Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
44 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 44 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 41  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 22 από 41]

526Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 22 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Δευ Νοε 17, 2014 10:36 pm

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλως ηρθες στην παρεα μας Viky...να χαιρεσαι τον μπεμπακο σου?το ονοματακι του?

527Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 22 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Δευ Νοε 17, 2014 10:51 pm

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα!!!
Βίκυ να σου ζήσει ο μπεμπης σου. Καλώς ήρθες ξανά, εμείς οι καινούργιες σας ξέρουμε γιατί σας διαβαζαμε σε όλη την εγκυμοσύνη, όταν οι εγγραφές ηταν κλειστές.
Κική το οτι ξυπνάει το βράδυ 2 φορές για να φάει πάει να πει οτι πειναει, άρα η μικρή σου έχει άρνηση για τις στερεές και το βράδυ την κόβει η πείνα. Προσπάθησε να της κόψεις τα νυχτερινά γεύματα. Εσύ σηκωνεσαι και την ταιζεις ή ξυπνάει και κλαίει για γάλα;
Εμένα το φρούτο το τρώει πλέον μόνο αν της δειχνω φωτογραφιες στο κινητό και ανοίγει για λίγο το στόμα της. Έχει μαθει και να αλλάζει φωτογραφίες με το δάχτυλο Razz
Jollie ο δικός σου είναι πιο εύκολη περίπτωση, δεν πειναει γιατί του προσφερεις γάλα συνεχώς οπότε όταν του δίνεις την τροφή δεν τρώει και φαντάζομαι μετά απο λίγο σου ζητάει μαμαδογαλα το οποίο φυσικά του δίνεις.
Δεν χρειάζεται παιδοψυχολογος θα τον κάνω εγώ Razz

528Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 22 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Δευ Νοε 17, 2014 11:18 pm

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tασουλα μου θα σου πω ακριβως τι γινεται...πριν παει για υπνο της δινω γαλα ομως δεν πινει πολυ(παρολο που αλλαξαμε πιπιλες στα μπιμπερο) συνηθως πινει 80-120 μλ μαξιμουμ...οποτε δεν ειναι καλη ποσοτητα για να την κρατησει εως το πρωι...οποτε της δινω στις 12μιση 180 μλ που στον υπν της το πινει ολο...δεν ξυπναει εγω της το δινω απο μονη μου...μετα στις 6μιση της δινω αλλα 180 μλ το οποιο πιανω για πρωινο γευμα...οποτε μετα της δινω την φρουτοκρεμα μεταξυ 10-10μιση...την οποια παντα ετρωγε(100 μλ ομως)με εξαιρεση τις τελευταιες 10 μερες που αρνειται..
αν δεν της δωσω γαλα στις 12μιση απο μονη μου τοτε θα ξυπνησει στις 2-3 κ α ειναι λογικο να θελει γαλα αφου πριν παει για υπνο ειχε πιει μικρη ποσοτητα..και μετα παει χαλαει το προγραμμα δηλ αν πιει πρωινο γαλα στις 8-9 μετα θα ναι πιο δυσκολο να φαει την φρουτοκρεμα,θα ναι πιο χορτατη...ελπιζω να εγινα κατανοητη ετσι που τα εγραψα

elin1

elin1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα κορίτσια! Κι εγώ δεν μπαίνω πολύ συχνά αλλά σας διαβάζω όποτε μπορώ! Βάλτε με και μένα στη λίστα, ο μικρούλης μου λέγεται Γιώργος!
Κική δύσκολο αυτό που αντιμετωπίζεις. Καλύτερα πρώτα να αποκλείσετε το οτιδήποτε οργανικό και μετά να δεις τι είναι αυτό που συμβαίνει και έχει τέτοια άρνηση, μήπως για κάποιο λόγο έχει συνδέσει το φαγητό με πίεση, μήπως θέλει να τρώει μόνη της, οτιδήποτε. Πάντως για να τα ψάξεις αυτά θα πρέπει να αποκλείσεις τον οργανικό παράγοντα πηγαίνοντας σε παιδογαστρεντερολόγο.
πάντως εμένα ο μικρούλης μου ο οποίος με το γάλα γενικά ήταν μεγαλόσωμο μωρό κι ακόμα είναι δλδ, στις στερεεές δεν τρώει πολύ συγκριτικά με άλλα μωρα. Το βράδυ εντωμεταξύ πίνει πολύ γάλα και μου είχε πει ο παιδ ότι θα σταματήσει να ξυπνάει για γάλα το βράδυ όταν φαει πιο ικανοποιητικά τη μέρα. Άρχισα κι εγώ να προσπαθώ να φάει παραπάνω, με τραγουδάακια, παιχνιδάκια, χαζομαρούλες και τπτ δεν έγινε. Εντωμεταξύ μου έλεγε ο παιδ να του δίνω γάλα κατά τις 12 ώστε να ξαναπιεί το πρωι. Τελοσπαντων αφου τα δοκίμασα όλα αυτα τελικά αποφάσισα να πηγαίνω με το τι θέλει το παιδί. Έτσι σταμάτησα την οποιαδήποτε πίεση για φαγητό, μόλις σταματήσει τερμα δεν πιεζω άλλο, (γιατί έβλεπα ότι με το να τον ξεγελάω και να τρώει σιγά σιγά άρχισε να έχει άρνηση όλο και πιο πολύ και κάποια στιγμή δεν έτρωγε καθόλου τα φρούτα). Οπότε γενικά έχει ηρεμήσει αν και όταν τελειώνει το φγαητό βγάζει γκρίνια αλλά όχι για να φάει αλλο, τελοσπαντων αυτό δεν έχω εντοπίσει ακόμα γιατί είναι. Το δε βραδυ, τον αφήνω να πιει γαλα όταν θελει ο ιδιος δλδ του δινω γαλα οταν ξυπνησει κι ας ειναι και 2 και 3 και 4 τη νυχτα. Με αυτόν τον τρόπο νομίζω ότι το μωρό έχει χαλαρώσει και συμπεριφερεται γενικά καλύτερα. Δηλαδή μηπως να μην εστίαζες στο πρόγραμμα φαγητού τόσο, όσο στο να τρώει όταν θέλει και να αγαπήσει το φαγητό? Μηπως να δοκιμαζες με κομματάκια και να τα παίρνει μόνη της? Και μηπως να μην παλεύεις ούτε γι α αυτες τις 2 κουταλιές? Τι νοημα εχει να πιεστει για να φαει 2 κουταλιες? τι δυο τι καμια. Αν της εδινες και λιγο γαλα να ξεγελαει λιγο την πεινα της και ξαναπροσπαθουσες λιγο αργοτερα? για να μην ειναι νηστική και εκνευρίζεται? Νομίζω αν αποκλείσεις την οργανική αιτία, μετά θα δεις πιο ψυχραιμα ως μανούλα τι θελει το παιδακι σου γιατι μόνο εσυ μπορείς να το καταλαβεις και κανένας αλλος.
Καλημέρες και στα υπολοιπα κοριτσια!

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα κορίτσια.ελιν και Βίκυ καλώς ήρθατε.τι σεισμός χτες το βράδυ.φοβήθηκα πολύ,ξυπνήσαμε από τον ήχο και το κούνημα..Αντε μετά να κλείσεις μάτι..πάντως για παν ενδεχόμενο έχω ετοιμάσει ένα βαλιτσάκι με απαραίτητα.ελπίζω να μη χρειαστεί ποτέ και να σαπίσει στην γωνία του..Κική μου μην περιμένεις άλλο,πήγαινε στον γιατρό.πιστεύω πως δεν θα είναι τπτ.
Τα κορίτσια πρωτοπόρα βλέπω περπατάνε!!μπράβο τους!Μαρία σε θαυμάζω που θέλετε και 3ο παιδάκι είσαι αξία μανούλα..εγώ θα μείνω με ένα μάλλον!! :-) έφαγε 2μανταρινια πρωί πρωί το τέρας και λέω ωραία θα δοκιμάσω και εγώ λίγο αλλά δεν μου άφησε!χαλάλι του..σήμερα κοτόσουπα το μενού αν και δεν λέει γτ έχει τέλεια μέρα αλλά έχουμε καιρό να φαμε!εσείς??

Ricola


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Γεια σας μανουλες!!!!
Επιτελους ανοιξα το λαπτοπ!!!Δεν πρφολαβαινω να διαβασω τα οσα γραψατε τοσο καιρο που εχω να μπω!!!
Ο Μιχαηλ δεν μου αφηνει καθολου περιθωρια μεσα στην ημερα!!!Θελει συνεχεια να ειμαι απο πισω του.Ακομα δεν μπυσουλαει συνεχιζει να σερνεται πολυ γρηγορα.Θελει να ειναι συνεχεια ορθιος πιανεται απο παντου και σηκωνεται και θελει να περπαταειιιι!!!!Οποτε τον κραταμε απο τ αχερια και φευγει σφαιρα!!!Καημενη μεσουλα!!!!
Επισης τον εδψ και τρεις μερες ξυπναει τα βραδια....δοντια και παλι..ετοιμαζει 3 μαζι!!ΠΠΠπφφφφ.την ημερα απλα βυζοκοιμαται και αν φυγω απο διπλα του η παω να τον βαλω στη κουνια ξυπνα!!Παραδοξως τωρα γυρισαμε απο τη παιδικη χαρα και κοιμηθηκε σττην επιστροφη..τωρα κοιμαται στη κουνια!Σσσσσσ...
Αυτα..παω να κανω καμια δουλεια!!!!
φιλια σε ολες!!!!!

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κική, διευκρίνησα τη σκέψη μου για την Τασούλα που είχε την απορία "σε παιδοψυχολόγο από τόσο μικρή ηλικία". Χαχαχα! Φαντάζεσαι;; Εμείς σήμερα έχουμε μουσακά από χθες και για το μωρό, επειδή δεν έχω και πολλές επιλογές δεδομένου ότι δε θέλει να τον ταίζω με κουτάλι, μοσχάρι κοκκινιστό που το κόβω σε μπουκίτσες και του το δίνω με το χέρι ή τις πιάνει μόνος του και το ξεψαχνίζει μέχρι τελικής ίνας!! Θα δείξει αν θα φάει... Ναι, εννοείται ότι δεν του στερώ το θηλασμό όποτε θέλει, είτε έχει φάει είτε όχι. Αν δεν τον θηλάσω με τη λογική να φάει στερεές, εκνευρίζεται και δεν μπαίνει στη διαδικασία, γιατί γενικά είναι από τα μωράκια που δεν ξεγελιούνται. Οπότε τον θηλάζω και προσπαθώ μετά να τον ταίσω. Αν δε θέλει να φάει, εννοείται ότι πάλι θα τον θηλάσω, αν θέλει.

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ricola μια χαρά ο Μιχαήλ σου.
Αλήθεια τι κάνετε στην παιδική χαρά;; δεν είναι μικρός ακόμα; εκτος και αν έχετε παιδική χαρά και για μωρά.
Αλήθεια τα πάτε σε παιδοτοπους;; εγώ και πάλι νομίζω οτι είναι μικρά και για αυτό.

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Jollie μουσακά;;; θα αναρωτιομουνα αν θα έπεφτε βαρύ στο μωρό αλλά θα μου πεις μετά λες και θα φάει;;;; Embarassed

Εμείς φαγαμε ψαράκι και το έφαγε όλο. Αλλά εμείς μόνο πολύ καλά αλεσμένο το τρώμε αλλιως το αηδιαζουμε. Βέβαια απο αυτά που ακούω με τα δικά σας μωρακια λέω πάλι καλά που τρώει πολύ καλά και ας τα θέλει όλα κρέμα, κάποια στιγμη θα φάει και κομματάκια και ας αργήσει, ακόμα έχουμε 2 δόντια και παρηγοριεμαι οτι δεν μπορεί να μασήσει.

Η Βασούλα αλήθεια που είναι;;; είναι καλά; η μικρη της Ρια;;έχετε νέα της;;;

535Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 22 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Νοε 18, 2014 10:52 am

RITAKI30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΝΕΑ ΣΑΣ, ΔΕΝ ΠΟΛΥΓΡΑΦΩ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ..ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ... Embarassed  ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.... Rolling Eyes Rolling Eyes

ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗ ΛΙΣΤΑ MOY ΜΕ ΤΑ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ: ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ, ΓΙΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΒΑΣΙΚΑ..

ΛΟΙΠΟΝ:

2 ΣΟΥΤΙΕΝ ΘΗΛΑΣΜΟΥ
ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΘΗΛΕΣ PURELAN
ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ 5€
1 ΚΟΥΤΙ ΓΑΛΑ (ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ)
ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗΣ DR BROWN
2 ΓΥΑΛΙΝΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑ ΧΑΜΟΜΗΛΙ 120ML DR BROWN
6 ΓΥΑΛΙΝΑ  ΓΙΑ ΓΑΛΑ 240 ML DR BROWN
ΘΗΛΕΣ ΓΙΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΒΟΥΡΤΣΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΤΕΛΑΡΑΚΙ ΦΥΛΑΞΗΣ ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΛΑΒΙΔΑ
ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑΣ
ΦΥΛΑΞΗ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ
ΔΟΣΟΜΕΤΡΗΤΗΣ
ΘΕΡΜΟΣ
ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ (ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΤΑ DR BROWN ΜΠΙΜΠΕΡΟ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ?ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΗ Η ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΤΜΟΜΑΓΕΙΡΑΣ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.. ΕΠΙΣΗΣ, ΜΕ ΦΑΡΔΥ Η ΣΤΕΝΟ ΛΑΙΜΟ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ? ΑΥΤΑΑΑ! Very Happy



Έχει επεξεργασθεί από τον/την RITAKI30 στις Τρι Νοε 18, 2014 11:12 am, 1 φορά

536Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 22 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Νοε 18, 2014 11:06 am

Ricola


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ritaki
Αν οντως θες να θηλασεις μπιμπερο,σκονη κτλ μην παρεις καν!!!!!Αν θες να θηλασεις θα τα καταφερεις!!!Ζητα και βοηθεια συμβουλου αν θες!(σε περιπτωση που υπαρξει οντως προβλημα θα βρειτε φαρμακειο εκεινη την ωρα)...αν εισαι κουρασμενη καποια στιγμη και απλα δεν αντεχεις αλλο....και εχεις σκονη στο σπιτι μπορει να δωσεις και ετσι θα ξεκινησει να μειωνεται η παραγωγη σου και να οδηγηθεις σε αποθηλασμο!!!

537Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 22 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Νοε 18, 2014 11:12 am

RITAKI30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ricola έγραψε:Ritaki
Αν οντως θες να θηλασεις μπιμπερο,σκονη κτλ μην παρεις καν!!!!!Αν θες να θηλασεις θα τα καταφερεις!!!Ζητα και βοηθεια συμβουλου αν θες!(σε περιπτωση που υπαρξει οντως προβλημα θα βρειτε φαρμακειο εκεινη την ωρα)...αν εισαι κουρασμενη καποια στιγμη και απλα δεν αντεχεις αλλο....και εχεις σκονη στο σπιτι μπορει να δωσεις και ετσι θα ξεκινησει να μειωνεται η παραγωγη σου και να οδηγηθεις σε αποθηλασμο!!!

Το γνωριζω οτι με το ξενο ,αρχιζεις να χανεις σταδιακα τον θηλασμο αλλα πιστεψε με, δεν ειμαι ατομο που θα παρασυρθει μονο και μονο επειδη υπαρχει ο "πειρασμος" του ξενου γαλακτος, περισσοτερο το κανω απο φοβο μηπβς κατι παει στραβα, δεν παει καλα ο θηλασμος στο μαιευτηριο, οτιδηποτε, για το φοβο των Ιουδαιων που λενε...

538Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 22 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Νοε 18, 2014 12:01 pm

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ριτακι είναι άχρηστα όλα αυτά!αποστειρωτη μην πάρεις από τώρα!εάν είναι ανάγκη να αποστηρωσεις κάτι βάλτο σε μια κατσαρόλα να βράσει με λίγο λευκό ξύδι.είναι και ακριβοί!επίσης πολλά μπιμπερό θες!πάρε ένα αφού θα θηλασεις.θερμαντήρα???βράσε λίγο νεράκι και βάλε το μπιμπερό εκεί μέσα σε 3λεπτα έχεις ωραιότατο ζεστό γάλα..θερμό δεν χρειάζεσαι θα θηλασεις!!επίσης τσάι σε θηλαζων μωρό δεν δίνουμε!!γενικά τα αποφεύγουμε!αλλά και να θες να δώσεις δεν καταλαβαίνω γτ πρέπει να έχεις αλλά μπιμπερό και μάλιστα 2!!!με όλα αυτά προδικαζεις ότι δεν θα θηλασεις!!το μόνο που θα χρειαστείς είναι μια λανολινη σουτιέν θηλασμου επιθεματα και πολύ υπομονή.
Όσο για το γάλα δεν γνωρίζεις πιο θα σου προτείνει η γιατρός οπότε το θα πάρεις από τώρα?

539Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 22 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Νοε 18, 2014 12:08 pm

Ricola


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Tassoula σε κανονικη π
αιδικη χαρα παμε.Κανουμε κουνια,τσουληθρα,παιζουμε μπαλα, με κουβαδακια,κυνηγαμε περιστερια,μαζεουμε φυλλα και κανουμε κ φιλους!!!!
Σε παιδοτοπο δεν εχουμε παει.

Ριτακι ξερεις τον εαυτο σου καλυτερα.Σου ειπα αλα τη γνωμη μου!

540Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 22 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Νοε 18, 2014 12:19 pm

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
RITAKI30 έγραψε:ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΝΕΑ ΣΑΣ, ΔΕΝ ΠΟΛΥΓΡΑΦΩ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ..ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ... Embarassed  ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΩ ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.... Rolling Eyes Rolling Eyes

ΣΑΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗ ΛΙΣΤΑ MOY ΜΕ ΤΑ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ: ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ, ΓΙΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΒΑΣΙΚΑ..

ΛΟΙΠΟΝ:

2 ΣΟΥΤΙΕΝ ΘΗΛΑΣΜΟΥ
ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΘΗΛΕΣ PURELAN
ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ 5€
1 ΚΟΥΤΙ ΓΑΛΑ (ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ)
ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗΣ DR BROWN ( πάρε της chicco εγώ αυτον είχα αλλά τα μπουκάλια μου ηταν nuk και dr. Brown τα οποία δεν με βολεψανε καθόλου.
2 ΓΥΑΛΙΝΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΓΙΑ ΧΑΜΟΜΗΛΙ 120ML DR BROWN
6 ΓΥΑΛΙΝΑ  ΓΙΑ ΓΑΛΑ 240 ML DR BROWN (μην πάρεις ακόμα κοίτα πρώτα τα μικρά αν σε βολεψουν αυτής της εταιρείας. Το μωρό αποκλείεται να πίνει πανω απο 120ml οπότε πάρε αργότερα σε περίπτωση που δεν πάει καλά ο θηλασμός)
ΘΗΛΕΣ ΓΙΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ (μην πάρεις ξεχωριστές δεν χρειάζονται)
ΒΟΥΡΤΣΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΤΕΛΑΡΑΚΙ ΦΥΛΑΞΗΣ ΜΠΙΜΠΕΡΟ
ΛΑΒΙΔΑ
ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑΣ (δεν χρησιμοποίησα αφού το νερό πρέπει να το έχεις βράσει πρώτα)
ΦΥΛΑΞΗ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ (χωρίς θηλαστρο πως θα μαζευεις το γάλαWink
ΔΟΣΟΜΕΤΡΗΤΗΣ (για τι πράγμα; αν εννοεις για γάλα έχουν μέσα τα κουτιά με το γάλα)
ΘΕΡΜΟΣ
ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ (ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΤΑ DR BROWN ΜΠΙΜΠΕΡΟ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ?ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΗ Η ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΤΜΟΜΑΓΕΙΡΑΣ ΓΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.. ΕΠΙΣΗΣ, ΜΕ ΦΑΡΔΥ Η ΣΤΕΝΟ ΛΑΙΜΟ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ? ΑΥΤΑΑΑ! Very Happy

Μπιμπερο με φαρδύ λαιμό θα σε βολεψουν πιό πολύ για να ρίχνεις την δόση με την μεζουρα.

Αυτό που χρειαστηκα εγώ από την πρώτη μέρα που πήγα σπίτι επειδή τότε κατέβηκε το γάλα και δεν είχε καταφέρει η μικρή να πιάσει θηλή ηταν θηλαστρο. Έτρεχε ο άντρας μου να βρει στις 1το βράδυ γιατί υπεφερα. Η κάθε περίπτωση πάντως είναι ξεχωριστή. Δεν μπορείς να τα προβλέψεις όλα. Αλλά μην αγχωνεσαι για όλα υπαρχουν λύσεις.

541Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 22 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Νοε 18, 2014 12:35 pm

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ricola έγραψε:Tassoula σε κανονικη π
αιδικη χαρα παμε.Κανουμε κουνια,τσουληθρα,παιζουμε μπαλα, με κουβαδακια,κυνηγαμε περιστερια,μαζεουμε φυλλα και κανουμε κ φιλους!!!!
Σε παιδοτοπο δεν εχουμε παει.

Ριτακι ξερεις τον εαυτο σου καλυτερα.Σου ειπα αλα τη γνωμη μου!

Μα πως τα κάνετε όλα αυτά;;
Φαντάζομαι κούνια, τσουλήθρα τον κρατας.
Τον αφήνεις και μπουσουλαει στην παιδική χαρά;
Το ξέρω οτι έτσι παιζουν τα παιδιά αλλά και μόνο που το σκέφτομαι φρικαρω. Εκτός αν η παιδικη χαρά είναι αλλιώς γιατί εγώ φαντάζομαι πλατεία με παιδική χαρά με μικρά, μεγαλα παιδιά, γονείς, γέρους, σκυλιά, γατια, πουλια κ.λ.π. σε τσιμέντο άντε χώμα φάση.
Μια φορά την άφησα να μπουσουλισει σε γρασίδι και γέμισε χώματα παντού, τράβαγε και έτρωγε το χορτάρι.....

542Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 22 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Νοε 18, 2014 12:56 pm

Ricola


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Tassoula στη τσουληθρα τον κραταω.Στη κουνια μονος του.Ειναι κουνιες για μθκρακια αυτες...απλα τον βαζω μεσα...γυρω γυρω εχει κατι σαν καγκελακι κ δεν πεφτουν.
Δεν εγω θεμα να λερωθει...καθεται οπου θελει...επειδη δεν μπουσουλαει αλλα σερνεται δεν τον αφηνω...τον βοηθαω να παει οπου υελει περπατωντας.Η περισσοτερες παιδικες χαρες(αστειο ακουγεται στον πληθυντικο) εδω εχουν κυριως ταρταν κατω...λιγο χωμα κ χαλικια σε καποια σημεια.....τα αγαπημενα του Μιχαηλ.

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τασούλα, κι εμείς τον πάμε σε μια παιδική χαρά που έχει άμμο κάτω. Κάνει κούνια μόνος του και τσουλήθρα τον κρατάμε. Εγώ δεν τον αφήνω κάτω, γιατί θα γεμίσει άμμο που δεν ξέρω τι μπορεί να έχει. Επίσης τον μουσακά τον έκανα για εμάς. Για το μωρό είχα κρεατάκι κοκκινιστό. Κική, αν δεν του δώσω φρούτα μπορεί να κάνει και 3 μέρες να ενεργηθεί. Ειρήνη, πού χάθηκες κι εσύ;

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα την πάω και εγώ στις κούνιες αν και δεν έχω δει τόσο μικρά. Μαλλον θα πρέπει να βρω κούνιες για μικρακια. Μόνα τους εννοειτε οτι τα κουνατε, μην μου πείτε οτι κουνιουντε μόνα τους , θα τρελαθω.

Έφαγε jollie το κοκκινιστό;

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Βάλε της ελιν το μωρακι Γιώργος στην λίστα μας.

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εντάξει είπαμε είναι σούπερ τα μωράκια μας, αλλά ακόμα πρέπει να τα κουνάμε! Laughing Μάλιστα, ότι πείτε! Ναι, έφαγε λίγο σήμερα σε 2 δόσεις. Του έχω ξανακάνει, αλλά σήμερα είπε να μου κάνει το χατήρι!

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εντάξει τώρα, κορίτσι; Το πρόσθεσα!

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εντάξει Razz
Μοσχαράκι που έχει και σίδηρο μια χαρά.

Χαχαχα μα είναι σουπερ τα μωρακια σας.
Μαλλον υπάρχουν παιδικές χαρές στα μέρη σας για πολύ μικρακια. Εδώ Πάτρα δεν έχω δει εκτός από μια μικρή που ειχαμε σε στεγασμένο χώρο κιόλας με πλαστική τσουληθριτσα μικρή και αλλά τέτοια αλλά την ξηλωσανε πριν κάνα 2 μήνες. Νομίζω επειδή άνοιξε παιδοτοπος σε κοντινή απόσταση.....
Και σε μια αλλη παιδική χαρά-παρκο που πήγα για να δω τι έχει για μικρουλια έλεγε απο 3 χρονών και πάνω.
Θα το ψαξω πάντως αν μου λέτε οτι αρέσει στα μικρά μας.

549Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 22 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Νοε 18, 2014 10:31 pm

matinaki1990

matinaki1990
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλημερουδιααα...εμεις μολις ξυπνησαμε..χθες ξυπνησε 10 παρα πρωτη φορα!!

550Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# - Σελίδα 22 Empty Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #13# Τρι Νοε 18, 2014 11:27 pm

RITAKI30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια! Wink

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 22 από 41]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 41  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις