Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
459 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 459 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 38 από 40]

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Βάρυνα....

Με πονάει χαμηλά η κοιλιά μου... από το βάρος, όχι συσπάσεις...

Το χταπόδι έχει λυσσάξει στην κοιλιά μου! Σα να θέλει να βγει έξω!
{Δεν θα βγεις από τον αφαλό, παιδί μου, προς τα κάτω πήγαινε άμα ήρθε η ώρα σου. Σα μακροβούτι ένα πράμα}

Και είμαι και ξάπλα όλη μέρα.... Δεν έχω κουράγιο να κουνηθώ.

Και το πιο κουλό: φοβήθηκα να πάω μόνη μου ως το αεροδρόμιο σήμερα να παραλάβω την κουρτίνα μας από τα Leroy! Shocked 

Χταπόδι, με ξέκανες! Laughing 

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ioazon έγραψε:Βάρυνα....

Με πονάει χαμηλά η κοιλιά μου... από το βάρος, όχι συσπάσεις...

Το χταπόδι έχει λυσσάξει στην κοιλιά μου! Σα να θέλει να βγει έξω!
{Δεν θα βγεις από τον αφαλό, παιδί μου, προς τα κάτω πήγαινε άμα ήρθε η ώρα σου. Σα μακροβούτι ένα πράμα}

Και είμαι και ξάπλα όλη μέρα.... Δεν έχω κουράγιο να κουνηθώ.

Και το πιο κουλό: φοβήθηκα να πάω μόνη μου ως το αεροδρόμιο σήμερα να παραλάβω την κουρτίνα μας από τα Leroy! Shocked 

Χταπόδι, με ξέκανες! Laughing 
Ε μα, σου χρειαζόταν!
Καληνυχτα!ευχομαι να κοιμηθείτε!εγω θα κοιμηθώ σίγουρα!ανελαβε ο άντρας υπηρεσία!ελπιζω να μην του κανουν νούμερα κ κυρίως να μη μου τις αποσυντονισει!
Σας φιλώ!

tsiritri

tsiritri
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εκπεμω sos!!!! Αυπνη ολο το βρασυ, η μικδη με λυγμους! Το στηθος χαλια!! Φουσκωνει πετρωμει ποναει ολοκληρο!!! Κανω μασαζ θηλαζω βγαζω κ με το θηλαστρο κ.παλι σκατα! Η μπεμπα εχειχεστει 3 φορες μεσα στη νυχτα. Το παμπρρ δε το βαζω καλα. Το στηθος θα κανει μπαμ! Η μυτη βουλωμενη κ υη μαλακια με τον ορο προσπαθησα,να την κανω κ την ταραξα την ερμη. Απο kατω...παναγια μου πόνοι!!!!! Ποσο πολυ πονουσατε??? Υποφερω ρε κοριτσια υποφερω!!! Θελω να κλαψω απο τουα πονους!!! Δεν αντέχω!!! Κ στο μαιευτήριο αυπνη καθσ ηραδυ τουλαχιστον η μικρη ετρωγε τζαμι! Θεε μου τι θα κανω? Εχω σαστισειι...κσι ΠΟΝΑΑΑΑΑΑΩΩΩΩΩΩ!!!

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tsiritri έγραψε:Εκπεμω sos!!!! Αυπνη ολο το βρασυ, η μικδη με λυγμους! Το στηθος χαλια!! Φουσκωνει πετρωμει ποναει ολοκληρο!!! Κανω μασαζ θηλαζω βγαζω κ με το θηλαστρο κ.παλι σκατα! Η μπεμπα εχειχεστει 3 φορες μεσα στη νυχτα. Το παμπρρ δε το βαζω καλα. Το στηθος θα κανει μπαμ! Η μυτη βουλωμενη κ υη μαλακια με τον ορο προσπαθησα,να την κανω κ την ταραξα την ερμη. Απο kατω...παναγια μου πόνοι!!!!! Ποσο πολυ πονουσατε??? Υποφερω ρε κοριτσια υποφερω!!! Θελω να κλαψω απο τουα πονους!!! Δεν αντέχω!!! Κ στο μαιευτήριο αυπνη καθσ ηραδυ τουλαχιστον η μικρη ετρωγε τζαμι! Θεε μου τι θα κανω? Εχω σαστισειι...κσι ΠΟΝΑΑΑΑΑΑΩΩΩΩΩΩ!!!
Κάνε ένα ζεστό ντους, ρίξε ζεστό νερό στο στήθος και κάνε μαλάξεις για να βγάλεις γάλα και να το αποσυμφορήσεις. Μόλις βγεις από το ντους, βάλε το μωρό στο στήθος.

(τυχερούλα, έχω αϋπνίες)

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα 2!

Ύπνος "ότι να 'ναι" αλλά δεν πτοούμαι!

Φιλιά στη μούρη!

38w0d σήμερα και 14 μέρες ως την ΠΗΤ!

Χταποδάκι, μήπως θες να δεις και τη φάτσα της μαμάς;
Γιατί όπως είπε χθες κι ο μπαμπάς "έχει ανάψει τη ντισκομπάλα εκεί μέσα και το γλεντάει"
Επίσης ο μπαμπάς αναρωτήθηκε "μήπως συγυρίζει να τα αφήσει τακτικά όλα φεύγοντας από την κοιλιά σου;"
Για τέτοια γλέντια μιλάμε! Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 328109 

sophia

sophia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα! Καλημέρα! Ακομη εδώ.....ακόμη εδώ.....σήμερα θα βολταρω θα γυρίζω γύρω γύρω μη σας πω θα παω στο μαγαζί να φάω καυτερα κεμπαπ :-):-):-)

Χταπόδι βγες αν θες σου επιτρεπτούμε.....,μόνο μη βγεις πριν από το λουλούδι...ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΈΞΩ!

Ριτσακι αρχικά μηνφρικαρεις λίγο πολυ έτσι είναι τις πρώτες μέρες....για το στήθος σου είπε η Ιωάννα!
Τώρα γιά τη μικρη ξέρεις μπορει να κλαίει από τα κακα να θέλει άλλαγμα , να πεινάει κτλ κτλ κανε τα ένα ένα κ θα πετύχεις! Οπότε μπορείς αγκαλιά τη ζουζού κ νάνι!

Σημείωση όση ώρα γράφω ποστ της έχει πέσει ένα ποτήρι νερό στο τραπέζι , γάλα στο χαλί, κ έχει γίνει μούσκεμα κ την εχω αλλάξει!

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
sophia έγραψε:Καλημέρα! Καλημέρα! Ακομη εδώ.....ακόμη εδώ.....σήμερα θα βολταρω θα γυρίζω γύρω γύρω μη σας πω θα παω στο μαγαζί να φάω καυτερα κεμπαπ :-):-):-)

Χταπόδι βγες αν θες σου επιτρεπτούμε.....,μόνο μη βγεις πριν από το λουλούδι...ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΈΞΩ!

Ριτσακι αρχικά μηνφρικαρεις λίγο πολυ έτσι είναι τις πρώτες μέρες....για το στήθος σου είπε η Ιωάννα!
Τώρα γιά τη μικρη ξέρεις μπορει να κλαίει από τα κακα να θέλει άλλαγμα , να πεινάει κτλ κτλ κανε τα ένα ένα κ θα πετύχεις! Οπότε μπορείς αγκαλιά τη ζουζού κ νάνι!

Σημείωση όση ώρα γράφω ποστ της έχει πέσει ένα ποτήρι νερό στο τραπέζι , γάλα στο χαλί, κ έχει γίνει μούσκεμα κ την εχω αλλάξει!
Θα σε σεβαστώ ως δευτερομανούλα!
Πρώτα λουλούδι,
μετά χταπόδι! Laughing 

Η ταλιμπανίτσα ξεκίνησε δυναμικά τη μέρα της! cyclops 

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα !μανα ξεκουραστη παει για ψώνια .οι ζαργανες με τους παππούδες!τεσσερις ειναι θα τα καταφέρουν!

asteraki1989

asteraki1989
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημερα κοριτσακια μου πως ειστε;
Εμεις εχθες πηγαμε παιδιατρο ολα μια χαρα και ο μικρουλης δεν χορταινε απο το στηθος και ετσι κανω ενα τεταρτο στο καθε βυζι και μετα συμπληρωμα και ΗΡΕΜΗΣΑΜΕ παναγια μου....και αρχιζω να συνερχομαι αφου κοντεψα να καταρευσω,δυσκολο πραγμα να εισαι μανα....

Τσιριτρι μου ετσι ημουν και εγω υπομονη κουκλα μου και θα βρεις τη σειρα σου,στο νοσοκομειο δεν σε βοηθαει κανενας..

Ιφι μιλα με παιδιατρο και ισως να κανεις στηθος και συμπληρωμα,μπορει να βγαζουμε γαλα αλλα ισως να ειναι αδυναμο

JuliaG

JuliaG
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερα σας..!!!Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 215994 Αυριο επιτελους σαραντιζουμε και θα βγουμε την πρωτη μας βολτα..!!!Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 215994 


Ιωαννα μου κι εγω την τελευταια εβδομαδα ενιωθα τρομερη κουραση..!!Ολο ξαπλα ηθελα να ειμαι...και φυσικα δεν επαιρνα μονη μου το αυτοκινητο γιατι φοβομουν μην μου σπασουν τα νερα...Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 


tsiritri υπομονη κοριτσακι μου....σε λιγο θα περασουν τα δυσκολα..!!Αν πετρωνει πολυ το στηθος σου βαζε ζεστες κομπρεσες και κανε μαλαξεις να βγαζεις γαλα με το χερι....το θηλασστρο δεν βοηθαει στην αποσυμφορηση...!!!Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 534787 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 534787 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 534787 


Σοφακι ερχεται το λουλουδι σου...!!!Η μικρη σου ειναι καλυτερα ε??Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 328109 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 328109 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 328109 



Μαιμουδακι καλα ψωνια...!!!Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 654316 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 654316 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 654316 

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
KALHMERES APO ALLH MIA 3ENYXTISMENH KAI "PIASMENH" MANA.... TELIKA H AITIA POU YPEFERE XTES "KAI" SHMERA TO MWRAKI M KAI "EGW" HTAN EINAI K LOGIKA THA EINAI OI "RIMADOKOLIKOI"
TWRA EIMASTE STHN AGKALIA PANW APO MIAMISH WRA T MAS ANAKOUFIZEI..PHRA TON PAIDIATRO XTES ARGA TO VRADY K M EIPE NA THS DWSW MEXRI 40ML XAMOMILI...ME TO ZWRI TO EIPIE ALLA THN VOHTHISE POLU...SHMERA PALU OXI...!
IWANNA M TA EXW DWKIMASEI OLA....KOLIKOI PRWTAGONISTOUN...!
JULAKI M THA TO DWKIMASW SHGOYRA KOMPRESES NA KANW??Rolling Eyes Rolling Eyes 
TSIRITRINI SYMPASXW...YPOMONH DEN 3ERW AN BOHTHAEI K KATI ALLO! VANESAKI TI KANEI TO ASTERAKI SOU?

JuliaG

JuliaG
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ Αστερακι οντως δυσκολο πραγμα να εισαι μανα...Αλλα παραλληλα ειναι και τοσο ομορφο και τοσο μαγικο..!!!....Δεν το αλλαζω με τιποτα..!!!Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 215994 

Ευακι μου και θερμοφορα μπορεις να βαζεις αφου δεν κανει να πεσει νερο στο αφαλο σας..!!!Θα βοηθησει πιστευω...Επισης εγω την φιασκωνα ελαφρα κοιλιτσα και ποδαρακια για να ειναι ζεστη...κι αυτο βοηθουσε..!!!Πειραματισου...το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο...σιγουρα ομως θα το βρειτε το κολπο σας..!!!Μπορεις ακομα να δοκιμασεις αποροφητηρα-σκουπα..κουνημα με το καροτσι..!!Καπου θα το πετυχετε...Υπομονη..!!!Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 

eva evaki

eva evaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
JuliaG έγραψε:Αχ Αστερακι οντως δυσκολο πραγμα να εισαι μανα...Αλλα παραλληλα ειναι και τοσο ομορφο και τοσο μαγικο..!!!....Δεν το αλλαζω με τιποτα..!!!Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 215994 Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 215994 

Ευακι μου και θερμοφορα μπορεις να βαζεις αφου δεν κανει να πεσει νερο στο αφαλο σας..!!!Θα βοηθησει πιστευω...Επισης εγω την φιασκωνα ελαφρα κοιλιτσα και ποδαρακια για να ειναι ζεστη...κι αυτο βοηθουσε..!!!Πειραματισου...το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο...σιγουρα ομως θα το βρειτε το κολπο σας..!!!Μπορεις ακομα να δοκιμασεις αποροφητηρα-σκουπα..κουνημα με το καροτσι..!!Καπου θα το πετυχετε...Υπομονη..!!!Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes 
MEXRI STIGMHS H AGKALIA THN ANAKOUFIZEI KOIMATAI PANW MOU KONTA DYO WRES.ALLA DEN THELW NA THN MATHW K ETSI GT META THN VAPPSAME...Rolling Eyes 
APOROFITIRAS K GENIKA FASARIA THN KRATANE 3YPNIA THN DIKIA M ANAPODO PAIDI...!

JuliaG

JuliaG
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι η αγκαλια και το στηθος ειναι η παρηγορια τους..!!!Σε χρειαζεται τωρα που ποναει...κι εσυ αν πονουσες θα ηθελες καποιον διπλα σου....ετσι δεν ειναι??Ποσο μαλλον αυτο το μικρουλι που μονο απο σενα περιμενει τα παντα...βγηκε ξαφνικα στον εξω κοσμο και σε χρειαζεται..!!!Δεν την κακομαθαινεις..!!!Μην το βλεπεις ετσι..!!!Οταν χρειαζεται την αγκαλια σου μην της την στερεις...!!!I love you I love you I love you 

Julie85


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ioazon έγραψε:
Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι τίποτα!
Σε λίγο καιρό φτιάχνει
Μην ανησυχείς! Smile 
 
Το ελπίζω, γτ με τον Κων/νο με τον βουλωμενο δακρυικο πορο-μασαζ κάθε μέρα, και τωρα με το trigger thumb τα εχω παιξει και μου χει ριξει την ψυχολογια...αν εχουμε και δυσπλασια ισχιων θα καταρρευσω... Sad
 
evini7 έγραψε:
Πεθερά από χθες εξαφανισμένη λόγω υπερκόπωσης και από λεπτό σε λεπτό περιμένω το αμόρε μου!
Το μωράκι τρώει πια σε σύντομο χρόνο, δηλαδή σταμάτησε να με πιπιλάει από χθες και κοιμάται τρίωρα σερί όλη μέρα και
τουλάχιστον 4ώρα το βράδυ!
Εμένα η δική μου από τότε που τη φέραμε σπίτι έβαλε μισό κιλό.
Πολύ? λίγο? η γιατρός που θα μας δει σε λίγες μέρες θα μας πεί. Εγώ πάντως βλέπω μαγουλίνια!
 
μπραβο την πεθερα...να σε αφησει στην ησυχια σου επιτελους!!! μπραβο και στο πιρανχάκι που εκανε μαγουλινια και στρωνει το προγραμμά της!!! 
 
ifi έγραψε:
Είμαι σε άθλια κατάσταση, άυπνη εδώ κ 3 τουλάχιστον ημέρες, με μια μπέμπα που όλο το βράδυ χωρίς να κλαίει γοερά, γκρινιάζει συνεχώς, πονάει κ δε μπορώ να τη βοηθήσω σε κάτι κ εμένα σε μια κατάσταση οπου είμαι έτοιμη να ξεσπάσω σε κλάματα κ ακόμα συγκρατούμαι γιατί φοβάμαι οτι θα με καταλάβει η μπέμπα κ θα την κάνω χειρότερα.
Σήμερα είχαμε παιδίατρο, πήραμε 300γρ. απο τη μέρα που βγήκαμε απο το νοσοκομείο(εδώ κ 10 μέρες) κ ήρθαμε στα κιλά της γέννησης.
Μας άλλαξε το γάλα κ μας έδωσε ένα της frezyderm ok για τους κολικούς. Προσπαθώ να θηλάζω αλλά δεν ξέρω πόσο τρώει κ μονίμως γκρινιάζει κ δεν ξέρω αν πεινάει οπότε δίνω αναγκαστικά κ συμπλήρωμα γιατί φοβάμαι κ δεν ήθελα κάτι τέτοιο.
Συγνώμη ρε κορίτσια αλλά απο τη μια βρίσκομαι σε παράκρουση κ απο την άλλη υπο κατάρευση...
 
Ιφακι μου καταρχην ηρεμησε!!!το παν ειναι να ευχαριστιομαστε τις στιγμες με τα μπεμπινια μας και οχι να μας κατατρωει η στεναχωρια και το αγχος!!θα την βρεις τη λυση σου!! γτ δε δοκιμαζεις να βγαζεις με το θηλαστρο για λιγες μερες και να την ταιζεις ωστε να βλεπεις και ποσο τρωει και να ηρεμησεις. (το μωρο αντλει βεβαια παραπανω απ οτι το θηλαστρο, αλλα τουλαχιστον θα ξερεις πανω κατω και θα χαλαρωσεις). και στη τελικη εντάξει...ολες θελουμε να θηλασουμε, ξερουμε πόσο ευεργετικό ειναι το μητρικο γάλα, αλλα και αν δεν μπορεις να αντεξεις ρε πουλακι μου, δωσε και συμπληρωμα!!!δε χαθηκε ο κοσμος!! ετσι ειχε πεσει και η δικη μου ψυχολογια (το καημενο το Σοφακι να ειναι καλα που άκουγε τη γκρινια μου καθημερινα) μεχρι που το πηρα αποφαση και ειπα"ελεος.θελω αποκλειστικο, αλλα με αυτο το αγχος χάνω στιγμες ευτυχιας και γινομαι δυτσυχισμενη και βυθιζομαι σε απελπισια και νιωθω αχρηστη".ανασκουμπώθηκα και θηλάζω οσο περισσοτερο μπορω, αλλα δινω και ξενο...τι να κανουμε δηλαδη????μη σου πω οτι απο τοτε, επειδη ηρεμησα και αφεθηκα, τα παω και καλυτερα με το θηλασμο!!!
 
sophia έγραψε:Στο μαιευτήριο είχατε κάνει υπέρήχο ισχύων?
ΟΧΙ!!! ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ....Shocked 
 
 
tsiritri έγραψε:Εκπεμω sos!!!! Αυπνη ολο το βρασυ, η μικδη με λυγμους! Το στηθος χαλια!! Φουσκωνει πετρωμει ποναει ολοκληρο!!! Κανω μασαζ θηλαζω βγαζω κ με το θηλαστρο κ.παλι σκατα!
ωχ κοριτσακι μου κουραγιο...ζεστο μπανακι,κομπρεσες και μαλαξεις!!και υπομονη,πολλη υπομονη!!
Η μπεμπα εχειχεστει 3 φορες μεσα στη νυχτα.
πολυ κλασικο!!!και τα δυο παιδια μου τις πρωτες μερες ετσι!!ειδικα η μικρη, καθε φορα οση ωρα ετρωγε το βραδυ εκανε και κακα,αναγκαστικα την αλλαζα, ξυπνουσε ενω την ειχε παρει ο υπνος,οποτε αντε μετα παλι βυζι...!! κανε υπομονη καμια βδομαδουλα ακομη...μετα σιγα σιγα στρωνει!!
Το παμπρρ δε το βαζω καλα.
πολυ λογικο το βρισκω...1.δεν κοιμασαι, 2,ειναι νυχτα 3,εισαι πτωμα 4.σε εχει αγχωσει η ολη κατασταση με το στηθος...
Το στηθος θα κανει μπαμ! Η μυτη βουλωμενη κ υη μαλακια με τον ορο προσπαθησα,να την κανω κ την ταραξα την ερμη.
ε εννοειται οτι θα την ταραξεις.αν κανεις ακομη και στον εαυτο σου θα δεις ποσο δυσαρεστο ειναι...φαντασου για την μικρουλα!!ομως ειναι απαραιτητο... εγω μεχρι πρωτινως για να το κανω στον μεγαλο επρεπε να εχω δευτερο ατομο να τον κραταει ακινητοποιημενο ενω αυτος ουρλιαζε!!ευτυχως παναγία μου πλεον τη φυσαει και γλυτωσαμε απο αυτο το μαρτυριο τουλαχιστον με το ένα παιδι..
Απο kατω...παναγια μου πόνοι!!!!! Ποσο πολυ πονουσατε??? Υποφερω ρε κοριτσια υποφερω!!! Θελω να κλαψω απο τουα πονους!!! Δεν αντέχω!!! Κ στο μαιευτήριο αυπνη καθσ ηραδυ τουλαχιστον η μικρη ετρωγε τζαμι! Θεε μου τι θα κανω? Εχω σαστισειι...κσι ΠΟΝΑΑΑΑΑΑΩΩΩΩΩΩ!!!
κουραγιο κοριτσακι μου...δε ξερω ποσο κρατανε οι πονοι απο κατω . εμενα η καισαρικη με πεθαινε για μια βδομαδα αφοτου γυρισα σπιτι...σε σημειο που νομιζα οτι θα λιποθυμησω απο τους πονους. τωρα για απο κατω, η κουμπαρα μου μου ειχε πει οτι δεν μπορουσε καν να κατσει.... !!κανε κουραγιο.ΟΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ!!

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Julia85 ποσο συχνά κανεις μασάζ για τον δακρικο πόρο;εχει κ η μεγάλη μου κ δακρύζουν τα ματάκια της ,δοκιμάσαμε κοληριο,φυσιολογικό όρο μέ γαζα κ κανω κ μασάζ αλλα ποσο συχνά;

Julie85


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Maimou2009 έγραψε:Julia85 ποσο συχνά κανεις μασάζ για τον δακρικο πόρο;εχει κ η μεγάλη μου κ δακρύζουν τα ματάκια της ,δοκιμάσαμε κοληριο,φυσιολογικό όρο μέ γαζα κ κανω κ μασάζ αλλα ποσο συχνά;
τουλαχιστον 3 φορες τη μερα μεχρι 13 μηνων. μετα ηταν λιγο καλυτερα κ τωρα βουλωνει οποτε ειναι κρυωμενος... σου στελνω πμ για αναλυτικα...

evini7

evini7
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια μου!
Πολλά και διάφορα διάβασα αλλά θα σταθώ στην Ίφι και στη Ρίτσα.
Κορίτσια ψυχραιμία. Είναι οι πρώτες μέρες, λίγο-πολύ όλες έτσι είμαστε.
Ριτσάκι δεν σου έγραψε κανένα παυσίπονο?
Εγώ για 10 μέρες έπαιρνα αντιβίωση και παυσίπονο. Αν πόναγα πολύ έπαιρνα και στο ενδιάμεσο κανένα ντεπόν Maximum.
Γενικά πήρα συμβατά με το θηλασμό φάρμακα, αλλιώς δεν νομίζω να την πάλευα. Λογικό είναι με τόσο σκίσιμο.... Οπότε θα πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο τον γιατρό σου μήπως και σου δώσει κάτι.
Τώρα όσο αφορά στα μωρά, πρέπει νομίζω να είμαστε ψύχραιμες και ήρεμες γιατί κι αυτά καταλαβαίνουν. Κούραση είναι και θα περάσει. Εμένα η μικρή είχε γκρίνια χθες όλο το βράδυ, έκανα υπομονή και σήμερα που κοιμάται όλη μέρα, κοιμήθηκα και ξεκουράστηκα κι εγώ.
Κλαίνε μωρέ γιατί κάτι θέλουν, δοκίμασε να την ταίσεις,να την αλλάξεις, να δεις αν κρυώνει ή ζεσταίνεται, να την αγκαλιάσεις, κάποιο από όλα θα είναι.
Η δική μου ο,τι κι αν έχει παρηγοριέται στο στήθος μου και μόνο...δύσκολο αλλά τουλάχιστον ηρεμεί.

Στέλνω τα φιλιά μου και στις υπόλοιπες!
Ήθελα πολλά να πω αλλά....

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
evini,
έτσι σε θέλω!
Γερά! Με τσαμπουκά! (και αγκαλιές) Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 417472 

evini7

evini7
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Χεχε Ιωάννα στην θεωρία όλες καλά τα πάμε...
Ξέχασα να πω στη Ρίτσα, μην αγχώνεται για τη βουλωμένη μύτη. Η μικρή μου τουλάχιστον δεν είχε βουλωμένη μύτη, ακούγεται έτσι επειδή σαν νεογέννητα έχουν βλέννες ακόμη και καθαρίζουν σιγά σιγά...
θα στο πει και ο παιδίατρος.

Ερώτηση:
Με κάθε ειλικρίνεια ρωτάω, πως καταλαβαίνει μια μανούλα ότι το γάλα της δεν φτάνει και δίνει συμπλήρωμα???
Βλέπω το γράφετε κάποιες και απορώ.
Το λέει κάποιος γιατρός? μήπως κορίτσια μου θέλει περισσότερη προσπάθεια από μεριά σας αν φυσικά το θέλετε πραγματικά? Μη απογοητευόμαστε!! Φθινοπωρινές Μανούλες 2013 Νο 17 - Σελίδα 38 417472 

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για τα ρουθουνισματα που κανουν τα νεογεννητα μου είχε πει η παιδιατρος πως μπορει να ειναι κ τα κοκκαλακια της μυτης που ειναι ακόμη μαλακά.
Αποψε θα κοιμηθώ παλι.θα αναλάβει ο άντρας,τωρα που η μια κοιμαται ειναι πιο εύκολο.
Επισης θα πω στις νέες μανουλες,ψυχραιμία,θα γνωριστητε με τα μωρα σας κ σε λίγες μερες θα ξέρετε ακριβώς τι θελουν!

sophia

sophia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εύη το δε φθάνει το γάλα είναι μια ολόκληρη σειρά πραγμάτων! Συγνώμη που το λέω άλλα μια και τα εχω ξανά περάσει κ ξανά θηλασει νομίζω ότι το εχω πιάσει!

Κάθε μωρό είναι διαφορετικό άλλα μωρακια έχουν γκρινια κουράζονται πιο εύκολα έχουν πονακια κτλ κτλ άλλα τρώνε λαίμαργα δεν έχουν υπομονή κουράζονται .....ο παιδίατρος 9 στις 10 θα σου πει δώσε ξένο μετά μήπως πεινάει....πρωτάρα μαμα δίνεις γιατί λίγο το ορμονικό μπάχαλο λίγο το άγχος λίγο η κούραση δίνεις το μωρό τρώει εύκολα χωρίς κούραση κ τροφή πιο βαριά από το μητρικό κ λογικό χορταίνει γεμίζει με ένα πιο δυσκολοχωνευτο γάλα από το μητρικό ....άρα του παίρνει παραπάνω ώρα να πεινάσει πάλι κ συνήθως ηρεμεί!

Εκεί την πατάει η μανούλα που και εκείνη προσπαθεί να κάνει ότι μπορει! Εγώ τα εχω πει κ με τη Σβούρα κ το Γιουλακι κ πριβε! Αποκλειστικός θηλασμός θέλει προσπάθεια κ υπομονή να μάθει το μωρό άλλα κ η μανούλα. Δε θέλει συμπλήρωμα δε θέλει θηλαστρα ! Πρόσφατα ζήτηση χωρίς ωράρια χωρίς ποσότητες κ μλ ! Μέτρας πάντες κ βλέπεις βάρος!

Οι λύσεις είναι δυό λοιπόν η δίνεις στήθος κ μόνο στήθος κ τελικά τα καταφέρνεις η δίνεις κ συμπλήρωμα κ όπου σε βγάλει!

Αν και υπέρ του μητρικού θηλασμού κ μαμα που πάλεψε πολυ κυρίως ψυχολογικά για αυτόν προτείνω προσπάθεια άλλα χωρίς υπερβολές, ευτυχισμένη κ ήρεμη μαμα ίσον ευτυχισμένο κ ήρεμο μωρό :-)

Maimou2009

Maimou2009
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να υπόθεσω οτι με το θηλαστρο δεν ισχύει αυτο ετσι;γιατι ακόμη κ οταν εκανα τακτικές αντλησεις οποτε κ οσο επρεπε δεν τους έφτανε.εχω αναρωτηθεί πολλές φορές...

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Maimou2009 έγραψε:Να υπόθεσω οτι με το θηλαστρο δεν ισχύει αυτο ετσι;γιατι ακόμη κ οταν εκανα τακτικές αντλησεις οποτε κ οσο επρεπε δεν τους έφτανε.εχω αναρωτηθεί πολλές φορές...
Όπως ερεθίζει - ενεργοποιεί ένα μωρό το στήθος,
δεν το ενεργοποιεί κανένα μηχάνημα Wink 

sophia

sophia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαιμουδακι χωρίς να είμαι σύμβουλος απλά μαμα που εχω προσωπική εμπειρία στο θηλασμό μπορώ να σου πω πως θεωρώ είναι εξαιρετικά δυσκολο να κανείς τράπεζα για δύο μωρα μόνο με αντλησεις κ χωρίς καθημερινό ερεθισμό από τα μωρα !

Λέω....δεν ξέρω...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 38 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις