Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
49 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 49 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 20 από 41]

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα, κορίτσια! Νομίζω, Κική, ότι μπορείς να βάλεις στο ίντερνετ αναζήτηση για άλματα ανάπτυξης και θα σου βγάλει αποτελέσματά κατά εβδομάδα νομίζω. Έχω πολύ καιρό να το δω. Το είχα ψάξει, όταν ήταν πολύ μικρούλης ακόμα. Έκτοτε δεν το ξαναείδα, γιατί στον δικό μου δεν είναι και πολύ εμφανή τα σημάδια ή τουλάχιστον εγώ δυκολεύομαι να τα αναγνωρίσω. Έχω μια κούραση σήμερα και μια βαρεμάρα απίστευτη. Δεν μπορούμε να πάμε και βόλτα λόγω της βροχής... Δεν είμαι καθόλου τύπος του χειμώνα! Mad

kate_85

kate_85
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kikimam έγραψε:Kατι ειναι κι αυτο Kate....Ειναι μια αρχη...Σιγουρα δεν ειναι παντα στο χερι του γονιου αλλα καποιες φορες κ εμεις οι μανουλες κακομαθινουμε τα νινακια μας.. η πολλες φορες οι γιαγιαδες...καποια στιγμη που ηταν εδω η πεθερα μου κ το μωρο εκλαιγε στην κουνια πηγαινε κ το επερνε αγκαλια κ το κουνουσε για να το κοιμησει..την αφησα το εκανε μια φορα αλλα οταν επιχειρησε να το ξανακανει της εκοψα την φορα...ασ κλαψει κι ενα λεπτο δεν θα παθει κατι...και οντως εκλαψε λιγο κ μετα ξαπλωσε κ εκανε νανι μονη της

Το να κλαψει( γκρινιαξει για μενα γιατι εαν κλαψει το χασαμε το παιχνιδι) 1με 2λεπτα δεν ειναι τπτ το θεμα ειναι ΠΩΣ κλαιει κ εμενα οποτε εκλαιγε μονο για υπνο δεν ηταν με την τσατιλα που ειχε...
Ολα τα μωρα κια δυστυχως δεν κοιμουνται μονα τους και δεν ειναι ολα τοσο ανεξαρτητα οσο καποια αλλα..

Αλλα γενικα δεν ειμαι υπερ του να τα αφηνουμε να κλαινε γενικα αλλο να γκρινιαζουν αλλο να κλαινε

478Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 20 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Παρ Νοε 14, 2014 10:33 am

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κάτε ουτε εγώ αφήνω την μικρή να κλαίει γιατί δεν υπάρχει και περιπτωση να ηρεμήσει μόνη της. Απλά βάζει πιο δυνατά τα κλάματα όσο περνάει η ώρα. Αν γκρινιάζει γιατί την άφησα ενα λεπτό μόνη να πάω τουαλέτα....... την αφήνω δεν μπορώ να κάνω και αλλιως.....
Εγώ βέβαια δεν υπήρχε περίπτωση να την αφήσω να κλαίει και να μην την πάρω αγκαλιά ή να την παρηγορησω όταν με χρειαζεται. Όταν ηταν νεογέννητο που έκλαιγε και δεν ξέραμε τι ήθελε, και ειχαμε κάνει τα πάντα, γάλα, αλλαγμα, πιπιλα, χαμομήλι κλπ.ο άντρας μου δασκαλεμενος απο άλλους μου επέβαλε ενα βράδυ να την αφήσουμε να κλαίει γιατί αλλιως θα κακομαθει...... Την άφησα και εγώ και την άκουγαν και σπαραζε η καρδιά μου, δεν αντεξα πολλή ωρα και την πήρα αγκαλιά και είπα τέρμα, το μωρό μας έχει αναγκη και εγώ θα καλυπτω όλες της αναγκες του και θα του παρεχω την ασφάλεια που χρειάζεται. Από την αγάπη δεν κακομαθε κανείς. Εννοείται πλεον όταν κοιμάται το βράδυ και ξυπνήσει προσπαθώ και εγω να μην την πάρω αγκαλιά αλλά να την ηρεμησω με χάδια και τραγουδάκι και να της βάλω την πιπιλα αλλά δεν πιάνει πάντα.

479Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 20 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Παρ Νοε 14, 2014 11:38 am

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κική όπως το ειπες μετράς τις εβδομάδες που γεννήθηκε..μπες στο ίντερνετ να ενημερωθείς αναλυτικά,θα το έβαζα εγώ αλλά μπαίνω από κινητό και έχουν αλλάξει τελείως το φόρουμ από κινητό..μόνο αυτά που γράφεται μπορώ να διαβάσω πλέον..
Μάλλον βγάζει και 3ο δόντι από πάνω..βάζει τα δάχτυλα και τρίβει τα ουλα ο καημένος. Αχ πότε θα τελειώσουν όλα αυτά να ηρεμήσουν τα μικρά μας...

480Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 20 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Παρ Νοε 14, 2014 12:02 pm

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βρε κοριτσια δεν ειπα οτι την αφηνω να πλανταξει στο κλαμα... αλοιμονο...συνηθως ουτε ενα λεπτο δεν κλαιει κ αν συνεχιζε να κλαιει θα γυρνουσα πισω στο δωματιο της..απλα εναι τσεκαρισμενο πως παντα σταματαει..και αποκοιμιεται μονη της..ασ πουμε σημερα...πηγαμε στο δωμαιο της,εβαλα το μουσικο παιχνιδι,ηπιε το γαλα της κ την κρατησα λιγο αγκαλιτσα.Μολις πηγα να την αφησω αρχισε να κλαιει(οχι γοερα)την ξαναπηρα αγκαλια για λιγο,μολις εκανα να την αφησω,ξαναρχισε...ωσπου να ρθω στο σαλονι ειχε σταματησει...πηγα και κρυφοκοιταξα κ καθοταν ξαπλωμενη με ανοιχτα τα ματια..μετα απο ανα δεκαλεπτο πηγα παλι ναδω κ εχει κοιμηθει...

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κική μου το κατάλαβα οτι δεν την αφήνεις να κλαίει ηταν ξεκάθαρο, γιαυτό είπαμε και εγώ και η Κάτε οτι στα δικά μας μωρά αυτό δεν παίζει, να σταματήσουν να κλαίνε μόνα τους. Το δικο μου δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ξύπνιο και να μην με φωνάξει, δεν μένει καθόλου μόνη της, ουτε να παίξει μόνη της.

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Eνταξει βρε κοριτσια,δεν σας παρεξηγησα Smile ....Ευτυχως να μην το ματιασω Παναγια μου, στον υπνο ειναι ευκολη..(με εξαιρεση καποιες νυχτες που ξυπναγε συχνα λογω δοντιων)...ευχομαι να ναι παντα ετσι...αν ετρωγε εστω και λιγο θα ηταν μια χαρα αλλα στο φαγητο ειναι δυσκολη..το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο κ το καθενα εχει τις ευκολιες του η τις δυσκολιες του...

483Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 20 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Σαβ Νοε 15, 2014 12:51 am

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα μανουλες και μωρακια...Καλο σαββατοκυριακο !!!!

484Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 20 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Σαβ Νοε 15, 2014 11:19 am

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Όλες οι μανουλες βολταρετε σήμερα;;;

Αλήθεια Κάτε πότε αρχίζεις δουλειά;;;

485Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 20 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Σαβ Νοε 15, 2014 11:26 am

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα!
Δεν είχα Internet για μια βδομάδα! Αλλά επιτέλους τώρα ξανάρθε η τεχνολογία σπίτι μας χαχαχα.

Jollie με το καλό ένα δεύτερο μωράκι! Ούτε εγώ ήξερα ότι παίρνεις ειδικά χάπια για να ξαναδιαθετισεις. Βάλτε και μένα στο κλαμπ με τις "άνευ περιόδου" μαζί με την Ειρηνη (πολλές οι σελίδες που διάβασα και δεν θυμάμαι αν υπάρχει και άλλη Smile  ).

Εγώ και στα 2 παιδιά έχω ενα ψιλοστανταρ πρόγραμμα με το θηλασμό από τις στέρεες και μετά.  Αν και η Μελίτη με παιδεψε τους 2 πρώτους μήνες, τελικά άρχισε να τρώει ικανοποιητικά. Στις αρχές που δεν ήθελε καθόλου, απλά αργούσα καμια ώρα να της δώσω στήθος για να μην συνδέσει το κλασικό "όχι φαγητό,  θα πιω γάλα". Είδα όμως ότι δεν έπιανε κάτι τέτοιο οπότε άρχισα να της δίνω έστω και με το ζόρι μερικές κουταλιές. Τελικά μας πήρε κανα μήνα με κεφαλοκλείδωμα και κλάματα αλλά άρχισε να τρώει τουλάχιστον απο μόνη της γύρω στα 80γρ. Για λίγο καιρό λοιπόν σταμάτησα τα βασανιστήρια και την άφηνα να τρώει αυτά τα 80γρ που ήθελε και στο καπάκι της έδινα στήθος. Το αποτέλεσμα ήταν μετά απο 1 μήνα να αρχίσει να τρώει μεγαλύτερες ποσότητες και πλέον την ημέρα συνήθως πίνει γάλα 2 φορές πριν κοιμηθεί, μετά τα φρούτα και μετά το μεσημεριανό συνήθως.

Κάποια ρώτησε για μια μάρκα καθίσματος. Εγώ προσωπικά δεν την έχω ξανακούσει. Εμείς έχουμε britax.

Όσο για το 2ο μωράκι συνειδητά αρχίσαμε τις προσπάθειες αφού χρονισε η Ορσία και έχουμε σκοπό να το επαναλάβουμε αφού χρονισει η Μελίτη (αν και μπορεί να καθυστερησουμε κανα 2 μήνες ακόμη γιατί θέλουμε τα παιδιά μας να είναι γεννημένα τους πρώτους μήνες του έτους χαχαχα).

Αααααα και να μην ξεχάσω το πιο σημαντικό!
Έχουμε μερικές μέρες που όχι μόνο περπατάμε αλλά τρέχουμε κιόλας!  Very Happy

http://www.something-special.gr

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μπράβο, Μαρία, πρωτοπόρος η Μελίτη!! Φαντάζομαι τι γίνεται τώρα στο σπίτι σας! Smile Αλήθεια, μετά το κεφαλοκλείδωμα πώς την κατάφερνες να μη φτύσει αυτό που είχε φάει;; Διότι στο δικό μου και να καταφέρω να δώσω μια μπουκιά με το ζόρι, είτε τη φτύνει αμέσως είτε την κρατάει στο στόμα και τη φτύνει μαζί με την επόμενη μπουκιά (μην κάνει και διπλό κόπο!!). Σήμερα ήταν η 1η μέρα που τον έδωσα σίδηρο... Πώς θα το κάνω αυτό καθημερινά;; Προσπάθησα με τη σύριγγα αλλά τα 4ml είναι πολλά και μετά το 1ο σφράγισε το στόμα. Εννοείται ότι μετά του έδωσα με το ζόρι χύθηκε και πάνω στα ρούχα του, χαμός... Πώς θα καταφέρω να του το δίνω;; Έχετε καμιά πρόταση; Και αυτό θα γίνεται καθημερινά για τουλάχιστον 4 μήνες... Επίσης τα χάπια αυτά από ότι έμαθα τα παίρνουν πχ κοπέλες που θέλουν να πάνε διακοπές και να μην αδιαθετήσουν εκείνες τις μέρες και αδιαθετούν μόλις τα σταματάνε. Κι εγώ σήμερα το πρωί πήρα την τελευταία δόση και τώρα θα περιμένω τις επόμενες μέρες. Χθες το βράδυ με έπιασε φοβερός πόνος όταν τον κοίμιζα, όπως όταν περίμενα περίοδο. Διπλώθηκα κανονικά. Αχ, να δω τι άλλο θα κάνω για αυτό το μικράκι μου! Ποιος περνάει το άγχος αποχωρισμού δεν ξέρω, εκείνος ή εγώ;; Razz

487Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 20 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Κυρ Νοε 16, 2014 12:58 am

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα!

Jollie ασε! Γίνεται χαμός πλέον! Διεκδικεί και το μωρό παιχνίδια και πρέπει διακριτικά να κρατάμε ισορροπίες για να μην αρχίσουν επικίνδυνες ζήλιες... Έχει όμως πολύ πλάκα. Να βλέπεις ένα μικρούλη να περπατάει γρήγορα για να μην το πιάσεις, έρχεται στην κουζίνα και μου κάνει "ταααα" όταν εμφανίζεται στην πόρτα Smile
Όσο για το κεφαλοκλειδωμα... Ημουν τυχερή από την μια γιατί ποτέ δεν μου έφτυσε μπουκιά. Αυτό που έκανε ήταν να την κρατάει στο στόμα της μέχρι να υγροποιηθει από τα σάλια και να χυθεί εκ των πραγμάτων από το στόμα της Rolling Eyes
Γι' αυτό λοιπόν την τάιζα κρατώντας την αγκαλιά με μια ελαφριά κλήση προς τα πισω έτσι ώστε να αναγκαστεί να το καταπιεί. Ούτε που θέλω να θυμάμαι αυτόν τον μήνα!!!
Τώρα για τον σίδηρο μόνο σύριγγα μπορώ να σκεφτώ. Και μάλιστα με τον τρόπο που δίναμε εμείς αντιβίωση στην γάτα μας που ήταν αγρίμι!
Κρατάς το μωρό αγκαλιά με μια ελαφριά κλήση προς τα πίσω (για να μην μπορεί να γυρει μπροστά) και βάζεις την σύριγγα μέχρι το κέντρο του στόματος κολλητά στο μάγουλο. Και αρχίζεις να ρίχνεις το υγρό σιγά σιγά. Συνήθως έτσι δεν μπορούν να φτύνουν γιατί τους κρατάς το στόμα λίγο ανοιχτό. Ελπίζω να κατάλαβες.

http://www.something-special.gr

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλημερα σε ολες...
Μariameint μπραβο στην Μελιτη που εκανε προοδο απο βηματα σε τρεξιματακι..Και η Ελισαβετ το κανει αυτο απλα υποθετω οτι το κανει για να προλαβει να παει στον καναπεκ να μην πεσει..ανοιγει κ τα χερακια γι καλυτερη ισσοροπια...Πλακα εχουν τα μικρακια!!!!Ομως δεν σου κρυβω πως εχω την ιδια απορια με την Τζολι με το θεμα του φαγητου...ξερω πως δεν κανει να πιεζουμε το παιδι να φαει γιατι φερνει χειροτερα αποτελεσματα...εννοειται πως κ γω την εχω πιεσει καποιες φορες αν κ προσπαθω να μη το κανω..αλλα οπως ειπε κ η Τζολι αν καταφερω να της δωσω μια κουταλια με το ζορι βαζει το χερι στο στομα κ το βγαζει κ το πεταει κατω..ακομα κ στην κρεμα το κανει που δεν μπορει να την πιασει..μαλον σε μεΝα κ στη Τζολι δεν πιανει κανενα κολπο... Crying or Very sad
Τζολι εγω που εδινα στην Ελισαβετ σιροπακι με την συριγγα το εδινα κ μαλιστα 3 φορες την ημερα...και τωρα το ξανααρχισαμε 2 φορες την ημερα..Θα το συνηθισει κ θα το πινει μονος του...εμενα τσιναγε,τραβιοταν κ τετοια...τωρα της λεω ελα να πιουμε το σιροπι μας κ ερχεται της βαζω την συριγγα στο στομα κ το ρουφαει μονη της σα να πινει το γαλα...χα!χα!χα!

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καποτε οταν ετρωγε 80 μλ απ τις στερεες δεν ημουν ευχαριστημενη τωρα αναπολω αυτες τις ημερες...Σημερα εφαγε μια κουταλια φρουτοκρεμα,δευτερη δεν δεχοταν με τιποτα...κλαιει,ουρλιαζει,ειναι απιστευτο...τα ιδια κ εχθες κ καθε μερα...αν ετρωγε τωρα που κοντευει να χρονισει 80 μλ θα εκανα PARTY κ θα σας καλουσα ολες!!!!!! Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 20 604962
Τζολι μηπως η νεα σας παιδιατρος σου ειπε τι μπορει να φταιει κ το μωρο αρνειται να φαει???Τι μπορει να τα κανει τοσο αρνητικα στο φαγητο?δεν μπορω να καταλαβω....ουτε τις κρεμες που ειναι γλυκιες και εχουν γαλα δεν τρωει...προχθες που εφαγε 5 κουταλακια (50 μλ περιπου) το θεωρησα βελτιωση...αν ειναι δυνατον?μιλαμε για τεραστια απελπισια..

mariameint

mariameint
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κική σίγουρα δεν είναι σωστό να πιέζεις με το ζόρι κάποιον να φάει. Σε όποια ηλικία κι αν είναι. Απο την άλλη όμως δεν την ανάγκαζα να φάει 200ml που υποτίθεται ήταν η μερίδα της. Μου άρεσε δεν μου άρεσε έπρεπε, κατά τη δική μου γνώμη φυσικά, να δοκιμάσει αυτό που της έδινα και μετά απο λίγο καιρό να τρώει έστω μερικές κουταλιές. Γι' αυτό όταν αποφάσισε να τρώει έστω 70 με 80 ml χωρίς δράματα σταμάτησα τα 'βασανιστήρια'. Μπορεί να της έσπασα τον τσαμπουκά, δεν ξέρω! Πάντως όπως προείπα δεν μου έφτυνε τις μπουκιές. Αλλιώς δεν ξέρω πως θα το χειριζομουνα.

Η Ελισάβετ δεν περπατάει κανονικά; Κάνει βηματακια μονο απο το ένα έπιπλο στο άλλο; Γιατί υποβαθμιζεις το τρεξιματακι της;

Η Μελίτη περπατάει κανονικά απλά δεν έχει σταθεροποιησει ακόμα τέλεια τα βήματά της. Σίγουρα ανοίγει τα χέρια για καλύτερη ισορροπία και εξερευνει όλο το σπίτι. Και την βλέπω πως όταν πάει να πέσει, απλά σταματάει και ξεκινάει πάλι με χαμόγελο που τα κατάφερε να μείνει όρθια!

http://www.something-special.gr

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Περπαταει κανονικα,χωρις να κρατιεαι απο πουθενα...το περισσοτερο που εχει κανει ειναι 8-9 βηματα...απλα τωρα κανει αυτο το τρεξιματακι κ μοιαζει σα να τρεχει απ το σημειο που βρισκεται προς τον κανπε με σκοπο να προλαβει μην πεσει...δηλαδη τρεχει κιολας????Αυτα ειναι!!!! Very Happy
Παντως οσο αφορα το φαγητο εμενα δεν θελει καν να δοκιμασει αλλα οπως επες κ εσυ τηε δινω ενα κουταλακι εστω κ με το ζορι να δει τι ειναι...μα αυτο που με τρελενει ειναι οτι αρνειται την τροφη χωρις να ξερει τι ειναι...και απο ποικοιλια τροφων εχω δοκιμασει τα παντα...ουφ θα σκασω με αυτην την κατασταση...

492Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 20 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Κυρ Νοε 16, 2014 12:41 pm

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρία, ευχαριστώ για την προσπάθεια, δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα! Razz Εξάλλου δε μιλάμε για αγριόγατα, αλλά για λιοντάρι!!! Κική, επειδή πλέον δεν εμπιστεύομαι τους παιδιάτρους και σε αυτούς που πάω εδώ πάω από συμβιβασμό, θα σου πω ότι στη δική μας περίπτωση υποθέτω ότι ευθύνεται ο θηλασμός για την καθυστέρηση ίσως και ο χαρακτήρας. Εδώ αυτή ισχυριζόταν ότι το παιδί ξυπνάει το βράδυ επειδή δε χορταίνει (και το παιδί κάθε μήνα παίρνει βάρος) κι όταν της είπα ότι κατά τη γνώμη μου φταίει το άγχος αποχωρισμού μου είπε να πιστεύω ότι θέλω κι ότι αν ήταν θα το έκανε και τη μέρα. Της απάντησα ότι τη μέρα είναι πιο δύσκολο να το κάνει, γιατί είμαστε συνέχεια μαζί και με βλέπει και δεν είχε τι να μου απαντήσει. Με ρώτησε αν έχω βγάλει με το θήλαστρο γάλα κι όταν απάντησα αρνητικά με ρώτησε πώς ξέρω τότε πόσο γάλα βγάζω και πώς ξέρω ότι το παιδί χορταίνει. Της είπα ότι δε με νοιάζει πόσο γάλα βγάζω τη φορά και ότι το παιδί για να παίρνει κάθε μήνα καλό βάρος προφανώς χορταίνει. Με κοιτούσε πάλι... Οπότε τι να τη ρωτήσω, για να μου πει πάλι να βάζω το παιδί μπροστά στην τηλεόραση, για να τρώει; Της είπα για ποιους λόγους το θεωρώ αρνητικό και πήγε να τα μπαλώσει λέγοντας ότι έκανε μια πρόταση. Ας όψεται που είναι πεντακάθαρη, καλή με τα παιδιά είναι νέα και λειτουργεί με ραντεβού, αλλιώς...

493Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 20 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Κυρ Νοε 16, 2014 12:53 pm

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Jollie οτι το παιδι δεν χορταινει απ τις στερεες τροφες κ αυτο εχει ως αποτελεσμα να ξυπναει την νυχτα πολλες φορες για γαλα το βρισκεις απιθανο?Οχι αυτο που υποννοησε αυτη οτι δηλαδη δεν χορταινει απ το γαλα σου..καταλαβες τι θελω να πω...

494Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 20 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Κυρ Νοε 16, 2014 12:57 pm

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μα το παιδί ξυπνάει έτσι από 4 μηνών, πριν δηλ ξεκινήσουμε τις στερεές. Επίσης αν ίσχυε αυτό, θα το έκανε πιστεύω και στη διάρκεια της μέρας, έτσι δεν είναι;

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δηλαδη την ημερα δεν θηλαζει συχνα εφοσον δεν τρωει τα γευματα του?

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Υπάρχουν μέρες που είναι προσκολλημένος στο στήθος (όχι πάντα για να θηλάσει) και άλλες μέρες λιγότερο. Πάντως συνήθως δεν είναι κάθε 1 ώρα όπως συμβαίνει συχνά το βράδυ. Άσε που το βράδυ δε νομίζω ότι ξυπνάει, για να θηλάσει τις πιο πολλές φορές. Ψιλογκρινιάζει στον ύπνο του, γιατί θέλει να πιπιλίσει, στην πορεία νιώθω το γάλα που κατεβαίνει και τότε αρχίζει να πίνει και γάλα, δε ρουφάει κατευθείαν από την αρχή. Κάτι που μου ανέφερε βέβαια η παιδίατρος και το είχα σκεφτεί κι εγώ είναι ότι δε μένει ποτέ ουσιαστικά νηστικός για ώρα, για να πεινάσει. Αλλά και μια φορά που είχε μείνει χωρίς θηλασμό για 4 ώρες και πάλι δεν έφαγε, οπότε δεν ξέρω σε ποιο βαθμό παίζει αυτό ρόλο.

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ναι αυτο ειναι πολυ πιθανο να παιζει ρολο οτι δεν μενει νηστικος ωρα ετσι ωστε να διαμαρτυρηθει το στομαχι του κ να φαει την στερεα τροφη...απ την αλλη ομως εγω που το εχω κανει αυτο στην Ελισαβετ δηλ δεν εφαγε φαι,δεν της εδωσα συμπηρωμα γαλα,οποτε εχασε γευμα κ εμεινε νηστικη 6-7 ωρες παλι δεν το εφαγε...και το εκανα για 3 ημερες σερι αυτο(γιατι και καλα...με μια μερα δεν πιανει)παλι δεν ειδα καμια μα καμια βελτιωση..Η παιδιατρος μου πε να το κανω αυτο για μια εβδομαδα αλλα δεν μπορουσα να αφηνω το μωρο ολη μερα θεονηστικο.Ισως αν το εκανα να "επιανε" αλλα δεν το αντεξα παραπανω...
παντως μ εχει αγχωσει απιστευτα αυτο το θεμα γιατι τωρα δεν τρωει ουτε τις κρεμες που αυτες τις κουτσοετρωγε.οσο μεγαλωνει χειροτερευει κ αυτο δεν ειναι λογικο..

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Νομίζω ότι καλό θα είναι να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου και στο λέω ως ομοιοπαθούσα που είμαι και φοβερά αγχώδης και καθόλου ψύχραιμη. Διάβασα ότι τα μωρά που δεν τρώνε μπορεί να κάνουν το μπαμ από 9 έως 15 μηνών. Οπότε έχουμε κάποια περιθώρια ακόμη. Επίσης αν οι εξετάσεις της είναι καλές, δεν χρειάζεται να προτρέχεις. Εγώ τι να πω που πρέπει να του δίνω συμπλήρωμα σιδήρου για τουλάχιστον 4 μήνες; Κι ενώ το μωρό φαίνεται καλά και το βάρος του είναι πολύ καλό... Crying or Very sad

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν συ κρυβω πως κ εγω πολλες φορες ειχα σκεφτει πως πιθανοτατα να εχουμε κι εμεις ελλειψη σιδηρου η αλλων βιταμινων...οποτε θα κανουμε κι εμεις εξετασεις μαλλον...τι να κανεις τζολι μου αναγκαστικα θα δινεις σιδηρο στο παιδακι σου.ταλαιπωρεια δεν λεω αλλα παλι καλα που υπαρχουν κ τα συμληρωματα...μονο για την δυσκοιλιοτητα δεν ξερω τι γινεται..η ελισαβετ τωρα τελευταια μερα παρα μερα κανει κακα...

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πω πω βρε κορίτσια σας ακούω και αγχωνομαι!!!!
Jollie να είσαι σίγουρη οτι όταν ξεκινήσεις δουλεια ο μικρός σου θα φάει γεύματα. Σε μια φίλη μου έτσι έγινε που δεν έτρωγε. Πήγε για δουλειά και την αφήνει στην γιαγιά της. Όσο είναι στην γιαγιά της τρώει φαγητό κανονικά, όσο είναι με την μαμά θηλάζει συνέχεια. Δεν θα μείνει νηστικός να περιμένει πότε θα γυρίσεις να του δώσεις γάλα.
Κική με την δική σου περίπτωση δεν ξέρω να σε συμβουλεψω κάτι εγώ θα ρωτούσα και άλλη γνώμη και θα πηγαινα το παιδί για εξετάσεις. Δεν έχω καταλάβει δηλαδή τι αντίδραση έχει;;;; πχ εμένα που δεν μου πολύ τρώει το φρούτο κάθε φορά κάνει οτι αηδιάζει και ξυνιζει τα μούτρα της. Η δικιά σου τι κάνει;;;

Μαρία μπράβο στην μικρή σου από μικρή περπάτησε. Θα την κυνηγας ακόμα πιο πολύ τώρα.
Κική και η δική σου μικρούλα περπατάει!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 20 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις