που μπορει να φοραει καποιος και ετσι προτειμας να περιορισεις τις κοινωνικες σου συνανστροφες υστερικη.δεν ειναι θεμα φυσιολογικου δηλαδη, ειναι θεμα ψυχραιμιας και κυριως για να ημαστε εμεις πιο ηρεμεςγιατι το αγχος μας το μεταδιδουμε αθελα μας και στα παιδια μας.

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
annamaria_i έγραψε:
chrissa έγραψε:Ας κανει η καθεμιά αυτο που νοιώθει πως είναι το καλύτερο. Προς θεού όμως μην κατηγοριοποιουμε τα πράγματα. Στις φυσιολογικές και τις υστερικες μαμάδες. Οτι δε μας ταιριάζει δεν ειναι κατ´αναγκη και υστερικο...
Σας ευχαριστω για τις γνώμες σας, να χαίρεστε τα μωρακια σας

Μα δεν ειναι κατι φυσιολογικο η αφυσικο. Ο καθενας οτι πιστευει καλυτερο κανει. Αλλα οπως εσυ μπορει να χαρακτηρισεις τη συμπεριφορα μου χυμα επειδη δεν αγχωνομαι με το παραμικρο, ετσι και εγω μπορω να χαρακτηρισω το γεγονως οτι φοβασαι μην παθει το μωρο σου αλλεργια απο καποιο αρωμα που μπορει να φοραει καποιος και ετσι προτειμας να περιορισεις τις κοινωνικες σου συνανστροφες υστερικη.δεν ειναι θεμα φυσιολογικου δηλαδη, ειναι θεμα ψυχραιμιας και κυριως για να ημαστε εμεις πιο ηρεμεςγιατι το αγχος μας το μεταδιδουμε αθελα μας και στα παιδια μας.
Βρε κορίτσι μου γιατί επιμένεις τόσο πολύ? Είπες την γνώμη σου μια δυο φορές. Το να την λες 100 φορες ειναι σαν να προσπαθεις να πεισεις τον αλλον με το ετσι θέλω. δικό της είναι το μωράκι και κάνει ότι κ΄ρινει καλύτρο. Γιατί να είμαι εγώ ήεσυ η σωστή και εκείνη η λάθος? Θέλει να είναι υστερική? καλά κάνει. Τις είπαμε τις απόψεις μας, είπαμε τι κάνουμ εμείς και τέλος.
αν θέλει μια μαμά και σε βαζάκι να το κλείσει αεροστεγώς μπορεί να μην συμφωνώ αλλά αν εκείνη αισθάνεται πιο άνετα οφείλουμαι να το σεβαστούμε. Πίστεψε με είναι κουραστικό να διαβάζεις τα ίδια και τα ίδια απο το ίδιο πρόσωπο. Εμείς έιμαστε οι άνετες και αυτη η παλαβή. εντάξει το καταλάβαμε. Εμείς σωστές αυτή λάθος. Προβλημα της.

Μαρίζα

Μαρίζα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Νομίζω πως επαναλαμβάνεστε οι περισσότερες, είπαμε δεν μιλάμε για αδελφάκια αυτό είναι αναπόφευκτο οπότε μην το θετετε συνεχώς ως παράδειγμα. Ακόμα μιλάμε για μωρά 40 ημερών οπότε δεν ισχύει το "αν κρυώσει δεν έγινε και τίποτα" . Σιγά τις ανέμελες στιγμές που θα χάσω αν δεν το πάρει η κυρά Κατίνα αγκαλιά ! Δεν ειπαμε να μην το παρει η γιαγιά του.Εχει καιρούς για αγκαλιές ουουου! Επίσης για όσους χαρακτήρισαν την κοπέλα υστερική θέλω να πω πως η υπερβολή τους αγγίζει τα όρια της υστερίας. Αυτά και δεν ασχολούμαι άλλο με αυτό το θέμα γιατί μάλλον χάσατε το point κάπου στην πορεία και τρελαθήκατε όλοι να καταδικασετε την κοπέλα με το πόσο άνετοι είστε Και να την χαρακτηρίσετε!!!!Συγχαρητήρια!

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρίζα έγραψε:Νομίζω πως επαναλαμβάνεστε οι περισσότερες, είπαμε δεν μιλάμε για αδελφάκια αυτό είναι αναπόφευκτο οπότε μην το θετετε συνεχώς ως παράδειγμα. Ακόμα μιλάμε για μωρά 40 ημερών οπότε δεν ισχύει το "αν κρυώσει δεν έγινε και τίποτα" . Σιγά τις ανέμελες στιγμές που θα χάσω αν δεν το πάρει η κυρά Κατίνα αγκαλιά ! Δεν ειπαμε να μην το παρει η γιαγιά του.Εχει καιρούς για αγκαλιές ουουου! Επίσης για όσους χαρακτήρισαν την κοπέλα υστερική θέλω να πω πως η υπερβολή τους αγγίζει τα όρια της υστερίας. Αυτά και δεν ασχολούμαι άλλο με αυτό το θέμα γιατί μάλλον χάσατε το point κάπου στην πορεία και τρελαθήκατε όλοι να καταδικασετε την κοπέλα με το πόσο άνετοι είστε Και να την χαρακτηρίσετε!!!!Συγχαρητήρια!
συμφωνώ μαζί σου. Ο χαρακτηρισμός ''παλαβή ΄΄απο εμε΄να ελπίζω να καταλαβαίνετε ότι είναι ειρωνικός. Για εμε΄να αν αισθάνεται καλύτερα ετσι ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ.παπαλα. Δεν υπάρχει λόγος να επιμένουμε.

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ede έγραψε:
annamaria_i έγραψε:
chrissa έγραψε:Ας κανει η καθεμιά αυτο που νοιώθει πως είναι το καλύτερο. Προς θεού όμως μην κατηγοριοποιουμε τα πράγματα. Στις φυσιολογικές και τις υστερικες μαμάδες. Οτι δε μας ταιριάζει δεν ειναι κατ´αναγκη και υστερικο...
Σας ευχαριστω για τις γνώμες σας, να χαίρεστε τα μωρακια σας

Μα δεν ειναι κατι φυσιολογικο η αφυσικο. Ο καθενας οτι πιστευει καλυτερο κανει. Αλλα οπως εσυ μπορει να χαρακτηρισεις τη συμπεριφορα μου χυμα επειδη δεν αγχωνομαι με το παραμικρο, ετσι και εγω μπορω να χαρακτηρισω το γεγονως οτι φοβασαι μην παθει το μωρο σου αλλεργια απο καποιο αρωμα που μπορει να φοραει καποιος και ετσι προτειμας να περιορισεις τις κοινωνικες σου συνανστροφες υστερικη.δεν ειναι θεμα φυσιολογικου δηλαδη, ειναι θεμα ψυχραιμιας και κυριως για να ημαστε εμεις πιο ηρεμεςγιατι το αγχος μας το μεταδιδουμε αθελα μας και στα παιδια μας.
Βρε κορίτσι μου γιατί επιμένεις τόσο πολύ? Είπες την γνώμη σου μια δυο φορές. Το να την λες 100 φορες ειναι σαν να προσπαθεις να πεισεις τον αλλον με το ετσι θέλω. δικό της είναι το μωράκι και κάνει ότι κ΄ρινει καλύτρο. Γιατί να είμαι εγώ ήεσυ η σωστή και εκείνη η λάθος? Θέλει να είναι υστερική? καλά κάνει. Τις είπαμε τις απόψεις μας, είπαμε τι κάνουμ εμείς και τέλος.
αν θέλει μια μαμά και σε βαζάκι να το κλείσει αεροστεγώς μπορεί να μην συμφωνώ αλλά αν εκείνη αισθάνεται πιο άνετα οφείλουμαι να το σεβαστούμε. Πίστεψε με είναι κουραστικό να διαβάζεις τα ίδια και τα ίδια απο το ίδιο πρόσωπο. Εμείς έιμαστε οι άνετες και αυτη η παλαβή. εντάξει το καταλάβαμε. Εμείς σωστές αυτή λάθος. Προβλημα της.

Οσο επιμενω εγω αλο τοσο επιμενουν και οι κοπελες με την αντιθετη αποψη απο εμενα. Δεν θελω να αλλαξω την αποψη κανενως, αλλωστε ποτε δεν ειπα οτι εγω ειμαι σωστη και οι αλλες λαθος. Την γνωμη μου λεω. Αλλα οσο μου απαντανε σε κατι που λεω, θεωρις οτι οφειλω να μην απαντησω πισω γιατι εγω επιμενω;; Και γιατι δηλαδη εγω επιμενω και οχι οι κοπελες που μου απαντανε;; Η πρεπει δηλαδη επειδη εχω αντιθετη ποψη απο τη θεματοθετρια να κλεισω το θεμα πρωτη και οσο και να μου απευθυνονται να μην απαντω; Δεν επεμεινα να της αλλαξω γνωμη, δεν με αφορα ο τροπος που μεγαλωνει το παιδι της, καλα κανει και κανει οπως εκεινη νομιζει. Αλλα γι πιο λογο πρεπει εγω να μην απαντισω οταν μου απευθυνονται;; Γγια να μην μου πεις εσυ οτι επιμενω;;; Αναρωτιεμαι κιολας αν εκανα καλα που σου απατησα, γιατι και εσυ μου απευθυνθικες, μηπως οφειλα να λειξω εγω το θεμα;; Οτι να ναι..

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρίζα έγραψε:Νομίζω πως επαναλαμβάνεστε οι περισσότερες, είπαμε δεν μιλάμε για αδελφάκια αυτό είναι αναπόφευκτο οπότε μην το θετετε συνεχώς ως παράδειγμα. Ακόμα μιλάμε για μωρά 40 ημερών οπότε δεν ισχύει το "αν κρυώσει δεν έγινε και τίποτα" . Σιγά τις ανέμελες στιγμές που θα χάσω αν δεν το πάρει η κυρά Κατίνα αγκαλιά ! Δεν ειπαμε να μην το παρει η γιαγιά του.Εχει καιρούς για αγκαλιές ουουου! Επίσης για όσους χαρακτήρισαν την κοπέλα υστερική θέλω να πω πως η υπερβολή τους αγγίζει τα όρια της υστερίας. Αυτά και δεν ασχολούμαι άλλο με αυτό το θέμα γιατί μάλλον χάσατε το point κάπου στην πορεία και τρελαθήκατε όλοι να καταδικασετε την κοπέλα με το πόσο άνετοι είστε Και να την χαρακτηρίσετε!!!!Συγχαρητήρια!

Ουτε και εγω θα ασχολειθω παραπερα, αλλα θα σου πω μονο αυτο, εμενα με χαρακτηρισαν χυμα. Θα επρεπε να θειχτω δηλαδη;; ΚΑι ειπα τν αποψη μου (γιατι για μενα μπορω να μιλησω) επειδη ειμαι σε δημοσιο φορουμ μελος και ρωτηθηκα. Οσο επαναλαμβανομουνα εγω αλλο τοσο και εκεινη και οπιαδηποτε κοπελα. Δεν ηξερα οτι οταν μου απευθυνονται εγω δεν θα πρεπει να απαντω γιατι επαναλαμβανομαι. ΕΚτος αν η επαναληψη δεν πειραζει αν λεμε ¨ποσο δικιο εχεις΄και "συμφωνω μαζι σου". Εφοσον μου απευθυνθηκε εχω καθε δικαιωμα να απαντησω, και αμα θελω και να επαναληφθω. Δεν θ απαθετε και τιποτα!! ειδικα για ενα θεμα που συμεριζομαι την αγωνια του εφοσον δεν περασε και πολυς καιρος απο τοτε που και εγω το σκεφτομουν, και επειδη το ξεπερασα ηθελα απλα να πω τα επιχειρηματα που με βοηθησαν να το ξεπερασω, και ναι η σκεψη ενος δευτερου παιδιου ειναι το πιο σωστο επιχειρημα. Τεος να σου πω πως οσο καποιος εμενα μπορει να με χαρακτηρισει χυμα, αλλα τοσο και γω μπορω να τον χαρακτηρισω υστερικο ειδικα οταν καποιες φοβιες του (παντα κατα τη γνωμη μου) ειναι υπερβολικες. Αμα θελεται να ακουτε μονο ναι, τοτε να τα λετε στον καθρεπτη. Λυπαμαι γιατο μεγαλο μου ποστ αλλα ενιωσα ξαφνικα μια επιθεση επειδη η γνωμη μου δεν ειναι αρεστη, η γιατι "επεμεινα" να απαντησω ενω μου απευθυνθικαν.ΚΑλημερα Very Happy

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
popix έγραψε:Όταν ήρθε η γιατρός να εξετάσει το γιο μου μόλις βγήκαμε από το μαιευτήριο μας τόνισε ότι τα μωρά έχουν φυσιολογική ανοσοανεπάρκεια και μας προειδοποίησε ότι αν κολλήσει κάτι τους πρώτους 3 μήνες θα μπει στο νοσοκομείο.Αν υπάρχουν αδέρφια στο σπίτι μοιραία δε μπορεις να κάνεις και πολλά γιατί όμως να αυξάνεις τις πιθανότητες να κολλήσει κάτι επείδη η θείτσα σου που μιλάτε 1 φορά το χρόνο θέλει να πάρει το μωρό αγκαλιά.

Συμφωνώ απόλυτα, άλλο όταν υπάρχουν αδερφάκια και μοιραία δε μπορούμε να το αποφύγουμε και άλλο να προκαλούμε μόνοι μας την τύχη μας. Είμαι και εγώ νέα μαμά και ίσως λίγο υπερβολική,αλλά καλύτερα φίλαγε τα ρούχα σου που λένε..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις