Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
60 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 60 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Picolina έγραψε:
love4 έγραψε:Συμφωνώ μαζί σου ανναμαρια και διαφωνώ (πλέον) δυστυχώς με τα περισσότερα κορίτσια παραπάνω...Αλήθεια σκεφτήκατε τι ακριβώς φοβάστε και δεν αφήνετε κάποιον να πάρει αγκαλιά το μωράκι σας? Ξέρετε πόσες όμορφες και ανέμελες στιγμές χάνετε από τη ζωή σας όταν πχ τόσες μέρες πριν το Πάσχα κάθεστε και απασχολείτε το μυαλόσας ποιος θα το πάρει αγκαλιά και τι θα του συμβεί? Λοιπόν το χειρότερο που ιιιιιιισως του συμβεί είναι να σας κρυώσει...και τότε τι έγινε?Θα περάσει!!! Πόσα αν και αν και αν και αν πρέπει να βάζουμε στο μυαλό μας πια? Βγάλτε το μωρακι σας οπου σας αρέσει, χαρείτε το στο φουλ, δώστε το αγκαλιά σε όποιον θέλει να το πάρει, ευχαριστηθείτε και σεις μαζί του το Πάσχα και οπιαδήποτε αλλη στιγμή...γιατί κάθε στιγμή φεύγει και πίσω δε γυρίζει!! Να είστε όλες καλά και αν κρυολογήσουν και μια φορά τα μωρακια σας να θυμάστε ότι δεν ήρθε η συνέλεια του κόσμου και σε λιγες μερες θα ναι πάλι καλα Very Happy


Επισης,συμφωνω απολυτα...Καποτε οι γυναικες επαιρναν τα νεογεννητα μωρα τους στα χωραφια και ζουσαν γενικα σε συνθηκες τελειως διαφορετικες απο τις σημερινες...

Άλλες εποχές τότε. Η ιατρική δεν είχε προχωρήσει. Και πολλές γυναίκες επισης στα χωράφια γεννούσαν, πέθαιναν οι ίδιες και τα μωρά τους αρκετές φορές.

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια ξερετε μάλλον τι συμβαίνει? Ακόμη και εμείς οι "χύμα" κάποτε ήμαστε "υστερικές" αλλά το ξεπεράσαμε...οπότε ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ προσπαθούμε να σας δώσουμε να καταλάβετε ότι κάποια πραγματα είναι υπερβολικά και μας αγχώνουν άδικα..Πώς είναι όταν έχεις περάσει το ίδιο ιατρικό πρόβλημα και έχεις μια τάση να συμβουλεύεις τους άλλους που το περνούν τώρα? Κάπως έτσι!!Και εννοείται δεν είναι αρρώστια αυτή η υπερβολή που μας πιάνει...είναι απλώς κάτι σα φοβία.Εγώ να καταλάβετε στο πρώτο μωρό έδινα πανάκια σε όποιον ήθελε να το κρατήσει, αφήστε το άγχος μου μήπως το κολλήσει κάτι..στον πρώτο πυρετό 39,2 έτρεχα στο παίδων και ας ήταν ήδη 6 μηνών και πολλά άλλα τέτοια...το τέταρτο απλώς το μοιράζω σε όποιον του κάνει κέφι να το παίξει Shocked, και απλώς τους πυρετους περιμένω να περάσουν χωρίς να δίνω και ιδιαίτερη σημασία...Και ακριβώς επειδή έχω περάσει από όλα τα στάδια αισθάνομαι μέσα μου ότι το τωρινό είναι πιο "υγιές" και πιο "χαρούμενο"...

nana1


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
γενικα δεν νομιζω να εχω προβλημα να αγγιξει κανεις το μωρο φτανει να ειναι στενος συγγενης και να τηρει βεβαια τους βασικους κανονες υγιεινης εχω μεγαλο θεμα ομως με τους καπνιστες αφου ως γνωστο η νικοτινη εναποτειθεται πανω στο δερμα και τα ρουχα ,ολο το σοι του αντρα μου ειναι φανατικοι καπνιστες δεν ξερω πως θα το θεσω το θεμα ωστε να μην προσβαλω κανενα ουτε και να παρεξηγηθω κυριως απο τα πεθερικα μου απο τωρα μου φαινεται βουνο...

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
love4 έγραψε:Κορίτσια ξερετε μάλλον τι συμβαίνει? Ακόμη και εμείς οι "χύμα" κάποτε ήμαστε "υστερικές" αλλά το ξεπεράσαμε...οπότε ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ προσπαθούμε να σας δώσουμε να καταλάβετε ότι κάποια πραγματα είναι υπερβολικά και μας αγχώνουν άδικα..Πώς είναι όταν έχεις περάσει το ίδιο ιατρικό πρόβλημα και έχεις μια τάση να συμβουλεύεις τους άλλους που το περνούν τώρα? Κάπως έτσι!!Και εννοείται δεν είναι αρρώστια αυτή η υπερβολή που μας πιάνει...είναι απλώς κάτι σα φοβία.Εγώ να καταλάβετε στο πρώτο μωρό έδινα πανάκια σε όποιον ήθελε να το κρατήσει, αφήστε το άγχος μου μήπως το κολλήσει κάτι..στον πρώτο πυρετό 39,2 έτρεχα στο παίδων και ας ήταν ήδη 6 μηνών και πολλά άλλα τέτοια...το τέταρτο απλώς το μοιράζω σε όποιον του κάνει κέφι να το παίξει Shocked, και απλώς τους πυρετους περιμένω να περάσουν χωρίς να δίνω και ιδιαίτερη σημασία...Και ακριβώς επειδή έχω περάσει από όλα τα στάδια αισθάνομαι μέσα μου ότι το τωρινό είναι πιο "υγιές" και πιο "χαρούμενο"...

Με 39αρι πυρετό με 6μηνιτικο μωράκι εννοείται τρέχεις στο παίδων και σε όποιο εφημερεύει!!Αχ κορίτσια, που μου το παίζεται "χαλαρές" μόνο να ξέρατε τι μπορεί να πάθει ενα μωρακι από ενα πνευμονιοκοκκο, μηνιγγιτιδόκοκκο ή influenza?!!Οι υπόλοιπες μανούλες μην αφήνετε τα μωρακια εμπύρετα χωρίς λόγο επειδη το διαβασατε σε ένα φόρουμ...πάντα τον παιδιατρο τηλέφωνο!ΠΑΝΤΑ!
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, τα φορουμ αυτα όσον αφορά τα ιατρικά θέματα, ειναι δυνατόν να παραπληροφορήσουν πολύ κόσμο και να αποβουν μοιραία για κάποιους...

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εχω αναφέρει και σε άλλο post την ιδιοτητα μου, αυτη της ιατρού, αλλά δεν είμαι εδώ για να δωσω συμβουλές, ουτε να το παίξω ειδήμων, κάθε άλλο, είμαι εδώ ώς εκκολαπτόμενη μανούλα. Σε αυτό το θέμα έχω αναφερθεί και αλλού, επειδή γράφονται διάφορα...εντάξει η καθε μία μπορεί να κάνει ότι θελει με ή χωρίς συμβουλή ιατρού, ΑΛΛΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΥΠΟΒΡΑΘΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΕΞΗΣ (Απο το βιβλίο παιδιατρικής του NELSON)

Το βρέφος όταν γεννηθεί, έχει μερικά μόνο IGG αντισώματα από την μητέρα του και ο αριθμός τους εξαρτάται από το ανοσοποιητικό σύστημα της εκάστοτε μητέρας. Τα ΙGG ακολουθούν πτωτική πορεία ως τον τρίτο μήνα του βρέφους που μηδενίζονται και ξεκινά να φτιάχνει δικά του αντισωματα όλων των σειρών (IGG, IGA, IGM, IGE). Ως τα δυο χρόνια του όμως έχει φτιάξει ένα ικανοποιητικό , οχι όμως επαρκές και πλήρως ώριμο, ανοσοποιητικό σύστημα...


Γιαυτό και όλη αυτή η συζήτηση με τα μικρόβια και τις 40 μέρες (που δεν αφορούν την μάνα , αλλά το μωρό),,,και όχι δεν πρόκειται περι φοβίας, αλλά περί συνετής προφύλαξης και αποφυγής του χειρότερου, δεν χρειάζεται να προκαλούμε την μοίρα μας Very Happy ...και αυτα τα παραδείγματα με τα χωράφια και τα στάρια,,έλεος βρε κορίτσια..τα λένε κάτι τραμπούκοι πατεράδες και παπούδες στο νοσοκομείο,,, μην τα ακούω και απο νέες γυναίκες!!

theanw

theanw
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ωσ νεα μαμα με μωρακι 4 μηνων ακομα και τωρα αν δεν πλυνουν τουλαχιστον τα χερια τους δεν το δινω να το παρουν αγκαλια.Καλα εννοειτε οτα 40ντησαμε το επαιρνε αγκαλια ο μπαμπας του και η γιαγια του και κανεις δεν το φιλουσε εννοειτε.ΜΠορει να ειμαι υπερβολικη αλλα αμα κολησει τιποτα ποιος θα τρεχει και θα ξενυχταει?Εγω!!!!!!!!Ασε την ταλαιπορια που θα τραβηξει το μωρο μου.Την αποστειρωση την σταματησα αλλα φροντιζω μεσα στο σπιτι οτι πιανει και οσο γινεται να ειναι καθαρα.Μικροβιακο φορτιο θα αποκτησει ο οργανισμος του αλλα σιγα σιγα.Αυτη ειναι η αποψη μου βεβαια και ολες οι μανουλες πραττουν οτι νομιζουν πως ειναι σωστο για τα παιδια τους καμια δεν θελει το κακο τους

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βρε κορίτσι μου δεν είπα ότι δε μιλάμε με τον παιδίατρο όταν είναι αρρωστα τα παιδάκια μας...τον ενημερώνουμε εννοείται αλλά και αυτός το πρωτο 48ωρο του πυρετού δεν έχει να κάνει και πολλά πράγματα...Τα εμβόλια για όσους πνευμονιόκοκκους κλπ μπορούμε τα κάνουμε..αλλά είναι καλύτερα από την πρώτη μερα του πυρετού να τρέχουμε στο παίδων όπου θα κολλήσουμε ότι άλλο περνάει από δίπλα μας, παρά να κάνουμε υπομονή στο σπιτάκι μας να δούμε πως θα παει? Αυτά εννοώ και προς Θεού δε συμφωνώ με όλα αυτά του τύπου παλια γεννούσαν στα χωράφια..ίσως επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου είμαι πλέον λίγο περισσότερο ψύχραιμη και χαλαρή...Και επειδή έτσι γίνονται ευκολότερα τα πράγματα προσπάθησα να το περάσω και σε σας. Όμως η εμπειρία είναι κάτι που αποκτιέται μονο όταν κάτι το ζεις ο ίδιος οπότε στην τελική ότι και να λέμε όλες μας θεωρητικά αν δεν το περάσει η κάθε μανούλα δεν μπορεί να πειστεί Wink

Μαρίζα

Μαρίζα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Η καθεμιά οτι θέλει ας κάνει ρε παιδια . Σε αυτό το θέμα δεν υπαρχει αντικειμενικότητα, όπως νιώθει η καθεμιά . Εγώ δεν θα ρισκαρα για να το πάρει αγκαλια η καθε θειτσα. Αλλά that's me, περί ορέξεως...

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω τι να πω ρε κοτιτσια που βλεπω σε καποια στιγμη εντρομη ενα 4χρονο να κουβαλαει το 4 μηνων μωρο μου.....μονο του.... Shocked Shocked Shocked

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω το πρωτο μου δεν το εδινα παρα πολυ δυσκολα, αλλα το δευτερο το δινω πιο ευκολα!

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλησπερα εγω την εδινα αλλα οργιαζα οταν δεν τηρουσαν τουσ κανονεσ υγιεινης,ας πουμε ενα συγγενικο μας προσωπι ειχε γριπη κ ηρθε σπιτι κ ηθελε ν το παρει αγκαλια εμ τ δωσαμε μασκα αλλα κ δεν τ αφησαμε ελεος ποσες φορες πρεπει ν τ λεμε.

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ean milame gia 40 hmervn ok alla ama to mwro einai megalytero de nomizw na ginei kai tipota.!!emena pantos ουτε που πατησε κανεισ στισ 40 μερες!μονο οι πολυ κοντινοι!αδερφεσ μου κουνιαδα και γιαγια παπππουσ.ειμασταν και μεσα στισ γιορτεσ οποτε μια χαρα ...αν και νομιζω οτι περναει κανενα δυμηνο και βαλε και μετα επισκεπτονται συνηθωσ το μωρο και αυτο μια συντομη επισκεψη.ετσι εγινε με εμαςντουλαχιστον!

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dimitra al έγραψε:ean milame gia 40 hmervn ok alla ama to mwro einai megalytero de nomizw na ginei kai tipota.!!emena pantos ουτε που πατησε κανεισ στισ 40 μερες!μονο οι πολυ κοντινοι!αδερφεσ μου κουνιαδα και γιαγια παπππουσ.ειμασταν και μεσα στισ γιορτεσ οποτε μια χαρα ...αν και νομιζω οτι περναει κανενα δυμηνο και βαλε και μετα επισκεπτονται συνηθωσ το μωρο και αυτο μια συντομη επισκεψη.ετσι εγινε με εμαςντουλαχιστον!
και εγω για τς πρωτους μηνες μιλαω αλλα ειναι μερικοι κοντινοι στ δικο μας σοι π δν καταλαβαινουν ουτε απο αρρωστιες αυτο απλως επισημενω

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

kristinna


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κατι ηξεραν οι παλιες που ελεγαν οτι για 40 ημερες δεν πατουσε ανθρωπος στο σπιτι...και εγω απο οτι θυμαμαι πανω απο 3 μ αισθανθηκα πιο ανετα και δεν στριμαρα οταν επαιρναν το μωρο αγκαλια θειοι θειες κτλ.

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
νατασσα έγραψε:
dimitra al έγραψε:ean milame gia 40 hmervn ok alla ama to mwro einai megalytero de nomizw na ginei kai tipota.!!emena pantos ουτε που πατησε κανεισ στισ 40 μερες!μονο οι πολυ κοντινοι!αδερφεσ μου κουνιαδα και γιαγια παπππουσ.ειμασταν και μεσα στισ γιορτεσ οποτε μια χαρα ...αν και νομιζω οτι περναει κανενα δυμηνο και βαλε και μετα επισκεπτονται συνηθωσ το μωρο και αυτο μια συντομη επισκεψη.ετσι εγινε με εμαςντουλαχιστον!
και εγω για τς πρωτους μηνες μιλαω αλλα ειναι μερικοι κοντινοι στ δικο μας σοι π δν καταλαβαινουν ουτε απο αρρωστιες αυτο απλως επισημενω
ektos apo tous idioys kai ta apaidia toys mazi...poy einai akoma xeirotera...kserw ti enoeis kai katalabainw apolyta!!!!! Επαιρναν αγκαλιά τα μωρακια σας - Σελίδα 3 654655

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dimitra al έγραψε:
νατασσα έγραψε:
dimitra al έγραψε:ean milame gia 40 hmervn ok alla ama to mwro einai megalytero de nomizw na ginei kai tipota.!!emena pantos ουτε που πατησε κανεισ στισ 40 μερες!μονο οι πολυ κοντινοι!αδερφεσ μου κουνιαδα και γιαγια παπππουσ.ειμασταν και μεσα στισ γιορτεσ οποτε μια χαρα ...αν και νομιζω οτι περναει κανενα δυμηνο και βαλε και μετα επισκεπτονται συνηθωσ το μωρο και αυτο μια συντομη επισκεψη.ετσι εγινε με εμαςντουλαχιστον!
και εγω για τς πρωτους μηνες μιλαω αλλα ειναι μερικοι κοντινοι στ δικο μας σοι π δν καταλαβαινουν ουτε απο αρρωστιες αυτο απλως επισημενω
ektos apo tous idioys kai ta apaidia toys mazi...poy einai akoma xeirotera...kserw ti enoeis kai katalabainw apolyta!!!!! Επαιρναν αγκαλιά τα μωρακια σας - Σελίδα 3 654655
μπααα τα ανηψια μ ειναι μακρυα μια στο τοσο τα βλεπω τα πεθερικα ομως ρε παιδια νεοι ανθρωποι να μ νοιωθουν τι να πω

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

karlinaki

karlinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Λόγω ενός πολύ άσχημου περιστατικού που έγινε στο οικείο περιβάλον μας, το φοβάμαι πολύ το θέμα με τρίτους και πολύ μικρά μωρά..
Συγκεκριμένα σε φιλικό ζευγάρι που έκανε διδυμάκια πήγε επίσκεψη άλλο ζευγάρι, ο άντρας είχε ελαφριάς μορφής γαστρεντερίτιδα..και δυστυχώς κόλλησε το ένα απο τα δύο μωρά..το μωρό ήταν πολύ μικρό για να αντέξει την θεραπεία με αποτέλεσμα να υποστεί μεγάλη βλάβη στα εσωτερικά του όργανα,δύο χρόνια κράτησε αυτη η ταλαιπωρία για το μωράκι και δυστυχώς πριν ένα μήνα κατέληξε...
Οπότε μην ακούω τι θα πάθει το μωράκι αν το πάρουν αγκαλιά τόσο μικρό, δεν έχουν καμία δουλειά πάνω απο το λεχωνάκι τόσα άτομα, αυτή είναι η γνώμη μου εμένα. Ας κάνει πρωτα τα πρώτα του εμβόλια και μετά ας το κοινωνικοποιήσουμε.

kat_laz

kat_laz
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
karlinaki έγραψε:Λόγω ενός πολύ άσχημου περιστατικού που έγινε στο οικείο περιβάλον μας, το φοβάμαι πολύ το θέμα με τρίτους και πολύ μικρά μωρά..
Συγκεκριμένα σε φιλικό ζευγάρι που έκανε διδυμάκια πήγε επίσκεψη άλλο ζευγάρι, ο άντρας είχε ελαφριάς μορφής γαστρεντερίτιδα..και δυστυχώς κόλλησε το ένα απο τα δύο μωρά..το μωρό ήταν πολύ μικρό για να αντέξει την θεραπεία με αποτέλεσμα να υποστεί μεγάλη βλάβη στα εσωτερικά του όργανα,δύο χρόνια κράτησε αυτη η ταλαιπωρία για το μωράκι και δυστυχώς πριν ένα μήνα κατέληξε...
Οπότε μην ακούω τι θα πάθει το μωράκι αν το πάρουν αγκαλιά τόσο μικρό, δεν έχουν καμία δουλειά πάνω απο το λεχωνάκι τόσα άτομα, αυτή είναι η γνώμη μου εμένα. Ας κάνει πρωτα τα πρώτα του εμβόλια και μετά ας το κοινωνικοποιήσουμε.


πω πω... τι να πω. τι μπορείς να πάθεις... κρίμα την ψυχούλα και τους γονείς. με έκανες και σκέφτομαι τις απερισκεψίες που έκανα εγώ... No

karlinaki

karlinaki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
kat_laz έγραψε:
karlinaki έγραψε:Λόγω ενός πολύ άσχημου περιστατικού που έγινε στο οικείο περιβάλον μας, το φοβάμαι πολύ το θέμα με τρίτους και πολύ μικρά μωρά..
Συγκεκριμένα σε φιλικό ζευγάρι που έκανε διδυμάκια πήγε επίσκεψη άλλο ζευγάρι, ο άντρας είχε ελαφριάς μορφής γαστρεντερίτιδα..και δυστυχώς κόλλησε το ένα απο τα δύο μωρά..το μωρό ήταν πολύ μικρό για να αντέξει την θεραπεία με αποτέλεσμα να υποστεί μεγάλη βλάβη στα εσωτερικά του όργανα,δύο χρόνια κράτησε αυτη η ταλαιπωρία για το μωράκι και δυστυχώς πριν ένα μήνα κατέληξε...
Οπότε μην ακούω τι θα πάθει το μωράκι αν το πάρουν αγκαλιά τόσο μικρό, δεν έχουν καμία δουλειά πάνω απο το λεχωνάκι τόσα άτομα, αυτή είναι η γνώμη μου εμένα. Ας κάνει πρωτα τα πρώτα του εμβόλια και μετά ας το κοινωνικοποιήσουμε.


πω πω... τι να πω. τι μπορείς να πάθεις... κρίμα την ψυχούλα και τους γονείς. με έκανες και σκέφτομαι τις απερισκεψίες που έκανα εγώ... No
Κοπέλα μου πραγματικά τραγική ιστορία, πάλεψε το αγγελούδι αλλά δεν την κέρδισε την μάχη,και πέρασε και τεράστια ταλαιπωρία μπαινοβγαίνοντας στα νοσοκομεία 2 χρόνια τωρα. Το παράδοξο είναι πως το διδυμάκι του δεν κόλλησε...Οι ειρωνείες της ζωής..

kat_laz

kat_laz
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
karlinaki έγραψε:
kat_laz έγραψε:
karlinaki έγραψε:Λόγω ενός πολύ άσχημου περιστατικού που έγινε στο οικείο περιβάλον μας, το φοβάμαι πολύ το θέμα με τρίτους και πολύ μικρά μωρά..
Συγκεκριμένα σε φιλικό ζευγάρι που έκανε διδυμάκια πήγε επίσκεψη άλλο ζευγάρι, ο άντρας είχε ελαφριάς μορφής γαστρεντερίτιδα..και δυστυχώς κόλλησε το ένα απο τα δύο μωρά..το μωρό ήταν πολύ μικρό για να αντέξει την θεραπεία με αποτέλεσμα να υποστεί μεγάλη βλάβη στα εσωτερικά του όργανα,δύο χρόνια κράτησε αυτη η ταλαιπωρία για το μωράκι και δυστυχώς πριν ένα μήνα κατέληξε...
Οπότε μην ακούω τι θα πάθει το μωράκι αν το πάρουν αγκαλιά τόσο μικρό, δεν έχουν καμία δουλειά πάνω απο το λεχωνάκι τόσα άτομα, αυτή είναι η γνώμη μου εμένα. Ας κάνει πρωτα τα πρώτα του εμβόλια και μετά ας το κοινωνικοποιήσουμε.


πω πω... τι να πω. τι μπορείς να πάθεις... κρίμα την ψυχούλα και τους γονείς. με έκανες και σκέφτομαι τις απερισκεψίες που έκανα εγώ... No
Κοπέλα μου πραγματικά τραγική ιστορία, πάλεψε το αγγελούδι αλλά δεν την κέρδισε την μάχη,και πέρασε και τεράστια ταλαιπωρία μπαινοβγαίνοντας στα νοσοκομεία 2 χρόνια τωρα. Το παράδοξο είναι πως το διδυμάκι του δεν κόλλησε...Οι ειρωνείες της ζωής..

Πάλι καλά! Να είναι δυνατό το πουλάκι μου να δίνει κουράγιο στους γονείς του... Sad μα να πω μια κακία τώρα;;;; δλδ δεν θα περνούσε η γαστρεντερίτιδα;;;;;;; δεν θα προλάβαινε να τα δει τα μωρά;;; εγώ και τις 40 μέρες δεν είχα κανένα στο σπίτι (εκτός από τις μαμάδες μας) αλλά μόλις σαράντισε τι σε γάμους τον πήγα τι σε καφετέριες. αλλά είμαστε μόνοι μας σε άλλη πόλη οπότε δεν είχα και επιλογή...

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα και από μενα...με αυτή τη λογική βέβαια καλό θα ήταν να μην υπάρχουν ούτε οι μαμάδες σας , οι θείες κλπ κοριτσια...γιατί προφανώς κα αυτές δεν μπορείτε - ούτε οι ίδιες μπορούν- να ξέρετε εάν περνάνε κάτι τόσο ελαφριά που δεν το έχουν καταλάβει, το οποίο θα το κολλήσουν στο μωρό και θα αποβεί μοιραίο..Έχω δει πολλές γιαγιάδες να ερχονται τοσο κοντα στα μωρά που σκεφτομσι από μεσα σου πως είναι δυνατόν να μην κάνουν λίγο κρατει...Ναι μεν πρεπει να προσεχουμε αλλά κάποιες φορές η ιδια η ζωη μας ξεπερναει με αποτέλεσμα οσο και να προσέξουμε ο Θεός να έχει αλλα σχεδια για μας...Πραγματικά τραγικό αυτό που συνέβη στο μωρακι...αλλά και 3 μηνών να ήταν πάλι το ίδιο θα μπορούσε να είχε συμβει..

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ποιά ηλικία θεωρείται κατάλληλη κατά τη γνώμη σας για να μπορούν να τα πιάνουν; Έχω ακούσει ότι μετά τους πρώτους έξι μήνες που σταματάει συνήθως ο θηλασμός τα μωράκια είναι πιο επιρρεπή σε μολύνσεις..δεν ξέρω και εγώ τι να κάνω, διάβασα την ιστορία παραπάνω και φρίκαρα, γιατί το Πάσχα που το μωρό μου ήταν ενός μηνός, είχαμε μάζωξη στο σπίτι της πεθεράς μου λόγω και ότι γιόρταζε ο πεθερός μου και ήταν σχεδόν 30 άτομα!! Και φυσικά το έπιαναν κάποιοι, τι να τους έλεγα βρε παιδιά, μη το πιάνετε; Αυτό πρέπει από μόνος του κάποιος να το καταλαβαίνει!!

Mimine


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Στο μαιευτήριο άφησα μόνο τον παππού του (αφού έπλυνε τα χέρια του και με πανάκι στα ρούχα του καθότι φανατικός καπνιστής) και 2 θείες μου. Οι άλλοι ευτυχώς από μόνοι τους δεν ήθελαν αλλά γενικά δεδομένου ότι εμπιστευόμουν ότι δεν είχαν έρθει με γρίππη στο μαιευτήριο, αν το είχαν ζητήσει δεν θα είχα πει όχι.

Μέχρι και το 2ο μήνα η γιατρός μου είχε πει να αποφεύγω πολλές επισκέψεις και χώρους με μικρά παιδιά και το τήρησα. Ήταν και χειμώνας. Και για Πάσχα πήγα εκτός Αθηνών και άφησα να το πιάσει πολύς κόσμος αλλά είχε κάνει πλέον τα πρώτα εμβόλια και δεν είχε καθόλου παιδάκια εκεί.

Στην εγκυμοσύνη είχα κολλήσει γρίππη και πέρασα πολύ δύσκολα τον τελευταίο μήνα. Αναγκάστηκα να νοσηλευθώ και να πάρω τεράστιες ποσότητες Augmentin. Δεν θα ήθελα να περάσω κάτι αντίστοιχο με το παιδί. Στην τελική, αν είχα πιέσει τον εαυτό μου να αφήσω να το πιάσει όλος ο κόσμος και να είμαι σε χώρο με παιδάκια ενώ εγώ δεν έννοιωθα καλά, δεν θα περνούσα και καλά.

ELENI23


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΒΓΕΙΤΕ ΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΥΝ.ΕΚΑΝΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΜΟΡΩ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 29 ΗΜΕΡΩΝ ΜΕ ΛΟΙΜΟΞΕΙ ΤΟΥ ΑΝΑ ΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ Η ΑΛΛΙΩΣ ΒΡΟΧΙΤΙΔΑ!ΕΚΑΤΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΕ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΥΠΕΦΕΡΑ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΚΑΙ ΟΛΛΑ ΑΦΤΑ ΓΙΑΤΙ ΝΤΡΕΠΟΜΟΥΝ ΝΑ ΠΩ ΣΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΦΙΛΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΟΛΙΟΠΛΗΣΕΙΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΓΕΝΗΤΟ ΗΡΘΑΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΓΙΑ ΒΑΦΤΙΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΛΛΗΣΑΝ ΚΑΝΑΝΕ ΤΑ ΒΑΦΤΙΣΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΑ ΦΥΓΑΝΕ ΚΑΙ ΕΦΑΓΑ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΗΛ ΑΣΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ Η ΠΙΕΣΗ ΜΠΟΥΡΖΟΒΛΑΧΟΙ. Mad

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ε αυτό ειναι διαφορετικο! Ε, οχι να φιλοξενεις και τοσο κοσμο στο σπιτι σου με μωρακι ημερών!!! Αυτο ειναι τρέλλα δε θελω ούτε να το σκεφτομαι... Επαιρναν αγκαλιά τα μωρακια σας - Σελίδα 3 534787 Επαιρναν αγκαλιά τα μωρακια σας - Σελίδα 3 534787 Επαιρναν αγκαλιά τα μωρακια σας - Σελίδα 3 534787

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις