Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
78 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 78 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

peristeraki

peristeraki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:
peristeraki έγραψε:μηπως αρχιζετε δοντακια;
ειναι πρησμενα τα ουλα του ειναι γεγονος αλλα δε μας ειπε η παιδιατρος οτι θα βγουν αμεσα.εγω πιστευω κοριτσακι μου οτι επειδη εμαθε λογω κολικων να κοιμαται επανω μου οπως και τα βραδια που τον θηλαζα και τον επαιρνα αγκαλια οτι κακομαθε και οτι ετσι μονο θα κοιμαται πλεον
οχι βρε μην απελπιζεσαι! τα δοντακια μπορει να μη βγουν αμεσα αλλα απο μεσα αρχιζουν οι ριζουλες κ μεγαλωνουν. εχει πολυ πονο. κ εμενα ο γιατρος μου το ειπε!

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
peristeraki έγραψε:
grammatiki έγραψε:
peristeraki έγραψε:μηπως αρχιζετε δοντακια;
ειναι πρησμενα τα ουλα του ειναι γεγονος αλλα δε μας ειπε η παιδιατρος οτι θα βγουν αμεσα.εγω πιστευω κοριτσακι μου οτι επειδη εμαθε λογω κολικων να κοιμαται επανω μου οπως και τα βραδια που τον θηλαζα και τον επαιρνα αγκαλια οτι κακομαθε και οτι ετσι μονο θα κοιμαται πλεον
οχι βρε μην απελπιζεσαι! τα δοντακια μπορει να μη βγουν αμεσα αλλα απο μεσα αρχιζουν οι ριζουλες κ μεγαλωνουν. εχει πολυ πονο. κ εμενα ο γιατρος μου το ειπε!
τι να πω ρε κοριτσακι .μακαρι

peristeraki

peristeraki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ολα θα στρωσουν μωρε θα δεις!

elitsa

elitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ....ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ 2 ΕΤΩΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΚΟΥΝΗΜΑ ΣΕ ΚΑΡΟΤΣΙ, ΧΕΡΙΑ, ΠΟΔΙΑ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ....ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ....ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΥΣΤΗΡΗ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ....ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 8 ΜΗΝΩΝ....ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟΝ ΕΞΑΨΑΛΜΟ ΑΠΟ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΣΥΖΗΓΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΦΗΝΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ....ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ, ΑΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΑΥΣΤΗΡΑ

Eleen


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το βιβλιο νομιζω ,δεν είμαι σίγουρη, απευθύνεται σε παιδια άνω των 6 μηνων..

Να σου πω΅ πως το έχω δει εγω;
Πιστεύω ότι τα παιδια οταν είναι μικρα μας έχουν ανάγκη για πολλούς λόγους .δεν είναι μόνο το φαγητό. Μπορει να θέλει αγκαλια, να νιώθει ασφάλεια οταν σε μυρίζει, οτανερχεται σε επαφή μαζι σου..
Εγω αν θέλει να τον σηκωσω, τον σηκωνω...
Οταν γρινιαζει και είναι ανήσυχος τα βραδυα, τον σηκωνω και τον νανουριζω και τον θηλαζω πριν προλάβει να ξυπνήσει καλα καλα..
Επίσης εγω κοιμάμαι με το μωρο, ακριβώς γιατι όλη την ωρα με αναζητεί...
Θα προσπαθήσω να τον βγάλω απο το κρεβατι στο εξάμηνο, και βλεπουμε πως θα παει...δεν θα επιμείνω ούτε τότε...Οταν είναι έτοιμο..
Ξερεις τι νομιζω; Ότι εμεις οι άνθρωποι βιαζόμαστε να βάλουμε την ζωη μας σε ταξη, και δεν αφήνουμε τα πράγματα να πάρουν την φυσική τους πορεία. Όλα ταθηλαστικά κοιμούνται με τα μικρα τους αρκετό καιρο αφού αποθηλασουν. Μήπως απλα είναι φυσιολογικό να μας χρειάζονται την νυχτα;
Δεν είμαι παιδαγωγός... Την γνώμη μου λέω...

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Eleen έγραψε:Το βιβλιο νομιζω ,δεν είμαι σίγουρη, απευθύνεται σε παιδια άνω των 6 μηνων..

Να σου πω΅ πως το έχω δει εγω;
Πιστεύω ότι τα παιδια οταν είναι μικρα μας έχουν ανάγκη για πολλούς λόγους .δεν είναι μόνο το φαγητό. Μπορει να θέλει αγκαλια, να νιώθει ασφάλεια οταν σε μυρίζει, οτανερχεται σε επαφή μαζι σου..
Εγω αν θέλει να τον σηκωσω, τον σηκωνω...
Οταν γρινιαζει και είναι ανήσυχος τα βραδυα, τον σηκωνω και τον νανουριζω και τον θηλαζω πριν προλάβει να ξυπνήσει καλα καλα..
Επίσης εγω κοιμάμαι με το μωρο, ακριβώς γιατι όλη την ωρα με αναζητεί...
Θα προσπαθήσω να τον βγάλω απο το κρεβατι στο εξάμηνο, και βλεπουμε πως θα παει...δεν θα επιμείνω ούτε τότε...Οταν είναι έτοιμο..
Ξερεις τι νομιζω; Ότι εμεις οι άνθρωποι βιαζόμαστε να βάλουμε την ζωη μας σε ταξη, και δεν αφήνουμε τα πράγματα να πάρουν την φυσική τους πορεία. Όλα ταθηλαστικά κοιμούνται με τα μικρα τους αρκετό καιρο αφού αποθηλασουν. Μήπως απλα είναι φυσιολογικό να μας χρειάζονται την νυχτα;
Δεν είμαι παιδαγωγός... Την γνώμη μου λέω...
σωστη η αποψη σου ειναι σαν να κουω την μαμα μου.. ετσι μου ελεγε και σε μενα και στη αδερφη μου..''ενιωθα οτι δεν εισαι ετοιμη να πας στο δωματιο σου.., ενιωθα οτι με αναζητας συνεχεια κ.τ.λ.'' ξερεις πιο ηταν το αποτελεσμα εγω μεχρι τα 9 μου και η αδερφη μου μεχρι τα 10 να μην μπορουμε να φυγουμε απο τη κρεβατοκαμαρα .. εχω τοσο εντονες αναμνησεις απο τις προσπαθειες των γονιων μου να με βαλουν για υπνο που ειναι σα να εγινε χθες... η αδερφη μου δε τωρα στα 14 και ακομα δεν μπορει να φυγει απο το σπιτι που λεει ο λογος γιατι οι γονεις μου ηταν παντα πολυ προστατευτικοι..
ειναι δικαιωμα του καθε γονιου να μεγαλωνει το παιδι του οπως θελει ειπα απλα και την δικια μου εμπειρια..
εγω την δικια μου την εβαλα στο δωαμτιο της στον 2ο μηνα.. ηταν βεβαια πολτ ησυχη απο την αρχη και δεν με δυσκολεψε στο να με κουρασει...
οσο για το βιβλιο δεν το εχω διαβασει αλλα ακουγετε ωραιο!

Eleen


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Νομιζω ότι αυτα είναι υπερβολές. Η κόρη μου βγήκε απο το δωμάτιο 2 ετών. Στα γενέθλια της .αποφασισε πως είναι μεγάλο κοριτσι..
Ξάπλωσε στο κρεβατι, μας φώναξε 2-3φορές για να δει πως την ακούμε και κοιμήθηκε. Έτσι απλα...
Την πρωτη εβδομαδα ξυπνουσε την νυχτα Και ερχόταν στο κρεβατι. Πάντα την αφήναμε και της λέγαμε ότι εάν φοβηθεί η οτιδήποτε να έρθει, είναι καλοδεχούμενη. Δεν ξανάηρθε. Η κόρη μου είναι το πιο ανεξάρτητο παιδι που μπορείς να φα νταστεις. Τα απογεύματα παίρνει το ποδήλατο και αρμενίζει όλη την γειτονια με τα υπόλοιπα παιδια. Αλλα και Μονή της, πηγαίνει σε σπίτια φίλων που μένουν κοντά ...(εκει έχω μια μικρη ανασφάλεια, Αν και μένω σε μια σχετικά ασφαλή γειτονιά)
Νομιζω ότι είναι φυσιολογικό να κοιμούνται τα παιδια με τους γονείς..
Είναι ενα θέμα η ιδιωτική ζωη του ζευγαριού...μεγάλο θέμα....
Αλλα για τα παιδια νομιζω ότι είναι καλά....Μήπως δεν ηταν το αίτιο της ανασφάλειας σας το ότι κοιμηθηκατε με τους δικους σας; Μήπως εκει απλα νιώθατε ασφαλείς και γίαυτο ξεμεινατε,ενω τα αιτία ηταν αλλου;
Ούτε ψυχολόγος είμαι,ότι σκέφτομαι γραφω

Catty

Catty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το βιβλίο αυτο ειναι πολυ καλο στη θεωρία αλλα ειναι δύσκολο να εφαρμοστεί στην πράξη απο μεσογειακους γονεις. Αποκλείεται η Ελληνίδα μάνα να αντέξει να ακούει το μωρή να σπαραζει και να μην το πάρει. Δεν ειναι τυχαίο οτι το έγραψε ξένος
Και για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοω οτι οι Ελληνίδες είμαστε καλές μάνες και οι ξένες κακές, απλα εχουμε διαφορα στη νοοτροπία
Στη Γερμανία, Αυστρία, Σουηδία τα στέλνουν τα παιδια κατασκηνώσεις στο εξωτερικό απο μικρη ηλικία, εδω εμείς σκεφτόμαστε αν θα τα στείλουμε μόνα στο χωριο.
Πάντως γνώμη μου για την μητρότητα να βρίσκεις λύσεις που να εξυπηρετούν την ψυχική ηρεμία του παιδιού χωρις να αγχωνεσαι για το μέλλον.
Θέλει αγκαλιά; Δώσε την αν αύριο μεθαύριο δεν κοιμάται στο δωμάτιο του θα δούμε τι θα κάνουμε
Μην αυτομαστιγωνεσαι ολα καλα

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγω καλως η κακως εφαρμοζω τεχνικες αμερικης,που μου τα εμαθαν οι θειες μου που μενουν εκει.Αντεχα να ακουω τη μικρη αν και στεναχωριομουν παρα πολυ στις 3μερες ομως εμαθε να κοιμαται μονη της.3 μερες πραξης εννοω.Απο τόν 5 μηνα την εχω σε δικο της δωματιο και δν εδειξε γκρινια ποτε.Αλλα ταλαιπωρηθηκα με το μεσημεριανο υπνο και ετσι το εφαρμοσα αυτο και τωρα εχω την ησυχια μου και ξεκουραζετε και αυτη.Συμφονω ομως με αυτο που λεει και η κατυ,ειμαστε αλλιως.

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

poivre


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Δεν νομίζω πως έχει σχέση με την εθνικότητα της μαμάς. Πάντως να ξέρεις πως 4.5 μηνών το μωρό δεν έχει ξεχωρίσει καν πως είναι διαφορετική οντότητα από την μητέρα του. Τα μωρά αλλάζουν πρόγραμμα στον ύπνο πολύ συχνά μωρέ...
Για την ιστορία υπάρχει και ένα άλλο βιβλίο το no cry sleep solution. Αυτάααα

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δυστυχως εμενα απο μωρο απο την ωρα που αρχιζε να κλαιει εκανε και εμετο.ειναι 3 χρονων και ακομα το κανει!ολοι νομιζαν οτι το ελεγα σαν δικαιολογια και κοιμομουν μαζι της αλλα δυστυχως ακομα αυτη ειναι η πικρη αληθεια.ο αντρας μου ποτε δεν ηθελε το παιδι στο κρεβατι και ουτε εγω βεβαια.για μενα το παιδι πρεπει να εχει το χωρο του και οι γονεις το δικο τους.το λεω εγω που εδω και 3 χρονια εχω απομακρυνθει με τον αντρα μου και η κατασταση ειναι ασχημη.κοιμομαστε σε χωριστα δωματια και βλεπω να αργει πολυ να επιστρεψουμε στα παλια οσο η ζωη συνεχιζει το βιολι του εμετου.ειπα τον πονο μουSad 

elitsa

elitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
SNOOPY ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΓΙΑ ΕΣΑΣ...ΕΙΣΤΕ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΧΩΡΟ ΣΑΣ ΕΚΤΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ....ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑ....ΟΙ ΜΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ...ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Ο ΕΜΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ...ΕΧΕΙΣ ΜΙΛΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ???ΕΓΩ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΕΞΑΡΧΗΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΟΤΑΝ ΑΟΚΟΙΜΗΘΕΙ ΤΟΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ...ΨΑΞΤΟ ΑΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΑΣ ΩΣ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
snoopy έγραψε:δυστυχως εμενα απο μωρο απο την ωρα που αρχιζε να κλαιει εκανε και εμετο.ειναι 3 χρονων και ακομα το κανει!ολοι νομιζαν οτι το ελεγα σαν δικαιολογια και κοιμομουν μαζι της αλλα δυστυχως ακομα αυτη ειναι η πικρη αληθεια.ο αντρας μου ποτε δεν ηθελε το παιδι στο κρεβατι και ουτε εγω βεβαια.για μενα το παιδι πρεπει να εχει το χωρο του και οι γονεις το δικο τους.το λεω εγω που εδω και 3 χρονια εχω απομακρυνθει με τον αντρα μου και η κατασταση ειναι ασχημη.κοιμομαστε σε χωριστα δωματια και βλεπω να αργει πολυ να επιστρεψουμε στα παλια οσο η ζωη συνεχιζει το βιολι του εμετου.ειπα τον πονο μουSad 
διαβαζοντας το σχολιο σου ειδα εμενα!!ακριβως στην ιδια κατασταση βρισκόμαστε και εμεις με κλαμα και εμετούς!!που θα παει,θα περασει!!

Eleen


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω πάντως 2χρονια που κοιμομασταν και οι τρεις στο ίδιο δωμάτιο, δεν ένιωσα ότι απομακρύνθηκα απο τον άντρα μου καθολου.ειμασταν μαζι σε αυτο και ίσα ίσα νομιζω οτι ενωθηκαμε ως οικογένεια. Αλλα θέματα ειχαμε ,Embarassed Embarassed αλλα βρίσκαμε λύσεις.

pennytol

pennytol
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ αυτό που κρατάω απ' αυτό το βιβλίο είναι να προσπαθήσεις να μάθεις το μωρό να αποκοιμάται μόνο του, χωρίς εξωτερική βοήθεια!

Αν θυμάμαι καλά λέει να το εφαρμόσεις σε μωρά από τριών μηνών και πάνω! Αλλά εγώ νομίζω οτι ελιναι πολύ μικρά τριών μηνών!

Σταμάτησα το κούνημα σε ριλαξ και καρότσι, το νανούρισμα και τις βόλτες πάνω κάτω!

Εγώ δεν μπορώ να αφήσω το μωρό μου να κλαίει για να μάθει να κοιμάται χωρίς εμένα! Οπότε όταν δω οτι είναι ήρεμη και χορτάτη την αφήνω στο κρεβατάκι της, εγώ στέκομαι λίγο πιο πέρα ώστε να μην με βλέπει κι αν την πάρει ο ύπνος είμαι πολύ χαρούμενη! Αλλιώς τη σηκώνω την ηρεμώ, τη βάζω στο στήθος και μετά από λίγο πάλι κρεβατάκι!

νατασσα

νατασσα
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
poivre έγραψε:Δεν νομίζω πως έχει σχέση με την εθνικότητα της μαμάς. Πάντως να ξέρεις πως 4.5 μηνών το μωρό δεν έχει ξεχωρίσει καν πως είναι διαφορετική οντότητα από την μητέρα του. Τα μωρά αλλάζουν πρόγραμμα στον ύπνο πολύ συχνά μωρέ...
Για την ιστορία υπάρχει και ένα άλλο βιβλίο το no cry sleep solution. Αυτάααα
Σαφως και το γνωριζω αλλα τα περισσοτερα βιβλια που εχω διαβασει περιγραφουν την διακοπη και τον διαχωρισμο απο το δωματιο των γονιων απο τον 6 μηνα.Ειναι διαφορετικα τα παιδακια μεταξυ τους,εμενα το κοψε ευκολα,ακουω αλλες μαμαδες τυρανιουνται.

http://oti-thelo-leo.webnode.gr/

newmum

newmum
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγω μολις διαβασα και εφαρμοσα αυτα που λεει το βιβλιο, σωθηκα!! Ναι μεν ειναι σκληρο να το αφηνεις να κλαιει αλλα οταν μεσα σε 3-4 μερες μαθει να κοιμαται σερι, θα το εχεις ξεπερασει και εσυ και το μωρο. Η καθε μαμα ξερει τι ειναι το σωστο για το μωρο της, και για ολη την οικογενεια

adore3

adore3
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλησπέρα.το εφάρμοσα κ ένα εχω να σου πω.το σσ κ υ λ ο μ ε τ α ν ο ι ω σ α.έπιασε στην αρχή αλλά στην συνέχεια το παιδί πάλι θα αλλάξει συνήθεια κ θα σου δείξει αυτό που έχει ανάγκη.παράδειγμα ,με το βιβλίο κοιμόταν πλέον μόνη της στο κρεβάτι(ενώ την κοιμίζα αγκαλιά) κ εγώ έξω από το δωμάτια.μετά από λίγο καιρό με ήθελε στο δωμάτιο.ε δεν μπορούσα να της το στερησω κ αυτό.με λίγα λόγια είναι πολύ σκληρή μέθοδος κ δεν σου την συστήνω.ο ίδιος ο συγγραφέας αργότερα δήλωσε ότι είναι ακατάλληλη η μέθοδος για παιδιά κάτω των τριών ετών.σου εύχομαι να βρείτε τους ρυθμούς σας σύντομα.

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ο προβληματισμος μου κοριτσια σε αυτη τη φαση δεν ειναι τοσο τον να μαθει να κοιμαται μονος του στο δωματιο του και να μη θελει κουνημα αλλα να μαθει να κοιμαται στο κρεβατι του το οποιο ακομη ειναι στην κρεβατοκαμαρα μου.αυτος καθε μια ωρα μες τη νυχτα ξυπναει και θελει αγκαλια να κοιμηθουμε επανω μου να με νιωθει.το εμαθε απο τον θηλασμο αυτο απο τις πρωτες μερες που ξεκινησαν οι κολικοι και δε ξερω πραγματικα πως θα του το κοψω.με αποτελεσμα ετσι να μη κοιμαται σχεδον καθολου και ολη τη μερα

adore3

adore3
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Τι να σου πω γραμματική..είναι όντως δύσκολη η περιπτωση σας.αν θέλεις πάρε το βιβλίο κ ότι θεωρείς πιο ανώδυνο για το παιδί κανε το.εμένα μέχρι πριν τρεις μήνες αν δεν κάνωλάθος ξυπνούσε τουλάχιστον δύο φορές την νύχτα για αγκαλιά κ φυσικά της την έδινα.τώρα είναι δυόμισι

Eleen


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
snoopy έγραψε:δυστυχως εμενα απο μωρο απο την ωρα που αρχιζε να κλαιει εκανε και εμετο.ειναι 3 χρονων και ακομα το κανει!ολοι νομιζαν οτι το ελεγα σαν δικαιολογια και κοιμομουν μαζι της αλλα δυστυχως ακομα αυτη ειναι η πικρη αληθεια.ο αντρας μου ποτε δεν ηθελε το παιδι στο κρεβατι και ουτε εγω βεβαια.για μενα το παιδι πρεπει να εχει το χωρο του και οι γονεις το δικο τους.το λεω εγω που εδω και 3 χρονια εχω απομακρυνθει με τον αντρα μου και η κατασταση ειναι ασχημη.κοιμομαστε σε χωριστα δωματια και βλεπω να αργει πολυ να επιστρεψουμε στα παλια οσο η ζωη συνεχιζει το βιολι του εμετου.ειπα τον πονο μουSad 
Χαζευα στο διαδίκτυο για το attachment parenting .ξερεις αυτη η άποψη ότι τα παιδια μεχρι τα 2 έτη πρέπει να είναι συνέχεια με την μαμα και εκείνη να ανταποκρίνεται άμεσα σε οποιαδήποτε ανάγκη του παιδιου(αγκαλια,θηλασμος,co sleeping,baby wearing)..ωραια πράγματα... Αλλα δυστυχώς απο Δευτέρα δουλεια...
Τέλος πάντων, εκει που Χαζευα,βρήκα μια ανάρτηση σου απο το 2011,όπου μιλούσες για το ίδιο θέμα, με αρκετά έντονο ύφος και κατηγορώντας το παιδι.
Στεναχωρήθηκα,ειλικρινα. Και για το παιδι και για εσάς. Τελικά,ότι και να πιστεύει ο καθένας, η ουσία είναι να είναι ευτυχισμένος στις επιλογές του. Και εσυ και ο άντρας σου δεν είστε.οποτε κανε κάτι. Δυο χρονια είναι πολυ. Εάν αντιδρα τόσο άσχημα με εμετους, βρείτε έναν παιδοψυχολογο να σας βοηθήσει για το πως να το χειριστείτε   για  να προσαρμοστεί καλύτερα . Κρίμα όμως να έχετε τέτοια ένταση στο σπιτι γίαυτό...

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ξερεις η παιδιατρος μου εχει πει οτι ειναι καθαρα συμπεριφορα χειριστικη.εγω ομως ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι μονο αυτο.το στομαχι της ηταν ευαισθητο απο τοτε που γεννηθηκε.εχει πολυ ευκολο τον εμετο σε σχεση με αλλους ανθρωπους.μπορει να σου φανηκε σκληρο αυτο που διαβασες αλλα ωρες ωρες ανθρωπος ειμαι και χανω την υπομονη μου.σαφεστατα και δεν φταιει το παιδι αλλα η δικη μου αντιμετωπιση προς αυτη απο μωρο.εγω την εχω κανει ετσι κολλημενη πανω μου και ολη της η συμπεριφορα οφειλεται σε δικους μου λαθος χειρισμους.

Eleen


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
snoopy έγραψε:ξερεις η παιδιατρος μου εχει πει οτι ειναι καθαρα συμπεριφορα χειριστικη.εγω ομως ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι μονο αυτο.το στομαχι της ηταν ευαισθητο απο τοτε που γεννηθηκε.εχει πολυ ευκολο τον εμετο σε σχεση με αλλους ανθρωπους.μπορει να σου φανηκε σκληρο αυτο που διαβασες αλλα ωρες ωρες ανθρωπος ειμαι και χανω την υπομονη μου.σαφεστατα και δεν φταιει το παιδι αλλα η δικη μου αντιμετωπιση προς αυτη απο μωρο.εγω την εχω κανει ετσι κολλημενη πανω μου και ολη της η συμπεριφορα οφειλεται σε δικους μου λαθος χειρισμους.
Όχι καλέ, δεν σε κατηγορω για κάτι... Για όνομα του θεού...
Απλα ήθελα να πω΅ ότι σε αντίθεση με ότι έλεγα μεχρι τώρα,εσείς μάλλον πρέπει να κάνετε κάτι άμεσα για να βγει η μικρη απο το δωμάτιο. Και αν δυσκολευεστε μόνοι, ζητήστε βοήθεια.. Φιλικά σου το είπα...

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eleen έγραψε:
snoopy έγραψε:ξερεις η παιδιατρος μου εχει πει οτι ειναι καθαρα συμπεριφορα χειριστικη.εγω ομως ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι μονο αυτο.το στομαχι της ηταν ευαισθητο απο τοτε που γεννηθηκε.εχει πολυ ευκολο τον εμετο σε σχεση με αλλους ανθρωπους.μπορει να σου φανηκε σκληρο αυτο που διαβασες αλλα ωρες ωρες ανθρωπος ειμαι και χανω την υπομονη μου.σαφεστατα και δεν φταιει το παιδι αλλα η δικη μου αντιμετωπιση προς αυτη απο μωρο.εγω την εχω κανει ετσι κολλημενη πανω μου και ολη της η συμπεριφορα οφειλεται σε δικους μου λαθος χειρισμους.
Όχι καλέ, δεν σε κατηγορω για κάτι... Για όνομα του θεού...
Απλα ήθελα να πω΅ ότι σε αντίθεση με ότι έλεγα μεχρι τώρα,εσείς μάλλον πρέπει να κάνετε κάτι άμεσα για να βγει η μικρη απο το δωμάτιο. Και αν δυσκολευεστε μόνοι, ζητήστε βοήθεια.. Φιλικά σου το είπα...
η μικρη κοιμαται απο 7 μηνων στο κρεβατι της στο δικο της δωματιο.με τη διαφορα οτι κοιμαμαι και γω μαζι της!!!!εχουμε κανει προσπαθειες πολλες φορες να την αφησω μονη να κλαιει οπως μου λεει η παιδιατρος.θα συνηθησει μου λεει δεν γινεται αλλιως.αλλα ειλικρινα σου μιλαω κουραστηκα να μαζευω εμετους και ειδικα το χειμωνα στειλαμε 3 φορες το χαλι της για καθαρισμα.αν θες το πιστευεις!

elitsa

elitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
SNOOYPY, ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙΣ???ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΟΣΟΥΝ ΛΑΘΟΣ ΧΗΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΩΣ ΣΕ ¨ΠΑΙΖΕΙ¨....ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΣΑΙ ΑΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ...ΕΜΕΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ....ΑΠΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΛΙΓΑΚΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΑΚΤΙΚΗ ΜΑΖΙ ΤΗΣ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 3]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις