Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
105 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 105 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6, 7, 8 ... 24 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 41]

151Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 3:02 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν ξερω αν ειναι η ιδια συνταγη, αλλα μια πολυ κλασικη που κυκλοφορει, και πολυ ευκολη θα προσθεσω ειναι:
1 κουτι ζαχαρουχο
1 κουτι εβαπορε
1 φυτικη κρεμα

Χτυπας την κρεμα σε σαντιγυ και προσθετεις πρωτα το ζαχαρουχο και μετα το εβαπορε, χτυπωντας να ανακατευτουν καλα. Και το βαζεις στην καταψυξη. Καλο ειναι, για τις πρωτες 3-4 ωρες, να το βγαζεις καθε ωρα και να το χτυπας με το μιξερ, να γινει πιο αφρατο και να μην κρυσταλλωσει, αν και ειναι αρκετα κρεμωδες και χωρις αυτο το χτυπημα.

Αυτη ειναι η βασικη συνταγη. Από εκει και περα βαζεις οτι θες μεσα για να του δωσεις τη γευση που θες. Πχ βανιλιες για παφωτο βανιλια, φραουλες για παγωτο φραουλα, λιωμενη κουβερτουρα για παγωτο σοκολατα κτλ. Εγω εφτιαξα ενα χτες και εβαλα τρεις ΓΕΜΑΤΕΣ κουταλιες μερεντα κι εγινε μουρλια απο γευση.
Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 912791 

152Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 4:36 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Δεν ξερω αν ειναι η ιδια συνταγη, αλλα μια πολυ κλασικη που κυκλοφορει, και πολυ ευκολη θα προσθεσω ειναι:
1 κουτι ζαχαρουχο
1 κουτι εβαπορε
1 φυτικη κρεμα

Χτυπας την κρεμα σε σαντιγυ και προσθετεις πρωτα το ζαχαρουχο και μετα το εβαπορε, χτυπωντας να ανακατευτουν καλα. Και το βαζεις στην καταψυξη. Καλο ειναι, για τις πρωτες 3-4 ωρες, να το βγαζεις καθε ωρα και να το χτυπας με το μιξερ, να γινει πιο αφρατο και να μην κρυσταλλωσει, αν και ειναι αρκετα κρεμωδες και χωρις αυτο το χτυπημα.

Αυτη ειναι η βασικη συνταγη. Από εκει και περα βαζεις οτι θες μεσα για να του δωσεις τη γευση που θες. Πχ βανιλιες για παφωτο βανιλια, φραουλες για παγωτο φραουλα, λιωμενη κουβερτουρα για παγωτο σοκολατα κτλ. Εγω εφτιαξα ενα χτες και εβαλα τρεις ΓΕΜΑΤΕΣ κουταλιες μερεντα κι εγινε μουρλια απο γευση.
Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 912791 

 αυτο με τη μερεντα ακουγεται τελειο!!

153Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 4:41 am

Dori


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοιτα τωρα μεσημέριατικα τι μας έκανες!θα παω σε λίγο σούπερ μάρκετ να αγοράσω τα υλικά.......περίπου σε πόσες ώρες ειναι έτοιμο;

154Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 4:46 am

maria17


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Nena έγραψε:Δεν ξερω αν ειναι η ιδια συνταγη, αλλα μια πολυ κλασικη που κυκλοφορει, και πολυ ευκολη θα προσθεσω ειναι:
1 κουτι ζαχαρουχο
1 κουτι εβαπορε
1 φυτικη κρεμα

Χτυπας την κρεμα σε σαντιγυ και προσθετεις πρωτα το ζαχαρουχο και μετα το εβαπορε, χτυπωντας να ανακατευτουν καλα. Και το βαζεις στην καταψυξη. Καλο ειναι, για τις πρωτες 3-4 ωρες, να το βγαζεις καθε ωρα και να το χτυπας με το μιξερ, να γινει πιο αφρατο και να μην κρυσταλλωσει, αν και ειναι αρκετα κρεμωδες και χωρις αυτο το χτυπημα.

Αυτη ειναι η βασικη συνταγη. Από εκει και περα βαζεις οτι θες μεσα για να του δωσεις τη γευση που θες. Πχ βανιλιες για παφωτο βανιλια, φραουλες για παγωτο φραουλα, λιωμενη κουβερτουρα για παγωτο σοκολατα κτλ. Εγω εφτιαξα ενα χτες και εβαλα τρεις ΓΕΜΑΤΕΣ κουταλιες μερεντα κι εγινε μουρλια απο γευση.
Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 912791 
σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!άλλη μια ερώτηση πήρα μόρφατ κ την πράσσινη χάρτινη συσκευασία , τί να βάλω???έχω μπερδευτεί!
scratch 

155Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 5:01 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν νομιζω να παιζει ρόλο, πανω κατω το ιδιο ειναι και τα δυο, φυτικη σαντιγυ.
Μια άλλη παραλλαγη ειναι να αντικαταστησεις την σαντιγυ με γιαουρτι και να φτιαξεις ετσι παγωτο γιαουρτι. Παλιοτερα που ειχα κεφια (διοτι τωρα βαριεμαι του κερατά να φτιαξω κατι τετοιο) το ειχα φτιαξει ετσι, και το αφησα να παγωσει ισα που να ανακατευεται με το κουταλι, και μετα εβαλα 2-3 κουταλιες μαρμελαδα φραουλα και το ανακατεψα ισα ισα να κανει νερα, οχι να αναμειχθει εντελώς δηλαδη.
Και γαμω τα παγωτα εγινε.

156Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 5:04 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Dori έγραψε:Κοιτα τωρα μεσημέριατικα τι μας έκανες!θα παω σε λίγο σούπερ μάρκετ να αγοράσω τα υλικά.......περίπου σε πόσες ώρες ειναι έτοιμο;

Καλο ειναι να το αφησεις ενα βραδυ στην καταψθξη να παγωσει καλα, αναδεικνυει και τη γευση του καλυτερα ετσι. Αλλά ενα 4ωρο πιστευω οτι ειναι οκ. Εγω το ειχα φτιαξει χτες το απογευμα κατα τις 7, και το εβγαλα κατα τις 12 για να το χτυπησω και η υφη του ηταν σαν πολυ σφιχτη μους.

157Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 6:08 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
νενα ελα στο σαλονι γιατι μαλλον της χαλασαμε λιγο το θεμα


λοπιον η πεθερα μου δεν ειναι τοσο ο τυπος που θελει να σου κανει τις δουλειες αλλα ειναι ο τυπος που θελει να σου πει πως να μαγειρεψεις το φαγητο, τι να παρεις δωρο στην κουμπαρα σου,τι να ψωνισεις, της αρεσει να ψιλοανακατωνεται παντου ΑΛΛΑ δεν μπορειVery Happy Very Happy Very Happy

158Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 6:17 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η δικια μου πεθερα ειναι μη παρεμβατικη μεχρι αηδιας, αλλά αγχωδης. Πχ δεν θα μου πει οτι πρεπει να αλλαξω φανελακι στα μικρα επειδη ιδρωσαν για να μου την πει - αλλά θα το πει γιατι πραγματικα θα αγχωθει οτι τα παιδια θα αρρωστησουν με πνευμονία ετσι και δεν αλλαξουν το φανελακι τους.
Η μανα μου δεν ειναι ιδιατερα παρεμβατικη, αλλά αυτό το πανω κατω, οσα θετικα και να έχει, μερικες φορές ειναι κουραστικο ρε συ, σε φθειρει. ασε που εχει το στυλ "να σε βοηθησω με αυτο για να μην παιδευεσαι" κι ενω εχει καθε καλη προθεση, δε λέω, ωρες ωρες νιωθω σαν το πενταχρονο που φωναζει στη μαμα του "ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ".

159Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 6:24 am

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Η δικια μου πεθερα ειναι μη παρεμβατικη μεχρι αηδιας, αλλά αγχωδης. Πχ δεν θα μου πει οτι πρεπει να αλλαξω φανελακι στα μικρα επειδη ιδρωσαν για να μου την πει - αλλά θα το πει γιατι πραγματικα θα αγχωθει οτι τα παιδια θα αρρωστησουν με πνευμονία ετσι και δεν αλλαξουν το φανελακι τους.
Η μανα μου δεν ειναι ιδιατερα παρεμβατικη, αλλά αυτό το πανω κατω, οσα θετικα και να έχει, μερικες φορές ειναι κουραστικο ρε συ, σε φθειρει. ασε που εχει το στυλ "να σε βοηθησω με αυτο για να μην παιδευεσαι" κι ενω εχει καθε καλη προθεση, δε λέω, ωρες ωρες νιωθω σαν το πενταχρονο που φωναζει στη μαμα του "ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ".

 η μαμα μου τωρα βγηκε στη συνταξη αλλα δεν ειναι και πολυ κλασικη πεθερα δηλ παρολο που ειναι μεγαλη της αρεσει να μιλαμε για ρουχα, καλλυντικα, να μου βαφει τα νυχια, να παμε βολτες κτλ, δεν ασχολειται καθολου με το τι κανω στο σπιτι μου μονο υπο τη μορφη συζητησης ειναι η παρεα μου πιο πολυ και φυσικα μ'αρεσει να πηγαινω στο πατρικο μου για να με νταντευει....τωρα αν κανω παιδι πιστευω οτι μπορει και να με πρηζει αλλα την βολευω καλαVery Happy

160Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 6:39 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω ξερεις τι καταλαβαινω? Τωρα τελευταια μου ηρθε η θεια φωτιση βασικα. Οτι οι γονεις μας θέλουν να μας εχουν παρέα. Το βλέπω και στην πεθερά μου δηλαδη, το βλέπω μεχρι και στους δικους μου που ειμαστε πάνω κατω, και μερικες φορες αν δεν συναντηθουμε καμια μερα μου λεει "αχ μου λειψατε, έλα να πιουμε εναν καφε μαζι, φερε τα παιδια να τα δω" Shocked 
Δηλαδη κοντεύω να νιώθω οτι εγω της κάνω "χάρη" που της πηγαινω τα παιδια, αντι να νιωθω οτι αυτη μου κάνει εξυπηρετηση. Και πραγματικα ειμαι ευγνωμων που εχω αυτη τη βοηθεια, νομιζω οτι ειναι σωτήρια ωρες ωρες.

161Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 8:26 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
νενα, στο παγωτο με το γιαουρτι ποσο γιαουρτι βαζεις και τι? στραγγιστο?

αχ τι μου κανες, ναξερες. παω μαρκετ. ελπιζω να βρω φυτικη σαντιγη διοτι μορφατ δεν παιζει εδω.

οχι τιποτα αλλο μου'στειλε κι η μανα μου βυσσινο γλυκο και θελω να βαλω απο το ζουμι του στο παγωτο.

162Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 8:43 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trilly έγραψε:νενα, στο παγωτο με το γιαουρτι ποσο γιαουρτι βαζεις και τι? στραγγιστο?

αχ τι μου κανες, ναξερες. παω μαρκετ. ελπιζω να βρω φυτικη σαντιγη διοτι μορφατ δεν παιζει εδω.

οχι τιποτα αλλο μου'στειλε κι η μανα μου βυσσινο γλυκο και θελω να βαλω απο το ζουμι του στο παγωτο.
Στραγγιστο βαζω, αλλα με το ματι trilly μου. Νομιζω λιγο παραπανω απο όσο θα ηταν το εβαπορε. Περιμενε, τι εγραψα? οτι βαζω γιαουρτι αντι για σαντιγυ? Τωρα που βλεπω τη συνταγη στο βιβλιαρακι μου εχω:
500γρ στραγγιστο
1 κουτι ζαχαρουχο
1 φυτικη σαντιγυ

Εμ σας λεω συνταγες και λιγωνεστε, εμ σας τις δινω λανθασμενες Razz 

163Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 9:31 am

esprit


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω βοήθεια!
Θέλω να κάνω τάρτα με φράουλες αλλά δεν ξέρω τί είναι αυτό το γυαλιστερό που βάζουν τα ζαχαροπλαστεία! Έχετε καθόλου υπόψην τί είναι;

164Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 9:50 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ειδος γλασου ειναι.
Μια γνωστη μου το εφτιαχνε με αραιωμενη μαρμελαδα, και αλειφε με ενα πινελο την ταρτα απο επανω. Νομιζω οτι πουλανε στα σουπερ-μαρκετ φακελακια με γλασο για ταρτες. Δεν ξερω αν μπορει να γινει και με ζελατινη ή το κλασικο ζελε. I love you 

165Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 9:58 am

esprit


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nena έγραψε:Ειδος γλασου ειναι.
Μια γνωστη μου το εφτιαχνε με αραιωμενη μαρμελαδα, και αλειφε με ενα πινελο την ταρτα απο επανω. Νομιζω οτι πουλανε στα σουπερ-μαρκετ φακελακια με γλασο για ταρτες. Δεν ξερω αν μπορει να γινει και με ζελατινη ή το κλασικο ζελε. I love you 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το είδα στο google αυτό με την μαρμελάδα αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω οτι αυτό κάνουν στα ζαχαροπλαστεία. Δυστυχως είμαι εξωτερικό οπότε δεν έχω ιδέα ποιό είναι το ανάλογο σκεύασμα εδώ. Μάλλον θα δοκιμάσω με μαρμελάδα για αρχή και βλέπουμε... Θενξ και πάλι!

166Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 11:56 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τσα!!!!!!!!!Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 328109 Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 328109 Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 328109 

167Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 12:09 pm

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ιουλιανα στο γραφω εδω για να μην χαλασω παλι το θεμα της κοπελας!! μακαρι να ηταν η ευγενεια δεδομενη! εγω γυρω μου μονο αγενεια βλεπω. οπου ειμαι παντα ευγενικη και τυπικη με οποιον δεν γνωριζω ειδικα, οποιος και να ειναι. αλλα αυτο που ο καθενας ενω δεν σε ξερει απο τον περιπτερα μεχρι τον σερβιτορο η τον ταξιτζη σου μιλαει με ανεση στον ενικο μου καθεται στο λαιμο, πριν κανα μηνα εκανα ολοκληρο καυγα γι αυτο το θεμα με σερβιτορο.Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 679259

168Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 12:18 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zini έγραψε:ιουλιανα στο γραφω εδω για να μην χαλασω παλι το θεμα της κοπελας!! μακαρι να ηταν η ευγενεια δεδομενη! εγω γυρω μου μονο αγενεια βλεπω. οπου ειμαι παντα ευγενικη και τυπικη με οποιον δεν γνωριζω ειδικα, οποιος και να ειναι. αλλα αυτο που ο καθενας ενω δεν σε ξερει απο τον περιπτερα μεχρι τον σερβιτορο η τον ταξιτζη σου μιλαει με ανεση στον ενικο μου καθεται στο λαιμο, πριν κανα μηνα εκανα ολοκληρο καυγα γι αυτο το θεμα με σερβιτορο.Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 679259
Μια φορα μια κομμωτρια μου ειπε ''καλως την μανταμ κατσε καφεδακι?΄΄Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked 

169Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 12:20 pm

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ede έγραψε:
zini έγραψε:ιουλιανα στο γραφω εδω για να μην χαλασω παλι το θεμα της κοπελας!! μακαρι να ηταν η ευγενεια δεδομενη! εγω γυρω μου μονο αγενεια βλεπω. οπου ειμαι παντα ευγενικη και τυπικη με οποιον δεν γνωριζω ειδικα, οποιος και να ειναι. αλλα αυτο που ο καθενας ενω δεν σε ξερει απο τον περιπτερα μεχρι τον σερβιτορο η τον ταξιτζη σου μιλαει με ανεση στον ενικο μου καθεται στο λαιμο, πριν κανα μηνα εκανα ολοκληρο καυγα γι αυτο το θεμα με σερβιτορο.Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 679259
Μια φορα μια κομμωτρια μου ειπε ''καλως την μανταμ κατσε καφεδακι?΄΄Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked 

 Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil  εντωμεταξυ εγω μιλαω σε ολους στον πληθυντικο. εννοειται και σε αυτους που ειναι μικροτεροι σε ηλικια. δεν τους ξερω, δεν με ξερουν και αυτη η οικειοτητα του ενικου οταν δεν γνωριζεις τον αλλο μονο αγενεια ειναι.

170Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 12:24 pm

XaroulaTs

XaroulaTs
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
zini έγραψε:
 Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil  εντωμεταξυ εγω μιλαω σε ολους στον πληθυντικο. εννοειται και σε αυτους που ειναι μικροτεροι σε ηλικια. δεν τους ξερω, δεν με ξερουν και αυτη η οικειοτητα του ενικου οταν δεν γνωριζεις τον αλλο μονο αγενεια ειναι.

Πώς τα καταφέρνεις βρε Zini?? Αφού με το YOU (στην αγγλικήν), δεν ξέρεις εάν μιλάει ο άλλος στον ενικό ή στον πληθυντικό... Αλήθεια, πώς καταφέρνεις να υποδεικνύεις πληθυντικό ευγένειας προς τους αγνώστους?? Για όταν είσαι London μιλάω, όχι για όταν έρχεσαι Ελλάδα..

171Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 12:25 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπον ποια με ρωτησε περι στρωσιματος παιδιού? Ε σε αυτην απαντω. Αν μπορεις να γινεςι μεγαιρα οσο και να πονας και να στενοχβριεσαι κάτι γίνεται. Σήεμρα εκανα το απιστευτο για εμενα. Πηγα σε εμπορικο κεντρο με τα παιδια. Ειχα μιλησει στον μεγαλο οτι δεν θα ανεχτω την παραμικρη βλακεια. Μολις φτανουμε αρχιζει να ζηταει παιχνιδι. Του λεω οχι ηραμε. Αρχιζει να ουρλιαζει. Τον περνω, τνν παω στο αυτοκινητο ,φευγω ενω κλαει απαρηγορητος. Τον παω στην μανα μου, περνω τα αλλα 2 γιατι εμεις δεν φταιμε να χασουμε την βολτα μας. παμε ξανα πισω ,πινουμε το καφεδακι μας και ο μικρος που ηταν και φρονιμος πηρε και παιχνιδακι. αποτελεσμα? Του εφυγε η μαγκια. Εχει αρχισει να καταλαβαινει οτι τα παιχνιδακια τελος. 3 ημερες ετσι τον παω. Βαση αυτων που μου ειπατε κινουμε αλλα επειδη ξέρω το αγορακι μου καλυτερα με το να του εδινα παραπανω χρονο δεν θα επιανε. Στερω ακομα και αυτον που εχει. Συν πολλα προνομια ακομα. Αυριο ας πουμε θα παμε σινεμα μονο με τον μικρο. Του μεγαλου δεν του αρεσει ο σινεμας αλλα αρεσει στους υπολοιπους. Οπως κανουμε εμις υποχωρησεις για αυτον θα πρεπει να κανει και αυτος. Αν οχι..................δεν πειραζει σπιτι. .................Ρακος ειμαι ετσι?

172Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 12:26 pm

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ο δικος μου ο καυγας ηταν ως εξης, ειμασταν σε μια καφεταιρια εκτος αττικης, και ειχε αργισει η παραγγελια μας, μονο καφεδες ε, 45 λεπτα, παω βρισκω τη σερβιτορα, μου λεει συγγνωμη κλπ εχουμε κοσμο (και αυτη στον ενικο μου μιλησε, αλλα το προσπερασα) και ακουω τον μπουφετζη να λεει μπροστα μου:πες της αμα δεν μπορει να περιμενει να φυγειShocked Shocked . Και του λεω "με συγχωρειται;;" και μου απανταει: αμα δεν μπορεις να περιμενεις φυγεShocked Shocked τι θες να κανω εγω; ε ποιος ειδε τον Θεο και δεν το φοβηθικε. αφου κατεβηκε και ο φιλος του αντρα μου που ειμασταν μαζι να με ηρεμισει. και χανω δυσκολα την ψυχραιμια μου, απλα εχω εδω και καιρο αποφσισει οτι αλλο μαλακας δεν γινομαι, γιατι παλιοτερα τα καταπινα ολα αυτα..

173Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 12:28 pm

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εγω μιλαω παντα στον πληθυντικο, εκτος αν καποιος μου ειναι οικειος, γιατι ετσι εξασφαλιζεις και την αποσταση που απαιτειται


σε πολλα μαγαζια παντως το επιβαλλουν στους υπαλληλους

174Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 12:31 pm

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
iouliana έγραψε:και εγω μιλαω παντα στον πληθυντικο, εκτος αν καποιος μου ειναι οικειος, γιατι ετσι εξασφαλιζεις και την αποσταση που απαιτειται


σε πολλα μαγαζια παντως το επιβαλλουν στους υπαλληλους

τι επιβαλλουν; τον ενικο η τον πληθυντικο;; 

ε στους οικειους και εγω στον ενικο μιλαω, και στις πωλητριες στα μαγαζια που ψωνιζω και με ξερουν, και στον κομμωτη μου, αλλα π.χ ενω στο κομμωτηριο μου πηγαινω απο παιδακι τον ιδιοκτητη που τον ξερω απο μικρη του μιλαω στον πληθυντικο, οπως επησεις στον πληθυντικο μιλαω και σε ολες τις κοπελες που λουζουν κλπ γιατι δεν τις ξερω, και ας ειναι 10 χρονια μικροτερες μου.

175Το σαλονι μας #5 - Σελίδα 7 Empty Απ: Το σαλονι μας #5 Πεμ Αυγ 01, 2013 12:33 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
iouliana έγραψε:και εγω μιλαω παντα στον πληθυντικο, εκτος αν καποιος μου ειναι οικειος, γιατι ετσι εξασφαλιζεις και την αποσταση που απαιτειται


σε πολλα μαγαζια παντως το επιβαλλουν στους υπαλληλους
Μιλαω σε ολους στον πληθυντικο εκτος απο τον γυναικολογο μου (οχι αυτον με ξεγεννησε )με τον οποιο αισθανομαι και ασχημα που του μιλαω στον ενικο γιατι ειναι λιγο μεγαλουτσικος αλλα και οταν του μιλαω στον πληθυντικο γιατι εχει και ο ιδιος μια ανεση μαζι μου. Εκει.........αισθανομαι ασχημα. και τον βλεπω και συνεχεια τον ατιμο.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6, 7, 8 ... 24 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις