Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
549 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 549 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 32 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 41]

551Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 1:13 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Είναι λίγο σοβαρό το χρωματάκι αλλά σίγουρα μπορείς να το κάνεις πιο χαρούμενο με τα κουβερτάκια Smile
Και εγώ είχα πάρει στην caredirect και όντως ήταν πολύ ευγενικοί!
Α την Παρασκευή μου ήρθε και ένα μπιμπερό γαλανό από τη MAM πολύ γλυκούλι Smile

552Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 3:39 am

gallida

gallida
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
matinaki1990 έγραψε:κοριτσια μην ξεχνατε..εχει και αυριο σεμιναριο στις 12...ανωδινου τοκετου αν δεν κανω λαθος..
Eχω δηλώσει κ γω για το σεμινάριο!

553Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 3:44 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια πώς πατε; Ειρήνη απίστευτο σε πιέζει τοσο πολυ; Να πω τη αληθεια παρολο που εχω ακούσει κ εγω ότι μπορει ν γίνει κ ενοχλητικό, περιμένω πώς και πώς να μεγαλώσουν να δίνουν καρατιές ωστε να μην εχω καμια αμφιβολία!

Ληδα το χρωματακι σας μου αρεσει, προσωπικά μου αρεσουν τα σοβαρά χρώματα γ μωρά με λιγο κανένα touch έντονο εδω κ εκει.

Εμεις τα δικα μας τα παραγγειλαμε έντονα όμως τελικά, γτ δν είχε κτ πιο σοβαρό. Ήθελα ανθρακί ή μπεζ αλλα δεν είχε κ τελικα πήραμε ένα κιτρινο κ ένα κόκκινο. Το κιτρινο είναι το κλασικό χρώμα του bugaboo bee (μαύρο κιτρινο σαν μέλισσα) αλλα με το ζορι έπεισα τον ορκισμενο μπαοκτζή άντρα μου ν παρουμε κιτρινόμαυρο καρότσι!!

Κατα τα αλλα απο το πρωι είμαι λιγο χάλι, οι πόνοι με πέρασαν αλλα εχω συνεχώς ταχυκαρδια κ εξάντληση. Παράτησα κ τη δουλεια μου κ τωρα αγχωνομαι πώς θα προλάβω. Εχω κ τον υδραυλικό κ τον πατέρα μου κ την πεθερα μου στο σπιτι ν τακτοποιούν, εγω ουτε ξερω τι γινεται κ μου τη σπάει.

Αχ πρεπει ν συνηθίσω ότι θα παραδώσω τον έλεγχο κ δεν μπορω!! Αλλα τι να γίνει!!!

554Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 4:12 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ναι Ιόλη τον τελευταίο καιρό πιέζει πολύ ώρες ώρες αλλά δεν πειράζει ας είναι καλά και ας με ταλαιπωρεί!! Smile
Το καλό είναι ότι συνήθως αν το χαιδέψω σε εκείνο το σημείο για λίγο μετά μετακινείται αλλά μπορεί σε 5 λεπτά να επιστρέψει!
Πολύ περίεργα πράγματα συμβαίνουν εκεί μέσα!! Razz
Και εμένα με εκνευρίζει όταν φτιάχνουν κάτι στο σπίτι και δεν μπορώ να συμμετάσχω αλλά τι να κάνουμε.. πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικές!!

555Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 4:38 am

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα κορίτσια.

Ειρήνη και μένα έχει 3 μέρες που με έχει πεθάνει!
Κλοτσάει τόσο δυνατά που χθες στην καφετέρια που ήμασταν, μια κοπέλα απο το διπλανό τραπέζι κοίταζε την κοιλιά μου με ανοιχτό το στόμα. Της φαινόταν περίεργο που κουνιόταν η κοιλιά και άλλαζε κάθε τόσο σχήμα Rolling Eyes 
Εντωμεταξύ, εμένα είναι πιο λεπτό το τοίχωμα της μήτρας (λόγω δεύτερης εγκυμοσύνης) και όντως την νοιώθω πολύ έντονα!

Ιόλη μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εμείς μετακομίσαμε τον Ιούνιο και επειδή το καλοκαίρι είχα πολύ δουλειά, σκεψου οτι ακόμα φτιάχνουμε διάφορα με τον αντρα μου στο σπίτι. Γονείς και πεθερικά μας έχουν τρελάνει να έρθουν να βοηθήσουν αλλά προτιμώ να τους δίνω που και που την μικρή για λίγη ώρα και να τα κάνω μόνη μου. Δεν μπορώ να μην ξέρω τι μου γίνεται. Άσε που καλα καλά δεν ξέρω ούτε η ίδια ακόμα που θα με βολέψουν κάποια πράγματα και ψάχνομαι.

http://www.something-special.gr

556Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 5:03 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα Μαράκι!

Ναι όντως είναι πολύ περίεργο που αλλάζει συνέχεια σχήμα η κοιλιά!! Απλά τελευταία τα έχει βάλει πολύ με τα υπόλοιπα όργανα του σώματος μου! Από τώρα μας κάνουν ό,τι θέλουν Smile Smile

Όσο για τις δουλειές δεν μπορώ και εγώ να μην έχω τον έλεγχο οπότε αυτό που κάνω είναι να δίνω οδηγίες στον άντρα μου τι να βάλει που! Δεν υπάρχει άλλη λύση! Αφού δεν μπορούμε να κουραστούμε αλλά δεν μπορούμε και να μην έχουμε άποψη για όλα Razz

557Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 6:43 am

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μόλις έβαλα την μικρή για ύπνο και λέω να σας γράψω κάποια πράγματα για να τσεκάρετε τι δεν έχετε στο μυαλό σας Smile 
Κάποια από αυτά (ίσως και όλα) τα έχουμε αναφέρει σκόρπια αλλά τώρα θα τα δείτε μαζεμένα...

Σελτεδάκι
Απορροφητική "πετσέτα" η οποία είναι αδιάβροχη από την πίσω πλευρά.
Πάνω σε αυτό αλλάζουμε το μωρό (τσίσα/κακά).
Επίσης καλό είναι να έχουμε και ένα μόνιμα επάνω από όπου έχουμε στρωματάκι (κούνια, καλαθούνα...) γιατί σε τυχόν ατύχημα! (τσίσα, εμετός...) δεν χρειάζεται να πλένουμε το στρώμα.
Συνήθως έχουν μέγεθος:
40x60 εκ.
60x80 εκ.
70x120 εκ.

Πάνα/σεντονάκι αγκαλιάς
100 % βαμβακερό σεντονάκι (περίπου 90x90 εκ.) που το χρησιμοποιούμε παντού!
Το στρώνουμε όπου είναι να ακουμπήσουμε το μωρό και το τυλίγουμε με αυτό πριν το πάρουν αγκαλιά φίλοι και συγγενείς (όσοι έρχονται απ' έξω φοράνε ρούχα που σίγουρα δεν θέλουμε να ακουμπήσει το μωρό με το στόμα ή τα χεράκια του).
Με απλά λόγια φροντίζει για την υγιεινή του βρέφους μέσα και έξω από το σπίτι.
Υπάρχουν 2 ειδών, ένα ελαφρύ και ένα πιο χοντρό. Εγώ είχα και από τα 2 και ανάλογα με τον καιρό χρησιμοποιούσα το αντίστοιχο.

Λαβέτα/πετσετάκι για τις γουλιές
Πετσετάκι 100% βαμβακερό περίπου 30x30 εκ.
Το χρησιμοποιούμε στον ώμο για να ρευτεί το μωρό, για να σκουπίσουμε γουλίτσες από το στόμα του, για να του καθαρίσουμε πρόσωπο και χέρια και γενικά για πολλά πράγματα.
Από αυτά είχα 30 και μπορώ να πω ότι μου φτάνανε ίσα ίσα μέχρι να βάλω το επόμενο πλυντήριο.

Πετσέτα με κουκούλα
Είναι πολύ βολική γιατί μπορείς να σκεπάσεις και το κεφαλάκι του μωρού βγάζοντάς το από το μπάνιο και επίσης έχει μέγεθος με το οποίο τυλίγεις όλο το σώμα του μωρού.

Πικέ κουβέρτα (για τους καλοκαιρινούς μήνες / βαμβακερή)

Βελουτέ κουβέρτα (για τους χειμερινούς μήνες / ακρυλική)

Φλις κουβέρτα (για τους χειμερινούς μήνες / λεπτή, απαλή, ζεστή)
Προσωπικά με βόλεψε πολύ και στον θηλασμό. Μια τέτοια της έριχνα από πάνω όταν την κράταγα αγκαλίτσα.

Όλες βγαίνουν συνήθως σε 2 μεγέθη:
90x90 εκ. (αγκαλιά, καρότσι...)
90x130 εκ. (κούνια)

Ζιπουνάκι
Το εσώρουχο του μωρού (αμάνικο, κοντομάνικο, μακρυμάνικο)
Από μακό ύφασμα 100% βαμβακερό.

Ολόσωμο φορμάκι
Βαμβακερό ή βελουτέ (ανάλογα το κρύο).
Το φοράμε όλες τις ώρες, ακόμα και το βράδυ στον ύπνο και για δική μας διευκόλυνση προτιμάμε αυτά που ανοίγουν από κάτω (βολεύουν στο άλλαγμα της πάνας).
Υπάρχουν και άλλα που ανοίγουν από πάνω ή από πίσω αλλά τότε πρέπει να γδύσουμε το μωρό!

Υπνόσακος
Για μένα δεν χρειάζεται τους πρώτους μήνες γιατί το μωρό δεν κουνιέται στον ύπνο του οπότε με ένα ελαφρύ φάσκιωμα με το σκέπασμα που θα επιλέξουμε το μωρό μας θα είναι όλο το βράδυ ζεστό. Υπάρχουν όμως και για νεογέννητα σε μεγάλη ποικιλία (αμάνικα, μακρυμάνικα, με πόδια, χωρίς πόδια, ελαφριά, ζεστά)

Μπανάκι
Υπάρχουν άπειρα σχέδια.
Κανένας δεν πιστεύω ότι μπορεί να κάνει μπάνιο το μωρό του στην κλασική δική μας μπανιέρα Razz 

Σφουγγάρι ασφαλείας ή στρωματάκι μπάνιου
Βοηθάει πολύ στην διαδικασία του μπάνιου του μωρού ιδίως αν πρέπει να το κάνεις μόνος σου. Ξαπλώνεις το μωρό επάνω του και αυτό δεν γλιστράει μέσα στο μπανάκι οπότε μπορείς πιο εύκολα και χωρίς άγχος να το καθαρίσεις. (αφού βέβαια έχει πέσει ο αφαλός και έχουν σταματήσει τα τοπικά πλυσίματα).

Τέλος υπάρχουν πολλά αναλώσιμα κλαπατσίμπανα που πέρνουμε:
σαμπουάν, σφουγγαράκι, ενυδατική κρέμα, αμυγδαλέλαιο για μασαζάκι, ψαλιδάκι ή μικρό νυχοκόπτη, χτένα, φυσιολογικό ορό για την μυτούλα του (είτε σε αμπούλες είτε μπουκάλι φυσιολογικό ορό μαζί με μια σύριγγα - πιο οικονομικό μακροπρόθεσμα!), οινόπνευμα, βακβακάκια ή δίσκους ντεμακιγιάζ (το προτιμώ γιατί δεν ξεφτίζουν), ειδικές βρεφικές μπατονέτες (κυρίως για το εξωτερικό του αυτιού), πάνες, αλοιφή για τα συγκάματα.

Για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαι Smile Smile Smile

http://www.something-special.gr

558Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 6:51 am

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρακι μου πολυ καλος οδηγος σου που εκατσες και εγραψες αλλα
αγχωθηκα Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 911307 Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 606100 Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 606100 Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 606100 ..πολυ..δεν εχω παρει τπτ απο ολα αυτα

θα τα χρειαστουμε οοολαα αυτα?

559Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 6:56 am

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile 

Kate το μόνο που δεν ήθελα ήταν να σας αγχώσω!!!
Σκέψου ότι όλα αυτά μπορείς να τα πάρεις από ένα μαγαζί, δεν χρειάζεσαι τρέξιμο και σύγκριση τιμών όπως με κούνια, καρότσι...
Εγώ π.χ. τα περισσότερα τα πήρα από τα τζάμπο και μου κόστισαν λίγα λεφτά. Εκτός από τα ρουχαλάκια τα οποία σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα μου τα χάρισαν φίλες και ξαδέρφες (να 'ναι καλά!)

Αλλά ναι, τα χρειάζεσαι... Rolling Eyes 

http://www.something-special.gr

560Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 7:06 am

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
πω πω μαρακι να σαι καλα!!! θα το αντιγραψω στο word να το εχω..κ εγω απο τζαμπο σκεφτομαι να τα ψωνισω αυτα...θα εχω την λιστα σου μαζι μου!!! αυτα ειναι ολα ετσι;;; γραψε αν ειναι κ τπτ αλλο για να ξερω..
σε ευχαριστουμε πολυ!!!!!!

561Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 7:17 am

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
matinaki1990 έγραψε:.θα εχω την λιστα σου μαζι μου!!! αυτα ειναι ολα ετσι;;; γραψε αν ειναι κ τπτ αλλο για να ξερω..
σε ευχαριστουμε πολυ!!!!!!
και εγω αυτο σκεφτομουν..Laughing 

562Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 7:26 am

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν κάνει τίποτα Ματινάκι.
Το καλό με το τζάμπο είναι ότι τα έχει όλα ομαδοποιημένα οπότε βλέποντάς τα ίσως πάρεις και κάποια άλλα πράγματα που δεν είχες σκεφτεί.

Π.χ. αν τελικά δε θηλάσεις αποκλειστικά μπιμπερό με θηλή σιλικόνης (απεχθάνομαι το καουτσούκ γιατί μετά από μερικές αποστειρώσεις κολλάει), αποστειρωτή, θήκη για να στεγνώνεις τα μπιμπερό (εγώ πήρα μια εντελώς απλή με 4 ευρώ αν θυμάμαι καλά και μια χαρά κάνει την δουλειά της), πιπίλες σιλικόνης (έχω κόλλημα με την σιλικόνη, το είπαμε πριν Razz ), θήκη για την πιπίλα (να μην λερώνεται), κλιπ με αλυσιδάκι ΚΟΝΤΟ για να την πιάνεις στα ρούχα του (πάντα με επίβλεψη και όχι στον ύπνο), σαλιάρες (μερικά μωράκια βγάζουν πολλά σάλια από πολύ νωρίς και μέσα στο χειμώνα δεν θα θες να πλένεις τα ρούχα του κάθε λίγο και λιγάκι), παιδικό ντεπον σιρόπι (αχρείαστο να 'ναι)

Α! Καλό επίσης είναι να πάρετε μερικά καλτσάκια, κανένα σκουφάκι βρεφικό αν δείτε ότι τα βράδια κρυώνει το κεφαλάκι του και γαντάκια αν το μωρό σας είναι πολύ υπερκινητικό και γρατζουνιέται πολύ! Μερικά δεν δέχονται τα γαντάκια και εγώ προσωπικά είμαι της άποψης να είναι ελεύθερα τα χεράκια του για να εξασκεί την αφή του αλλά μερικές φορές τα χρησιμοποίησα.

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα Rolling Eyes 

http://www.something-special.gr

563Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 7:32 am

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τελεια μαρακι!! μπραβο!!!
να ρωτησω κ κατι αλλο..εννοειται πως θελω να θηλασω για οσο περισσοτερο μπορω αλλα σκεφτομαι να εχω και τουλ. ενα μπιμπερο για καθε ενδεχομενο..αληθεια χρειαζεται γυαλινο η πλαστικο;;

564Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 7:50 am

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κι εγώ είχα πάρει ένα να υπάρχει και ήταν γυάλινο.
Η αλήθεια είναι ότι τα γυάλινα είναι σαφώς πιο υγιεινά από τα πλαστικά (αν και είναι ειδικά τα πλαστικά μπιμπερό για να μπαίνουν και στον αποστειρωτή). Άλλωστε αν χρειαστεί να το χρησιμοποιήσεις, εσύ θα το κρατάς και όχι το μωρό (αναφέρομαι στο βάρος του).

http://www.something-special.gr

565Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 8:18 am

viki1988

viki1988
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γεια σας ομορφες κοιλιτσες μου....τι κανετε;;;;εμενα εχει αδεια απο σημερα ο αντρουλης μου οποτε ειμαστε στη γυρα λιγο....φτιαξαμε και ενα ντουλαπι που ειχαμε παρει για το παιδικο και μετα ξεκουραστηκαμε....
μαρακι μου τι χρησιμες που ειναι οι πληροφοριες που μας δινεις για τα πραγματακια...σε ευχαριστουμε πολυ.....γιατι και εμεις δεν εχουμε ιδεα......Smile Smile Smile Smile Smile 

566Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 8:31 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρία κι εγώ με τη σειρα μου σε ευχαριστω γ τις πολυ χρήσιμες πληροφορίες!

Να ρωτήσω κ κάτι, ειπες στα τζαμπο θα εχει κ τις βαμβακερές πάνες; Πόσες χρειάζονται πάνες θα έλεγες; Κ πόσα σελτεδάκια;

Με το καλό θα στείλω τον άντρα μου κ πρεπει ν του δωσω συγκεκριμένες οδηγίες!! Ευχαριστω!!!!!

567Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 8:42 am

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρακι μου οπως καταλαβες βρηκες νεα "δουλεια"!

568Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 8:46 am

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
IoliAtore έγραψε:Μαρία κι εγώ με τη σειρα μου σε ευχαριστω γ τις πολυ χρήσιμες πληροφορίες!

Να ρωτήσω κ κάτι, ειπες στα τζαμπο θα εχει κ τις βαμβακερές πάνες; Πόσες χρειάζονται πάνες θα έλεγες; Κ πόσα σελτεδάκια;

Με το καλό θα στείλω τον άντρα μου κ πρεπει ν του δωσω συγκεκριμένες οδηγίες!! Ευχαριστω!!!!!
Τίποτα Ιόλη μου. Να 'στε καλά όλες. Χαρά μου να βοηθήσω όσο μπορώ! Smile 

Ναι, στα τζάμπο έχει και πάνες αγκαλιάς.
Κοίταξα τώρα στο συρτάρι και είδα ότι έχω 6 χοντρές και 6 λεπτές.
Αν θυμάμαι καλά ήταν σε σετ των 3 και είχα πάρει από 2 σετ.
Δεν είναι ακριβές και έχουν και πολύ ωραία σχεδιάκια!!!

Όσο για τα σελτεδάκια, είχα πάρει 3 χρωματιστά με σχεδιάκι στην άκρη για την αλλαξιέρα και άλλα 3 λευκά για να τα βάζω κάτω από το σεντόνι στο λίκνο, στην κούνια και να έχω και ένα μαζί μου στην τσάντα εξόδου.
Στα χρωματιστά της αλλαξιέρας απλά έραψα από την πίσω μεριά 2 φαρδιά λάστιχα για να μην μετακινούνται (τα πέρναγα κάτω από το μαλακό φουσκωτό που βάζεις επάνω το μωρό).

http://www.something-special.gr

569Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 9:19 am

konstadinade

konstadinade
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
μαρια μου ευχαριστουμε παρα πολυ!να συμπληρωσω καποια που μου ειπαν να μας πεις αν ισχυουν?
πετσετες για το μαιευτηριο
σκουφακι και γαντακια για το μαιευτηριο
χτενα-βουρτσα ειδικα για μωρα
ψαλιδακι για τα νυχια
φυσικο σφουγγαρι για το πλυσιμο του
και τελος μου ειπαν οτι χρειαζομαστε ενα θερμο ισχυει??
δε μας λες τι πρεπει να εχει και η δικη μας βαλιτσα στο μαιευτηριο?

570Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 9:50 am

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
konstadinade έγραψε:μαρια μου ευχαριστουμε παρα πολυ!να συμπληρωσω καποια που μου ειπαν να μας πεις αν ισχυουν?
πετσετες για το μαιευτηριο
σκουφακι και γαντακια για το μαιευτηριο
χτενα-βουρτσα ειδικα για μωρα
ψαλιδακι για τα νυχια
φυσικο σφουγγαρι για το πλυσιμο του
και τελος μου ειπαν οτι χρειαζομαστε ενα θερμο ισχυει??
δε μας λες τι πρεπει να εχει και η δικη μας βαλιτσα στο μαιευτηριο?
Κωνσταντίνα μου, δυστυχώς δεν έχω άποψη για τα δημόσια.
Όσον αφορά στα ιδιωτικά μαιευτήρια, δεν χρειάζεται να πάρετε τίποτα για το μωράκι εκτός από τα ρουχαλάκια που θα του φορέσετε όταν φύγετε για να πάτε σπίτι σας (ένα ζιπουνάκι, ένα φορμάκι εξωτερικό, καλό είναι να υπάρχει ένα σετ σκουφάκι/γαντάκια, και ένα σκεπασματάκι - εγώ είχα κουβερτούλα φλις - αν κάνει κρύο μέχρι να πάτε στο αυτοκίνητο). Α! Και την κλασική πάνα αγκαλιάς για να μην βάλετε χύμα στο καθισματάκι αυτοκινήτου το μπεμπέ Smile 

Στα δημόσια επειδή έχω ακούσει ότι τα κάνουν όλα οι μαμάδες, φαντάζομαι ότι αυτά που έγραψες έχουν νόημα να τα έχεις μαζί.
Το σγουγγάρι δε νομίζω να το χρειαστείς στο μαιευτήριο γιατί τα νεογέννητα τα πλένουν τοπικά με το χέρι (δεν κάνει να πάει νερό στον αφαλό).
Όσο για το θερμό μήπως σου το ανέφεραν κοπέλες που δεν θήλασαν οπότε το χρειαζόντουσαν για να κρατάνε το γάλα ζεστό; Δεν ξέρω Rolling Eyes 

Τώρα όσον αφορά στις μαμάδες, στο ιδιωτικό και πάλι σου παρέχουν τα πάντα. Εγώ χρειάστηκα μόνο τις πιτζάμες μου και τα προσωπικά μου είδη υγιεινής (ένα σαμπουάν-αν και δε λούστηκα τελικά, ένα αφρόλουτρο, ένα σφουγγάρι, μια οδοντόβουρτσα, γενικά ότι βάζετε στο νεσεσερ σας όταν πάτε διακοπές Rolling Eyes ) Είχα πάρει και εσώρουχα αλλά ένοιωθα πιο ασφαλής με το βρακάκι-διχτάκι που σου φοράνε στο μαιευτήριο.

Στο δημόσιο νομίζω θα πρέπει να έχεις μαζί σου είτε μεγάλες σερβιέτες είτε πάνες ακράτειας γιατί μετά την γέννα (μιλάω για φυσιολογικό τοκετό) έχουμε αρκετό αίμα. Επίσης δεν ξέρω αν δίνουνε πετσέτες για το μπάνιο. Εγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο να ρωτήσω τι παρέχουν για να ξέρω.

Α! Ένα tip σύμφωνα με την δική μου εμπειρία.
Με βόλεψαν οι πιτζάμες και όχι οι νυχτικιές γιατί ήμουν πιο άνετη στις κινήσεις μου (φαντάζομαι στην περίπτωση καισαρικής λόγω ραμμάτων στην κοιλιά θα ισχύει το ανάποδο).
Επίσης φόρεσα όσο ήμουν εκεί και βαμβακερές και σατέν και μπορώ να πω ότι οι ΣΑΤΕΝ με βόλεψαν καλύτερα όσον αφορά στα ράμματα, γιατί τσούλαγα στα σεντόνια όταν ήθελα να μετακινηθώ και δεν πονούσα πολύ Razz

http://www.something-special.gr

571Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 9:58 am

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ορίστε! Πάλι κάτι ξέχασα.
Στο μαιευτήριο πάρτε και κανα 2 ζευγάρια σουτιέν θηλασμού, μερικά επιθέματα στήθους και καμια κρέμα λανολίνης σε περίπτωση που πληγωθεί το στήθος. Εγώ είχα την Purelan της Medela. Είναι από τις καλύτερες.
Και φυσικά φωτογραφική μηχανή!!!!!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


Άσχετο αλλά μου το θυμήσατε και θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας Very Happy 

Η μικρή μου λίγων λεπτών

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]




και όταν μου την φέρανε στο δωμάτιο 2 ωρών

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

http://www.something-special.gr

572Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 10:05 am

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλησπέρα κορίτσια σε όλες!!!!
Μαρία πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!!!! Θα πάω κι εγώ στα τζάμπο από κάπου να ξεκινήσω να καταλάβω τι γίνεται!!! Θα πάρω και τη λίστα σου μαζί, να είσαι καλά!!!!! Smile 

573Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 10:33 am

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
πω πω μαρακι!!!!!!!!!! τι γλυκα η μπουμπουκα σου!!!! και μου φαινεται σαν να ηταν και ψιλο μωρο ε;;;; αυτο που κρεμεται απο τον οφαλο αυτο ειναι που λενε οτι πεφτει;;; σαν πλαστικο μου κανει γι αυτο λεω..δεν εχω ξανα δει

574Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 10:46 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλά τι μπουμπού η μικρή!!!! Μαγουλάκια, ήρεμη έκφραση! Τέλεια, φτου φτου!!

Ανεκτίμητες οι συμβουλες σου!! Smile Smile χίλια ευχαριστούμε!

575Μανούλες Ιανουαρίου 2014  #4# - Σελίδα 23 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #4# Δευ Νοε 04, 2013 10:52 am

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
matinaki1990 έγραψε:πω πω μαρακι!!!!!!!!!! τι γλυκα η μπουμπουκα σου!!!! και μου φαινεται σαν να ηταν και ψιλο μωρο  ε;;;; αυτο που κρεμεται απο τον οφαλο αυτο ειναι που λενε οτι πεφτει;;; σαν πλαστικο μου κανει γι αυτο λεω..δεν εχω ξανα δει
Σ' ευχαριστώ Ματίνα! Τώρα ανυπομονώ για το επόμενο Smile 
Για κορίτσι είχε μέσο ύψος. Οι καμπύλες δείχνουν 45-55 εκατοστά και η Ορσία γεννήθηκε 51 εκ.
Όσο για το πλαστικό που βλέπεις είναι αυτό με το οποίο δένουν τον αφαλό αφού κόψουν τον ομφάλιο λώρο. Πέφτει αυτό μαζί με ένα μικρό κομματάκι (συνήθως μέσα σε 10 μέρες) και στη συνέχεια η μικρή "πληγή" που υπάρχει επουλώνεται και γίνεται όπως ξέρουμε όλοι μας.

Εμένα της μικρής έπεσε το τρίτο βράδυ στο μαιευτήριο μέσα στο σουτιεν θηλασμού ενώ την θήλαζα και όταν το ανακάλυψα τα έπαιξα γιατί νόμιζα ότι τον έκοψα εγώ καταλάθος Rolling Eyes 
Άσε... προσπαθούσα μέσα στο φόβο μου να γδύσω το μωρό και να βρω τα αίματα και παράλληλα είχα καλέσει τις μαίες.
Γέλιο που έριξαν!!!
Αυτό που μου είπαν ήταν ότι ήμουν πολύ τυχερή που έπεσε τότε γιατί θα είχα μια δουλειά λιγότερη να κάνω (την απαραίτητη φροντίδα μέχρι να πέσει).

http://www.something-special.gr

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 32 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις