Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
19 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 19 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 30 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 19 από 41]

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kikimam έγραψε:Τασουλα εχθες που πηγα τζαμπο αγορσα ενα πλαστικο μπιμπερο mam 4+ dhl γρηγορη ροη...οταν ομως το χρησιμοποιηα στο σπιτι αυτο δεν εσταζε καθολου ουτε καν για να τσεκαρω αν το γαλα καιει...παρολαυτα εδωσα στο μωρο να πιει απ αυτοτο μπιμπερο κ ηπιε μονο 30 μλ σε 5 λεπτα!!! affraid μετα το εβαλα σε αλλο μπιμπερο κ ηπιε μια χαρα...εχει καποιο κολπο ?δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει...επισης οταν γεμιζω την πιπιλα με νερο να δω την ροη του δεν σταζει ουτε μια σταγονα...περιεργο...

Χαχαχα την πατησα και εγώ με τις θηλές της mam από το jumbo αλλά θεωρησα οτι αυτό που πήρα ηταν ελαττωματικό. Είχα ήδη 2 μπιμπερο πάρει απο το prenatal. Λοιπον του jumbo η τρύπα δεν είναι ανοιγμενη μόνο χαραγμένη στην μέση. Τρελή μουφα γιατί και εγώ που της έδωσα έφαγε 150ml σε μισή ώρα που τρώει 270 ml σε 5 λεπτά. Η τρύπα στα υπόλοιπα μπιμπερο είναι ανοιγμενη κανονικά, δεν ξέρω αν μπορώ να την ανοιξω εγώ φοβάμαι οτι θα την χαλασω. Αφού έχεις μπουκάλι πάρε μονο πιπιλες αλλά ΟΧΙ από jumbo. Και όχι τίποτα άλλο αλλά έχουν και την ίδια τιμή.

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Jollie νομίζω είπες το πιο βασικό!! Τρελαίνεται για μαμαδόγαλα, ακριβώς επειδή εσύ έχεις φάει παγωτό ή γλυκό ή οτιδήποτε άλλο, οπότε έχει περάσει στο γάλα! Για δοκίμασε να κάνεις για καμιά βδομάδα διατροφή με όσα θα έπρεπε να τρώει αυτός! Κρεατόσουπα, ψαρόσουπα, κοτόσουπα, φρούτα, σαλάτες, μήπως μ΄ αυτόν τον τρόπο αρχίσουν να του αρέσουν! Θα δει δηλαδή ότι δεν έχει άλλη εναλλακτική, όπου και να στραφεί, υπάρχει μοσχάρι! χεχεχε!
Πραγματικά πολύ σωστή η πρότασή σου, Mare. Θα προσπαθήσω να την εφαρμόσω, γιατί είμαι τρομερά λαίμαργη και μου είναι δύσκολο. Προτεραιότητα όμως έχει το μικράκι μου, οπότε θα το δοκιμάσω κι αυτό. Βγήκαν οι εξετάσεις του μωρού. Αύριο έχουμε ραντεβού με την παιδίατρο, για να μας πει τι να κάνουμε. Ο γυναικολόγος μου συνέστησε χάπια, για να αδιαθετήσω, για 2 μέρες, που θα πρέπει να βγάζω γάλα και να πετάω. Πφφφ, θα δω τι θα κάνω και με αυτό το θέμα. Εγώ που το έψαξα είδα ότι το εν λόγω σκεύασμα είναι level 0 για θηλασμό και έμβρυο. Αυτά προς το παρόν.

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!


Χαχαχα την πατησα και εγώ με τις θηλές της mam από το jumbo αλλά θεωρησα οτι αυτό που πήρα ηταν ελαττωματικό. Είχα ήδη 2 μπιμπερο πάρει απο το prenatal. Λοιπον του jumbo η τρύπα δεν είναι ανοιγμενη μόνο χαραγμένη στην μέση. Τρελή μουφα γιατί και εγώ που της έδωσα έφαγε 150ml σε μισή ώρα που τρώει 270 ml σε 5 λεπτά. Η τρύπα στα υπόλοιπα μπιμπερο είναι ανοιγμενη κανονικά, δεν ξέρω αν μπορώ να την ανοιξω εγώ φοβάμαι οτι θα την χαλασω. Αφού έχεις μπουκάλι πάρε μονο πιπιλες αλλά ΟΧΙ από jumbo. Και όχι τίποτα άλλο αλλά έχουν και την ίδια τιμή.[/quote]


Τι σημασια εχει απο ποιο καταστημα αγοραζεις ενα προιον?δηλαδη τα μαμ που πουλαει το τζαμπο ειναι ελλατωματικα ενω τα μαμ που πουλαει ενα αλλο καταστημα ειναι καλα?αλλα αφου ετυχε κ σε σενα τι να πω?
παντως πηρα κ ενα μπιμπερο του τζαμπο(οχι γνωστη μαρκα) με μεγαλη ροη κ ειναι τελειο...μοιαζει με την πιπιλα του μαμ στο σχημα,κατι σαν αντιγραφη ασ πουμε...και πολυ οικονομικο..2 ευρω..οποτε ισως βολευτω κ μ αυτα...

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ναι δεν ξέρω να σου πω και εμένα μου έκανε εντύπωση. Αν κοιταξεις την πιπιλα θα δεις μια τρύπα στην μέση, σε αυτή του τζάμπο είναι κλειστή και ανοίγει μονο με πίεση, σε αυτή του prenatal είναι ανοιγμενη κανονικά. Τι να οω και εμένα μου φάνηκε περίεργο και μάλιστα χάρηκα που το βρήκα στα jumbo. Φανταστηκα ότι απλά ηταν ελλατωματικη και έτυχε σε μένα...... Τώρα κατάλαβα οτι το jumbo πουλάει τέτοια, μαλλον απο εκεί που τα κάνει εισαγωγή. Παρατήρησα επίσεις οτι έχει μόνο ενα χρωμα τιρκουάζ θα το έλεγα. Αννπαω και σε άλλο μαγαζί θα κοιτάξω έτσι απο περιέργεια.

Καλό βράδυ!!!!!
Ξέχασα να σας πω οτι η μικρούλα μου εδώ και μια εβδομάδα έχει φτιάξει τον ύπνο της. Ξυπνάει μια φορά το βράδυ ίσως και καμία μέχρι το πρωί κατα της 7.30.

455Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 19 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Πεμ Νοε 13, 2014 12:00 am

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλημερα...η τρυπα απ την πιπιλα του μπιμπερο μοιαζει ανοιχτη αλλα μαλλον δεν ειναι...παντως εγω το πηρα σε ροζ..το ειχε κ σε τιρκουαζ ομως..παει αχρηστο προς το παρον....μπραβο Τασουλα που εφτιαξε ο υπνο σας..μια χαρα το παει το μωρακι.... Very Happy

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα!!

Τασούλα μπράβο που έφτιαξε το ωράριο σας!! Άντε και στα δικά μας! Smile
Jollie γιατί θες/πρέπει να αδιαθετήσεις? Ούτε εγώ έχω αδιαθετήσει ακόμα αλλά δεν μου λείπει Razz
Αν βλέπεις στο ίντερνετ ότι είναι risk level 0 τότε μπορείς να θηλάσεις άφοβα.

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα, κορίτσια και μωράκια. Σήμερα έχουμε παιδίατρο να μας πει τι θα κάνουμε, καθώς οι εξετάσεις δείχνουν ότι δεν έχει αναιμία, έχει όμως χαμηλή φερριτίνη και υποψιάζομαι ότι θα πρέπει να λάβει συμπλήρωμα σιδήρου. Ειρήνη, θέλω να αδιαθετήσω μία φορά, για να μην αδιαθετήσω δεύτερη... Wink (Όπως καταλαβαίνεις, ούτε σε εμένα λείπει)! Τασούλα, άντε μπράβο για τα ωραία νέα σας και να παίρνουμε σιγά σιγά και οι υπόλοιπες σειρά. Ο δικός μου χθες έκανε 1.5 ώρα να κοιμηθεί, αλλά μετά ξύπνησε μόνο 5 φορές (την 6η τον ξύπνησαν τα διπλανά κοπρόσκυλα και σηκωθήκαμε).

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Jollie εισαι ετοιμη για δευτερο νινακι βλεπω...μπραβο σου παρολο που εχεις δυσκολο παιδι σε φαγητο κ υπνο...
Εγω με ολη αυτην την ταλαιπωρεια που τραβαω με το φαγητο μονο στην σκεψη να κανω δευτερο παιδι με πιανει πανικος...
Σημερα για πρωτη φορα της εφτιαξα κοτοπουλο με γλυκοπατατα..καποιες εχετε πει οτι τα μωρακια σαςτρωνε την γλυκοπατατα..οποτε ειπα ας την δοκιμασω κι αυτηνμπας κ γινει κανενα θαυμα..το αποτελεσμα ιδιο..παλι δεν εφαγε τιποτα..ουτε ντοματουλα ουτε τυρακι..σημερα μετα απο 3 μερες της εδωσα γαλα για μεσημεριανο..αλλα κ να μην της εδινα δεν την νοιαζει..δεν μπορεσα να το κρατησω παραπανω ωστε ναδω αν αυτο θα ειχε αποτελεσμασε βαθος χρονου..αρχικα ο στοχος ηταν να το κανω αυτο για μια εβδομαδα..αλλα λυγισα....
Επισης για τεταρτη μερα εφαγε μονο 3 κουταλακια φρουτοκρεμα..

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μπράβο Jollie καλή επιτυχία λοιπόν Smile
Και το είχα απορία τι γίνεται με την περίοδο αν βιάζεσαι να κάνεις δεύτερο μωράκι! Με χάπια επανέρχεται η ωορηξία ε? Να μην το πω αυτό στον άντρα μου και του μπουν ιδέες γιατί έχω σωθεί προς το παρόν με το ότι δεν έχω περίοδο Razz

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Jollie άντε με το καλό να έρθει το δεύτερο. Έτσι έλεγα και εγώ για δεύτερο οτι θα το κάνω πολύ γρήγορα αλλά δεν το έχω πάρει απόφαση ακόμα ουτε βλέπω να το παίρνω.
Θέλω να έχει η Ηλέκτρα μου παρέα!!!
Δηλαδή μπορείς να είσαι έγκυος και να θηλαζεις; Νομιζω δεν κάνει γιατί με τον θηλασμό κάνει συσπάσεις η μήτρα.
Κική μου αφού την άφησες 3μερες και δεν έφαγε απο οτι κατάλαβα ουτε καν ζήτησε φαγητό τι να πω. Εγώ την αφήνω μισή μέρα αν πχ δεν φάει το φρούτο της και μετά κάνει σαν λιμαρικο στο επόμενο γεύμα. Και είμαστε και αδύνατες.....
Ειρήνη ουτε εσύ εχεις αδιαθετησει ακόμα ε;
Μην μας ματιασετε κορίτσια τώρα που κοιμομαστε καλά Razz

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα κορίτσια..Jolie φαντάζομαι θα σας δώσει συμπλήρωμα σιδήρου..πολλά μωράκια το έχουν ίσως φτιάξει μόλις αρχίσει να τρώει καλά..πάντως μπορείς να μείνεις έγκυος και χωρίς περίοδο και φυσικά να συνεχίσεις να θηλαζεις καθόλη την εγκυμοσύνη.με το καλό σου εύχομαι!
Προσωπικά δεν θέλω 2ο παιδί..ακόμα δλδ..ας περάσουν 3-4χρονια και θα το σκεφτώ..θέλω να δώσω όλο μου τον εαυτό στο γιο μου να αρχίσει να καταλαβαίνει τι γίνεται.βέβαια και τα οικονομικά είναι ένα θέμα..ας πάμε Θεσσαλονίκη και βλέπουμε..
Τυχαία ανακάλυψα ότι είμαστε σε άλμα,γι αυτό και ξυπνούσε τόσο αργά,γι αυτό και θέλει τόσες αγκαλιές,και φυσικά κλαίει μόλις με χάνει από τα μάτια του..σε λίγο ξεκινάει και το άγχος αποχωρισμόυ και νομίζω πως θα το περάσουμε δύσκολα..
Πήγαμε να δούμε για κάθισμα αυτοκινήτου και το αστέρι μου διάλεξε το πιο ακριβό!δεν το πήρα ακόμα αλλά το σκέφτομαι..είναι της romer γερμανική εταιρεία μήπως την ξέρετε?

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλησπερα...
ΜΑΡΙΑ τι εννοεις οτι ανακαλυψες οτι ησασταν σε αλμα κ γι αυτο ξυπνουσε αργα?
σορρυ αλλα δεν το "πιασα"...

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα, κορίτσια! Ναι, όπως ήταν αναμενόμενο μας έδωσε συμπλήρωμα σιδήρου. Έχω λίγο άγχος που θα το δώσω, γιατί όταν δεν τρώει φρούτα είναι δυσκοίλιος και φοβάμαι με τη λήψη σιδήρου μην επιδεινωθεί η κατάσταση... Εγώ ξεκίνησα το βράδυ τα χάπια (ή μάλλον το χάπι, γιατί για μια ακόμη φορά παρακούω την ιατρική οδηγία). Η φαρμακοποιός μου που την ξέρω πολλά χρόνια μου είπε ότι η δοσολογία είναι μεγάλη και αποφάσισα...να πάρω τα μισά. Θα δείξει το αποτέλεσμα αν έπραξα ορθά. Το άγχος μου είναι μη φορτώσω το μωρό με μεγάλη δόση ορμονών. Επίσης θα σας πω ότι θέλω ένα δεύτερο μωράκι κυρίως για το αγόρι μου. Για να έχει παρέα και για να μπορέσω να του προσφέρω όσα περισσότερα μπορώ τώρα μέχρι τα 3 του χρόνια που είναι πολύ σημαντικά να τα περάσει με τη μανούλα. Μια 2η εγκυμοσύνη θα συμβάλλει προς αυτή την κατεύθυνση, καθώς θα παρατείνω την άδειά μου. Επίσης δεν είμαι μικρή πλέον, για να έχω το περιθώριο του χρόνου (υποθέτω ότι από ευγένεια δε θα ρωτήσετε την ηλικία μου, ε;; Wink ) ή την ενέργεια να το καθυστερήσω. Έτσι το σκέφτομαι. Βέβαια δεν έχουμε και πολύ χρόνο οι 2 μας με το σύζυγο, αλλά με τη βοήθεια του Θεού, ελπίζω να γίνει κάτι... Όσον αφορά στο θηλασμό, δεν αντενδείκνυται, εκτός αν υπάρχει ιατρικός λόγος (πχ σε εμένα που έπαθα αποκόλληση πλακούντα στην εγκυμοσύνη). Αλλά αυτό είναι κάτι που δε σκέφτομαι αυτή τη στιγμή, καθώς πιστεύω ότι κάτι θα γίνει και σε μια τέτοια περίπτωση. Επίσης, Ειρήνη, ο θηλασμός από όσο ξέρω δεν προσφέρει 100% αντισύλληψη, απλά μειώνει τις πιθανότητες. Πάντως σήμερα δεν προβλέπεται κάτι, καθώς τον πήρε ο ύπνος το σύζυγο στον καναπέ! Razz

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τζολι ρωτησες την νεα παιδιατρο τι μπορει να φταιει κ το μωρο αρνειται να φαει;θα πω κ γω στην παιδιατρο να μουγραψει εξετασεις..κατι μου λεει πως θαχουμε κι εμεις ελλειψη σιδηρου..
Οσο για την ηλικια μην αγχωνεσαι καλε.εγω εγινα μανουλα στα 35...και δεν το κρυβω..μου λενε οτι δεν μου φαινεται παντως.. Embarassed
Παντως ουτε εγω σκεφτομαι για δευτερο παιδι..δυσκολα τα οικονομικα μ εναν μισθο...

465Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 19 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Παρ Νοε 14, 2014 12:19 am

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα στις μανουλες!

Τζολι με το καλο το 2ο λοιπον!
Εγωεαν κ θα ηταν καλα να παρατεινω την αδεια μου με ενα 2ο απλα πιστευω οτι θα χασω την δουλεια μου και δεν μπαινω καν στο κοπο..
και στο 2ο εαν ειμαι ακομα στην ιδια δουλεια με βλεπω να μην παιρνω ουτε το 6 μηνο του ΟΑΕΔ για να μην με διωξουν με αλλους τροπους.. θα δειξει....

Κικη εαν ειναι να αγχωνεσαι κανε τις εξετασεις αν κ ο παιδ σας τι λεει ειναι απαραιτητο πριν το χρονο απο την στιγμη που δεν ειναι χλωμη κλπ..?

Κοριτσια εμεις ειχαμε παιδ την προηγουμενη Πεμπτη.. ο μικρουλης μου πηρε 620γρ και1 εκ Very Happy
Ειναι 8800γρ και 72 εκ!

Ξεκινησαμε κ ψαρι χθες και απο φανηκε οτι του αρεσε πολυ..
του το εδωσα πατημενο οχι αλεσμενο και εδειχνε να του αρεσει που μασουσε και το γευοταν Very Happy

466Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 19 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Παρ Νοε 14, 2014 12:46 am

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
KΑΛΗΜΕΡΑ..Καte οταν παμε παιδιατρο θα την ρωτησω αν χρειαζεται να κανω στο μωρο εξετασεις για τον λογο οτι δεν τρωει τιποτα...οταν παμε θα χει χρονισει...οταν χρονιζουν τα μωρα τους κανουν εξετασεις ετσι για να δουν που βρισκονται?αχ Κate μπραβο που φαγατε και το ψαρακι...εμεις δεν τρωμε αλλα κι αλλα σιγα μην φαει ψαρι οταν ερθει η ωρα..ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!!!

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kikimam έγραψε:KΑΛΗΜΕΡΑ..Καte οταν παμε παιδιατρο θα την ρωτησω αν χρειαζεται να κανω στο μωρο εξετασεις για τον λογο οτι δεν τρωει τιποτα...οταν παμε θα χει χρονισει...οταν χρονιζουν τα μωρα τους κανουν εξετασεις ετσι για να δουν που βρισκονται?αχ Κate μπραβο που φαγατε και το ψαρακι...εμεις δεν τρωμε αλλα κι αλλα σιγα μην φαει ψαρι οταν ερθει η ωρα..ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!!!

καλε μην το προδικαζεις!!!

και δεν νομιζω οταν πας να ταισεις την μικρη να λες" σιγα μην φας τωρα εσυ....  " κ τετοια... ολα παιζουν το μικρο ή το μεγαλο ρολο τους.

Θα φανε καποια στιγμη θα φανε υπομονη !Δεν μπορω να πω κατι αλλο ή να σε βοηθησω δυστυχωςCrying or Very sad !
Στο φαγητο απο την αρχη τα πηγαμε παρα πολυ κ γι αυτο δνε μπορω να σας νιωσω 100%

Εμεις ειχαμε μεγαλο θεμα με τον υπνο τωρα απλα εχει βελτιωθει η κατασταση με σκαμπανεβασματα αλλα πολυ Light  καταστασεις... για μενα πχ να ξυπανει 1-2-3 φορες για την πιπιλα του κ να κοιμαται στα επομενα 30 δευτερολεπτα ειναι σαν να  μην ξυπνησε καθολου Razz

Ο καθενας με το "προβλημα" του!

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ειναι και ο υπνος ενα σοβαρο θεμα δεν λεω... και εμεις μεχρι 4 μηνων ειχαμε θεμα μ αυτο αλλα δοξα τον θεο ολα καλα τωρα...φτου,φτου!!!Αλλα το φαγητο ειναι μεγαλο "αγκαθι"...ολες οι φιλες ,ξαδερφες που εχουν μωρα αδειαζουν τα μπολ με οποιοδηποτε φαγητο κ καποιες φορες με πιανει το παραπονο και λεω..."Καλα,μονο σε μενα ετυχε να εχω μωρο που δεν τρωει ιποτα...?"
μονο εδω στο φορουμ εχω βρει τετοιες περιπτωσεις σαν την δικη μου κ τοτε λεω πως τελικα δεν εχει τυχει μονο σε μενα...

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σε καταλαβαινω...!Μην απελπιζεσαι θα φαει που θα παει!

Εμενα οι γνωστες μου κλπ εχουν ολες μωρακια που κοιμουνται...και μονα τους παρακαλω... με βλεπουν να το κοιμιζω αγκαλια κ με κοιταν σαν εξωγηινο κ οτι δν πρεπει και οτι τον εχω κακομαθει.. και ελεγα σε μενα ετυχε μωρακι που δεν μπορει να κοιμηθει ουτε ενα 3 ωρο σερι!?Τελικα καταλαβα οτι δεν ειμαι μονη !

Και τα μωρακια τους ειτε δεν τρωνε ειτε τρωνε λιγο εχω κ μια εξαιρεση που τρωει κ κοιμαται τι να πω!

Ο υπνος ηταν καλος μεχρι τον 1,5 μηνα μετα απο 1,5 με4ο γινοταν παρτυ καθε βραδυ με ξυπνηματα αν μιση ωρα με μια ωρα που συνηθως ηρεμουσε με αγκαλια τις περισσοτερες φορες.. εγω ειχα απελπιστει δεν την παλευα... απτον 4ο μηνα εχει βελτιωθει αρκετα σταδιακα και περισοοτερο απτον 6ο κ μετα αλλα δεν μιλαμε για σερι 8 ωρα!?!?!!?! ειναι μετρημενα στα δαχτυλα απο τοτε που γεννηθηκε!

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καταλαβα....Μην με βαρεσεις που θα στο πω....και μενα το μωρο μου κοιμαται μονο του τις περισσοτερες φορες...αν κλαιει θα το παρω αγκαλια μονο για ενα λεπτο..της τραγουδαω κ την κουναω κ παλι στην κουνια...αν ξανακλαψει κανω παλι το ιδιο...αν ξανακλαψει ομως αφηνοντας την στην κουνια τοτε ΦΕΥΓΩ κ ως δια μαγειας μετα απο μισο λεπτο σταματαει να κλαιει..παω κ κρυφοκοιταζω κ εχει ξαπλωσει μονη της...Αν με δει ας πουμε την ωρα που θα κρυφοκοιταξω αρχιζει να κλαιει...φυσικα παλι φευγω κ παλι σταματαει αμεσως..οποτε οπωσ καταλαβαινεις με ουλαει κ μ αγοραζει...χα χα χα!!!Να σουπω, ειμαι κ γω κατα το κουνηματος ωσπου να κοιμηθει κ κατα το να κοιμησω το μωρο στην αγκαλια...και δεν το λεω εκ του ασφαλους...εχω παλεψει γι αυτο δηλ δεν αφηνα κανεναν να κουναει το μωρο κ ηταν συμφωνος κ ο αντρας μου σ αυτο κ το εφαρμοσαμε...δεν σου κρυβω πως την εχουμε κουνησει ελαχιστες φορες αλλα αυτο συνηθως οταν ειμαστε εξω κ πρεπει να κοιμηθει στο καροτσι...

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κate θα σου πω μια ιστορια που εχω ζησει...οταν το μωρο μου ηταν 2μιση μηνων νοσηλευτηκαμε στο παιδων για 15 μερες..τοτε το μωρο επειδη ηταν πολυ βρεφος κοιμοταν ευκολα οπως τα περισσοτερα μωρα σ αυτην την ηλικια...στον ιδιο θαλαμο ηταν μια κοπελα η οποια ειχε ενα μωρο 4 μηνων 9000 κιλα!!! affraid καθε βραδυ για να το κοιμησει το κρατουσε στην αγκαλια το κουνουσε κ του τραγουδουσε...αν το αφηνε στο κρεβατι κ ξυπουσε ξανα μανα το ιδιο...αυτο γινοτν πολλες φορες για νακαταφερε να το κοιμησει βαθεια...της ειχε βγει η μεση,τα ειχε παιξει η κοπελα...εγω κ ο αντρας μου μονο που την βλεπαμε "κουραζομασταν"...τοτε ειναι που αποφασισαμε οτι δενθα κουνμε το μωρο για να κοιμηθει κ ιδιαιτερα στην αγκαλια..ειχα φρικαρει να τηνβλεπω να βασανιζεται ετσι καθε βραδυ...και μου πε η ιδια πως αυτη φταιει που το μαθε ετσι το μωρο κ πως τωρα δεν μπορι να το αλλαξει..

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κική όλα τα μωράκια περνάνε άλματα ανάπτυξης,και τα θηλαζοντα και τα μη.εμείς είμαστε στην 44η εβδομάδα κι ειμσστε στην κορύφωση του άλματος.στα αναπτυξιακά άλματα τα μωράκια περνούν μια έντονη περιοδο που τα αναστατώνει,ετοιμάζονται να περπατησουν μπουσουλησουν μιλήσουν..

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κικη χαχα κοριτσι τι να σε βαρεσω! Razz

Απλα κ εγω εστι πιστευα οτι κακομαθαινουν και προσπαθησα κ προσπαθω ακομα να μην τον κοιμιζω αγκαλια κ κουνοντας τον αλλα να ξερεις δν ειναι παντα στο χερι του γονιου...

Εγω επειδη ετσι εχω προβλημα με την μεση μου και ο αντρας εφαγα πολλα ξενυχτια για να μην κοιμαται αγκαλια κλπ...
πλεον κοιμαται την μερα αγκαλια αλλα δεν τον περπαταω και το βραδυ στην εναρξη στην κουνια του αλλα πρεπει να ειμαι εκει να τον χαιδεψω λιγο κ να μου κραταει το χερι μεχρι να κοιμηθει.Οταν ξυπανει μεσα στην νυχτα προσπαθω να μην τον σηκωσω αλλα δνε πετυχαινει παντα....
Το βραδυ το εχω ψηλοσωσει την μερα δεν την διαπραγματευεται!!!

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kατι ειναι κι αυτο Kate....Ειναι μια αρχη...Σιγουρα δεν ειναι παντα στο χερι του γονιου αλλα καποιες φορες κ εμεις οι μανουλες κακομαθινουμε τα νινακια μας.. η πολλες φορες οι γιαγιαδες...καποια στιγμη που ηταν εδω η πεθερα μου κ το μωρο εκλαιγε στην κουνια πηγαινε κ το επερνε αγκαλια κ το κουνουσε για να το κοιμησει..την αφησα το εκανε μια φορα αλλα οταν επιχειρησε να το ξανακανει της εκοψα την φορα...ασ κλαψει κι ενα λεπτο δεν θα παθει κατι...και οντως εκλαψε λιγο κ μετα ξαπλωσε κ εκανε νανι μονη της

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρια πως βρισκουμε την εβδομαδα..σε ποιο αλμα αναπτυξης βρισκομαστε?μετραμε τους μηνες ζωης του μωρου σε εβδομαδες η καμια σχεση?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 19 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 30 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις