Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
590 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 590 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 25 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 40]

sophia

sophia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Popisofia έγραψε:ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΑΜΕ!!!

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΛΙΓΑΚΙ ΑΝ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ...
ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΝ ΟΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ...

ΤΙ ΚΟΥΡΑΣΗ ΟΜΩΣ...
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΑΡΓΗΣΩ...
Καλοριζικο Ποπακι ! Να φτιάξετε υπεροχες αναμνήσεις κ σε αυτό το σπίτι :-)

Μαιμουδιτσα άκουσε τους τώρα μέχρι να βγουν οι ζαργανες!

Popisofia

Popisofia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!
ΙΩΑΝΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟ... :$

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ!!!
ΑΧ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΓΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ!!!
Κ ΝΙΑΟΥΡΙΖΟΥΝ...
ΘΕΛΩ Κ ΕΓΩ!!!

ΚΑΛΑ Η ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΝΥΧΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΗΤΑΝ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑΚΗ...
ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΣΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΔΩΜΑΤΙΟ Κ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ Η ΜΑΜΑ ΘΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ... ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ...
ΚΑΛΑ ΗΤΑΝ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ... ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΒΛΕΠΑ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ Κ ΚΑΠΟΥ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΨΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ... ΑΛΛΑ ΔΕΝ...
ΜΗ ΣΑΣ ΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 1+ ΜΠΑΙΝΟΕΒΓΑΙΝΕ ΣΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ... Κ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΑΜΕ ΟΥΤΕ ΕΜΕΙΣ ΜΑΤΙ...
Κ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΚΟΥΡΑΣΗ...
ΕΛΠΙΖΩ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΝΥΧΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ...

Paramythenia

Paramythenia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρες κοριτσούδια!

Πώς είστε;

Ποπάκι καλορίζικο το νέο σπιτάκι! Να το χαρείτε! Με το καλό να δεις το αγοράκι σου!

Μαϊμουδάκι κάνε υπομονή. Δυναμώνουν οι ζαργάνες. Γρήγορα θα τις έχεις σπίτι να τις περιποιείσαι όπως θέλεις.

Και τελικά έχω μια απορία... Μήπως βρε κορίτσια όσο πιο πολλά διαβάζουμε τόσο περισσότερο αγχωνόμαστε και στραβώνουμε αν κάτι δεν πάει όπως το είχαμε ακούσει ή διαβάσει; Βλέπω γυναίκες ευτυχισμένες μέσα στην άγνοιά τους κι εγώ χαλιέμαι απίστευτα αν κάτι δεν πάει όπως νομίζω ότι πρέπει να πάει...

Evinακι φουλ του ροζ ε;

Βινάκι δώσε ένα σημείο ζωής καλέ!

Φιλάκια πολλά σε όλες!

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα, μανούλες!

evini,
μεγειά τα δωράκια σας!!!

sophia,
τι κάνεις τέτοιες ώρες ξύπνια κάθε μέρα, ω ρε;;;

popisofia,
δωστης το χρόνο της. Αφού το έκανε όλο αυτό χαρούμενα, καλά είστε. (φαντάζεσαι να σου έκλαιγε και να παρακαλούσε για το παλιό της δωμάτιο;;;;; )

Paramythenia έγραψε:Και τελικά έχω μια απορία... Μήπως βρε κορίτσια όσο πιο πολλά διαβάζουμε τόσο περισσότερο αγχωνόμαστε και στραβώνουμε αν κάτι δεν πάει όπως το είχαμε ακούσει ή διαβάσει; Βλέπω γυναίκες ευτυχισμένες μέσα στην άγνοιά τους κι εγώ χαλιέμαι απίστευτα αν κάτι δεν πάει όπως νομίζω ότι πρέπει να πάει...
Απλά, ρε paramythenia,
σου αρέσει η κοινωνία όπως είναι; Βλέπεις πολλές οικογένειες που τις ζηλεύεις; Τώρα που σίγουρα κι εσύ (όπως κι εγώ) παρατηρείς περισσότερο τα μωρά δε βλέπεις πολλά θεόστραβα πράγματα; (το πιο απλό: το τι τρώνε τα παιδάκια και το πόσο χοντρά είναι πια)
Το γεγονός πως οι άλλοι τα αφήνουν στην τύχη τους όλα και δεν τα ψάχνουν, δεν κάνει εμάς ψείρες και περίεργες. Πολλοί άνθρωποι απλά ζούνε τη ζωή τους και όπου τους πάει. Εμείς το ψάχνουμε και λίγο παραπάνω. Wink 

Paramythenia

Paramythenia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ioazon έγραψε:Απλά, ρε paramythenia,
σου αρέσει η κοινωνία όπως είναι; Βλέπεις πολλές οικογένειες που τις ζηλεύεις; Τώρα που σίγουρα κι εσύ (όπως κι εγώ) παρατηρείς περισσότερο τα μωρά δε βλέπεις πολλά θεόστραβα πράγματα; (το πιο απλό: το τι τρώνε τα παιδάκια και το πόσο χοντρά είναι πια)
Το γεγονός πως οι άλλοι τα αφήνουν στην τύχη τους όλα και δεν τα ψάχνουν, δεν κάνει εμάς ψείρες και περίεργες. Πολλοί άνθρωποι απλά ζούνε τη ζωή τους και όπου τους πάει. Εμείς το ψάχνουμε και λίγο παραπάνω. Wink 
Ακριβώς αυτές τις σκέψεις κάνω κι εγώ Ζβουρίτσα μου... Απλά σκέφτομαι ότι άλλες τα αντιμετωπίζουν πιο χαλαρά και είναι πιο ευτυχισμένες, δε χάνουν στιγμές... Εγώ θα γίνω πυρ και μανία αν π.χ. δώσουν στο παιδί σοκολάτα ή αν ο γιατρός μου πει να δώσω τα "παιδικά" γιαουρτάκια. Αναρρωτιέμαι αν αξίζει να χαλιέται κανείς τόσο...

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
KALHMERA FTHINOPORINES MANOULITSES....Razz POPAKI ME TO KALO NA DEIS TO MWRAKIO SOU SHMERA..TETOIA TRAVATAI ESEIS OI DEYTEROMANOULES??????Φθινοπωρινες Μανουλες 2013 Νο 12!!!! - Σελίδα 10 534787 Φθινοπωρινες Μανουλες 2013 Νο 12!!!! - Σελίδα 10 534787 Φθινοπωρινες Μανουλες 2013 Νο 12!!!! - Σελίδα 10 534787 WX!!!! XARAS THN YPOMONH SAS! EGW PANTOS TA BIBLIA PRAGMATIKA DEN TA THEORW EYAGGELIA KAI PISTEYW MAIMOUDAKI MOU KAI SYGNWMH POU ANAKATEYOMAI OTI GIA NA TO LENE TOSOI PAIDIATROI THA EXOUN PERISSOTERO DIKIO APO THN"MIA" NDEN XERW AN KATALAVAINEIS! FYSIKA APOPSEIS EINAI OLA..TO THEMA EINAI OTI KONTEYEIS LIGO EMEINE KAI THA TA PAREIS TA MWRAKIA SOU SPITI KAI THA TA TAIZEIS OPWS LEEI H PSYXOYLA SOU!

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ήταν μέσα στο αυτοκίνητο ένα ζευγάρι και
τρέχανε με 60 χλμ.... Κάποια στιγμή λέει η
γυναίκα:
- Μήτσο μου το ξέρω ότι είμαστε παντρεμένοι
εδώ και 20 χρόνια αλλά θέλω διαζύγιο...
Ο Μήτσος δεν λέει τίποτα απλά αυξάνει
ταχύτητα και φτάνει τα 70.
Η γυναίκα του λέει:
- Θέλω να χωρίσουμε επειδή τα έχω με τον
καλύτερο φίλο σου και είναι και καλύτερος
εραστής...
... Ο Μήτσος αρχίζει και θυμώνει άλλα δεν λέει
τίποτα, απλά αυξάνει ταχύτητα και φτάνει τα
90χλμ. Η γυναίκα του συνεχίζει...
- Θέλω το σπίτι και......τα παιδιά...
Ο Μήτσος δεν μιλάει και αυξάνει ταχύτητα στα
120 χλμ....
- Θέλω όλες τις καταθέσεις και όλες τις
πιστωτικές...
Ο Μήτσος φουλάρει στα 150 και κατευθύνεται
προς ένα τοίχο, οπότε και απορημένη η γυναίκα
του τον ρωτάει...
- Εσύ Μήτσο δεν θέλεις τίποτα;
Και εκείνος απαντάει λίγο πριν χτυπήσουν τον
τοίχο...
- Έχω όλα όσα χρειάζομαι.
Και εκείνη ρωτάει:
- Τι έχεις Μήτσο;
Και απαντάει εκείνος:
- Τον αερόσακο!!!!χαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα!
Θα συμφωνήσω με την Ιωάννα!εγω δεν μπορω να καταλάβω πως ενα τόσο φυσικο πράγμα οπως ο θηλασμος θα κουράσει περισσότερο το παιδί μου απο το μπιμπερο.στο εξωτερικό γιατι τα πρόωρα εχουν τόσο διαφορετική αντιμετώπιση ;
Επισης ναι θα προσπαθήσω να μη δώσω στα παιδιά μου κρεμες φουλ στη ζάχαρη κ θα θυμωσω αν οι παππούδες κουβαλάνε πατατάκια κ αλλες αηδίες,γιατι τα παιδιά μπορει να γίνουν παχυσαρκα,να κομπλεξαριστουν κ να παιδευονται μια ζωη με δίαιτες οπως παιδευεται ο άντρας μου κ η κουνιαδα μου γιατι ολο το καλοκαίρι στο χωριο σαβουριαζαν οτι να ναι.No 

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Maimou2009 έγραψε:Καλημέρα!
Θα συμφωνήσω με την Ιωάννα!εγω δεν μπορω να καταλάβω πως ενα τόσο φυσικο πράγμα οπως ο θηλασμος θα κουράσει περισσότερο το παιδί μου απο το μπιμπερο.στο εξωτερικό γιατι τα πρόωρα εχουν τόσο διαφορετική αντιμετώπιση ;
Επισης ναι θα προσπαθήσω να μη δώσω στα παιδιά μου κρεμες φουλ στη ζάχαρη κ θα θυμωσω αν οι παππούδες κουβαλάνε πατατάκια κ αλλες αηδίες,γιατι τα παιδιά μπορει να γίνουν παχυσαρκα,να κομπλεξαριστουν κ να παιδευονται μια ζωη με δίαιτες οπως παιδευεται ο άντρας μου κ η κουνιαδα μου γιατι ολο το καλοκαίρι στο χωριο σαβουριαζαν οτι να ναι.No 
KALA SE AYTO EXETE APOLYTO DIKIO KAI AYTO TO GNWRIZW XRONIA APO THN ADERFH MOU POU HTAN LIXOUDIKO APO MWRO KAI OI PAPOUDES THS EDWSAN KAI KATALAVE..KAI AKOMA PAIDEYETAI ME DIAITES KAI DEN GINETE TIPOTA!

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν υπάρχει μάθημα θηλασμού στην Παιδιατρική στην Ελλάδα. Μία σελίδα σε κάποιο βιβλίο μόνο. Για αυτό οι περισσότεροι παιδίατροι είναι άσχετοι από θηλασμό.

Paramythenia

Paramythenia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Maimou2009 έγραψε:Καλημέρα!
Θα συμφωνήσω με την Ιωάννα!εγω δεν μπορω να καταλάβω πως ενα τόσο φυσικο πράγμα οπως ο θηλασμος θα κουράσει περισσότερο το παιδί μου απο το μπιμπερο.στο εξωτερικό γιατι τα πρόωρα εχουν τόσο διαφορετική αντιμετώπιση ;
Επισης ναι θα προσπαθήσω να μη δώσω στα παιδιά μου κρεμες φουλ στη ζάχαρη κ θα θυμωσω αν οι παππούδες κουβαλάνε πατατάκια κ αλλες αηδίες,γιατι τα παιδιά μπορει να γίνουν παχυσαρκα,να κομπλεξαριστουν κ να παιδευονται μια ζωη με δίαιτες οπως παιδευεται ο άντρας μου κ η κουνιαδα μου γιατι ολο το καλοκαίρι στο χωριο σαβουριαζαν οτι να ναι.No 
Αχ δυστυχία μου, τι με περιμένει! Η πεθερά μου στα εγγόνια της δίνει κυρίως πατατάκια, σοκολατάκια κι άλλα σκατουλάκια και μάλιστα κρυφά από την κουνιάδα μου... Η που το κανονικό παιδί το λέει αδύνατο ενώ το παχουλό χαίρεται να το βλέπει; 50 χρόνια από τη ζωή μου έχω να χάσω! Δυστυχώς το εξηγείς και δεν το καταλαβαίνουν... Ε σε αυτή την περίπτωση δε σκας;

evini7

evini7
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κορίτσια!
Ποπακι περιμένουμε νέα!

Συμφωνώ με όλες, ίσως σε μερικα θέματα έχουμε παρα μορφωθει αλλα το προτιμω απο την απόλυτη άγνοια που συναντώ σε γονείς καθημερινά.
Αυτο που με τρομάζει ειναι οτι δεν θα βρω εύκολα συμμάχους μιας κ το παιδι σαφώς δεν θα το μεγαλωσωμονη μου....
Πόσες φορές έχουμε δει τη γιαγιά η τον παππού να φέρνει σοκολάτες η πόσοι κ πόσοι παιδιατροι προτείνουν τις τραγικά γεμάτες ζάχαρη παιδικές κρεμες...
Πραγματικα μου φαίνεται δύσκολο να ξεπεράσω τοσα εμπόδια μεγαλώνοντας τη μικρη...

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια,
πήγε μία ξαδέρφη μου την κόρη της (4 ετών) στο Παίδων για εξετάσεις αίματος και ενώ είναι αδύνατη, της βρήκαν χοληστερίνη. Ξέρετε ποιο ήταν το πρώτο πράγμα που ρώτησαν οι γιατροί;;; "Τρώει kinder κάθε μέρα;;;;" Shocked Shocked Shocked 

Επίσης,
στον άνθρωπο που φυλάει τα παιδιά επιβάλλουμε αυτό που θέλουμε να κάνει στα παιδιά μας. Δηλαδή, αν εγώ δεν χτυπάω το παιδί, θα αφήσω τη γιαγιά να το χτυπάει επειδή έτσι ξέρει και έτσι έκανε;
Ας μην το φυλάει. Ας πάει σε βρεφονηπιακό σταθμό από 6 μηνών.

Julie85


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κοριτσάκια πολλές πολλές καλημέρες....!!!τι κανετε??? εγω μπορω να πω οτι επιτελους κοιμηθηκα ενα ολοκληρο βραδυ χωρίς να ξυπνησει ο μικρόςΦθινοπωρινες Μανουλες 2013 Νο 12!!!! - Σελίδα 10 328109 Φθινοπωρινες Μανουλες 2013 Νο 12!!!! - Σελίδα 10 328109 
βεβαια, κοιμηθηκε μετά απο πολύ ζόρι στις 12,30...η μαμα και ο μπαμπας ειμαστε πολυ υπναραδες, αυτο το παιδι γτ δε θελει να κοιμαται???
εβινι με γειες!!! εμενα γτ κανενας (εκτος απο μαμα και πεθερά πού και πού) δε μου φερνει τίποτα για τη μπεμπα?????Sad 
αυτα τα δευτερα παιδιά οντως εχουν αλλη αντιμετωπιση...
οσο για το φαγητο, εγω διαφωνώ ως ενα σημειο με τη παραμυθένια...θεωρω οτι πρεπει να εχουν το ελευθερο να δοκιμαζουν τα πάντα ΜΕ ΜΕΤΡΟ. αν του παιδιου του απαγορευεις κατι, οταν θα βρει την ευκαιρια να το φαει θα το τσακισει...θα του δημιουργησεις απωθημενα!ετσι πιστευω!!!εγω προσωπικα μία στις τόσες τον αφηνω να φαει σοκολατοειδη (kinder γαλακτοφέτα ας πουμε), και του δινω και κρεμες (φρουτοκρεμα και φαριν λακτε).
κατα προτιμηση θα του δωσω κάτι άλλο, ψωμί με βουτυρο και μελι ας πουμε ή τοστάκι αλλα αν χρειαστει δινω και κρεμε.δεν υστεριαζω αν τυχει να δωσω δηλαδη
ακομα και αν εχουμε πχ επισκεψεις και εχω τυροπιτακια κτλ, αν θελησει θα τον αφησω να φαει... αυτο που δε θελω με τιποτα ειναι φουντουνια, πατατακια κτλ
τωρα δε ξερω, ισως μιλαω εκ του ασφαλους γτ ειναι ΠΟΛΥ τσιλιμπιθρας, πιθανοτατα επειδη ειναι υπερκινητικός, οποτε εχω το περιθωριο να τον αφηνω να τρωει ο,τι θελει..απλά βλεπω οτι αν τον αφησω να φαει τυροπιτάκια ας πουμε(που δεν ειναι ο,τι καλυτερο), θα φαει ενα μόνο ενώ άλλα παιδιά που ζητάνε και τους λένε όχι, κλαινε και στο τελος τρωνε 4...
και ευτυχως πάντα οι εξετασεις αιματος του ειναι πολυ καλες!! φτου φτου !!ουτε χοληστερινες ουτε χαμηλο αιματοκριτη ουτε τιποτα...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Julie85 στις Τετ Σεπ 04, 2013 11:19 pm, 1 φορά

Paramythenia

Paramythenia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
evini7 έγραψε:Καλημέρα κορίτσια!
Ποπακι περιμένουμε νέα!

Συμφωνώ με όλες, ίσως σε μερικα θέματα έχουμε παρα μορφωθει αλλα το προτιμω απο την απόλυτη άγνοια που συναντώ σε γονείς καθημερινά.
Αυτο που με τρομάζει ειναι οτι δεν θα βρω εύκολα συμμάχους μιας κ το παιδι σαφώς δεν θα το μεγαλωσωμονη μου....
Πόσες φορές έχουμε δει τη γιαγιά η τον παππού να φέρνει σοκολάτες η πόσοι κ πόσοι παιδιατροι προτείνουν τις τραγικά γεμάτες ζάχαρη παιδικές κρεμες...
Πραγματικα μου φαίνεται δύσκολο να ξεπεράσω τοσα εμπόδια μεγαλώνοντας τη μικρη...
Ακριβώς αυτό Εvini μου!
 Και πες μου, εμείς (που ενημερωνόμαστε, που αποζητάμε το καλύτερο και όχι το εύκολο και το βολικό, που ενδιαφερόμαστε για την υγεία και τη σωστή διατροφή κλπ) δε θα "βασανιζόμαστε" πιο πολύ; Και μέσα στο τόσο άγχος μας να τα κάνουμε όλα όπως πρέπει για τα μωρά μας μήπως χάνουμε στιγμές; Αυτό σκέφτομαι..

tsiritri

tsiritri
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα κοριτσάκια μου!

Ποπάκι καλορίζικο!!
Υπομονή θα εγκλιματιστεί και η μικρή, θέλει το χρόνο της.

Αυτό με τις γιαγιάδες και τους παππούδες είναι θέμα.
Με τη μάνα μου ήδη έχουμε αυτές τις συζητήσεις αλλά δε βλέπω φως.
Μα λέει δε θα φάει το παιδί μιραντούλες? Όλα τα παιδιά με μιραντούλες μεγάλωσαν!
Εγώ πάλι όπως κ εσείς δεν θέλω να τα μάθει αυτά.
Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσον ένας εκβιασμός Twisted Evil  του τύπου "έδωσες στο παιδί αυτό? Δε σου το ξανααφήνω μόνο του" μπορεί να πιάσει...αν και αμφιβάλλω.
Γιατί το τι θα φάει το παιδί θα το μάθεις δε μπορεί, αν φάει κάτι που δεν του δίνεις εσύ μετά θα στο ζητήσει.

Τώρα όσον αφορά το θέμα με το πόσο ψάχνουμε κάποια πράγματα και αν τελικά είναι καλό, ειλικρινά δεν ξέρω....
Από τη μία μου αρέσει να είμαι ενημερωμένη, από την άλλη βλέπω ότι όντως η ημιμάθεια πολλές φορές είναι χειρότερη από την αμάθεια.
Δεν ξέρω δηλ κατά πόσον μαθαίνουμε σωστά τα όσα μαθαίνουμε και μας οφελούν τελικά ή "κλειδώνουμε" σε μία άποψη χωρίς να το ψάξουμε ιδιαίτερα το θέμα επειδή το είπε ο τάδε ή η τάδε που είναι κορυφή και καλό και τελικά είμαστε όντως ενημερωμένες ή ακολουθούμε σαν τα πρόβατα.

Πχ το βιβλίο της Πατσούρου που αναφέρατε.
Οκ το πήρα κ εγώ, το ξεκίνησα...δεν το τελείωσα ποτέ!
Γιατί?
Επειδή ενώ πριν ήμουν πολύ χαλαρή με το θέμα θηλασμός και είχα στο μυαλό μου ότι θα θηλάσω το μωράκι έστω 2 μήνες μέχρι να γυρίσω στο γραφείο και δεν είχε περάσει καν από το μυαλό μου το ότι είναι δύσκολο ή το ότι δε θα τα καταφέρω, διαβάζοντας αντί να ενθαρρυνθώ και να συνεχίσω να διαβάζω, απογοητεύτηκα και το θεώρησα κάτι ακατόρθωτο και πολύ δύσκολο! Όσο κ αν έλεγε ότι δεν είναι ακατόρθωτο, εγώ τόσο περισσότερο αγχωνόμουν! Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα αν τελικά δεν κατάφερνα να θηλάσω από μόνη μου, νομίζω πως δε θα το έπαιρνα όμως τόσο κατάκαρδα. Καλώς ? Κακώς? Άγνωστο!

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Απλά θα βάλουμε τη σειρά μας στα παιδιά μας, κορίτσια. Δεν είναι τόσο τραγικά δύσκολο.

Paramythenia

Paramythenia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αναφορικά με αυτό που έγραψε η Τσιριτρί... Εγώ με την Πατσούρου και ό,τι άλλο έχω διαβάσει έχω φτάσει να πιστεύω ότι θα στενοχωρηθώ αφάνταστα αν δε μου γεννήσω φυσιολογικά,αν δε μου δώσουν αμέσως το παιδί όπως έχω ζητήσει, αν δε θηλάσω, αν ...

Πάντως το ότι εμείς θα βάλουμε τη σειρά μας στο παιδι είναι ένα πράγμα και άλλο αν αυτή τη σειρά θα τη σεβαστούν οι υπόλοιποι.
Σας λέω το παράδειγμα της πεθεράς μου που ενώ η συννυφάδα μου απαγορεύει τα γλυκά αυτή τους τα δίνει κρυφά όταν λείπει. Οταν τη ρωτάω γιατί το κάνετε αυτό, αφού δεν κάνει να τρώνε γλυκά και δε θέλει και η μητέρα τους μου λέει έλα μωρέ, παιδάκια είναι...

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Paramythenia έγραψε:Αναφορικά με αυτό που έγραψε η Τσιριτρί... Εγώ με την Πατσούρου και ό,τι άλλο έχω διαβάσει έχω φτάσει να πιστεύω ότι θα στενοχωρηθώ αφάνταστα αν δε μου γεννήσω φυσιολογικά,αν δε μου δώσουν αμέσως το παιδί όπως έχω ζητήσει, αν δε θηλάσω, αν ...

Πάντως το ότι εμείς θα βάλουμε τη σειρά μας στο παιδι είναι ένα πράγμα και άλλο αν αυτή τη σειρά θα τη σεβαστούν οι υπόλοιποι.
Σας λέω το παράδειγμα της πεθεράς μου που ενώ η συννυφάδα μου απαγορεύει τα γλυκά αυτή τους τα δίνει κρυφά όταν λείπει. Οταν τη ρωτάω γιατί το κάνετε αυτό, αφού δεν κάνει να τρώνε γλυκά και δε θέλει και η μητέρα τους μου λέει έλα μωρέ, παιδάκια είναι...
Υπάρχει ένα ωραίο θέμα στο parents.gr που λέγεται δικαιώματα εγκύου στον τοκετό (εδώ το link για όποια ενδιαφέρεται). Μου τη δίνει που πρέπει να διαπραγματευτούμε και να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα.

Εγώ θα είμαι ταλιμπάν. Όποιος δεν ακολουθεί τις οδηγίες μου, δεν θα μένει μόνος του με το παιδί. Και ευτυχώς συμφωνεί και ο αφέντης μαζί μου.

Julie85


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ιωαννα μου δε ξερω κατα ποσο μπορεις να βαλεις στη δικη σου σειρα το παιδι, αν στο κρατανε άλλοι...αναποφευκτα εξαρταται και απο εκεινους...
εγω ειμαι τυχερη γτ ουσιαστικά λόγω δουλειας γυρναω οταν το παιδι χρονισει...και ξαναεμεινα εγκυος λιγες μερες πριν γυρισω στη δουλεια, οποτε τωρα θα επιστρεψω οταν ο Κων/νος θα ειναι σχεδον 3 και η μπεμπα 1 και κατι ψιλα...!!το τσιριτσακι ας πουμε (τυχαιο παραδειγμα) που θα πρεπει να γυρισει στη δουλεια συντομα, τι θα πρεπει να κανει???να μαλωνει με αυτους που θα κρατανε το παιδι καθε μερα???(ακουγεται λιγο ηττοπαθες, το καταλαβαινω, αλλα στη πραξη ειναι πολυ διαφορετικά απο ο,τι λεμε νομιζω)
εμενα για να φαει ή για να πιει το γαλα του ας πουμε λέμε την ιστορια της ζωης μας...αν δεν καταβάλλω κάαααααααθε δυνατη προσπαθεια δε θα φαει ουτε τρεις κουταλιες απο ο,τιδηποτε (εκτος απο αυγο 3 φορες τη βδομαδα που ξετρελαινεται)
η πεθερα μου ΟΠΟΤΕ τον εχει κρατησει δεν καταφερνει να τον ταισει...οποτε αντι για γαλα, παει και του παιρνει μικρό γαλα κακαο που του αρεσει και το πινει χωρις παιδεμα...της εχω εξηγησει οτι δε μου αρεσει και μου λεει "το κανονικό δε μπορω να του το δωσω...δεν το πινει...να τον αφησω νηστικό|???" ε οποτε λεω "δε μ@μιεται" μία φορα το τριμηνο ας πιει γαλα κακαο το πρωι..."
βεβαια δε ξερω αν επρεπε να τον κραταει πιο συχνα πως θα αντιδρουσα....(γι αυτο και αγχωνομαι για τις 5 μερες που θα ειμαι στο νοσοκομειο...Rolling Eyes )

asteraki1989

asteraki1989
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημεραααα κοριτσαρες,πως ειστε?ποππακι με το καλο στην καινουργια σας φωλιτσα μονο ευτυχια στην ζωη σας....

αχ ρε κοριτσια εσεις λετε για τις γιαγιαδες και τους παππουδες,να σας πω το πιο ΤΡΑΓΙΚΟ?το κουνιαδακι μου ειναι 12 χρονων και η καλη μου η πεθερουλα του εχει απο παντα ντουλαπι δικο του στην κουζινα με οοοολα τα σκ@τα με καταληξη το παιδι να κοντευει τα 90 κιλα και με ραγαδες στην κοιλια(αγορι)και ο αντρας μου να της φωναζει και αυτη εκει να το μπουκωνει με σοκολατες και ολες τις βλακειες,οταν πρωτοειδα τι συνεβαινε επαθα ΣΟΚ και να παρακαλω τον αντρα μου να κανει κατι αλλα μενουμε αρκετα μακρια οποτε δεν μπορει να ελεγχει τα πραγματα,αχ και εσεις λετε για καμια σοκολατιτσα που θα δωσουν....σκεφτειτε καποτε εδιναν και σε εμας και ηταν ομορφη κινηση ΒΕΒΑΙΩΣ ΜΕ ΜΕΤΡΟ

maroula


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ioazon έγραψε:Κορίτσια,
πήγε μία ξαδέρφη μου την κόρη της (4 ετών) στο Παίδων για εξετάσεις αίματος και ενώ είναι αδύνατη, της βρήκαν χοληστερίνη. Ξέρετε ποιο ήταν το πρώτο πράγμα που ρώτησαν οι γιατροί;;; "Τρώει kinder κάθε μέρα;;;;" Shocked Shocked Shocked 

Επίσης,
στον άνθρωπο που φυλάει τα παιδιά επιβάλλουμε αυτό που θέλουμε να κάνει στα παιδιά μας. Δηλαδή, αν εγώ δεν χτυπάω το παιδί, θα αφήσω τη γιαγιά να το χτυπάει επειδή έτσι ξέρει και έτσι έκανε;
Ας μην το φυλάει. Ας πάει σε βρεφονηπιακό σταθμό από 6 μηνών.

Καλημερα.Ιωαννα μακακια την ρωτησαν αφου το παιδι ειναι αδυνατο...
Κι οι δικες μου ενω ειναι αδυνατες κι οι 2 εχουν χοληστερινη κι ειναι κληρονομικη..


ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maroula έγραψε:
ioazon έγραψε:Κορίτσια,
πήγε μία ξαδέρφη μου την κόρη της (4 ετών) στο Παίδων για εξετάσεις αίματος και ενώ είναι αδύνατη, της βρήκαν χοληστερίνη. Ξέρετε ποιο ήταν το πρώτο πράγμα που ρώτησαν οι γιατροί;;; "Τρώει kinder κάθε μέρα;;;;" Shocked Shocked Shocked 

Επίσης,
στον άνθρωπο που φυλάει τα παιδιά επιβάλλουμε αυτό που θέλουμε να κάνει στα παιδιά μας. Δηλαδή, αν εγώ δεν χτυπάω το παιδί, θα αφήσω τη γιαγιά να το χτυπάει επειδή έτσι ξέρει και έτσι έκανε;
Ας μην το φυλάει. Ας πάει σε βρεφονηπιακό σταθμό από 6 μηνών.
Καλημερα.Ιωαννα μακακια την ρωτησαν αφου το παιδι ειναι αδυνατο...
Κι οι δικες μου ενω ειναι αδυνατες κι οι 2 εχουν χοληστερινη κι ειναι κληρονομικη..
Δεν είχαν κληρονομική χοληστερίνη. (η έτερη ξαδέρφη είναι παιδοχειρουργός στο Παίδων)

evini7

evini7
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Χαχα χαχα! Αστερακι καλημέρα, τραγικό αυτο που γίνεται με το παιδάκι αλλα οπως το εγραψες γελασα!!!

Εγω συμφωνώ με Παραμυθένια κ Ιωάννα. Το παιδι ζητάει οτι μάθει. Εγω πχ ναι με μπουκωνε σοκολάτες ο μπαμπάς αλλα πάντα μα πάντα μου έκοβε φρούτα, λαχανικά, απέφευγε κατεψυγμένα, κονσέρβες κ ο,τι τυποποιημένο. Εγω κι η αδερφη μου τρώμε τα πάντα. Της ξαδερφης μου το παιδι τρώει μόνο κ κυριολεκτω μόνο bake rolls k τσουρέκια.
Φυσικα τα ξεκίνησε η γιαγιά του οταν η ξαδερφη δούλευε. Ειναι κρίμα ρε κορίτσια.
Κ η πεθερα μου δίνει κρυφα π.χ μελιτζανα στα μωρακια της κουνιαδας κι ας την είχε απαγορεύσει ο παιδιατρος. Ειναι πολλα όσα πρέπει να προσέξουμε κ εύκολο δεν το λες...
Αν εγω δηλ. Δουλεύω κι ο μπαμπάς μου του φέρει πχ παγωτό ή η πεθερα κατι αντίστοιχο πως θα το ελέγξω; Κι οι παιδικές κρεμες Γιουλη τι προσφέρουν στο μωρο πέρα απο θερμίδες δεν έχω καταλάβει....

Julie85


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ioazon έγραψε:Επίσης,
στον άνθρωπο που φυλάει τα παιδιά επιβάλλουμε αυτό που θέλουμε να κάνει στα παιδιά μας. Δηλαδή, αν εγώ δεν χτυπάω το παιδί, θα αφήσω τη γιαγιά να το χτυπάει επειδή έτσι ξέρει και έτσι έκανε;
Ας μην το φυλάει. Ας πάει σε βρεφονηπιακό σταθμό από 6 μηνών.
εγω προσωπικά θεωρώ οτι εφοσον σου κάνει τη χάρη να σου κραταει το παιδι, δε μπορεις να του συμπεριφερεσαι σα στρατιωτακι και να του "επιβαλλεις" τίποτα..!!!μπορεις απλα να πεις πως θελεις να μεγαλωσει το παιδι σου και να ζητησεις ευγενικά να μην παρεκκλινουν απο το δικο σου προγραμμα φαγητου!!
οσο για το βρεφονηπιακο, εγω (οπως και εσυ)δεν εχω δικαιωμα για ΕΣΠΑ. οποτε για να το στειλω βρεφικο θελω 100-130 ευρω το μηνα!!σου περισσευουν??εμενα οχι...οποτε προτιμω να ριξω τα μουτρα μου και να παρακαλεσω μαμα-πεθερα για αυτα που θελω να τρωει το παιδι γτ με το μανιατικο δε θα με βγαλει σε καλο...!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 25 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις