Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
16 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 16 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

51Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 1:05 am

annakonda

annakonda
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μα και ίδιες να είναι οι ώρες, μπορείς να ασχοληθείς περισσότερο με το κάθε παιδί και να συμμαζέψεις κάπως την ανισότητα των επιπέδων...

52Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 5:43 am

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
love4 έγραψε:Αρετη στη ταξη δεν ειναι ποτε πανω απο 20...γυρω στα 17 θα ελεγα...εμενα πχ στη δευτερα εκαναν 3 ωρες αγγλικα το πρωι και 1-2 ωρες μετα το καονικο προγραμμα εβδομαδιαιως μεχρι να σχολασουν...δεν ειναι αρκετο?
Κάνουν 3 ώρες κάθε μέρα; Ή μία μέρα την εβδομάδα; Γιατί 3 ώρες την εβδομάδα με 17 παιδιά στην τάξη, είναι ΠΟΛΥ λίγες.

Και τα 17 παιδιά είναι πολλά για μάθημα γλώσσας. Διεθνώς το στάνταρ είναι 8-12 παιδιά, και αυτό για τις μεγάλες τάξεις, όχι όταν δουλεύεις με παιδάκια δημοτικού. Λογικά να το δεις, πόσες ευκαιρίες έχει ένα παιδάκι να μιλήσει, να πει μάθημα, να κάνει άσκηση, να ρωτήσει μια απορία, να δείξει στη δασκάλα το γραπτό του όταν υπάρχουν άλλα 16 παιδάκια που θέλουν να κάνουν το ίδιο?

love4 έγραψε:Προφανως παιζουν σημαντικοτατο  ρολο και οι δυνατοτητες των παιδιων...
Όχι, κανένα ρόλο. Το παιδί με τις μεγάλες δυνατότητες πρέπει να έχει την ίδια προσοχή από το δάσκαλο όπως το παιδί με τις μέτριες (το παιδί με τις μικρές δυνατότητες δεν πρέπει να είναι καν στην ίδια τάξη). Ένα παιδί με μεγάλες δυνατότητες όταν του δώσεις τον απαραίτητο χώρο και χρόνο για να μάθει, θα απογειωθεί.

love4 έγραψε:Παντως να πω την αληθεια δε φαμνταζομουν τοσο υψηλες τιμες στα φροντιστηρια...υπολογιζα γυρω στα 250 το χρονο για δημοτικο Shocked 
250 ευρώ το χρόνο για 105-140 ώρες διδασκαλίας το χρόνο. Αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν 6 παιδιά στην τάξη, το έσοδο για το φροντιστήριο είναι 1500 ευρώ ή 10,71 ευρώ την ώρα. Από αυτά πρέπει να πληρωθούν τα πάγια έξοδα, οι φωτοτυπίες, ο εξοπλισμός, το ΙΚΑ, η εφορία και... η καθηγήτρια. Πόσο νομίζεις ότι είναι ένα καλό ωρομίσθιο για μια καθηγήτρια (που μπορεί να έχει πτυχίο και μεταπτυχιακό και κάμποσα χρόνια εμπειρία)? Γιατί από τα 10,71 ευρώ, η καθηγήτρια θα είναι τυχερή να πάρει ένα δίευρο. Ένα δίευρο για μία ώρα διδασκαλίας ή 2 ώρες εργασίας, δηλαδή ένα ευρώ την ώρα.

Εσύ πόσο πληρώνεσαι στη δουλειά σου;

53Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 7:16 am

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συνάδελφος κι εγώ....μανούλες να προσέχετε ακόμη και στην επιλογή φροντιστηρίου. Τα τελευταία χρόνια τα έχουν κάνει οικογενειακές επιχειρήσεις, κάθε ξάδερφος διδάσκει και μια γλώσσα. Το κοριτσάκι της φίλης μου μας έφερε τελικό διαγώνισμα με ένα σωρό λάθη και της είχαν βάλει 98%......και το επίπεδο του τελικού διαγωνίσματος ήταν μια τάξη πιο κάτω....πασίγνωστο φροντιστήριο, χρόνια στην αγορά.....και είπαν ότι το μισό τελικό διαγώνισμα θα ήταν από το booklet του βιβλίου με αυτούσιες ασκήσεις στα παιδιά.....δλδ κοροϊδία σκέτη! Τα μάτια σας 14 !!!!!!

ΥΓ Όντως στα φροντιστήρια ο μόνος που βγάζει λεφτά είναι.......ο ιδιοκτήτης!

54Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 7:19 am

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
filenada έγραψε:Συνάδελφος κι εγώ....μανούλες να προσέχετε ακόμη και στην επιλογή φροντιστηρίου. Τα τελευταία χρόνια τα έχουν κάνει οικογενειακές επιχειρήσεις, κάθε ξάδερφος διδάσκει και μια γλώσσα. Το κοριτσάκι της φίλης μου μας έφερε τελικό διαγώνισμα με ένα σωρό λάθη και της είχαν βάλει 98%......και το επίπεδο του τελικού διαγωνίσματος ήταν μια τάξη πιο κάτω....πασίγνωστο φροντιστήριο, χρόνια στην αγορά.....και είπαν ότι το μισό τελικό διαγώνισμα θα ήταν από το booklet του βιβλίου με αυτούσιες ασκήσεις στα παιδιά.....δλδ κοροϊδία σκέτη! Τα μάτια σας 14 !!!!!!

ΥΓ Όντως στα φροντιστήρια ο μόνος που βγάζει λεφτά είναι.......ο ιδιοκτήτης!

Έχεις απόλυτο δίκιο. Έλα όμως δυστυχώς που όλοι ψάχνουν το φθηνότερο. Και στη γειτονιά μου έχει ανοίξει ένας που όλο προσφορές κάνει σαν τις πίτσες. Διδάσκει αυτός και η γυναίκα του, η οποία και δεν έχει τελειώσει Πανεπιστήμιο. Δεν ξέρω τι πτυχίο έχει.

55Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 7:30 am

filenada


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν ξέρω τι βιολί βαράνε....ξέρω ότι δεν τους εμπιστεύομαι. Οπότε ξένες γλώσσες με τα παιδιά μου θα κάνω εγώ, και είμαι ευλογημένη που θέλουν και παρακαλάνε ...

Γιατί αν εμένα μου φέρνανε αυτό το διαγώνισμα για b junior, θα μας ακούγατε μέχρι....όπου κι αν μένετε!!! Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 328109 Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 328109 Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 328109 

56Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 8:29 am

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Koριτσια προφανως εσεις απο την πλευρα σας ως καθηγητριες το βλεπετε πολυ σωστα..ειναι αισχρο να πληρωνεται καποιος καθηγητης με τοσα λιγα χρηματα...ομως...δεν ξερω μεχρι τωρα εγω εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη απο τις ξενες γλωσσες του σχολειου...δεν ξερω τι να πω ισως επεσα και σε καλο σχολειο...παντως βλεπω καπως με "ανακουφιση" τη μεγαλη τιμη του φροντιστηριου γιατι ετσι "αισθανομαι οτι δινω λιγοτερα στο σχολειο"...
Αυτο που ειπα πριν ειναι οτι κανουν τρεις φορες την εβδομαδα απο μια ωρα στο πρωινο προγραμμα και 1-2 φορες απο μια ωρα στη μελετη...ο γιος μου που τελειωσε τη δευτερα ξερει να διαβαζει ηδη και εχει πιστευω καλο λεξιλογιο...αυτο δε θεωρειται καλο επιπεδο ? (Απο τεξεις κλπ των ξενων γλωσσων ειμαι εντελως ασχετη..)

57Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 11:52 am

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
love4 έγραψε:Αυτο που ειπα πριν ειναι οτι κανουν τρεις φορες την εβδομαδα απο μια ωρα στο πρωινο προγραμμα και 1-2 φορες απο μια ωρα στη μελετη...ο γιος μου που τελειωσε τη δευτερα ξερει να διαβαζει ηδη και εχει πιστευω καλο λεξιλογιο...αυτο δε θεωρειται καλο επιπεδο ?
Με αυτά τα δεδομένα θα πρέπει να έχει τελειώσει την ύλη της A Προκαταρκτικής (Junior A) και να ξέρει ως μίνιμουμ:

Να γράφει όλα τα γράμματα της αγγλικής αλφαβήτας σωστά, να ξέρει τους ήχους τους, να ξεχωρίζει τα φωνήεντα από τα σύμφωνα.

Να γνωρίζει να διαβάζει και να γράφει 150-200 λέξεις. Στάνταρ θεωρούνται τα μέρη του σώματος, τα ονόματα των ρούχων, δωμάτια σπιτιού, ζώα, φαγητά, φρούτα, λέξεις που έχουν να κάνουν με την οικογένεια και το σχολείο.

Να ξέρει να χρησιμοποιεί τα ρήματα be, have got, can και like σε κατάφαση, ερώτηση, άρνηση.

Να ξέρει τον απλό και διαρκή ενεστώτα.

Το αόριστο άρθρο a/an.

Πληθυντικό αριθμό ουσιαστικών π.χ. boy -boys, box - boxes, baby - babies.

Τις μέρες, τους μήνες και τις εποχές (ίσως όχι όλους).

Τα βασικά χρώματα (άσπρο, κόκκινο, μπλε, μαύρο, πράσινο, καφέ, πορτοκαλί)

Κάποια question words (who / where / what / how many)

Αριθμούς από το 1-20 γραπτά και προφορικά.

Βασικές προθέσεις (in / on / under / behind / between)

Βασικά επίθετα (tall / short / long / beautiful κλπ)

Αντωνυμίες ονομαστικής πτώσης.

Δεικτικές αντωνυμίες (this / that / these / those).

There is a... / there are some...

Κτητικά επίθετα (my / your / his κλπ)

Να ξέρει βασικούς χαιρετισμούς (να ρωτάει και να απαντάει) και να μπορεί να κάνει βασικές προτάσεις με 4 μέρη (υποκείμενο, ρήμα, επιθετικός προσδιορισμός, αντικείμενο) π.χ. You have beautiful hair.

Να ξέρει τους συνδέσμους and και but.

Αυτά!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Areti2 στις Πεμ Ιουλ 10, 2014 12:35 pm, 1 φορά

58Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 12:19 pm

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Areti2 έγραψε:
love4 έγραψε:Αυτο που ειπα πριν ειναι οτι κανουν τρεις φορες την εβδομαδα απο μια ωρα στο πρωινο προγραμμα και 1-2 φορες απο μια ωρα στη μελετη...ο γιος μου που τελειωσε τη δευτερα ξερει να διαβαζει ηδη και εχει πιστευω καλο λεξιλογιο...αυτο δε θεωρειται καλο επιπεδο ?
Με αυτά τα δεδομένα θα πρέπει να έχει τελειώσει την ύλη της A Προκαταρκτικής (Junior A) και να ξέρει ως μίνιμουμ:

Να γράφει όλα τα γράμματα της αγγλικής αλφαβήτας σωστά, να ξέρει τους ήχους τους, να ξεχωρίζει τα φωνήεντα από τα σύμφωνα.

Να γνωρίζει να διαβάζει και να γράφει 150-200 λέξεις. Στάνταρ θεωρούνται τα μέρη του σώματος, τα ονόματα των ρούχων, δωμάτια σπιτιού, ζώα, φαγητά, φρούτα, λέξεις που έχουν να κάνουν με την οικογένεια και το σχολείο.

Να ξέρει να χρησιμοποιεί τα ρήματα be, have got, can και like σε κατάφαση, ερώτηση, άρνηση.

Να ξέρει τον απλό και διαρκή ενεστώτα.

Το αόριστο άρθρο a/an.

Πληθυντικό αριθμό ουσιαστικών π.χ. boy -boys, box - boxes, baby - babies.

Τις μέρες, τους μήνες και τις εποχές (ίσως όχι όλους).

Τα βασικά χρώματα (άσπρο, κόκκινο, μπλε, μαύρο, πράσινο, καφέ, πορτοκαλί)

Κάποια question words (who / where / what / how many)

Αριθμούς από το 1-20 γραπτά και προφορικά.

Βασικές προθέσεις (in / on / under / behind / between)

Βασικά επίθετα (tall / short / long / beautiful κλπ)

Αντωνυμίες ονομαστικής πτώσης.

Κτητικά επίθετα (my / your / his κλπ)

Να ξέρει βασικούς χαιρετισμούς (να ρωτάει και να απαντάει) και να μπορεί να κάνει βασικές προτάσεις με 4 μέρη (υποκείμενο, ρήμα, επιθετικός προσδιορισμός, αντικείμενο) π.χ. You have beautiful hair.

Να ξέρει τους συνδέσμους and και but.

ειναι δυνατον να τα μαθει αυτα ενα παιδι που δεν ειναι σπιρτο(γιατι υπαρχουν και τα παιδακια που τα περνουν πολυ ευκολα) σε μια ταξη με 17 ατομα?κι εγω απο την εμπειρια μου γνωριζω και ειναι και αποδεδειγμενο οτι με πανω απο δεκα παιδια το μαθημα γινετε με δυσκολια και δεν φτανει ο χρονοσ για να ασχολειθεισ με ολα τα παιδακια ειτε μεγαλα ειτε μικρα...καλα για μικρα τριτη τεταρτη δεν το δημοτικου δεν το συζητω....με τιποτα!

250 ευρο με συγχωρειτε αλλα ειναι πολυ λιγα λεφτα.πουθενα δεν υπαρχει αυτο.και πιστευω οτι τα ιδιωτικα ασχολουνται με τουσ καλουσ μαθητες!!με τουσ αλλουσ δεν εχουν το χρονο να ασχοληθουν .ανθρωποι ειναι και εκει οι δασκαλοι δε κανουν θαυματα με 17 παιδια στη ταξη!

Αυτά!

59Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 12:34 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
dimitra al έγραψε:ειναι δυνατον να τα μαθει αυτα ενα παιδι που δεν ειναι σπιρτο(γιατι υπαρχουν και τα παιδακια που τα περνουν πολυ ευκολα) σε μια ταξη με 17 ατομα?
Κι εγώ δεν πιστεύω ότι μπορεί να τα μάθει (άσε που δεν είναι μόνο αυτά, είναι και οι δεικτικές αντωνυμίες this-that-these-those και το there is-there are, τα ξέχασα γιατί γράφω από μνήμης) αλλά ας μας πει και η love4 ή όποια άλλη μαμά στέλνει τα παιδιά της σε ιδιωτικό αν τα ξέρουν ή όχι. Από προσωπική προτίμηση δεν θα ήθελα να δουλέψω με περισσότερα από 6 παιδιά στις προκαταρκτικές τάξεις. Ειδικά τους πρώτους 2 μήνες που κάνεις γραφή, μέχρι να διδάξεις τον σωστό σχηματισμό όλων των γραμμάτων πρέπει να μπορείς να επιβλέψεις επαρκώς όλα τα παιδιά και αυτό είναι δύσκολο να το κάνεις με περισσότερα από 6 παιδιά στην τάξη.

dimitra al έγραψε:250 ευρο με συγχωρειτε αλλα ειναι πολυ λιγα λεφτα.πουθενα δεν υπαρχει αυτο.και πιστευω οτι τα ιδιωτικα ασχολουνται με τουσ καλουσ μαθητες!!με τουσ αλλουσ δεν εχουν το χρονο να ασχοληθουν .ανθρωποι ειναι και εκει οι δασκαλοι δε κανουν θαυματα με 17 παιδια στη  ταξη!
Μια συνάδελφος που δουλεύει σε ιδιωτικό με 25 παιδιά στην τάξη, όταν τη ρωτήσαμε πώς τα βγάζει πέρα, μας είπε ότι αγριεύει τα 15 πιο άτακτα για να κάθονται ήσυχα και κάνει μάθημα με τα 10 πιο σπίρτα. Καλό;

60Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 1:44 pm

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Areti2 έγραψε:
dimitra al έγραψε:ειναι δυνατον να τα μαθει αυτα ενα παιδι που δεν ειναι σπιρτο(γιατι υπαρχουν και τα παιδακια που τα περνουν πολυ ευκολα) σε μια ταξη με 17 ατομα?
Κι εγώ δεν πιστεύω ότι μπορεί να τα μάθει (άσε που δεν είναι μόνο αυτά, είναι και οι δεικτικές αντωνυμίες this-that-these-those και το there is-there are, τα ξέχασα γιατί γράφω από μνήμης) αλλά ας μας πει και η love4 ή όποια άλλη μαμά στέλνει τα παιδιά της σε ιδιωτικό αν τα ξέρουν ή όχι. Από προσωπική προτίμηση δεν θα ήθελα να δουλέψω με περισσότερα από 6 παιδιά στις προκαταρκτικές τάξεις. Ειδικά τους πρώτους 2 μήνες που κάνεις γραφή, μέχρι να διδάξεις τον σωστό σχηματισμό όλων των γραμμάτων πρέπει να μπορείς να επιβλέψεις επαρκώς όλα τα παιδιά και αυτό είναι δύσκολο να το κάνεις με περισσότερα από 6 παιδιά στην τάξη.

dimitra al έγραψε:250 ευρο με συγχωρειτε αλλα ειναι πολυ λιγα λεφτα.πουθενα δεν υπαρχει αυτο.και πιστευω οτι τα ιδιωτικα ασχολουνται με τουσ καλουσ μαθητες!!με τουσ αλλουσ δεν εχουν το χρονο να ασχοληθουν .ανθρωποι ειναι και εκει οι δασκαλοι δε κανουν θαυματα με 17 παιδια στη  ταξη!
Μια συνάδελφος που δουλεύει σε ιδιωτικό με 25 παιδιά στην τάξη, όταν τη ρωτήσαμε πώς τα βγάζει πέρα, μας είπε ότι αγριεύει τα 15 πιο άτακτα για να κάθονται ήσυχα και κάνει μάθημα με τα 10 πιο σπίρτα. Καλό;
Τις δεκα ερωτησεισ που κανει καθε παιδακι για να καταλαβει ενα πραγμα που τις πας?Δεν ξερω παντως εγω νομιζω πως το καλητερο που εχει να κανει ενασ γονιος ειναι να ακουσει κριτικεσ για πολλα φροντηστηρια και σχολεια πριν καταληξει καπου και να εχει και ο ιδιοσ τα ματια του ανοιχτα ετσι ωστε εαν κατι δεν τον ικανοποιει να φευγει και να ψαχνει κατι καλητερο!

61Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Πεμ Ιουλ 10, 2014 10:51 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
dimitra al έγραψε:Δεν ξερω παντως εγω νομιζω πως το καλητερο που εχει να κανει ενασ γονιος ειναι να ακουσει κριτικεσ για πολλα φροντηστηρια και σχολεια πριν καταληξει καπου και να εχει και ο ιδιοσ τα ματια του ανοιχτα ετσι ωστε εαν κατι δεν τον ικανοποιει να φευγει και να ψαχνει κατι καλητερο!
Συμφωνώ απόλυτα.

62Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Παρ Ιουλ 11, 2014 12:20 am

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αρετη σε γενικες γραμμες αυτα που εγραψες μαθανε..τωρα δε θυμαμαι και ακριβως γιατι πολλες φορες τα ελεγχε ο αντρα μου...

63Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Παρ Ιουλ 11, 2014 11:58 am

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μπορείς να δείξεις τη λίστα στον άντρα σου που λογικά θα έχει μια καλή ιδέα του τι ξέρει και τι δεν ξέρει ο μικρός. Ή να ρωτήσεις η ίδια το παιδί αν ξέρει τι μέρα είναι ή πώς λέμε απλές φράσεις όπως "το σκυλί είναι στον κήπο" ή "μου αρέσουν τα μήλα" ή πώς μετράμε μέχρι το 20.

Αν δεν έχει διδαχτεί τουλάχιστον το 80% της λίστας, σημαίνει ότι έχει μείνει πίσω σε σχέση με τα παιδιά που έχουν κάνει ένα χρόνο αγγλικά στο μέσο φροντιστήριο. Μπορεί βέβαια να τα έχει διδαχτεί αλλά να μην τα θυμάται όλα ή να χρειάζεται μια μικρή βοήθεια για να τα πει σωστά. Π.χ. μπορεί να μην θυμάται πώς γράφεται το babies αλλά πρέπει να ξέρει ότι ο πληθυντικός θέλει s. Ή μπορεί να μην ξέρει όλες τις μέρες τις εβδομάδας, αλλά πρέπει να ξέρει τις μέρες που έκανε μάθημα. Ή να μπερδεύει την Τρίτη με την Πέμπτη που μοιάζουν (Tuesday, Thursday) αλλά όχι τη Δευτέρα με την Παρασκευή. Ή μπορεί να μην θυμάται πώς λέμε το 11 αλλά θα πρέπει να μπορεί να το βρει αν του πεις ότι αρχίζει με "η" ή "ηλ".

Αν ξέρει παραπάνω από τη λίστα, τότε είσαι ήσυχη ότι κάνουν καλή δουλειά  Smile



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Areti2 στις Παρ Ιουλ 11, 2014 10:20 pm, 1 φορά

64Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Παρ Ιουλ 11, 2014 10:02 pm

margdimitra

margdimitra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ευχαριστούμε πολ´υ! 
Χρήσιμο τεστάκι.

65Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Παρ Ιουλ 11, 2014 10:25 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Παρακαλώ  Smile 

Ένα άλλο τεστ είναι να τους δείξετε γνωστές λέξεις και να δείτε αν τις διαβάζουν σωστά ή ανακατωμένες απλές προτάσεις  (με 4-5 μέρη) να τις βάλουν στη σειρά. Αυτές είναι ικανότητες που όλα τα παιδάκια της Junior A πρέπει να έχουν κατακτήσει, ακόμα και αυτά που είναι πιο δειλά στο να μιλήσουν ή που δεν έχουν διδαχτεί με επικοινωνιακό τρόπο.

66Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Δευ Σεπ 08, 2014 1:27 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θέλω να σας διηγηθώ ένα σημερινό περιστατικό που συνέβηκε στο φροντιστήριο.

Ήρθε μια μαμά να γράψει το γιο της στην Junior B (δεύτερος χρόνος αγγλικών, Β' Προκαταρκτική). Ο μικρός είχε κάνει την Junior A σε άλλο φροντιστήριο (πολύ γνωστό στην περιοχή μας). Το παιδί ήταν πολύ πίσω σε σύγκριση με τα δικά μας παιδιά, δυσκολευόταν να διαβάσει απλές φράσεις και από τις 5 λέξεις που του ζήτησα να γράψει, μόνο μία ήταν σωστή. Δεν ήξερε πώς να γράψει το όνομά του. Ξεκίνησε να το γράφει με αγγλικά γράμματα και το τελείωσε με ελληνικά. Του ζήτησα να μετρήσει μέχρι το 20 - μου μέτρησε κουτσά στραβά ως το 12 και μετά το χάος (eleven, twelve, fifteen). Δεν θυμόταν μήνες, εποχές, μέρες της εβδομάδας, αν και είπε ότι τις είχαν κάνει. Εκεί μου μπήκαν ψύλοι στ' αυτιά.

Πιάνω λοιπόν με το παιδί κουβέντα σχετικά με το μάθημα στο προηγούμενο φροντιστήριο και μαθαίνω ότι τις ασκήσεις δεν τις έλυναν τα παιδιά στο σπίτι, αλλά τις αντέγραφαν στο φροντιστήριο από τον πίνακα. Στους γονείς το φροντιστήριο έλεγε ότι τα παιδιά δεν έχουν διάβασμα στο σπίτι γιατί όλη η δουλειά γινόταν στο φροντιστήριο (με 2 ώρες μάθημα την εβδομάδα και 12 παιδιά στην τάξη....) και δεν ήθελε η δασκάλα να ανακατεύονται οι γονείς και να της χαλάνε το σύστημα (της αντιγραφής εννοούσαν προφανώς).

Αυτό το μοτίβο χωρίς διάβασμα στο σπίτι, με τις ασκήσεις λυμένες από τον πίνακα και τα παιδιά να έχουν μάθει τα πάντα αλλά να μην θυμούνται τίποτα το έχουμε ξανακούσει από παιδιά που πάνε σε ιδιωτικά σχολεία. Από φροντιστήριο δεν είχε ξανατύχει αλλά προφανώς συμβαίνει κι εκεί. Προσοχή μανούλες που τα παιδιά σας πάνε στις προκαταρκτικές τάξεις. Οι τάξεις αυτές είναι πολύ σημαντικές για την εξέλιξη του παιδιού. Δεν νοείται φοίτηση στις μικρές τάξεις χωρίς διάβασμα στο σπίτι, χωρίς ανάγνωση, αντιγραφή, ορθογραφία και 2-3 ασκήσεις για εμπέδωση. Δεν νοείται η δασκάλα της Junior A να μην κοιτάζει η ίδια όλα τα τετράδια αλλά να γράφει τις ασκήσεις στον πίνακα για να τις διορθώσουν από εκεί τα παιδιά. Ειδικά όταν μιλάμε για παιδάκια Β Δημοτικού!

Και φυσικά δεν νοείται οι ασκήσεις να λύνονται στην τάξη με αντιγραφή από τον πίνακα.

Ουφ. Τα είπα και ξαλάφρωσα.

67Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Δευ Σεπ 08, 2014 3:04 pm

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
χαχαχαχα!!!!!Areti2 exeis παθει krish me ayta poy symbainoyn etsi??χαχαχα!!!!Και μετα σου λενε γινετε ολη η δουλεια στο φροντηστηριο και στο σπιτι τα παιδια ειναι χαλαρα!!!Αυτο παλι πως γινετε??Μανουλεσ τα παιδακια ειναι χρυσοψαρα!!!η επαναληψη ειναι η μαμακα τησ μαθησεως!!!!οποτε δε γινετε το παιδακι σας να μην κανει τιιιποτα στο σπιτι και ως δια μαγειας στο φροντηστηριο να τα θυμαται ολα!αντιγραφη ορθογραφια 2-3 ασκησουλεσ και οοοολα τα τετραδια πρεπει να εχουν υπογραφη τησ δασκαλας και οι ασκησεισ τουσ!!!!τσεκαρετε μανουλεσ!!

68Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Δευ Σεπ 08, 2014 10:08 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Έτσι όπως το λες - κρίση!! Ειδικά αυτό το πράγμα με τις ασκήσεις που τις γράφει η δασκάλα στον πίνακα και τα παιδιά τις αντιγράφουν για να φαίνονται λυμένες στο τετράδιο πραγματικά με ξεπερνά.

Έχω ακούσει όλα τα κουφά φέτος. Αυτό είναι απλά η κορυφή του παγόβουνου........

69Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τρι Σεπ 09, 2014 12:16 am

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
χαχαχα καλημερα!!!!τα διαβαζω παλι αυτα που γραφεισ και γελαω μονη μου!!!!αμα ακουσεισ κανενα αλλο πετυχημενο παρακαλω να μας το παραθεσεις!!!! Very Happy Very Happy Very Happy

70Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τετ Σεπ 10, 2014 12:15 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Χθες και σήμερα ευτυχώς δεν είχαμε κάποιο τρελλό περιστατικό. Για όποιον θέλει να γελάσει (ή να κλάψει...) προτείνω να κάνετε μια βόλτα στα διάφορα μαθητικά και καθηγητικά φόρουμ, τα οποία τις τελευταίες μέρες έχουν γεμίσει με ερωτήσεις επίδοξων καθηγητών ιδιαίτερων μαθημάτων που έχουν απορίες για τα πάντα: από το ποια βιβλία είναι καλά, πόσες ώρες μάθημα να κάνουν, τι να απαντήσουν στις ερωτήσεις των γονέων μέχρι το πότε θα πρέπει να ξαναδώσουν οι μαθητές ΤΟΥΣ που κόπηκαν στις εξετάσεις.

Το βραβείο πρωτότυπης ερώτησης πηγαίνει στην επίδοξη συνάδελφο αγγλικών - γερμανικών (γιατί να διδάξεις μία γλώσσα όταν μπορείς να διδάξεις δύο...) που ρωτά σε γνωστό καθηγητικό φόρουμ:

Ξεκινάω φέτος για πρώτη φορά να κάνω ιδιαίτερα και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας. Ποια βιβλία θεωρείτε καλά για όλα τα επίπεδα και ποιες τάξεις αντιστοιχούν σε αυτά, καθώς και πώς μπορείς να συνδυάσεις κάποιες τάξεις κ τα βιβλία τους. Ίσως η ερώτησή μου είναι πολύ γενική αλλά επειδή τώρα αρχίζω θα ήθελα να κατατοπιστώ σε γενικές γραμμές. Διάβασα βέβαια πάρα πολλά threads ήδη και σημείωσα πολλά βιβλία αλλά τελικά μάλλον περισσότερο μπερδεύτηκα... Τέλος, μπορείτε να μου πείτε συνήθως πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε ιδιαίτερα σε μικρές τάξεις; Αν κάποιος γνωρίζει και για Γερμανικά, θα με βοηθούσατε πολύ.

Να χαρώ τους γονείς που θα την επιλέξουν για δασκάλα των παιδιών τους... Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 534787

71Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τετ Σεπ 10, 2014 12:41 pm

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αρετη καπου εχεις αδικο...ακομη και ο πιο ΕΜΠΕΙΡΟΣ καθηγητης , καποτε δεν ηταν τελειως ΑΠΕΙΡΟΣ? Καποτε και αυτος δεν ειχε κανει ουτε μια ωρα μαθημα!!..
Εγω παλι εκτιμω το γεγονος οτι η κοπελα το ψαχνει, ασχολειται και προσπαθει να βρει το καλυτερο...Προφανως θα παιρνει λιγα χρηματα , οποτε οι γονεις δεν περιμενουν και καμια αυθεντια αλλα μια κοπελα που να ταιριαξει η "χημεια" της με το παιδι ωστε να μαθει οσα περισσοτερα πραγματα γινεται..

Τον καιρο που ειχα ξεκινησει και εκανα ιδιαιτερα (οχι αγγλικα), ημουνκι εγω μια κμικρη κοπελιτ σα χωρις εμπειρια...ομως καποιοι γονεις με εμπιστευθηκαν...ημουν και οικονομικη...οποτε χαρις στις ικανοτητες μου (και τον ατιμο το χρονο!) σταματησα καποια στιγμη να ειναι μικρη (δυστυχως) και απειρη Wink

72Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τετ Σεπ 10, 2014 12:56 pm

Areti2

Areti2
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Συμφωνώ, δεν γενηθήκαμε όλοι έμπειροι... αλλά αυτό δεν είναι απειρία, είναι πλήρης άγνοια.

Παλιότερα (όταν άρχισα να δουλεύω, δηλαδή προ 20ετίας) κανείς δεν αναλάμβανε να κάνει ιδιαίτερα στο άσχετο. Όλοι ξεκινούσαν από διάβασμα παιδιών ή από φροντιστήριο. Σιγά σιγά μάθαιναν και αναλάμβαναν και ιδιαίτερα αν ήθελαν. Τώρα πλέον ο κάθε άσχετος πουλάει "ιδιαίτερα" και όχι μόνο στα μικρά επίπεδα αλλά και στα μεγάλα. Έχω βαρεθεί να διαβάζω ποστ που λένε "μου πρότειναν να διδάξω Proficiency, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποια βιβλία είναι καλά και να μου στείλει ένα πλάνο ύλης"?

Το σωστό όταν ξεκινάς είναι να δουλεύεις με επίβλεψη ή να κάνεις κάποιο σεμινάριο διδακτικής, να πάρεις κάποιες κατευθυντήριες γραμμές. Όχι να πειραματίζεσαι πάνω στους πελάτες σου (και ακόμα χειρότερα στα παιδιά τους). Εκτός βέβαια αν είσαι ξεκάθαρη απέναντι στους γονείς: εγώ ξέρετε δεν έχω ιδέα τι κάνω, αλλά σιγά σιγά θα τη βρούμε την άκρη, δώστε μου εσείς 5 ευρώ την ώρα και ο Θεός βοηθός. Αλλά από αυτά που διαβάζω στα φόρουμ, κανείς δεν είναι ειλικρινής και οι περισσότεροι πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

73Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τετ Σεπ 10, 2014 1:57 pm

dimitra al


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ενταξει ολοι ειναι απειροι στην αρχη με τα χρονια αποκτασ την εμπειρια απλα νομιζω οτι γι αυτον ακριβως τον σκοπο κανουν οι εκδοτικοι οικοι παρουσιασεις για να βοηθησουν καθηγητες που ξεκινουν τωρα.Οπως επισης κι εγω το βρισκω λιγο ακυρο να ρωτασ πια ειναι τα καλητερα!Κανε μια ερευνα απο μονοσ ου πανε σε παρουσιασεισ-σεμιναρια και νομιζω οτι εχεισ ξεστραβωθει λιγο!!κι εγω τα βλεπω αυτα στα φορουμ αρετι καποια ειναι λιγο τραβηγμενα!

74Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τετ Σεπ 10, 2014 1:57 pm

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δηλαδη γιατι ειναι καλυτερο να δουλευεις σε φροντιστηριο οταν εισαι απειρος και οχι σε ιδιαιτερα? Και σε απολυτους αριθμους να το παρεις, πιο πολλα παιδια "καιγονται" απο σενα στο φροντιστηριο παρα στο ιδιαιτερο Wink

Επισης δε συμφωνω με το να λες στον οποιοδηποτε πελατη πως δεν ξερεις που παν τα τεσσερα...στον πελατη δειχνεις οσο πιο εμπειρος και κατατοπισμενος μπορεις, ασχετα που μπορει εσυ να ξεσκιζεσαι να βρεις την υλη,τα βιβλια κλπ.!

75Τιμες για αγγλικα α junior - Σελίδα 3 Empty Απ: Τιμες για αγγλικα α junior Τετ Σεπ 10, 2014 2:00 pm

love4

love4
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ουφ..τα ιδιαιτερα ...κλασσικο παραδειγμα του να ξερεις να "πλασαρεις" τον εαυτο σου Wink

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις